DINSDAG 7 APRIL 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG Nd. 1*0 Nationale en internationale gevaren. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland De Nederlandsche Ambulance. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers b cent. Advertenticn 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dat gevaren van allerlei aard, natio nale en internationale gevaren, dreigen, is van algemeens bekendheid. Niet een ieder is echter in staat den omvang en de beteekenis van deze ge varen te doorzien, en te beoordeelen welke houding daartegenover moet wor den aangenomen. Het was daarom een goede gedachte van ons Prov. Comité om den heer J. J. C. van Dijk uit te noodigen over dit onderwerp te komen spreken. Dinsdag a.s. zal des morgens het Prov. Comité van A.-R. Kiesvereenigingen met afgevaardigden van de aangesloten Kies vereenigingen vergaderen, ter behande ling van de huishoudelijke zaken. In de middagvergadering, die voor alle geestverwanten toegankelijk is en waar ook gaarne onze vrouwen worden ver wacht, zal dan de heer Van Dijk over bovengenoemd onderwerp spreken. Dat kan een belangrijke vergadering wordenl De heer Van Dijk is als weinigen in staat de dreigende gevaren te onder kennen. Als minister van Oorlog en als een van de leidende figuren in de Tweede Kamer, is hij meer dan anderen in staat geweest het nationaal en het internationaal ge beuren te overzien. En het vorig jaar heeft hij nog gelegenheid gevonden een studiereis naar Indië te maken en zijn gezichtskring te verruimen. Is het nog wel noodig op te wekken deze vergadering bij te wonen? Wij meenen van niet. Ten overvloede echter vestigen wij nog gaarne op deze bijeenkomst de aandacht. Laat een trouwe opkomst het mogelijk makên, dat wal daar geleerd wordt, straks naar aPe hoeken van onze Provincie kan worden 'utgedragen. De krijgsverrichtingen. Uit Asmara wordt gemeld dat Sasa- benet krachtig uit de lucht is bestookt, groote verwoestingen werden aangericht. De Italiaansche troepen hebben na Queram thans de plaats Alamata bezet, welke groote strategische beteekenis heeft. Voortvluchtende Ahessynen zijin ten Z. van Quoram onder een vernietigend vuur genomen. Het luchtbombardement duurt onverminderd voort. Uit Asmara wordt gemeld, dat de Ahessynen bij1 den slag bij: Quoram 20.000 van de 80.000 man zouden hebben verlo ren. Te Diredawa is de staat van beleg afgekondigd. Sedert Zaterdag Italiaan sche vliegtuigen boven de stad zijn waar genomen, is de bevolking zeer onrustig. De meeste vreemdelingen hebben de stad reeds verlaten. Men geeft te kennen, dat de vreemdelingenhaat toeneemt. De stemming in de Ahessynsche hoofd stad is merkbaar zenuwachtig. De geruchten over directe vredesonder handelingen blijven aanhouden. In dit ver band noemt men ook den naam van Rie- kett. Daar de inheemsche bevolking de stad heeft verlaten, althans voor het grootste gedeelte, zouden door een bombardement in hoofdzaak de 3000 vreemdelingen, die hier gevestigd zij!n, bedreigd worden. Verklaring van den Negus, De negus heeft een verklaring over den militairen toestand gegeven, waarin hij o.a. zegt: Abessynië ts met overwonnen. Het Ahessynsche leger is vast besloten te strij den, totdat de laatste Italiaansche aanval ler uit het land zal zijn verdreven. Van den strijd, tot dit doel gevoerd, zullen wij ons zelfs niet door de overmacht, die te genover ons staat, laten afbrengen. Wij zijin evenwel altijd bereid, onder handelingen binnen het kader van den volkenbond te beginnen, in zoover deze althans in den geest van de volkenbonds idee worden gevoerd. De vijand heeft de gelegenheid aange grepen, om vóór het begin der onderhan delingen en vóór de afkondiging van nieu we sanctie-maatregelen aan den krijg een nog barbaarscher vorm te geven, door de gruwelijkste middelen, die maar denkbaar zij'n, toe te passen. De Italianen hebben open steden ge bombardeerd, zooals b.v. Harrar. Zijl heb ben Roode Kruis-lazaretten vernield en kerken verwoest. Zij hebben niet ge schuwd, de lichamen van onschuldige in woners, die ver van de vuurlinie verwijL derd leefden, door middel van gifgassen te verbranden met het eenig doel, hen door vreeselijke kwalen te demoralisee- ren. Niettegenstaande deze onmenschelijke barbaarschheden is het moreel van mijn soldaten en van mijn volk uitstekend. Andersluidende berichten der Italianen moeten als klaarblijkelijke leugens wor den gebrandmerkt. Wij stellen ook thans nog een vast ver trouwen in den volkenbond en zijn ervan overtuigd, dat het grondbeginsel van de collectieve veiligheid niet tot een doode letter zal worden gemaakt. In antwoord op vraeen in het Lager huis heeft de Britsche minister van Bui- tenlandsche Zaken Eden verklaard, dat Italië sedert het beroep van de commissie van dertien op verzoening de aanvallen in Abessynië heeft verdubbeld. Het is een voudig onduldbaar, zei Eden, dat er in Genève over verzoening wordt gesproken, terwijl de oorlog in Abessynië voortduurt. Er moet een werkelijke verzoening komen, leidende tot staking van de vijandelijkhe den. Gebeurt dit niet, dan zal de commis sie van dertien haar taak moeten her vatten. Het Fransche memorandum. In den gisteren gehouden Franschen ministerraad heeft Flandin het ontwerp van het Fransche memorandum, in ant woord op het Duitsche memorandum van 31 Maart, voorgelegd, alsmede het ont werp van een constructief plan van actie voor den vrede, bestemd ter voorlegging aan den Volkenbondsraad. De „Paris Soir" meent den inhoud van de Fransche plannen als volgt te kunnen weergeven: 1. Een afwijzing van de door Duitsch- land naar voren gebrachte juridische mo tieven ter rechtvaardiging van de schen ding van het Locarno-pact. 2. Een memorandum, bestemd voor de genen, die de situatie in de Rijnzone heb ben te onderzoeken en zich daarover moe ten uitspreken. 3. Een constructief plan, dat voorziet in: a. De organisatie van den vrede op de basis van rechtsgelijkheid voor allen. b. Versterking van artikel 16 van het volkenbondspact om de collectieve veilig heid sneller en doelmatiger te doen func- tionneeren. Het denkbeeld wordt geop perd, dat den volkenbond een internatio nale strijdmacht ter beschikking zou wor den gesteld. c. Wederkeerige hulpverleening aan de staten, die het slachtoffer van een aanval zouden kunnen worden, onverschillig of dit West- of Oost-Europa betreft. DE TORNADO IN AMERIKA. Talrijke slachtoffers. De tornado heeft de geheele negerwijk der stad Tupelo verwoest. Geheele huizen zijn in het meer geslingerd. Volgens de autoriteiten zijn alleen te Tupela reeds 100120 personen gedood. Ook de stad Grainesville, in Georgië, is door een tornado geteisterd. Ongeveer honderd personen zouden om het leven gekomen zijin. Nader seint men uit New York: De tornado, die de staten Alabama, Mississippi en Tennessee heeft geteisterd, had een zoo groote snelheid, dat de bewo ners volkomen verrast werden. Ooggetui gen berichten, dat de storm naderde met het gedonder van een trein. Over een breedte van 400 meter werd alles met den grond gelijk gemaakt. Gistermorgen wa ren 58 dooden geborgen, terwijl 500 per sonen gewond waren. Intusschen worden voortdurend hoogere doodencijfers opge geven. De verbindingen zijin ten deele nog verbroken. Nader wordt gemeld: H!et aantal dooden is reeds tot 4-00 ge stegen, meer dan 2000 personen zijn ge- wbnd. Een 660-tal huizen is ingestort. Eenige duizenden personen zijin dakloos geworden. De schade wordt op 8 millioen dollar geschat. De tornado duurde slechts 3 minuten. Godloozen-congres in Praag. D'e wereldbond der godloozen heeft Paschen uitgekozen, waarop te Praag een eenheidsfront zal worden gevormd van de internationale organisaties van strijders voor de godloosheid, die een nieuwen oorlog zullen ontketenen tegen den gods dienst. Op dit congres zullen plannen worden ontworpen voor een nieuwe atheïstische campagne, de grootste, die tot nog toe werd georganiseerd. 0'ver heel de wereld telt de bond van vrijdenkers zes millioen leden, verspreid over 12 verschillende landen. Tijdens de laatste 10 jaar werd de strijd op twee fronten gevoerd en vanuit Brus sel en Moskou geleid; thans zullen de or der's vanuit één hoofdkwartier gegeven worden. Het ligt niet in de bedoeling om onmiddellijk tot een rechtstreekschen aan val op den godsdienst over te gaan, maar de leiders zijn van plan samen te werken „met vooruitstrevende geleerden, histo rici en wijlsgeeren", om, onder een masker van natuurwetenschap en geschiedenis de godlooze ideeën onder de massa te ver spreiden. Daling werkloosheid in Engeland. Dé jongste cijfers over de Engelsche werkloosheid maken melding van 1881531 werklooze personen per 23 Maart, dat is 143.490 personen minder dan per 24 Fe bruari. Ten opzichte van 25 Maart 1935 bedraagt de daling 272.339 personen. Voor zoover de gespecificeerde cijfers bekend zijn nam slechts in de mijnbouw de werkloosheid toe en wel met 14.137 personen. Op 23 Maart j.l. 'hadden circa 10.6 mil lioen personen werk, hetgeen 155.000 per sonen meer is dan de maand tevoren en 410.000 meer dan een jaar geleden. De Kleine Entente protesteert te Weenen. Be gezanten van Roemenië en Joego slavië en de Tsjecho-Slowaaksche zaak gelastigde, hebben gisteren op de honds- kanselarij drie gelijkluidende nota's over handigd inzake het Oostenrijksche besluit tot wederinvoering van den algemeenen dienstplicht. In de nota's zouden de regeeringen der Kleine Entente zich niet alleen beperken tot een protest tegen de schending van het verdrag van St Germain, dooh ook me- dedeelen, dat zij voornemens zijn een be roep te doen op den volkenbond. Communisten-onlusten in Praag. Gisteren is het in de binnenstad en in verschillende voorsteden van Praag tot ernstige botsingen gekomen tusschen de communisten en de Praagsche politie. Honderd politiemannen slaagden er niet in het plein voor het Raadhuis te ontruimen, zoodat versterkingen moesten worden aangevoerd. De politie schatte het aantal demon stranten op 78000. Een soortgelijke betooging had tegen den avond plaats. Korte Berichten. Het stoffelijk overschot van Bruno Hauptmann is Maandag in het Fishpond crematorium verascht. Ten noorden van Napels in de Tyr- rheensche Zee is een Italiaansch bombar dementsvliegtuig neergestort. De uit vijf koppen bestaande bemanning is om het leven gekomen. In den geheelen Kaukasus woeden hevige sneeuwstormen, welke met een vinnige koude gepaard gaan. De Duitsche gedelegeerde Vdn Rib- bentrop zal Donderdag uit Londen ver trekken. Het luchtschip Hindenburg, dat gis termorgen te Rio de Janeiro voor de terugreis is gestart, bevond zich gister avond te 7 uur ongeveer 240 zeemijlen ten zuiden van Bahia. JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK Een gift van H. M. de Koningin. Het Haagsc'he Comité van de Centrale voor Werkloozenzorg (gesticht op initia tief van den Raad van Ned. Kerken voor practisch Christendom) mocht de toezeg ging ontvangen van een belangrijke gift van. H. M. de Koningin voor de instand houding van de jeugdwerkloozenkampen der Centrale. HET VERVOER VAN RIJWIELEN DOOR DE SPOORWEGEN. Goedkooper tarief op sneltreinen. Naar het A.N.P. verneemt, zullen de spoorwegen met ingang van 15 Mei wijzi gingen brengen in het vervoer van onin gepakte rijlwielen (tweewielige met éó.i zitplaats) als bagage en in de prijzen van de rijiwielkaarten. De rijwielen kunnen dan worden ver zonden met een door den reiziger ver langden trein of met een trein naar keuze van den spoorweg. De prijs der rijiwielkaarten bedraagt in het eerste geval: voor afstanden grootei dan 40 km 90 ets (thans f 1,25) en voor afstanden tot 40 km f 0,30 (als thans) in het tweede geval 65 ets. (thans 60 ets), doch de reiziger behoeft dan niet mee 10 ets overbrengloon te betalen als hb het rijwiel niet aan den bagagewagen in ontvangst neemt. Hiervan zullen in de eerste plaats ge bruik maken zij, die uit een bepaalde plaats een uitstapje gaan ondernemen en hun rijwiel vooruit zenden, hetgeen in den zomer hij duizendtallen geschiedt, en waarvoor tussöhen de groote stations af, zoo noodig speciale rijwieltreinen worden ingelegd. Bij de beide andere soorten rijwielkaar- ten, die van 90 en 30 cent, heeft de I reiziger dus de keus van den trein en be hoeft hij zich dus niet meer af te vragen HET ROODE KRUIS-WERK ONMOGELIJK GEMAAKT? De „Times" van Zaterdagmorgen be richt uit Addis Abeba, dat Dr Mell en de Britsche ambulance No. 1 Donderdag avond uit Kworam daar zijn aangekomen, evenals de Nederlandsche ambulance en alle noordelijke eenheden, die daar werk zaam waren. Het Roode Kruiswerk wordt volgens dit telegram door de Italiaansche luchtstrijd krachten onmogelijk gemaakt, en alle een heden zijn gedwongen om zich opnieuw uit te rusten of zich van het front terug te trekken. Het leger van den Keizer is op het oogenblik geheel zonder medische hulp, en de eenige Europeaan, die thans bij 'hem blijft is een Wit-Rus, Konvalof genaamd. Bij informatie van de „Telegr." is ge bleken, dat noch bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roede Kruis in Den Haag, noch bij de Regeering iets bekend is van den terugkeer der Nederlandsche ambulance naar Addis Abeba. Het hoofd bestuur heeft de laatste dagen geen be richt van Dr Winckel ontvangen. of misschien deze trein geheel of gedeelte lijk een snel- of D-trein is. Zijn wij' wel ingelicht, dan zou het niet in de bedoeling liggen om veel treinen voor rijwiel vervoer uit te sluiten en zou zich dit slechts tot enkele beperken. Ook zou het niet in het voornemen liggen de electrisoho en Diesel-electrische treinen uit te sluiten. HET ONTWERP-ZIEKENFONDSWET. Departementale adviescommissie. De minister van Sociale Zaken heeft uitvoering gegeven aan zijn voornemen tot instelling van een commissie, waar aan de opdracht is gegeven op basis van een voorontwerp van een vierde nota van wijziging van het bij de Tweede Kamer aanhangige oude ontwerp-ziekenfondswet besprekingen te houden en van advies te dienen. Voorzitter van deze commissie is Mr Lietaert Peerbolte, oud-directeur-generaal van de Volksgezondheid, terwijl de genees kundige hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, Dr R. N. M. Eykel, deze zoo noodig als ondervoorzitter ter zijde zal staan, en mej. Mr Bloemaerts met het secretariaat is belast. Tal van organisaties zijn uitgenoodigd om in de Commissie zitting te nemen. Minister Slingenberg zal de commissie hedenmiddag om 4 uur op het departe ment installeeren. ZAL AMSTERDAM DE HAVENTARIEVEN VERLAGEN? In de kringen van de Amsterdamsche haven verwacht men, dat het gemeentebe stuur van Amsterdam binnenkort 't voor beeld van Rotterdam zal volgen en even eens de havenkosten zal verlagen. Men grondt deze verwachting op het feit, dat de beide havensteden den laat- sten tijd geregeld overleg gepleegd heb ben en wijziging in de tarieven slechts met onderling goedvinden tot stand heb ben gebracht. Uiteraard is het belang van de Amsterdamsche haven er mee gemoeid dat de tarieven niet hooger zijn of blijven dan die in Rotterdam. Men vermoedt, dat Amsterdam een an der systeem zal toepassen dan Rotterdam 'Gelijk bekend, is de verlaging van Rot terdam bedoeld als een aanpassing aan de havenlasten te Antwerpen, terwijl een verlaging te Amsterdam niet alleen zou geschieden met het oog op de Antwerp- sche haven, doch óók in verband met de 'hooge lasten van verscheidene reederijen en andere havenbedrijven. BELANGRIJKE ORDER VOOR DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE? Spoorwegbouw in Mexico Naar de „Tel." van de 'directie van het Internationaal Handelsconsortium te Den Haag verneemt, heeft de directeur van het consortium, D'r V. Kresin, met en kele Nederlandsche ingenieursin Mexico het project van den aanleg van de Sout heastern Railway in Midden-Mexico be studeerd en besprekingen gevoerd over den bouw van dezen spoorweg. D'eze be sprekingen hebben geleid tot enkele voor- loopige verdragen. Dr Kresin bevindt zich thans op den terugweg naar Nederland, waar hij be sprekingen zal voeren over de eventueele uitvoering van het contract. Het is nog niet te zeggen, of de voor- loopige verdragen zullen leiden tot orders voor de Nederlandsche industrie, daar er eerst nog besprekingen zullen moeten ge voerd worden met de hiervoor in aanmer king 'komende maatschappijen', waarbij vooral inzake de financieringskwestie ver schillende moeilijkheden zullen zijn op te lossen. De bouwkosten van den spoorweg zouden meer dan 50 millioen peso's be dragen (waar de huidige waarde van een Mex. peso ruim 40 ct bedraagt, dus ruim f 20 millioen). Binnenland. Duitsche tarwe naar ons land Het rijwielvervoer per trein wordt goed kooper. Belangrijke order voor onze industrie? Buitenland. De oorlog in Abessynië. Verklaring van den Negus. De actie der godloozen. Protest der kleine Entente te "Weenen. WEER MEER DIESELTREINEN. Het aantal treinkilometers wordt gebracht op 260.000. Het gaat met de D'ieseltreinen thans regelmatig goed vooruit. Het is de bedoe ling, dat met ingang van 15 Mei a.s. het aantal treinkilometers tot 260.000 wordt gebracht. Wanneer men weet, dat het maximum te bereiken getal 330.000 kilo meter bedraagt, dan zal men moeten toe geven, dat men met de Dieseltreinen thans snel naar het maximum toegaat. Het laat zich aanzien, dat de grootste moeilijkhe den met de motoren thans overwonnen zijn. Lager tarief voor nachtveer? Nu per 1 April op de nachtdienst van het Moerdijksche veer het verhoogde ta rief is afgeschaft, heeft de K. N. A. G. aan het gemeentebestuur van Dordrecht verzocht dit prijzenswaardige voorbeeld te volgen en ook voor de nachtdienst van het veer Dordrecht-Zwijndrecht te bevor deren, dat het tarief wordt gebracht op het voor den dagdienst geldende bedrag. Opheffing van 50 Openbare Lagere Scholen te Amsterdam. De wethouder voor het Onderwijs te Amsterdam, de heer E. Boekman, heeft een reorganisatieplan ontworpen voor het bijeenbrengen van klassen uit z.g. „de fecte" lagere scholen van het openbaar onderwijs te Amsterdam. De in 1934 doorgevoerde reorganisa tie op dit gebied blijkt, volgens de afdee- ling „Onderwijs" ten Stadhuize, niet te hebben voldaan; er zonden, wat de klas sen betreft, „brokken" zijn gemaakt, d. w.z. dat er scholen ontstonden met „ga ten", wij'l vele klassen toen uit elkaar moeten zijh gehaald, waardoor daarin groote gapingen ontstonden. Het ligt in de bedoeling van den wet houder, de scholen met te weinig, of onvolledige klassen, in haar geheel naar andere scholen over te brengen. Het gevolg daarvan zal zijn dat onge veer vijftig openbare scholen, indien de Raad zich ermede vereenigt, zullen wor den opgeheven, tot welk aantal er zeven behooren die op last van Gedep. Staten van Noord-Holland moeten worden ge sloten. Er zullen, door doorvoering van de voornemens, veertig scholen, wat het aan tal leerlingen betreft, worden gecomple teerd. Met de regeering werd reeds onderhan deld; zij; hecht goedkeuring aan het plan wijl er ook financieele bezuiniging van wordt verwacht. De Commissie van Bijstand voor het Onderwijs is reeds over een en ander ge hoord. Minister Colijn te Middelburg. De minister-president dr EL Colijn, bezocht gisteren per auto met zijin echt- genoote en een Engelsche dame, Middel burg. Het gezelschap gebruikte de lunch in hotel „De Abdij" en bracht o.a. een bezoek aan de Abdijgebouwen en het Stadhuis. Verder werd nog een kort be zoek gebracht aan Veere en Domburg. Brandstichter te Boschkapelle gearresteerd. In verhand met den brand van Zondag in een landbouwschuur te Boschkapelle, waarbiji 28 koeien en 12 paarden omkwa men, is gisteren de 24^jarige F. v. L., al daar, aangehouden, v. L. heeft hekend den brand te hebben gesticht en ook schuldig te zijin aan alle voorgaande branden, wel ke verleden jaar te Boschkapelle zijn ge^- sticht. Reeds langen tijd werd F. v. L. ver dacht van brandstichting. Hij1 is iemand, ■die sedert geruimen tijid een vreemdsoor tig gedrag aan den dag legde. Hij was. een wees, die bij1 een van zijn zusters inwoon de. In zijin jongensjaren bezocht hijï de ambachtsschool, waarna hiji vrijiwel niet meer gewerkt heeft. Jaren achtereen slen terde hij langs de straten en betoonde zich daarbij' nu eens gesloten en zwijg zaam, dan weer zeer breedsprakig, aldus het D. v. Z. Al bij vorige branden heeft de politie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1