r De gouverneur van Curasao. Huiseigenaren over het vaste-lasten-ontwerp. Verlenging financieele regeling rijk en gemeenten. Uit de Provincie. Kerknieuws Qnderwijs. Gemengd Nieuws Antl-Rev, Jongerenactie, Bij de gehouden stemming ter verkie zing van twee leden van het hoofdbestuur der A. R. J. A. zijn uitgebraoht 145 gel dige stemmen. De uitslag is, dat ter uit breiding van het hoofdbestuur met één lid uit de Zuidelijke provinciën herstem ming moet plaats vinden tussohen de hee- ren W. Boogaards te Kapelle en Ds A. M. Franssen te Biezelinge. In de vacature, welke op 1 Now, a.s. zal ontstaan door periodiek aftreden van den heer E. van Ruller, verkreeg de heer T. de Boer, com mies ter gemeente-secretarie te Aalten, 93 stemmen. De luchtlijnen op Twente. Tusschen de Koolhoven- en de Fokker fabrieken zijn besprekingen gevoerd, die tot doel hadden te overwegen, of het mo gelijk is om wanneer de K, L. M. even tueel de diensten op Twente staakt de ze lijn te exploiteeren. Het ligt niet in de bedoeling om, zooals het gerucht gaat, daarvoor een nieuw vliegtuigtype te bouwen. Koolhoven en Fokker hebben de beschikking over vol doende modellen voor binnenlandsch verkeer, om daaruit een keuze te maken. Deze besprekingen verkeeren evenwel nog in een stadium van allereerste voor bereiding. Ook met de regeering zullen onderhandelingen worden gevoerd. Bij de K. L. M. 'heeft men nog geen be slissing genomen omtrent de vraag, of de diensten op Twente dit jaar reeds zullen worden stopgezet, dan wel dat men ze nog tot het volgende seizoen zal onder houden. Individueels huurverlaging is een vuist in fluweelen handschoen. Gister is te 's-Gravenhage een druk bezochte vergadering gehouden van den Ned. Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers. Het woord werd gevoerd door Drs W. A. Hermse uit Rotterdam, die uiteen zette, dat het doel dezer vergadering was, de publieke opinie er van te doordringen, dat het vaste-lasten-ontwerp in den hui- digen vorm niet mag worden goedge keurd. Spr. wees op het verband tusschen de aanpassingspolitiek der regeering en dit wetsontwerp. Het ontwerp wekt den indruk, dat 'het aan de huiseigenaren hulp verleent, doch inderdaad zullen de huiseigenaren practisch alle financieele nadeelen hebben te dragen, die een ge volg zijn van deze aanpassingspolitiek en dit niettegenstaande de huiseigenaren reeds veel kapitaalverlies hehben gehad, ook ten gevolge van die politiek (ap plaus). Spr. ging de bezwaren der regeering na tegen afschrijving op hoofdsommen en kon die bezwaren niet deelen. Het spreekt vanzelf, dat iemand die geen schuld 'heeft, niet kan profiteeren van schuldvermindering. Vermindering van schuld is niet anders dan aanpassing van die schuld aan de verminderde op brengstmogelijkheid van het object. De schuldeischers moeten dan ook deelen in de waardevermindering (applaus). In de individueele huurverlaging zag spr. een vuist in fluweelen 'handschoen. Dit stelsel zal leiden tot een economisch niet te verantwoorden verlaging in de lagere klassen, met als gevolg, dat steun verlaging wordt afgewenteld op de huis eigenaren. De regeering heeft geheel voorbij ge zien, dat de waardedaling van het onroe rend goed grootendeels een gevolg is van de maatregelen der overheid zelf. Spr. critiseerde verder de z.i. veel te ruime marge van pet. voor de hypo theekbanken, waardoor de huiseigenaren meer dan de normale rente betalen. Dit doet het rechtvaardigheidsgevoel geweld aan. Beter ware het, de reserves der hypotheekbanken te doen aanspreken. De 4% procent rente voor oude hypo theken zal practisch beteekenen, dat het hier een minimum betreft. De meeste hypotheken zullen op of boven dat peil zijn. Waarom niet de particuliere hypo theekrente op 4 procent gebracht? Die van hypotheekbanken zou dan 4,5 of 4,6 kunnen worden. Spr. concludeerde, dat in afwachting van nadere overheidsmaatregelen, het ontwerp, aangevuld, kan worden aange nomen, echter onder het uitdrukkelijk voorbehoud, dat van saneering van het bedrijf geen sprake zal zijn (luid ap plaus). Er volgde eenige gedachtenwisseling, waarbij o.m. opgemerkt werd, dat de vorderingen der crediteuren dienen te worden aangepast aan de verhoogde koopkracht van den gulden. Ook werd opgemerkt, dat het wel lijkt, of de hypotheekbanken dit ontwerp ge maakt hebben. De voorzitter deed hierna mededeeling van een adres, ter zake van dit wetsont werp gezonden aan de Tweede Kamer. In dit adres komt de bond tot de con clusie, dat de tot dusver getroffen en de in dit ontwerp door de regeering voor gestelde maatregelen ten aanzien van de exploitatie van het gebouwd onroerend goed te eenen male onvoldoende zijn, aangezien o.m. worden gemist maatrege len, welke evenwichtsherstel brengen tus schen de waarde van het onroerend goed en de daarop rustende schuld. Voorts geeft de bond als zijn meening te kennen, dat aanpassing op het terrein der huren reeds voor het overgroots deel geheel is verkregen, zoodat het ingrijpen van overheidswege niet noodzakelijk is en daarom achterwege dient te blijven, ter wijl ook het verleenen van terugwerken de kracht aan de beslissing van de Huur kamer onbillijk zou zijn. Verder worden door adressant nog versohillende andere bezwaren en wen- achen naar voren gebracht. Enkele wijzigingen voorgesteld. De ministers van Sociale Zaken, Fi nanciën en van Binneniandsche Zaken hehben bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot verlenging van de financieele regeling tusschen het Rijk en de gemeenten ten behoeve van de uitga ven voor werkloosheidsondersteuning tot 1 Jan. 1940. De omstandigheden, welke in 1934 aan leiding waren tot het indienen van een wetsontwerp, waaruit is geboren de wet van den 4den Maart, waarbij het Werk- loosheidssubsidiefonds is ingesteld, gel den aldus zetten de ministers in de memorie van toelichting uiteen nog steeds en het is te verwachten, dat in de eerstvolgende jaren de gemeentefinanciën in belangrijke mate van den last der hoo- ga uitgaven voor werkloozenondersteu- ning zullen worden bevrijd. De getroffen regeling gold slechts voor de jaren 19351936 en de ministers mee- nen goed te doen thans voor te stellen deze regeling te bestendigen tot 1 Jan. 1940. Wel is waar is het niet noodzake lijk, dat tot dien datum een bijzondere re geling noodzakelijk zal zijn, maar de mi nisters achten het niet gewenscht een wet, welke het recht van de gemeenten om belastingen te heffen zoo nauw raakt, aan wisselende regelingen onder hevig te maken. In het wetsontwerp tot verlenging der wet is tevens een aantal wijzigingen voor gesteld, welke de practijk als wenscheüjk had bewezen. De bestaande regeling neemt voor het fonds een onevenredig groot deel van de opbrengst wegens onbe bouwde eigendommen in beslag. Gemeen ten voor welke deze belastingbron een naar verhouding groote beteekenis heeft, worden hierdoor onbillijk behandeld. Door anderzijds de opcenten, welke ten behoeve van het fonds op de hoofdsom •der vermogensbelasting geheven worden op 22 te stellen, wordt bereikt, dat van alle gemeentelijke belastingen, van wel ker opbrengst een gedeelte in het fonds gestort wordt, een nagenoeg gelijk ge deelte afgestaan moet worden. Een door de Regeering overgenomen amendement van den heer De Geer zal tot gevolg hebben, dat met ingang van 1 Mei 1937 voor de vaststelling van de uitkee- ring, welke de gemeenten uit het gemeen tefonds genieten, de werkloosheidsuitga ven wederom een factor in de bereke ningsformule zullen zijn. VERGADERING A.R. GEMEENTE BESTUURDERS IN ZEELAND. Een druk bezochte vergadering. Tot oprichting van een Zeeuw- sche Vereeniging besloten. In het Schuttershof te Goes werd heden een drukbezochte vergadering ge houden, teneinde te 'komen tot de oprich ting van een Zeeuwsche Vereeniging van A.R. Gemeentebestuurders. Te half twaalf opent de waarn. voor zitter, Mr J. W. Goed bloed, weth. van Goes, de vergadering, laat zingen Ps. 75 v. 1 en gaat voor in gebed. De voorzitter deelt mede een heele lijst van personen, die verhindering hebben gemeld. Vervolgens houdt de voorzitter een openingsrede. Spr. constateert, dat in de opkomst de waarde van deze organisatie zich reeds demonstreert. Organisatie van Gemeentebestuurders is niet iets nieuws. Van Liberale zijde bestaat reeds lang een dergelijke organisatie. Eveneens hebben wij een dergelijke organisatie van S. D. en van R. K. zijde. Die ons politiek het naast staan, de G.H. hebben ook een lan delijke en eveneens een provinciale orga nisatie. Wij willen niet klakkeloos volgen maar toetsen. Onder ons is sinds jaren bekend de Vereeniging „Groen van Prinsterer". In andere provincies heeft men reeds een provinciale organisatie, o.a. Gronin gen. Samenbinding is hier noodig. Ons doel moet zijn principiëel en zaak kundig juist ons beginsel toe te passen In deze moeilijke tijden is ons beginsel steeds een veilig richtsnoer. Maar dan moeten wij ook gemeenschappelijk optrek ken. De vraag rijst, is er niet reeds een teveel aan organisaties? D'aarom moeten wij niet te druk vergaderen. Het Comité rekent op twee vergaderingen per jaar. Telkens zal dan een onderwerp van ac- tueele beteekenis worden behandeld. Ons beginsel staat niet alleen hoog, maar bet is ook eenvoudig. Gods Woord leiding voor gemeenschap en enkeling. Vervolgens wordt op voorstel van het voorloopig comité punt 3, vaststelling re glement behandeld voor punt 2, toetreding als lid. Bij de behandeling van 'het reglement wordt bij art. 9 de contributieregeling be sproken het dubbele lidmaatschap van „Groen van Prinsterer" en deze vereeni ging, Dubbel abonnement „Magistratuur'' is onnoodig. Dé contributie wordt bepaald op f2.50 met inbegrip van abonnement „Magistratuur". Het geheele reglement wordt vastge steld met slechts een paar wijzigingen. Alle aanwezigen treden als ïid toe. Bij monde van den heer d e B o e r van Zierikzee, gesteund door de heeren Gatsman en Zeegers wordt gepleit voor een regeling van de contributie in dier voege dat voor de verafwonenden de kosten niet te zwaar worden. Het be stuur zegt overweging toe. Bij punt 4, bestuursverkiezing, wordt de vergadering eenige oogenblikken ge schorst om de aanwezigen uit de verschil lende deelen der provincie gelegenheid te geven een vertegenwoordiger aan te wij zen in het bestuur. Na heropening wor den gekozen voor Zuid-Beveland de heer Veenendaal, voor Walcheren de heer Laernoes, voor N.-Beveland de heer Geu ze, voor Tholen de beer v. d. Hoeve, voor Oost Z.-Vlaanderen de heer Fanoy, voor West Z.-Vlaanderen de heer Catsman, voor Schouwen de heer Van Cethen, ter- wijl als voorzitter bij acclamatie wordt aangewezen Mr Goedbloed. Na gehouden rondvraag wordt de ver gadering te kwart voor een verdaagd tot 2 uur. De brand te Boschkapelle. De bekentenis van den 24-jarigen on- gehuwden Van L. inzake den brand op de boerderij van den heer Fl. Blurm te Boschkapelle heeft naar aan de T e 1 e g r. gemeld wordt, in de streek groote opluch ting gebracht. Gistermorgen is de dader bij' de puinhoopen van de verbrande land- bouwscbuur door rijks- en gemeentepo litie ondervraagd. Hij legde een volledige bekentenis af. Wat waren nu de motieven voor Van L.'s daad? De dader geeft slechts vage, niets zeggende antwoorden. Een arbeider van den beer Truiman had gezegd: „Als de baas arbeiders noodig heeft, dan kan jij komen." Tijidens grassnijden bij Burm hadden arbeiders voor de grap het hoopje gras, dat Van L. verzameld had, bevuild. Zij zeiden echter dat de baas dit had gedaan. Van L. maakte zich hierover boos en zon op wraak. Deze motieven geeft hij aan voor zijn ondoordachte daad. Verschillende keeren had Van L. tijidens cafébezoek verteld, dat hij de dader was, doch niemand durfde de justitie hiervan in kennis stellen. Men vreesde de wraak van Van L. Ook op ander terrein toonde v. L. zijn misdadigen aanleg. Bij een slager ter plaatse werd kort geleden vleesch ont vreemd. Ook deze diefstal schijnt door Van L. gepleegd te zijn. In deze streek zijn echter nog meer branden voorgeko1- men en waarschijnlijk zijn eenige hiervan door Van L. aangestoken. Bijt de puinhoopen der afgebrande schu ren staat v. L., een stille, suffe jongen. Met tranen in de oogen kijkt hij naar de verkoolde kadavers van het vee. Een paard ligt geheel verbrand neer. „Had men de politie maar eerder ge waarschuwd," zegt hijt, „dan was ik ont last geweest en was deze brand niet voor gekomen". Sporen in het achter de boer derij liggende graanland toonen hoe v. L. ontvlucht is. De omgekomen veestapel en de schuur zijn slechts laag verzekerd. De vele bran den, die hier voorkwamen, maakten de verzekeringsmaatschappijlen huiverig om risico's ten volle te dekken. Beëediging. Ter burgerlijke zitting van de Rechtbank te Middelburg is dhr J. J. W. K 1 o p, candidaat-notaris te Doetinchem, beëedigd als notaris ter standplaats K o r t g e n e, in de plaats van d'hr J. K. G. Matthys, die elders is henoemd. Aangehouden. Door de ma rechaussee te IJz e n d ij k e is aangehou den als verdacht van verduistering H. W. K. F. H. S., vertegenwoordiger van het incassobureau te IJzendijke. S. zal ter be schikking van de Justitie te Middelburg worden gesteld. B. C. A. van R e n t e r g e m. f Te Vlissingen kwam bericht binnen, dat te 's-Gravenhage op 6ö-jarigen leeftijd overleden is dhr B. G. A. van Rentergem. De overledene, die op 20 Maart 1871 was géboren, kwam na volbrachte studiën als zee-officier in dienst der marine. In 1904 verliet hij den zeedienst en werd hij met ingang van 15 Februari directeur van den Prov. Stoombootdienst op de Wester- schelde met Vlissingen als woonplaats. Gedurende zijn directeurschap heeft hij ook in verschillende vereenigingen alhier medegeleefd. Zijn heengaan is dan ook hier bij velen met deelneming vernomen. Middelburg. Grediet voor extra hulp werkloozen. In verband met het voornemen het Nationaal Crisis- comité in den loop van 1936 op te heffen, heeft de Minister van Sociale Zaken mee gedeeld, dat de subsidieering in de kos ten van den z.g. B-steun, zijnde extra hulp aan werkloozen voor aanschaffing van kleeding, dekking en schoeisel, recht streeks vanwege zijn departement zal ge schieden. Op verzoek van B. en W. heeft de daarvoor thans bestaande commissie tot hun genoegen zich bereid verklaard ook in de toekomst de daaraan verbon den werkzaamheden te willen blijven ver richten. 'Deze extra-hulp zal kunnen gefinan cierd worden uit een totaalsom van f 4.20 per werklooze voor het volle jaar 1936, waarvan f 2 komt ten laste van de ge meente en f 2,20 voor rekening van het rijk. B. en W. stellen voor 965 maal f 4.20 of f4053 ter hunner beschikking te stel len, waarvan f 1930 voor rekening van de gemeente blijft. Op de gemeentebegrooting 1936 is ter zake een som van f 8300 uit getrokken. Krulnlngen. Dinsdagavond werd in ho tel „Korenbeurs" alhier een lezing ge houden vanwege den Zeeuwschen voetbal bond, Dhr Imanse, bestuurslid van den bond, sprak over: „Voetbalorganisatie" en wees daarbij op de uitgebreidheid, maar ook op de vele moeilijkheden van de lei ders, te weinig vertrouwen en discipline. Vergoding van spelers acht spr, verkeerd, voetballen is en blijft spel. Na de pauze sprak de voorz, van den Zeeuwschen Bond, dhr Oele, welke voor namelijk de techniek van het spel behan delde, waaraan nog o zoo veel ontbreekt. Eenige vragen werden tot genoegen be antwoord. Vrouwepolder. De collecte ten bate van „Jong Holland snakt naar werk" heeft hier ruim f 52 opgebracht. (Bel. bericht). Terneuzen. Hedenmorgen is de heer Huizinga met zijn gezin uit Terneu zen vertrokken. Bij dit vertrek was er van de zijde der burgerij veel belangstelling. Verschillende personen hebben van den scheidenden burgemeester bij zijn vertrek naar Amersfoort nog afscheid genomen; aan mevrouw Huizinga werden bloemen aangeboden. Dinsdagavond sprak kolonel K. E. Oudendijk, lid van het Groepsbestuur van het Alg. Nederl. Verbond, over: Het Wilhelmus. De spreker is er volkomen in geslaagd, dit lied van den geheelen Diet- schen stam dat ook in Vlaanderen thans weer zoo veelvuldig wordt gehoord nader tot zijn hoorders te brengen. Hij heeft 's Prinsen leven, zijn strijd, teleur stelling en rampspoeden, maar bovenal zijn onwrikbaar Godsvertrouwen, getee- kend in direct verband met het lied ter eere van den doorluehtigen Vorst. In dit oude Wilhelmus bezitten de lage landen bij de zee nog altijd hét volkslied, en het is te betreuren dat het onderwijs niet méér aandacht aan dit lied schenkt. Bruinisse. Dinsdagavond gaf de PZEM een demonstratie tot 't gebruik van elec- trische apparaten. De belangstelling hier voor was buitengewoon groot. Dhr J. de Wit uit Middelburg vertelde op een gezellige en onderhoudende wijze over 't gebruik van electr. ovens; wat er met zoo'n oven zooal gedaan kan wor den, koken, bakken, braden enz.; hoe eenvoudig het gaat; hoe voordeelig het is; hoe weinig onderhoud het vergt enz., terwijl de aanschaffingskosten, in ver houding tot eenige jaren terug, beduidend zijn verlaagd. Gedurende de pauze kreeg men gelegen heid de tentoongestelde apparaten te be zichtigen. Daarna demonstreerde dhr de Wit ver schillende electrische huishoudelijke ar tikelen. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Hoogeveen W. Rijnsbur ger te Oud-Beijerland. Geref. Kerken. Drietal te Tiel, J. P. Unger te Brui nisse, J. Wiepkema te Duisburg-Ruhrort, en A. M. Wijminga te Jutrijp-Hommerts. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Sneek L. Kleisen te Vlis singen. Hu raad der bosch zal classis en benoemen voor Oss. ten heeft gezegd. lp: predikers. De kerke- GerefKerk van 's Hertogen onder nadere goedkeuring van Part. Synode overgaan tot het van een hulpprediker, speciaal Het comité GrosheideSchou- financieele medewerking toe- Prof. Dr A. Noordtzij. Bij Kon. Besluit van 6 April is aan Dr. A. Noordtzij, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, op zijn verzoek, met ingang van 21 September eervol ont slag als zoodanig verleend, met dankzeg ging voor de belangrijke in deze betrek king bewezen diensten. i Bevorderd tot doctor in de genees kunde de heer H. M. van der Linde, ge boren te Vlissingen. Geslaagd voor diploma A machinis ten-examen de heeren J. W. Bos te Vlis singen en A. J. F. W. Geijp te Oost- en W. Souburg. Smokkelarij en grensbewaking. Ruim 1 0.000 gloeilampen buitgemaakt. Men schrijft uit de Brabantsch-Belgi- sche grensstreek: Dat suiker en margarine bij honderd duizenden kilo's ons land wordt binnen gesmokkeld, waardoor het Rijk en hel Landbouwcrisisfonds voor kapitalen wor den benadeeld, is langzamerhand wel een bekend feit geworden. Den laats ten tijd heeft de smokkelarij zich daarbij op een ander artikel gewor pen, en wel op electrische- en radio-lam pen, die in België nog geen vierde van den Nederlandschen prijs kosten en die in werkelijk ontstellende hoeveelheden ons land frauduleus worden binnengebracht, Alleen in de week van 30 Maart tot 4 April zijn in de buurt van Roosendaal door marechaussee en rijksambtenaren resp. 1405 en 8154, dus totaal 9553 elec trische- en radio-lampen in diverse soor ten buitgemaakt, terwijl bovendien in de buurt van Breda nog eens 1600 stuks werden afgeslagen. In één week tijd wer den dus meer dan 10.000 lampen buitge maakt, zoodat met vrij groote zekerheid geconcludeerd kan worden, dat in het zelfde tijdvak eenige tienduizenden stuks veilig hun weg naar Nederland hebben gevonden. Ook een ander soort smokkelarij, n.l. die van revolvers, komt weer meer aan de orde, getuige het feit, dat de laatste weken telkens kleine partijtjes werden in beslag genomen. Zoo zijn b.v. Vrijdag op het perron te Roosendaal op twee Am sterdammers elk 5 revolvers in beslag ge nomen. Het wordt meer dan tijd, dat op een of andere wijze paal en perk wordt gesteld aan de toenemende smokkelarij. Gedacln wordt in dit opzicht b.v. aan het weder instellen vein een z.g. verboden strook ter breedte van 500 m., zooals deze in de oor logsjaren op verschillende plaatsen be stond en waarbij ieder, die zich in de verboden strook die ook over de grens wegen loopt ophoudt, in het bezit moet zijn van een door de autoriteiten af te geven vergunning. Bij het instellen van een verhodeu strook, waarbij de smokkelaars, die vrij wel allen bekend zijn, natuurlijk van een vergunning zijn uitgesloten, zou men de leden van het edele gilde dwingen, ook bij het ^aan naar België, „kruip door, sluip doorte spelen, zooals t'hans alleen bij 't komen naar Nederland het geval is, en zou men aan het smokkelbedrijf een ge voelige klap toebrengen. En als men dan bovendien de gemotoriseerde smokkelarij nog tegen ging door verschillende grens- wegen, waarover normale invoer in Ne derland door 't ontbreken van een grens post niet of slechts op sommige tijden mogelijk is, door een hek of anderszins af te sluiten, dan zouden deze maatrege len in ieder geval een begin zijn van een beteugeling der smokkelarij, welke thans in zoovele opzichten aan Nederland en de Nederlanders enorme schade toebrengt. Dienstweigeraars. Niet minder dan tien principiëele dienstweige raars stonden gisteren voor den Krijgs raad te 's Hertogenbosoh terecht. De Aud. mil. eischte tegen elk van hen tien maanden gevangenisstraf met ont slag uit den dienst, zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Aan de gevolgen over leden. Eenige dagen geleden was een schilder uit Druten, toen hij van zijn werk per rijwiel huiswaarts keerde, geslipt en zóó ernstig gevallen, dat hij in het zie kenhuis te Tiel moest worden opgenomen Daar is de man thans, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, aan de gevol gen van een zware schedelbreuk overle den. Hij laat een weduwe met eenige nog zeer jeugdige kinderen achter. Dieseltreinen loopen naar Nijmegen. Naar gemeld wordt, staat het thans vrijwel vast, dat de Ned. Spoorwegen met ingang van de nieuwe dienstregeling op 15 Mei a.s., D'ie- sel-electrische treinen naar Nijmegen zul len laten loopen. Het zou n.l. in de bedoeling liggen var. den uursdienst Utrecht-Arnhem, een 4- of 5-tal D.E.-treinen naar Nijmegen te laten doorgaan en omgekeerd een zelfde aantal D.E.-treinen te Nijmegen hun loop te laten aanvangen. Behalve comfortabeler en sneller rei zen heeft deze regeling voor de reizigers het voordeel, dat men niet meer te Arn hem behoeft over te stappen. De heer Van Slobbe mag op een vruchtbare ambtsperiode terugzien. Zooals gisteren reeds werd gemeld, is aan den heer B. W. T. van Slobbe eer vol ontslag verleend als gouverneur van Curaijao. De heer Van Slobbe is in Juni bijna 6Va jaar gouverneur van Curasao ge weest. In Januari 1930 is hij benoemd, als opvolger van den heer Fruytier. Tijdens zijn bewind heeft Curasao een belangrijke ontwikkeling getoond, dank zij den bloei van het Petroleumbedrijf. Aan de defensie en de politie van het gewest is groote zorg besteed. Thans ligt er een oorlogsschip, de Johan Maurits; detachementen mariniers en een corps politietroepen, dat ook eenige militaire waarde heeft, bieden thans voldoende be waking naar buiten en met de gewone politie voldoende macht voor de hand having van de rust. Tijdens het bewind van gouverneur Van Slobbe zijn er tal van 'groote werken uit gevoerd, door den bloei van de olie-in dustrie noodig en mogelijk geworden, waaronder een kostbaar systeem van wa tervoorziening. Voor deze werken zijn bij het Rijk kasvoorschotten opgenomen ten bedrage van 7 a 8 millioen. Het zal den aftredenden gouverneur voldoening geven, dat deze voorschotten vóór zijn aftreden geheel of nagenoeg zijn afgelost. Vermelding verdient uit deze periode nog in het bijzonder de tocht van de Snip en de daarop gevolgde instelling van een luchtdienst van Curasao op Aruba. De heer Van Slobbe heeft op wetgevend gebied belangrijken arbeid verricht. Een groot aantal verordeningen is tot stand gekomen, waaronder eenige op sociaal gebied. (Beroepsziekten, ongevallen, wo ningtoezicht, enz.) De aftredende gouverneur wordt reeds genoemd als toekomstig burgemeester van Breda. Andere berichten spreken van een te verwachten benoeming tot secre taris-generaal van het departement van Defensie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2