EERSTE BLAD SPPUTOL Economische en industriëele DONDERDAG 9 APRIL 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 182 Verheffing van het Middenstandsvak. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws Zomer sproeten Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goos en Vllsslngen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertcnticn 30 cent per regei. ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MORGEN (GOEDE VRIJDAG) ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. Het wetsontwerp inzake het stellen van zekere vestigingseischen voor den mid denstand is niet maar zoo onverwacht uil de lucht omen vallen. De vrijt Ad van vestiging welke tot nu in detailhandel, ambacht en kleine nijver heid bestond, heeft in vele gevallen het tegendeel van gunstige gevolgen gehad en telkens weer is er dan ook van de Over heid gevraagd terzake beperkende bepa lingen te maken. Van drieërlei aard zijn de maatregelen op. het nemen waarvan meer dan eens werd aangedrongen. De minder goede gang van zaken in het middenstandsbe- drijf werd o.m. toegeschreven aan een teveel aan vakgenooten en verder aan het feit dat er waren ondeskundige, onbe kwame en financieel zwakke vakgenooten. Men zou daarom niet alleen de on des kundigen en financieel zwakken willen weren, maar bovendien zou moeten wor den nagegaan of aan de vestiging van een bepaald bedrijf behoefte bestond. De Regeering heeft echter gemeend het behoefte-element te moeten laten rusten (wij komen hierop nog terug) en zich te moeten bepalen tot eischen iuzake vakbe kwaamheid en financieele draagkracht. Dat de deskundigheid bijl het vestigen van nieuwe zaken vaak veel te wenschen overlaat is bekend. Kort voor zijn sterven heeft de bekende voorvechter voor den Christelij'ken Mid denstand de heer Meima hieromtrent aan de hand van verslagen van de Kamers van Koophandel in Duitschland, nog frappante bijzonderheden gepubliceerd „Het eind-resultaat der examens in het district Essen, was over het algemeen al lertreurigst. Meer dan 60 pet. van de cah- didaten moest worden afgewezen. Com mercieel calculeeren was voor de meeste gegadigden een boek met zeven zegels. De grondslag van elk economisch bedrijfs beheer, het handelsrekenen, was hun ten eenenmale vreemd. Wat een percentage is wisten velen in het geheel niet uiteen te zetten. Vaak kwam het voor, dat van 30 soor ten levensmiddelen er slechts 5 of 6 door candidaten, die zich als winkelier in het levensmiddelenbedrijf wilden vestigen, met name konden worden genoemd! Candidaten die in groenten en fruit wilden beginnen, wisten van 32 soorten appelen er slechts twee met naam en toenaam te noemen. Iemand, die een vischwinkel wilde openen, was niet in staat goede en versche visch van ondeug delijke te onderscheiden. Een persoon, die een wijlnhandel wilde beginnen, verkeerde in de meening, dat Madeira geschikt is voor twee-jarige kinderen. Gandidaat-handelaren in meubelen wisten eikenhout en beukenhout niet van elkander te onderscheiden. Een ander, die i( Aextielwaren wilde gaan doen, zag een wollen stof voor zuiver linnen aan. Van 25 monsters van textielstoffen her kende een der candidaten er zegge drie." Het spreekt vanzelf, dat dergelijke fei ten, die volstrekt niet alleen buiten onze grenzen vallen aan te wijteen, niet bevor derlijk zijn voor het aanzien van den middenstand en evenmin voor de belan gen van den consument. En hetzelfde geldt ook van het gebrek aan credietwaardigheid. Gebrek aan vakkennis en van financi eele draagkracht is oorzaak dat de ge middelde levensduur der winkelzaken ont stellend kort en hun sterftecijfer ontstel lend hoog is. Uit door het Economisch Instituut voor den Middelstand op grond van nauwgezet onderzoek bijeengebrachte cijfers bleek o.m. het volgende: Van 109 kruidenierswinkels, in Mei 1928 te Tilburg geteld, bestonden er in Juli 1934 nog slechts 53. In het Hoefka- dedistrict te 's Gravenhage werden in 1927 aangetroffen 95 kruidenierswinkels waarvan er in Juli 1932 nog 36 „in le ven" bleken te zijn. Tijdens een in een achttal gemeenten ingesteld onderzoek naar het euvel der uitverkoopen (November 1933Febr. '34) verdwenen er in 16 weken tijids 61 van de 2094 winkels, waarover zich het onder zoek uitstrekte. Tot schade van zichzelf en van ande ren, wier debiet zijl uit den aard der zaak ongunstig beïnvloeden, tot schade ook van hun leveranciers, moesten de betrokken personen ervaren, dat men zich niet straffeloos maar op goed geluk in het bedrijfsleven kan wagen. Teneinde in deze toestanden verbetering te brengen is nu een wetsontwerp inge diend. De toeleg is daarbij, naar in de toelich ting wordt opgemerkt, niet, te waarbor gen dat slechts volkomen voor hun taak berekende personen zich vestigen, maar alleen), den grootten stroom van mge- schikten te keeren, die zich blijkens de cijfers, bij voorkeur juist in deze zone van het economisch leven plegen te wa gen. Verheffing van het vak is een der voornaamste gedachten, die de minister aldus wenscht te verwezenlijken. Ingezonden Mededeeling. De vorderingen der Italianen. Onmenscheijlke methodes. Terwijl de negus bevel heeft gegeven tot mobilisatie van zijn laatste strijdersre serve, in een uiterste poging de verove ring van zijn land tegen te houden, ruk ken de zegevierende Italiaansche troe pen in snel tempo Zuidwaarts op, zonder tegenstand te ontmoeten van den kant der overblijfselen van het keizerlijke leger Het schijnt echter, dat de Italianen geen middel te beestachtig vinden, om het te gebruiken. Als de beschaving maar in het onbeschaafde Abessynië gebracht wordt! Het komt er niet op aan, hoe. D'e overwinning van de Italianen aan hfct noordelijk front zou n.l. voor een groot deel te danken zijn aan een nieuw soort strijdgas, dat zelfs door de modern ste maskers heendringt. Naar men zegt, worden de getroffenen eerst blind, het hoofd zwelt op en na een verschrikkelijken doodstrijd van 20 mi nuten sterven zij. D'e Abessynische regeering heeft heden de volgende mededeeling gepubliceerd: Volgens bericht uit Kworam vliegen sedert vier dagen onafgebroken boven het geheele noordelijk front eji het daarach ter liggend gebied Italiaansche machines, die een vloeibaar gifgas uitwerpen. Het aantal slachtoffers, vooral onder de burgerbevolking, is zeer hoog. Zeven Italiaansche vliegtuigen hebben gisteren Dtessie weer zeer hevig' gebom bardeerd. De commissie van dertien. De Raadscommissie van dertien heeft gistermiddag onder voorzitterschap van de Madariaga de discussie voortgezet over de klachten van de Abessijnsche re geering, dat Italië gifgassen gebruikt en over de klachten van de Italiaansche re geering, dat Abessijnsche troepen dum- dum-'kogels bezigen en de krijgsgevange nen op barbaarsche wijze behandelen. De Italiaansche regeering heeft den Volkenbond doen weten, dat zij de com missie van dertien niet competent acht voor de bespreking der door de Abessy nische regeering tegen Italië ingediende beschuldigingen, volgens welke het Itali aansche leger in Oost-Afrika gebruik van gifgas 'zou maken. Italië houdt vast aan de opvatting, dat de commissie zich slechts heeft bezig te houden met de regeling van het conflict. Slechts een speciaal door den Volkenbond aangewezen orgaan kan over deze be schuldigingen oordeelen. Italiaansche protestnota. In een nota aan den Volkenbond pro testeert de Italiaansche onder-minister van buitenlandsche zaken Suvich namens zijn regeering tegen de Abessynische be weringen met betrekking tot het bombar dement van Addis Abeba. In deze nota wordt verklaard, dat: lo. geen enkele aanval op Addis Abeba 'heeft plaats gehad, doch slechts op de militaire vliegtuigen, die op het vlieg veld dezer stad stonden opgesteld. 2o. Uit de beweerde open en onverdedig de stad Addis Abeba een hevig vuur uit luchtafweergeschut werd geopend, waar door alle toestellen getroffen en twee vlie gers ernstig gewond zijn. 3o. De Abessyniërs „onmenschelijke" projectielen, die door de internationale conventies verboden zijn, blijven gebrui ken. Rede van Mussolini. De Italiaansche ministerraad is giste ren bijeengekomen. Mussolini legde de volgende politieke verklaring af „De schitterende overwinningen van onze soldaten hebben Italië in staat ge steld de verwezenlijking te benaderen van zijn eerste doel, waarvoor het na de mo bilisatie der Abessynische strijdkrachten zijn toevlucht tot de wapenen moest ne men, te weten de veiligheid onzer kolo niën." Mussolini bracht vervolgens hulde aan maarschalk Badoglo, aan al diens mede werkers en aan de nationale en inheem- sche troepen. De strijd tegen de sancties wordt on verminderd voortgezet. Ook werd hulde gebracht aan de Italiaansche vrouwen voor haar medewerking in de®n moei lijken tijd. DE ENGELSCH-FRANSCHE BESPREKINGEN. Eden's standpunt wijkt van het Fransche af. Flandin, Paul Boncour en Eden hebben te Genève een bespreking van andertialf uur gehouden over de kwestie van de be zetting van het Rijnland door de Duit- sche troepen. Eden verklaarde daarbij, dat hij het Fransche standpunt niet kou doe len, dat de besprekingen met Duischland over een verzoenende oplossing van de aangelegenheid reeds als mislukt zouden moeten worden beschouwd. Eden meende, dat er nog geen voldoende reden bestaat om aan den goeden afloop van de Brit- sche bemiddelingspogingen te wanhopen. Met het oog daarop meende Eden dan ook, dat er geen grond bestaat voor een officieele eonfeientie der Locarno-mo- gendheden over de t'hans tegen Duitsch land te treffen maatregelen zooals Flan din op het oogenbilk reeds wenscht. Ook gaf Eden aan den Franschen mi nister te kenner., dat de Engelsche regee ring het wenschelijk acht het Duitse tie vredesplan in banden van den Volken bondsraad te stellen aangezien veel meer staten daprbij betrokken zijn dan alleen de West-Europeesche staten, die te Lo carno het Rijnland-verdrag hebben ge sloten. Italië verwacht een rijken graanoogst. Volgens rapporten, welke den minister van Landbouw uit alle Italiaansche pro vincies hebben bereikt, zal de korenoogst dit jaar, wanneer de weersomstandighe den gunstig blijven, meer opleveren dan de Italiaansche bevolking voor eigen ge bruik noodig heeft. D'it zou de eerste maal zijn, dat de Italiaansche landbouw een dergelijk resultaat behaalt. Als gevolg van haar pogingen om een zoo groot mogelijke autarkie te bereiken, heeft de Italiaansche regeering besloten, 250.000 H.A. grond in cultuur te 'bren gen, welke tot dusver voor grasland dien den, of door hun eigenaren bij gebrek aan middelen niet werden bebouwd. Deze terreinen zullen grootem.eels worden be bouwd met planden voor de textielindu strie, o.m. 100.000 ha. met hennep, 9000 met vlas en 11.000 met katoen. Hevige aardbeving in Oosf-Macedonië. De stad Segrai in Oost-Macedonië is door een hevige aardbeving geteisterd. Talrijke huizen zijn ingestort. Van de bevolking maakte zich een pa niek meester. Alle inwoners zijn naar buiten gevlucht. Men gelooft niet, dat menschenlevens zijn te betreuren. Korte Berichten. De Belgische Kamer stemde giste ren over een motie van vertrouwen in het beleid van de regeering. De motie werd zonder hoofdelijke stemming bij staan en zitten aangenomen. Een socia list, twee communisten en een paar aan wezige Vlaamsche nationalisten stemden tegen. D'e „Daily Telegraph" meldt uit München, dat de vroegere chef van den D'uitsohen generalen staf, generaal Luden,- dorff, die thans leider is van de anti christelijke beweging in Düitschland, zijn volgelingen heeft medegedeeld, dat hij zijn 71sten verjaardag (19 April) niet wenscht te vieren. Verleden jaar was zijn verjaar dag gevierd als nationale feestdag. Felle sneeuwstormen woeden over de Oostzee. In Letland schijnt het of de winter terugkeert, langs de kust drijven groote ijsblokken, waardoor de scheep vaart wordt belemmerd. Ook Estland wordt door sneeuwstormen geteisterd, welke aanzienlijke schade hebben aange richt. Aan de westkust van Noord-Slees- wijk is gisteren veel sneeuw gevallen, die 'het verkeer hinderde. De tram tusschen Tondern en Rothenkrug bleef in de sneeuw steken en kon pas na verloop van een half uur haar reis vervolgen. INSTELLING VAN EEN NIEUW GE FUNDEERDE INTERDEPARTEMEN TALE COMMISSIE ZEER SPOEDIG TE WACHTEN. In de Memorie van Antwoord over de Defensie-begrooting voor 1936, zoowel aan de Tweede als aan de Eerste Kamer, der Staten-Generaal, is medegedeeld, dat betreffende de economische en industri eels verdedigings-voorbereiding tot sa menwerking van verschillende departe menten is besloten. D'e benoeming van een interdeparte mentale commissie kan thans binnen zeei korten tijd worden tegemoet gezien. De taak van de commissie zal bestaau in het opstellen van een plan van econo- mischeenin dustriëele ver dedigings-voorbereiding ingeval van oor log, op analogen als ook een militair mobilisatieplan bestaat. Al sdepartementen, welke bij de samen werking zijn betrokken, moeten Defensie, Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Landbouw en Visscherij, Waterstaat en Financiën worden genoemd. Vertegen woordigers van handel en nijverheid zul len van de zuiver ambtelijke commissie geen deel uitmaken. Maar natuurlijk zal contact met het bedrijfsleven worden ge zocht. Het is te verwachten, dat als voorzitter der commissie een persoonlijkheid uit de fensiekringen zal worden benoemd. BRANDSTOFFENBIJSLAG. Met 1 April afgefoopen. Naar wij vernemen, heeft de minister van Sociale Zaken het van enkele zijden ontvangen verzoek om de regeling inzake den brandstoffenbijslag, voor ondersteun de werkloozen, welke tot 1 April j.l. van kracht was, te verlengen, moeten afwij zen. 'De minister heeft bij zijn beslissing overwogen, dat de middelen om de ver lenging dezer regeling te bekostigen, hem ontbreken. DE OVEREENKOMST IN HET BAKKERSBEDRIJF. Waarom verbindendverklaring niet in overweging? Naar het Bdbld. verneemt, is het mo tief, waarom verbindendverklaring' van een ondernemersovereenkomst, voor het bakkersbedrijf ingediend, in dezen vorm niet in overweging kan worden genomen, d i t, dat de overeenkomst als zoodanig verstarrend werkt op de prijzen van de eerste levensbehoeften, en dat de loonen, in de overeenkomst bepaald, niet elas tisch zijn, zulks in dien zin, dat er niet voldoende correlatie is gelegd tusschen de loonen in dit bedrijf en die in hiermee gelijk te stellen bedrijven. HET VERKEERSINZICHT VAN DE WEGGEBRUIKERS. In November 1.1. schreef de K. N. A.G. een prijsvraag uit ter beantwoording van de vraag: „Wat kan gedaan worden om alle weggebruikers een goed verkeersin- zicht te doen krijgen en wat is daarbij de taak der overheid?'' Nadat de inzending is gesloten, blijken er 107 antwoorden zijn ingekomen, welke zullen worden beoordeeld door een jury, welker samenstelling door het ver scheiden van den heer E. D'ozy e enige wijziging 'heeft ondergaan. Deze bestaat thans uit mr J. Linthorst Homan, voorzitter van de K.N.A.G., als voorzitter en als leden mr L. Einthoven, hoofdcommissaris van politie te Rotter dam, Jhr mr F. A. Groeninx van Zoelen, ambtenaar O. M., Zwolle; P. J. H. G. Herten, districtscommandant van de Rijksveldwacht te Utrecht, majoor A. M. M. van Loon, commandant van den mo- tordienst, Haarlem, mr A. baron Sohim- melpenninck van der Oye, voorzitter van het Verbond van vereenigingen voor Vei lig Verkeer, Baarn en mr dr J. F. Schön- feld, administrateur bij het departement van waterstaat te 's Gravenhage. REGELING ZIEKENVERZORGING. Commissie geinstalleerd door minister Slingenberg. De Minister van Sociale Zaken, mr Slingenberg, heeft gistermiddag op zijn departement de door hem ingestelde com missie geinstalleerd, welke in opdracht heeft, hem op den grondslag van een voorontwerp van een vierde nota van wij ziging van de bij de Tweede Kamer aan hangige ontwerp Ziekenfondswet, van ad vies te dienen. In zijn installatierede heeft de minister er aan herinnerd, dat het vraagstuk van een wettelijke regeling van het zieken- fondswezen reeds meer dan vijftien jaren hangende is. In 1919 werd onder minister Binnenland. Welke dienstplichtigen naar huis gaan. Economische en industrieels verdedi gingsvoorbereiding, Groote brand te Roermond. De grenswijziging op Zuid-Beveland. Het advies van B. en W. van Goes. Buitenland. De besprekingen te Genève. De Italiaansche opmarsch in Abessynië. verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. Aalberse een staatscommissie ingesteld, onder voorzitterschap van mr Kooien, om advies uit te brengen over een regeling van een goede ziekenverzorging. Op den grondslag van het door deze commissie samengestelde voorontwerp is een wetsontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt, dat sindsdien her haaldelijk is gewijzigd. D'e minister ver zocht thans de commissie over het ont werp van de vierde nota van wijziging met spoed advies uit te brengen en heeft de commissie verzocht dit advies uiterlijk 15 Mei a.s. aan hem te willen uitbrengen. REORGANISATIE BINNENSCHEEP VAART. Subcommissie met onderzoek gereed. De subcommissie, uit de centrale com missie van advies en bijstand over het verkeersfonds, die aan minister Gelissen advies 'zal uitbrengen over de vraag of er in afwachting van verdere maatrege len tot reorganisatie of regeling der bin nenscheepvaart aanleiding bestaat tot wijziging of intrekking van de wet op de evenredige vrachtverdeeling over te gaan, is met haar onderzoek gereed gekomen. De commissie heeft haar voorstellen echter nog niet geformuleerd. Het voor nemen der regeering om een regeerings- commissariaat voor de Rijnvaart in te stellen, waarover wij alreeds in dit blad berichten, houdt met de arbeid dezer subcommissie geen verband. Defensiefonds afgekondigd. In het Staatsblad is thans afgekondigd de wet tot instelling van een defensie- fonds, benevens de begrooting van dit fonds voor het jaar 1936. Verlengde diensttijd. De eerste ploeg der lichting 1936, in opleiding tot onderofficier-administra teur bij de infanterie, de wielrijders, den motordienst, de motor-, de kust-, en de luchtdoelartillerie, de genie, de ponton niers en torpedisten en de bereden artille rie, die aanvankelijk 31 October met groot verlof zou vertrekken, zal eerst op 30 Ja nuari 1937 in het genot van groot ver lof worden gesteld. 12 April a.s. zal het mosselseizoen voor export geheel gesloten zijn. Alleen mosselpellers mogen nog exporteeren. Middelburg. De Ned. Bond van gem. ambtenaren houdt dit jaar zijn algemeene vergadering te Middelburg op 3 Sept. Den Volgenden dag wordt een excursie gemaakt naar Schouwen en Duiveland met een terugtocht door Zuid-Beveland. Goes. Gemeenteraad. Op Donder dag 16 April a.s., des namiddags twee uur, vergadert de Gemeenteraad. Aan de orde komen: Opnieuw vaststellen der verordening op de heffing van opcenten op de ge meentefondsbelasting. (Blijft ongewij zigd). Voorstel tot opheffing der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Vaststelling van pensioensgrondslagen. Goedkeuring der door het Bestuur van het Gasthuis vastgestelde salarisregeling voor het personeel dier instelling. Uitbreiding van het opslagterrein van het gemeente-gasbedrijf. Vaststelling kohier straatbelasting. Wijziging gemeente-begrooting voor '35. Idem 1936. Voorstel tot overname van een perceel tje grond van den heer J. F. Jansen. Voorstel tot vaststelling van nieuwe verordeningen op de heffing en invorde ring van rechten op de algemeene be graafplaats en tot wijziging der verorde ning op de algemeene begraafplaats. Voorstel tot het nemen van besluiten,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1