Niets nieuws onder de zon. De besprekingen te Londen. Anti-Rev. Gemeentebestuurders. EERSTE BLAD Buitenland. Hauptmann giste avond terechtgesteld. Belangrijkste Nieuws Binnenlanü ZATERDAG 4 APRIL 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 158 Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL «T. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. DeZeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen GO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0,85, Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wanneer men de schot- en smaadschrif ten leest, die van zekere zjjde met milde hand oour in onze provincie worden ver spreid, dan mout men wei tot de conclu sie komen, dat wij hier in Nederland toch eigenijjk in een verschrikkelijk oord leven. W ij willen zoo lezen we in een deze week door de N. S. B. verspreid pamflet in deze bende niet meer 1 e v e n. De volgelingen van Mussert verkeeren dus blijünaar in de meening, dat de toestand in ons land zoo ongeveer onhoudbaar is geworden en dat men gelukkig moet prijzen hen, die in de geiegenneid zijn voor goed de grens over te s lemen. Wie in deze dagen vol beweging het hoofd koel weet te houaen en zich niet dour allerlei holle leuzen van streek iaat brengen, zal allicht een weinig anders ooraeeien. wanneer we toch een vergelijking ma ken met ae andere lanaen van Nuropa,* üan üiijkt nat we hier nog zoo ongeveer in elk geval in het land van oeiorte ver keeren. D'e economische toestand is hier zeker niet sieonter aan in andere ianuen. Wat de sociale toestand en de sociale verhou dingen betreft, kan Nederland aan nijna ane andere lanaen ten voorweeid worden gesteld. Lr is geen land, waar zooveel is en wordt gedaan voor ae verbetering van de volkshuisvesting, de voorziening in den nood van zieken en invaliden en ouden van dagen, de bestrijding van de werk- verschaitmg en de zorg voor de door de werkloosheid getroffenen. In staatkundig opzicht genieten wij hier te lande tal van voorreenten, die men in andere landen mist. De rechten van de burgers ook van hen, die er hun werk van maken de Overheid in een kwaad daglicht te stellen worden met de grootste nauwgezetheid gehandhaafd. In voile vrijheid kan ieder hier zijn staat kundige beginselen verdedigen. Wij ken nen hier geen concentratiekampen. Len spionnage-stelsel als in een naburig land is hier onbekend. Er is volop gelegenheid om critiek te oefenen, zoo dat noodig ge oordeeld wordt. De volksinvloed is hier niet aan handen gelegd. De vrije verkon diging van Gods Woord wordt in ons land in geen enkel opzicht belemmerd, wij hebben hier onze vrije scholen en het or ganisatieleven kan zich in vrijheid ont wikkelen. Wie niet moedwillig zijn oogen sluit en zijn ooren met geweld dicht stopt, moet erkennen, dat wij hier groote voorrechten genieten, dat wij bij alle moeiten en zor gen tóch van rijke zegeningen mogen gewagen. D'at neemt niet weg, dat er in ons land een vrij sterke groep is, die hunkert naar de dictatuur als in Italië en Duitschland, en die het zóó zwaar meent te hebben, dat zij verklaart in deze bende niet meer te willen leven. Dat schijnt onverklaarbaar. En het is het ook, wanneer men geen rekening houdt met de revolutionaire be ginselen waardoor deze menschen worden gedreven en waardoor hun zinnen wor den verblind. Ook wat dit betreft is er niets nieuws onder de zon. In 1795 was het voor ons land in vele opzichten een bange tijd. Oranje was gedwongen het vaderland den rug toe te keeren, de Fransche troe pen hielden ons land bezet en leefden ten onzen 'koste. De levensmiddelenprijzen wa ren tot een ongekende hoogte gestegen, terwijl de verdiensten steeds kleiner wer den. De toestand liet op elk gebied zoo ongeveer alles te wenschen over. En toch, in datzelfde jaar werd in Den Haag officieel feest gevierd, wei nig minder luidruchtig, dan onze Oos terburen gewoon zijn dat te doen. En bij een nationaal feest, zoo oordeel de men, behoort een feestrede voor het houden waarvan ter meerdere wijding oen predikant werd aangewezen. Deze redenaar wist den juisten toon te treffen. „Ik mag zoo zeide hij o.m. met veel vrijmoedigheid, tot 's Heeren lof, openlijk beweren en allen, die een welge plaatst hart hebben, zullen het gereedelijk erkennen, dat Gods goedertierenheid en trouwe zorg, van ons nog niet geweken zijn en dat Hij ons omringt met vele, lang verbeurde en steeds vernieuwde ontfer mingen en weldadigheden". Hoe er dan toch zoo veel te danken en te jubelen was in die donkere dagen? Och, er waren toen als nu menschen, fasuoteren, (y/Ayat est ouLeen KOOS das? wordt je een TV, soedeLefap f OLIEFABBIEKEM AMSTERDAM. O. die in gespannen verwachting naar het buitenland tuurden. Zij hadden gehoord, hoe in Frankrijk de revolutiebeginselen hadden gezegevierd hoe daar het licht der Rede was ontstaken, hoe daar gezongen en gespron gen werd rond den vrijheidsboom. En nu konden ze het hier niet langer harden. Er moest verandering komen. Er werden vlugschriften en smaadschriften verspreid op dezelfde manier als nu over ons land worden uitgestort. Het regen de beschuldigingen tegen de Regeering. Het woord van Mussert was ook hun leuze: „Wij willen in deze bende niet meer leven". En daarom sprak de feestredenaar van 1795 zoo heelemaal naar hun hart, toen hij vervolgde: „Gods hand heeft het hart der Fran sehen geneigd ter onzer begunstiging, zóó, dat zij ons niet als overwonnenen van on ze vrijheid en van onze bezittingen ontzet, maar ons zeer vriendelijk behandeld heb ben". „Zeer vriendelijk behandeld!" Nu ja, zij hebben ons tenslotte uitge zogen en uitgemergeld, zij hebben een lan ge reeks van vernederingen over ons uit gestort, zij hebben onze vrijheid, ons goed en ons bloed geëisoht, maar daartegen over stond toch ook, dat ons volk mee modht deelen in de heerlijke vruchten van vrijheid, gelijkheid en broederschap! Er is veel onverklaarbaars in dezen tijd. En wie terugdenkt aan het einde van de 18e en het begin van de 19de eeuw, die verbaast zich niet meer. Die ziet welke ontzettende gevolgen het aanvaarden van heillooze 'beginselen kan hebben. Die erkent, dat er ook in dit opzicht niets nieuws is onder de zon. Duitschland niet plooibaar. Een Fransch vredesplan Naar men in de wandelgangen van het Engelsohe parlementsgebouw veronder stelt, heeft van Ribbentrop in een onder houd, dat bij vóór den aanvang van het Lagerhuisdebat met Eden heeft gehad, blijkbaar medegedeeld, dat zijn regeering olpnieuw heeft geweigerd, zich te ver plichten, de Rijnzone gedurende de tnte- rim-periode niet te versterken. Eden heeft gisteren aan Yon Ribben trop verschillende vragen gesteld. Ze had den betrekking op de beteekenis van het woord „troepen" en op den eisch van Duitschland, dat het koloniale vraagstuk „binnen redelijken tijd" aan de orde wordt gesteld. Wil dit zeggen, zes maanden, of twaalf maanden, of een langere periode, en wenscht Duitschland al zijin koloniën terug of slechts bepaalde koloniën? Hoe denkt Duitsohland zich het Hof voor In ternationale Arbitrage, dat het voorstelt en wenscht het een nieuw internationaal lichaam, anders dan het Hof van Den Haag? Von Ribbentrop zal nog drie of vier da gen te Londen blijven. Een deel van de Duitsche delegatie zal vanmorgen weer naar Berlijn terugvlie gen. In een artikel in de „Intransigeant" meent Jean Thouvenin te kuhnen mede- deelen dat Frankrijk besloten heeft 'n vre desplan in te dienen, dat tegenover het plan van Hitier gesteld zon moeten wor den. „Daar dit vredesplan," aldus voegt Thouvenin hieraan toe, „niet slechts ons, döoh geheel Europa aangaat, moeten wij erop staan, dat het in het kader van den Volkenbond wordt bestudeerd. Onder leiding van Flandin en Raol Boncour is men op het oogenblik met de uitwerking van dit plan bezig." Uit Trenton werd gisteren gemeld: de laatste hoop op redding van Hauptmann verdween, toen een half uur voor den voor de terechtstelling bepaalden tijd de secretaris van gouverneur Hoffmann de wachtende menigte mededeelde, dat de gouverneur geen verder uitstel kon ver- leenen. Ie 8.45 uur kwam de beul Elliot in de gevangenis aan. De ingang daarvan werd door een dubbele haag van politie-agen- ten bewaakt. Wilentz, de Officier van Justitie, had nog een langdurig onderhoud met gou verneur Hoffmann. Te 9.05 uur kwam Hauptmann's voornaamste advocaat in de gevangenis aan. Kort daarop arriveer den ook de 30 getuigen, hoofdzakelijk journalisten die de terechtstelling zouden bijwonen. Zij werden naar het bureau van den directeur der gevangenis geleid en nauwkeurig gefouilleerd. Toen het besluit van den gouverneur, geen verder uitstel te verleenen bekend was geworden, begon de beul voorbereid selen te treffen voor de vervulling van zijn taak en de electrische stoel in gereed heid te brengen. Mevr. Hauptmann boorde de tijding dat geen verder uitstel kon worden ver leend in somber stilzwijgen aan. Haupt mann's geestelijke raadsman werd bij zijn aankomst in de gevangenis eveneens door de beambten gefouilleerd. Even na 8 uur werd een dokter bij Mevr. Hauptmann in haar hotel ontboden. Nader wordt nog geseind: Onder buitengewoon groote belangstel ling heeft gisteravond om ruim kwart voor 9 uur de terechtstelling plaats ge had van Bruno Hauptmann, den ontvoer der en moordenaar van het kind van Lindberg. De executie geschiedde in den electri- sohen stoel. Gebruik van gifgassen door de Italianen. Doctor Macfie van de Bri-tsche Roode Kruisambulance heeft een verklaring onderteekend, gedateerd van 1 April, waarin hij mededeelt, persoonlijk op het Noordfront in de periode van 1 tot 18 Maart 1.1. verscheidene honderden geval len van ernstige gasvergiftiging te - heb ben behandeld. Kapitein Taylor, assistent-militair at taché, heeft op 30 December van het vorig jaar hoeveelheden van een op Boelali op het Zuidfront geworpen stof verzameld. Dit heeft hij naar Aden ge zonden, waar na analyse bleek, dat het grondstof voor mosterdgas was. Ook de Zweedsche en Nederland se h e ambulances hebben verklaringen gegeven, waarin zij mededeelden, honder den duidelijk kenbare gevallen van gas vergiftiging te hebben behandeld. Geen devaluatie in Duitschland De „Deutsche Volkswirt", het blad dat zeer nauwe relaties met Dr Schacht on- derhoudt, kan op grond van speciale in- formaties mededeelen, dat alle geruchten en redeneeringen inzake de valuta en be treffende de instanties die voor de valuta- politiek verantwoordelijk zijn, volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Feit is, dat er momenteel geen sprake van is, dat in 't nieuwe deviezenplan eenige wijziging wordt gebracht, noch ook dat er eenige kans op devaluatie zou be staan. Communisme en godloozenbeweging in Polen. De Primaat van Polen, Kardinaal Hlond heeft een herderlijk schrijven ge publiceerd, waarin hij er de aandacht op vestigt, dat de godloozenbeweging en het communisme in Polen voornamelijk door joden worden gesteund en aangewak kerd. Sedert het begin van dit jaar werden in Wilna niet minder dan 10 processen tegen communistische groepen gevoerd. De bijna 200 beklaagden waren allen lid van een onwettige communistische partij Woensdag a.s. wordt in -het Schutters hof te Goes een belangrijke vergadering gehouden. Zoo-als reed's gemeld werd, hebben en kele personen het initiatief genomen om ook in Zeeland te geraken tot de oprich ting van een vereeniging van Antirevolu tionaire gemeentebestuurders. Voor dit doel zijn nu al onze Zeuwsohe A. R. -burgemeesters, secretarissen, wet houders en -statenleden uitgenoodigd. In de morgenvergadering zal, naar ge hoopt wordt, de organisatie in elkaar ge zet worden en in -de -middagvergadering hoopt Mr G. A. Diepenhorst te Zeist te spreken over: „A. R. gemeentepolitiek in crisistijd". Er is dus een dubbele reden om een zeer drukke o-pko-mst te verwachten. Door het geheele land wordt, naar ge bleken is, de noodzakelijkheid van prin- cipieele voorlichting en samenbinding verstaan. De uitgave van „De Magistraat" een voor A. R. gemeentebestuurders on misbaar orgaan, is er mede een bewijs van. Welnu, laat Zeeland in dezen niet ach terblijven. van het voormalige Wit-Rusland, dat thans tot Polen behoort. Ruim 59 pro cent -der beklaagden waren joden, 31 pro cent Wit-Russen, 5 procent Polen, 3 pro cent Russen en 2 procent waren uit Litauen afkomstig. De beklaagden die een academische opleiding genoten hadden, waren voor 95 procent joden, waaruit ge concludeerd wordt, dat -de communisti sche beweging in Noord-Oost-Polen uit sluitend door joden wordt geleid, dia de boeren en arbeiders in Wit-Rusland op hitsen tegen de Poolsche regeering. Commissie van dertien binnenkort bijeen. Thans is zeker, dat De Madariaga bin nenkort de commissie van dertien te Ge- nève zal convoceeren als gevolg van de verklaringen van Mussolini, dat hij be reid is vredes-onderhandelingen aan te knoopen. Naar vernomen wordt, heeft De Mada riaga nog geen antwoord van de Italiaan- sohe regeering ontvangen op de beschul diging dat Italië mosterdgas zou gebrui ken. Dë regeering van Abessynië verklaar de gunstig gestemd te zijn ten aanzien van de directe onderhandelingen met de commissie van dertien, in de hoop hier door spoedig een einde te maken aan de vijandelijkheden. Wat wil Japan? Dë Situatie aan de Mongoolsch-Mand- sjoerijsohe grens schijnt eerder verergerd dan verbeterd. Naar officieus te kennen wordt gege ven, treft het Japansohe Kwantoengleger toebereidselen, om troepen samen te trek ken aan de grenzen van Mandsjoekoeo, in antwoord op de concentratie van Russi sche militairen in Siberië. Men doet opmerken, dat -het Japansohe leger gedwongen zal zijn, handelend op te treden, tenzij de sovjet-autoriteiten hun troep-en terugtrekken. Werkloosheid met 40.2 pet. gedaald in België. De Belgische minister van openbare werken, -de Man, heeft verklaard, dat de werkloosheid het laatste jaar, d.w.z. se dert het Kabinet-van Zeeland aan het bewind kwam, met 40.2 pet. is afgenomen. Het aantal verzekerde werkloozen is namelijk verminderd van 276.000 tot 163.000. Hitte en koude in Rusland. Een sneeuwstorm van buitengewone hevigheid woedt in de geheele streek van Sberdlovsk en belemmert liet verkeer op de wegen en spoorlijnen. Talrijke daken werden door den wind vernield, verschei dene personen werden gewond. Terze'lfdertijd is een koudegolf neerge streken op de 'kust van de Krim, terwijl een zandstorm boven Novorosisk woedt. De zon werd hier als tijdens een zons verduistering plotseling geëclipseerd en verscheidene doodelijke ongelukken deden zich voor. Merkwaardigerwijze -heerscht in den ge- •heelen Kaukasus een hittegolf, die ook T'iflis reeds heeft bereikt. In dit gebied is de temperatuur plotseling met 32 gr. gestegen. Korte Berichten. Naar aanleiding van zekere pers berichten verklaren bevoegde kringen, dat de Hongaarsche regeering niet voorne mens is op het oogenblik eenigerlei con crete actie te ondernemen ten aanzien van de herbewapening. 15 personen, die door den krijgs raad te Sofi-a wegens staatsgevaarlijke misdaden tot den strop waren veroor deeld, zijn door den koning begenadigd. Hun straf is gewijzigd in dwangarbeid. Binnenland. Instelling Rijksverkeersinspectie. Collectief contract in de bouwvakken aan vaard. Buitenland. De besprekingen te Londen. Vragen aan Von Ribbentrop gesteld. Hauptmann terechtgesteld. De spanning tusschen Japan en Rusland. De commissie van dertien spoedig bijeen. Officieel wordt het in het buitenland verspreide gerucht tegengesproken, dat zou zijn aangekomen en -dat Bulgarije zich zou zijn aangekomen en -dat Bugarije zioh in snel tempo zou herbewapenen. Dë politieke politie in Polen zet haar actie tegen de communisten voort. Gister nacht zijn te Warschau wederom 30 com munisten gearresteerd, nadat huiszoekin gen veel materiaal aan den dag hadden gebracht. VICE-PRESIDENT RAAD VAN INDIE. Dr Meyer Ranneft vraagt ontslag. Dr Meyer Ranneft, vice-president van den Raad van Ned.-Indië, vroeg ontslag uit 's lands dienst met ingang van 23 Juni a.s. Hij is voornemens diezelfde maand met de „Sibajak" voorloopig naar Nederland te vertrekken, j De heer Meyer Ranneft begon zijin amb telijke loopbaan in 1907 als aspirant con troleur in de residentie Kedoe en voltooi de zijin loopbaan bijl den actieven be stuursdienst in 1928 als resident ter be schikking van den gouverneur van Mid den-Java. Den 15en Mei 1929 werd hij- benoemd tot voorzitter van den Volksraad, in welk College hij! te voren het Europeeiche B.B. vertegenwoordigde. Hiji is als voorzitter krachtig opgekomen voor de staatkundige rechten van den Volksraad, waarbij hij zelfs geen conflicten met de tegeering ontweek. Den 29sten Maart 1933 werd bij be noemd tot vice-president van den ltaad van Ned.-Indië als opvolger van den heer C. W. Bo-denhausen. Zij'n verdien sten vonden officieel en openlijk erken ning in zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Den 26en April 1932 benoemde de senaat der Uni versiteit van Amsterdam hem bij gelegen heid van haar jubileum tot doctor in de handelswetenschappen honoris causa. Verlaging van de Rotterdamsche haven- kosten. Naar gemeld wordt, is nu zeer binnen kort een voorstel van burgemeester en wethouders van Rotterdam aan den ge meenteraad te verwachten to-t het invoe ren van eenige belangrijke verlagingen van -de haventarieven. Collectief contract bouwvakken. Daar ook de Ned. Bond van Bouw-on- derne-mers zich gisteravond voor het nieu we collectieve contract in de bouwvakken beeft uitgesproken, is dit thans door alle betrokken organisaties aanvaard en zal dus 6 April in werking treden. INSTELLING RIJKSVERKEERS INSPECTIE. Ter vervanging van het toezicht op de Spoorwegen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake 't wetsontwerp tot wijziging van de wet op -de openbare ver voermiddelen, zegt de minister, dat het hem verheugt, dat de voorgestelde wijzi ging als een verbetering wordt beschouwd en volgaarne geeft hij de verzekering, dat hij een spoedige algemeene regeling van het openbare vervoerwezen zal bevorde ren, zoodra 'de voorstellen der centrale commissie hem zullen hebben bereikt. Van de thans aan de orde zijnde wets wijziging meent de minister nog gebruik te mogen maken voor het aanbrengen in -deze wet van een formeele wijziging. Een dezer dagen zal n.l. in overeenstemming met de bovengenoemde centrale commis sie hij -den Raad van State een ontwerp Koninklijk besluit aanhangig worden ge maakt, waarbij een rijksverkeersinspectie zal worden ingesteld ter vervanging van het huidige rijkstoezicht op de spoor wegen. Voorgesteld wordt deze naamwij-ziging ook aan te brengen in de artikelen 2 en 13 van de wet Openbare Vervoermidde len, waarin gesproken wordt van „Het toezicht op -de spoorwegen".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1