(jorfwi/iLurfftg MSS •CACHETS volg deM'S'S* gewoonte DONDERDAG 16 APRIL 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 166 Vestigingswet Kleinbedrijf. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Onze Weermacht. Binnenland DOOR DE M.S.S.-cachets: Maken Schoon Schip Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes cn Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent pe>- regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het behoefte-element. In vorige artikelen hebben wij een vrij breed overzicht gegeven van het ingedien de wetsontwerp houdende regeling betref fende het vestigen van inrichtingen waar in eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitge oefend. Het heeft bij' dit ontwerp de aandacht getrokken, dat naast de eischen van cre- dietwaardigheid, handelskennis en vak bekwaamheid niet een vierde eisch werd gesteld, en dat het behoefte-element werd ^verwaarloosd. De heer A. van Wijnbergen heeft er nog onlangs in de „Maasbode" aan her innerd, dat bij de enquête, ingesteld door de Staatscommissie voor den Midden stand telkens weer door de personen die gehoord werden, als reden voor den min der goeden gang van zaken op hun ter rein als eersten grond werd aangegeven: teveel vakgenooten. „Uit de kringen der rechtstreeks-be langhebbenden, uit de kringen der klein handelaren en klein-nijveren werd telkens als bezwaar aangevoerd, niet, dat er wa ren ondeskundige, onbekwame vakgenoo ten, niet dat er waren financieel-zwakke vakgenooten, maar dat men had een teveel aan vakgenooten." Het zou dan ook geen verwondering hebben gewekt, wanneer de Regeering nu zij een wetsontwerp inzake het stellen van vestigingseischen indiende, ook het behoefte-element had ingeschakeld, waar door de mogelijkheid zou worden gescha pen, dat iemand die over de noodige vak bekwaamheid en credietwaardigheid be schikte, toch geen vergunning zou krijgen om zich te vestigen. De Regeering, die zich op het stand punt stelde dat zij zich moest bepalen tot het bevorderen, steunen en bekrachtigen van hetgeen uit het bedrijfsleven is opge komen, heeft dat echter niet gedaan. Een breede toelichting van dit stand punt ontbreekt. In de memorie van toe lichting wordt alleen opgemerkt, dat zij aan een regeling die langs indirecten weg de overbezetting van het kleinbedrijf te gengaat, de voorkeur geeft boven een rechtstreekschen afweer die met inscha keling van het z.g. behoefte-element de toestrooming van nieuwe levenskrachtige elementen in den weg zou staan. Voor die opvatting zijn naar het ons voorkomt goede gronden aan te voeren. Een objectieve keus volgens de voorge stelde eischen is reeds geen gemakkelijke taak. Maar wie zal in staat zijln, volkomen objectief, het behoefte-element te beoor- deelen. Het schijnt 'ons schier onmogelijk hier een vaststaande en objectieve maatstaf aan te leggen, omdat hierbij! allerlei wis selende factoren in het spel komen. Hier bij komt ter sprake aan de eene zijde het groepsbelang en aan den anderen kant het consumentenbelang. Een moordende concurrentie is af te keuren en schade lijk voor het geheel, terwijl aan den an deren kant voor de op peil houding en ontwikkeling van het bedrijf en ook in het belang van het publiek een gezonde con currentie gewenscht kan zijln. Aangezien het niet denkbaar is dat een instantie wordt geschapen die met strikte rechtvaardigheid, met terzijdestelling van alle ongewenschte motieven en met vol komen kennis van zaken zou kunnen oor- deelen, komt het ons niet onverstandig voor dat het behoefte-element niet is inge schakeld. Temeer, omdat, worden de voorgestelde eischen ingevoerd en gehandhaafd, reeds een vrij! sterke rem is aangelegd. Eenige ordening en regeling kan ook Op dit gebied gewenscht zijto. Maar gaat men daarbij te ver de gilden hebben het ons geleerd dan treedt een verstarring in, waardoor het middel erger wordt dan de kwaal. De val van Dessie betwist. De strijd in het Zuiden ontbrand. De regeering van Abessynië ontkent met stelligheid, dat Dessie door de Ita lianen is bezet. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat de Abessynische troepen zich nog ten noorden van Dessie bevinden, doch de ware positie wordt geheim gehouden om een luchtraid te vermijden. In Addis Abeba gaat het gerucht, dat de Negus een belangrijke overwinning op de Italianen heeft bevochten op Zondag j.l. ten zuidwesten van het Asjangi-meer. De troepen van den Negus telden 20.000 man; de Italiaansche macht was een geïsoleerde colonne. 2000 Askaris en 400 Italianen zouden zijn gedood. Eenige nog niet bevestigde berichten van het Noordelijk front wekken den indruk, alsof de situatie der Abessynische strijdkrachten in de laatste dagen wat beter is geworden. In Abessynische kringen is men van mee ning, dat de tactiek der Italianen, om sterke afdeelingen langs bepaalde wegen snel voorwaarts te doen rukken, den Abessyniërs weer gelegenheid geeft tot het voeren van een guerilla. Intusschen wordt van het Zuidelijk front gemeld, dat de Italianen ten Zui den van Sasa Bané tot den aanval zijn overgegaan, nadat zij verschillende bom bardementen hebben verricht. Zij schijnen een omtrekkende beweging te willen ma ken en speciaal de beide vleugels van het Abessynische leger krachtig te willen aanvallen. Reuter verneemt ook, dat een hevige strijd ontbrand is aan het front in Oga- den. In Rome gaat 'het gerucht, dat de troe pen van Graziani aan het Zuidelijk front oprukken. Op het oogenblik zou slag ge leverd worden tegen de troepen van Ras Nasiboe. Mussolini heeft bevel gegeven, ter vie ring van de bezetting van Dessie van daag in het geheele land te vlaggen van zonsopgang tot zonsondergang. De ge heele pers levert opgetogen commentaar op het binnentrekken van de Italianen te Dessie en schrijft, dat Dessie thans en voor alle tijden Italiaansch is. Dinsdag in Addis Abeba Men verwacht in Rome, dat de Italiaansche troepen a.s. Dins dag in de Abessijnsche hoofd stad Addis Abeba zullen z ij n, welke dag samenvalt met de herdenking van de stichting van Rome. De afstand van Des sie naar Addis Abeba be draagt langs een behoorlijken weg, waarover auto's kunnen rijden, 280 kilometer. Gevolg van de sancties. Gisteren werden door de coördinatie commissie van den Volkenbond de gevol gen voor Italië van de economische sanc ties gepubliceerd. De cijfers hebben be trekking op den handel van Italië met 39 andere staten. De totale invoer van deze landen met Italië gedurende de eerste twee maanden van dit jaar vergeleken met de eerste twee maanden van het vorig jaar daalde met vijftig pro cent en hun uitvoer naar Italië daalde met 42 procent. De roode terreur in Spanje. Naar uit Warschau aan de „Daily Tel." wordt gemeld, zijn de laatste weken tal rijke afgevaardigden uit leidende Sovjet- kringen de Poolsohe hoofdstad gepas seerd op weg naar Spanje, waar zij den triomf der „roode zaak" willen helpen be spoedigen. Gedurende hun kort oponthoud te War schau hebben deze „handelsreizigers iD communisme" vol geestdrift uiting gege ven aan de stellige verwachting van Mos kou, dat zeer binnenkort de uitroeping der Spaansche sovjet-republiek te wach ten is. De geheime besprekingen van de generale staven. De besprekingen tusschen de generale staven van Engeland, Frankrijk en Bel gië zijn gisteren te Londen begonnen. D'e besprekingen, die uitsluitend technisch zijn, worden strikt geheim gehouden. Het bijeenroepen van de generale sta ven der drie mogendheden is het gevolg van de eenzijdige opzegging van het Lo- carno-verdrag door Duitsehland. Ook Italië werd tot de besprekingen uitgenoodigd als behoorende tot de waar- borgstaten van Locarno, maar in verband met het voortduren van de sancties wei gerde Mussolini vertegenwoordigers naar deze stafbesprekingen te zenden. De besprekingen zullen vanmorgen worden voortgezet. Algemeen wordt aan genomen, dat ze ongeveer acht dagen zul len duren. Zeven dooden bij een vliegongeluk. Een Fokker-vliegtuig van de lijn Tu- 1 rijnMilaan, is in den mist tegen een heuvel bij Chivasso gevlogen en veronge lukt. Zeven inzittenden zijn om het leven gekomen, t.w. vier passagiers en drie le den der bemanning. Het vliegongeluk had plaats met het lijntoestel, dat Woensdagochtend te 10.12 Milaan verliet. Er zijn drie Italiaansche en een Zwitsersche passagier gedood. Korte Berichten. In zeven provinciën van Japan heeft het ministerie van Binnenlandsche Zaken dertien arbeids- en opleidingskampen voor werkloozen doen inrichten. De werk- loozen maken hier een soort arbeidsdienst van zes maanden door, gedurende welken tijd zij tevens voor verschillende beroepen Ons land heeft, wat de versterking van zijn weermacht betreft, geen keus. Onze geografische ligging is oorzaak, dat ook andere landen sterke interesse hebben voor onze defensie-aangelegen heden. Engeland wil zekerheid hebben, dat wij onze havens kunnen bewaken. Duitschland wil de overtuiging hebben, dat ons land geen invalspoort voor de Engelschen kan vormen. En Frankrijk tenslotte wil zeker zijn, dat ons land bij een eventueelen oorlog geen doortocht biedt voor Duitsche aanvallers. Naarmate de internationale spanning grooter wordt, wordt ook meer dringend de versterking van onze weermacht. De Sociaal-democraten hebben bij monde van den heer Albarda in de Tweede Kamer verklaard, dat zij deze kwestie in studie willen nemen. Dat is heel vriendelijk. Maar terecht verklaar de Minister Colijn, dat hij op de resul taten van dat studeeren niet kan wachten. Er moet gehandeld worden. Wat dit betreft schaart de overgroote meer derheid van ons volk zich achter het Kabinet-Colijn. warden opgeleid. Volgens officieele mede deelingen telt Japan 350.000 werkloozen. De gezondheidstoestand van Mac Donald, die gisteren een kleine operatie heeft ondergaan, is goed. Niettemin zal het veertien dagen duren, alvorens hij' zijln werkzaamheden zal kunnen hervatten. Gisteren is voor de rechtbank te Warschau een begin gemaakt met een proces tegen elf mannelijke en vijftien vrouwelijke communisten. Het vooronder zoek heeft twee jaar in beslag genomen. Bij het mijnongeluk van Foekoeoka (Japan) zijn 82 mijnwerkers verongelukt. Van dezen werden er 54 gedood en 28 zwaar gewand. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE WERKVERSCHAFFING EN STEUN- VERLEENING. De benoeming van den heer D. G. Draayer te verwachten. Naar verluidt, is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van den heer D. G. Draayer, burgemeester van Wor- merveer, tot directeur-generaal van de werkverschaffing en steun verleening aan het departement van sociale zaken. D'e nieuwbenoemde directeur-generaal werd 4 April 1879 te Dieren (Gld.) gebo ren en is dus thans 57 jaar. Na de H. B. S. te Leiden te hebben doorloopen, we.d de heer D'raayer cadet aan de Kon. Mili taire Academie te Breda. Na volbrachte militaire studie werd hij in 1899 benoemd tot tweede-luitenant bij het wapen der in fanterie van het Kon. Ned.-Indisch le ger, waarbij hij de verschillende rangen doorliep, totdat hij in 1927 als kolonel werd gepensionneerd. D'e heer Draayer, die nog behoord heeft tot de oude mare chaussees van generaal van Heutsz, is tijdens zijn militaire loopbaan 12 jaren op Atjeh geplaatst geweest bij de mare chaussee en bij den topografischen dienst. Tijdens deze dienstvervulling werd de heer D'raayer eervol vermeld. Na zijn pensionneering heeft de heer Draayer, aan wien sindsdien de titulaire rang van generaal-majoor werd toege kend, gestudeerd aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1932 doctoraal exa men in de rechten deed. In Januari 1934 werd de heer Draayer benoemd tot burgemeester van Wormer- veer. RUNDVLEESCH EN GEHAKT IN BLIK Voorraad vleesch thans uitgeput. Naar wordt medegedeeld is de voor raad rundvleesch in blik, welke de Neder- landsche veehouderijcentrale voor distri butie ter beschikking heeft gesteld, thans uitgeput. Wel is nog een beperkte hoeveelheid bussen gehakt in blik aanwezig. Dit ge hakt zal in plaats van het rundvleesch worden gedistribueerd zoodra de bij de gemeenten aanwezige voorraad rund vleesch is uitgeput. ALGEMEENE VERGADERING CHR.-HIST. UNIE. Gisteren is te Amsterdam de alge meens vergadering der Chr.-Hist. Unie gehouden onder leiding van J h r Mr D. J. de Geer. De vergadering was zeer druk bezocht. Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-caehet ter inwendige zuivering. Gij kunt niet gezond blijven, aia van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert! De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftige afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrlsschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat geU op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want Overal verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. Door den voorzitter werd een openings rede gehouden waarin werd stilgestaan bij de moeilijkheden van nationalen en internationalen aard, maar waarin ook werd opgewekt niet te wanhopen. Wij kunnen onszelf en anderen tegenvallen, maar niet aan God, die ons tevoren ge kend heeft en niettemin geroepen. Met een opwekking om naarmate het buiten donkerder wordt temeer binnen de lam pen brandende te houden, eindigde spre ker. Het resultaat der bestuursverkiezing was, dat alle herkiesbare aftredende be stuursleden werden herkozen, terwijl in de eenig overgebleven vacature werd ge kozen de door het bestuur aanbevolen candidaat Prof. Dr J. de Zwaan uit Leiden. Een telegram van deelneming werd ge zonden aan het wegens ernstige ziekte afwezige Kamerlid, den heer Lovink. Een voorstel van Amsterdam-Water- graafsmeer, uitsprekende, dat loons- en salarisverlagingen gepaard dienen te gaan met ernstige pogingen tot verlaging van de kosten van het levens onderhoud omdat eenzijdige deflatie het gevaar van geestelijke inzinking ten ge volge kan hebben, werd na eenige discus sie aangenomen. Verschillende sprekers: voer'den aan, dat er reeds nu zelfs onder een deel van de werkende bevolking gebrek werd geleden en dat het nu eens uit moest zijn met de officieele propaganda voor loonsverla ging. De af deeling Amsterdam-Watergraafs- meer II had een uitspraak voorgesteld, dat de evenredige vertegen woordiging heeft gefaald en door districtsvertegenwoordiging vervangen diende te worden. Het hoofdbestuur acht te deze uitspraak echter, in afwachting van het rapport der staatscommissie voor grondswetsherziening, prematuur en het Binnenland. Directeur-generaal van de werkverschaf fing. Alg. vergadering Ghr. Hist. Unie. Voorraad rundvleesch in blik uitgeput. De treinontsporing bij Woerden. Buitenland. De val van Dessie tegengesproken. Vliegongeluk in Italië. Zeven dooden. voorstel werd niet in stemming gebracht. Op voorstel van s'-Gravenhage III werd bij acclamatie de uitspraak aanvaard, dat de Ghr. Historische Unie ten aan zien van het Christelijk lager on der w ij s nog staat op het standpunt van Lohman en de Visser. Een voorstel van de afdeeling-Schelde tot instelling van een commissie, die rap port zal uitbrengen over het vraagstuk van den b ij bel op de openbare school, werd aangenomen, waardoor een soortgelijk voorstel van Veendam kon worden ingetrokken. De woordvoerder van de afdeeling Marken gaf als zijn meening te kennen, dat men den Bijbel niet op de openbare school moest bren gen, omdat gezien den geest die daar heerschte, het heilige Woord Gods1 dan op zijn zachtst gezegd in handen van on bevoegden zou komen. Daartegenover werd van andere zijde aangevoerd, dat men als Christen, nu men zelfs van links om het Woord Gods vraagt, de helpende hand niet mocht weigeren. Het standpunt van het hoofdbestuur werd verdedigd door Mr Dr Schokking, die waarschuwde tegen de opvatting van den afgevaardig de van het eiland Marken. Tenslotte werden nog verschillende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1