Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Uit de Provincie. Leerband is iets nieuws. WITKAM'S EESCHEHKEHHUIS L'"™2X Kunst en Wetenschap Uit den Goeschen Raad. DE JON52TE SALARISVERLAGING VOOR DE RIJKSAMBTENAREN. Opbrengst 1V> mlllloen meer dan verwacht was? Het Tweede Kamerlid Moller heeft aan de ministers van Financiën, Onderwijs, K. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de laatste 5 pet. verlaging der bezoldiging van rijksambte naren ongeveer anderhalf millioen meer heeft opgebracht dan de berekening was van de regeering? 2. Zoo ja, is de regeering dan niet van meening, dat ten minste een deel van deze gelden zeer nuttig besteed kan wor den voor de tewerkstelling van werklooze onderwijzers en leeraren, daar voor deze werklooze personen of in het geheel niets of buitengewoon weinig gedaan wordt om hen te werk te stellen overeenkomstig de opleiding die zij ontvangen hebben? 3. Is de regeering niet van oordeel, dat voor deze werkloozen geen werk behoeft gezocht te worden en dat wel velen van dezen gemakkelijk, bijv. in de plaats van hun inwoning of in dicht bij gelegen plaatsen te werk kunnen gesteld worden in het onderwijs tegen betrekkelijk lage vergoeding, zoodat zij zich zelf kunnen bedruipen? 4. Is ook de regeering niet overtuigd, dat niet alleen deze werkloozen veel baat zullen kunnen hebben van een dergelijken maatregel, maar dat ook het onderwijs zeer veel voordeel uit deze tewerkstelling zal kunnen trekken? 5. Is de regeering voornemens binnen korten tijd maatregelen te nemen, om zoo- velen als mogelijk is in bovengenoemden geest aan passenden arbeid te helpen? Storm op de Wester-Schelde. Belgisch motorschip gezonken. Het Belgische motorschip „Simon Smits 3", kapitein Zaman, dat, geladen met hout op weg was van Antwerpen naar Gent, is gisterenmiddag in de Schaar van Waarde op de Wes- terschelde door een hevigen storm over vallen. Daar het schip dreigde te zinken is het door de bemanning en een Neder- landschen douanebeambte, die zich aan boord bevond, in roeibooten verlaten. Met veel moeite en met behulp van sleepbooten, die zich in de nabijheid be vonden, slaagden de opvarenden er in Waarde te bereiken, waar hun onder dak werd verleend. Het schip is later vol water geloopen en kort daarna ge zonken. Een sleepboot uit Walsoorden tracht het schip los te krijgen. Het schip was geladen met hout en onderweg naar Ostende. Behoud van natuurschoon in de duinen tusschen Vlissingen en Zoutelande. De Minister van Financiën heeft ant woord gezonden op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid, den heer Polak. De minister zegt o.a.: Tusschen Vlissingen en Zoutelande zijn geen gedeelten van het duin verkocht. Wel zijn in de gemeente Zoutelande eenige perceelen duingrond door het domeinbe- stuur in erfpacht gegeven als bouwterrein Het totale aantal villa's, met inbegrip van eenige villa's, waarin pension wordt ge houden, door de erfpachters daarop ge bouwd, bedraagt 15. Indien met verkoopen voormelde erf- paohtsuitgiften zijn bedoeld, geschiedt dit met voorkennis van den minister. De erfpachtsuitgifte van dit beperkte duinterrein te Zoutelande geschiedt vol gens een door het domeinbestuur onder deskundige voorlichting vastgesteld plan; de bouw van de panden behoeft de goed keuring van de Zeeuwsche archeologische en schoonheidscommissie. De minister is van meening, dat een gering aantal land huizen, volgens dit goed voorbereide plan en onder architectuur gebouwd, dit fraaie stuk natuur niet schendt en niet bederft. De minister zal gaarne medewerken om de duinen van den Staat zooveel mogelijk ongerept te laten. Hij heeft dan ook reeds opdracht gegeven te bevorderen, dat bij erfpachtuitgiften e.d. thans nauwkeurig worde nagegaan, dat het natuurschoon zooveel mogelijk in stand worde gehou den. Zeeuwsche Vereeniging voor luchtvaart. In de heden (Zaterdag) te Breskens gehouden algemeene vergadering van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart heeft na de opening door den voorzitter, den heer G. A. van Woelderen, de secre taris, de heer W. M. van Aller, het jaar verslag over 1935 uitgebracht. Daaraan ontleenen wij', dat dit jaar zich gekenmerkt heeft door een opgewekt vereenigingsleven. Van de belangrijkste punten, die tot uitvoering kwamen, dient genoemd te worden de definitieve samen smelting van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart met de vereeniging ter bevordering van het Luchtverkeer van en naar Schouwen en Duiveland, zoodat de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart thans omvat alle af deelingen, t.w. Wal cheren, Noord- en Zuid-jBeveland, Z,- Vlaanderen Oost en West, Schouwen en Duiveland en Tholen. Van groote propagandistische waarde was wel de tweede Schelde-vlucht, welke onder de energieke leiding van de heeren Smeding, v. d. Grinten en Holleman tot een succes is geworden. De plannen om tot aanleg van vlieg velden te komen, kwamen in de vergade ringen steeds mede ter sprake en het bleek, dat er in deze richting met kracht wordt gewerkt. De uitgave van een vereenigingsorgaan stuitte af op de geringe belangstelling van de zijde der adverteerders voor deze uit gave. De Commissaris der Koningin be zoekt Dinsdag 28 April a.s. de gemeenten Zierikzee, Kerkwerve en Bruinisse. De assistent der Dir. Belastingen K. Roggen te Ellewoutsdijk wordt met ingang van 16 Mei a.s. verplaatst naar Alkemade. Verplaatst met ingang van 16 Mei a.s. de assistent der Dir. Belastingen L. G. Joosse, van Reuzel naar Ellewoutsdijk. Middelburg. Emmabloemcol- 1 e c t e. Le Donderdag gehouden Emma- bloemcollecte bracht op f541.51, in welk bedrag ook f 17.40 is begrepen als op brengst van den kijkdag in het Notaris huis. Goes. R e c 1 a s s e e r i n g s d'a g. Op 9 Mei zal hier een reclasseeringsdag wor den gehouden. Een comité van aanbeve ling, waarin de verschillende kerkelijke en politieke groepen zijn vertegenwoor digd, en een werkcomité zijn ge vormd. De opbrengst van de allerwegen te houden collecte zal over 22 instellingen worden verdeeld. Ook zullen voor dezen arbeid ten bate van de ontslagen gevan genen radio-uitzendingen door V.A.R.A., K.R.O., N.G.R.V., A.V.R.O. en V.P.R.O. worden gegeven. Minister de Wilde zal op den avond van 6 Mei en Minister Slotemaker de Bruine op 7 Mei het woord hiervoor voeren. Frissche kleuren. Afwaschbaar. Zeer modern. Theemandjes f 1.75 - Kluwenhouders f 0.80 Handwerkmandjes f 1.90 Papiermandjes f 2.50 (Adv.) lerseke. Gistermiddag had alhier de teraardebestelling van wijlen den heer M. van Harmeien plaats onder over- groote belangstelling. Op den dooden- akker merkten wij verschillende autori teiten op, o.a. den heer J. van Poelgeest, directeur der Waterleiding Mij. „Zuid- Beveland", de rijksbacterioloog Dr Grijns, den heer de Grooff van Kruiningen, de heeren de Veij en Honders namens het Groene Kruis. De kist werd gedragen door leden van het personeel van den heer van Harmeien en was gedekt met een 8-tal bloemstukken. Ds K. Engelsma las den 90sten psalm, de heer Blok van Laar, commissaris van „De Eendracht" sprak waardeerende woorden over het werk van den ontsla pen directeur, een kleinzoon van den overledene sprak woorden van afscheid, de heer Pilaar namens de Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland". Namens het Groene Kruis te lerseke sprak de heer W. Honders, de heer Poest Clement van Nisse namens de Veilings- vereeniging „Zuid-Beveland" te Goes. Burgemeester Gunning memoreerde het werk van den heer van Harmeien ge durende de jaren dat hij in gemeente raad en Dag. Bestuur zitting had en sprak tenslotte nog als vriend. De oudste zoon van den overledene, de heer W. van Harmeien, dankte namens de familie allen voor de laatste eer aan de overledene bewezen. Krabbendijke. Gemeenteraad. Gis termiddag vergaderde de gemeenteraad voltallig. Ingekomen is een Kon. Besluit waarbij is ingewilligd het verzoek van B. en W. tot toepassing van art. 7, le lid der wet van 7 Aug. 1933. Hieruit blijkt, dat over het jaar 1936 bij de vaststelling van het bedrag der exploitatievergoeding voor de bijzondere scholen, de openbare lagere school alhier buiten aanmerking zal worden gelaten zulks mede uit de overweging, dat het gemeentebestuur zich bereid verklaard heeft over 1936 de ver goeding vast te stellen naar de redelijke behoeften der schoolbesturen, ook in yer- band met het thans loopend driejaar- lijksch tijdvak, waarvan 1936 het laatste jaar ia. De voorzitter wijst er nog op, dat de toepassing dier wet gevraagd is in ver band met de noodzakelijke reparatiewer- ken aan de openbare lager school, welke werken de kosten per leerling tot een ab normaal hoog bedrag zouden doen stij gen. Een verzoek van den Bestuurdersbond O. Z.-Bev. om toekenning van een huur- toeslag voor werkloozen en de huur daar toe vast te stellen op f 2. Een verzoek van den Modernen Land- en Bouwarbeiders- bond om 1/3 van de door werkloozen verschuldigde premie voor het Maat schappij Ziekenfonds voor rekening der gemeente te nemen. B. en W. staan hier afwijzend tegenover. In de eerste plaats komen de kosten aan inwilliging van dit verzoek verbonden geheel ten laste der gemeente en ten tweede bestaan er reeds in deze gemeente twee ziekenfondsen. Verder is een groot deel der bevolking principieel tegen het lidmaatschap van een dergelijk fonds. Een besluit van Ged. Staten tot goed keuring van die posten der begrooting 1936, welke betrekking hebben op de reparatiewerken aan de openbare lagere school, de vernieuwing van de havenbe schoeiing en het plaatsen van een nieuwe weegbrug op de haven. Alles voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt tot verkoop aan de fa. H. de Kok van den blooten eigendom van een perceel grond in de Julianastraat, groot 553 vierk. meter, tegen een prijs van f 1.70 per vierk. m. Hierna stelt de voorzitter aan de orde de vaststelling van een verordening in gevolge art. 208 der Gemeentewet (vijf- jaarlijkeohe herziening van strafverorde ningen). Weth. Haverhoek vraagt of niet in de verordening strafbaar gesteld kan worden het verspreiden van pamfletten, zooals dit o.a. door de N.S.B. de laatste weken ge beurt. In verschillende gemeenten zijn deze pamfletten in beslag genomen, doch te Krabbendijke niet. (Jok gisteren is weer een hoogst onze delijk pamflet verspreid betreffende de toepassing van het nieuw-malthusianis- me enz. De voorzitter antwoordt dat dit niet aan de orde is. Indien dhr Haverhoek circulaires ontvangt, welke naar zijn oor deel niet door den beugel kunnen, dan zal hij het op prijs stellen indien deze hem ter hand worden gesteld, op dat hij' even tueel maatregelen kan treffen. Z. h. st. wordt bedoelde verordening vastgesteld. Besloten werd ontheffing te vragen van het geven van onderwijs in lichamelijke oefening op de openbare lagere school. Thans komt in behandeling het voor stel van B. en W. om over te gaan tot bestrating van het Zuidelijk deel van den Doel. De voorzitter zet uiteen, dat door 13. en W. aanvankelijk bestrating van den ge- heelen Doel is overwogen maar de kosten daaraan verbonden, ongeveer f 8500, zijn van dien aard, dat hiertoe nog niet kan worden overgegaan. Toen is overwogen, een gedeelte van den Doel te bestraten. Hiervoor kwam het eerst in aanmerking het zuidelijk deel over een lengte van on geveer 130 M. Dit deel is aan beide zijden reeds bebouwd; bovendien is dit het laag ste stuk, zoodat bij1 een flinke regenbui alles onder water staat.. De kosten hier van worden geraamd op f 2000. Dhr Nagelkerke wil voor het overige drie vierde deel dan voorloopig maar stukwerk leveren, dan is de toestand toch iets beter. De voorzitter acht dit financieel on mogelijk. Dat is weggegooid geld. De heer van Houdt vraagt of deze uitgaaf wel verantwoord is. De voorzitter zegt, dat de uitgaven wel ke den laatsten tijd moesten worden ge daan, mede een gevolg zijn van de groote zuinigheid in vroegere jaren betracht. Verder mogen we niet vergeten, dat de laatste zes jaren de kapitaalschuld aan zienlijk is afgenomen hetgeen door hem op ongeveer f50.001 wordt geschat Bo vendien is het zorgenkind der gemeente, de gasfabr'ek, aan Gres o\ergedaan. e hiervoor te betalen kosten nemen ieder jaar af. Dhr Haverhoek zegt, dat de haven en de weegbrug zichze'f kunnen bedruipen, zoodat alleen die f 2 00 voor den Doel als onrendabele kapitaalsuitgave overblijft Hij1 acht dit dan ook geen bezwaar. Ee beer Vogelaar vindt het jammer, dat de voorgangers vroeger met betrek king tot den Doel zoozeer in gebreke zijn gebleven. Ee eigenaars van het bouwland aan den Doel strijken hooge bedragen op bij' verkoop van den grond als bouwgrond of maken een flinke rente bij' uitgifte in erfpacht, terwijl voor de te maken kosten de gemeente maar kan opdraaien. Bij een goeden opziet had dit alles voorkomen kunnen worden. E e begroo'ting '36 wordt in verband met deze bestrating gewijzigd. Nadat de voorzitter nog heeft mede gedeeld dat de cursus voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen wegens de geringe deelname is gesloten en dat ook het ontspanningslokaal gesloten is, volgt sluiting. Middelburgs Mannenkoor. Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan gaf het Mannenkoor, onder leiding van den heer Joh. H. Garo, gisteravond in de Concertzaal een uitvoering. Medewerking verleenden: Mej. Riek Garo, sopraan; dhr Boris Pels'ky, bariton en Mevr. W. van Doom van Lookeren Gampagne, aan het klavier. Met zeer veel waardeering kan over deze uitvoering gesproken worden, 'tls waar, dat een gedeelte van het program ma, dat alleen door het mannenkoor ten gehoor® gebracht werd, tot eenzelfde gen re behoorde. Heimweh, van I. Heim; Goe den Nacht en later weer Nacht van Roeske. Alles donker en somber, pessi mistisch en triest, maar de liederen wer den gezongen met volle overgave, met een over het algemeen zuiveren toon en een juiste voordracht. De uitspraak liet wel eens wat te wenschen over en speelde parten in woorden als lijden, rijdt, rijken. Door de medewerking der solisten en de daardoor mogelijk gemaakte uitvoe ring der Scenen aus der Frithjofsage van Max Bruch, werd het een avond vol af wisseling. Riek Caro zong enkele liederen van Carl Ph. Em. Bach en van Schubert. Onze stadgenoote heeft alweer blijk ge geven, toegerust te zijn met vele goede zangkwaliteiten en het is vooral ook de omvang van het orgaan, die onder goede leiding zeer is toegenomen. Niet altijd slaagde zij er in, het gezongen woord door overtuiging de volle waarde te geven. Heerlijk klonk het Wiegenlied van Schu bert. De zangeres moest dan ook veel ap plaus in ontvangst nemen, in welke hul de zij de pianiste deelen liet. Bloemen werden aangeboden en een toegift volgde: ■Leise flehen meine Lieder, Schubert. Van heel ander karakter waren de lie deren, door den bariton Boris Pelsky ge zongen. Russische kunst. Liederen van Rachmaninoff, die gerekend wordt tot de vroeg-modernen en zijn voorgangers Moessorgski en Borodien. In deze impres sionistische liederen, met hun zoo vrije vorm, gaat het natuurlijk geheel om de stemming. Wat een sombere toon toch in die muziek. Zoo moeilijk te volgen, ook al door de taal. Boris Pelsky gaf veel te genieten; voor al Lied van het donkere woud, van Boro dien en dan die noodkreet in; Alles gaat voorbij, dat mezza voice aan het slot. Het glanspunt van den avond waxen evenwel de Scenen uit de Frithjofsage van Max Bruch. Een stuk vol van groote me lodische bekoring van dezen nog altijd populairen toonkunstenaar. Eigenlijk geschreven voor strijkorkest, is hier een woord van lof zeker op zijn plaats voor Mevr. van Doorns uitsteken de begeleiding. Maar ook 't koor gaf zich op zijn best bij het vervullen van zijn zware' taak er was een goede samen werking. Zoo'n koor als: Tempelbrand vraagt veel. Caro heeft dan ook eer van zijn werk en kan deze uitvoering als een bijzondere boeken. In verband met het 30-jarig jubileum werd aan de vereeniging een bloemen mand aangeboden. De zaal was tamelijk goed bezet. Zoowel vorige week als nu maakten we een Raadsvergadering mee, die binnen de ll/a uur was afgeloopen: vorige week te Middelburg en Donderdag te Goes. De Goesche Raad had echter een paar be langrijke punten te behandelen, waarover men veel enook heel weinig zeggen kon. Hij koos het laatste, omdat er toch niets meer aan te verhelpen viel. Het Goesche gemeentebestuur heeft weeT eens duidelijk gevoeld, wat het zeggen wil, afhankelijk te zijn van den Rijkssteun. De begrooting 1935 is nog steeds niet goedgekeurd we schrijven April 1936 en wilde het zoover nog eens komen, dan moest de Goesche Raad eerst aan enkele eischen „van 'hoogerhand" vol doen. De hondenbelasting moet van f 5 op 7.50 worden gebracht en de vermake lijkheidsbelasting moet verhoogd van 10 tot 20 pet. De Raad, die zich behoorlijk op de hoogte acht van de plaatselijke om standigheden is de meening toegedaan, dat deze verhooging te ver gaat en dat en juist hierom draait toch alles per saldo niet meer zal worden ontvan gen dan nu. In Den Haag is men van een andere meening en den Raad bleef niet anders over dan te bukken, al was het onder het heftigste protest, dat moge lijk is. De toekomst zal nu leeren, wie gelijk heeft. Waar B. en W. hebben verklaard steeds diligent te zijn en al het mogelijke te zullen doen om verlichting van druk te verkrijgen, mag stellig worden verwacht, dat zij niet zullen nalaten de betrokken ministers er mee in kennis te stellen, als straks blijken zal, dat de Raad gelijk heeft. Ook verdient de opmerking van den heer Simons, dat het Rijk met de ver makelijkheidsbelasting niet één lijn trekt, ernstig onderzoek. Dit zou wel heel on billijk zijn. Alle noodlijdende gemeenten moeten toch hetzelfde pak dragen. Wij hebben ook wel eens langs onze ooren hooren waaien, dat b.v. ook met de schoolgelden niet alles over één kam wordt geschoren. Hier is zeker ook een taak voor onze volksvertegenwoordigers. Dat sommige Raadsleden booze woor den spraken, is psychologisch begrijpe lijk. Het mooie, om Raadslid te zijn en naar beste weten het belang der gemeente te behartigen, is er af. Een gemeenteraad van een noodlijdende gemeente 'heeft practisch maar bitter weinig meer te vertellen. Toch is het goed, dat er ook op gewe zen werd, dat we dankbaar mogen zijn voor de regeeringshulp aan de gemeen ten, 'die in moeilijkheden zitten, al zal er wel eens een keer misgegrepen worden. De Raad heeft het Donderdag nog meer ondervonden, dat het met groote heeren slecht kersen eten is. Alweer onder protest moest in dezen tijd, waarin soms angstvallig op kleinig heden wordt gelet, de f400 weer op de begrooting van den Keuringsdienst van Waren worden gebracht, die de inge nieur, die bij ziekte en vacantie den direc teur moet vervangen, mag incasseeren. Een royale gewoonte, die men bij vele andere publieke diensten gelukkig niet kent. Maar de departementale machten staan er op, dat deze f 400 toch blijft uit gekeerd. Vijf Raadsleden weigerden hier aan mede te werken. Departementale macht eischt ook, dat de havenwerken, waarmee men reeds vele weken bezig kon zijn, niet door de Ned. Heide Mij., maar door aannemers zullen worden uitgevoerd. Hebben we hier met een radicale koerswijziging van den be trokken Minister te doen? Of is Goes proefkonijn? Jammer echter, dat nu pas omstreeks half Mei zal kunnen worden begonnen. Ook met de grenswijziging zal het niet precies gaan, zooals Goes gevraagd heeft. De omgeving van het Goesche Sas zal niet aan Goes maar aan Kloetinge ko men. Toch zal de Raad zich niet tegen het plan verzetten, al zal dat Goesche verlangen nogmaals kenbaar worden ge maakt. Het is zeker goed, dat er nog eens de nadruk op gelegd is, dat het idee om Kattendijke op te heffen niet van Goes is uitgegaan. Men krijgt soms den indruk, dat dit van zekere zijde, wèl zoo wordt voorge steld. Er was een moment, dat het wel scheen, dat Goes en Kloetinge het over onderlingen ruil van grond eens zouden worden. Toen kwam men van hoogerhand met de opheffing en verdeelingvan Eat- tendijke, dat met de Goesch-Kloetingsche grenskwestie niets te maken had. Billijk kunnen we dit nog steeds niet vmden WERKVERSCHAFFING EN AANBESTEDING. Minister vraagt volle aandacht voor het vraagstuk der aanbesteding. De minister van Sociale Zaken heeft aan de inspecteurs voor de werkverschaf fing medegedeeld, dat bij de voorbereiding van aanvragen om subsidies voor werk verschaffing, ernstig rekening dient ge houden te worden met het inzicht van den minister, dat daar waar mogelijk en verantwoord, de werkverschaffingen bij wijze van aanbesteding worden uitge voerd. De minister heeft hierbij op het oog objecten als: aanleg van kanalen, verhar ding van wegen, aanleg van riolen, wa terleidingen, zwembassins, bruggen e.d. Ontwateringswerken, ontginningen, bebos- schingen, verbetering van zandwegen, enz. worden door den minister niet als objecten beschouwd, dip in de eerste plaats bij wijze van aanbesteding dienen te worden uitgevoerd. De minister heeft den inspecteurs ver der erop gewezen, dat een verplich ting om tot aanbesteding over te gaan door hem niet wordt opgelegd, omdat, alvorens daartoe over te gaan, meer er varing met aanbesteding moet zijn ver kregen. Bovendien wordt deze verplich ting ook daarom niet opgelegd, omdat van rijkswege uitsluitend subsidie wordt verleend en de verantwoordelijkheid voor het werk moet blijven daar, waar zij in de eerste plaats hoort, n.l. bij het ge meentebestuur en/of de corporatie die het werk uitvoert. Echter wenscht de minis ter wel, dat van de zijde van de inspec teurs erop wordt gewezen, dat gemeente besturen e,a, hun volle aandacht moeten schenken aan het vraagstuk van de aan besteding en dat alleen dan, wanneer er gegronde bezwaren bestaan om bij de wer ken als hiervoren genoemd, tot aanbeste ding over te gaan, de minister toestem ming zal geven om het werk op andere wijze uit te voeren. Zondag 19 April 1936. Ned. Herv. Kerk. Goes, v.m. Ds de Vries, av. Ds Mortier van Kruiningen. Wilhelminadorp, v.m. Ds Steinz, n.m. Ds de Vries. Geref. Kerken. Domburg, v.m. en n.m. leesdienst. Westkapelle, v.m. leesdienst, n.m. ds Bremmer. Geersdijk, v.m., n.m. en av. Ds Kampei- te Meerkerk. Districtavergadering Schoolraad. L'e jaarlij'ksche vergadering van Dis trict IX van den Schoolraad zal op Vrü- dag 8 Mei te Middelburg worden gehou den. Als sprekers hopen dan op te treden Dr K. Huizenga, directeur van de Chr. Kweekschool te Middelburg en D s J. Barbas, Ned. Herv. predikant te Hengelo, voorzitter van den Schoolraad. Flesschentrekkers slaan hun slag. Een tiental Zwol- sche winkeliers is het slachtoffer gewor den van vier flesschentrekkers, die voor Paschen groote inkoopen hebben ge daan en naar thans is gebleken, daarna zonder betalen zijn vertrokken. Hét be treft de gebroeders W. en K. Kr. en hun vrouwen, allen Duitschers, van wie de eerste kapper te Zwolle is geweest, en de laatste taxi-ondernemer te Hattem. Bei de zaken zijn echter verloopen. Het bleek, dat speciaal mode-artikelen voor dames en heeren van hun gading zijn geweest. In totaal hebben zij' de gedu peerde winkeliers voor ongeveer zeven honderd gld opgelicht. Met een vracht auto is het gezelschap naar de Duitsche grens vertrokken. Hier werden de echt paren eenigen tij'd vastgehouden, doch de telefonische informatie te Zwolle leverde niet voldoende bezwarend materiaal op om het viertal vast te houden. Pas toen men hen had laten vertrekken naar Cxefeld, kwam bericht uit Zwolle, dat er klachten waren ingediend en dat men hen moest vasthouden. De in allerijl genomen maatregelen om de goederen te achterhalen zijn zonder resultaat geble ven. Nog een felle brand. Om 8 uur gisteravond is door tot nu toe on bekende oorzaak brand uitgebroken in den kruidenierswinkel van den heer Bos nia te Joure. Tengevolge van den hevigen Noordwester storm stond het geheele huis in een oogwenk in lichte laaie, terwijl het niet lang duurde, of het vuur was over geslagen naar het belendende perceel, eveneens een kruideniers winkel. Een geweldige vonkenregen dreef over geheel Joure. Men slaagde er in den brand te beperken tot een blok van drie woningen, n.l. de kruidenierswinkel van Bosma en de woningen van de heeren Pater en De Vries.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2