i Verantwoordelijkheidsbesef 7 EERSTE BLAD MAANDAG 6 APRIL 1936 DAGBLAD YOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 1S9 r Buitenland. De oorlog in Abessynië. De koffieheffing en de handelaren. Binnenland Economische voorlichting. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie 4, 24 die nu ILLIE. pat wa in aan- |ar één ie auto tegen was. maar lis even lar bin- lebben." Iter, de [op, van |er zou- ïu eens Hau iet aan Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" tor exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststruat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44-455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcokabonncmcnton voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcnticn 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. loten en Irbandje maar ij bad trokken, Ibeweer- rde mesten aan on krij- zag hij Ikon bij pr bezig, zicht op tiet loo- mogen iar wil- nu nog mag." idlwijn. bm met- vas toch |aar ons Hen er |et zijn", elijke in lat eind cht Hen, loller. |mk, had we mo- pcht Dik dat hij loopen. die bij- Ik mee?" De S. D. A. P. raakt steeds ineer in moeilijkheden ten opzichte vau het Defen sie-vraagstuk. Zij durft niet meer het vroegere stand punt „geen man en geen cent" handha ven en ziji durft ook niet de verantwoor delijkheid voor het onderhouden van een weermacht te dragen. De heer Albarda sohreef onlangs dat wie de rechten van 't Voikenbondslidmaat- schap wil genieten, ook de daaraan ver bonden plichten moet aanvaarden. En hij voegde daaraan toe, dat geen enkele Staat, in een toestand van dreigend oor logsgevaar de veiligheid van anderen mag verminderen en daardoor het oor logsgevaar voor geheel Europa en mis schien wel voor de geheele wereld ver- grooten. Daarom, zoo besloot hij:, kan Nederland Op dit oogenblik niet overgaan tot natio nale ontwapening. Verstandige taal. Maar dadelijk daarop stemden de roode leden van de Eerste Kamer tegen de De fensie-begrooting en tegen het fonds tot versterking van de weermacht. „Het Volk" tracht nu dit onverant woordelijk optreden in dagen van drei gend oorlogsgevaar goed te praten. Het wijst er op, dat Nederland zich niet met kans op succes tegen een groote mo gendheid zelfstandig kan verdedigen en dat daarom wel terdege moet worden uit gemaakt hoe groot onze bewapening moet zijin en welk stelsel wij moeten kiezen, om dan te vervolgen: „Is het wonder, dat, ten overstaan van deze nuchtere feiten, de sociaal-democra tie, die haar militair standpunt steeds heeft laten beheerschen door de interna tionale verhoudingen en daarom aller minst ongevoelig is voor hetgeen zich in Europa bezig is te ontwikkelen, een wijle rustige bezinning verlangt ten, aanzien van de vraag, wat thans dient te geschie den? De vrijzinnig-democraat mr Werker laat het maar verder aan de regeering over. Wij echter gevoelen een eigen ver antwoordelijkheid en willen zélf nagaan, welke de voorhanden mogelijkheden zijm en wat daaronder de voorkeur verdient." D'it lezende zou men den indruk krijgen dat de S. D. A. P. toch wel zeer sterk haar verantwoordelijkheid moet gevoelen. Wat echter niet wegneemt, dat zij, bij dreigend oorlogsgevaar niets anders weet te doen dan tijd te vragen om eens rustig te studeeren over de voorhanden moge lijkheden. „Wij gevoelen een eigen verantwoorde lijkheid", zegt het Sociaal-Democratische orgaan. Wij gevoelen echter neiging otm hier te constateeren een ontstellend gebrek aan erantwoordelijkheidsgevoel. DE VERHOUDING TOT DUITSCHLAND Duitschland blijft weigerachtig. Over de besprekingen inzake het Lo- carnoconflict is weinig nieuws mee te deelen. Naar het schijnt blijft de Duitsche re geering weigeren, eenige wijziging te brengen in haar houding ten aanzien van de versterking der Rijnzone, zelfs voor den duur van de periode tijdens de onderhandelingen. Wel gaan er geruchten, dat er met Duitschland over deze kwestie alsnog te praten zou zijn, als de bekende bespre king tusschen de generale staven zou worden afgelast. Ook over het Fransche tegenvoorstel is weinig positief bekend. Het is waarschijnlijk op de handhaving van het verbod voor Duitschland om ves tingen te bouwen in het in strijd met het recht door dit land bezette Rijnland, dat het voornaamste betoog van het Fransche memorandum gericht zal zijn. Groote Abessijnsche nederlaag. Quoram bezet. Maarschalk Badoglio telegrafeerde „De slag aan het Ashangi-meer is geëin digd. Alle onder bevel van den Negus staande troepen vluchten wanhopig naar het Zuiden. De geheele luchtmacht is bezig, deze in wanorde verkeerende massa te bom bardeeren en met mitrailleurs te besto ken." Gedurende den Zaterdag hebben de Italiaansche vliegers 64 ton springstof omlaag geworpen en 20.000 mitrailleur- schoten op de vluchtenden afgevuurd. Dessie is Zondagmorgen opnieuw ge bombardeerd door zes Italiaansche bom menwerpers. De omvang van de aange richte schade is nog onbekend. Het Italiaansche hoofdkwartier deelt mede, dat de Italiaansche troepen Zon dagochtend vroeg Quoram hebben bezet. De verovering van Quoram wordt van groot belang geacht, aangezien hierdoor de invalspoort naar Addis Abeba wordt geopend. De vlakte van Quoram is thans gevuld met een groot aantal Italiaansche solda ten. Maarschalk Badoglo rekent er op, dat thans spoedig Abes synië ineen zal storten. Volgens hem heeft de Negus thans nog drie mo gelijkheden: hij valt aan en wordt ver nietigd, ofwel hij wacht af tot de Italia nen aanvallen met hetzelfde gevolg, of wel hij trekt terug. Ook in dit laatste geval volgt vernietiging, aangezien de Abessijnsche troepen niet beschikken over transportmiddelen en levensmiddelen. Addis Abeba vertoont momenteel den aanblik van een doode stad. Na het bom bardement van het vliegveld Zaterdag morgen, hebben de autoriteiten namelijk het bevel gegeven, dat niemand meer in de stad mag blijven en dit bevel is door alle inwoners opgevolgd. Met have en goed, voor zoover dit al thans kon worden medegenomen, zijn zij naar de bergachtige streek buiten de stad getrokken. Daar wachten zij den terug keer der Italiaansche vliegtuigen af. Ook militaire deskundigen zijn van meening, dat het vliegtuigenbezoek van Zaterdag slechts een voorspel was voor een dergelijken luchtraid boven de metro pool en dat de inzittenden der vijf jacht vliegtuigen met dit doel fotografische op namen van de strategisch belangrijkste punten der stad hebben gemaakt. Abessijnsche tegenspraak. Van officieele Abessynsche zijde spreekt men de berichten uit Italiaansche bron tegen volgens welke de Negus voornemens zou zijn, afstand te doen en na den slag bij het Asjangimeer de Keizerin een bood schap zou hebben gezonden met de me- dedeeling: „Er blijft U niets anders ever dan voor mij te bidden." Men ontkent eveneens, dat de Negus op de vlucht zou zijn naar Dessie. De Abessijnsche legatie te Londen kondigt in een circulaire de uitschrijving van een particuliere leening aan, ten ein de van het Britsche publiek een millioien pond sterling te verkrijgen voor den aan koop van militaire vliegtuigen. ■De Abessijnsche gezant, Martin, ver klaarde tegenover de pers, dat de leening er toe zou bijdragen, „een einde te maken aan de moeilijkheden der staten, die sancties toepasten tegen den aanvaller", aangezien ze Abessynië in staat zou stel len den vijand snel en afdoende terug te dringen. Het leger van den Negus uit eengeslagen. Volgens berichten uit Italiaansche bron werden de operaties Zondag gekenmerkt door activiteit der vliegers-, die onophou delijk den vluchtenden vijand met bom men hebben bestookt. De opmarsoh van het eerste legercorps en de inheemsche troepen, die door vliegeraanvallen wer den gesteund, zou de geheele vernietiging van het Abessijnsche leger tengevolge ge had hebben. De troepen van den Negus zouden nog slechts enkele honderden manschappen bedragen, die thans op weg zijn naar Dessie. Dit zou mede veroorzaakt zijn door het feit, dat troepenafdeelingen eigen machtig tot ontbinding hebben besloten. Talloo'ze 'krijgers zouden naar 'hun haard steden zijn teruggekeerd. De Italiaansche opmarsch heeft een vlot verloop gehad. Het schijnt dat de Abessijnen nergens ernstig tegenstand hebben geboden. Tot de krijgsgevangenen zouden verscheidene officieren, van de keizerlijke garde behooren. De Abessijnen zouden 20.000 van de 80.000 man hebben verloren. De Italianen bevinden zich thans op minder dan 100 mijl van Dessie. Zij be heerschen alle wegen welke naar het Tsanameer leiden, terwijl zij nu over vol doende water beschikken. Kabinetsreconstructie in Engeland Volgens de Daily Mail zou minister president Baldwin hebben besloten af te treden, zulks in verband met zijn toene mende hardhoorighejd. Chamberlain zou hem dan als premier opvolgen. Lord Ha lifax of Sir Robert Horne zou minister van Buitenlandsche Zaken worden in de plaats van Eden, die de portefeuille voor Indië zou krijgen. Teekenen In Frankrijk, die weer wat hoop geven. De atatiatieken van de laatste maanden en speciaal van de tweede helft van Maart laten een serieuze verbetering van de economische situatie in Frankrijk zien. In de laatste 2 weken is het aantal werk- loozen met 15.000 gedaald. Het index cijfer van de industrieele producten, dat in 1935 gemiddeld 84 bedroeg passeerde de 97 in Januari 1938. Ten slotte steeg de waarde van de om zetbelasting, de barometer van het econo mische leven, welke in Januari bij het vorig jaar 2 pet. was achtergebleven, in ■Februari, in vergelijking met Februari 1935 met 6 a 7 pet. Verdrag tusschen Rusland en China. Naar verluidt is een geheim verdrag gesloten tusschen China en Sovjet-Rus- land. Beide landen zouden zich hebben verbonden gezamenlijk den strijd te voe ren tegen het Japansche imperialisme, Rusland zou China van wapens voor zien. Malversaties ontdekt te Kopenhagen. Bij de gemeentelijke administratie te Kopenhagen is men malversaties op het spoor gekomen waarvan het bedrag in de honderdduizenden kronen loopt. Zij zijn gepleegd door den directeur van .de gemeentelijke verkoopbureaux, die ko len, cokes, hout en petroleum aan onbe- middelen leverde. De boekhoudafdee- ling van het bureau zou medeplichtig zijn. De malversaties strekken zich uit over een periode van 9 jaar. Korte Berichten. In een verlaten mijnschacht, tus schen Dux en Kosten bij' Teplitz-Schos- nau, zijn drie werkloozen door uitstroo mend mijngas gedood. Een aantal werkloozen had in de verla ten mijn van de steenkoolmaatschappij een aanvang gemaakt met het op eigen gelegenheid delven van steenkool. Dr Eckener verklaarde aan den Reuter-correspondent zeer verbaasd te zijn over het bericht dat hij hij' de nat.- soc. autoriteiten niet meer in de pas staat. Hij is weliswaar geen politicus en zijn belangstelling in het leven gaat voor namelijk uit naar den luchtschipbouw, maar bij steunt het nat.-soc. regime toch oprecht en heeft ook voor dit regime gestemd. Hij is dan ook overtuigd in vol komen vrede in Duitschland te kunnen leven. Een wervelwind heeft het stadje Tupilo, in den staat Missippi verwoest. Men vreest, dat 100 personen om het leven zijn gekomen. Aan boord van het Noorsche schip „Tricolor", dat op weg was van San- Francisco naar Yokohama, is brand uit gebroken. De passagiers zijn aan boord van een Britsche petroleumtanker opge nomen. Ingeklaarde voorraden zullen met matige winstmarge verkocht worden. Zooals reeds medegedeeld, zal bij de heffing op koffie geen navordering wor den toegepast. Teneinde het daarbij gesteld doel vol ledig te bereiken zijn de leden der ver- eeniging van Amsterdamsche en Rotter- damsche koffiehandelaren in overleg met het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart overeengekomen om voor zoover zij over ingeklaarde voorraden be schikken, deze met een zeer matige marge aan hun afnemers te verkoopen op basis van de door hen aan deze afnemers in 1935 geleverde hoeveelheden. EERSTE KAMER. De voorzitter is voornemens de Eerste Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 21 April a.s. des avonds te half negen ure. Jhr Dr J. LOUDON GEHULDIGD. Jhr Dr J. Loudon, de Nederlandsche gezant te Parijs en minister van buiten landsche zaken in het oorlogskabinet- Cort van der Linden, is Zaterdagnamid dag in hotel „De Wittebrug" met zijn echtgenoote, ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag een grootsche huldiging ten deel gevallen. Het was een huldebetoon, dat zich manifesteerde in een toespraak van Mr D. Fock, oud-gou verneur-generaal van Ned.-Indië, die het voorzitterschap van het huldigingscomité bekleedde, maar bovendien in het bijzon der groote aantal vooraanstaande perso nen uit waarlijk alle kringen der maat schappij, dat hierbij tegenwoordig is ge weest. H. M. de Koningin en Prinses Juliana hadden vertegenwoordigers gezonden, ver der waren er leden van het huidige Ka binet, o.a. Dr Colijn en van vroegere Ka- Inrtelllng van een centralen dienst spoedig te verwachten. Binnen korten tijd zal, naar het „Hdbl." meldt, op het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een centrale economische voorlichtingsdienst worden ingesteld. Als leider zal optreden Dr T. P. van der Kooy, op het oogenblik chef van het bureau Betalingsverkeer. Alle dienst takken, welke tot nog toe in de richting van economische voorlichting werkzaam zijn, zullen onder den nieuwen dienst worden gebracht. Zoo zullen de geheele afdeelingen Handelsberichten-publicatie, en meer of minder groote gedeelten der afdeelingen Betalingsverkeer en Handels- politie onder den te stichten dienst wor den gecentraliseerd. Met de daarbij betrokken departemen ten is volledige overeenstemming bereikt omtrent hetgeen de samenwerking be treft van de onder die departementen res- sorteerende diensten. En vooral ook van het diplomatieke en consulaire corps, het geen als voornaamste perceptieapparaat zal optreden in het buitenland. De centrale nieuwe dienst zal in Den Haag zetelen, terwijl voor de distri butie der inlichtingen ook de werk geversorganisaties en economisch-tech- nologische instituten zullen worden in geschakeld. Ook zal samenwerking wor den gezocht met reeds bestaande econo mische voorlichtingsdiensten van eenige groote Nederlandsche industrie-concerns. De instelling van den dienst welke anders dan wel bepleit is n i e t den vorm van een afzonderlijke stichting zal dra gen maar een afdeeling zal uitmaken van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart kan binnen enkele weken worden tegemoet gezien. binetten, leden van den Raad van State, de Staten-Generaal enz. Mr Fock herinnerde er in zijn huldi gingsrede aan, dat Dr Loudon ons land in de oorlogsjaren door groote moeilijk heden heeft heengeholpen. Nederland en het Nederlandsche volk, aldus Spr., zijn u voor uw beleid gedurende den wereld oorlog zeer veel dank verschuldigd. U hebt ons gespaard voor de ellende van den oorlog. (Applaus.) Ten slotte overhandigde Mr Fock den gezant een gedenkboek met handteeke- ningen van zeer velen in den lande, die hebben bijgedragen in het huldeblijk, dat met Jhr Loudon's goedvinden zal worden een muurschildering in de muziekzaal van het Nederlandsche Huis in de Cité Universitaire te Parijs. De eerste hand- teekening in het gedenkboek is die van H.K.H. Prinses Juliana. TARWESTEUN EN BROODPRIJS. Een stuiver per kilo brood. De Ned. Mij. voor Handel en Nijver heid heeft nog weer eens een berekening gemaakt over den invloed van den tarwe- steun op den broodprijs. Het resultaat is: bijna 4 cents per brood van 800 gram en dus een stuiver per kilo. De totale kosten der Tarwewet bedra gen f 36.16 millioen per jaar. HET RIJDEK OP DE MOERDIJKBRUG. De Hoofdingenieur van 's Rijkswater staat te 's-Gravenhage heeft aan de N.V. Technisch Bureau v.h. Nierstrasz op dracht verleend tot het aanbrengen van een verharding van het beton-rijdek van de Moerdijkbrug over een oppervlak van circa 11.000 vierk. meter volgens de Egypto Monolith methode. Deze belang rijke opdracht is verleend, nadat de firma eveneens voor 's Rijkswaterstaat deze zelfde afwerking had toegepast op de nieuwe groote Waalbrug te Nijmegen, de nieuwe Lekhrug bij Vianen en op ver schillende viaducten. De Egypto Monolith methode bestaat hierin, dat in de nog plastische beton een op speciale wijze samengesteld mengsel wordt ingeschuurd van het roestvrije Egypto verhardingsmateriaal in korrel vorm, dat een zeer hoogen weerstand te gen slijtage geeft. Het wordt zoodanig bewerkt, dat een geribbeld dek ontstaat, dat tevens de noodige stroefheid biedt. Aangezien dit materiaal een product betreft, waarvan weliswaar de grondstof fen uit het buitenland worden aange voerd, doch die overigens geheel in ons land worden bewerkt en voor het gebruik geschikt gemaakt (het is bovendien een Nederlandsch Octrooi), verdient deze be langrijke opdracht zeker een speciale vermelding. DE VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND EN DE ONTWAPENING. D'e afdeeling Dordrecht van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond besloot in haar vergadering van 2 April, af te wij zen iederen steun aan den krijgsdienst, met zijn defensie-industrie, zijn sancti- onneering van de versterking van alle Binnenland. Vereeniging van gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen voorgesteld. Loonbijslagregeling voor land- en tuin bouw, enz. De economische voorlichting. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Het leger van den Negus uiteengeslagen Verdrag tusschen Rusland en China nationale weermachten en van den zij 't defensie ven-, coalitie- of Volkenbonds oorlog. Daarom sprak de afdeeling zich uit tegen de hoofdbestuursvoorstellen om de nationale ontwapening prijs te geven en diende uitgewerkte voorstellen in „tot or ganisatie van den vredesdienst ter hand having en versterking van het interna tionale vredesrecht tegenover de geregle menteerde krijgs-ontucht". Voorloopig geen steun aan de vliegtuigindustrie. D'e regeering heeft besloten voorshands geen uitvoering te geven aan de aanvan kelijk door haar gevormde plannen tot steun van de Nederlandsche vliegtuig industrie, welke steun daarin zou be staan, dat het rijk met één of meer van de daarvoor in aanmerking komende vliegtuigfabrieken zou overgaan tot op richting eener vennootschap en verder, dat het rijk de inrichting van een nieuwe fabriek zou bevorderen. D'e regeering beraadt zich thans over de vraag of, en zco ja, op welke andere wijze steun aan de Nederlandsche vlieg tuigindustrie zal kunnen worden verleend. Landbouw s chuur af gebrand. 28 stuks vee en twaalf paarden omgekomen. Gisteravond omstreeks kwart voor elf is brand ontstaan in een groote landbouw- schuur, staande op het erf van den land bouwer F. Burm te Boschkapelle. In een minimum van tijd was alles platgebrand. Het vuur werd daarbij aangewakkerd door den feilen wind. In de schuur bevonden zich 28 stuks hoornvee en 12 paarden. Men slaagde er niet in, de dieren te bevrijden, zoodat zij een jammerlijken vuurdood stierven. Een groote partij hooi en stroo is mede verloren gegaan. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Er wordt kwaadwilligheid vermoed. In 1934 zijn eveneens bij den heer B. 7 sta pels graan verbrand, terwijl in 1935 bij den burgemeester van Boschkapelle een landbouwschuur verbrandde. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. i AanbevelingDeurwaar- d e r De Rechtbank te Middelburg heeft voor de vacante betrekking' van deur waarder bij' haar college ter standplaats Middelburg de volgende lijst van aanbe veling gemaakt: 1. P. F. van Maaren, procureursklerk te Middelburg, 2. S. M. Boomstra, pro cureursklerk te Assen, 3. G. van D'uin, notarisklerk te Zierikzee, allen candidaat deurwaarder. Middelburg. Aanrijding. Gisteren avond omstreeks 7 uur had op den hoek van de St. Janstraat en de Turfkade een aanrijding plaats tusschen een uit de richting van de Koningsbrug komende autobus van de stoomtram „Walcheren" en een personenauto, bestuurd door H. M. S. uit Goes. Laatstgenoemd voertuig werd zoo aan de voorzijde gehavend, dat men niet verder kon en de auto in de garage van den heer Kieviet werd ge bracht. Tegen den bestuurder, die links in de bocht reeds, is proces-verbaal op gemaakt. De autobus was niet bescha digd en kon haar weg vervolgen. Wilhelminadorp. Vrijdagavond j.l. werd alhier een propaganda-avond gehouden voor de oprichting van een plaatselijke afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Voorzitter was burgemeester D. de Graaff. De heer P. G. Laernoes uit Vlissingen schetste het ontstaan van het instituut in de beruchte Novembermaand 1918. Spr. bepleitte de noodzakelijkheid van het be staan van het instituut. Hij wees op de toestanden in enkele landen van Europa, waar de bevolking zucht onder het juk van den dictator, terwijl wiji nog steeds onder de regeering van Koningin Wil- helmina een groote vrijheid genieten. Men moet, aldus spr., de B. V. L. niet be schouwen als een beschermer van brand kast en kapitaal, zooals in het revolution- naire kamp gezegd wordt, doch als de verdediger van onze vrijheid. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1