EERSTE BLAD Zeeuwsch-Vlaanderen en de reisbelasting. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Openbaar en bijzonder onderwijs. Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 3 APRIL 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 157 Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchüquo en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. <De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.2C. L,osse nummers 5 cent. Advortontlön 30 cent per regol, Ingezondon mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Tegen de voorgestelde reisbelasting worden heel wat ongegronde bezwaren aangevoerd. Wij denken hierbij aan de adressen van de r-eisvereenigingenj waarvan toch moeilijk kan worden ge zegd, dat ze het algemeen .belang op het oog hebben. Geheel anders staat het echter met de bezwaren, die vanuit Zeeuwsch-Vlaan deren worden gemaakt. Zeeuwsch-Vlaanderen verkeert in een zeer bijzondere positie. Door de Westerschelde is het verkeer met het overige deel des lands ten zeerste belemmerd. De overtocht is duur en tijd- roovend en bovendien is na 's avonds 8 uur elke communicatie met het overig deel des lands onmogelijk. Terwijl overal de veeren worden ver vangen door bruggen, die gratis over tocht bieden en waaraan ook de Zeeuwsch-Vlamingen in den vorm van cxtra-benzine-belasting zullen hebben te betalen blijft de overtocht over de Schelde een vrij kostbare geschiedënis. In het April-nummer van Neer- 1 an d ia, wordt hieraan een beschou wing gewijd. Nadat hij gewezen heeft op de door de Schelde gestelde grens en op het feit, dat het niet aantrekkelijk en gemakkelijk ge maakt wordt deze te overschrijden, ver volgt de schrijver (A.L.) in genoemd or gaan „En zie daar, slechts enkele kilome ters verder, de landsgrens, die aan de bewegingsvrijheid van den Zeeuwsch- Vlaming opnieuw paal en perk gaat stel len Dit gebied heeft steeds in nauwe aanraking gestaan met het naburige Vlaanderen; steden als Antwerpen en Gent kan men ook in de avonduren nog bereiken (als een bezoek aan Middelburg, de hoofdstad van eigen provincie, voor een groot deel van Zeeuwsch-Vlaanderen onmogelijk is); de Belgische badplaatsen liggen vlakbij, maar naar Vlissingen of Domburg '(in eigen gewest gelegenl) kan men zich lang niet zoo gemakkelijk ver plaatsen, terwijl men dan in zijn terug tocht ook veel meer gebonden is door de vertrekuren der bootdiensten. Met deze feiten voor oogen ligt het voor de hand, dat een groot deel der Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking, behalve door andere oorzaken, ook door deze ge makkelijke verbindingen zijn reis liever naar het zuiden, dan naar het noorden maakt. Een reisbelasting in welken vorm dan ook, zal derhalve voor Zeeuwsch- Vlaanderen een mate van last en onge rief brengen, waarvan men elders in den lande, ver van de grenzen, zich onmo gelijk een voorstelling maken kan. Zij zal een aanslag te meer zijn op de be wegingsvrijheid van de bevolking, bewe gingsvrijheid die men naar allen kant in perken wil. In Zeeuwsch-Vlaanderen draagt de reis naar België allerminst het karakter van een vacantie-uitstapje; allerlei fac toren werken daar immers samen om een reis naar het naburige België te maken tot iets even gewoons als de reis van Rotterdam naar Den Haag voor iemand in het centrum des lands. Men moet, ge- heel uit noodzaak, in Zeeuwsch-Vlaan deren tallooze malen de grens passeeren; men -denke eens aan de vele gevallen van opneming in een ziekenhuis te Brugge of te Gent, aan doktersbezoek, enz. De invoering van een reisbelasting zal het aan den Zeeuwsch-Vlaming duidelijk maken dat zijn landje ook naar de zuid zijde een grens ontmoet, die hem bij het overschrijden een offer vraagt, hetzij aan tijd, hetzij aan geld, hetzij aan beide. Veel bewegingsvrijheid wordt hem niet gelaten, noch naar de zijde van het noor den, noch naar den kant van het zuiden; zijn afzondering dreigt volkomen te wor den. Wij weten zeer wel, dat een nauwe aanraking met het beste, dat Vlaanderen bezit voor allen van den Dietschen stam een groote beteekenis heeft. Voor de winst naar die zijde, als gevolg van de ligging dezer streek, zijn wij dan ook alleszins dankbaar. Maar waar ten zui den van de staatsgrens zooveel wezens vreemde elementen zijn binnengedrongen, blijft voor de gaafheid van Zeeuwsch- Vlaanderen als zuiver Dietsch domein een gemakkelijke en veelvuldige aanra king met het Noorden, dus met eigen land, van de allergrootste beteekenis, al willen wij een vrij verkeer met Vlaan deren in geen geval missen. Gaat Nederland dit deel des lands volkomen isoleeren? Het heeft er veel van, dat de gevaren in die richting met den dag toenemen. Van daadwerkelijke hulp, waardoor de band 'tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland zoo hecht mogelijk wordt en de bevolking van dit gebied merkt, dat er iets gedaan wordt, iets gedaan wordt in het belang van „Staats-Vlaande- ren", van zoodanige hulp blijft Zeeuwsch- Vlaanderen nog bij voortduring verstoken. Zal het zoo blijven?" Men zal aan de bezwaren, hier ont wikkeld, zeker niet zonder meer voorbij kunnen gaan. De reisbelasting, hoe aanbevelenswaar dig in sommige opzichten ook, mag niet oorzaak worden, dat Zeeuwsch-Vlaande ren volkomen wordt geïsoleerd. Het beste zou ongetwijfeld zijn een op lossing te zoeken in de richting van een gemakkelijker en goedkooper communica tie met het overig deel van ons land. Maar het gaat niet aan met toezeg gingen in deze richting voor de misschien verre toekomst, de verbindingen in zuidelijke richting te bemoeilijken. Trouwens de historie spreekt hier ook een woordje mee. Wij hopen dan ook, dat bij de behan deling van het reisbelasting-ontwerp met de belangen van de bevolking over de Westerschelde ernstig rekening zal wor den gehouden. HET VOORSTEL VAN HITLER. Verschillende besprekingen. Von Ribbentrop heeft Eden een bezoek gebracht, teneinde nadere inlichtingen te verstrekken op het Duitsche antwoord. Von Ribbentrop heeft enkele malen ge telefoneerd met Hitier. Eden heeft Von Ribbentrop uitgenoo- digd, Berlijn het formeele verzoek van Engeland over te brengen, dat D'uitsch- land zich verbindt, de Rijnzone niet te ver sterken, gedurende de periode van onder handelingen, aangezien in het tegenover gestelde geval deze onderhandelingen zeer moeilijk zouden worden. Von Ribbentrop, aldus het Italiaansche agentschap Stefani, heeft daarop op zijn beurt de verzekering geëisoht, dat de mi litaire besprekingen tusschen de generale staven der Locarno-mogendheden opge schort worden. Men gelooft, dat Von Ribbentrop van daag naar Berlijn zal terugkeeren, ten einde deze zaak aan Hitier voor te leggen. In Duitsche kringen te Londen beves tigt men, dat het zeer goed mogelijk is, dat Von Ribbentrop spoedig naar Berlijn zal vliegen, om persoonlijk met Hitier te confereeren, en verslag uit te brengen over zijn onderhoud van vandaag met Eden. Baldwin heeft in het lagerhuis mede gedeeld, dat Eden vanmorgen in het lager huis een verklaring zou afleggen over het Duitsche antwoord op de voorstellen der Locarno-mogendheden. Naar thans wordt bevestigd, heeft Flan- din de Pransche ambassadeurs te Berlijn, Londen, Rome en Brussel naar Parijs ont boden, teneinde het Duitsche memoran dum, dat gisteren aan de Britsche regee ring is overhandigd, te bespreken. De indruk van de ontvangst van de Duitsche voorstellen zou men als volgt kunnen samenvatten: de Britsche pers heeft de voorstellen met groote welwil lendheid ontvangen, de bladen erkennen openlijk, dat zij getuigen van den vredes wil van Hitier. D'e Pransche pers blijft erop wijzen, dat 't Duitsche antwoord onaanvaardbaar is. Hitler's nieuwe voorstellen hebben niets gemeen met de voorstellen van de Locar no-mogendheden. Flandin zal de opvat ting van de Fransche regeering uiteen zetten in een nota, welke te Londen, Ro me en Brussel zal worden overhandigd. De Belgische bladen geven maar weinig commentaar op het nieuwe Duitsche me morandum. In Belgische regeeringskringen is men van oordeel, dat men met een zeer inge wikkeld document heeft te doen, dat gron dig moet worden bestudeerd. Tegenstrijdige berichten. Abes synië richt zich weer tot den Volkenbond. De Abessijnen ontkennen, dat zij het zijn, die in de gevechten Noordelijk van het Asiangmeer zijn verslagen. De Ita lianen beweren even krachtig, dat het wel zoo is. Verder ontkent men te Addis Abeba nog eens met nadruk, dat de kei zerlijke garde verslagen zou zijn. Dat er een belangrijke slag -ten Noor den van het Asjiangimeer is geleverd, is wel zeker. Waarschijnlijk is echter, dat de afloop van dezen slag nog niet be kend is en dat hij voortgezet zal worden. Na den grooten slag van het Ashangi- meer heeft zich het vermoeden van de Italiaansche legerleiding bevestigd, al dus meldt Un. Press, -dat de opera ties aan Abessynische zijde door den Negus persoonlijk ge leid werden. Dinsdagmorgen vroeg reeds had de keizer een observatiepost betrokken op een hoogen heuvel aan den zuidelijken oever, vanwaar het slagveld volledig te overzien was. Van dezen post gaf de Negus zijn troe pen, waaronder ook een regiment van de keizerlijke garde, zijn bevelen. In gezelschap van den keizer bevonden zich Ras Seyoem en Ras Kassa, wien hij verschillende malen om raad vroeg. ■Den geheelen dag door volgde de Negus door middel van een veldkijker de ups en downs van den strijd. De Negus ging 'tot den slag over, om dat hij meende, dat de beste tactiek was het initiatief te nemen, daar hij een aan val van maarschalk Badoglio verwachtte. De Abessijnen waren van moderne ge weren voorzien, terwijl zij over een aan tal machinegeweren beschikten. Het Italiaansche legerbericht 173 meldt o.a.: Het in Noord-West Abessynië aange vangen offensief ontwikkelt zich gunstig en zal spoedig met een volledig succes voor onze troepen worden besloten. Een colonne mobiele troepen is na allerlei hinderpalen te hebben overwonnen en be wijzen te hebben geleverd van groote stoutmoedigheid en vasthoudendheid, Gondar binnengerukt, de hoofdstad van Amh-ara, waar de driekleur werd gehe- schen. Inmiddels heeft -de regeering van Abessynië den volkenbond een uitvoerig schrijven doen toekomen, dat een drin gend beroep op Volkenbondshulp bevat. De regeering van Abessynië verzoekt: 1. Financieels hulp, die het Abessynië zal mogelijk maken, met minder onge lijke wapenen tegen zijn aanvaller te strijden. 2. Opheffing van alle nog door som mige staten gehandhaafde belemmeringen van het vervoer van wapenen. 3. Verscherping van de sancties. 4. Een -spoedige actie bij -de Italiaan sche regeering, om deze 'tot eerbiediging der oorlogswetten te brengen. De regeering van Abessynië herhaalt haar bereidwilligheid tot het sluiten van een wapenstilstand binnen het kader van den volkenbond en in den geest van het volkenbondsverdrag. „De houding der Italiaansche regee ring overtreft evenwel", aldus luidt het verder, „de meest pessimistische verwach tingen. De Italiaansche regeering heeft in de laatste weken haar barbaarschheden ver dubbeld door het toepassen van bij het internationaal recht verboden strijdme- thoden. Tegen een volk als het Abessynische, dat slechts over weinig wapenen beschikt, voert de Italiaansche regeering een on- verbiddelijken vernietigingsoorlog. Kunnen de volkenbonds staten, die op 3 October eenstemmig Italië tot aan valler hebben verklaard, thans lijdelijk toezien dat het Abessynische volkver- nietigd wordt, terwijl het volkenbondsverdrag van hen eischt, dat zij den aan gevallen staat hulp zullen verleenen? Het Abessynische volk is zwak. Is dat een reden voor den volkenbond om hulp te weigeren? Met de grootste teleurstelling moet de Abessynische regeering vaststellen, dat haar niet alleen geen enkele financieele hulp wordt verleend en dat artikel 16 van het volkenbondsverdrag niet stipt wordt toegepast, -doch ook, dat de Italiaansche regeering er in is geslaagd, de toepassing van de reeds vijf -maanden geleden in be ginsel 'besloten petroleum-sanctie te doen uitstellen en dat zü thans zelfs tracht van alle sancties bevrijd te worden. Is dat de geest van het vol'kenhondsverdrag? Een 'kloek en krachtig protest! Vlamingen krijgen de meerderheid in de Belgische Kamer. Ondanks het scherpe verzet van de Walen, die bevreesd zijn voor een Vlaam- sche overheersching van hun land, heeft de Belgische Kamer met 115 tegen 54 stemmen, bij één stem onthouding, het wetsontwerp van den minister van bin- nenlandsche zaken betreffende de aan passing van het aantal parlementsleden bij -de sterkte der bevolkingsgroepen, op grondslag van de volkstelling van 1930, aangenomen. Tevens werd een amendement aange nomen, waarin bepaald wordt dat het In het A1 g. H -d b 1. vonden wijl een aantal officieele gegevens betreffende het onderwijs te Amsterdam. Daaruit blijkt, dat het aantal aanmel dingen voor de eerste klassen der lagere scholen de laatste jaren belangrijk is om laag gegaan door vermindering van het aantal geboorten. Het aantal levend geborenen daalde te Amsterdam van 1924 tot 1935 van 14.172 tot.11.666. Voorts leeren de cijfers dat er is een voortdurende verschuiving van het open baar naar het bij-zonder onderwijs. Voor het gewoon lager onderwijs waren de cijfers voor het eerste leerjaar: 31 Dec. '32 31 '33 31 '34 openb. bij'z. 61.1 38,9 °/o 59,4 "Io 40,6 °/o 58.2 °/o 41,8 °/o Deze cijfers zeggen nog niets omtrent toenemende belangstelling voor het Chris telijk. onderwijs. Hier werken ook andere factoren. Zoo zegt b.v. 't A1 g. HdbL: „dat deze verschuiving grootendeels het fiasco van de z.g. eenheidsschool betreft, en dat het publiek zich eenvoudig niet laat opdrin gen wat de wet voor het openbaar onder wijs heeft gewild, de nivelleering, het botte willen wegcijferen van sociaal en cultureel verschil, staat voor ons vast." Wiji zouden het ook zóó kunnen zeggen, dat de ouders maar niet zonder meer met de apenbare school genoegen nemen en dat dus ook hier weer blijkt de juistheid van de leuze: de school aan de ouders. aantal Kamerleden wordt vastgesteld op 202. Dit beteekent dat in het vervolg Vlaan deren in de Kamer vertegenwoordigd zal zijn door 96 afgevaardigden, Wallonië door 76, en Brussel door 30, onder wie 6 Vlamingen. De Vlamingen zullen dus in de toe komst in de Kamer de meerderheid heb ben. Georgia door cycloon geteisterd. Veertig dooden, zevenhonderd gewonden. Een cycloon, vergezeld van hevige re genvlagen heeft gewoed in de staten Georgia, Alabama en Zuid-Carolina, ten gevolge waarvan veertig personen om het leven zijn gekomen, terwijl zevenhonderd andere kwesturen opliepen. In Cordela, dat als het centrum van de tornado wordt beschouwd, zijn alleen reeds 38 slachtoffers te betreuren. De bewoners zijn gewaarschuwd, dat waarschijnlijk alle rivieren in Georgia en Noord- en Zuid-Carolina buiten haar oevers zullen treden. De schade wordt op 3 millioen -dollar geschat. Syrische nationalisten steunen de Arabieren in Palestina. Aan de grens tusschen Syrië en Pales tina verzamelt zich op het oogenblik het door de Syrische nationalisten samenge stelde leger van 20.000 man. Dit leger dient er toe, den eischen van de Arabie ren in Palestina jegens de Britsche man- daatsregeering meer kracht bij te zetten. Ter deelneming aan het a.s. Moham- medaansche feest Nebi Moessa, dat dit jaar met het Christelijke en het Joodsche Paaschfeest samenvalt, zijn reeds thans vele Arabieren onderweg van Nabloes naar Jeruzalem, De politie heeft reeds uitgebreide maatregelen getroffen om de gevreesde botsingen tusschen de drie godsdiensten te voorkomen. De Oostenrijksche dienstplicht. Het Ghristelijk-sociale „Neuigkeits- weltblatt" publiceert mededeelingen over de uitvoering van den bondsdienstplicbt. Volgens deze mededeelingen zal op 1 October a.s. de lichting der in 1915 ge borenen opgeroepen worden. Hun dienst tijd zal principieel zes maanden bedra gen. Voor de lichtingen 1900 tot 1915 zullen militaire opleidingscursussen worden in gericht, welker duur vier tot acht weken zal bedragen. In dit jaar zullen nog de lichtingen 1901 en 1902 dergelijke cursussen moe ten volgen. Mannen van de lichting 1900 zullen, voor zoover -zij nog in het oude Oostenrijk-Hongaarsche leger hebben ge diend, in speciale cursussen worden opge leid. Korte Berichten. D'e executie van Hauptman blijft vastgesteld op morgenochtend 1 uur Gr. t. Naar verluidt zal de Jury wederom uit stel vragen. Binnenland. Geruchten over den nieuwen vorm van de reisbelasting. Dr J. C. Rullmann overleden. Onderzoek naar particuliere pensioen fondsen. Buitenland. De besprekingen te Londen. De houding van Engeland, België en Frankrijk. Abessynië doet weer een beroep op den Volkenbond. De Vlamingen in de meerderheid in de Belgische Kamer? Cycloon in Georgia. KONINGIN EN PRINSES OP HET LOO. Een kort bezoek aan de zomerresidentie. Gistermorgen omstreeks half elf arri veerde H. M. de Koningin met haar auto uit 's-Gravenhage -ten paleize Het Loo. Te drie minuten voor twaalf uur arri veerde H.K.H. Prinses Juliana aan het station te Apeldoorn, vanwaar zij zich eveneens per auto naar het paleis Het Loo begaf. De Prinses was vergezeld door de Groothertogin van Oldenburg. Met den trein van 17 u. 23 vertrokken de Konin gin en de Prinses weder met den ge wonen trein, waaraan een hof rij tuig was gekoppeld, naar 's-Gravenhage. Zoowel de aankomst als het vertrek bleef vrijwel onopgemerkt. Een gevolg van het feit, dat het bezoek aan Het Loo vrijwel geheel onverwachs kwam en slechts aan -de autoriteiten bekend was. Naar het Concentratiekamp 1 Nadat Ds Bik, Luth. predikant te Enk huizen door het hoofdkwartier van de N.S.B. afdeeling Raad voor Kerkelijke aangelegenheden, eerst vergeefs uitgenoo- digd was tot „eén debat onder vier oogen" waarvoor Ds B. echter feestelijk bedankte, had in openbare vergadering een de-bat zijnerzijds plaats met het N.fci.B.-Statenlid G. de Bruin. Toen bij deze gelegenheid ds Bik vroeg, of er bijl N.S.B.-bewind ook predikanten naar concentratiekampen zouden worden gezonden, werd geantwoord, dat predi kanten zooals ds Bik zeker daarheen zou den worden gezonden. Bekend is -dat ook door andere N.S.B.- propagandisten reeds toezeggingen in de zen geest zijn gedaan. Algemeene vergadering Chr. Hist. Unie. De N e d e r 1. deelt mede, dat door de kiesvereenigingen voor de verkiezing van drie leden van het Hoofdbestuur nog de volgende candidaten werden opgegeven: P. Coréé, Zwolle door Deventer; J. J. Delfos, Haarlem, door Haarlem (Noord); M. de Looze, Kapelle bij Goes, door Re- nesse—Noordwelle; Prof. Jhr. Mr B. C. de Savornin Lohman, Utrecht, door Bloe- mendaal, Haarlem (Centrum), Weesper- karspel en IJmuiden; Joh. Visser, Haar lem, door Deventer; N. de Visser, Dor drecht, door Alblasserdam; Mr G. Vixse- boxse, Almelo, door Leeuwarden. BESCHERMING VAN VOGELS. Vcorloopig Verslag van de Tweede Kamer Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsont werp betreffende nieuwe bepalingen tot bescherming van in het wild levende vo- Hieraan is het volgende ontleend: Sommige leden konden zich niet ver eenigen met de strekking van dit ontwerp dat er op gericht is, het verleenen van vergunningen aan de burgemeesters te onttrekken. De behoefte aan een vergun ning -doet zic'h niet zelden plotseling voor. Volgens de geldende wet kan hierin on mogelijk -door den burgemeester worden voorzien. Te vreezen is echter, dat de nieuwe regeling trager zal werken. Vele andere leden juichten de strekking van dit ontwerp toe; h.i. is bij verreweg de meeste vogelsoorten het nut, dat zij afwerpen grooter dan de schade die zij veroorzaken. Bevordering van den bosohbouw, waar onder begrepen kreupelhout, is een aan gewezen middel ter bescherming van den vogelstand. Volgens verscheidene dezer leden zal dit ontwerp, eenmaal, wet geworden, Ne derland, voor wat de vogelbescherming betreft, aan de -spits brengen. Andere leden meenden evenwel, dat het, ontwerp nog veel wensohen onvervuld laat. Van verschillende zijden werd critiek uitgeoefend op de wij-ze, waarop in dit ontwerp de stof is behandeld. D'eze critiek gold in de eerste plaats de hoeveelheid onderwerpen, waarvan de nadere uitwer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1