Vestigingswet Kleinbedrijf. EERSTE BLAD Buitenland. De oorlog in Abessynië. De voorgenomen grondwetsherziening. Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 8 APRIL 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. t3! Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèquo cn Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL ,T. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vlissingcü 10.20. Losse nummers 5 cent, Advertcntiön 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Aan den, van de zijde van den georga- niseerden middenstand meermalen ge- uiten wensch, om voor het Middenstands- bedrijf zekere vestiginseischen te stellen, zal thans worden voldaan. Door Minister Gelissen is althans een wetsontwerp ingediend, houdende rege ling betreffende het vestigen van inrich tingen, waarin eenige tak van detailhan del, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend. Volgens artikel 1 van het ontwerp, kan, wanneer daartoe door een of meer rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni- gingen van ondernemers in zekeren tak van bedrijf een verzoek wordt gedaan, bij algemeenen maatregel van bestuur wor den bepaald, dat een inrichting, waarin deze tak zal worden uitgeoefend, niet zal mogen worden gevestigd, zonder vergun ning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Hieraan wordt toegevoegd, dat een der gelijke bepaling slechts toepassing vindt voor bepaald aangewezen gemeenten. Zij geldt dus niet voor het geheele land, maar voor een bepaald rayon of een bepaalde plaats. Hierbij is blijkens de memorie van toelichting speciaal ge dacht aan het platteland, waar b.v. de detailhandel of het ambacht niet voldoen de gedifferentieerd zijn. Men kan hier niet alles met ééne maat meten. Voor de groote steden gelden voor het winkelbe drijf geheel andere eischen dan voor plattelandsdorpjes. Een vergunning als in het eerste lid bedoeld, wordt alleen verleend, wanneer voldaan wordt aan zekere nader vast te stellen minimum-eischen van crediet- waardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid. Geen vergunning zal worden vereischt, in het geval dat een inrichting eenvou dig wordt verplaatst naar een ander, in dezelfde gemeente gelegen perceel, terwijl voorts de mogelijkheid is opengelaten, dat bij algemeenen maatregel van be stuur ten aanzien van zeer kleine han dels- en ambachtslieden uitzonderingen kunnen worden gemaakt. Voor den filiaalhouder worden dezelfde eischen gesteld als voor den zelfstandigen ondernemer, natuurlijk met dit verschil, dat de eisch der crediet- waardigheid dan geldt voor den onder nemer. Ook is rekening gehouden met de om standigheid dat er twee of meer on dernemers kunnen zijn voor dezelfde zaak. Het is dan b.v. mogelijk, dat de een zorgt voor de vakbekwaamheid en de ander voor de eischen betreffende de credietwaardigheid. Bij uitbreiding van een be staande zaak met een anderen tak van bedrijf, geldt het onderzoek niet de credietwaardigheid, maar de voor dien tak geldende eischen van vakbekwaam heid. Bij plotseling dreigende overname van een zaak, kan het voorkomen, dat voor den nieuwen ondernemer nig' 'ijdig de noodige vergunning kan worden verkre gen. In dat geval kan door de K. v. K. een tijdelijke vergunning worden ver leend, waarop dan later de definitieve beslissing valt. De Kamer van Koophandel heeft hier bij niet de alleen-zeggenschap. Binnen twee weken na de beslissing van de Ka mer kan in beroep worden gegaan bij' den Minister, die dan binnen vier weken een beslissing zal hebben te nemen, na vooraf advies te hebben ingewonnen van den Middenstandsraad. Het gevolg van deze maatregelen zal zijn, dat in bepaalde streken of plaatsen het geheele middenstandsbedrijf onder controle komt. De met het opsporen van de overtre ding van deze wet belaste ambtenaren, hebben volgens het bepaalde in artikel 15, te allen tijde vrijen toegang tot alle plaatsen waar een tak van detailhandel of kleine nijverheid wordt uitgeoefend, of ten aanzien waarvan redelijkerwijze kan worden verwacht, dat zulks aldaar geschiedt, Verder verdient het opmerking, dat hier het initiatief blijft bij de be trokken bedrijfsgenooten. Hier wordt niets van bovenaf opge legd. Nadrukkelijk wordt er in de me morie van toelichting op gewezen, dat er wanneer de bedrijfsgenooten in gebreke blijven geen sprake zal kunnen zijn van eenig initiatief ten deze door de Over heid te nemen. De Overheid wenscht hier geen andere taak te hebben dap het bevorderen, steu nen en bekrachtigen van hetgeen uit het bedrijfsleven is opgekomen. Hoofdstad en Diredawa zullen worden gespaard. De Britsche gezant te Rome heeft van den Italiaanschen staatssecretaris van buitenlandsche zaken Suvich, de verzeke ring ontvangen, dat Addis Abeba en Dire dawa niet uit de lucht zullen worden ge bombardeerd. De Italiaansche regeering neemt dan natuurlijk aan, dat deze steden geen bases zullen vormen voor troepenconcentraties en geen depots voor oorlogsmateriaal. Bevestigd wordt, dat Sasa Baneh ge bombardeerd is door de Italiaansche luchtmacht, aangezien zich hier detache menten van het Abessynische leger con centreerden, met het doel zich tegen een eventueelen opmarsch van de Italianen te verzetten. Maarschalk Badoglio seint: Ten Zuiden van Quoram achtervolgen onze troepen van nabiji den vijand, die in de richting van Coble terugtrekt. Reeds heeft men de Abessynsche achter hoede achterhaald en uit elkaar geslagen. Bij de zuiveringsactie van het nieuw veroverd gebied is een aanzienlijke voor raad oorlogsmateriaal gevonden, alsmede een radiopost van den negus en verschei dene auto's. Het Tsana-meer. In een door staatssecretaris Suvich on- derteekende nota verklaart de Italiaan sche regeering, dat ze niets zal doen, wat op eenigerlel wijze de Egyptische belan gen in het Tsanagebied zou kunnen scha den. Het betreft hier een soortgelijke verze kering, als de Italiaansche regeering de Britsche regeering ten aanzien van de Engelsche belangen bij het Tsana-meer heeft gegeven. Naar aanleiding van een onlangs in de Egyptische pers verschenen artikel heeft Suvich aan den Egyptischen zaakgelas tigde verklaard: „Het is eenvoudig absurd te meenen, dat de Italiaansche regeering er belang bijl heeft, Egypte aan te vallen, of op eeni- gerlei wijze te bedreigen. Italië koestert niet en zaRnooit koeste ren plannen tot verovering of kolonisatie in Egypte." Nieuw Mobilisatie-decreet. Alle Abessyniërs, die in staat zijln, wa penen te dragen, zij'n krachtens een gis termiddag van het paleis voorgelezen pro clamatie onder de wapenen geroepen. Een vertegenwoordiger van de Abes synsche legatie te Londen heeft verklaard, dat de algemeene mobilisatie, waartoe door den negus bevel is gegeven, de effec tieven van het Abessynsche leger waar schijnlijk zal verdubbelen. De Commissie van dertien heden bijeen. van de bijeenkomst der commissie van dertien, die vanmorgen om 11 uur zal aanvangen en zich zal bezighouden met het Italiaansch-Abessynisch conflict, zul len verscheidene ministers van buiten landsche zaken deelnemen. Men verwacht dat de zitting der com missie twee dagen zal duren. Le Vbessynische minister van buiten landsche zaken heeft intusschen aan den vooravond van de zitting der commissie van dertien een „laatste beroep" gedaan op den volkenbond. Na de verklaring, dat Abessynië het be treurt, dat de volkenbondsraad zoo lang gewacht heeft met het nemen van doel treffende maatregelen tegen den aanval ler, wordt de hoop uitgesproken, dat de volkenbond thans met langer werkeloos zal blijven toezien, terwijl het Abessyni sche volk wordt vernietigd. PRESIDENTSCRISIS IN SPANJE. De cortes hebben gisteravond een mo tie, waarin de ontbinding van de vorige kamer door den president der republiek in strijd met de grondwet wordt ver klaard, aangenomen met 238 tegen vijf stemmen. De aanneming van deze motie had ipso facto het aftreden van den presi dent der republiek tengevolge. Zamora zelf had er blijkbaar reeds op gerekend, dat de stemming tegen hem zou uitvallen. In den loop van den dag toch had hij reeds al zijn particuliere stukken uit het presidentieele paleis naar zijn privé-woning meegenomen. De verkiezingen van een nieuwen pre sident moeten binnen acht dagen uitge schreven worden en moeten gehouden worden binnen 30 dagen nadien. Zal het Spaansche kabinet ook aftreden Algemeen wordt verwacht, dat het Spaansche kabinet 'heden af zal treden. Dit zal zuiver protocol zijn, niemand ver wacht, dat Barrio het ontslag van Azana zal aanvaarden. VLIEGTUIGRAMP IN AMERIKA. Elf dooden. Uit Uniontown (Pennsylvanië) wordt geseind Een vliegtuig van de Transcontinental and Western Airlines is verongelukt. Elf personen zijn om het leven gekomen, nl. de beide bestuurders en negen passagiers. Drie der inzittenden hebben er het leven afgebracht. Twee hunner, n.l. de stewar- des en de echtgenoote van den burge meester van Newark, zijn gewond. Het verongelukte vliegtuig was op weg van New-York naar Pittsburgh. Het toe stel is in dikken mist tegen een berg te pletter gevlogen. De Tornade in Amerika. 200.0CO personen dakloos. Tot nu toe zijn reeds 545 lijken gebor gen van personen, die ten gevolge van de verwoestingen door den tornado in de Zuidelijke Amerikaansche Staten aange richt, om het leven zijn gekomen. Het aantal zwaar gewonden bedraagt 1800, Overstroomingen bedreigen thans de geteisterde gebieden. Nieuw massa-proces in Duitschland. Terwijl het proces tegen 600 van tegen de regeering gerichte actie beschuldigden te Wuppertal nog aan den gang is, wor den te Zeitz in midden-Duitschland voor bereidingen getroffen voor een nieuw massa-proces, ditmaal tegen 400 ver dachten, voornamelijk industrie-arbei ders, die beschuldigd worden van de vorming van een politiek eenheidsfront tegen de regeering. Onder de gearresteer den bevinden zich voormalige leden van vroegere politieke partijen. De hoofdver dachten, die beschuldigd worden van op richting der eenheidsfront-organisatie, zijn het vroegere lid der S. P. D. Emil Wronke, een vroeger communistische functionaris Erich Wagenbrett en twee leden der vroegere socialistische arbei derspartij, Dr Agricola en Erich Hilde- brandt. Onder de gearresteerden bevinden zich voorts personen, die zelf niet van poli tieke actie beschuldigd worden, maar die als gijzelaars zijn gearresteerd, omdat hun verdachte verwanten, bijv. zoons, broers of echtgenooten, tijdig wisten te vluchten. Korfe Berichten. In de betreffende afdeelingen van de Lincolnfabriek te Detroit, wordt mo menteel met twee ploegen gewerkt, om de productie van de Lincoln Zephyr-Auto- mobielen op te voeren, teneinde aan de vraag naar deze automobielen te kunnen voldoen. T'e Kieff hebben twee en zestig dui zend arbeiders en arbeidsters gisteren, met gasmaskers voor, door de straten ge marcheerd om hun bereidheid te demon- streeren het land te verdedigen. Wederom heerscht in Stockholm een mazelen-epidemie, welke reeds ver scheidene slachtoffers heeft geëischt. De epidemie is afkomstig uit Rusland en Finland en veroorzaakt volgens de ge- neesheeren dezelfde longaandoeningen als de griep in 1918. DE HEFFING OP KOFFIE. Geen prijsopzetting van de thans aanwezige voorraden. Kort geleden is melding gemaakt van een conferentie van Regeeringswege met de importeurs van koffie om te voorko men, dat in den aan de invoering van de heffing op koffie voorafgaanden over gangstijd prijsopzetting van de thans aanwezige voorraden plaats zou hebben. Naar wij vernemen, zal een dergelijke Instelling van een Derde Kamer? In een te Roosendaal gehouden rede deelde de heer Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer mede, dat er op de regee- ringsbureaux hard gewerkt wordt aan de voorbereiding tot grondwetsherziening, waarvan de voorstellen indien de tee kenen niet bedriegen einde van dit jaar in de Kamer verwacht kunnen worden, teneinde de afwikkeling van de behande ling te kunnen doen samenvallen met de periodieke kamerverkiezingen van 1937. Deze verkiezingen zullen hierdoor, zei- de spr. van groot belang zijn, vooral ook omdat in verband met deze grondwets herziening, de instelling van een Derde Kamer een Sociale Kamer van zoo grooten invloed zal zijn op de ordening in de toekomst van tal van verhoudingen in het sociaal-economisch- en bedrijfsle ven. bespreking ook met de koffiebranders, de volgende schakel in de keten naar den consument, plaats hebben. De Regeering streeft naar een geleide lijken overgang naar den nieuwen toe stand, zonder groote prijsfluctuaties, te meer daar zij vertrouwt, dat de heffing niet meer dan een geringe verhooging van den kleinhandelsprijs tengevolge zal hebben. Met dit doel is ook de contingenteering als tijdelijke maatregel voor den over gangstijd ingesteld. Het ligt in de bedoeling, die contingen teering zoo spoedig mogelijk op te heffen, maar dit zal niet geschieden als de han del niet meewerkt om haar overbodig te maken. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Dr van Schelven moet rust houden. Thuisreis in Port Said onderbroken. Zooals men weet, bevindt Dr Yan Schel ven zich met zijn echtgenoote aan boord van de „Athos II" op terugreis naar Nederland. Het plan was, tot Marseille aan boord te blijven. Thans heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Roode Kruis een lucht postbrief van mevrouw Van Schelven ont vangen, waarin deze mededeelt, dat zij de reis in Port-Said hebben moeten onder breken, omdat de gezondheidstoestand van haar man het noodzakelijk maakte, eenige dagen rust te nemen. Thans hebben Dr en mevrouw Van Schelven passage besproken op de „Chris- tiaan Huygens", die op 21 April in Am sterdam zal aankomen. De toestand van Dr Van Schelven is echter van dien aard, dat hij zeker nog eenige maanden, na zijn terugkomst, volstrekte rust zal moeten houden. De „Chr. Huygens" zal Vrijdag a.s. van Port Said vertrekken. De reden, waarom de reis nu met de „Chr. Huygens wordt voortgezet is wel voor een groot deel ook hierin gelegen, dat Dr Van Schelven op deze wijze per schip ons land kan bereiken. Zoodoende namelijk ontkomt hij aan de vermoeien de treinreis, welke hij eerst zou hebben moeten maken en die, op het oogenblik althans voor hem zeer bezwaarlijk wordt geacht. GEEN HERLEVING VAN REMPLA- CANTENSTELSEL. De vervanging van dienstplichtigen. „Corpscommandant beslist". In zijn antwoord op de schriftelijke vragen van den heer K. ter Laan be treffende het vervangen van dienstplich tigen, zegt Minister Colijn daarin, dat de getroffen regeling geheel iets anders is dan het in 1898 afgeschafte stelsel van plaatsvervanging; daarom bestaat er geen aanleiding om aan de geschapen moge lijkheid een einde te maken. De vraag of het juist is dat een dienst plichtige, die volgens besluit van de re geering langer onder de wapenen zou moeten hlijven, van de verdere vervul ling van zijn dienstplicht kan worden ontheven, indien hij een anderen dienst plichtige in zijn plaats kan stellen, be antwoordt de minister dan ook ontken nend. Wel is bij een in de legerorders opgenomen beschikking van 23 Maart j.l. hepaald, dat de commandant, hij wiens korps dienstplichtigen om de bekende re den langer in werkelijken dienst worden gehouden, aan groot-verlofgangers van zijn korps kan vergunnen vrijwillig in werkelijken dienst te komen voor den tijd, dien de verlengde werkelijke dienst nog zal duren, voor zoover zij anderen, voor wie da werkelijke dienst is verlengd en Binnenland. Wetsontwerp inzake de financiering van de industrie. De voorgenomen grondwetsherziening. Financiëele regeling rijk en gemeenten. Huiseigenaren over het Vaste lasten-ont- werp. De heffing op koffie. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Presidentscrisis in Spanje. Vliegtuigramp in Amerika. die spoedig met groot verlof zouden wil len vertrekken, kunnen vervangen. Ech ter is daarbij bepaald, dat de korpscom- candant beslist, in welke volgorde dege nen, die zouden willen vertrekken, voor vervanging in aanmerking komen. Dit is een van de maatregelen, welke genomen zijn om althans in de drin gendste gevallen te gemoet te kunnen komen aan de bezwaren, die voor de lan ger gebleven dienstplichtigen of voor hun verwanten uit het verlengd verblijf in weïkelijken dienst voortvloeien. VERDEDIGINGS-VOORBEREIDING. In een rede voor een vergadering, be legd door het Comité voor Nationale Vei ligheid te Breda, deelde majoor-intendant J. B. de Jongh, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool, mede dat binnenkort de in stelling tegemoet gezien kan worden van een uitgebreid interdepartementaal or gaan, dat belast zal worden met de eco nomische en industrieele verdedigings voorbereiding. Zitting zullen hierin nemen de vertegenwoordigers van ver schillende departementen, militaire auto riteiten en vertegenwoordigers van nijver heid en handel. DE OPHEFFING VAN HET CRISIS-COMITE. Voortzetting in anderen vorm. Het Nationaal Crisis-'Comité heeft thans een circulaire verspreid onder hen, die hun steun hebben verleend, waarin dank wordt gebracht voor hetgeen is gedaan en er aan wordt herinnerd, dat, zooals bekend, de instelling per 1 Mei a.s. zal worden opgeheven. Voorts wordt in genoemde circulaire aangekondigd, dat de oprichting te ver wachten is van het Nationale Fonds voor Bijzondere Nooden, 'dat ten doel zal heb ben aanvullenden steun te verleenen aan plaatselijke comité's van samenwerking, die hulp zullen verstrekken aan kleine zelfstandigen. Voorts zullen eenige plaatselijke co mité's van het Nationaal Crisis-Comité hun taak zelfstandig voortzetten. CONTROLE-ORGAAN VAN DE VEREENIGING VAN DIRECTEUREN VAN HYPOTHEEKBANKEN. Zooals reeds werd medegedeeld, is in de ledenvergadering van 22 Febr. 1935 door de Vereeniging van directeuren van Hypotheekbanken besloten tot oprichting van een controle-orgaan, bestaande uit drie leden, waarvan twee leden geheel buiten het hypotheekbankbedrijf moeten staan, en één lid-directeur van een hypo theekbank. Naar de Vereeniging thans mededeelt, hebben de heeren Mr Dr J. Donner, oud-minister van Justitie en raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, en Mr Dr A. van Doorninck, oud- thesaurier-generaal bij 'het departement van Financiën, beiden te 's-Gravenhage, zich op verzoek bereid verklaard, deel uit te maken van 'het controle-orgaan. De heer Donner zal het voorzitterschap bekleeden. Het lid-directeur van een hypotheek bank zal in de ledenvergadering in Mei a.s. worden aangewezen, terwijl dan ook het reglement, houdende de normen, waarnaar de controle zal geschieden, zal worden vastgesteld. V. D. Bond en ontwapening. De afdeelingen Leiden, Dordrecht, Voorburg, Oegstgeest en Zwolle van den Vrijzinnig Democratischen Bond hebben zich met overgroote meerderheid uitge sproken te'gen het voorstel van het hoofdbestuur en besloten te stemmen voor het minderheidsvoorstel der bonds- commissie, dat beoogt, de nationale ont wapening in bet werkprogram te hand haven. Adjunct directeur werkloosheidsverzekering. De Minister van Sociale Zeiken heeft als plaatsvervanger van den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling aangewezen den heer Mr H. J. Morren en hem den titel verleend van adjunct-directeur van dien dienst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1