DE ZEEDW 1r I 11 1 11 De Dochtervan den Opperrechter HZ BRENGT U GEMAK EN VOORDEEL TWEEDE BLAD Uit de Provincie Rheumafiek? laat* II toch wrijven De luchtbescherming. Financiering van de industrie. akkers Kloosherbalsem Want zonder dat U eenig zwaar werk behoeft te doen geeft H.Z, zelfwer kend waschmiddel aan al Uw wasch- goed een ongeëvenaarde helderheid. FEUILLETON deze industrie-financiering verbonden zijn, betreft, mag worden opgemerkt, dat, aangezien de credieten bij het geringe eigen kapitaal, dat voor de financierings maatschappij is gedacht, practisch geheel door geldleeningen uit 's rijks kas zullen worden gefinancierd en voor deze lee ningen door de financieringsmaatschappij een normale rente moet worden betaald, voor de te verstrekken credieten steeds een iets hoogere rente, dan de maatschap pij zelf moet betalen, zal moeten worden berekend, zoodat het verschil kan worden aangewend tot dekking van de kosten der maatschappij en zoo mogelijk voor het aanleggen van een reserve voor verliezen. Bovendien ligt het in de bedoeling, daar voor tevens bij het verleenen van een crediet een zekere afsluitprovisie te be rekenen. In het voornemen, de maatschappij zoo veel mogelijk op commercieelen grondslag te doen werken, moge nog een bijzondere rem gezien worden voor de financiering van twijfelachtige projecten. In de tweede plaats zal de op te rich ten Maatschappij voor industrie-financie ring zich niet bewegen op het terrein, waarop het particuliere bankwezen in Ne derland werkzaam is, met name zal zij geen credieten op korten termijln verstrek ken. Dat de behoefte aan een instelling, als in het wetsontwerp wordt voorgesteld, in derdaad bestaat, moge ook blijken uit de ervaring, die tot dusverre met het Werk fonds is opgedaan. Het totaal bedrag der voor industrieele doeleinden toegezegde 86 credieten en subsidies bedroeg op 15 Maart 1936 f 17.843.765. De ministers staan niet op het stand punt, dat deskundigen alleen op het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te vinden zij'n. Zijl zien er dan ook geen bezwaar in om den Raad van Bestuur met enkele particulieren uit te breiden. De daarvoor noodzakelijke wij zigingen zijn in de statuten aangebracht. Om te voorkomen, dat regionaal door de instituten zaken worden gestimuleerd, die in nationaal verband niet verant woord zijn, zijn de economisch-tedhnolo- gische instituten in een organisatie ver- eenigd, met als kop-organisatie het cen traal economisch-technologisch instituut van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart. De ministers hebben geen bezwaar het aandeel, waarvoor de Staat der Nederlan den in het maatschappelijk kapitaal der vennootschap deelneemt, te brengen van tenminste 90 pet. op ten minste 75 pet. van het maatschappelijk kapitaal. De daartoe strekkende wijziging is aange bracht. De memorie gaat vergezeld van ont- werp-istatuten, van een nota van wijzi ging en van een gewijzigd ontwerp van wet. Vereeniging Ziekenverpleging op Walcheren. Volgens het jaarverslag van de vereen. Ziekenhuis verpleging te Middelburg over 1935, is de verwachting, uitgesproken in het vorige jaarverslag, dat 1935 de 25000 leden zou brengen, ten volle uitgekomen en zelfs met een paar honderd is men er over heen. Met een zuivere ledenwinst van 1143 mag men zeer tevreden zijn. He laas zijn de financieele uitkomsten min der gunstig dan de groei van de vereeni ging en ongetwijfeld zullen maatregelen noodig zijn om tot een blijvende sluitende exploitatie te komen. Dank wordt gebracht aan Jhr. H. A. van 'Doorn, die wegens gezondheidsrede nen ontslag moest nemen als voorzitter, voor wat hij als zoodanig heeft gedaan voor de vereeniging. De keuze van Jhr. Mr A. F. G. de Gasembroot als zijn op volger is een goede geweest. Alle vereenigingen voor Ziekenhuisver- pleging in Zeeland zijn op één na bij de Landelijke Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland aangesloten. Zij telden te samen op 1 Ja nuari 1933: 57737; 1934: 65598; 1935: 72114 en 1936: 86587. Zeeland handhaaft ten volle haar uitstekend figuur in deze federatie. De op 23 Juni 1928 met 25 leden opge richte vereeniging te Middelburg telde er op 1 Januari j.l. 25229. In 1935 hadden 724 opnamen plaats in totaal gedurende 12.707 dagen. (In 1934 614 opnamen met 10.653 dagen.) Van de opnamen in 1935 waren er 490 in bet Gasthuis te Middelburg; 92 in het Sint Joseph Ziekenhuis te Vlissingen; 114 in Bethesda aldaar en 28 elders. Van de 724 opnamen waren er 379 uit Middelburg, 114 uit Souburg, 47 uit Ar- nemuiden, 30 uit Nieuwland, 16 uit Dom burg, 15 uit Oostkapelle, 17 uit Koude- kerke, 14 uit Veere, 11 uit Serooskerke, 9 uit Rittbem en Westkapelle, 8 uit Zou- telande, 7 uit Vrouwepolder, 4 uit Grijps- kerke, Meliskerke, en Gapinge en 1 uit Biggekerke. De exploitatierekening geeft een eind cijfer van f 60.932 en een nadeelig saldo van f 5059. i Het fort Rammekens. Door zijn eenzaamheid is het fort Rammekens een geschikte broedplaats voor de water vogels, die in 't hooge gras boven op het fort en in het riet der binnengracht daarvoor een goede plaats vinden. Om de vogels te beschermen is daar om van rijkswege bepaald, dat het fort gedurende 3 maanden niet door het pu bliek mag worden bezocht. Deze maat regel is met 't oog op de bescherming dier vogels zeker toe te juichen, daar door het afnemen van de nabijgelegen schorgronden aan het Sloe de gelegen heid tot broeden sterk is verminderd. Goes. Op Dinsdag 14 April wordt weer de bekende Emmabloem-collecte gehou den ten bate der tuberculose-bestrijding. Het geheele bedrag komt ten goede aan Goesche lijders en lijderessen. Aan de in zameling werken alle groepen der bevol king mee. Waar de nooden stijgen door vermindering van subsidies en door maat schappelijke toestanden, die door dreigen de ondervoeding de tuberculose doen toe nemen, dringen we op zeer krachtige me dewerking aan. - De Goesche Wijkverpleging ontving in het eerste kwartaal 1936: 3 giften van f 25, 2 van f 10, 5 van f 5, 8 van f 2.50, 8 van f 2, 1 van f 1.50 en 14 van f 1. In totaal f 171.50. lerseke. Oesterverzending over Maart 1936: Nederland 123101, België 369.928, Duitschland 109010, Engeland 15.350, Frankrijk 3750, Diversen 26.325. Samen 647.464. Vorig jaar Maart 1.312.138. Oudelande. Jaarvergadering kolenver- eeniging „Ons Voordeel". Aangekocht werden 345 ton eierkolen, 10 ton nootjes en 20 ton stukkolen; de eierkolen kosten van f 0.95 tot f 1 per H.L., nootjes f 0.95, stukkolen f0.90 franco thuis. Ontvangen was met inbegrip batig saldo f 5368,44, de uitgaven waren f 5251,51, zoodat het batig saldo zal zijn, nadat de nog in voor raad zijnde stukkolen zullen zijn verkocht (welke een waarde vertegenwoordigen van f 152.50) f 269,43. De aftredende bestuurs leden werden herkozen. Ellewoutsdijk. Loop der bevolking over maand Maart 1936. Ingekomen: Pieter Dieleman en gezin, landbouwer te 's-Heerenhoek. Jacoba van der Söhraaf, dienstbode uit Oudelande. Wemeldinge. Gemeenteraad. Dinsdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente voltallig. Medegedeeld wordt, dat het plan van werkverschaffing aan rioleering en bijkomende werken door den minister van Sociale Zaken is goedge keurd. Het ligt in de bedoelig om zoo mogelijk Dinsdag na Paschen met de uit voering der werkzaamheden te beginnen. Dé verkoop van hakhout aan den Val- weg' heeft opgebracht f 15. Laat U niet kwellen door rheumatiiche pijnen, die U oud maken vóór Uw tijd, met den geneeskrach- tigen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringt tot diep in de weefsels doorl Aangezien Jan Oudeman Jbz. te ken nen heeft gegeven, afstand te willen doen van de pacht van het ongebruikte gedeel te van de algemeene begraafplaats, heb ben B. en W. een publieke inschrijving geopend. Onder intrekking van het raads besluit tot onderhandsche verhuring aan Jan Oudeman Jbz. wordt thans met alg. st. besloten dit perceel grond te verhuren voor den tijd van 5 jaar aan J. J. Leen- dertse, alhier, voor de som van f 32 per jaar den hoop. Onder intrekking van de verordening, regelende de afkondiging van plaatselijke strafverordeningen, dateerende van 1851, wordt een nieuwe verordening vastge steld. In verband met een daartoe ontvangen aanschrijving wordt besloten, tot aanvul ling der algemeene politie-verordening met een bepaling, regelende de sluiting van café's in buitengewone omstandig heden. Vervolgens besluit de Raad accoord te gaan met de voorgestelde wijziging van de gemeenschappelijke regeling ingevolge de Vleeschkeuringswet voor den Keu ringskring Kruiningen, volgens welke verliezen voor deze gemeente op dezen dienst en winsten voor andere gemeen ten tegelijkertijd tot het verleden zullen behooren. Eveneens wordt besloten, aan Ged. St. gunstig advies uit te brengen omtrent het ontvangen ontwerp van wet tot wijziging van de grenzen der gemeente. Overgegaan wordt tot benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer L. Domini ons. Aanbevolen worden de heeren 1. J. Oele en 2. L. van de Velde. Benoemd wordt dhr J. Oele met 6 st. tegen 1 stem op dhr van de Velde. Hierna sluiting. De motorschoener „Mars" uit Gro ningen heeft ligplaats genomen voor het oesterbedrijf van den heer L,, tot het in nemen van een lading schelpen bestemd voor Engeland. Domburg, Maandagavond sprak in een buitengewone ledenvergadering van de kolenvereeniging „Domburg" de heer L. P. van Oorschot uit Vlissingen over het vraagstuk: „Waarom moet de kolenver eeniging coöperatief worden?" De ver gadering besloot met bijna algemeene stemmen tot omzetting van de vereeni ging in een coöperatieve. Veere. Gemeenteraad. Gis termorgen vergaderde de Raad voltal lig. De voorzitter deelt mede, dat inzake het verzoek Haringman in de vorige ver gadering een vergissing was gemaakt. Dte opmerkingen waren niet juist. Ook deelt hij den Raad mede, dat B. en W. al het mogelijke gedaan hebben hij de regeering om de moeilijkheden in de garnalenvis- scherij1 op te lossen. Verwacht kan wor- Ingezonden Mededeeling. ZELFWERKEND WASCHMIDDEL r,''W//A V ir '/W/W///'' [A HZ.21 -B VAN WOENSDAG 8 APRIL 1936, Nr 161, Een zuiver burgerlijke organisa tie, die ten doel heeft de gevolgen van een luchtoorlog voor de be volking te verzachten en zoo mogelijk te ontgaan. Aan een artikel in de „Nederlander" over bovengenoemd onderwerp is het vol gende ontleend; De tegenwoordige internationale ver houdingen zijn van dien aard, dat ern stig rekening gehouden moet worden met de mogelijkheid, dat binnen afzienbaren tijd wederom in Europa een gewapend conflict zal uitbreken en dat dan ook ons land niet gespaard zal blijven. Met dit betreurenswaardig feit voor oogen wordt thans allerwegen gewerkt aan het in het leven roepen van een ge meentelijken luchtbeschermingsdienst. Menigeen is de meening toegedaan, dat wanneer oorlogsgevaar dreigt of als de oorlog is uitgebroken, er dan nog volop gelegenheid zal bestaan om een behoor- lijken dienst te organiseeren. Deze meening moet echter met klem be streden worden. Allereerst zal bij' oor logsdreiging en in de eerste oorlogsdagen het overheids-apparaat in al zijn ver takkingen overbelast zijn; daarnaast moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid van een z.g. luebtraid over Nederland, die aan een oorlogsverklaring zal voorafgaan. Ten slotte zijn de maat regelen ten aanzien van de burgerbevol king te nemen zoo talrijk en omvangrijk en wordt van de burgerbevolking zelve een dermate gedisciplineerd en ter zake kundig optreden vereisebt, dat het uitge sloten moet worden geacht, dat dit alles zonder deugdelijke voorbereiding en her haalde practische oefeningen te verwe zenlijken is. Daarnaast dient propaganda voor de inrichting van den dienst te worden ge maakt ten einde bij de bevolking de be langstelling op te wekken voor de be- scherming van zichzelf tegen luchtaan- j vallen. Het moet een ieder dan ook duidelijk vo)or\ oogen staan, dat de luchtbescher-\ mmg een zuiver burgerlijke organisatie is, zulks in tegenstelling met de luchtverde diging, hetgeen behoort tot de taak van het leger en de vloot. De laatste ressor teert onder den minister van defensie, de luchtbescherming behoort bij' den mi nister van hinnenlandsche zaken. De luchtbescherming wil niet anders dan de gevolgen van een luchtoorlog 1 voor de burgerbevolking verzachten en ontgaan indien zulks mogelijk is. Ook indien men dit gevaar niet wil zien blijft het gevaar evengoed aanwezig, want in elk land wordt de militaire lucht macht voortdurend uitgebreid. Menschen met werkelijkheidszin begrijp pen dat beter iets gedaan kan worden dan niets. Hoe verschrikkelijk een ieder den oorlog ook vindt en den oorlog zal afkeuren, met de practijk van het leven moet nu eenmaal rekening gehouden wor den. Gelukkig dat de meeste menschen ge noeg werkelijkheidszin bezitten en hun medewerking verleenen bij1 de inrichting van den luchtbeschermingsdienst. Verblij dend kan in dat verband ook genoemd wor den, at het wetsontwerp tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen met een groote meerderheid in de Tweede Kamer aangenomen is, terwijil ook de le- z.o.< SENf v ER JTV JgvW f i i ROOD-EN ZWART MERK. 90.o „Hij is trotsch," zei de Koning. „Hij stamt uit een oud, adellijk geslacht en meent, dat hij mag zeggen, wat hij wil. Hij protesteerde tegen mylord Jeffreys' heiligen kruistocht in het Westen en ik kan de gedachte niet van mij' afzetten, dat hij ook dien jongen windbuil, die zijn naam draagt, een schuilplaats heeft ver leend. Wie schreef dien brief, die Jef freys werd overhandigd? Zonder deze zou de jonge Trelawney reeds lang aas voor de wormen geweest zijn. Wie hielp hem ontsnappen? Waar is hij nu?" De Koning sprak onsamenhangend. Hij vergat de staatszaken voor zijn persoon lijke wraakzucht. „Sir John Trelawney is vurig gekant tegen onze religie", spTak de priester. „Hij protesteert er tegen, dat 't leger des Konings door Roomsche officieren wordt aangevoerd; zijn stem verheft zich het luidst tegen wat Uwe Majesteit te Oxford gedaan heeft." „Zooveel te erger voor hem," snauwde Jakobus; „maar ga voort, vader. Wat zijn uw plannen?" den ds van der Heide en Wijnkoop vóór het ontwerp gesproken hebben. De taak van den luchtbeschermings dienst is veelzijdig, in het kort noemen wij het navolgende: a. de inrichting van den dienst, waarbij wij denken aan de volgende afdeelingen: medische-, scheikundige-, militaire-, poli- tioneele-, bouwkundige-, brandweer-, ont smetting»-, reinigings-, alarmeerings-, waarschuwings- en andere afdeelingen; b. de inrichting van schuilplaatsen op drukke verkeerspunten, het treffen van maatregelen ter bescherming van bijv. kunstschatten, het beveiligen van bijzon dere gebouwen (ziekenhuis, gevangenis, e.d.); e. de voorlichting van de bevolking en daarmee het maken van propaganda voor den dienst. D'e veelheid van den omvang van den dienst maakt het noodzakelijk, dat reeds thans in vredestijd met de inrich ting en organisatie een aanvang wordt gemaakt, gelijk wij in het begin van deze bijdrage betoogd hebben. Te veel staan de menschen nog twijfe lend en schouderophalend tegen de lucht bescherming aan te kijken. Dit is mis schien te begrijpen, doch in geen geval te verdedigen. De menschen moeten n u ac tief gemaakt worden en voorlichting ont vangen voor het gevaar, dat zich morgen kan voordoen. Een ieder doe zijn of haar plicht, we tend: een gewaarschuwd man geldt voor twee. Verstrekken van geld op langen termijn aan klein- en middenindustrie. Blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp oprichting van een „N.V. Maat schappij voor industrie-financiering" ontveinzen de ministers van Handel, Nij^ verheid en Scheepvaart en van Financien zich niet, dat in een crisisperiode, als zich thans voordoet, industrialisatie op veler lei bezwaren stuit. Dit neemt niet weg, dat men in een dergelijke periode de grondslagen kan leggen, opdat, wanneer in het bedrijfsleven wederom een opgaan de markt valt te constaleeren, voor de ontwikkeling der industrie verdere moge lijkheden kunnen worden geboden. Industrie-financiering met staatsgeld is geen doel in zich zelve, maar middel om de klein- en midden-industrie aan geld ep langen termijn te helpen. Deze taak is eigenlijk niet de taak der overheid. In tegendeel, het ware te wenschen, dat par ticulieren haar zoo spoedig mogelijk op zich zouden nemen. Naast de economisch-technologische exploratie en naast een goeden nijver heids-} en handelsvoorlichtingsdienst (waarvan de reorganisatie bijna gereed is) is vooral voor de klein- en midden industrie, die geen beroep op de emissie- markt kan doen, een financieringsli chaam noodig. De ervaring, welke tot dusverre met het Werkfonds 1934 is opgedaan, wijist er ook oip, dat bij1 de credietverleening nog een belangrijk terrein is, waarop het ge wone bankwezen in Nederland zich niet wil of niet kan wagen, doch dat, wil men de mogelijkheid tot verdere industrialisa tie inderdaad bevorderen, niet zonder meer veronachtzaamd mag worden. Ge zien deze omstandigheden kan er bij dit soort credietverleening of deelneming in het kapitaal door de overheid inderdaad een taak zijn. Wat de waarborgen betreft, zullen deze in de eerste plaats bestaan uit eerste hy potheken of andere zakelijke zekerheden; daarnaast kunnen ook persoonlijke borg stellingen of andere waarborgen, welke voldoende zekerheid voor het verstrekte crediet bevatten, worden aanvaard. Overigens zullen de op het tijdstip der credietverleening bestaande vaste schul den der betrokken onderneming bij het nieuw te verstrekken crediet moeten wor den achtergesteld; in het bijzonder zal het nieuwe crediet nimmer mogen dienen om andere schulden, welke door den gang van zaken niet liquide gemaakt kunnen worden, af te lossen. Wat de dekking der kosten, welke aan „Dit," zei de Jezuïet. „Nu is 't aan ons, belijders van het eenig ware geloof, nog verboden, zekere betrekkingen te be- kleeden." De Koning lachte. „Ik heb dat verbod opgeheven. Ben ik niet Koning? Kan ik niet mijn eigen officieren en raadslieden kiezen?" „Niet volgens de wet," antwoordde de priester. „Maar ik wil die wet veranderen," riep Jakobus uit, „ik sta boven de wet en wil doen, alsof zij niet bestaat. Het is mijn recht boven de wet te staan en van dat reobt wil ik gebruik maken." „Dat moet en dat zal", zei de priester, „maar laat ons geduld oefenen". „Geduld I geduld I Ik heb er genoeg van. Maar boe?" „De Dissenters zijn zeer verdrukt." „Ja, dat is waar en dat zal zoo blij ven, want ik baat ben. Daarin helpen de bisschoppen mij'. Zij ondersteunen mij bereidwillig." „Ja, dat was zoo in 't verleden. Maar 't wraakgevoel tegen hen sterft uit." „Welnu, laat 't uitsterven. Wat zou dat „Er zijn drie partijen in den Staat: de Staatskerk, de Dissenters en onze Heilige Kerk. 'Op dit oogenblik hebben alleen zij, die tot de Staatskerk behooren, burger rechten." „Maar daaraan 'heb ik toch een eind gemaakt?" „In zeker opzicht wel, Uwe Majesteit, maar er is een betere weg." „Welke?" '„Laat de Acte van Tolerantie afge kondigd worden. Ga terug naar de positie, die gij innaamt voor uw troonbestijging. Dring er op aan, dat de godsdienstige overtuiging het bekleeden van een staats betrekking niet in den weg behoort te staan. Door dat middel zult ge de Dis senters weer tot uwe zijde overhalen." „Maar ik haat de Dissenters!" „Een aanhanger van de ware Kerk kan ongetwijfeld niet anders doen," zei de Jezuïet rustig. „Maar gij: stelt voor hen te dulden!" „Uw Majesteit heeft wel eens gehoord van 't lekker hapje, aan Cerberus, den driekoppigen, vergiftigen helhond, gege ven?" antwoordde de priester. „Ja, ga door." „Vaardig de Acte van Tolerantie uit," ging de priester voort. „Daardoor zult gij de Dissenters gerust stellen en tot uwe zijde overhalen. E'enige maanden kunt ge doen of ge hen begunstigt, maar in dien tijd kunt ge alle gewichtige posten door de ware geloovigen doen innemen. Dan kunt gij, stap voor stap, verder gaan en de Dissenters uitsluiten, tot, b.v. in twee jaar, alle gewichtige betrekkingen be kleed worden door trouwe aanhangers van Uwe Majesteit." ,,'t Staat me tegen, om aan een Dis senter te denken anders dan als vijand," sprak de Koning, „maar ik moet toestem men, dat 't plan goed is. Laat mij1 tijd om er over na te denken." „Daardoor zult gij' alles winnen," ging de priester voort. De Dissenters en de gematigden in de Staatskerk, die u ge negen zijn, zullen dan een groot percen tage der bevolking vormen, met dezen en de Katholieken kunt gij doen wat gij wilt." „Maar als de bisschoppen weigeren de Acte van Tolerantie af te kondigen?" „Dan worden zij oproerlingen. En voor oproerlingen staat de Tower open." „En als zij gehoorzamen?" ging James opgewonden voort. „Dan hebt gij uw doel bereikt," ant woordde vader Peter. Gedurende dit gesprek hadden de an deren gezwegen; maar nu nam één het woord. „Ik zie één zrwakke schalm in de ke ten, die gij' smeedt," zei hij. „En die is?" „De Dissenters. Cerberus zou misschien de lekkere beet kunnen versmaden." „Vertrouw hem maar," sprak vader Peter. „Hij) is zoo vreeselijk behandeld, dat hij blij zal zijn een gelegenheid te vinden om zicb te wreken op de Staats kerk, die hem vervolgd heeft." „Wat zal de lord Kanselier ervan zeg gen?" sprak een ander. „O," merkte lord Gastlemaine op, „Jeffreys denkt tegenwoordig aan geheel iets anders. Hij' verlustigt zicb in bet goud dat hij! verkregen heeft van Prideaux, den puritein uit het Westen en hijl tracht de bezittingen van Beaumont aan zich te trekken." „Maar dat kan hij niet." „En waarom niet? Hij heeft al de be wijzen, al de papieren in zijln bewaring. Veronderstel dat de pupil op haar recht aandringt? Waar zij'n de bewijzen? De lord Kanselier heeft ze. Ha, ha! Maar hij verdient ze. Hij heeft Zijn Majesteit trouw gediend. Ik wou op gelijke voor waarden ook wel voogd worden," zei Castlemaine. „Vooral als er getwijfeld wordt aan de wettigheid van het huwelijk van den va der der pupil", lachte een ander. „Ja, en als de pupil als een hond wordt gedresseerd," merkte Castlemaine op. De Koning had niet geluisterd naar 't laatste deel van 't gesprek. Blijkbaar peinsde hij over 't plan van vader Péter. „Het lijkt goed," mompelde hij telkens weer. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5