Werkfonds en werkloosheidsbestrijding. Uit de Provincie. Onderwijs. Gemengd Nieuws Eieren voor werkloozen. Het Vrouwenhoekje no-besprekingen diel to nemea oa dor- halve niet gemaohtigd was, besprekingen te voeren inzake bet Italiaanaob-Abes- eynisoh geschil. Mussolini weet wel, dat Engeland en vooral Frankrijk, hem nu geen kwaad zul len doen. Europa staat voor een uiterst moeilijk probleem. Hoe men het ook keert en draait, overal liggen er gevaren. DE RESULTATEN VAN HALF DECEMBER AF TOT HALF MAART Aan het driemaandelijiksch verslag van het Werkfonds, loopende van 16 Decem ber tot en met lö Maart j.l., is het vol gende ontleend: In totaal zijn er reeds 29 plannen uit gevoerd en voor de eerste maal opgele verd; het hiervoor geblokkeerde bedrag bedroeg in totaal f 1.904.113,40. Van dit bedrag werd op de bouwplaats verloond f 379.931,10. Voorts waren er op 14 Maart j.l. 94 plannen geheel of gedeeltelijk in uitvoe ring. Het voor al deze plannen toegestane bedrag bedraagt in totaal f 23.551.949,66. Het aantal arbeiders, dat bij deze plan nen werk heeft of werk zal krijgen, be draagt in manweken uitgedrukt, rond 342.000. Deze berekening heeft betrekking op arbeiders, werkzaam op de bouwplaats Van de thans door de ministerieels commissie goedgekeurde plannen zullen er 42 in geheele of gedeeltelijke werkver schaffing worden uitgevoerd. Het totale bedrag, benoodigd voor deze werken, bedraagt voor zoover geraamd f 12.854.689. Uit het Werkfonds zullen worden ge financierd de bijkomende kosten. In to taal voor al deze plannen tot een bedrag van f 6.933.517. Kosten van werkverschaffing (loonen), bijdrage van het departement van Soci ale Zaken in totaal f 5.174.592. Onder het eerstgenoemde bedrag zijn bovendien nog begrepen bijdragen van andere instanties voor een bedrag van f 746.580. Daarnevens worden 21 plannen voor een gedeelte uit het Werkfonds gefinan cierd. Voor deze plannen bedraagt de total6 raming een bedrag van f 13.102.104. Uit het Werkfonds werd hiervoor toe gestaan en geblokkeerd in totaal een be drag van f 10.465.498,67. Het totaal bedrag der bijdrage van an dere instanties bedraagt dus f 2.636.605,53. Deze plannen worden uitgevoerd in werkverruiming, dus niet in werkver schaffing. Ongeveer 260 plannen zijn in behande ling en moeten vanwege bet bureau nog gedeeltelijk worden onderzocht. Goes. Vervolg stukken Gemeenteraad. Heffing van begrafefiis- rechten. Den laatsten tijd werd eeni- ge malen door belanghebbenden den wensch te kennen gegeven, het onder houd van op hun naam staande z.g.n. „eigen graven" op de algemeene begraaf plaats voor goed aan de gemeente op te dragen. Menigmaal toch komt het voor, dat de kinderen der overledenen voor het geregeld onderhoud der graven zorg dragen, doch dat later de kleinkin deren of achterkleinkinderen daarvoor minder of geen belangstelling bezitten. De graven worden dan langzamerhand verwaarloosd en komen in een onooge- lijken toestand te verkeeren. Teneinde dit stelsel alhier ook te kun nen invoeren, hebben B. en W. een nieu we verordening ontworpen. Zij hebben hierin de bestaande tarieven niet veran derd, aangezien deze hoog genoeg zijn, doch slechts het element van onderhoud door de gemeente ingevlochten. Eén zaak valt nog op te lossen, n.l. de opheffing der bestaande gewoonte be treffende het onderhouden der z.g. „eigen graven". Tot heden hebben de elkaar opvolgen de doodgravers steeds, naast de particu liere tuinlieden, zich op verzoek van be langhebbenden belast met het onderhoud der hier bedoelde graven, waarvoor zij eenige vergoeding ontvingen. Er is hier dus sprake van een verkregen recht. Aan dit recht dient niet te worden getornd. B. en W. zijn voornemens om te be palen, dat vanaf den datum van in-wer- king-treden der nieuwe verordening de le doodgraver noch een der andere op de begraafplaats werkzame ambtenaren der gemeente zich met het onderhoud van graven voor rekening van derden mag belasten, doch dat de thans in functie zijnde le doodgraver H. van Dalen zoo lang hij in dienst der gemeente is, voor rekening van derden mag blijven onder houden de graven, die hij op gemelden datum voor hen in onderhoud heeft. Kloeiinge. Loop der bevolking over de maand Maart 1936. Ingekomen: Jac. Schrier, van Ierseke, Damstraat 68, naar Peperstraat A 193; Joh. M. Vermaire en gezin van Oostkapel- le, A 192a naar B 2. W. Aarnoutse en ge zin, van Goes, Voorstad 78, naar Noord einde A 55. P. Verhage van Goes, Voor stad 78 naar Noordeinde A 55. Joh. R. Dille van Leiden, Magd. Moonstr. Ha, naar Heernisseweg B 56. J. Teerds en vrouw van Krabbendijike, Julianastraat A 71 naar Heernisseweg B 65. B. M. van Nieuwenhuijze van Nieuwerkerk A 878 n. Noordheek, D 49. L. Etourloo en gezin van Kata, naar Noordhoek, D 48. M. Heul- polder, van 's-Heer Arendakerke A 11, n, Heernisseweg B 39. Vertrokken: D. J. de Regt en gezin, van B 2 naar Wolf aartsdijk, Oud-Sabbinge B 141, A. Biersteker en gezin, van Nooïd- hoek D 43 naar Wolfaartsdijk B 119. G. Milhous van Wilhelminalaan A 13 naar Leiden, Merelstraat 32. H. F. Dammers en gezin, van Heernisseweg B 56 naar Amsterdam, Gov. Flinkstraat 365. J. Sin- ie en gezin, van Noordeinde A 55 naar Wolfaartsdijk, Kruisweg. B. B. de Graaf van Lewestraat A 225 naar Goes, Kam perfoeliestraat F 2. D. van de Velde, van Tervatenscheweg D 58 naar Goes, Jacoba van Beijerenstraat 10. Joha Visser, van Kloetingsche weg B 127 naar 's Heer Arendskerke E 3. Wemeldinge. Met ingang van 1 Mei a.s. is de sluisknecht A. Dierikx alhier op verzoek in gelijke betrekking overge plaatst naar Veere. Souburg. Donderdagmiddag bad de reeds bejaarde heer J. d. V. het ongeluk van een hooizolder (z.g.n. dilt) te vallen, waarbij bij zijn arm brak en eenige kwetsuren aan zijn hoofd opliep. Domburg. Gemeenteraad. Woens dagavond vergaderde de Gemeenteraad. Aan de orde kwam o.a. de aanvulling van de politieverordening met bepalingen waarbijl den Burgemeester het recht werd gegeven tot bet sluiten van berbergen enz. bij ordeverstoringen of dreiging daarvan gedurende kermis, verkiezing, brand enz. en biji opkomst van dienstplichtigen in geval van oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden. De beer Elout zeide zich wel te kunnen vereenigen met de bepalingen op het slui ten bij opkomst van dienstplichtigen in buitengewone omstandigheden, niet ech ter in andere gevallen. Dit moet z.i. bij den Raad blijven berusten. De bepaling dat sluiting ook kan geschieden bij' bet dreigen van ordeverstoring geeft z.i. ook te veel macht aan den Burgemeester. De heeren Geldof en Brand achten deze aanvullingen evenmin wenschelijk. De Voorzitter acht vaststelling der be palingen in hun vollen omvang zooals zij zijn voorgesteld beter omdat men dan ten allen tijde kan optreden nog voor er wan ordelijkbeden plaats vinden. Besloten wordt tot bet instellen van een tapverbod voor de dagen dat dienstplichtigen in bij zondere omstandigheden onder de wape nen moeten komen, doch de overige bepa lingen niet in de verordening op te ne men. De voorzitter gaf daarna een uiteen zetting omtrent het tot standbrengen van een streekplan voor Walcheren en de groote voordeelen daarvan voor behoud van bet natuurschoon. De heer Geldof is bier voor. Een andere verdeeling der kosten over de gemeenten schijnt hem echter wenschelijk. De beer Elout zegt, dat dit plan niet alleen beoogt het bouwen, maar b.v. ook het aanleggen van wegen. De heer De Visser verwacht van dit plan ook weer vermeerdering van het aantal bindende bepalingen. De heer De Pagter bewondert het plan niet; hij: vreest dat bier weer door an deren buiten Walcheren, voorgeschreven zal worden wat moet geschieden. De voorzitter wijst er op dat in de te benoemen Commissie, die bet plan zal samenstellen alleen vertegenwoordigers van de gemeenten zuilen zitten of althans de meerderheid hebben. Met 6 tegen 1 stem, die van den beer De Pagter wordt daarna de wenschelijkheid uitgesproken tot het medewerken aan dit plan. Tot ver tegenwoordigers worden benoemd de hee ren Elout en Brand, wethouders. Naar aanleiding van een, door den Raad kenbaar gemaakt verlangen is in dertijd aan het Werkfonds gevraagd of dit bereid was hulp te verleenen bij bet bouwen van een nieuw of het verbouwen van het bestaande Gemeentehuis. Waar B. en W. gebleken is dat bet vrij onwaar schijnlijk is dat hulp zal worden verleend, en die hulp voor deze gemeente zeer ge ring zal zijn, stellen zij' voor de aanvraag in te trekken. Het is de bedoeling van B. en W. met nadere plannen voor bouw of verbouw te komen. De heeren De Visser en De Pagter ach ten de tijd thans niet geschikt voor der gelijke plannen. De heer Geldof ziet daar in een gewenschte werkverruiming. Met algemeene stemmen wordt besloten het verzoek aan het Werkfonds om steun in te trekken. Voor verschillende maatregelen te ne men in verband met luchtbescherming vragen B. en W. een crediet van f 25. Dit wordt met alg. st. verleend. De verordening op beffing en invorde ring van een Baatbelasting op de Geert- se'sweg wordt daarna vastgesteld. De kos ten per H.A. zullen bedragen bij betaling ineens f 101,70, bijl betaling in 20 termij nen f7,78 jaarlijks of resp. ongeveer f40,70 en f3,11 per gemet. Besloten wordt een wandelpad van on geveer 1,50 M. breed aan te leggen van den Westelijken ingang van het Bad- strand langs het duin tot de weg biji het Strandhotel en dit werk te doen uitvoeren door jeugdige werkloozen. De heer De Visser vestigt er de aan dacht op dat door het vele werk dat door de werkverschaffing gedaan wordt de middenstand steeds minder te doen krijgt. Hij critiseert verder uitgaven door werk loozen gedaan, b.v. het koopen van een radiotoestel. De heer Geldof zegt, dat wanneer dit mocht zijn gesohied de werk loozen dit toch zeker niet van het geringe loon in werkverschaffing verdiend zullen doen. Hij vraagt verder naar aansluiting van de uitwegen van de gemeente op de nieuw aan te leggen Weetkapeliohen weg en vraagt lnlichtingon over de eventueele plannen tot verharding Westweg. De heer Brand geeft inlichtingen omtrent de aan sluitingen aan den Westweg, de heer Elout zegt dat bij een gehouden samen komst met aangelanden van den Westweg niet genoeg belangstelling daarvoor be stond, zoodat geen verzoek voor verhar ding is ingediend. Hierna sluiting. St Maartensdijk. Ontslagaan vrage burgemeester. In de Donderdag gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter, dhr J. J. Polderman, na opening der voltallige vergadering mede, dat 'hij met ingang van 16 Juni a.s. eervol ontslag beeft aangevraagd aan H. M. de Koningin. De burgemeester, die deze functie sinds 1918 bekleedt, zal dan 55 jaren in dienst der gemeente hebben doorgebracht. Na lange jaren ambtenaar ter secretarie, en later secretaris te zijn geweest, volgde bij in 1918 zijn vader als burgemeester op. In behandeling kwam een verzoek van het bestuur van het Waterschap „Sint Maartensdijk" om n.l. van gemeentewege de helft in de kosten bij te dragen, noo- dig voor verbetering van den weg vanaf de Bellevue tot aan de kom der gemeen te. De geraamde kosten bedragen f 3450. Het onderhoud blijft voor rekening van het waterschap. Na eenige bespreking werd met 61 stem besloten de gevraag de medewerking te verleenen. Tot dekking dezer uitgaaf zal een geldleening van f 2000 aangegaan worden af te lossen met f 100 per jaar. Rijkslandbouwwinterschool Goes. In tegenwoordigheid van B. en W. van Goes, afgevaardigden van organisaties, vele ouders van leerlingen en verdere be langstellenden bad Donderdagmiddag de uitreiking van de einddiploma's aan de geslaagde leerlingen der Rijks Landbouw- winterschool te Goes plaats. De voorz. van de commissie van toe zicht de beer H. A. Hanken, voerde het eerst het woord en deelde mede dat de in specteur van het landbouw-onderwijs de beer dr Huizinga verhinderd was. Spr. wenschte de 15 geslaagde jongelui geluk en wees op de groote waarde van bet landbouwonderwijs in dezen tijd, waarin de moeilijkheden voor den boer zoo groot zijn. De boeren zijn niet meer vrij zooals vroeger. Zij zijn staatsboeren geworden. We moeten zoo mogelijk met opgewekt heid aan den Staat gehoorzamen. Wie dat •doet komt verder dan wie het pruttelend doet. Zonder den steun is de landbouw verloren. Spr. hoopt dat de geslaagden het zullen beleven dat ze vrije boeren zijn op eigen land. De ouders wenscht Spr. geluk met de zen dag, maar ook directeur en leeraren. Aan B. en W. van Goes brengt Spr. dank voor hun steun aan de school, die zulk een goeden naam heeft. Ir. Droogendijk, directeur der school, zich bij het laatste aansluitend, wekt de jongelui op den naam van de school boog te houden. Helaas zijin veel te weinig ouders doordrongen van het nut van landbouwonderwijs. De geslaagden moe ten voortbouwen op het fundament dat hier gelegd is. Ze dienen lid te worden van de vereen, van oud-leerlingen en het contact met directeur en leeraren te be waren. De burgemeester van Goes, Mr van Dusseldorp, verklaarde dat het gemeente bestuur van Goes trotsch is op deze school,, die zulk een uitstekende reputatie geniet. Het doet daarom alles wat het kan om aan rechtmatige wenscben tege moet te komen. Spr. brengt hulde aan directeur en leeraren en commissie van toezicht voor hun prestaties en hoopt dat ook de geslaagden dit zullen waardeeren, en dat ze den naam van de school naar buiten zullen uitdragen. Ze moeten mee helpen om den Zeeuwschen landbouw op hooger peil te brengen. Ir Versteeg bracht hierna de geluk- wenschen van de Z. L. M. over en wekte de geslaagden op bun landbouwkennis bij te houden en verder te studeeren. Daar om is het noodig dat ze zich aansluiten bij een landbouw-organisatie en contact zoeken met het landbouwvereenigingsle- ven. De heer Zandee, voorzitter van de ver een. van oud-leerlingen, feliciteerde voor al de commissie van toezicht met dezen dag en met het feit dat deze school steeds bevredigend is bevolkt. Hij1 hoopt dat ze in de toekomst vol zal worden. Ook bij spoorde aan tot aansluiting bij de vereen, van oud-leerlingen. Ten besluite bracht een der leerlingen, de beer J. M. de Regt, dank voor het ge noten onderwijs. Geslaagd voor Machinisten-examen diploma A de heeren A. Schot te Goes en W. P. Klijln te Vlissingen. Een goede vangst. De amb tenaren van den Vleeschkeuringsdienst te Helmond hebben een goede vangst ge daan. Bij! het verlaten van het gemeente lijk abattoir zag de darmenhandelaar S. kans de keuringsstempels weg te nemen. De diefstal werd echter gemerkt en on derweg naar zijn woning werd de man aangehouden. De ambtenaren besloten toen een onderzoek in te stellen ten huize van S. en dit was niet vergeefsch. Drie frauduleus geslachte varkens werden hier aangetroffen. De stempels hadden na tuurlijk moeten dienen om dit vleesch van een accijns- en slachtvrij merk te voor alen. De varkene waren geslacht in een „slagerij", welker inriohting met ale eischen van hygiène en zindelijkheid den spot dreef. Een open W.C. was 't dichtst bijzijnde meubel. Bij het verder onderzoek hadden de ambtenaren nog een merk waardige verrassing. In een kleerkast verstopt werd een slager uit Helmond aangetroffen, die zich klaarblijkelijk voor de heeren schaamde! T»aren S. werd proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van de Vleeschkeuringswet en Crisisvarkenswet, terwijl de drie varkens in beslag werden genomen. Vrachtauto door tram gegrepen. Twee gewonden. Donderdagavond omstreeks 5 uur is on der Barendrecht een vrachtauto in volle vaart tegen een stoomtram van de R. T. M., komende van Zwijndrecht en gaande in de richting Blaaksche dijk, gebotst. Het uitzicht ter plaatse is zeer slecht. De auto, die zeer hard reed, werd door den locomotief gegrepen en over een afstand van 15 M. meegesleurd. De locomotief schoot uit de rails en werkte zich vast in den berm van den weg. De machinist, die kans zag op den weg te springen, bleef ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. In de auto waren twee heeren gezeten; de een liep een schedelbasisfractuur op, brak het linkerbeen en kreeg een ernstige hoofd wonde, de ander brak bet linkerbeen. Beide gewonden zijn naar het zieken huis „Eudokia" te Rotterdam overge bracht. Het tramverkeer ondervond belangrijke stagnatie. Een der heeren was pas eenige dagen geleden uit het ziekenhuis (Eudokia" ontslagen, waar hij! ook tengevolge van een verkeersongeval met eenige gebroken ribben opgenomen was. Auto-ongeval. Twee ge wonden. Donderdagavond is een vrachtauto uit Heerde nabij Heerenveen in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd geheel vernield. De heer v. d. L., die den wagen bestuurde, werd ernstig gewond, terwijl de naast hem gezeten chauffeur v. M., 21 jaar oud, eveneens ernstige kwetsuren bekwam. Beide slachtoffers moesten naar het zie kenhuis te Heerenveen worden vervoerd. Vermoedelijk is de bestuurder door slaap overmand. DE HAVEN VAN ANTWERPEN. Verhooging der tarieven onvermijdelijk? Uit de jongste statistieken is gebleken, dat de Antwerpsche haven herleeft op een wijze, die zou doen veronderstellen, dat de groote bloei der beste jaren op nieuw in aantocht is. Alles in de situa tie blijkt echter niet zoo rooskleurig te zijn, als op bet eerste gezicht schijnt. Een speciale medewerker van „Le Soir" heeft bij onderzoek ter plaatse als een „Leitmotiv" de steeds weerkeerende klacht vernomen: De Antwerpsche finan ciën bevinden zich in een zeer slechten toestand. De stad gaat gebukt onder zware lasten, die een ernstige bedreiging inhou den voor de toekomst van de Antwerp sche haven, 'die de belangrijkste tak van industrie van België is. Ondanks het toenemen van het verkeer in de haven neemt bet bedrijfsverlies van de installaties nog steeds toe. Het is ge stegen van 4.541.000 frs. in 1932 tot 36.323.000 frs. in 1935. Voor 1936 wordt een tekort van 41 millioen verwacht. Over vijf jaar zou 150 millioen overschre den zijn. Er werden reeds verscheidene maat regelen onder het oog gezien, die in deze situatie verbetering zouden kunnen bren gen. Zoo werd voorgesteld de havenrech ten met 25 a 30 pet. te verhoogen. In zee vaartkringen rees hiertegen echter hevig verzet. Men voerde aan, dat deze maat regel in strijd was met de politiek van de regeering in zake de bestrijding der werkloosheid en met pogingen door par ticulier initiatief ondernomen, om de scheepvaart en het goederenverkeer uit te breiden Terwijl Antwerpen een belangrijk deel van zijn natuurlijk „Hinterland" verliest aan Duitschland, overtreffen de Duitsche schepen in de Antwerpsche havens met 550.000 ton de Engelsche. Zij maken zich hoe langer hoe meer meester van het ver voer van Belgische goederen. De handels balans is desalniettemin nadeelig voor België en het zou noodig zijn te onder zoeken of er geen clearing ingesteld zou kunnen worden, waarop de door de Duit sche lijnen geïncasseerde bedragen ge stort worden als compensatie voor door België toegestane tegemoetkomingen, als havenkosten, het vervoer op de Belgische spoorwegen, tarieven voor het Rijnland, enz. De concurrentie en de protectionis tische maatregelen van buitenlandsche zijde de moeilijke financieele situatie van de stad, het aanzienlijke begrootingstekort beletten aan Antwerpen om te profitee- ren van de vermindering van den crisis- druk. Te Antwerpen is men van meening, dat het probleem het geheele land aan gaat. De Antwerpsche Kamerleden zullen bij de bespreking van de speciale vol machten in dezen zin intervenieeren. Men zou een commissie kunnen instellen, om het probleem te bestudeeren. Als er geen maatregelen genomen wor den, zal Antwerpen niet kunnen vermij den zijn tarieven te verhoogen. Een her ziening van de conventies tusschen den staat en de stad Antwerpen, gesloten in zake de exploitatie van de kaden, is nood zakelijk en alleen door een onmiddellijke reactie tegen de buitenlandsche concur rentie en de belemmerende contingenten zal de Antwerpsche haven het hoofd kun nen bieden aan de huidige moeilijkheden. DISTRIBUTIE KAN PLAATS HEBBEN MET INSCHAKELING VAN DEN MIDDENSTAND. Het ligt in het voornemen van de re geering, in de komende herfst- en winter maanden een aantal koelhuiseieren tegen goedkoopen prijs beschikbaar te stellen voor de gemeentebesturen ten behoeve van de werkloozen, In 't najaar en den winter zijn versche eieren als regel schaarsch en veelal ook te duur om door werkloozen gekocht te worden. Ten einde den werkloozen de gelegen heid te geven dan toch eieren te betrek ken, wordt overwogen de koelhuiseieren goedkoop voor hen beschikbaar te stellen. De eieren zullen in bet voorjaar wor den gekocht van de handelaren, die ze dan in koelhuizen kunnen plaatsen om ze op afroep in najaar en winter te kunnen leveren. Bij het koopen zal de geldende marktprijs als basis dienen. Vóór de aflevering zullen de eieren van een stempel worden voorzien, mede om het mogelijk te maken, dat de gemeenten de distributie indien daartegen geen bezwaren bestaan met inschakeling van den middenstand, kunnen doen plaats •hebben. De uitvoering van de regeling zal in handen worden gelegd van den heer Ir J. G. Tukker, directeur van de Nederland- sohe centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Kamerplanten. Nu de zon voorjaarsgedachten opwekt, nu de kalender en de almanak reeds twee weken geleden hebben verteld, dat de lente is begonnen, nu de schoonmaak haar slachtoffers vraag, nu is bet hoog tijd om eens naar de kamerplanten te kijken. Daar herinneren de planten ons zelf ook wel aan, want er komt merkbaar nieuw leven in. Ze hebben thans weer meer water noodig dan in den winter. De winter is de rustperiode voor de meeste kamerplanten, al begrijpen som mige „plantenliefhebbers" dat nog niet, en gaan ze ook in dien rusttijd de plan ten, door ze te veel water te geven, dwin gen, zich te vermoeien, zoodat ze geen gezonde, krachtiger groeiers (en bloeiers) wprden. Maar thans mag volop water gegeven worden en daar doet men zoo nu en dan eens per week thans, eens per 14 dagen later, een beetje bloemenmest door. Als de pot eens geheel uitgedroogd is, heel hol klinkt als men er tegen tikt, dan gaat hij in 't bad, d.w.z. men zet dan de pot geheel in een teil of emmer met wa ter, zoodat hij door en door nat wordt. Laat hem daar dan een uur in staan en na te laten uitlekken komit hij weer op zijn plaats. Voor de kamerplanten is het ook goed ze te bespuiten. Dit moet ge echter niet doen bij plan ten, die behaarde bladeren hebben, zoo als b.v. de geranium. Ais de plant verpot moet worden is het nu de tijd daarvoor. Neem daarvoor een pot waarin de oude net kan, dus niet veel grooter dan de oude. Maak de te gebruik nieuwe pot goed schoon, van binnen en van buiten. Goed afboenen. Ook van binnen. Laat hem in 't water $taan of liggen tot er geen water meer indringt. Leg op het gaatje een scherf van een pot, met de holle kant over het gat, doe er een laagje aarde overheen en plaats ■daarop de uit de oude pot geklopte wor telkluit. Zorg dat de plant goed in het midden van de pet komt en vul zorg vuldig de ruimte aan met versche aarde, die goed aangedrukt wordt. De wortel kluit wat stukwrijven is zeer goed. Som mige planten zijn hierbij nogal gevoelig, b.v. de palm, hier laten we de wortel vooral zooals hij is, d.w.z. de wortel kluit moet niet uit elkaar gaan. Er mogen geen luchtgaten in de aarde blijven, dus goed aandrukken en kloppen. Men moet er voor zorgen, dat de aarde iets beneden den potrand blijft met het oog op het gieten. Als de planten niet verpot behoeven te worden, dan is het toch wel goed de pot van buiten schoon te maken. Er komt vaak zoo'n aanslag op, groen of vuil, soms wit. Hierdoor verstoppen de poriën van de pot, wat schadelijk is, daar een regelmatige luchttoevoer door den pot- wand een vereischte is voor gezonde planten. Japansche (twisted) matten. In verschillende gezinnen zijn op het oogenhlik moeilijkheden wat betreft de behandeling van dit soort matten. Het is, aldus het Hdbl., verkeerd, twisted matten één of tweemaal in de week te kloppen of uit te slaan. Zóó zullen ze gauw kapot zijn. Men moet meer gebruik maken van den stofzuiger. Hinderlijk omkrullende hoeken kunnen zeer zeker plat gehouden worden. Soms is het al voldoende, driehoekjes van ste vig linnen aan den achterkant van de hoeken te bevestigen; anderen geven de voorkeur aan driehoekige stukjes leer of rubber, die ook zeer practisch zijn en waarin men van te voren gaatjes boort om het vastnaaien aan de matten gemak kelijk te maken. Een derde methode is, langs den omtrek van zoo'n mat een on geveer tien centimeter breede reep linnen of gonje te zetten. Smoezelige Japansche matten kan men, nadat ze stofschoon zijn gemaakt, opfrisschen door ze af te nemen met een doek, gedrenkt in lauw zeepsop, lauw

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6