Spanning in hel Verre Oosten. Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 17 APRIL 1936 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARQAN8 No. 167 Buitenland. De oorlog in Abessynië. VOORKÓM DE GEVOLGEN VAN RUGPIJN. Binnenland De drooglegging van da Zuiderzee. De dienstplichtigen van de winterploeg. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" tor exploitatie van het blad „Do Zeeuw". Durcaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, wockabonnomonton voor Middelburg, Goe» cn Vllssingon 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën .30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen CO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fö.85. Bij contract belangrijke korting. De toestand in het Verre Oosten be gint langzamerhand eritiek te worden. Dat het vandaag of morgen tussohen Japan en Rusland tot een geweldige bot sing zal komen, daaraan twijfelt niemand, Japan dringt steeds verder door in China. Het heeft Mandsjoerije en Jehol practisch reeds geheel geannexeerd en thans is naar het schuint Noord-China aan de beurt. Volgens sommige berichten wenscht het hier een militair bondge- nootschap, volgens andere eenvoudig an nexatie. Het verschil is niet zoo groot De bedoeling van Japan is in elk geval hier de vrije hand te krijgen. Dit streven wordt in sterke mate be vorderd doordat het aan Rusland gelukt is een protectoraat over de Volksrepubliek Mongolië te verkrijgen, teneinde aan het opdringend Japan een grens te stellen die niet overschreden mag worden. W r ij v i n g tusschen beide landen was er reeds lang. Maar door de gebeurtenis sen van de laatste weken is de kans op een botsing niet onbelangrijk ver groot. Ongetwijfeld is hierbij mede van in vloed de verwarde en troebele toestand in ons werelddeel. Europa heeft de handen meer dan vol met eigen aangelegenheden, en het zou niet onmogelijk zijm dat daar van in het Oosten gebruik werd gemaakt om te doen wat men voor de toekomst toch onvermijdelijk acht. Hoe dit ook zij!: de toestand in het Verre Oosten begint zorgwekkend te wor den. De kans op een botsing wordt bij den dag grooter. De vrede wordt steeds meer bedreigd. De bezetting van Dessie. De val van Dessie schijnt wel de voor bode te zijn van de aanstaande verove ring van Addis Abeba, want er bestaat geen enkel Abessijnsch leger, dat in het Noorden de hoofdstad kan verdedigen en de Italianen kunnen met hun gemotori seerde troepen in een gering aantal dagen de 250 kilometer, die Dessie scheiden van Addis Abeba, afleggen. De Italianen hebben thans twee wegen tot hun beschikking, waarvan de eene eenigszins stukgereden is door de trans porten Abessijnsch oorlogsmateriaal der laatste maanden, maar die toch nog bruikbaar is voor pantserauto's en vracht wagens. De stad Dessie was bijna uitgestorven, toen de Italianen er Woensdagmorgen in doordrongen. In den loop van den mid dag begon de bevolking echter terug te keeren. De Abessijnsche regeering gaat voort met de bezetting van Dessie te ontken nen. Te Addis Abeba verklaart men, dat de Italianen zeggen Dessie bezet te heb ben om zoo veel te meer indruk te maken op de commissie van dertien. Verder wordt te Addis Abeba mede gedeeld, dat er een hevige slag heeft ge woed ten Noorden van Neghelli (in den Westelijken sector van het Zuidelijk front). De gevechten zouden den negen den April begonnen zijn tusschen Itali- aansche en Abessynsche afdeelingen en de Abessynen zouden als overwinnaars uit het strijdperk zijn getreden. 321 blan ke officieren en soldaten zouden zijn ge sneuveld, alsmede 19 inlandsche sol daten. De Abessynsche verliezen bedra gen volgens de mededeelingen 17 dooden en 25 gewonden. Wat nu? Militaire deskundigen zijn van mee ning, dat de Eritreesche afdeelingen, die Dessie hebben ingenomen, den opmarsch naar Addis Abeba voorloopig niet zullen voortzetten, doch naar het Oosten zullen afbuigen, om zich met de geheime leger groep te vereenigen, die eenigen tijd ge leden Sardo heeft bezet en van daaruit naar het Zuiden door de Danakil-woestijn oprukt. Het verluidt, dat beide legercolonnes, indien zij zich althans kunnen vereeni gen, tezamen den opmarsch in de rich ting van den spoorweg Djiboeti-Addis Abeba zullen voortzetten. De Negus in een berghol? Volgens geruchten, die thans de ronde doen, zou de keizer zich verborgen hou den in een berghol nabij de hoofdstad. Klaarblijkelijk trouw aan de trotsche tra dities van zijn voorouders, zou de Negus weigeren, vrede te vragen en zou hij lie ver zien, dat de Italianen met geweld nemen, wat zij willen, dan hun dit bij een accoord te geven, in de hoop, dat eventueel het werk der pacificatie een kostbaarder en bezwaarlijker taak voor Italië zal blijken dan de overwinning. DE BESPREKINGEN TE GENEVE. De Italiaansche voorwaarden. Abessynië verwerpt ze. De raadscommissie van dertien is eerst gisteravond om zes uur bijeen gekomen in plaats van gistermiddag om vier uur. Mussolini schijnt de volgende voor waarden gesteld te hebben: 1. D'e vredesonderhandelingen zullen rechtstreeks tusschen Italië en Abessynië moeten gevoerd wor den; 2. de vredesonderhandelingen zullen niet plaats vinden te Genève, desnoods zou het dicht bij Genève gelegen plaatsje Ouchy bij Lausanne als plaats der vredes onderhandelingen kunnen worden aange wezen; 3. de Italiaansche vredesvoorwaarden zullen uitsluitend aan Abessynië en niet aan den Volkenbond worden medege deeld; 4. de vredesonderhandelingen zullen niet door een staking van de vijandelijk heden worden voorafgegaan. De regeering van Abessynië heeft do Italiaansche voorwaarden reeds van dj hand gewezen. De Italiaansche voorwaarden inzake het voeren van de vredesonderhandelin gen vonden, zooals men wel begrijpen kan, een weinig gunstige ontvangst in de raadscommissie van dertien. Vooral de eisch van Mussolini, dat de vredesonder handelingen geheel buiten den Volken bond om zouden plaats vinden, alsook zijn weigering om den strijd te staken, wekten verzet. Paul Boncour schijnt ech ter in de vergadering der raadscommissie te hebben kunnen mededeelen, dat deze Italiaansche voorwaarden nog niet het allerlaatste woord van Mussolini zijn en dat Mussolini zich achteraf nog bereid had verkaard den Volkenbond niet geheel en al uit te schakelen. De Italiaansühe vredesvoorwaarden zul len ook ter kennis van den Volkenbond worden gebracht en misschien zal de Vol kenbond bovendien nog waarnemers naar de onderhandelingen mogen zenden. De eischen van Abessynië. In de nota, die gistermiddag aan de Madariaga ter hand gesteld is, eischt de Abessijnsche regeering van de Commissie van Dertien, zooals zij het ook van de Volkenbondsraad zal eischen: le. te constateeren, dat Italië zich niet bereid verklaard heeft, in het kader van den Volkenbond en in den geest van het pact te onderhandelen, en 2e. dat.het o ogenblik thans gekomen is tegen den aan valler alle sancties toe te passen, zooals voorzien in artikel 16 van he t pact, en zoodoende de verplichting na te komen, die alle volkenbondsleden op zich geno men hebben om onmiddellijk het slacht offer van' een aanval te hulp te komen. Italiaansch aanbod aan Frankrijk? Volgens de „New York Herald" zou de Italiaansche ambassadeur Cerruti gister aan den Minister van buitenlandsche za ken, Flandin, hebben medegedeeld, dat Italië bereid is, op het Europeesche con tinent, nauw met Frankrijk samen te wer ken, wanneer Frankrijk be reid is, de sancties tegen Italië op te heffen. Van Fransche zijde heeft men zich er voorloopig toe bepaald, het Italiaansche aanbod in beraad te houden. GESPANNEN TOESTAND IN SPANJE. Revolvergêvecht in Madrid. De onlusten in Spanje duren voort. Tijdens de begrafenis van een luitenant der civiele garde te Madrid, die bij de ge vechten van Dinsdag werd gedood, losten onbekenden 3040 revolverschoten op den lijkstoet. De civiele garde beantwoordde terstond het vuur. Na dezen revolveroverval kwam het op verschillende plaatsen der stad tot nieu we schietpartijen tussohen communisten en politie. In totaal werden tot nog toe drie per sonen gedood en ongeveer 50 gewond van wie verschillende zoo ernstig, dat het aantal dooden waarschijnlijk nog stijgen zal. De president van de rechtbank te Se- villa is door anarchisten overvallen en door drie schoten levensgevaarlijk gewond Naar de „United Press" meldt, hebben de cortes met 195 tegen 78 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. D'e werkliedenorganisaties zouden heb ben besloten de algemeene staking af te kondigen. Ernstige troebelen In Lemberg. In het centrum van Lemberg is het tot verbitterde straatgevechten gekomen tus schen duizenden werkloozen en politie- troepen. Naar uit de zeer schaarsche berichten valt af te leiden, moeten de gevechten reeds meer dan twintig slachtoffers heb ben geëischt. De troebelen brandden los, toen een lange rouwstoet met de stoffelijke over schotten van twee werkloozen, die bij de demonstraties van Dinsdag j.l. door re volverschoten van de politie werden ge- idoodj door de straten der binnenstad trok. De werkloozen, die in den stoet liepen, uitten scheldwoorden en dreigementen aan het adres der politie. De menigte nam een dusdanige dreigende houding aan, dat spoedig een verwoed) vuurgevecht ont stond. De besprekingen tusschen de generale staven geëindigd. De besprekingen te Londen tusschen do generale staven van Groot-Britannië, Frankrijk en België zijn gistermiddag ge ëindigd. In officieele kringen te Londen noemt men de resultaten bevredigend. Hoewel de besprekingen hiermede offi cieel ten einde zajn, zullen de gedelegeer den nog een of twee dagen te Londen blijven voor het verrichten van eenige formaliteiten. Korte Berichten. In het Dnjepr-gebied (Rusland) heeft een zwaar noodweer gewoed, ten gevolge waarvan talrijke woonhuizen en de electrische centrale zijn verwoest. Ver scheidene schepen, die zich op den Dnjepr bevonden, zijn gezonken. Het peil van het water is onrustbarend gestegen, zoodat men voor overstroomingen vreest. Tijdens oefeningen van een vlieg- school in Engeland stortte een vliegtuig op een hangar. De twee inzittenden kwa men om het leven. Ingezonden Mededeeling. Nteraandoenltigen veroorzaken veel onge makken. Als voorbehoedmiddel ls het la ruime mate drinken van melk en water uitstekend, doch als duizeligheid, rugpijn, rheumatlsche pijnen en andere kenteekenen erop wijzen, dat de werking der bloed- Xiltreor-organen traag ls, ls her gebruik van een dluretlsch middel noodzakelijk. Foster s Rugpijn Nieren FUlen worden reeds 50 jaren voor dit speciale doel met succes toegepast. Gij kunt niet beter doen dan naar de on dervinding vragen van hen, die ze gebruikt hebben. 1.—J 1.75 es l fier doos. KONINGIN EN PRINSES NAAR HET LOO. Naar wij vernemen, zullen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana tegen het einde dezer week voor een ver blijf van enkele dagen intrek in het paleis Het Loo nemen. PRINSES JULIANA IN DE BETUWE. H. K. H. door de bevolking van Tiel hartelijk toegejuicht. H. K. H. Prinses Juliana kwam gisL termiddag, na te Kerk Avezaath een be zoek te hebben afgelegd, per auto door Tiel. H. K. H. nam vol belangstelling de versiering van verschillende straten in oogenschouw en liet hiertoe de auto lang zaam rijden. Op verschillende punten van de stad werd zij hartelijk toegejuicht. Hoewel Tiel voor een groot deel reeds in afwachting van de komst van bloesem- bezcekers feestelijk en volkomen in stijl versierd is, was het jammer voor de vor stelijke bezoeksters, dat de bloesem in de Betuwe nog niet in vollen luister prijkt Van Tiel werd de tocht naar Arnhem voortgezet, waar Prinses Juliana eenige dagen zal verblijven. GROOTE ORDER VOOR DE NED. SCHEEPSBOUW. Opdracht van Argentinië voor den bauw van vier baggermolens. De „Maasbode" verneemt uit Buenos Aires: De Argentijnsche regeering heeft een order voor den bouw van vier baggermo lens, bestemd voor Rio Plata, aan den Nederlandschen scheepsbouw opgedragen Het gaat hier om een bedrag van 628.000 gulden. HET BEZOEK VAN MINISTER COLIJN AAN DEN HELDER. In aansluiting op hetgeen reeds ge- i meld is omtrent het bezoek, dat de mi- Waardeerend Engelsch oordeel. Er is op dit oogenblik een groep der bevolking, die, hoewel zij zich nationaal noemt, er toch op uit schijnt te zijn het nationaal belang zooveel mogelijk te scha den. Alles wordt gekleineerd. In 't buiten land, daar is 't goed. Maar hiereen bende. Van eigen land niets goeds. Tegen dit optreden van eigen landge- nooten, kan ook melding worden gemaakt van een zeer waardeerend oordeel in een Engelsch orgaan. Luscombe Whyte schrijft in de News Chronicle, dat Nederland besloten heeft voort te gaan met werkzaamheden, welke 80 millioen pond zullen kosten en ten doel hebben het grondgebied met een tiende uit te breiden door de inpoldering van nuttigen grond. Binnen twintig jaren zal het 'belang rijkste wat de wereldgeschiedenis op dit terrein ooit heeft aanschouwd, voltooid zijn. Whyte herinnert er aan, dat reeds in 1667 Nederlandsche ingenieurs aan de utivoering van een dergelijk plan hebben gedacht. Het blad besluit: „De voltooiing van 'dit werk, dat geen precedent heeft in de geschiedenis, zal het prestige verhoo- gen van dit kleine, doch energieke land." nister van defensie a.i., dr H. Colijn, op 14 en 15 April aan Den Helder heeft ge bracht, wordt nog het volgende mede gedeeld: Bij dit bezoek werd achtereenvolgens een korte vaartocht gemaakt aan boord van Hr. Ms. onderzeeboot O 11 en wer den bezoeken gebracht aan het vliegkamp de Mok, het torpedo-atelier, het koninklijk instituut van de marine, de fabricage van mijnen op de rijkswerf, het vliegkamp de Kooy en de verdedigingswerken op den afsluitdijk bij den Oever. In den avond van 14 April werd een onverwachte alarmoefening gehouden, waarhij men uitging van de veronderstel ling, dat er plotseling gevaar voor een aanval op den afsluitdijk uit het Oosten dieigde. Zeer korten tijd nadat het ge fingeerde waarschuwingsbericht op den marinestaf was ontvangen, kon een de tachement met drie autobussen naar de verdedigingswerken te Kornwerderzand vertrekken, waar na aankomst de aan wezige bezetting werd versterkt. Groo- tere detachementen tot een gezamenlijke sterkte van eenige honderden mannen stonden lVa uur na ontvangst van het bericht voor vertrek gereed. Drie kwar tier na genoemd bericht stond eveneens een escadrille vliegtuigen met mitrail leurs en bommen gereed om op te stij- gen. Om 1 uur arriveerde de minister, vergezeld van den commandant der ma rine, schout bij nacht Kruys en eenige officieren eveneens te Kornwerderzand, waar de inmiddels bezette verdedigings werken werden geïnspecteerd. DE TERUGKEER DER NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Blijkens een telegram van den leider der Neaeilandsche ambulance in Abes synië, dr Winckel, 14 April verzonden aan een familielid te Nijmegen, zal de ambulance einde Juni naar Nederland turugkeeren. SPLITSING VAN HET WERKFONDS. Omtrent de benoeming van den heer D. G. Draayer tot directeur-generaal van Werkverschaffing en Steunverleening aan het departement van Sociale Zaken, verneemt men nog, dat de nieuwe direc teur-generaal ook zal worden belast mei een gedeelte van de werkzaamheden, ver bonden aan het Weikfonds, Het ligt in de bedoeling het Werkfonds te splitsen in een industrieel en een openbaar ge deelte, waarbij dan de afdeeling Open bare Werken onder den heer D'raayer zal ressorteeren. WERKLOOZE ALS VERDACHTE VOOR DEN POLITIERECHTER. Een krenkende behandeling? In het dagblad „Vooruit" van 30 Maart j.l. Avondblad kwam een verslag voor van een zitting van den Haagschen politie rechter jhr. mr Feith, volgens hetwelk tusschen dien rechter en den verdachte de volgende vragen en antwoorden wer den gewisseld: Mr Feith: Hebt u werk? Verdachte: Neen, ik ben werkloos. Mr Feith: Dat strekt u niet tot eer. Eigenlijk werk lukt u dus niet en daarom gaat u maar de straat op om politieke ruzie te maken. Waar leeft u eigenlijk van? Verdachte: Van den steun. Mr Feith: Van een andermans beurs dus!? In verband hiermee heeft het Eerste Binnenland. Dë lichting 1935 met 'klein verlof. Dö opbrengst der rijksmiddelen. De terugkeer der Ned. ambulance uit Abessynië. Belangrijke order voor onzen scheeps bouw. Buitenland. D'e bezetting van Dessie. Ook Harrar be zet? De eischen van Italië te Genève gesteld. De besprekingen tusschen de generale staven geëindigd. Gespannen toestand in Spanje. Kamerlid Hermans aan den Minister van Justitie het volgende gevraagd: Is de Minister niet van meening, dat verdachten recht hebben op een behoor lijke behandeling van de zijde des Politie rechters, dat bedoelde magistraat de aan gehaalde, onnoodig krenkende woorden achterwege had moeten laten en, door de zelve te bezigen, heeft gehandeld in strijd met de waardigheid van zijn ambt? Zoo ja, is de minister dan bereid, ge let op artikel 14, eerste lid van de.wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie, den Officier van Justitie te 's Gravenhage te gelasten Zijner Excel- lentie's meening dienaangaande kenbaar te maken aan den president van de ar rondissementsrechtbank aldaar, opdat deze, na den meergenoemden politierech ter te hebben gehoord, hem een waar schuwing doe toekomen? Nieuwe gouverneur van Curagao. Bij K.B. is aan den heer B. W. T. van Slobbe, gouverneur van Curasao, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de in dat ambt bewezen gewichtige- dien sten. Tegelijkertijd is benoemd tot gou verneur van Curasao de heer G. J. J. Wouters, thans burgemeester van Eiber gen. Hem is tevens op zijn verzoek eer vol ontslag verleend van deze functie. Jhr Mr Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck. De voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. Gh. J. M. Ruijs de Beerenbrouck zal om gezondheidsredenen eenigen tijd rust moeten nemen. ZATERDAG MET ONBEPAALD KLEIN VERLOF. De Minister van Defensie heeft bepaald, naar de Regeerings Persdienst meldt, dat de dienstplichtigen, die na het einde van hun eerste oefening in werkelijken dienst zijn gebleven, op Zaterdag 18 April a.s. in het genot van onbepaald klein verlof worden gesteld, voor zooveel zij dat zelf wenschen en niet om een bijzondere re den hij den troep aanwezig dienen te blij ven. De practische beteekenis van deze me dedeeling is, dat de dienstplichtigen der regimenten Infanterie en van 't regiment Wielrijders, die op 14 Maart j.l. met groot verlof zouden gaan, doch ingevolge de voorzorgsmaatregelen van Minister Colijn onder de wapenen bleven, ten einde de sterkte der geoefende militairen niet te verminderen, wanneer zij zulks wenschen Zaterdag a.s. naar huis kunnen gaan. Zij blijven dan toch inwerkelijken dienst, hetgeen niet het geval zou zijn, wanneer zij met groot-verlof ge zonden zouden worden. Het zoogenaamde klein-verlof wordt altoos verleend door de korpscommandan ten. In den regel wordt dat gegeven met feestdagen of in geval van bijzondere om standigheden, waarin de aanvrager ver keert. Op zeer uitgebreide schaal werd het klein-verlof o.a. verleend in de mobi lisatiejaren aan de dienstplichtigen, die daaraan behoefte hadden voor het waar nemen van betrekking, voor studie of het verrichten van arbeid, waarbij zij onmis baar geacht werden. De dienstplichtigen, in het genot van een zoodanig verlof, konden echter ten allen tijde door de korpscommandanten onder de wapenen geroepen worden. De „Telegraaf" verneemt in verband hiermede nog, dat de regeering tot de beslissing inzake het klein verlof voor de genoemde dienstplichtigen, welke stellig door vele betrokkenen met voldoening zal worden vernomen, gekomen is, op grond van den wensch den dienstplichtigen zoo veel mogelijk faciliteiten te verleen en. Aanvankelijk kon voor de winterploeg niet meer gedaan worden,-dan de moge lijkheid te openen om hen, die gaarne naar huis wilden, door vrijwilligers te doen vervangen. Deze aangekondigde re geling kon, in verhand met het korte tijds- verloopj nog niet volkomen in werking treden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1