MSS •CACHETS volg de M*S*S* gewoonte iet meer weerloos. dank zij de EERSTE BLAD ZATERDAG 11 APRIL 193B DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 163 Buitenland. De oorlog in Abessynië. Onze Jongelingschap. M. S. S.-cachetsMaken Schoon Schip Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeem Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcnticn 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MAANDAG A.S. ZAL „DE ZEEUW'' NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. Er is niets nieuws onder de zon, schre ven wij de vorige week, met verwijzing naar wat in 1795 en volgende jaren plaats vond. Er wt i toen als nu, een miskenning van wat God ons volk wilde schenken en een verheerlijken van allerlei heillooze revolutionaire theorieën. Maar bij alle overeenkomst is er tooh ook verschil. De revolutionaire beginselen zooals die in onzen tijd op groote schaal gepredikt worden, vinden warme instemming bij breede kringen van ons volk. En het is gewoonte geworden daarbij zooveel „be weging" te maken, dat 't soms den schijn heeft, alsof de revolutionaire groepen evenals aan het einde van de 18de eeuw heel het leven te beheerschen. Maar zoo is het tooh niet. Naast de predikers van de revolutie zijn er ook de partijen, die de banier van het Evangelie ontplooien en die de doorwer king van de anti-revolutionaire beginse len zoeken te bevorderen. En zeker, zij vormen niet de meerder heid. Zij hebben niet de macht om hun beginselen zonder meer tot toepassing te brengen. Maar God heeft het toch zóó ge leid, dat zij in staat zijn zoowel in het maatschappelijke als in het staatkundige leven grooten invloed uit te Oefenen. In raden en staten en in het parlement wor den ze gevonden de mannen, die pal staan voor het behoud van de versterking van de Christelijke grondslagen van ons volks leven en die het openlijk belijden, dat zij ook in het publieke leven zich wenschen te buigen voor den opgestanen Heiland, Wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde. En dat niet alleen, maar ook in de Re geering des lands vindt openlijk erken ning de belijdenis, dat alle gezag van God afdaalt en dat het geheim van allen zegen ook voor land en volk gelegen is in Godes vrees, Zijn dienst en Woord. Zóó was het niet, nu ruim honderd jaar geleden. De belijdenis van den Christus was op den achtergrond geraakt en verdrongen ■door de uit het buitenland geïmporteerde revolutionnaire beginselen. De oude waarheid: De He ere is onze Rechter, onze Wetgever, onze Koning, werd vervangen door de leer, dat de mensch in beginsel volkomen vrij: en onaf hankelijk is. De Overheid werd niet langer erkend als te regeeren bij de gratie Gods, maar bij de gratie van het oppermachtige volk, dat zelf zijn overheid, of liever lastheb bers aanwijst en dat in zichzelf souverein is. En die goddelooze leer vond aanhan gers en werd 'beleden tot in de hoogste kringen van het volk. Enkele aanhalingen uit een officieel stuk van dien tijd geven uitdrukking aan den toen heerschenden geest: „Bataven! Deze naam, welke u uwen oorsprong herinnert uit dat aloud volk van helden, 't geen reeds in Europa's kindsheid wist vrij te zijn deze Naam alleen is genoeg om uw gevoel van eigene waarde tot die hoogte op te voeren, waar op een volk moet geplaatst zijn, wanneer het zijn oppermachtige rech- t e n ten volle gaat uitoefenen. Eeuwen van barbaarschheid en gewel denarij hebben u verdrongen uit het dier baar bezit uwer vrijheid, uwer onafhan kelijke oppermacht. Dit slavenjuk eindelijk moede, zweert gij Filips van Spanje af, en wildet een republikeinsohe constitutie. Men gaf er u de schaduw van, en de grafelijke ketenen, met een weinig verguldsel van vrijheid belegd, gingen over in de handen van lis tige Stadhouders en regeerzuchtige ge slachten, die u dezelve beurtelings om de lendenen smeedden. Na verloop van twee eeuwen liep dit rijk van aristocratie en despotisme ten einde. D'e banieren der Fransche vrijheid drongen door tot aan de uitgangen van het Rijk. Uw ketenen vielen af; gij ademdet in de zalige lucht der Vrijheid. Thans, op permachtige, vrije Bata ve n, thans treedt gij volkomen terug in de uitoefening uwer onvervreemdbare en ondeelbare rechten". Uitspraken als deze herinneren aan de theorieën die in onze dagen met veel „beweging" onder het volk worden ge bracht. Er was toen als nu, een verwerping van de souvereiniteit Gods en een miskenning van de zegeningen en de weldaden, die God ons volk wilde schenken. "Welk een verschil bij enkele eeuwen te voren, toen de Calvinistische beginselen in ons land zoo grooten invloed hadden en toen er was een leven naar het Woord des Heeren. Natuurlijk was die verandering niet zoo ineens gekomen. Langzaam maar zeker werd het revo lutionaire gif in ons volksleven ingedrup- peld. De hoogere standen gingen hierin voor en het eenvoudige volk volgde. Het licht des Evangelies werd onder de korenmaat geplaatst. Menschelijke wijs heid werd gesteld boven het Woord van God. En zeker, er waren er ook toen nog wel die niet mee-offerden aan de goden van den tijd, maar en dat is het groote verschil met onze dagen zij hielden zich op den achtergrond. Zij beseften niet dat zij een roeping hadden, ook voor het staatkundige leven. Zij bemoeiden zich niet met de zaken des lands. Zij trokken zich met een boeks- ken in een hoeksken terug uit de „booze wereld", beducht als ze waren voor het heil vein hun ziel. Er was geen afweer, en geen tegenweer. En zoo kregen de revolutie-predikers de vrije hand. Gode zij dank, dat dit nu anders is. Ons volk staat, nu opnieuw allerlei re volutionaire machten het bedreigen, niet meer weerloos. Wij onderschatten niet de gevaren van dezen tijd. Maar wij willen ook niet onderschatten de kracht van de beginselen die zijn naar Gods Woord. Geve God, dat ook daarin de kracht van de opstanding van Jezus openbaar mag worden, dat velen, met al de kracht die in hen is, in gehoorzaamheid en met vastberadenheid de toepassing en de doorwerking van die beginselen bevorde ren. De Italiaansche opmarsch. In afwachting, dat de beslissing zal vallen omtrent het verzoek tot staking der vijandelijkheden ter opening van de vre desonderhandelingen zetten de Italiaan sche legerkorpsen hun opmarsch voort. Er wordt rekening mee gehouden, dat een zeker gedeelte der Abessynisohe strijdkrachten ongetwijfeld nieuwe forma ties zal opstellen of benden achter de Ita liaansche colonnes, teneinde de Italiaan sche verbindingswegen aan te vallen, die natuurlijk naarmate zij langer worden in kwetsbaarheid toenemen. De Italiaansche troepen zijn Gondar gepasseerd en staan aan het begin van de enorme vlakte, die Gondar van het Tsa- nameer scheidt. Te Gondar is een vlieg veld in gereedheid gebracht dat reeds door kleine vliegtuigen kan worden ge bruikt. Men verwacht dat binnenkort ook de troepen van generaal Graziani weer zul len oprukken. Deze hebben een poos wei nig van zich laten hooren, blijkbaar door tegenstand van de Aibessijnen onder gene raal Nassiboe. Onlangs zijn aan het Zui delijk front 2000 vrachtauto's aangekomen- waarmede de troepen op weg zullen gaan naar Harrar en vandaar naar Addis Addis Abeba. De eer de Italiaansche vlag te Addis Abeba te planten is naar ver luidt voorbehouden aan generaal Grazi ani persoonlijk. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, zouden de troepen van den Negus sedert gisteren voor Waldia, op 80 'km. ten noor den van Dessie in gevecht gewikkeld zijn Als naar gewoonte zullen ook nu weer onze Christelijke Jongelingsvereenigingen in Zeeland op den tweeden Paaschdag hunne bijeenkomsten houden. Ditmaal te Middelburg. Daar vergadert zoowel de afdeeling van het Nederl. Jongelings Verbond als die van den Bond van Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag. Met blijdschap maken wij hiervan melding. In andere landen wij denken hier o.a. aan Duitschland zijn dergelijke Bondsdagen niet meer mogelijk. Daar is alles „gelijkgeschakeld" en wordt de vrije meeningsuiting zoowel als de vrije jeugd organisatie op Christelijken grondslag onmogelijk gemaakt. Hier is er nog de gelegenheid. En ook de lust ontbreekt niet. Uit alle deelen van de Provincie zullen ze weer bijeenkomen onze jonge men- schen, om zich geestelijk te sterken. Er is veel ontmoedigends in dezen tijd. Er is veel wat neerdrukt. Maar laten wij toch ook de lichtzijden zien. Laten we toch niet vergeten de zegeningen, die God ons hierin schenkt. Er zijn helaas ook in Zeeland duizen den jonge menschen, die zich van God en zijn dienst afkeeren, die geen lust hebben in den dienst des Heeren. Maar daarnaast zijn er ook de duizen den, die het openlijk willen uitspreken wij willen ook den Heere die nen! iZegene God onze jongelingschap. met de Italiaansche troepen. Aan deze gevechten zouden de Italiaan sche voorhoede en afdeelingen van het leger van den Negus deelnemen. Over den omvang van deze gevechten is niets lekend. Accoord tusschen de Locarno-mogend- heden bereikt. De Locarno-mogendheden hebben te Genève een accoord bereikt, na een zit ting die meer dan vier uur duurde. In geval eenige wijziging in den toe stand in het Rijnland gedurende de be sprekingen zou gebracht worden, zullen de vertegenwoordigers der vier mogend heden onmiddellijk weder bijeenkomen. Men nam kennis van het feit dat de be sprekingen tusschen de generale staven op 15 April zullen beginnen. Besloten werd het Fransche vredesplan den volkenbond toe te zenden voor een onderzoek in bizonderheden. De toestem ming van de Duitsche regeering zal ge vraagd worden voor een soortgelijke toe zending van het Duitsche memorandum aan den volkenbondsraad. De mogendheden zullen in ieder geval weder te Genève bijeenkomen tijdens de volgende gewone zitting van den volken- bondsraad. (Deze zal waarschijnlijk op 11 Mei beginnen.) De vertegenwoordiger van Italië be hield zich de toestemming van de Ita liaansche regeering uitdrukkelijk voor. Het schijnt in de zitting wel gespan nen te 'hebben, maar Eden heeft het toch van Flandin gewonnen. Het luchtschip „Hindenburg" heeft motorpech. Toch is het vlot geland. Gisteren werd gemeld, dat de „Hinden burg" ernstige motorpanne had. De com mandant verzocht daarom toestemming over Fiansch gebied te vliegen, omdat hij de route over Nederland niet durfde ma ken, welke toestemming hem door de Fransche autoriteiten werd verleend. Nader wordt uit Berlijn gemeld, dat de „Hindenburg" motorpanne heeft gekre gen boven de Golf van Gascogne. De reis is nu via het Rhone-dal ge maakt, daar het moeilijik was, hooger dan tot 3000 M. te stijgen en over de Alpen te vliegen. Ondanks de motorstoringen heeft het luchtschip zijn tocht, zij het met vermin derde snelheid, regelmatig voortgezet en gisteravond om zes uur (M.E.T.) is het boven Friedrichshafen teruggekeerd en om 6 u. 40 onder gunstige weersomstan digheden vlot geland op het vliegveld Loe- wenthal, waarheen in den loop van den namiddag ontzaglijke mensohenmassa's waren samengestroomd. Naar wordt vernomen, is inderdaad één van de motoren van het luchtschip „Hindenburg" boven Spanje onklaar ge raakt, terwijl men bij1 den tocht over Frankrijk met een anderen motor moei lijkheden heeft gehad. Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter Inwendige zuivering. Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge (J „zoo moe"„zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert! De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftige afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want Overal verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. jPer 12 stuks in koaer slechts 60 cent Dr Eckener verklaarde dat de storing van een der motoren van de „Hinden burg" van geen beteekenis was geweest. Onze reis werd er slechts zes of acht uur door verlengd, zeide dr Eckener, dat is het eenige. De oorzaak van de storing meende hij hierin te moeten zoeken, dat een van de lagers van den Dieselmotor was uitgesle ten. Overigens was de reis tot volkomen ge noegdoening van de bemanning en van de passagiers verloopen. De strijd om de kerk in Duitschland. In een Paaschboodschap van de evan gelische confessioneele kerk wordt een dringend beroep gedaan op de geloovi- gen, om den strijd niet op te geven. De leiders der „Duitsche geloofsbewe- ging''1, welke den terugkeer tot de oude Germaansche goden propageert, prof. Rauer en Ernst, graaf zu Reventlow, zijn uit de beweging getreden. Beiden hebben bezwaar tegen de lage wijze, waarop de beweging bet christendom aanvalt, een wijze, welke zij als „walgelijk" kwalifi- ceeren. Op het ministerie van financiën te Ber lijn wordt op het oogenblik een wetsont werp voorbereid, waarbij een nieuwe eeredienst-belasting zal worden geheven van alle burgers van het Derde Rijk. Deze belasting zou in de plaats treden van de z. g. „Kirchensteuer", die thans alleen door de leden van een kerkgenootschap wordt betaald. D'oor dezen nieuwen maatregel wordt voor de regeering niet alleen een nieuwe bron van inkomsten aangeboord, maar het voornaamste doel van bet wetsont werp is wel, dat men de kerk totaal van den staat afhankelijk wil maken. Bolsjewistisch gevaar in Palestina. De moeilijkheden welke in het H. Land tusschen Joden en Arabieren gerezen zijn, worden nog vergroot door de commu nistische propaganda, die heel handig ge bruik weet te maken van de mistoestan den, die er in Palestina bestaan. Er gaat geen week voorbij', of de politie doet onverwachte invallen in de café's in de omstreken van Jeruzalem. Haifa, Jaffa en Tel Aviv, waar overal nieuwe communistische cellen ontdekt worden. Vanuit deze hoofdkwartieren wordt door beambten uit Moskou een geheime actie gevoerd. D'e arbeiders laten zich gemakkelijk verleiden door den lokkenden sirenenzang van Staljns agenten. Veel jonge commu nistische propagandisten, die bijna allen uit Oost-Europa afkomstig zijn, werken met fanatieken ijver en blind vertrou wen. Ook bij de verspreide bewoners, die men onder geen enkele groep kan rang schikken, wint het bolsjewisme terrein. Korte Berichten. De Duitsche ambassadeur, dr Leo pold von Hoesch, is te Londen plotseling overleden. Hij- stortte dood ineen, terwijl hij in zijn kamer bezig was zich te klee- den. De Belgische senaat heeft met 134 stemmen en acht onthoudingen de door de reg'eering, op grond van de volmach- tenuitgevaardigde decreten, goedgekeurd,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1