Het overlijden van Jhr Ruys, De eeuw van de desillusie. De oorlog In Abessynië. N. S. B. en Kerk. Belangrijkste Nieuws Binnenland MAANDAG 20 APRIL 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG 169 Uitg.: N.V, Uitgevers Maatschappij „Luctor et Eincrgo" ter exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorst» truut 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcckabonnomonton voor Middelburg, Goos en Vlissingcn f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het zoo plotseling verscheiden van Jhr Mr Ruys de Beerenbrouck, moet als een ernstig verlies voor land en volk wor den aangemerkt. De overledene was een man met een staat van dienst als weinigen, een man, die gaarne zijn krachten en rijke gaven .ten dienste stelde van vorstenhuis en vaderland. Een man ook, die in zijn ijveren voor de publieke zaak met hoogere beginselen wenschte te rekenen en die de overtui ging was toegedaan, dat „het waarachtig welzijn van het Nederlandsche volk alleen veilig kan zijn in de heilige handen van Jezus Christus, die ook Koning is." Di't was vooral in dezen verwarrenden tijd van zoo groote beteekenis. Er worden den laatsten tijd in het Roomsch-Katholieke kamp stemmen be luisterd, die de vrees wettigen, dat de tot nu toe gevolgde koers zal worden los gelaten, dat men, in plaats van mee te werken tot de vorming van een stevige Rechterzijde, zich naar links zal gaan oriënteeren. Juist in zulke dagen, kunnen gezag hebbende figuren als de overledene zoo moeilijk gemist worden. Neen, God vergist zich niet. En niemand is 'tenslotte onmisbaar. Maar van menschelijke kant bezien, is het heengaan van den verscheiden staats man, mede in verband met de ontwik keling van ons politieke leven, een ern stige slag, die nog lang zal worden ge voeld. In de rede, waarmede hij de algemeene vergadering van de Chr. Historische Unie opende, heeft Jhr Mr de Geer de twintig ste eeuw geteekend als: „de eeuw van de desillusie". De eeuw, waarin wij leven, aldus Spr., heeft men bij haar intrede gedoopt „de eeuw van het kind". Men zou haar thans misschien beter kunnen noemen „de eeuw van de desillusie". Op bijna ieder gebied heeft zij aan hoopvolle verwachtingen den bodem ingeslagen. In stoffelijk opzicht bad de achterliggende eeuw ons vertrouwd gemaakt met de gedachte aan stijgende welvaart voor steeds breedere volksgroe pen. Uitvindingen van allerlei aard ver hoogden de productie. Met minder men schelijke arbeidskracht werd een grooter aantal levensbenoodigdheden voortge bracht. Verbeterde verkeersmiddelen brachten de waren op snelle en gemakke lijke wijize naar verre oorden. De ontwikken ling van het bankwezen zorgde voor een vlot betalingsverkeer. De toenemende we- reldrij'kdom kwam ten goede aan alle la gen der bevolking. En dit alles was nog maar het begin van wat in de toekomst bereikbaar scheen Perspectieven openden zich van een rui mere behoeftenbevrediging voor zéér ve len. Tijdelijke storingen ontbraken welis waar niet. Partieele crises, economische inzinkingen en sociale botsingen onder braken hier en daar de opgaande lijn. Maar het algemeene beeld van de richting waarin zich de samenleving bewoog, on derging daardoor geen wijziging. Wat van de verwachtingen geworden is, behoef ik wel niet in den 'breede te her inneren. Om ons tot ons eigen land te be palen: de honderdduizenden werkloozen, de noodlijdende industrie en scheepvaart de zieltogende land- en tuinbouw en vee teelt, door kunstmiddelen nauwelijks op de been gehouden, het slinkend nationaal vermogen, de tekorten op de budgetten der openbare lichamen, het gestremd ruil verkeer, moeizaam worstelend tegen in voerverboden, contingenteering, muntver zwakking en gereglementeerde wanbeta ling, dit alles spreekt van een onttakeling als waarvan wij ons 30 jaar geleden, geen voorstelling hadden kunnen maken. In z e d e 1 ij k opzicht is de teleurstel ling niet veel minder groot. „Hoe naief schijnt ons thans" schreef onlangs Prof. Huizinga „de verheugde illusie van een eeuw geleden, dat de vooruitgang der wetenschap en de algemeene ontwik keling van het onderwijs een steeds vol maakter samenleving waarborgden en be loofden". De juistheid van deze woorden zal wel door weinigen worden betwist. Al leen reeds de wijze, waarop het huwelijk in den loop dezer eeuw omlaag is gehaald is verbijsterend. In een onzer groote ste den is het voorgekomen, dat in een jaar meer echt scheidingen voltrokken werden dan huwelijken ge sloten. En dit niet als incidenteel verval, maar als gevolg van een los wrikking van eeuwenoude normen. Het gebod van liefde tusschen echtge- nooten, een gebod, dat een machtig schild vormt tegen verwijdering en zelfzucht, wordt door de moderne huwelijksopvat ting geloochend. Iedere luim van verkoe ling wordt aangezien als een belangwek kend symptoom, dat men misschien niet bij elkander behoort, en wordt het sein om te gaan overwegen of men niet liever scheiden zal. D'e schaduwen, die soms in een huwelijk voorkomen en dan bestemd zijn om de verbintenis te louteren en te verdiepen, werken daardoor als blijvende verstoorders van het geluk. Zóó woedt de echtscheiding als een zichzelf voortte- lend kwaad. Met het afschuwelijk gevolg, dat tal van kinderen opgroeien, die be roofd zijn van het beste wat een kind in het leven kan meedragen: de stralende herinnering aan een ouderlijk huis, waar alle zorgen en moeiten zich oplossen in de liefde van vader en moeder voor elkaar en voor de hunnen. Van de ontgoocheling op p o litiek gebied behoef ik u wel niet te spreken. Wij zijn de eeuw ingegaan met een ongeschokt vertrouwen in de par lementaire instellingen en de daarin ver ankerde volksvrijheden. Aan den voort- gezetten zegetocht daarvan twijfelde nie mand. Het éénige, waarover men in mee ning kon verschillen, was de vraag: wan neer Rusland in den kring van bewelda- digden zou worden opgenomen. Wat er in vele landen van geworden is, is u be kend. In het volkenrecht hebben de diepste diepten en de meest verrassende uitzichten elkaar afgewisseld. Op dit oogenblik hebben velen de hoop laten va ren. Met eerbiedvolle toespeling op een woord uit de Psalmen zou men kunnen zeggen: De jaren dezer eeuw zijn nu 36, en het uitnemendste van die was desillusie. De heer De Geer gaf deze maar al te juiste teekening niet om een wanhoop- stemming te kweeken. Maar wel om met grooten ernst op te wekken het toebetrouwde pand te bewa ren, de lampen brandende te houden en te leven als door God geroepenen ten dienste van ons volk. Moge dit woord in breede kringen weer klank vinden. Aan groote woorden is er in onzen tijd geen gebrek. Met name socialisten en nationaal-socialisten slaan een toon aan, alsof zij de oplossing van de moeilijkhe den in hun hand hebben en alsof zij in staat zijn een nieuwe en betere wereld te brengen. Maar ook daar zal de desillusie niet uitblijven. De mensoh, die bet zonder God meent te kunnen stellen zal a 1 t ij d bedrogen uitkomen. HET VREDESECHEC TE GENEVE. De commissie van dertien is Zaterdag middag bijeengekomen, om kennis te ne men van bet rapport van de Madariaga aan den Volkenbondsraad. Het rapport concludeert, dat de pogin gen tot verzoening tusschen Italië en Abessynië ongelukkiger wijze zijn mis lukt. Het rapport is zonder debat met algemeene stemmen aangenomen. Nieuw is slechts in het rapport de mededeeling, -dat Aloisi heeft te kennen gegeven, dat de vredesonderhandelingen niet zouden kunnen berusten op een an deren grondslag dan die van de werke lijkheid, zooals deze zich na zes maanden militaire operaties voordoet. Het Volkenbondssecretariaat heeft een telegram van den keizer van Abessynië openbaar gemaakt. Abessynië, dat thans zeven maanden lang vergeefs wachtte, dat de Volkenbond doeltreffende middelen zou gebruiken om een eind 'te maken aan den aanval, heeft thans het recht zich de vraag te stellen of het beginsel der collectieve veiligheid niet een doode letter is. Gedurende zeven maanden, heeft Abessynië met eigen krachten aan den machtigen aanvaller weerstand geboden. Het verlangt dat alle Volkenbonds- staten onmiddellijk de noodige maatrege len zullen treffen om den eenstemmig als in strijd met het Volkenbondsverdrag er kenden inval 'tot stilstand te brengen. Verlaat de Rageerlng Addis Abeba? Volgens geruchten zou de Abessynsche regeering besloten hebben, Addis Abeba te verlaten en zich naar het binnenleud terug te trekken. De regeering ontkent deze mogelijkheid niet, doch verklaart, dat hieromtrent nog niets besloten is. De burgemeester van Addis Abeba ver zamelt momenteel in de straten der stad een nieuw leger, om met de op deze wijze geworven troepen naar bet Noorderfront te snellen, den vijand tegemoet. Ueze on derneming vormt een laatste vertwijfelde poging, den Italiaanschen opmarscli naar de hoofdstad te stuiten. De middelen, welke biertoe worden benut, schijnen evenwel niet bijzonder geëigend te zijn voor deze zware taak. De Belgische officieren in Addis Abe ba, die de Abessynsche soldaten hebben opgeleid, hebben inmiddels de hoofdstad verlaten en bevinden zich momenteel op weg naar Djiboeti. Gisteren ging te Addis Abeba het ge rucht, dat Ankober, 125 K.M. ten noord westen van Addis Abeba, door de Italia nen is bezet. Indien bet waar is, dan zouden de Italianen een moeilijk gedeelte van den weg DessieAddis Abeba achter den rug hebben. Ook bij de Giana Gobi-rivier behaal den de Italianen een overwinning op den vijand, die zich in rotsholen van een onbegaanbaar terrein hadden genesteld. Uit de ingekomen berichten blijkt, dat de Italiaansche troepen bezig zijn Dessie als militair steunpunt in te richten, ter wijl de voorhoede van het leger reeds is opgerukt in de richting van de Abessyn sche hoofdstad Addis Abeba. De vraag is of de Abessynen nog een poging zullen doen de hoofdstad te behou den. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de regeering de bevolking op de renbaan beeft bijeengeroepen, teneinde haar moed aan te wakkeren en er toe te brengen de wapens op te nemen en den vijand tege moet te gaan. De Engelsche en Nederlandsche ambu lances, die kort geleden weer in de rich ting van Dessie waren vertrokken, hebben rechtsomkeert gemaakt. Zondag boden zich 5000 vrijiwilligers aan om de laatste verdedigingslinie te bezetten tegen den aandringenden vijand, welke linie zal worden ingericht op een niet genoemd punt tusschen Dessie en Addis Abeba. Indien deze linie wordt doorgebroken, zal geen nieuwe poging worden gedaan de hoofdstad te verdedigen, aangezien men het principe van open stad wil handha ven, ten einde het risico van een bom bardement te voorkomen. Evenwel betee- kent de inname van de hoofdstad door de Italianen nog geenszins, een einde van den oorlog. Be negus zal zich nog ver scheidene maanden in de bergen van het Westen kunnen handhaven. Steeds gaat Italië voort met menschen naar Afrika te zenden. Zondag zijn 3 schepen uit Napels vertrokken met 6000 man. Een slag in het Zuiden? Het 189e Italiaansche legerbericht be vestigt, dat de Italianen nog niet klaar zijn met Nassiboe. Het luidt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: Aan het Somalifront zijp de troepen onder commando van generaal Grazziani op 14 Vpril een offensieve beweging begonnen. Een veldslag ontbrandde aan den linker vleugel van het front. Het volgende com muniqué zal nadere bijzonderheden ge ven." Een Abessynsch leger van 75.000 man, onder opperbevel van Ras Nassiboe, tracht de opmarsch van generaal Graz ziani aan het zuidelijk front tegen te hou den. Dit leger is geconcentreerd bij Jijiiga. De verliezen aan beide zijden zouden ernstig zijin. Gebruik van mosterdgas buiten twijfel. Het Britscbe Roode Kruis heeft het rapport ontvangen van dr Melly, den lei der der ambulance nr 1, welke op 4 en 6 Maart werd gebombardeerd. In bet rap port wordt een beschrijving gegeven van de omstandigheden, waaronder de ambu lance twee maal werd gebombardeerd, terwijl de Roode Kruis-vlaggen duidelijk zichtbaar waren op het kampement. Op de Italiaansche vliegtuigen werd noch tiji- dens, noch na het bombardement een en kel schot gelost. Het rapport voegt er aam, toe, dat ettelijke gevallen van zeer gevaar lijke brandwonden door mosterdgas sedert Februari door de ambulance zijn behan deld. Een groot aantal slachtoffers was tijdelijk blind. In bet rapport wordt ver klaard, dat gedurende deze periode bom men met mosterdgas geregeld in die streek werden omlaag geworpen en dat de veroorzaakte wonden dikwijls ver schrikkelijk waren. D'a J. Dijkstra, predikant bij de Geïef Kerk te Hoorn, voorheen to G r ij p s- kerke, schrijft in „De Standaard": Misschien is het goed, dat eens even gesignaleerd wordt de obscure propagan da van de N. S. B. Het zal allicht elders in ons land voorkomen, want het is on denkbaar, dat alleen voor de Geref. Iierk te Hoorn een zoo mooi-uitgevoerd aan plakbiljet is gedrukt. Zaterdagmorgen stond op de muurvlak te van 't front van ons kerkgebouw aan geplakt: DE KANSEL VOOR DEN GODS DIENST EN NIET VOOR DE PARTIJ. En de bekende woorden N. S. B. er onder. Alleen op ons kerkgebouw stond dit fraais en niet op een van de vrij vele gebouwen van andere kerken. Het is dus vooral op de Gereformeerde Kerk gemunt. Nu zullen wij naar de schatting der N. S. B.ers daaraan wel schuld hebben, maar dat teekent toch de waarde van de verzekering, dat de N. S. B. voor vrijheid van godsdienst is. Wee ons, als wij het licht van Gods Woord laten schijnen voor het politieke leven! D'an weten wij wat ons te wachten staat, als de N. S. B. de lei ding mocht krijgen. HEVIGE SNEEUWSTORM IN DUITSCHLAND. Het verkeer gestremd. Vier scholleren omgekomen. In het westen van Duitschland heeft het hevig gesneeuwd, zoodat op verschei dene plaatsen de spoorwegen sneeuw ploegen in dienst moesten stellen. Op het traject Brilonwald-Gorbach is een per sonentrein in een sneeuwlaag van 2 m. dikte blijven steken. Uit Kempten in Allgave (Zuid-Beieren) wordt gemeld, dat daar de sneeuwstorm reeds gedurende 30 uur met onvermin derde kracht voortwoedt. De verkeersbe- lemmeringen nemen nog steeds in om vang toe. Het postverkeer moest gestaakt worden. Op de straatwegen stond een groot aantal auto's die geheel inge sneeuwd waren en niet bevrijd kunnen worden. Op sommige punten ondergaat bet treinverkeer daardoor vertraging. De telefoonverbindingen zijn op som mige punten afgebroken. Sedert jaren beeft men een dergelijken storm in April niet meer medegemaakt. Een groep van 27 scholieren op den leeftijd van 12 tot 18 jaar, die niettegen staande het slechte weer een tocht door het Schauinsland maakten, geraakten eerst in een dichten mist en vervolgens in een sneeuwstorm, zoodat zij verdwaal den. Zij konden geen weg meer vinden en dwaalden den geheelen dag rond en eerst in den laten avond werd hun hulp geroep vernomen. Men trok met sleden er op uit om de jongens te zoeken. Later op den avond vernam de gendarmerie te Freiburg het geval en zond een af- deeling van den geneeskundigen dienst De reddingploegen slaagden er in alle jongens en hun leider te vinden, helaas waren evenwel vier jongens van ver moeienis en ontbering overleden, terwijl twee in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Een van hen is inmiddels overleden. Dr Eckener spreekt met Göring. Dr Eckener heeft een langdurig onder houd met minister Göring gehad. Na af loop er van weigerde hij iets over het verloop van het onderhoud mede te dee- len. Naar het schijnt is hij de meening toegedaan, dat, indien er een verklaring afgelegd moet worden, dit de taak van Göring is. Wel heeft dr Eckener medegedeeld, dat hij de eerste reis van de „Hinden burg'' naar de Vereenigde Staten, welke de volgende maand plaats heeft, zal me demaken. Onlusten in Palestina. Bij hevige botsingen, welke zich te Jaffa hébben voorgedaan tusschen Joden en Arabieren, zijn verscheidene personen gedood. Er zijn troepen ontboden om de orde te herstellen. De toestand zou ern stig zijn. Volgens te Caïro ontvangen berichten, dragen de wanordelijkheden in verschil lende plaatsen in Palestina een ernstig karakter. De hevigste botsingen deden zich voor te Haifa, waar vier Joden en twee Ara bieren werden gedood. Een Britsche po litieofficier werd ernstig gewond. De zaken zijn gesloten. De handel ligt geheel stil. D'e beweging dreigt over te slaan op Tel Aviv, waar men aanvallen vreest van de Arabieren. D'e autoriteiten hebben den alarmtoe stand afgekondigd en troepen opdracht gegeven de orde te herstellen. Volgens latere berichten uit Joodsche bron werden 9 Joden gedood en 39 ge wond, waarvan 11 ernstig. Uit Jaffa en Binnenland. Steun aan Nederland aan Indië. De prijs der margarine. Werking der borgstellingsfondsen. De Eerste Kamer over heffing op benzine. De vrijz.-democraten en de ontwapening. Buitenland. De verzoeningspoging te Genève mislukt. De Italiaansche opmarsch in Abessynië. Sneeuwval in Duitschland. Onlusten in Palestina. Tel Aviv wordt nu gemeld, dat alles rus tig is. Uit Caïro wordt gemeld, dat de onge regeldheden in Palestina Zondagmiddag toenamen. Vele auto's, waarin Joden wa ren gezeten, werden aangehouden en in brand gestoken of met steenen geworpen, de inzittenden werden mishandeld. Er werden een 50-tal personen naar de zie kenhuizen vervoerd. Het aantal slachtof fers van dezen dag bedraagt 11 dooden, van wie 9 Joden en 2 Arabieren, terwijl een 60-tal personen gewond werd. Korte Berichten. De „Daily Telegraph" bericht, dat op het oogenblik maatregelen worden genomen om de defensie van Malta te versterken. KONINGIN EN PRINSES OP HET LOO H. M. de Koningin is omstreeks 4 uur Zaterdagmiddag per auto uit Den Haag op bet paleis Het Loo aangekomen. H. K. H. de Prinses is eenige uren later per auto uit Arnhem daar gearriveerd. De vorstelijke personen zullen in het midden van deze week naar Den Haag terugkeeren. HET OVERLIJDEN VAN JHR RUYS DE BEERENBROUCK. Het stoffelijk overschot van den over leden voorzitter der Tweede Kamer, wij len jhr mr Gb. J. M. Ruys de Beeren brouck, is Zaterdagavond in allen een voud te half zes uit het St. Antonius- gasthuis per auto overgebracht naar het landgoed Suideras te Wichmond. De begrafenis is bepaald op Dinsdag 11 uur te Vierakker (Warnsveld). Het is de uitdrukkelijk wensch van de familie dat ook de begrafenis een een voudig karakter zal dragen. De Tweede Kamei en de bureaux der Kamer zullen Dinsdag den geheelen dag gesloten zijn. H:et bezoek, dat de Tweede Kamerleden aan enkele werkverschaffingen in Overijs sel en Drente zouden brengen, is in over leg met de regeering tot een lateren da tum uitgesteld. H. M. de Koningin heeft een telegram van rouwbeklag aan de familie van den overledene doen toekomen. H. M. zal zich bij de ter aarde bestel ling van het stoffelijk overschot doen ver tegenwoordigen door den gep. luitenant- generaal titulair J. H„ F. graaf D'u Mon- ceau, grootmeester van het civiele huis van H. M. de Koningin. De opvolger van Jhr Ruys de Beerenbrouck. Mr P. W. H. Truyen, hoofdinspecteur van het lager onderwijs te Roermond zal wijlen Jhr Mr Oh. J. M. Ruys de Beeren brouck opvolgen als lid der Tweede Ka mer. In het najaar van 1932 nam Mr Truyen wegens tusschentijdsche openvalling van een vacature op de lijst der Limburgsche Kamer-candi daten een zetel in de Twee de Kamer in. Na de Kamer-ontbinding in Februari van het volgende j.aar kwam Mr Truyen niet meer in de Kamer terug; Limburg had toen maar vier leden der R. K. staatspartij in de Kamer. Mr Truyen is ook lid geweest van de staatscommissie die de wet op de coöpe ratieve vereenigingen ontwierp. Eenige maanden geleden werd bij be noemd tot secretaris van de staatscom missie, welke zich beizig houdt met het moeilijke vraagstuk van de door de regee ring gewenschte concentratie van scholen. REORGANISATIE VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL? De jaarlijksche bijdragen. Naar gemeld wordt is de commissie in zake de reorganisatie van de Kamers van Koophandel tot de overtuiging gekomen, dat een uniforme verlaging der jaarlijk sche bijdragen niet wel mogelijk is. Daar door zou het bestaan van 21 Kamers van Koophandel in gevaar worden gebracht. In overweging is, de bijdragen van de laagste klasse, groot f 2,50, niet te verla gen en die voor de andere klassen te ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1