&n feïtida1 l&d&z -moet iieamwiox Is qz&n wvnst zxmd&x cecicwue. Rechtszaken Kunst en Wetenschap Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. van Omdat meneer A zijn auto net op den hoek heeft geparkeerd, kan B zijn bocht niet veilig nemen. Parkeeren in bochten, in te smalle straten of te dicht bij een hoek is gevaarlijk en... verbodenl den, dat binnenkort een steunregeling tot stand komt. Ook deelt de voorz. mede, al les te hebben gedaan, om de rijkspolitie te behouden, maar dat is niet mogen geluk ken. Er is echter bericht ontvangen, dat er wordt gewerkt om hier politietroepen te krijgen. Het plankier op de kade, dat in een slechten toestand verkeert, zal spoedig vernieuwing ondergaan. Nu volgde benoeming wethouder. Ge kozen wordt de heer P. Dekker (V.-B.), met 4 st. (2' st. op Simonse en 1 st. op F. J. Gastel). Dhr D'ekker neemt direct zijn benoeming aan. D'e voorz. dankt den heer Gastel voor alles, wat hij als wethouder voor de ge meente gedaan heeft. Dhr Gastel dankt den voorz. hiervoor. Aan den voorzitter-regent van 't Gods huis, den heer Jac. Maas, wordt op ver zoek eervol ontslag verleend. Ook de ont slagaanvrage wegens vertrek van mevr. Theri wordt ingewilligd. Op de voor dracht voor regent komen voor de heeren M. Caljouw en L. MeijerSmid, en voor regentes mevr. G. Goopsv. d. Sluis en mevr. Heerenboutvan Oeveren. Dhr M. Gal jouw werd met 5 st. gekozen (2 op L. Meijers), mevr. G. Coops<v. d. Sluis met 7 st. Aan het hoofd der school dhr Theri wordt wegens vertrek naar Pijnakker eer vol ontslag verleend. Idem aan mej. Rijk aard, onderwijzeres 0. L. school, daar deze benoemd is te Vlaardinger-Ambacht. Het verzoek der voetbalvereeniging om het voetbalveld te mogen gebruiken en daarop wedstrijden te houden komt in be spreking. De voorzitter betreurt het, dat dit altijd op den Zondag plaats heeft. De Zondagsheiliging gaat hiermede weg Persoonlijk is spr. daartegen. Was het voor een dag in de week, dan zou spr. zooveel mogelijk medewerking geven, maar nu gaat dat niet. Het verzoek wordt verworpen met 4 tegen 3 st. Het verzoek van mej. Franke'Be- zooyen werd behandeld wijl zij f 104 pen sioen mist. Besloten werd, daar de raad de billijkheid erkent om haar jaarlijks dit de billijkheid erkent, om haar jaarlijks dit bedrag te geven. Ook werd besloen, in zake den Veerschenweg, om het bedrag dat door Veere gestort moet worden, in eens te betalen en een leening aan te gaan van f 1400, tegen 4H pet., en in 10 jaren af te lossen. Nu kwam aan de orde crediet streek plan. Dte voorz. licht dit nader toe. De kosten worden berekend op plm. f 175. Met 5 stemmen voor werd in principe besloten met het streekplan mee te wer ken. Ook de raming van f 175 werd door den raad goedgekeurd. Burgemeester en Weth. worden door den raad gemach tigd, hiervoor een Commissie te benoe men. Ten slotte wordt na eenige discus sie besloten, onderscheid te maken tus- schen begrafenissen le en 2e klasse inn de aankleeding van de paarden en wordt niet aangenomen het voorstel van de meerderheid van B. en W. om den koet sier een steek in plaats van een hoed te doen dragen. De heer Leer bepleit enkele zaken in zake de werkloozen, maar de voorz. licht hem in, dat B. en W. hierin reeds doen wat mogelijk is, maar om ongelimiteerd werk te verschaffen, dat gaat niet. Dhr Dekker dankt de heeren die aan zijn benoeming hebben medegewerkt. Lewedorp. Het sportpark dat na den laatsten wedstrijd van het vorige jaar wel als afgedaan kon worden beschouwd, is onder de nieuwe leiding van de heeren M. Vermue, G. Verdonk en J. H. van den Dries terdege aangepakt en met succes. Het rijivlak is geheel waterpas gelegd: de afrastering is vernieuwd en om de kroon op het werk te zetten, is de baan aangesloten bij de Kon. Ned. Motorwiel- rijdersvereen. De baan is hierdoor, in tegenstelling met het vorige jaar, toen het nog een „wilde baan" was, een officieel erkende B-baan geworden. Het pestuur stelt zich voor in overleg en met goed vinden van K. N. N. V, dit jaar 2 motor races te geven en wel op 2en Paaschdag en op 2en Pinksterdag. Voor 2en Paasch dag zijn 19 renners geëngageerd, waar onder Oosterbaan, v. d. Wal, Versluys, Huibregts, v. d. Pluym (een broer van den eenige jaren geleden in België veron gelukten v. d. Pluym). Een luidspreker installatie zal op het terrein aanwezig zijn om het publiek van het verloop van den wedstrijd op de hoogte te houden. Deze belangrijke wedstrijd zal weer veel publiek trekken. Westkapelle. Dezer dagen bracht een leerling van de openbare school alhier een krab van een voor deze omgeving ongewonen vorm mee naar school, Hel bleek een exemplaar van de zoogenaam de wolhanakrabben te zijn. HET JACHT VOOR DEN SJAH VAN IRAN. Vereerende opdracht voor onze scheepsbouw. Aan de „Hengelosche Fabrieksbode' (Weekblad voor het personeel der Machi nefabriek Gebr. Stork Go.) is het vol gende ontleend: „Eenige maanden geleden heeft de Sjah van Iran (gelijk men weet is dit de nieu we naam van „Perzië") door middel van de Nederlandsche Maatschappij voor Ha venwerken, opdracht gegeven tot den bouw van een jacht, dat dezen vorst als „pleziervaartuig" zal dienen op de Kas pische Zee. Hei goede vertrouwen, dat wij Nederlanders daar in het Oosten ge wekt hebben en hiertoe heeft zeker de Ned. Mij. voor Havenwerken zeer veel bijgedragen heeft geleid tot den wensch van den monarch, ook de Hollandsche scheepsbouwers uit te noodigen, ontwer pen in te zenden. De plannen van den be kenden jachtontwerper, den heer A. W. de Voogd, zijn toen uit een groote inter nationale inzending gekozen, om de Hol landsche degelijkheid van constructie en den goeden smaak, die zoowel uit den ranken, sierlijken vorm van het schip spreekt, als uit de gekleurde schetsen van de betimmering en de weelderige in richting, zooals ze van de vorstelijke ver trekken aan 'boord verzorgd worden door de Kon. Ned. Meubelfabriek H. P. Mut ters Zn. Het jacht wordt gebouwd op de werf van N. V. Boele's Scheepswer ven en Machinefabriek te Bolnes, terwijl onze Machinefabriek twee Stork-Hessel- man enkelwerkende tweetact Dieselmo toren van 650 P.K. levert om het schip een snelheid te geven van 1516 mijl per uur. De lengte van het jacht bedraagt 54.30 m., de breedte 7.81 m. en de holte 5 m.. De diepgang van het schip, 3.20 m„ maakt het onmogelijk het o-p eigen kracht naar de Kaspische Zee, een binnenzee te brengen. De aflevering leverde dus al aanstonds een moeilijk probleem op. De eenige wa terverbinding is, vooral bij den laagsten waterstand, aanmerkelijk minder diep dan de diepgang van het jacht. Aanvankelijk werd dus overwogen, om het jacht in stukken naar zijn bestem ming te vervoeren. Maar men vreesde dat de plaatselijke hulpmiddelen niet toerei kend zouden zijn voor de reconstructie. Toen werd besloten, naar den ouden Hollandsehen trant, een soort kameel te bouwen, waar het schip in past om er heen te dragen. Dit dok komt ook op de werf van Boole op stapel. Het wordt 69 m. lang en 9.60 m. breed. Voor de reisroute vond de directie een voorbeeld in twee vrachtschepen, die vroe- er uit Duitsohland naar de Kaspische Zee zijn vervoerd. Uit de literatuur bleek dat ze eergt naar Leningrad zijn gegaan, vervolgens over het Ladogameer, Swir, Onegameer, Wytega en Wolga, die in de Kaspische Zee uitmondt. De Hollandsche bemanning zal nu het keizerlijke jacht naar Rusland brengen. Russische schepe lingen vervoeren het dan door eigen land en in zee neemt de definitieve bemanning het dan weer over. Het jacht, dat Sjah Sevar gedoopt zal worden, heeft drie dekken. Op het sloe- pendek bevinden zich de stuurhut, kaar- tenkamer, de hut van draadlooze tele phonic en telegraphie en een ruim en ge riefelijk verblijf voor den kapitein met een bureau en veranda. Het hoofddek krijgt achteruit een ter ras, waar de vertrekken van Z. M. Risa Khan met openslaande deuren op uitko men. Dit zijn een salon, slaapkamer, bad kamer, werkkamer, met het aangrenzend bureau voor zijn particulieren secretaris. Bij- de berekening van de hoogten is overwogen, dat Risa Khan circa twee me ter lang is. Op dit dek logeert ook de zoon van den vorst. Verder wordt er een bar ingericht, met hooge krukken, en de pantry (provisiekamer), -die door een lift verbonden is met de speciale keuken voor den Sjah. En dan zal hier de groote-, weidsche eetzaal komen, berekend voor 16 gasten, met een mooi uitzicht door den koepelvorm van ramen. De inrichting van deze vorstelijke ver trekken zal fantastisch mooi worden uit gevoerd en den indruk geven van een modern sprookjesschip. Tusschendeks zijn de verblijven voor de bemanning, met een eigen waschge- legenheid, het logies voor de scheepsoffi cieren, hun langroom (woonvertrek), de keukens met electrische en gasoliefornui- zen, de wijnkelder. Achteruit wonen de leden van de hof houding en enkele gasten. In alle ver blijven is zoowel centrale als electrische verwarming. Het koningsjacht zal tevens twee snelle z.g. auto-motorbooten meevoeren. Een voor Zijne Majesteit zelf, en één ten dienste van den kapitein en de beman ning. Hun afmetingen zijln 7 M. bij 2.20 M. Alleen de indeeling en de opbouw van de twee verschillen. En dan wordt het jachtje voor den Sjah uitgevoerd in ma honie-, het andere in teakhout. Voorin zit de stuurman, als 't ware de chauffeur met een matroos naast zich, open en on beschermd. En in het „koetswerk" hier achter heeft de vorst zijn weelderig ver zorgd apartement, fraai betimmerd, de banken met blauwe rexine bekleed. Maar er is ook een ruimte, waar de Sjah bij mooi weer buiten kan zitten. I Het is voor de Hollandsche industrie een groote eer en bovendien een goede reclame deze opdracht te hebben mogen ontvangen van den heerscher van een groot Oostersch Rijk. Z. M. Risa Khan, Shah in Sha, stichter van de Phaleori- dynastrie en dit doet onwillekeurig terug denken aan de tijden van Tsaar Peter van Rusland, die ter bestudeering van den scheepsbouw naar Holland reisde, omdal toen reeds de Hollandsche scheepsbouw een internationale reputatie had. Faillissementen. Het fail lissement van G. D'ees, landbouwer te Koewacht, Curator Mr R. J. J. Lambooy, advocaat te Hulst, is- geëindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelings- lijst met een uitkeering aan de concur rente söhuldeisohers van 6.6786 net. Idem het faillissement van C. Rie- mens, landbouwer te Boschkapelle, Cu rator Mr R. J. J. Lambooy, advocaat te Hulst, zonder eenige uitkeering aan de concurrente schuldeischers. „Johannes-Passion", Bach. „Tot Oefening en Uitspanning" heeft deze „Passionsmusik" weder op haar pro gramma geplaatst en ze gisteravond, on der leiding van Joh. H. Garo in de Con certzaal te Middelburg ten gehoore ge bracht. Men kan deze muziek niet hooren, zon der onder den indruk te komen van het geweldig kunnen van den vromen Leip- ziger Cantor. Onwillekeurig gaat men een vergelij king maken met de Mattheus-Passion. Deze is anders, moet dat ook zijn. Het karakter van de Johannes-Passion wordt bepaald door den aard van de lijdensbe- richten in het vierde Evangelie. Johan nes gaf dit eerst veel later, vulde aan, ver telde van sommige episoden zeer uitvoe rig. Daardoor bezit de Johannes-Passion ook niet de eenvoudigheid en natuurlijk heid, die de Mattheus-Passion kenmerkt. Daar een reeks van korte gebeurtenissen waarbij de lyrische ontboezeming heel ge makkelijk aanknoopingspunten vindt, hier het verder uitbreiden van het reeds be kende, zoodat de tekst weinig gelegenheid geeft aria's in te voegen. De levendige trekken, die in de Mattheus-Passion voor komen, mist de Johannes-Passion. Daardoor werd de tekst muzikaal ar mer. Bach heeft dat zelf gevoeld en eenige episoden uit Mattheus daartusschen ge voegd: de weenende Petrus, het scheuren van het voorhangsel, de aardbeving. Het gaat hier vooral om het lijden van den Christus voor het Sanhedrin en voor Pilatus. Daarvandaan, dat de koren veel werk hebben. Hoe vol hartstocht, ja demo nisch is de muziek daar gedacht, als ze weergeven moet de haat, die de Joden vervulde tegen den Rechtvaardige; een haat, die ze uiten in een veelheid van woorden om daarmee als 't ware de zwak heid van hun argumenten te vergoeden. En dan, welk een bovenaardsche verhe venheid omgeeft hier (in het Evangelie van Johannes) de Christus en Bach wil dat in zijn muziek weergeven. „Lijden en tóch ook weer heerlijkheid" worden al dadelijk gepredikt in het ge weldige aanvangskoor: H.err, unser Herr- scher, dessen Ruhm in allen Landen herr- lich ist. Muziek, die vreemd aandoet. Geen won der! Lijden en heerlijkheid, wie kan deze begrippen vereenigen? Maar genoeg. Als solisten werkten mede: Nanda Ger- retsen, sopraan; Agat'ha Rengers, alt; Kees Smulders, tenor; Max Kloos, bas en Dr H. van der Kamp, bariton. 't Zijn vooral de tenor en de bas. die een belangrijke taak hebben te vervullen. I D'e tenor met zijn niet zoo krachtig, maar glashelder en zuiver geluid, gaf ons de recitatieven weer en zong van de harts tochtelijke smart, die Petrus beroerde, in de wonderschoons aria: Ach, mein Sinn, en wat gaf de bas zijn partij op waar dige wijze weer. Geen spoor van sentimen taliteit, maar met een verheven uitdruk king herhalend de woorden van Jezus, of zingend het arioso: Betrachte meine Seel. Of de moeilijke bewerking van het hoofd— koraal: Jesu, Kreuz, Leiden und Pein, in de aria met koor: Mein theurer Heiland. Een woord van lof voor het koor, voor het volbrengen van zijn moeilijke taak; niet alleen als het in wilde hartstochte lijke taal, de uitroepen van de Joden moet herhalen, maar evenzeer als het met een I stille wijding moet zingen: Ruht wohl. Vooral van de koralen had CarO' veel aandacht besteed, zoodat hij een avond i vol wijding wist te geven. Aan het klavier begeleidde Anny van de Putte en achter het orgel vervulde Th. C. Ferwerda te Middelburg zijn taak. De Vereeniging voor Instrumentale mu ziek, versterkt door leden van het Arn- hemscbe Orkest, verzorgde eveneens do begeleiding. Brand in een peulvruch- tenhandel. Gisteravond is brand uit gebroken op de vijfde verdieping van pand 69 aan het Haringvliet N.Z. te Rot terdam, waarin gevestigd is de N.V, 1 eulvruchtenhandel van Spitsen en Bos- I man. De brandweer had geen gemakkelijke taak. Omstreeks elf uur was men den brand meester. De opslag op de vijfde verdieping brandde gedeeltelijk uit. Een voorraad peulvruchten werd een prooi der vlam men. Jongen door een trein gedood. Gistermiddag waren enkele jongens met een bal aan het trappen nabij den overweg aan den Wolfsberg in de spoorbaan NijmegenKleef. Op een gege ven oogenblik kwam de bal op de spoor baan terecht. De tienjarige zoon van den voerman L. rende den bal na. Juist pas seerde de D-trein BazelAmsterdam, welke den jongen greep en een eind mee sleurde. Een dokter die spoedig ter plaat se was, kon slechts den dood constatee- ren. Moordaanslag. Vermoedelijk tengevolge van een oude twist hadden de 36-jarige P. E. v. G. uit Voorburg en zekere J. C. van K. uit Den Haag gister avond oneenigheid met elkaar, welke er toe leidde, dat v. G. zijn revolver trok en eenige schoten op v. K. loste. Van K. vluchtte, maar werd achtervolgd door v. G., die opnieuw eenige schoten op hem loste, waarvan ééD K. in den linkeronder arm trof, welke brak. De dader nam hierop de vlucht, doch werd later in zijn woning gearresteerd. buiten verantwoordelijkheid der Redaeti- Geachte Redactie, Daar ik wegens ziekte verhinderd was, om op het ingezonden st.uk van Dhr Kodde van Zoutelande eerder in te gaan, wil ik U beleefd \erzoeken om alsnog een plaatsje te mogen ontvangen. Dhr Kodde moot het mij', niet kwalijk nemen, als ik eerst eens even met hem terug wil gaan tot het door hem gespro kene ip de vergadering van de afd. van de S. G. j. te jiagtekerke, want naar het mij voorkomt wil dhr Kodde enkele pun ten door hem met nadruk vastgesteld, nu maar liever vergeten en wegredenee- ren. Zijn onderwerp was: Het Werkloos heidsbesluit 1917. De werkloosheidsver zekering was volgens hem niet te aan vaarden, o.m. omdat het verzekering was, en ook omdat de werkloosheidsverzeke ring aan de vakbonden verbonden was. Vanwege die verbinding moesten volgens dhr Kodde, de premie voor de W. K. en de Bondscontributie bij elkaar opgeteld worden. Hierna is in onze vergadering van de N.C.L.B. door dhr Vingerling en door mij in „De Zeeuw" bewezen, dat er vrije kassen bestaan, ook in Zeeland, die door geen enkele band aan eenige vak bond verbonden zijn, dus dat de indruk die het spreken van dhr Kodde gewekt had, onjuist was, wijl ze berust op ver keerde voorstellingen. Ook is door dhr Kodde gezegd: dat aansluiting van de gemeente niet te aan vaarden was, omdat zulk een beslissing een gevaar beteekende voor de kerk, wani als de arbeiders financieel onafhankelijk werden van de Diaconie, zou ue baud aan de kerk verslappen, Bezien wij nu in het lioht van deze fei ten het schrijven van dhr Kodde van 21 Maart. Nu zegt hij, nu de kring wat nau wer getrokken wordt: Uitdrukkelijk heb ik gezegd dat er andere kassen waren. (Vrije kassen?? J.) Neen, dat zegt hij nu, gedwongen, omdat hij niet kan ontkennen dat hij het getal 138 genoemd had; dit had ik gezegd, om het opzettelijke van zijn onjuiste voorlichting te bewijzen. Toch weet ik zeker, dat alle geestverwanten van dhr Kodde met de gedachte naar huis gingen, dat er geen vrije kassen los van eenigen bend bestonden. Dat is later zeer duidelijk gebleken, bij de bespreking in onze vergadering tusschen de geestver wanten van Dhr Kodde met dhr Vinger ling op 20 Febr. Over „de principieels gelijkstelling van verzekering en pen sioen", zegt dhr Kodde wel: „het is er geheel naast", terwijl hij geen poging doet om mij'n stelling omver te redeneeren. Het is toch wel zielig, om bij verzekering te spreken van premie, en bij pensioen dit woord te vermijden en te spreken van bijdrage, hoewel in de Pensioenwet te hooi en te gras het woord premiebeta ling en heffing gebruikt wordt, zie vooral de toelichting van art. 36 van de Pen sioenwet. Ik zag ten overvloede het woord premie in mijn woordenboek na, en daar staat: „Premie jaarlijks te betalen ver- zekenngsgeld. Het is op het laatst van deze zin of dhr Kodde zelf twijfelt: Ik raad hem aan, eens met aandacht te le zen: „Le Gemeene Gratie", van Dr A. Kuyper, deel II de hoofdstukken 60 tot 80. Dan volgt de voorzichtige onderstelling, dat de S.G.P.-politiek en waarheid zoowat hetzelfde zou zijn. Ik zou graag hierover praten, maar durf niet, voor de ruimte. Ik wil dhr Kodde slechts verwijzen naar het antwoord van oud-minister Steen- berghe op de vragen van dhr Amelink, in verband met feiten genoemd in „zijn hout en zijn stok" van 7 Febr. 1935 en de rede van den leider van Uw partij in de Tweede Kamervergadering van 8 Maart d a.v. Op 21 Maart schrijft dhr Kodde, dat de S.G.P. en ook hij' zelf de arbeiders niet naar de armbesturen wil verwijzen. Maar hoe is dit nu te rijmen met Uw stelling, in de vergadering van de S. G. P. Een gevaar voor de kerk (zie boven). Trouwens onze gemeenteraadsnot uien zouden daar ook iets van kunnen ver tellen. Nu zegt dhr Kodde: Ik heb niets dan de waarheid gezegd en Jobse heeft niets aangetoond, dat niet waar was. Ik denk zoo, mijnheer Kodde, dat wij' de beant woording van deze vragen beter aan an deren kunnen overlaten. Hij schrijft ook nog: Ik betwistte het organisatierecht niet. Nu dat kunt U meenen, maar ik heb geen enkel goed woord over het organi- seeren vernomen, en toen U als antwoord op de vraag: Waarom alle gemeentebestu ren bij1 het W.B. 1917 aangesloten bleven terwijl zijl er eiken dag af konden? dit antwoord gaf: Er zei eens iemand tot mij: Als de werkloozen en steuntrekkers eens niet meer mochten stemmen voor de ge meenteraden, zouden de zaken er wel an ders uitzien. Als dhr Kodde deze wensch zonder scherpe afkeuring citeerde, dan ben ik van meening, dat mijd vrees niet zonder grond was, want van het stem recht tot het organisatierecht is maar één stap. Met de beschouwingen in Uw slotzin ben ik het niet eens. Want hier meen ik, moet den doorslag niet geven rang en stand, want tenslotte zijn wij allen men- schen; menschen die recht bezitten. En de vraag van duidelijk bewezen of niet bewezen, U weet, die beoordeel ik niet. En daar ik het als mijn plicht zie, om tegen hetgeen U sprak en schreef uit het oogount van het recht van den vrijen ar beider te orotesteeren, zal ik dit niet na laten. Want feitelijk is het droevig, dat onder belijders van den Christus in 1936 nog steeds geleefd wordt uit beginse'en, d'e 60 a 70 jaar geleden algemeen op gang deden en dat e er dergelijke nunten onder ons nog verschil van meening be staat. U bij, voorbaat hartelijk dankend voor de plaatsruimte, verblijf ik Uw dw. dn 'aglekerke, 5 April 1936 J. JOBSE. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 9 April; Zwakke tot matige, N.O. tot A W. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, kans op nachtvorst, weinig verandering in temperatuur overdag. Stand van hedenmiddag 3 u Stand van gistermiddag 3 uur: 761. Licht op voor fietsen Donderdag 7 u. 5 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6