rsciianino in Staatspensioen. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Ter overweging! Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie WOENSDAG 22 APRIL 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. J1 Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Durcaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL •T. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwart-aal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel Ingebonden mededeelingen 60 cent, per regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags 0.7-5, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.35. Bij contract belangrijke korting. Op het stuk van de landsverdediging beginnen zoo langzamerhand de goede be ginselen, zooals die steeds door de A.R. partiji zijn verdedigd, door te dringen. De leuze: geen man en geen cent, waarmee men vroeger de kiezers trachtte te lokken, vindt weinig aanhangers meer. Ook ten opzichte van het kosteloos staatspensioen valt een kentering waar te nemen. Bij vroegere verkiezingen heeft o.a. de S.D.A.P. meermalen en vaak niet zonder succes, dit paradepaardje bereden. De meeste kiezers begrepen wel, konden althans begrijpen dat er op invoering van gratis staatspensioen niet veel kans was, maarje kan toch nooit weten. Meer verstandige denkbeelden begin nen echter door te dringen. Op bet de vorige week gehouden congres van de S.D. A.P. werd door sommige afgevaardigden de vraag gesteld of men bet nog niet eens met het Staatspensioen zou kunnen probeeren. D'e heer Albarda die nog altijd hoopt met de R.-Katholieken achter de regeeringstafel te komen gaf een af wijzend antwoord. Hij berekende, dat een matig pensioen van f 6 voor één persoon en f 10 voor een gehuwd paar, niet minder dan f 123 millioen per jaar zou kosten. En hij' voeg de er zeer terecht aan toe, dat dit niet te betalen is. De leiding van de S.D.A.P. gevoelt dus, dat het toch al te bar wordt de kiezers met dergelijke onvervulbare beloften te paaien. Maar des te meer verwondering moet het dan ook wekken dat de Chr. Dem. Unie geen bezwaar blijkt te hebben met dergelijke onhoudbare leuzen de kiezers te lokken. Door veel te beloven hopen zij de partij' in vreugde te doen leven. Dat het veel beloven door weinig geven gevolgd wordt zullen de kiezers dan later wel onder vinden. De toestand te Addis Abeba. De opmarsch der Italianen van D'es- sie naar Addis Abeba is toch blijkbaar niet zoo gemakkelijk als ze zich misschieu hadden voorgesteld, te meer, omdat ze ook moeten denken aan de verbinding met hun hoofdmacht. Het is 21 April geweest en de stad is nog niet in Italiaansche handen. Het be langrijke bericht van het front, waar men gisteren te Rome op gehoopt heeft, is niet bekend geworden. Volgens sommige berichten bevindt de negus zich met een aanzienlijke troepen macht in de buurt van D'essié. H ij vormt een ernstige bedrei ging voor de bezetting van deze stad en voor de verbin dingslinies met de Italiaan sche troepen. De bevolking van Addis Abeba begint weer wat rustiger te worden. Het slechte weer heeft gedeeltelijk het Italiaansche offensief in het Zuiden be moeilijkt, daar de vliegvelden doorweekt waren en ook de pantserwagens moeilijk bruikbaar waren. Volgens onbevestigde geruchten zou een Abessynsche 'patrouille uit het ge bergte rondom D'essié naar het vliegveld van deze stad zijn getrokken. Zij zouden de schildwachten gedood en 17 vliegtui gen in brand hebben gestoken. In alle deelen van Addis Abeba zijn gisteren biljetten aangeplakt van den vol genden inhoud: „Om een einde te maken aan het cir- culeeren van geruchten, die de vijand rondstrooit over zijn opmarsch naar Ad dis Abeba, geeft de regeering de bevol king de verzekering, dat zij in contact is gebleven met de volgende steden: Sjola- meda, op 150 K.M. van Addis Abeba, aan den weg naar D'essié; Ankober, Warra Heiloe, Hawasj, Dagaboer, D'zjidzjiga, Harrar, Afdeme, enz. Volgens ontvangen mededeelingen gaat het leven in deze plaatsen zijn gewonen gang." Run op de bank. Op de Ethiopische bank in Addis Abe ba heeft gisteren een run plaats gehad. D'e bewoners trachtten namelijk zooveel mogelijk bankbiljetten tegen zilver inge wisseld te krijgen. De bankdirectie maak te bekend dat er genoeg zilver in voor raad was, om alle in omloop zijnde bank biljetten te dekken. D'e bank was bereid, aan alle aanvra gen tot het uiterste te voldoen. Buiten het bankgebouw stonden rijke kooplieden, die zakken zilver op bun muil dieren laadden. DE TOESTAND IN PALESTINA. Noq steeds onlusten. De onlusten in Palestina, die volgens officieels mededeelingen tot dusver aan 12 Joden en 4 Arabieren het leven hebben gekost, terwijl 63 Joden en 40 Arabieren werden gewond, laaien op verschillende plaatsen, vooral in Jaffa en Tel Aviv, steeds weer op en leiden tot gewelddadig heden, moordaanslagen en brandstichting. Gisteren brak een groot aantal bran den uit, die door Arabieren in Joodsche winkels werden gesticht. Men kan hier van 'n waren Joodsch-Arabischen brand- stichtersoorlog spreken, daar de Joden gelijksoortige maatregelen nemen ten op zichte van Arabische zaken. Dat aan de anti-Joodsche actie veel meer dan een plaatselijke beteekenis moet worden toegekend blijkt wel hieruit, dat op een te Jerusalem gehouden Arabische demonstratie besloten werd, aan de Ara bieren in Syrië een oproep te richten, om hun solidariteit met hun broeders in Pa lestina tot uiting te brengen door groote betoogingen. In verband met de voortdurende span ning heeft de hooge commissaris besloten, den staat van beleg te handhaven. Troepen handhaven de orde in de volk rijke streken en de treinen rijden onder bewaking van militairen. Alle winkels te Jerusalem zijn gesloten. D'e toestand is dus nog zeer gespannen. Een gunstige Engelsche begrooting. De Engelsche minister van financiën Neville Chamberlain, heeft gisteren in het lagerhuis de begrooting ingediend. De ontvangsten worden geraamd op 798.381.000 pond sterling en de uitgaven op 797.897.000 pond sterling. In zijn rede wees de minister op een algemeene toe name van de rijkdommen van het land en op een uitbreiding van de activiteit op handelsgebied. In het afgeloopen jaar was de nationale schuld met 4% millioen en de vlottende schuld met 5114 millioen pond sterling verminderd. Voor buitengewone credieten voor de landsverdediging zal 20 millioen pond gereserveerd worden. Voor het komende begrootingsjaar was een aanzienlijke vermeerdering der ont vangsten te verwachten, o.a. van de in voerrechten en accijnzen. De ontvangsten uit hoofde van de bestaande bronnen van inkomsten bleven echter nog 21 mil lioen pond onder het bedrag der uitga ven, en teneinde dit tekort te dekken, zullen nieuwe bronnen van inkomsten worden aangeboord. Chamberlain kondigde een verhoogd invoerrecht aan op bier en, met ingang van van daag op thee, alsmede verhoo ging van de inkomstenbelas ting. Het lagerhuis heeft de begrootingsreso- luties aangenomen. Korte Berichten. In een circulaire van het ministerie van oorlog te Rome wordt de oproeping gelast van de lichting 1916, welke van 23 April tot het einde van dit jaar moet worden voltooid. Tegelijkertijd zullen de dienstplichtigen van de lichtingen 1911 tot 1914, die waren afgekeurd, aan een nieuwe keuring worden onderworpen. D'e arrestaties' van de leden der fas cistische partij in Spanje blijven voort duren. Tot dusverre zouden, volgens be- tiouwbare inlichtingen, reeds meer dan drie duizend fascisten gevangen geno~ men zijn. Bij de onlusten in Palestina te Tel Aviv zijn 16 Joden gedood en ongeveer 70 gewond. PRINSES JULIANA TE ALMELO. Bezoek aan tentoonstelling van werk stukken van werkloozen. Gistermiddag bracht H. K. H. Prinses Juliana een niet-officieel bezoek aan Al melo teneinde de tentoonstelling van werkstukken georganiseerd door het plaatselijk crisis-comité te bezoeken. Er was groote belangstelling voor dit eerste bezoek van de Prinses aan do stad. In de groote sociëteit, waar de tentoonstelling wordt gehouden, werd H. K. H. verwelkomd door burgemeester mr M. Sichterman, voorzitter van het ciisis-comité. Na zijn toespraak bezich tigde de Prinses de werkstukken, waar voor zij' een groote interesse toonde. Na dat de thee gebruikt was, maakte H. K. H. een rondrit door Almelo, waarna het gezelschap vertrok. NEDERLANDSCHE AMBULANCE IN ADDIS ABEBA. Het Hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis deelt mede, gisterna- mi'ddag telegrafisch bericht te hebben ontvangen van dr Winckel, dat alle leden der Nederlandsche ambulance behouden in Addis Abeba zijn aangekomen. Straffen voor arbeldscontracters. Bij K. B. zijn de straffen, welke aan arbeldscontracters ingevolge het arbeids- overeenkomstenbesluit kunnen worden opgelegd, aangevuld met een bepaling, waarvan de strekking is, op het personeel op arbeidscontract werkzaam, ook de straf van extra-dienst te kunnen toepas sen. Tot dusverre bestonden de straffen voor dit personeel uit: a. een schriftelijke berisping; b. een beperking van bet recht op een jaarlijksche vacantia voor ten hoogste 1/3 van het aantal dagen, waar op per kalenderjaar aanspraak bestaat en c. een geldboete van ten minste f0.25 en ten hoogste f 25. Thans is daaraan toegevoegd bet op leggen van een buitengewonen dienst op andere dagen dan Zondag en de voor den arbeider geldende kerkelijke feestdagen, zonder loon of tegen een lager dan bet normale loon. D'eze oplegging kan geschieden voor ten hoogste zes uren, met een maximum van drie uren per dag. JEUGDIGE WERKLOOZEN IN HET BEDRIJF. Invoering van het twee-op-één stelsel. Naar het „Volk" verneemt, heeft de eerste subcommissie van de rijkscommis sie van advies over de jeugdwerkloos heid, welke commissie zich in het bijzon der bezighoudt met het bevorderen van de opneming van jeugdige arbeidskrach ten in bet bedrijfsleven, zich diepgaand bezig gehouden met het twee-op-één stelsel. Dit stelsel berust, zooals men weet, op het beginsel, dat twee jongeren den ar beid gaan verrichten, die thans door één jongere wordt verricht, hetzij door halve •dagen te werken, hetzij door om de week te rouleeren. D'e studie van de subcom missie heeft tot een gunstig oordeel over dit stelsel geleid. Het advies aan den mi nister van Sociale Zaken is dan ook de invoering van dit stelsel zoowel in over heidsdienst als in het particuliere be drijfsleven zooveel mogelijk te bevorde ren. Pro Rege. D'e jaarlijksche algemeene vergadering der Nationale Vereeniging Pro Rege zal, onder voorzitterschap van ds T. J. Ha gen uit Delft, 2 Juni te Amersfoort wor den gehouden. Notariaat. Bij Kon. besluit is aan H. A. Ballot, op zijn verzoek, met ingang van 22 April 1936, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van notaris te Zaltbommel. C.A.O. in schoenindustrie opgezegd. Naar gemeld wordt, heeft de Federatie van Schoenfabrikanten het collectief ar beidscontract, met de werknemersvereni gingen gesloten, opgezegd. Ontvangsten Nederlandsche Spoorwegen. De geschatte ontvangsten der Neder landsche Spoorwegen over de maand Maart 1936 (inclusief die der geëxploi teerde spoor- en tramwegen) bedragen f7.031.000, als volgt gespecificeerd: reizi gers f 3.664.000, bagage f 45.600, brief- en pakketpost f235.000, goederen f2.922.400, levende dieren en lijken f27.500, diversen f 136.500. De totale ontvangst van 1 Januari 1936 ai bedroeg f21.452.600, tegen f 24.169.119,80 (definitief) in de overeenkomstige perio de van 1935. Het gemiddeld aantal kilometers in ex ploitatie van 1 Januari 1936 af bedroeg 3.431 tegen 3.575 in de overeenkomstige periode van 1933, d.i. resp. f68,71 en f75.12 per dagkilometer. DE 25 MILLIOEN VOOR iNDIE. Ter versterking van economischen weerstand. Naar aanleiding van het bericht van den Regeeringspersdienst inzake, bet be- schikbaarsteilen van een bedrag van f 25.000.000, deelde mr Hart, directeur van Economische Zaken, mede, in af wachting van de door de Indische regee ring nog nader te bevestigen meer offi cieele mededeelingen dat Nederland, de Rijkseenheid willende accentueerem, ondanks zijïn eigen financieele moeilijk heden door de zware vlottende schuld, deze geste tegenover Indië heeft willen doen als een van de resultaten der be sprekingen, waarbij1 zeker ook de in In dië opgegane stemmen, welke in Neder land in de pers weerklank vonden, van invloed zijin geweest. De heer Hart deelde mede, dat inder daad het opperbestuur zich bereid heeft verklaard a fonds perdu (dus niet, zoo als aanvankelijk werd vermoed, als rente loos voorschot) genoemd bedrag aan de Indische regeering ter beschikking te wil len stellen voor nader in onderling, over leg vast te stellen maatregelen, in het be^ lang van de volkswelvaart. Wat onder volkswelvaart valt te ver staan, kan in dit geval niet concreet wor- „D'e geestelijke kracht van ons volk bestaat niet hierin, dat men eiken dag schreeuwt: Waarom verbiedt de Regee ring dit niet en waarom verbiedt de Re geering dat niet, maar hierin, dat ieder persoonlijk vraagt: Wat kan ik doen om de verkeerde invloeden in ons volksle ven tegen te gaan?" J. SCHOUTEN. den aangeduid, aangezien ook nog voor stellen van departementshoofden dooi do Indische regeering moeten worden be schouwd. Met de toegestane gelden zal worden „gewoekerd" en zeker mag niet de idee worden gevestigd, dat „er in Indië weer wat geld kan worden uitgegeven." Het is vooral de bedoeling oru de, door de crisis zwaar aangetaste, onderdeelen van de Indische economie eenigszins le herstellen. Er zal geen philantropie wor den bedreven, doch een vergiooting van den economischen weerstand der volks huishouding zal voor oogen weiden ge houden. De heer Hart bevestigde nogmaals hoe zeer bij de besprekingen in Nederland, vooral van minister Golij'n en ook van de overige kabinetsleden, groote sympathie voor de moeilijkheden in Indië werd on dervonden. De heer Hart deelde nog mede, dat een controle zal plaats hebben door het mi nisterie van Handel en Nijverheid op de kost- en verkoopprijizen van dom Indië, ten behoeve van Nederland geomitingen- jteerde goederen, zoodat Indië van de goedkoopst mogelijke goederen verzekerd kan zijn. HET SLOOPEN VAN OPGELEGDE VAARTUIGEN. Gelijk hekend is, kunnen opgelegde zee- en kustvisschersvaartuigen met steun uit ■het landbouwcrisisfonds worden gesloopt. Omtrent de gedragslijn, welke men moet volgen, teneinde in aanmerking te kun nen komen voor een slooppremie, ver neemt men thans van bevoegde zijde het volgende: D'e eigenaars van schepen, welke voor sloop bestemd kunnen worden, stellen zich in verbinding met sloopers en trachten met dezen tot overeenstemming te komen inzake den sloopprijs. Indien geen overeenstemming wordt bereikt, kunnen beide partijen gezamen lijk een verzoekschrift indienen, door beide te onderteekenen, om een bedrag be schikbaar te stellen ter overbrugging van het verschil tusschen vraag- en biedprijs. Spoedshalve kunnen de verzoekschrif ten worden ingediend bij de sloopcom- missie der Nederlandsche Visscherijcen- trale, Juliana van Stolberglaan 34 te 's Gravenhage. Wanneer de minister een bijslag voor het sloopen heeft toegekend, geschiedt de uitbetaling aan den slooper, zoodra de scheepvaartinspectie heeft verklaard, dat het betreffende schipen met name het casso daarvan te haren genoege is ge sloopt. EERSTE KAMER. Herdenking van Jhr Ruijs. In de gisteravond gehouden zitting van de Eerste Kamer heeft de voorzitter, Mr W. L. baron de Vos van Steenwijk, naar aanleiding van het overlijden van Jhr Mr Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, een rede uitgesproken, welke de aanwezigen staande hebben aangehoord. Spr. herinnerde er aan hoe de heer Ruijs de Beerenbrouck, bij het heengaan van het kabinet-Cort van der Linden in 1918, als formateur van het nieuwe Mi nisterie optrad, welk Ministerie zich reeds spoedig, in November van dat jaar, voor groote moeilijkheden zag geplaatst, welke, dank zij kloek en vast beleid, werden overwonnen. „Zeker, de toenmalige premier heeft in die zorgvolle dagen e n in zijn kabinet, waarin o.a. een man als Idenburg zat, e n in onzen tegenwoordigen Minister-Presi dent, onschatbaren steun gevonden, maar ten slotte droeg hij de hoogste verant woordelijkheid in dat zoo beteekenisvol tijdsgewricht. In 1925, als lid, naar de Tweede Kamer teruggekeerd, werd hij door zijn mede leden aan de Kroon voorgedragen als voorzitter, een functie, welke hij, door Hare Majesteit de Koningin daartoe ge roepen, tot 1929 en daarna van 1933 tot aan zijn sterven bekleedde." De Eerste Kamer, aldus Spr., deelt in het verlies, dat de andere tak der volks vertegenwoordiging heeft geleden, en bidt Binnenland. J'hr Mr Ruys de Beerenbrouck in de Eer ste Kamer herdacht. Jeugdige 'werkloozen in het bedrijf. Nadere verklaring van Dr van Schelven over Abessynië. j Buitenland. Belgisch postvliegtuig verongelukt. D'e toestand te Addis Abeba. D'e onlusten in Palestina. De 'begrooting van Engeland. Nog belas- tingverhooging. den achtergebleven verwanten Godes rijk ste vertroostingen toe. Na deze rede is de Kamer in de af- deelingen gegaan tot onderzoek van eeni- ge wetsontwerpen onder meer dat, inzake bezoldiging der leden van de rechterlijke macht, den Raad van State, de alge meene rekenkamer en de militair-rechter lijke macht, en een aantal contingentee- rings ontwerpen. Crisis leidt tot uitvoering van bijzondere werken. Uitbreiding van cultuurgrond. Uit de pogingen, gedaan in de eerste crisisjaren, om productief werk te vinden voor de werkloozen in Nederland, wier aantal steeds grooter werd en wier werk loosheid een permanent karakter dreigde te krijgen, is in den loop der crisisjaren onder leiding van den hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, den heer Meyer de Vries, een uitgebreide en goed geoutilleerde organisatie gegroeid, die zich uitstrekt over bet gekeele land en bet probleem der werkverschaffing sy stematisch ter hand heeft genomen. De dienst der werkverschaffing en steunverleening is er de laatste jaren in geslaagd, jaarlijks 6070 duizend werk loozen tewerk te stellen. Terecht wordt bij beschouwingen over de werkverschaffing de nadruk gelegd op de beteekenis van het feit, dat per jaar 6070 duizend werkloozen, die anders op den steun zouden zijn aangewezen, gele genheid krijgen met productief werk een loon te verdienen, dat toch altij'd boven de steunbedragen ligt en deze in vele geval len zelfs aanzienlijk overschrijdt. Na een aantal jaren begint nu echter een ander resultaat van de werkverschaf fing zichtbaar te worden, dat van niet minder beteekenis is, n.l. de geweldige verbeteringen op verschillend gebied, waarvan in de eerste plaats het agrari sche deel van onze bevolking profiteert, en die in verscheidene streken van het land zijn ontstaan, waar men zelfs in tij den van voorspoed niet licht eraan ge dacht zou hebben, dergelijke werken ter hand te nemen. Thans, nu men voor werkverschaffings doeleinden zoekt naar werken, waarbij vooral een groot deel der kosten verloond kan worden, worden allerwege gronden ontgonnen, afwateringen verbeterd, wegen aangelegd, die weliswaar niet onont beerlijk waren, maar niettemin groote verbeteringen zijn, wordt stedeschoon verhoogd, nieuw natuurschoon geschapen en bestaande cultuurgrond verbeterd. Als men een tocht maakt door de stre ken, waar dergelijke groote werken in de laatste jaren zijn uitgevoerd, of nog in uitvoering zijn, staat men telkens weer verbaasd' over de ingrijpende verande ringen, die zich hier hebben voltrokken en merkt men steeds weer met verwon dering, in hoe geringe mate dit tot de pu blieke opinie is doorgedrongen en hoe weinig men in het land bijv. weet van de groote ontginningen, die een reusachtige aanwinst van cultuurgrond hebben ge bracht. De toeren van de K.N.A.C. De Kon. Ned. Automobielclub (K. N A. G.) heeft plannen om speciaal reclame te maken voor het maken van toeren door eigen land. In de eerste plaats wor den tochten door vijf provincies (waaronder in de eerste plaats Zeeland) georganiseerd. Dit zijn tochten in club verband. De eerste van deze tochten zal op 30 en 31 Mei en 1 Juni worden gehou den. Verder worden individueele reizen ge maakt door leden en niet-leden van de K. N. A. C. D'e deelnemers krijgen een controle-boekje dat aan de gemeentehui zen of bureaux van politie of bijkantoren van de K. N. A. 'C. moet gestempeld wor den. Wie honderd en meer punten haait,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1