NEDERLAND WEERBAAR. Buitenland. De oorlog in Abessynië. De Zomerdienst op SchipholBelangrijkste Nieuws Binnenland DINSDAG 21 APRIL 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. ITO Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" tor exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losso nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Te 's Gravenhage is de vorige week een congres gehouden „Nederland Weerbaar". Er was voor dit congres zeer groote be langstelling. Een gelukkig verscbijlnsel. Een bewijs dat er iets begint te verande ren bijl ons volk. Daarop wees ook Minister Colijn, die een korte toespraak hield, Uit een congres als dit, zoo zeide bij;, blijkt de openbaring van een ritseling van leven in ons volk, omdat de vereisebte krachten zich thans beginnen te open baren. Aan de defensie ontbreekt nog al een en ander. Het op peil brengen van onze weermacht dubbel moeilijk om dat we zoowel een land- als een zeefront ihebben zal offers kosten. Daarom moet in ons volk bet besef levendig wor den, dat deze offers onvermijdelijk zijn en gebracht moeten worden. De beer J. J. G. van Dijk, die de mo reels weerbaarheid behandelde, stelde naast de moreele ontwapening de nood zakelijkheid dat onze defensie gedragen moet worden door de moreele volkskrach ten opdat we onze zelfstandigheid kunnen handhaven nu er oorlogsgevaar is en wellicht dreigender dan ooit. Er moet geen wekken zajn van de oorlogspsychose, maar wèl bereidheid tot afweer van 't kwade dat ons dreigt. Internationale samenwerking, ook voor het behoud van den vrede, is tenvolle aan vaardbaar. Maar gewaakt moet worden tegen een verkeerd internationalisme. In het rechtsbegrip Gods heeft ook de kleine natie haar beteekenis en ziji moet zoo noo- dig offers brengen in een verdediging te gen een eventueelen aanval op onze natio nale goederen en vrijheden, verkregen in tijden van druk, onder leiding van ons Vorstenhuis. Over de beteekenis van onze weermacht in een eventueel kamend conflict werden door kolonel Jhr. Alting van Geusau be langrijke opmerkingen gemaakt. Het is niet zoo, dat de zorg voor de defensie een hopelooze zaak is. De eenige mogelijkheid dat wij in een West-Europeesch conflict betrokken worden is dat een of andere oorlogvoerende partij' ons land wil be nutten als doormarschgebied, onze lucht havens voor het voeren van een lucht oorlog of onze havens ten behoeve van den zeeoorlog. Een oorlogvoerende die onze neutraliteit wil schenden, weet dat hij; onze weermacht toevoegt aan die van zijn tegenstanders. Is onze weermacht nu maar van zooveel beteekenis dat die oor logvoerende die versterking van zijn te genpartij niet kan dragen, dan zal hij ons met rust laten. Hieruit volgt de bekende evenwichtstheorie, die echter alleen juist kan zijln a's Nederland in staat is den eersten stoot op te vangen. Op het congres werd verder gehandeld over onze maritiem-strategische positie, de defensietaak van ons Indische leger, en over de economische gevolgen der de fensie-uitgaven, waarbij' er de nadruk op gelegd werd, dat de noodzakelijke uitga ven voor een behoorlijke weermacht, ook economisch zeer goed verantwoord zijin. In zijn slotwoord werd er door den voorzitter op gewezen, dat de algemeens defaitistische gedachte, welke het gevaar niet ziet, moet worden vervangen door 't besef dat gevaar dreigt, en dat de Regee ring gesteund moet worden in haar ern stige voornemens om de weermacht te versterken en onze plaats onder de volken te handhaven. Het congres heeft er ongetwijfeld toe meegewerkt dat de moreele defensie is versterkt. Jammer dat het ontsierd werd door een uitspraak van Kolonel van Geusau, die de hoop uitsprak dat het noodlot ons nog eenige jaren zal schenken, zoodat het De fensiefonds ons er zeer belangrijk boven op kan brengen. Dergelijke uitdrukkingen behoorden in een congres dat het nationaal belang be oogt te dienen, contrabande te zijd. Wij zijn ook wat betreft de handhaving van onze zelfstandigheid niet afhankelijk van het noodlot. Ons nationale lied bijl uitnemendheid, het oude Wilhelmus, zegt het anders en beter, als het heet: Mijn Schild ende be trouwen, zijt Gy o God en Meer, Op U zoo wil ik bouwen, verlaat my nimmer meer. Uittocht uit Addis Abeba. Door de Britsche legatie te Addis Abeba zijn alle voorzorgsmaatregelen genomen voor de veiligheid der Britsche onderda nen en vreemdelingen, ingeval de Italia nen de Abessynsche hoofdstad mochten bezetten. De omgeving van de Britsche legatie te Addis Abeba is door prikkeldraad afge zet en de 3000 vreemdelingen, die in de hoofdstad wonen, zullen er een schuil plaats kunnen vinden en van gasmaskers voorzien worden. De Britsche legatie wordt belegerd door personen van allerlei ras, die de bescher ming van de Britsche vlag verzoeken. De menigte is zeer lastig voor de autoriteit' n van de legatie. Dte Abessynsche autoriteiten wachten af wat zal geschieden. D'e wegen van het front naar de hoofdstad zijn zwart van vluchtelingen. Enkelen, die van het front terugkeer den, verklaarden, dat de bandieten, die in de heuvels rond de hoofdstad vertoe ven, zich opmaken om Addis Abeba te plunderen, als de regeering vertrekt vóór de Italiaansche troepen zijn aangekomen. D'e Abessynsche regeering verblijft nog steeds te Addis Abeba, ofschoon een groot deel der bevolking de stad verlaten hectt. Volgens Abessynsche mededeelir.gen -heeft de keizer zich met de legers van Ras Kassa, Ras Seyoem en Ras Itnroe," alsmede met de reservetroepen naar net Westen van Abessynië teruggetrokken. D" sterkte dezer afdeelingen wordt op 15.000 tot 20.000 man geschat. Het leger aan het Zuidelijk front zou 150.000 man sterk zijn en tusschen Har- rar, Ghigner, Goba en Allata liggen. Dë totale verliezen aan Abessynsche zijde sedert het uitbreken der vijandelijk heden worden hier op ongeveer 50.000 man geschat. Vijftien duizend menschen van wie 5000 burgers, zouden het slachtoffer van gif gasaanvallen geworden zijn. Maarschalk Badoglio is met zijn staf te D'essié aangekomen. Een bezetting van Addis Abeba heeft militair nog maar een zeer betrekkelijke beteekenis, zonder dat daarbij de spoor lijn Addis AbebaD'zjibouti geheel in Ita liaansche handen is. Deze is van meer be teekenis. Het zal daarom zaak zijn om on geveer gelijktijdig met Addis Abeba, Dire- dawa te bezetten. Hiermede zijn dan de Alessynen het gebruik van de spoorlijn kwijt, terwijl zij tevens de controle over de belangrijkste karavaanweg met het Zuiden naar deze spoorlijn verloren zou den hebben, waardoor hun positie en vooral die van generaal Nassiboe in bij zondere mate verzwakt zou zijn. De strijd in het Zuiden door Graziani is daarom van groote beteekenis. Slaagt deze niet, dan komen de troepen, die naar Addis Abeba rukken in een moeilijk par ket. Dë oorlogscorrespondent van het D'uit- sche Nieuwsbureau meldt, dat in offi- cieele kringen werd medegedeeld, dat het Abessynisehe leger in Ogaden is vernie tigd. Nadere bijzonderheden ontbreken even wel nog. DE VOLKENBOND VERGADERT OVER DE KWESTIE ITALIE-ABESSYNIE. Alle leden van den volkenbondsraad hebben gistermiddag het woord gevoerd over het rapport van de raadscommissie van dertien inzake de mislukking der verzoeningspogingen tusschen Italië en Abessynië. Eden herhaalde, dat de Britsche regee ring slechts tot sanctie-maatregel-en tegen Italië is overgegaan, omdat het volken bondsverdrag moet worden geëerbiedigd. H'oe zou men in de toekomst nog ver trouwen in het internationale recht kun nen hebben, wanneer een staat ongestraft het volkenbondsverdrag zou kunnen schenden? Het vertrouwen der staten in den vol kenbond zal in de toekomst grootendeels afhangen van het succes of het falen in deze aangelegenheid. De Britsche regeering is van oordeel, dat in ieder geval de bestaande economi sche en financieele sancties moeten wor den gehandhaafd en is bereid tezamien met de andere staten een verscherping der economische en financieele sanctie- maatregelen te overwegen. Eden besprak daarop den giftgas-oor- log, -dien de Italianen voeren tegen een volk, dat zich daartegen niet kan verde digen. Wanneer het protocol tegen den gifgasoorlog ongestraft zou kunnen ver scheurd worden, zullen de volkeren zich terecht afvragen, wat de waarde is van een internationaal verdrag, dat door hun vertegenwoordigers is onderteekend. Tenslotte sprak Eden nog over de toe komstmogelijkheden van den volkenbond. Wanneer tengevolge van den einduit slag van -dit geschil het gezag van den volkenbond zoo zou zijn geschokt, dat zijn nut in de toekomst als het beste instru ment voor de handhaving van den we reldvrede zou moeten worden in twijfel getrokken, dan zal iedere staat moeten nagaan, welke po litiek hij dan zal moeten volgen. Hierop sprak Boncour, wiens redevoe ring in hooge mate teleurstellend was. Er was hierin heel weinig te bemerken van de Engelsch-Fransche toenadering. 'De Engelschen waren dan ook zeer ont stemd over de rede van den Franschen gedelegeerde. Boncour's rede ging geheel uit van het Duitsche gevaar. Over de sancties sprak Boncour in het geheel niet. D'e resolutie van den Vokenbond over 'het mislukken van de verzoeningspoging en het voortduren van de sanctie-maat regelen is met algemeene stemmen, met uitzondering van die van Italië aangeno men. De resolutie doet opnieuw een be roep op de oorlogvoerenden en richt zich tegen het gebruik van gifgassen. NIEUWE ONLUSTEN IN PALESTINA. Na de afkondiging van den staat van beleg in Palestina is de toestand wat rus tiger geworden. In het begin van den middag -hadden echter tijdens de begrafenis der slacht offers nieuwe botsingen plaats, waardoor een 50-tal personen werd gewond. Te Tel Aviv is het gisteren tot ernstige botsingen gekomen tusschen Joden en Arabieren. D'e politie zag zich genoodzaakt van de wapenen gebruik te maken. Zij doodde daarbij een Arabier. Nog voordat de politie kon ingrijpen hadden Arabische betoogers een aantal Joodsche winkels in brand gestoken. Van Arabische zijde is voor geheel Pa lestina een algemeene staking afgekon digd, die net zoo lang zal duren tot het mandaatsbestuur de eischen der Arabi sche nationalisten zal 'hebben ingewilligd. In Tiqua, een voorstad van Tel Aviv, hebben Arabieren van een hinderlaag uit op een passeerende Joodsche familie ge schoten. De vader werd hierbij gedood, terwijl twee andere familieleden gewond werden. In de stad Nabloes werd door de de- monstreerende Arabieren geëischt, dat te gen de Joden een immigratieverbod zal worden uitgevaardigd. Tusschen Jaffa, Jerusalem, Haifa en Jericho zijn de autobusverbindingen ge staakt. De sovjet-terreur in Zuid-Spanje. Vluchtelingen, die te Gibraltar zijn aan gekomen, hebben een en ander medege deeld omtrent excessen, waaraan aan hangers der linksche partijen zich in Zuid-Spanje schuldig gemaakt hebben. Te Jerez hebben communisten en socia listen onder bescherming van de politie gewelddaden gepleegd en zich aan plun dering schuldig gemaakt. De communis ten trokken -door de straten, vielen fas cisten aan, fouilleerden en mishandelden hen. Vier kloosters zijn onder het oog der politie geplunderd en in brand gestoken. De redactiegebouwen van twee recht- sche bladen zijn in brand gestoken en ge plunderd. Bij den uitgang van verscheidene ker ken zagen de Katholieken zich tegenover een woeste menigte geplaatst en hebben schietpartijen plaats gehad. Een persoon zou gedood zijn, terwijl de ziekenhuizen vol gewonden liggen. Nieuw massa-proces in Duitschland. Binnenkort zal in West-D'uitschland een nieuw proces tegen 400 sociaal-demo craten plaats vinden. De beklaagden wor den ervan beschuldigd, pogingen te heb ben aangewend, vrije vakvereenigingen op te richten en de sociaal-democratische partij weer op te bouwen. Als inleiding tot dit proces werden in Juni 1935 gearresteerd de eigenaars en het geheele personeel van de broodfabriek „Germania" te Duisburg-Hamborn, ter wijl bij- alle afnemers van deze fabriek huiszoekingen werden gedaan, die tot vele nieuwe arrestaties leidden. Tijdens het voorai rest zijn vier arbei ders gestorven! Samenzwering ontdekt te Boekarest. D'e „Matin" publiceert een bericht, vol gens hetwelk een samenzwering is ont dekt tegen meviouw Lupescu te Boeka rest. Vier studenten, alsmede prins Alexan der Cantacuzene, die ervan beschuldigd worden, aan het complot te hebben deel genomen, zouden zijn gearresteerd. Madame Lupescu stond aan het hoofd van de lijst der slachtoffers. Ook de poli- tie-prefect van Boekarest kwam er op voor. Korte Berichten. Dë laatste berichten over Mac D'o- nald moeten gunstig zijn. Zijn toestand na de lichte operatie, die hij' in het begin van de vorige week onderging, is voor uitgaande. Gistermorgen -heeft het observatorium van Alipore een aardbeving geregistreerd, waai van het epicentrum omstreeks 140 K.M. van Calcutta moet liggen. De beving moet zeer hevig zijn geweest. Het buitengewoon congres van den Franschen mijinwerkersbond heeft beslo ten, het stakingsparool, dat de vakbon den in enkele mijnbekkens hebben uitge vaardigd, per 1 Mei tot alle mijnbekkens uit te breiden. DIENSTEN NAAR ALLE DEELEN VAN EUROPA. EEN NACHTPOSTDIENST OP KEULEN. Gisteren is op Schiphol de zomerdienst begonnen. 's Morgens om negen uur vertrok de Douglas „Rietvink", bestuurd door Dui- melaar, als eerste machine op de lijn Am sterdam-Praag-W eenen-Boedapest. Deze machine had een aantal dagbladvertegen woordigers aan boord en bovendien een groote krans van Hollandsche tulpen met lange linten in de Hongaarsche kleuren. Een andere dienst, die gisteren begon, was die van Amsterdam-Keulen-Frank- fort-Milaan-Rome, die gezamenlijk bevlo gen wordt door de K. L. M., de Deutsche Lufthansa en de Italiaansche A. L. I. Voorloopig onderhoudt de Deutsche Luft hansa ook het stuk van Amsterdam, maar in Mei zullen ook de Nederlandsohe ma chines om beurten geheel Europa door kruisen en over de Alpen de Italiaansche zon tegemoet vliegen. 'Gisteravond is de eerste nachtpostdienst Amsterdam-Keulen van de K. L. M. ge vlogen. Deze route zal geheel gevlogen worden met Douglas-machines op ver zoek v-an de Nederlandsohe Posterijen, omdat hiervoor snelle machines noodig zijn. Deze nachtdienst naar Keulen n.l. is van groot belang voor de post. Want Keu len heeft zich in den loop der tijden ont wikkeld tot het belangwekkende centrum voor nachtpostverkeer in Europa. Uit al le richtingen strijken daar des nachts de postmachines neer en van daar wordt dan weer alles met groote snelheid ge distribueerd naar de meest uiteenloopen- de richtingen. Wel honderd plaatsen in Europa genieten op deze wijze de voor- deelen van de nachtpostverbindingen. Ook de K. L. M. vliegt denzelfden nacht nog uit Keulen terug met post, die daar uit alle oorden verzameld was. Deze post is 's morgens om vier uur reeds op Schip hol en gaat mee in de eerste bestellingen voor alle plaatsen waar dit mogelijk is. OPENING WERKKAMP VOOR JEUG DIGE WERKLOOZEN TE RODEN. In tegenwoordigheid van Prinses Juliana In tegenwoordigheid van Prinses Ju liana, vele autoriteiten en tal van belang stellenden beeft gistermiddag te Roden (Dr.) de o-fficieele opening plaats gehad van bet werkkamp voor jeugdige werk- loozen Roden, gesticht door de Centrale voor werkloozenzorg te Utrecht. Toen tegen drie uur Prinses Juliana met gevolg was gearriveerd, werd zij' be groet door den heer W. J. Hemmes, voor zitter van de Centrale voor werkloozen zorg. De beer Hemmes gaf daarna een over zicht van de bedoeling en de oprichting van de kampen van de Centrale, speciaal van dat te Roden. In de plaats van den minister van so ciale zaken, mr M. Slingenberg, die in verband met het overlijden van jhr. mr Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck de zit ting van de Tweede Kamer bijwoonde, beeft daarop de commissaris -der Konin gin in de provincie Drenthe, mr dr R. H. Baron de Vos van Steenwijk, bet werk kamp met een korte rede voor geopend verklaard. Nadat ook nog de burgemeester van de gemeente Roden, mr H. W. Bloemers, en de voorzitter van bet provinciaal comité Groningen, ds A. N. Tonsbeek, het woord hadden gevoerd en de kampcommandant, ir G. Meyerink, een woord van dank had gesproken, ontrolde Prinses Juliana de nationale vlag als bewijs dat het kamp officieel was geopend. Vervolgens werd de thee geserveerd en bezichtigden Prinses Juliana en de ge- noodigden het kamp. HANDELSOVERLEG MET BELG IE. De heer Suetens, directeur der Han- delsaccoorden van bet departement van Buitenlandscbe Zaken, is Zaterdag uit 's Gravenhage teruggekeerd. De onder handelingen met Nederland zullen deze week worden voortgezet onder leiding van den beer Van Orsboven, kabinetchef van het departement van Landbouw. Vooral de landbouwkwesties zullen thans worden behandeld, alsook enkele fiscale kwesties. Verwacht wordt, dat de onderhandelingen deze week kun nen worden beëindigd. SUBSIDIEERING VAN BIJZONDERE SCHOLEN. Vragen van hei Tweede Kamerlid Suring. D'e beer Suring heeft aan den minister van Onderwijs, K. en W. gevraagd of tiet juist is, dat de minister d.d. 31 Maart aan de besturen der door het rijk gesubs-i- j dieerde bijzondere hoogere burgerscholen, Binnenland. Jhr Ruys de Beerenbrouck in de Kamer herdacht. Opening werkkamp voor jeugdige werk- loozen te Roden. De Eerste Kamer over de Indische be grooting. Buitenland. De opmarsch der Italianen naar Addis Abeba. De zitting van den Volkenbondsraad. De terugtocht van de Britsche en Neder- landsche ambulance naar Addis Abeba. De roode terreur in Spanje. Nieuwe onlusten in Palestina. gymnasia, lycea en handelsdagscholen een omzendbrief beeft gericht, waarin aan die besturen wordt medegedeeld, dat de mi nister s-ubsi'dieering in de kosten van be zoldiging van directeuren, rectoren, leera ren en beambten, die den leeftijd van 65 jaar hebben overschreden en uit dien hoof de niet zijn ontslagen, als regel slechts zal bevorderen tot het bedrag, dat benoodigd zou zijn geweest, indien zij door jongeren met aanvangswedde waren vervangen. Voorts of de minister niet van oordeel is, dat hem de bevoegdheid ontbreekt, een zoodanige korting op de subsidieering in de kosten van bezoldiging der in die vraag genoemde functionarissen te be vorderen, en of de minister bereid is, tot dat eventueel terzake een wijziging der M.O.-wet en der H.O.-wet is tot stand ge komen, den aangeduiden omzendbrief, indien deze inderdaad is uitgegaan, in te trekken. MOBILISATIERAAD IN INDIE. D'e commissie tot voorbereiding van de economische verdediging van Ned.-Indië in tijden van oorlog, is ontbonden, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Tevens is ingesteld een staatsmobilisatie- raa-d met de taak leiding te geven aan de voorbereiding van de staatsmobilisatie voor Ned.-Indië in tijden van oorlog of oorlogsgevaar in algemeenen zjn. Tot lid en voorzitter van dezen raad is benoemd de commandant van bet leger in Ned.-Indië. De raad zal worden bijgestaan door een permanent secretariaat, gevestigd te Ban doeng. DE VRIJZ. DEM. EN DE ONTWAPENING. Zooals reeds werd meegedeeld beeft de bijzondere algemeene vergadering van den Viijz. Dtemocratischen Bond met 165 te gen 29 stemmen besloten den eisch voor nationale ontwapening uit het werkpro gramma te laten vervallen. Aan deze beslissing ging een langdu rig en soms hartstochtelijk debat vooraf. Bij de discussies, stelde de voorzitter prof. Krauenburg de portefeuille-quaestie. Prof. -dr Van Fmbden, het minderheids- voorstel van het hoofdbestuur (partieele bewapening ten dienste van den Volken bond) aanbevelend verklaarde, bij aanne ming van bet H.B.-voorstel de partij niet te zullen verlaten. Hij keurde bet af, dat een lid der Regeering, die bet Defensie fonds mede onderteekende (Mr Oud) in deze vergadering de partij kwam advi- seeren. Geen zalen verhuren aan communisten? Het lid van de Tweede Kamer Sc-hal- ker beeft aan den Minister van Binnen- landsche Zaken o.m. gevraagd, of bet juist is dat een dezer dagen de commis saris van politie te IJmuiden in opdracht van den burgemeester de zaalverhuurders daar ter plaatse tot een onderhoud beeft uitgeno'odigd, waarbij bij dezen verzocht beeft aan de 'Communistische partij' of andere door hem als „links'' aangeduide organisaties voor den tijd van zes maan den geen zalen meer te verhuren voor openbare vergaderingen, en zoo ja of de minister bereid is den burgemeester van Velsen mede te deelen, dat het hem ge- wenscht voorkomt, meergenoemd verzoek aan de zaalverhuurders terug te nemen, waar de wet aan deze autoriteit voldoen de bevoegdbeden geeft, indien bet nood zakelijk is maatregelen te nemen tegen eventueele verstoring van de openbare orde op vergaderingen. Reorganisatie der K.N.S.M. Tusschen bet ooruité voor obligatie houders der Kon. Ne-d. Stoomboot Mij. en het bestuur -dier N.V. is overeenstemming bereikt inzake -de voor te stellen reor ganisatie. Hierbij zullen obligatiehouders voor elke obligatie groot f 1000, in geld f 400 en in aandeelen f 500 ontvangen. Het bestaande aandeelenkapitaal wordt op' f 5000 preferente aandeelen na, ge heel afgeschreven. De oude aandeelhou ders ontvangen voor elk aandeel, groot f 500, een amorisatiebewij's, dat uit de overwinst aflosbaar is met f50.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1