Kentering bij de S. D. A. P. Onder de hoede van Colijn. Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akker's Abdigsiroop WOENSDAG 15 APRIL 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No, 165 Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws Minister Colijn in Den Helder. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44155 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Ylissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Is er bijl de S. D. A. P. een kentering op komst? Er zij'n ongetwijfeld teekenen die in die richting wijlzen. De theorie van den internationalen klassenstrijd raakt een weinig op den achtergrond, terwijl de nationale gedachte meer op den voorgrond wordt gesteld. De nationale ontwapening, zoolang als een eerste eisch van het socialisme gepro pageerd, is nog wel niet geheel losgelaten, maar men begint toch zich te bezinnen op de vraag of niet in een andere richting ■moet worden gekoerst. Wel werd in de Tweede Kamer nog de traditie gehandhaafd, om tegen de De fensiebegroting te stemmen en men kon er ook niet toe komen aan de begrooting van het Defensiefonds zijn stem te geven, maar tegelijkertijd werd toch ook de on houdbaarheid van het ontwapenings standpunt erkend. Men durft niet langer ontkennen, dat onze geografische ligging zoodanig is, dat wijl bij een nieuwen oor log, wanneer wijl niet zelf de eerste aan vallen weten af te slaan, het eerste slag veld kunnen worden. Er is een begin van kentering. Maar veel meer dan een begin is het echter nog niet. Hetzelfde geldt ook ten opzichte van de nationale gedachte. Tegen het zingen van het volkslied, voorheen zoo hartgrondig veroordeeld, behoeft nu, naar betoogd wordt, geen be zwaar meer te worden gemaakt. Op het met Paschen gehouden congres verklaarde de heer Albarda in geen enkel land te hebben aangetroffen dat de so ciaal-democratie de nationale vlag en het nationale lied niet als eigen symbolen er kende. Maar intusschen heeft, zooals het Hdbl. opmerkt, het congres vergaderd in een zaal waar het roode dundoek prijkte en waar de Internationale klonk, maar waar de Nederlandsche driekleur en het „Wil helmus" door afwezigheid schitterden. Een begin van kentering is er. Meer niet. Maar toch een begin. Van belang is hierbij de vraag, waar aan deze verandering moet worden toe geschreven. Is het een principieele ver andering of is het een kwestie van op portuniteit? Vooralsnog schijnt het laatste het ge val te zij'n. De S. IX A. P. hoopt nog altijld op1 deel neming aan de regeering in bond met de R.K. Staatspartij1. Maar om 'dat doel te bereiken zal men eerst wat oude leuzen moeten opruimen. En daarbij] komt dan nog de vrees voor een aanval van het nationaal-socialisti- sche Duitschland aan de eene zijide en vrees voor de kiezers aan den anderen kant. Dat verklapte de heer Albarda, toen hij op het congres opmerkte dat wanneer de S. D. A. P. de nationale vlag en het nationale lied blijven verwerpen, daarvan misbruik gemaakt zou kunnen worden om belangrijke deelen des volks van haar ver wijderd te houden. Hier kwam het p a r t ij' belang al zeer sterk om den hoek gluren. Onze verwachtingen zijtri dan ook niet hoog gespannen. Afwachten blijlft de boodschap. Terwijl als een verblijdend feit kan worden aangemerkt, dat een frontveran dering noodig wordt geacht om den ver kregen invloed te kunnen behouden. Oproep van de keizerin. De keizerin van Ethiopië heeft gister avond een rede gehouden, welke per radio werd uitgezonden naar Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten. D'e rede van de keizerin, die in het Amharisch werd ge houden en vervolgens in het Fransch en Engelsch werd vertaald, werd geheel ge stoord door morse-teekens, welke op de zelfde golflengte ononderbroken werden uitgezonden. Ondanks deze storingen waren ver scheidene zinnen uit de toespraak van de Ethiopische keizerin, die in naam der menschelijkheid hulp vroeg voor Abessy nië, goed te verstaan. Italië richt zich tot Engeland. Volgens den Romeinschen correspon dent van de „Paris Soir" zou de Italiaan- sche regeering aan de Engelsche regee ring gevraagd hebben, of de Britsehe re geering bereid is, voor zoover met de openbare meening in Engeland in over eenstemming is, een tegemoetkomende geste te stellen, welke Italië zou kunnen beantwoorden met maatregelen ter ver mindering van de spanning tussdhen de beide landen. Italië zou dan zelfs bereid zijn, tot sta king der vijandelijkheden over te gaan. Dezelfde correspondent verneemt, dat de Italiaansche regeering niet voorne mens is geheel Abessynië van de kaart te doen verdwijnen, indien het „hiertoe niet wordt gedwongen door de omstan digheden of in het belang van het pres tige". De commissie van dertien. Toen gistermiddag in volkenbondskrin gen bekend werd, dat Aloisi eerst van middag te Genève zou aankomen, om de eerste besprekingen met de Madariaga over de mogelijkheid van Italiaansch- Abessynische onderhandelingen over het staken der vijandelijkheden en het sluiten van een vrede te houden, was men aan vankelijk van oordeel, dat in verband met de latere aankomst van den Italiaanschen gedelegeerde, ook de vergadering van de raadscommissie van dertien een dag zou worden uitgesteld, zoodat deze commissie eerst Vrijdag inplaats van Donderdag zou bijeenkomen. D'e voorzitter van de raadscomissie, de Madariaga, heeft echter uitstel niet noo dig geoordeeld. Naar Dessie. Verwacht wordt, dat Dessie spoedig door de Italianen zal worden bezet. Wat de Italianen zullen doen nadat zij D'essie bezet hebben is niet 'zeker. Het is echter waarschijnlijk, dat zij hun opmarsch nog verder zullen voortzetten. Het uitblijven van Abessijnschen tegenstand doet ver moeden, dat de Abessyniërs ook met deze waarschijnlijkheid rekening houden en dat zij alsnog zullen trachten Zuidelijk van D'essie nog eenige stellingen in te ne^- men. Hoeveel moeilijkheden de weg van Dessie naar Addis Abeba nog oplevert, heeft men in een groot aantal brieven, o.a. in die van D'r van Schelven kunnen lezen. Verstoorde parade. Spanje beeft den vijfden verjaardag van zijn republikeinsch regiem op ru moerige, en zelfs op bloedige wijze ge vierd. In de nabijheid van de tribune, van waar de waarnemende president der re publiek, Barrio, minister-president Azana en andere leden van bet kabinet de mi litaire parade gadesloegen, is een donder bus ontploft. D'aarna is bet tot ernstige botsingen gekomen. Onmiddellijk werd de politie gealar meerd. Deze moest van de vuurwapenen gebruik maken, tengevolge waarvan een persoon werd gedood, en verscheidene an dere werden gewond. Vele ministers en diplomaten doken snel weg achter de ballustraden. Paaschdrukte in België. Met de Paaschdagen zijn de toeristische steden van België en ook de kust en de Ardennen, door ontelbare belangstellen den uit het buitenland bezocht. Sommigesteden, zooals Brussel, Ant werpen, Gent en Brugge, waren letterlijk door buitenlandsche toeristen overrom peld. Het was vooral van Engelsche en Nederlandsche zijde, dat deze belangstel ling werd aan den dag gelegd. Bijna al de hotels waren compleet be zet; in vele heeft men zelfs gaste^ moeten weigeren. Ook de restaurants hebben goede za ken gedaan. Wegens de devaluatie, ver wacht men hier overal, afgaande op de resultaten der Paaschdagen, een zeer druk toeristenseizoen. Of de reisbelasting in Nederland ook noodig is! Duitsche kerken onder pressie. D'e Duitsche verkiezingen van 29 Maart hebben ook de kerken voor een moeilijk probleem geplaatst. Teekenend is het, dat de beide Luther- sche bisschoppen Meiser uit Beieren en Wurm uit Würtemberg vóór den dag der verkiezingen aan Hitier persoonlijk de vraag hebben gesteld, of deze verkiezing ook binnenlandsch-politieke beteekenis had. Op deze vraag werd uit het bureau van den rijkskanselier geantwoord, dat de ver kiezingen een principieel buiten- 1 a n d s c h - politieke beteekenis had den. Wat de R. K. Kerk betreft, is het pro bleem der jeugdorganisatie nog steeds niet opgelost. D'e onderhandelingen met den staat staan volkomen stil. De kerk wil in geen geval afzien van het recht, dat zij heeft inzake de opvoeding van de jeugd. De handhaving van dit recht wordt ech ter steeds moeilijker. Er wordt een krachtige pressie uitge oefend op de ouders, om hun kinderen naar de „Hitlerjugend" te zenden. De leden van de „Hitlerjugend" worden overal bevoorrecht en vaak vreezen de ouders, dat het, na het verlaten van de school, veel moeilijker zal zijn voor een jongen een betrekking te vinden, indien deze jongen niet in de „Hitlerjugend" is georganiseerd geweest. Ook de talrijke arrestaties van katho lieke geestelijken, die leidende functies in de jeugdbeweging hebben bekleed, oefe nen een druk uit op de katholieke jeugd beweging. In de protestantsche kerk is bet de in nerlijke oneenigheid, welke den vrede verstoort. Er is geen krachtige leiding en de door den staat ingestelde rijkskerk- commissie verliest ook al weer grond. D'e belijdeniskerk is nog steeds niet be reid zich aan deze commissie te onder werpen. Over het algemeen kan geconstateerd worden, dat de Duitsche christenen, die een tijdlang tamelijk minder actief zijn geweest, weer een groote campagne bera men. De uittocht der Joden uit Duitschland. Uit de mededeelingen van de Düitsche organisatie ter bevordering van de belan gen der Joden blijkt, dat de emigratie aanhoudt. In 1933 en 1934 weken zij in hoofdzaak uit naar de aan Duitschland grenzende landen, doch in den laatsten tijd leggen zij neiging aan den dag om zich in overzeesche landen of in Palestina te vestigen. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de meeste EUropeesche landen thans geen Duitsche Joden meer kunnen opnemen. Volgens de in Juli 1933 gehouden volks telling hielden in Duitschland rond 500.000 Joden en aan Joden verwante personen verblijf. Op 1 September 1935 was dit aantal door emigratie, enz. ge slonken tot 420.000. Van de tot dusverre 80.000 uit Duitschland geëmigreerde Jo den hebben zich 30.000 nedergezet in de aan Duitschland grenzende landen, ter wijl er 20.000 naar overzeesche gewesten trokken en 30.000 naar Palestina gingen. Vooral in 1935 moeten er zeer veel naar overzee en Palestina zijn vertrok ken. De Zionistische wereldorganisaties schijnen maatregelen voor te bereiden om jaarlijks 12 a 15.000 Joden uit Duitsch land naar Palestina te doen emigreeren Het desbetreffende comité in Engeland moet tot dit doel reeds 3 millioen pond sterling bijeen hebben gebracht. Korte Berichten. Von Papen is met zijn gezin Bel grado gepasseerd op doorreis naar Athene. Hoewel 't een plezierreis betreft, zou er tevens een politiek karakter aan moeten worden toegekend. In een metaalfabriek te Czentochau (Polen) zijn Zaterdag alle arbeiders, ten getale van 430 man in staking gegaan. Zij bezetten de fabriek en besloten elk voedsel te weigeren totdat de directie af ziet van haar plan om de loonen te ver lagen. Tot dusver bad de staking een rus tig verloop. i De „Daily Telegraph" meldt uit Ber lijn, dat D'r Eckener heeft verklaard vol komen in het duister te tasten over de redenen, welke minister Göbbels er toe aanleiding hebben gegeven te bepalen, dat Eckener's naam niet meer in de Duitsche pers mag worden genoemd. Dr Eckener hoopt dezer dagen een bezoek aan Goe- ring te brengen. Misschien kan deze op heldering geven. Tijdens een vliegfeest boven bet mi litair vliegterrein van Goseelies (België) is een sergeant bij het uitvoeren van een „looping" met zijn toestel ter aarde ge stort. De sergeant verloor hierbij 't leven. Twee bandieten hebben op klaarlich ten dag een overval gepleegd op een bank te Parijs. Zij wisten zich met een bedrag aan geld uit de voeten te maken. D'e open bare meening is zeer onder den indruk van bet toenemend aantal misdaden van den laatsten tijd. DE ZGN. KOLENCONVENTIE. Vragen van den heer Wijnkoop. De heer Wijnkoop beeft aan den mi nister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart de volgende vragen gesteld: Is bet den minister bekend, dat de zoo genaamde Kolenconventie (een samen werking van de Limburgsche mijnen, de Steenkolen-Handelsvereeniging, zijnde hei verkoopkantoor van bet Rheinisch-West- falisch Kohlensyndicat, en enkele impor teurs van Belgische en Engelsche Kolen) beoogt per 1 Mei a.s. opnieuw de sanee ring van den kolenhandel ter hand te nemen, en deze nog straffer te doen zijn dan in het afgeloopen contractjaar het geval was? Is de minister niet van oordeel, dat het vaststellen van prijzen, waaraan de de tailhandelaren zich hebben te houden, tot prijsopdrijving zal leiden, hetgeen vooral voor den kleinen man een ondragelijke last zal worden? Acht de minister het niet onrechtvaar dig, dat handelaren, die blijk geven bene den de vastgestelde prijzen te kunnen le veren, gestraft worden met geldboeten, die, bij nietbetaling, gevolgd worden door uitsluiting, d.w.z. stopzetting van hun In verband met het pas gehouden con gres van de S.D'.A.P. waar de sprekers zich fel keerden tegen het fascisme, merkt de Telegr. o.m. op: Ook wij vertrouwen dat het fascisme in ons land nooit een einde zal maken aan onze oude democratische vrijheden. Den meest soliden afweer tegen een fascisti sche overstrooming zien wij in het te genwoordige kabinet, dat voor onze vrij heden op de bres staat en tegelijkertijd beginselen in piactijk brengt, die de S.D.A.P. thans in een spoedcursus tracht aan te leeren. Zij, die het fascisme wer kelijk vreezen, moeten zich onder de hoede van dr Colijn aanzienlijk veiliger gevoelen, dan zij zich dat ooit zullen doen onder een regeering waarin de heeren Albarda en Aalberse de eerste viool spelen. Zoowel in Italië als in Duitsch land is de sociaal-democratie de wegbe- reidster van het fascisme geweest. aanvoer, waardoor zij binnen een jaar geruïneerd kunnen worden en het leger der steuntrekkenden zullen vergrooten? Is bet den minister voorts bekend, dat een dergelijke saneering aan de mijnen en indirect aan de mijnwerkers ten goede beet te komen, maar dat ze in werkelijk heid voornamelijk van belang is voor die handelaren die kunnen blijven leveren? Is de minister bereid zoo spoedig mo gelijk stappen te doen om aan dezen toe stand een einde te maken? De heffing op koffie. Artikel 11 van de Landbouwcrisiswet is vandaag toepasselijk verklaard op de koffie. Dit is geschied bij bet gisteren uitgegeven Kon. besluit no. 750, dat he den reeds in werking treedt. Krachtens deze wettelijke bepaling kan de invoer van crisisproducten slechts ge schieden onder door de Kroon te stellen voorwaarden. Als voorwaarde kan ook worden gesteld de betaling, of het aan gaan van de verplichting tot betaling van een door den minister van Landbouw tel kens voor een door hem te bepalen tijdvak vast te stellen bedrag per door hem daar bij te noemen eenheid. Dr F. M. Wibaut ongesteld. D'e beer D'r F. M. Wibaut, lid van de Eerste Kamer is sinds eenige dagen ern stig ongesteld. Er is echter naar gemeld werd geen reden tot onmiddellijke onge rustheid. Controle op den invoer van citroenen. Ten einde den invoer van Italiaansche citroenen, in strijd met den algemeenea maatregel van bestuur, waarbij Neder land de sancties tegen Italië instelde, ge heel en al onmogelijk te maken, beeft de minister van Buitenlandsche Zaken be paald, dat voor den invoer van citroenen in den vervolge noodig zal zijn een schrif telijke verklaring van de Nederlandsche Groente- en Fruitcentrale te 's-Graven- bage, waaruit blijkt, dat de in te voeren citroenen van anderen dan van Italiaan schen oorsprong zijn. Voordien kon do importeur volstaan met bet overleggen van een certificaat van oorsprong, afge geven door een Kamer van Koophandel of een andere daartoe bevoegde instantie. DE UITLATINGEN IN DEVRIJZINNIG DEMOCRAAT. De ministers van buitenlandsche zaken en van justitie hebben bet volgende ge antwoord op schriftelijke vragen van bet Eerste Kamerlid van Vessem betreffende in het blad De Vrijzinnig Democraat op genomen uitingen naar aanleiding van den moord te D'avos óp den Duitseker Gustloff: Van de bedoelde publicatie, waarvan de aangehaalde zinnen, uit hun ver band genomen, een onvolledi- genenonjuisten indruk wekken, hebben de ministers kennis genomen. Zij hebben tevens kennis genomen van arti kelen over hetzelfde onderwerp in vorige nummers, waardoor een meer volledig inzicht wordt verkregen in de bedoeling van den auteur van bet in de vraag ver melde onderschrift. Of bepaalde feiten als strafbaar voor vervolging in aanmerking komen, staat in de eerste plaats ter overweging vaa het openbaar ministerie. Ingewonnen in formatie beeft den minister van justitie doen zien, dat het parket in dezen geen strafbaar feit aanwezig acht. Reden, in afwijking van deze zienswijze, last tot vervolging te geven, is voor hem niet aanwezig. Voor den -minister van buitenlandsche zaken bestaat geen aanleiding tot het doen van eenigerlei stap. Binnenland. Minister Colijn in Den Helder. De A. R. Partijdag te Goes. De heffing op koffie. Vragen over de z.g. kolen-conventie. Het Prov. Zeeuwscke Groene Kruis ver gadert. Dr van Schelven in het vaderland terug. Buitenland. De Duitsche kerken onder pressie. Dessie door de Italianen bezet. is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust cp de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddel I Verlóógde prijzen i f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. Tocht aan boord van een onderzeeër. Een goed geslaagde alarmoefening. Gistermorgen elf uur is minister dr H. Colijn, vergezeld van zijn adjudant, in den Helder aangekomen. De minister begaf zich rechtstreeks naar het Commandantsgebouw der ma rine, waar bij ontvangen werd door den commandant der marine, schout bij nacht T. L. Kruys. Kort daarop vertrokken de autoriteiten, bij wie zich de commandant van de on- derzeedienstkazerne, overste L. A. C. M. Doorman en diens adjudant aansloten, naar de O 11. Nadat bet gezelschap geëmbarkeerd was, vertrok de onderzeeboot, welke on der bevel staat van luitenant ter zee der eerste klasse G. W. Slot, naar het Mars diep, alwaar eenige duikproeven en lan- ceeroefeningen gehouden werden. 's Middags werd een bezoek gebracht aan de vliegkampen De Mok en De Kooy. 'Gisteravond half tien trokken heel on verwacht mariniers door Den Helder, die met hun schetterende trompetten alarm aankondigden. In alle deelen van de stad verschenen zijl, de stilte van den regen- achtigen avond met hun scherpe klanken verscheurend. Er was gevaar. De mannen werden opgeroepen zoo spoedig mogelijk slagvaardig te zij'n. Het was verbazend aardig de reactie op dat getrompetter te zien. Matrozen, kor poraals, onderofficieren zag men op de fiets springen en zich naar de schepen of andere bestemde plaatsen begeven. Sommigen hadden in de baast niet de moeite genomen cape of jekker aan te trekken en spoedden zich door den regen naar de Buitenhaven. Enkelen, niet in het bezit van een fiets, wisten niet, boe hard zij loopen moesten om binnen den kortst mogelijken tijd ter plaatse te zijh. Hel werden de straten verlicht door de talrijke fietslantaarns/ van naar boord haastende marinemensehen. Vooral in het tuindorp, marinewijk bij uitnemendheid, bad een ware uittocht plaats, van een lange rij' bellende fietsers. Natuurlijk concentreerde z.ich bet leeu wendeel van de drukte aan de buitenha ven waar de schepen gelegen waren. Si renes loeiden, stralenbundels van de zoek lichten zigzagden door de lucht. Buiten de marinemenscben was ook de halve bur gerij bier present, want men mist niet graag iets wat de marine aangaat. Het krioelde er van fietsers en auto's konden slechts zeer moeilijk een doortocht vin den. Aan boord van de schepen klonken korte scherpe bevelen. De valreepen wer den bestormd door hen, die zich kwamen melden. In geweldige kolommen steeg de rook uit de schoorsteenen van de oorlogs schepen omhoog. Zeer snel waren deze stoom- en vertrekklaar. Geïnteresseerd wachtte men af, of de schepen naar bui ten zouden gaan, doch dit lag blijkbaar niet in de bedoeling. Circa elf uur was de alarmoefening ten einde en zij} verliep zeer naar wensch, zooals men op het bu reau van den marinestaf mededeelde. In korten tijd was aan het alarm ge volg gegeven en waren allen op hun post. De minister van defensie ad interim, dr

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1