DE ZEEUW De Dochter van den Opperrechter TWEEDE BLAD Werking van borgstellingsfondsen. FEUILLETON. Uit de Provincie Zoeklichtjes. VAN MAANDAG 20 APRIL 1938, Nr 169. CREDIETVERLEENING AAN DEN NOODLIJDENDEN MIDDENSTAND. Organen voor zelfhulp ter voorkoming van verarming. Naar aanleiding van de opheffing van het nationaal crisiscomité per 1 Mei a.s. heeft de minister van Binnenlandsche Za ken zich verleden week tot de burgemees ters gewend met een circulaire, waarin aanwijzingen werden gegeven over de wijze, waarop en de organen, die de taak van het opgeheven crisiscomité zouden kunnen overnemen of voortzetten. Om na 1 Mei ook te kunnen voortgaan met het verstrekken van kleine voor schotten, waarmee de plaatselijke crisis- comité's vaak waardevolle hulp aan ne ringdoenden hebben verleend, wees de mi nister in zijn circulaire op het bestaan der z.g. borgstellingsfondsen voor den middenstand, waarbij hij erop aandrong, dat oprichting van dergelijke fondsen niet plaatselijk zou geschieden, doch op den grondslag van de districten der 36 Ka mers van Koophandel in ons land. In verband hiermede hebben wij' ons gewend tot den districtscommissaris van het eenige reeds bestaande borgstellings fonds, op dezen grondslag in ons land, den heer .P. A. van Aggelen, directeur der gemeentelijke hulpbank te Leiden, secr van de Nederl. vereen, voor volkscrediet- wezen en woekerbestrijding en een dei- voornaamste promotors van de idee der borgstellingsfondsen die in Leiden en Rijnland mede dank zij. zijm initiatief tot stand zijn gekomen. Het Leidsche borgstellingsfonds is reeds 6 jaar oud en werd in October 1928 opgericht;. De opgedane ervaringen, verklaarde de heer van Aggelen, kunnen slechts in elk opzicht gunstig genoemd worden. Het fonds begon te werken op 1 Jan. 1929. In totaal werden 2900 borgstellingen ver leend voor een totaal bedrag van 245.000 gulden. Hiervan zijin 2400 voor een be drag van 222.000 gulden inmiddels afge daan, terwijl 500 van in totaal 23.000 gulden nog uitstaan. Het geleden verlies in al die jaren en op al deze transacties bedroeg in het geheel slechts 1150 gulden, wat een prachtig resultaat genoemd mag worden. De arbeiders, die op- deze wijze voor schotten hebben gekregen, stellen alles in het werk om trouw hun wekelijksche af lossing te betalen. De groote werkgevers te Leiden en omgeving deelen mede, dat het vroeger zoo veel voorkomende euvel van loonbeslag nagenoeg is verdwenen, en de leveranciers verklaren dat zij regel matig en op tijd worden betaald. Zoo wordt het financieels evenwicht in de arbeidersgezinnen hersteld, waar ook de kleine neringdoenden, hun leveran ciers, en de huiseigenaren van profitee- ren, en wordt voorkomen dat zij in de klauwen van woekeraars of woekerban- ken vallen. De werking van het borgstellingsfonds en de goede resultaten, die ermede werden bereikt, trokken begrijpelijkerwijze de aandacht van die organen, die zich bezig hielden met de moeilijke kwestie van cre- dietverleening aan den noodlijdenden middenstand. Teneinde de geheele credietverleening Ingezonden Mededeellng. ROOD-EN 2WART MERK. 97.) o— „Neen, neen, gij kunt niet met me me degaan. Laat mij los, de menschen zien naar ons." „Ik zou u voor nog zooveel niet laten gaan," zei Trelawney vroolijk. „Zijt gij vrijgelaten? Zijt gij aan het bloedige zwaard van Jeffreys ontsnapt?"' „Anders zou ik hier niet zijn. Maar dit kan ik u wel zeggen, dat er naar niemand ijveriger gezocht wordt dan naar u. Gij kunt u niet voorstellen, hoe gaarne Ko ning Jakobus u in Londen zou terugzien." „Spreek mij niet van dien man", fluis terde Ferguson angstig. „Laat mij nu gaan; morgen wil ik wel weer met u spreken. Laat mij nu heengaan; daarginds is een diender, die ons in het oog heeft." „Ik kan u niet laten gaan, werkelijk niet. WatI een landsman in een vreemd land ontmoeten en hem dan laten gaan?" „Maar gij moet. Zie, hij komt dezen kant uit." „Ga dan met mij naar de herberg, waar ik mijn intrek genomen heb". „Dat durf ik niet", antwoordde hij, en zijn stem trilde van vrees. „Wilt gij mij1 niet laten vertrekken"? aan den kleinen middenstand op een ge zande basis te stellen kwam omstreeks 1934 samenwerking tot stand tusschen de kamer van koophandel en fabrieken voor Rijnland te Leiden, de gemeentebesturen van de in het ambtsgebied van deze K. v. K. gelegen gemeenten, de midden standsorganisaties en het provinciaal be stuur van Zuid-Holland, met 't resultaat dat voorloopig een bemiddelingscommis sie voor hulpverleening en woekerbestrij ding ten bate van den middenstand werd opgericht. Ook hier geldt de regel, dat de strop pen slechts uit het inkomen en niet uit het kapitaal gefinancierd mogen worden. Aangezien het hier echter een permanen te instelling betreft moet men met zeer veel meer inzicht optreden dan b.v. de orisiscomitó's. Uitgangspunt is dan ook, dat geen hulp wordt verleend aan bedrijven, welker on- dergang toch niet meer is tegen te hou den, doch uitsluitend aan moreel en fi nancieel draagkrachtige kleine midden standers die een volwaardig bedrijlf of on derneminkje hadden doch in ldquiditeits- moeilijlkheden waren geraakt, die voor velen den ondergang hadden kunnen wor den. Bij onderzoek bleek dikwijls dat me nig slecht er voor staand zaakje vol doende bestaansmogelijkheden had, wan neer het bedrijf maar gesaneerd werd of de ondernemer, gewoonlijk kleine winke liers of ambachtslieden, de noodige des kundige voorlichting kreeg. In andere gevallen wist men faillisse menten te voorkomen door het treffen van een schikking met de crediteuren, wan neer gebleken was, dat het in nood ver- keerende zaakje nog voldoende levensmo gelijkheden had en ook in staat zou zijn aan zijn verplichtingen te voldoen, mits men den benarden winkelier even den tijd liet of een kleine verlichting toestond. Dit saneerende en bemiddelende optre den eischt tact, inzicht, vertrouwen, maar kan beschouwd worden als een nog be langrijker taak dan het verleenen van de voorschotten of het stellen van den borg. De aflossing is zoo gesteld, dat zij1 de draagkracht van den betrokkene niet te boven gaat, wat een bevrijding beteekent voor de velen, die tevoren de heele op brengst van hun zaakje aan afbetalingen zagen verdwijnen, die hun schulden we kelijks zagen toenemen of geen crediet meer hadden om de noodzakelijkste voor raden in hun winkels aan te vullen. In steeds grooteren kring erkent men thans het nut van een orgaan als een borgstellingsfonds en nu het nationaal crisiscomité verdwijnt en de minister van binnenlandsche zaken in zijn circulaire bovendien op de beteekenis van deze or ganen heeft gewezen, wordt allerwegen de oprichting ervan met kracht ter hand genomen. Aangezien overal de stelregel geldt, dat de op te richten fondsen slechts borgstel ling mogen geven doch zelf geen voor schotten verstrekken, zullen tegelijkertijd parallel met deze fondsen hulpbanken of niet commercieels voorschotbanken aan wezig moeten zijln. Bovendien verdient het in elk opzicht aanbeveling, gebruik te maken van be staande instellingen op het gebied der credietverschaffing en bemiddeling en deze in het nieuwe werk in te schakelen. Dit is zelfs noodzakelijk indien men met goed resultaat een onderzoek wil instel len naar een aanvrager. „Het is een dankbaar werk," besloot de heer van Aggelen, „omdat het de men schen niet afscheept met een gift, waar mee ze op den duur toch niet geholpen zouden zijin en ook in moreel opzicht slechts van geringe of zelfs negatieve waarde is, maar omdat het hen in de gele genheid stelt, tijdelijke moeilijkheden te overwinnenen door eigen kracht er weer bovenop te komen. Daarbij moet men niet aarzelen, hulp te weigeren indien een zaak hopeloos verlo ren blijkt te zijn, en dit alles eischt tact en inzicht. En de gemeentebesturen, die tot nog toe niet tot medewerking hebben besloten, mogen bedenken, dat de kleine in moei lijkheden verkeerende neringdoenden, die geholpen hadden kunnen worden doch door nalatigheid van hun gemeentebe stuur tot den ondergang zijn gedoemd zul- „Niet, vóór ik omstandig met u gespro ken heb." „Kom dan met mij. Ik zeg u, dat Da niël in den leeuwenkuil de hulp des Hee- ren minder noodig had dan wij op dit oogenblik." Hij sloeg een donkere zijstraat in en na verscheidene andere donkere, vuile stra ten doorgegaan te zijn, kwamen ze in een steeg, die op een binnenplaats uitkwam. Een oogenblik later traden zij een ka mer binnen, die door één kaars schemer achtig verlicht werd, maar toch deed zien, dat Ferguson op een min of meer comfortabele wijze woonde. Het vertrek was niet groot, maar geriefelijk ingericht. De heerlijke geuren, die zijn reukorganen streelde, deden Benedictus vermoeden, dat Ferguson niet van plan was dien avond te vasten. „Het is maar een armelijk verblijlf hier," merkte Ferguson op, terwijl Tre lawney rondzag. „Nu gij ziet, hoe ar moedig ik gehuisvest ben, zult ge wel naar uw eigen verblijf terug willen." „Wel, 't ziet er hier vorstelijk uit," zei ITrelawney.y '„Ook merk ik, dat gijl de Hollandsche gewoonte hebt aangenomen om 't „geurige kruid" te rooken, dat de groote Sir Walter Raleigh voor 't eerst naar Engeland heeft overgebracht." ,,'t Is het eenige aardsche genot, dat ik heb," antwoordde Ferguson op vromen toon, „en ik denk dat de Heere mij deze len behooren tot de categorie van armlas tigen, die uit de gemeentekas gesteund moeten worden, wat voor een kleine ge meente een heel wat zwaardere last be teekent dan een enkele bijdrage ineens aan het stichtingskapitaal van de borg stellingsfondsen, die men in het licht van de thans reeds opgedane ervaringen zon der overdrijving organen ter voorkoming van verarming of zelfs van armlastigheid mag noemen. De a.s. luchtbeschermingsoefening In West N.-Brabant en Zeeland. Op Zaterdag 16 Mei wordt, zooals be kend, in het Zuiden des lands een groote oefening in de luchtbescherming gehou den, welke dat gedeelte van Noord-Bra bant dat gelegen is ten Westen van de spoorlijn Den BoschBoxtelEindhoven alsmede de geheele provincie Zeeland omvat, Deze oefening staat onder leiding van de Commissarissen der Koningin in N. Brabant en Zeeland en zal bestaan uit een middag- en avondgedeelte. Medewerking wordt verleend door de directie der P.T.T., die den zakelijken om roep ter beschikking stelt en door de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. De Ned. Spoorwegen, de tram- en autobus ondernemingen zullen in het bijzonder in de avonduren medewerken bij het tot- standbrengen van de verduistering. De middagoefening duurt van 14.45 uur tot 16.45 uur. "Van 14.45 af worden door Scheveningen-radio seinen en berichten betreffende het overschrijden van de grens en het passeeren van ver schillende luchtwachtposten door de vij andelijke luchtstrijdkrachten, voorgesteld door een groot aantal vliegtuigen van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, aan de hoofden van den luchtbeschermings dienst in de gemeenten medegedeeld. De zen geven in verhand daarmede, zoodra hun zulks noodig voorkomt het signaal „Luchtalarm". Aangenomen wordt bij deze oefening dat in verschillende gemeenten een aan tal bommen, voorgesteld door seinpatro- nen uit de vliegtuigen gevallen zijn, waar op de humanitaire hulpdiensten in wer king komen tot het vervoeren en behan delen van gewonden en gaszieken, het verrichten van opruimingen en herstellin gen, het blusschen van branden enz. Wanneer de vliegtuigen vertrokken zijn, kondigt klokgelui aan, dat het luchtalarm geëindigd is. De avondoefening heeft plaats van 21.45 uur tot 23.15 uur. Vóór het aanvangsuur treedt in alle gemeenten van het betrokken gebied de verduistering in. De straatverlichting wordt gedoofd met uitzondering van de lampen die voor en die van te voren van gemeentewege ge blauwd of afgeschermd worden. Stations en spoortreinen der Nederlandsche Spoorwegen nemen aan de verduistering deel, evenals alle andere openDare midde len van vervoer. Bestuurders van auto's motorrijwielen en fietsen worden verzocht de lampen met blauw papier of doek af te schermen. Van 21.45 uur 's avonds geeft Scheve ningen-radio weer berichten, waarna de oefening hetzelfde verloop heeft als 's middags. Aanrijding mei doodelijken afloop. Zaterdagmorgen heeft onder de ge meente Schoon dijke een aanrijding plaats gehad met doodelijken afloop. De zich op den weg bevindende zekere 0„ wonende te Schoondijke, werd door een auto van ,1e G. te Oostburg aangereden en tegen den weg geslingerd. O', bekwam dusdanige verwondingen, dat hij kort daarna is overleden. Het lijk van het slachtoffer en de auto zijn in beslag ge nomen. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Samenvoeging van gemeenten. De raad van Ossenisse heeft zich, evenals die van Stoppeldijk, naar aan leiding van het ingediende wetsontwerp' tot samenvoeging van de gemeenten Stop peldijk, Bosehkapelle, Ossenisse en Hengstdijk andermaal uitgesproken t e - g' e n deze vereeniging en tevens een ver- zwakheid wel zal vergeven. Gij ziet, ik kan de liederen van Sion niet zingen in een vreemd land, ofschoon de menschen hier gezond in de leer zijn." „Zij zijn wél onderlegd in de grond waarheden der leer nietwaar?" zei Tre lawney. nog steeds op denzelfden zalven- den toon sprekend. „Dat heb ik niet ontkend; anders zou ik mij: hier niet gevestigd hebben. Zooals ik steeds tot Donald Steward gezegd heh, het is de eenige lichtzijde in de duisternis onzer verbanning. Maar gij' neemt het mij niet kwalijk, als ik een trekje doe?" De Schot stopte een Goudsche pijp en begon met blijkbaar welbehagen te roo ken. Vertel me nu eerst eens wat er gehemd is in dien noodlottigen morgen, toen Mon mouth als een lafaard vluchtte." Trelawney vertelde hem in groote lij nen zijn wedervaren en vroeg toen aan Ferguson hoe hij er in geslaagd was te ontkomen, waar 't zelfs Monmouth niet gelukt was. „Wel," sprak Ferguson, „ik ben altijd iemand geweest, die een achterdeurtje openhoudt, om te kunnen ontsnappen, als de vijand aan de voordeur staat. Dat had ik in dit geval ook gedaan. Door wat geld aan een Hollandschen schipper te geven had ik hem overgehaald, in een kleine haven van Somersetshire op mij te wachten, tot hij hoorde, dat het gevaar zoek gericht tot H. M. de Koningin, om den minister van Binnenlandsche Zaken te bewegen het wetsontwerp terug te nemen. Verkeersongeval. Te Rotterdam is een autobus van de R.E.T. van de lijn naar Overschie in bot sing gekomen met een personenauto uit Middelburg. De 45-jarige mevr. S. GiijspeereKorver uit Middelburg is, naar de N. R. G. meldt met haar hoofd door de voorruit geslagen. Met een hoofd wonde en een hersenschudding is zij in het ziekenhuis Eudokia opgenomen. Gnes. Vreemdelingenver keer. Zaterdagmiddag vergaderde in de Prins van Oranje alhier onder voor zitterschap van den heer H. G. J. Gun ning te Ierseke de vereen, voor Vreemde lingenverkeer op Z.- en N.-Beveland. De vergadering was slecht bezocht. Verschil lende berichten van verhindering waron ingekomen, o.a. van den burgemeester van Goes. Na opening der vergadering bracht de secretaris, de heer G. ïïoute kamer het jaarverslag uit. Daaraan ontleenen wij het volgende: Op 31 December 1934 stonden in het le- denregister 191 leden en begunstigers. Op den 31 sten December j.l. bedroeg dit ge tal 182. Dé secretaris noemt deze daling angstwekkend. Negen jaar geleden was het ledental 100 hooger dan nu. Door woord en geschrift werd de aan dacht gevestigd op bloeiend Zuid-Beve land. Er werden o.m. 5000 folders gedrukt met routekaartje, die alom werden ver spreid gedurende het reisseizoen. Propaganda-materiaal werd ook gezon den naar de tentoonstelling „Mooi Neder land" te Amsterdam. Alle mogelijke inlichtingen werden ver strekt voor filmopnamen. Medewerking werd verleend aan de tot stand koming van een album over Zeeland door de fir ma Bussink, koekfabrikante te Deventer. Een verzoek aan de Ned. Spoorwegen om z.g. vraagteekentreinen naar Zeeland te doen loopen kon niet worden ingewil ligd, evenmin als het inleggen van een wekelijksche bootdienst naar Hansweert of Hoedekenskerke van uit Vlissingen, in den tiant van de bekende boottocht naar Zierikzee, speciaal bedoeld als toe ristenvaart. Het Bestuur zorgde, dat een gezelschap Vlaamsche toeristen onder geleide 't een en ander van Goes en omgeving 'kon zien, terwijl voor een gezelschap leer krachten bij het Nijverheidonderwijs een trip in elkaar gezet werd van enkele da gen. Op een desbetreffend verzoek werd re clamemateriaal gezonden naar Philadel phia en uitvoerige gegevens verstrekt voor het samenstellen van een aardrijkskun dig leerboek. In talrijke toeristen-uitgaven versohenen artikelen. Evenals zoovele zusterverenigingen in Zeeland trad ook de V. V. V. te Goes toe tot de Prov. Vereeniging. Door de lage valuta elders, door de ten toonstelling te Brussel, om van andere oorzaken maar te zwijgen, is het bezoek in het afgeloopen jaar minder geweest dan andere jaren. De secretaris hoopt, dat het seizoen 1936 beter zal worden. De penningmeester, de heer G. G e y- s e n, deed rekening en verantwoording. De ontvangsten bedroegen f 766,34, de uit gaven f 744,16, batig saldo f 22,18 (vorig jaar f 56,36). Bovendien is er nog een re serve van f 200 voor aan te schaffen pro paganda-materiaal. De verslagen werden goedgekeurd. In de commissie voor nazien der rekening (vac.-Molhoek) werd benoemd dhr L. Smit De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f 702,18. De heeren Laport en Van Hove wer den herbenoemd als bestuurslid, mits Handelsbelangen en de Hanze, die hen afvaardigden, daarmee accoord gaan. De heeren Dominicus te Rilland en Willem- se te 'Ierseke werden bij acclamatie als bestuurslid herkozen. Inzake de propaganda voor 1936 werd medegedeeld, dat weer zal worden opge wekt tot een bezoek aan bloeiend Zuid- Beveland. Verder zullen artikelen worden geplaatst in en foto's gezonden naar bla den en tijdschriften. Aan de tentoonstelling te Amsterdam, voorbij was. Toen ik derhalve zag, dat Monmouth niet de uitverkorene des Hee ren was, zag ik een paard machtig te Worden en reed als eertijds Jehu." „Maar was het in Den Haag toen niet onveilig?" „Ja, maar ik ging hier niet heen, maar naar Friesland. Ik ben in groot gevaar geweest, maar de Heere heeft mij. gehol pen." „Eh hebt gij den moed opgegeven om Jacobus nog van den troon te stooten?" „Niemand kan mij beschuldigen, dat ik tevreden ben in Zion, maar ik zal mij voortaan rustig houden. Ik ben niet als Donald Stewart, die morgen wel aan een andere expeditie zou willen deelnemen." „Is die ook in Den Haag?" „Ja, en wat jammer is, hij kan zich hier niet aanpassen. Hij, wordt hier met rust gelaten, omdat hij niet verdacht wordt deel te hebben genomen aan den opstand. Zoudt gij Donald graag willen ontmoeten?" „Zeer gaarne zelfs. Zoudt gij dat kun nen bewerkstelligen?" „Ik denk, dat Donald bij de deur is," merkte Ferguson kalm op. „Wij mogen al vreemdelingen zijn in een vreemd land, doch het zou zeer hard zijn als mannen die dezelfde leer belijden, het niet samen konden vinden." Nauwelijks had hij deze woorden ge sproken of Donald Stewart trad binnen. De vorige week ie te Amsterdam een viertal jongens gearresteerd, schoolkinde ren nog, die zich aan inbraak en diefstal hadden sohuldig gemaakt. Een treurige zaak. Kinderen van 11 tot 13 jaar gaan er, blijbaar op initiatief van ouderen, op uit om te rooven en te stelen. Maar zoo mogelijk nog erger is wat een van onze groote dagbladen dorst be staan. Terwille van de sensatie heeft het 't viertal gekiekt, toen ze begeleid door re chercheurs, naar het politiebureau wer den overgebracht. Arme kereltjes. Ze zijn blijkbaar opge groeid in een omgeving waar aan de op voeding niet de minste zorg wordt besteed En dan komt een groot dagblad en gaat ze nog wat verder naar beneden drukken door hun foto in de krant te zetten. Als men 't plaatje ziet, krijgt men niet den indruk dat ze zioh ongelukkig gevoe len. 'tls ook maar geen kleinigheid ge kiekt te worden en straks in de krant te staan! Intusschen gaat opnieuw klemmen de vraag, of 't niet noodig wordt de vrijheid van drukpers te beperken en aan derge lijke volksvergiftiging want dat is het een einde te maken. OPMERKER. die tót 22 April duurt en georganiseerd is door de A. N. V. V. wordt deelgenomen. Voor Zuid-Beveland wordt daar o.m. re clame gemaakt. Contact is verkregen met Ninto, een nieuwe combinatie van enkele reisbu- reaux, die goedkoope, aardige reizen or ganiseert. Medewerking is toegezegd. Folders over Zuid-Beveland in het Fransch zullen worden gedrukt en ver spreid. Er valt n.l. dezen zomer te reke nen op Fransch bezoek. Steeds zal worden gepropageerd, dat men van uit Goes als centrum uitstapjes kan maken door de geheele provincie: Zuid- en Noord-Beveland, Schouwen-Dui- veland, Zeeuwsch-Vlaanderen enz. Ook zal aandacht geschonken worden aan Oud-Vosmeer (de geboorteplaats der Roosevelts) en aan het soheppen van een overtoehtsgelegenheid daarheen van Ier seke naar St Maartensdijk. De heer L. V e r w e r wil de Ninto-toe- risten gratis toegang geven tot Stadhuis, Museum en Groote Kerk. De voorzitter antwoordt, dat dit rechtstreekts door de Ninto zal worden gevraagd. De heer V e r w e r deelt mede, dat de bij Horecaf aangesloten hotels voor de Ninco-toeristen een uniform, verlaaagd tarief hebben ingevoerd, dat lager is dan die van goede hotels in België. Verder dringt Spreker er op aan, dat reclame tentoonstellingen óf niet óf goed mee te doen. De reclame op „Mooi Nederland" beteekende niet veel. -De secretaris zet uiteen, dat de Mij Zeeland op eigen gelegenheid daar een stand had gehuurd en dat V. V. V. daar gratis onderdak kreeg. Het geld ont brak voor een grootscher deelname. In bespreking komt nu het werven van nieuwe leden, dat zoo dringend noodig is. Na eenige discussie stellen de heeren A. L. van Melle en G. Geysen zich beschik baar op propaganda te gaan. Ook wordt 'besproken het organiseeren van een gezelligen avond voor de leden, waaraan een tombola zal zijn verbonden. In principe wordt daartoe besloten. Een commissie zal hiervoor worden benoemd. MrGoedbloed dringt er op aan door meer propaganda te trachten meer vreemdelingen van de Belgische kust des Dinsdags te Goes te krijgen Dé s e c r e t a r i s en de heer B a 1 - legoyen de Jong antwoorden, dat dit reeds eerder geprobeerd is, maar er bleek weinig interesse voor te bestaan. In overweging wordt gegeven zioh hier voor tijdig in verbinding te stellen met de reisbureaux in Engeland. Ten slotte wordt medegedeeld, dat de K. N. A. C. ook toeren door Zeeland or ganiseert. Nodat nogmaals is toegezegd, dat straks, als Zuid-Beveland in bloei staat, speciaal reclame zal worden gevoerd, volgt sluiting. „Wel, Trelawney," zei de Schot, zon der ook maar de minste verrassing te too- nen, ik' verheug me van harte, dat ik u weer eens de hand kan drukken. Vele malen heb ik aan u gedacht. Ik heb van Jeffreys bloedige daden gehoord, en mij dikwijls afgevraagd, hoe gij' er in geslaagd waart te ontkomen. „Wist gij' dan, dat ik ontsnapt was?" „Ja. Ik overleide bij mijzelven: Trelaw ney heeft meer hersenen en een s' erker arm dan gij hebt, Donald Stewart; en als gij' kondt ontsnappen, terwijl Argyle ge vangen genomen en gedood werd, zal hij er tenminste in slagen, Engeland de hie len te laten zien." HOOFDSTUK XXXII. Willem v a u Oranje. „En wat komt ge in Holland doen, mijnheer Trelawney?" Donald Stewart had verteld, hoe hij uit Schotland was ontsnapt en wat hij sinds dien tijd had ondervonden. Ferguson had Stewarts verhaal met vele vrome opmer kingen doorspekt, terwijl Trelawney aan den jongen Schot zijn ervaringen mede gedeeld had. Stewart en Ferguson rook ten tevreden hun pijp en zagen vol ver wachting naar Trelawney. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5