DONDERDAG 2 APRIL 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 1U6 /I Betere bescherming van minderjarigen. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Salarissen van de leden der rechterlijke macht. Binnenland Belangrijkste Nieuws I( I «11 at. Uitgave le, en uit het ait, dat nu n jaargang 1 opmaken, gewaar- ak wel. De il niet voor ir politieke eikbaar en ren spoedig i zijn deze e aanhalin- debat van redacteur m „bij" te verschenen an de con- wijs in de 935. Maar naar de er- Uitgeefster Aalten. 'de uitgeef- m Feiten", ciale leven, aantal arti- dt, dat het i ze bij de eze uitgave n. Iburg. Maart, [iet, wegens le Sande. str. te St. Jan van Arthur d. h. ;er te Diest jnemen van aan A. J. h. ht te Zuid een rijwiel, Maere te aard. te Graauw, ijnen. Eisch I., 27 jaar, 5 jaar, vlas- ien, wegens veldwachter n den Bran- r f 15 b. of Clinge, we- ttier. Eisch: f10 b. of te Biervliet, iel te IJzen- 5 mnd gev. l, verblijven- m op Zoom, den Politie- ld tot 14 d. ing van een W. Ch. Ga- dat verstek omen. Eisch an het ver- v e r w o r- oogen Raad n het cassa- 52 j., zon- ïlburg, tegen te Middel- rtreding van eld tot een m verbeurd- daarvoor te or 10 d. h., ing van het ir te Middel- emd vonnis jkend. 3ERICHT. van 2 April: le Z.-O. tot etrokken tot regen, later ïg in tempe- g 3 u. /N .--J Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. -~= Losse nummers 5 C«nt. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. 3 u.: 702. en Verdediging van de geestelijke volksgezondheid. De Tweede Kamer heeft gisteren een sympathiek en helaas noodzakelijk wets ontwerp behandeld. Door Minister van Schaick was n.l. voorgesteld het wetboek van Strafrecht aan te vullen met tweeërlei bepaling. Vooreerst wordt de bestrijiding van on tucht met minderjarigen verscherpt. Het delict wordt uitgebreid, de straf verdub beld, onder de middelen van verleiding wordt nu opgenomen „misbruik van uit feitelijke verhoudingen voortvloeiend overwicht". Verder worden nu ook met name beschermd stiefkinderen, pleegkin deren, voogdijkinderen, regeeringskinde- ren, aan de zorg van jeugdleiders(sters) toevertrouwde minderjarigen van het zelfde geslacht, minderjarig buis- en dienstpersoneel. Daarnaast is art. 240 bis verscherpt om de jeugd doelmatiger te beschermen tegen de schadelijke werking van aanstootelijke geschriften en neo-maltbusiaansche mid delen. Bovendien is op voorstel van de heeren Goseling en Terpstra de bepaling ingelascht, dat ook strafbaar is degene, die ernstige reden moet hebben om te ver moeden, dat de inhoud van het geschrift enzoovoort aanstootelijk voor de eerbaar heid is. Minister van Schaick ging met de Com missie voor Voorbereiding mee om den leeftijdsgrens van 16 op 18 jaar te bren gen. En Z.Exc. had ook geen bezwaar tegen het amendement, dat den strafrech ter in staat zal stellen, o.a. de houders van uitleenhihliotheken te treffen en de genen, die in werkplaatsen enz. minder jarigen met vieze dingen kunnen vergif tigen. Met den minister was de geheele juridische oom missie van oordeel, dat de voorgestelde bepalingen geboden zijn. „Vooral," zoo schreef zijl in haar V.V., „wanneer het de bescherming betreft van ideëele goederen, welke zoowel voor den enkeling als voor het volksgeheel van hoog belang zfjn. Als zoodanig moet onge twijfeld worden beschouwd de handha ving der goede zeden. Ook de Overheid heeft in dit opzicht een taak te vervullen, welke verscheidene leden der Commissie aldus fundeeren, dat de Overheid gehou den is in wetgeving en bestuur Gods wet tot opperste richtsnoer te nemen. Evenwel maakt de Commissie zich geen illusies, dat afdoende bestrijding van ze dendelicten door wetgevende maatregelen alleen mogelijk zou zijn. De Overheid kan immers door bepaalde handelingen straf baar te stellen, den wartel van het kwaad niet wegnemen. Daartoe moeten vooral middelen dienen, welke aan de burger lijke overheid niet, althans niet alle recht streeks ter beschikking staan. Met het oog op het beschermen van on- zelfstandigen en het tot op zekere hoogte tegengaan van het ontstaan van een be dorven sfeer, waarin ook de niet open bare onzedelijkheid een voedingsbodem vindt, acht de Commissie dit wetsontwerp van belang." HITLERS VREDESPLAN. Hoe het ontvangen is. "Wij hebben gisteren nog een en ander kunnen mededeelen over den inhoud van Hitiers vredesplan. Niet Duitse h- lands voorstel, want in Duitsche of- ficieele kringen merkt men op, dat de te Londen overhandigde nota door Hitier persoonlijk geschreven is. Over den zakelijken inhoud zij nog het vuigende vermeld: In groote trekken komen de Duitsche voorstellen overeen met de voorstellen in het memorandum van 7 Maart, die o.m. inhielden het sluiten van non-agressie pacten met Frankrijk, België en N e d e r- 1 a n d, indien dit laatste land dit wil, voor Engeland en Italië, het sluiten van een luchtpact voor den duur van 25 jaren met een waarborg van Engeland en Ita lië, het sluiten van een luchtpact met de westelijke mogendheden, den terugkeer van Duitschland naar den Volkenbond, terstond of na het sluiten van een accoord De nieuwe voorstellen vullen dit memo randum o.a. aan met de bereidverklaring van non-agressie-verdragen met O o s - tenrijk, Tsjecho-Slowakije, Litauen en Polen te sluiten. Dnitschland stelt verder voor: De landen nemen als gelijkberechtigde aan de besprekingen deel. Een godsvrede voor den duur van vier maanden tijdens de onderhandelingen. Geen versterking der troepen in het Rijnland als België en Frankrijk hunne troepen evenjnin versterken. Instelling van een garantie-commissie door Engeland, Italië en een neutrale mo gendheid en van een internationaal scheidsgerecht. Militaire beperking aan de Duitsche westgrens, indien de westelijke naburen zulks eveneens doen. Dnitschland en Frankrijk verplichten zich alles te vermijden, wat de stemming der beide volken ten opzichte van elkan der zou kunnen vergiftigen. De ratificatie van de eventueele over eenkomst zal geschieden door middel van een volksstemming in Frankrijk en in Duitschland. Tenslotte doet Hitier de volgende vijf voorsteden om een on'beperkten bewape ningswedloop te voorkomen: 1. Een verbod voor het afwerpen van gas-, gif- en brandbommen. 2. Een verbod voor het afwerpen van bommen van soortgelijken aard op open steden, die zich buiten de draagwijdte van middelmatig zware artillerie op de froD- ten bevinden. 3. Een verbod voor het beschieten van steden met verdragende kanonnen buiten een gevechtszone van twintig kilometer 4. Afschaffing van tanks van het sterk ste kaliber. 5. De afschaffing van de zwaarste ar tillerie. Wat bet Duitsche memorandum betreft kan worden vastgesteld, dat in Engelsche regeeringsfcringen de verzoenende toon er van wordt gewaardeerd. Het wordt beschouwd als een ernstige en grondige poging om mede te werken om een. eindelijken vrede te krijgen. Ook de reactie der Britsche pers op de Duitsche voorstellen is gunstig. In bevoegde Fransche kringen onthoudt men zich nog van commentaar op het Duitsche antwoord. In elk geval is Parijs voornemens de voorstellen van Berlijn volkomen objectief te bestudeeren. De inname van Gondar. Ern stige situatie voor de Abes- sijnen. Het staat er met de Abessijnen de laat ste dagen niet best voor. De slagen vol gen elkaar de laatste weken snel en ver rassend op. De positie van de Abessijnen is wel heel benard. Zij zijn nu in konten tijd op alle punten van het Noordelijk front ver slagen en al zijn de verliezen misschien minder groot dan de Italianen ze geschat hebben, hun ontreddering moet -groot zijn. Ook het leger van den Negus werd voor de keus gesteld: slag te leveren of terug te trekken. Volgens het Italiaan sche legerbericht heeft het 't eerste ge daan. Maarschalk Badoglio meldt n.l.: De troepen van den Negus, waaronder de keizerlijke garde, voorzien van alle soor ten moderne wapens vielen onze stellingen ten Zuiden van Mai Geu aan. De dag eindigde met een volledige overwinning van onze troepen. In wanorde trokken de Abessyniërs terug, bestookt door de Ita- liaansche vliegtuigen en artillerie. De ver liezen van het leger van den Negus zijn zeer groot, men schat het aantal gesneu velden op 7000, waaronder verscheidene officieren. Veie Abessyniërs werden krijgsgevangenen gemaakt en aanzien lijke hoeveelheden wapenen werden buit gemaakt. De Italiaansche verliezen zijn 12 offi cieren gesneuveld en 44 gewond; 51 Ita liaansche soldaten gesneuveld en 152 ge wond. 800 Erithreeërs zijn gesneuveld of gewond. De luchtmacht nam dapper en met ef fect deel aan den strijd, niettegenstaande door het luchtdoelgeschut van den vij and verscheidene toestellen werden ge troffen. Volgens mededeelingen van een krijgs gevangene telden de AJbessynische troe pen, die aan den aanval deelnamen om streeks 20.000 man. De Negus zou per soonlijk hebben deelgenomen aan den aanval op -den Italiaanschen linkervleu gel. Wellicht i-s dit door de Italianen te mooi voorgesteld, maar men krijgt toch wel den indruk, dat de weerstand der Abessijnen, mede omdat de Italianen alle strijdmiddelen, die zij maar kunnen aan wenden, geoorloofd achten, gebroken is. Volgens Abessijnsche berichten is de toestand aan het noordelijk front sinds eenige dagen volkomen onoverzichtelijk, aangezien alle bijzonderheden omtrent de troepenbeweging en de gevechten ontbre ken. In haar communique no. 187 spreekt de Abessijnsche regeering tegen, dat Gon dar, Sokota en Debarek zouden zijn be zet. Ook de overige inhoud van dit Ita liaansche legerbericht wordt onjuist ge noemd. Naar de speciale correspondent van Havas seint, wordt van Abessijnsche zij de gemeld, dat de meeste kooplieden, in hoofdzaak Grieken en Armeniërs, uit vrees voor een aanstaand bombardement van Addis Abeba hun goederen huiten de stad in veiligheid hebben gebracht. Indien, zooals het schijnt, het keizer lijke leger geen tegenstand kan bieden, is -de weg naar Dessie thans vrij voor de drie Italiaansche colonnes, waarvan de eene zoo juist bij het Asjangi-meer de overwinning heeft behaald en naar het zuiden optrekt, de tweede van het gebied deel van 't Abessijnsche rijk thebben inge- Gondar bevindt. Gevolgen van de inname van Gondar. Het Italiaansche hoofdkwartier is van oordeel, dat de inname van Gondar een groote weerklank zal vinden in Italië en in de overige landen van Europa. De Italianen bevinden zich thans nog slechts op een 12-tal kilometers van het Tzanameer aan de eene zijde en van de provincie Godjam aan de andere zijde. Volgens de jongste berichten woedt in deze provincie nog steeds een opstand tegen den Negus. Men weet, dat Mussolini steeds heeft verzekerd, dat hij niet voornemens is de rechten van andere staten aan te tasten en alles doet veronderstellen, dat hij woord zal houden. Men wijst er op, dat de Italianen groo te voordeelen zouden hebben gehad van een onmiddellijk oprukken langs de gren zen van Soedan,dit zou den veldtocht misschien maanden hebben verkort. Indien de bevolking van Godjam, wat men wel verwacht, een beroep doet op de Italianen, dan zullen zij een groot deel van Abessijnsche rijk hebben inge sloten. DE ALGEMEENE DIENSTPLICHT IN OOSTENRIJK. Tsjecho-Slowakije protesteert. In verband met het besluit tot invoe ring van den bondsdienstplicht in Oosten rijk is te Praag een buitengewone zitting van den ministerraad bijeengeroepen. In politieke kringen te Praag is men van meening, dat de Tsjechoslowaaksche regeering in overeenstemming met de ge allieerde en de bevriende mogendheden een protest zal indienen tegen het door dezen maatregel van de Oostenrijksche regeering eenzijdig buiten kracht stellen van de bepalingen van het vredesverdrag van St. Germain. Men veronderstelt, dat het Weensche besluit in verband staat met de laatste besprekingen te Rome. Het schijnt, dat Hongarije en Bulgarije voornemens zijn het Oostenrijksche voor beeld te volgen. Algemeene vergaderingspauze in Duitschland. De rijksminister voor propaganda, Dr Goebbels, heeft tot 19 April een alge meene vergaderingspauze afgekondigd. Onder dezen maatregel vallen in het bij zonder alle openbare demonstraties en vergaderingen. Ledenvergaderingen mogen slechts bij uiterste noodzakelijkheid plaats hebben. Men moet blijkbaar op verhaal komen. Communistengevaar in Polen. De laatste dagen hebben in Polen op groote schaal arrestaties van communis ten plaats gehad. Te Warschau eu in de omgeving heeft de politie 60 leden van 't centraal comité der communistische partij van Polen gearresteerd. Ook uit Kowel en omgeving worden talrijke arrestaties van communisten ge meld. De arrestaties zijn geschied naar aan leiding van de stakingsbeweging, die on geveer overal in het land is ontketend. Verscheidene bladen zijn onder censuur gesteld. Zware aardbeving geregistreerd. Gistermiddag heeft het Seismografisch station ie Moskou een aardbeving van catastrophalen omvang geregistreerd. Het epicentrum ligt op een afstand van 9600 km. De bodemverplaatsing te Moskou be droeg 450 micron. De aardbeving is ook geregistreerd te Swerdlowsk. Volgens be rekening der stations bevindt de haard der aardbeving zich in het gebied van het eiland C e 1 e b e s. Nader wordt gemeld, dat het centrum van de beving in de zee, op groeten af stand van Gelebes was gelegen. De Duitsche valuta blijft gehandhaafd! In de pers zijn den laatsten tijd ge regeld berichten voorgekomen, die mel ding maken van een eventueele aftreding van Dr Schacht, den president van de Duitsche Rijksbank, die ook de leiding in handen heeft gekregen van het Rijks ministerie van Economische Zaken en van hetzelfde ministerie van Pruissen. Tevens duikt ook telkens weer het ge rucht op, dat de Duitsche Mark weldra gedevalueerd zal worden. In goed ingelichte Berlijnsche kringen wijst men er echter op, dat alle meldin gen van dien aard volmaakt ongegrond zijn. Het wetsontwerp betreffende wijziging van de regeling houdende vaststelling van de bezoldiging van den Raad van State, de algemeene rekenkamer, de rechterlijke en de militair-rechterlijke macht is door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Hoewel niet zonder wijziging. De regeering was n.l. begonnen bij de algemeene salarisherziening ook de leden van de rechterlijke colleges te korten. De Grondwet schrijft echter voor, dat de sa larissen van deze colleges bij de wet worden geregeld. Om nu de gemaakte fout te herstellen, was in het nu behan delde ontwerp de bepaling opgenomen: Deze wet wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 Jan. 1936. Hierin kon de meerderheid van de Kamer echter niet meegaan. Een amendement van den heer Gose ling om de korting te doen ingaan op den dag na de afkondiging van de wet, werd bij zitten en opstaan aangenomen. Rijksbankpresident Dr Schacht beeft verleden Zaterdag in een radio-rede ver klaard, dat de Rijksbank de laatste jaren al haar verplichtingen naar behooren en naar wensch heeft kunnen vervullen, zonder de valuta van de Mark aan te tasten! De Duitsche valuta staat on danks de sinds Versailles onophoudelijk op Duitschland drukkende last onaan getast op de wereldgeldmarktEn zal onaangetast blijven! We zullen eens zien, of de ontwikkeling der dingen in de toe komst klopt met deze positieve verkla ring. Gerust zijn wij er niet op. De reis van de Hindenburg. Woensdagavond te 20 uur bevond de Hindenburg zich ter hoogte van Agadir. Het luchtschip had toen een afstand van 3674 km. afgelegd, met een uursnelheid van 115140 km. Tegen 23 uur werd Las Palmas bereikt. Hedenmorgen om 7 uur bevond 'het schip zich 220 zeemijlen ten N.O. van het Kaapverdische eiland Boavista. Amnestie in Bulgarije. Naar verluidt zal ter gelegenheid van het Paaschfeest een amnestie worden af gekondigd. 500 personen, van wie onge veer de helft door militaire gerechten is veroordeeld, zullen van de amnestie pro- fiteeren. Korte Berichten. Een passagiersvliegtuig van de lijn BuffaloNew-York is 3 K.M. tep O. van Pavilion in New-Yersey, neergestort en vernield. De bestuurder en een passagier zijn om het leven gekomen. HET DUITSCHE AANBOD AAN NEDERLAND. De Britsche regeering, die verklaart de Duitsche voorstellen in weiwillenden geest te zullen bestudeeren, zal heden aan Von Rihbentrop over eenige punten nog na dere opheldering vragen, o.a. over het Duitsche voorstel aan Neder land, aan de veiligheidspacten in West- Europa deel te nemen. De Britsche re geering zou de juiste beteekenis van dit voorstel in territoriaal opzicht wenschen te kennen. GROOT VERLOF DIENSTPLICHTIGEN. De Minister van Defensie heeft bepaald dat de maatregel van het langer in wer- kelijken dienst houden, niet zal worden toegepast op de dienstplichtigen van wie de eerste oefening op 4 April a.s. eindigt. Deze dienstplichtigen zullen op dien datum met groot verlof vertrekken, voor zoover zij niet om een andere bijzondere reden inwerkelijken dienst moeten blij ven. De hier bedoelde dienstplichtigen be hooren tot het corps motordienst, le en 5de regiment veldartillerie, onbereden ge deelte; regiment motor-artillerie, regi ment kustartillerie, genie-troepen 3e ba taljon pontonniers. PLAATSVERVANGING VAN DIENST PLICHTIGEN. De jongste bepaling der regeering. Het Tweede Kamerlid de heer K. ter Laan heeft aan den minister van defensie a.i. de volgende vragen gesteld 1. Is het juist dat een dienstplichtige, die volgens besluit van de regeering lan ger onder de wapenen zou moeten blij ven, van de verdere vervulling van zijn dienstplicht (kan worden ontheven, in dien hij een anderen dienstplichtige in zijn plaats kan stellen? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid Binnenland. Salarissen van de leden der rechterlijke macht verminderd. Controle voor de hypotheekbanken. De grenswijziging op Zuid-Beveland. De Tweede Kamer nam het wetsontwerp tot beter bescherming van minderjari gen aan. Buitenland. Hitiers vredesaanbod. De Italiaansche overwinning in Abes synië. Protesten tegen den algemeenen dienst plicht in Oostenrijk. onverwijld aan deze mogelijkheid een einde te .maken, daar deze in strijd is met het beginsel van de Dienstplichtwet, die geen plaatsvervanging kent? HET WEER GEDURENDE MAART. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtend-temperatuur 1 gr. boven nor maal. In de drie decaden resp. 1 en V2 gr. beneden en 3V2 gr. boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 7en en 30sten, resp. 2V2 gr. beneden en 6 gr. boven normaal. De gemiddelde maximum- en minimum temperatuur was resp. 2 en IV2 gr. boven normaal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt be droeg te De Bilt 9 tegen 10 normaal. De neerslag was over het geheele land be neden normaal; in Groningen en Drente 50 tot 60 pet. en overigens 60 tot 75 pet. beneden normaal. Té De Bilt werden 104 uren zonneschijn waargenomen tegen 123 uren normaal. Voedingstoestand van schoolkinderen. Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken is ingesteld een Commissie van deskundigen, aan wie wordt opge dragen op korten termijn een voor het geheele land bruikbare methode aan te geven, volgens welke het onderzoek naar den voedingstoestand van schoolkinderen en de verwerking van de verkregen ge gevens moeten plaats hebben. Vice-Admiraal van Duim terug. Met de „Marnix van 'Sint Aldegonde" van de Stoomvaart-Maatschappij „Neder land" is gisteren te 's-Gravenhage aan gekomen de afgetreden commandant van de zeemacht in Indië, vice-admiraal M. H. van Duim. Ter begroeting waren aanwezig de ad judant van den minister van Defensie, de luitenant ter zee le klasse J. E. A. Post Uiterweer en de ondercommandant van de marine te Amsterdam, kapitein ter zee J. E. Meijer Ranneft. Collectief contract in de typografie. Naar gemeld wordt, heeft het referen dum van den Alg. Nederl. Typografen bond een meerderheid van ongeveer 2/3 der uitgebrachte stemmen vóór de nieu we collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie opgeleverd. Ook het collectief contract voor het boekbindersbedrijf is, zij 't met een iets geringere meerderheid, aanvaard en der halve van kracht geworden. De overige (Ghr. en R.K.) vakbonden hebben beide contracten reeds vroeger in hun ledencongres aangenomen. Woensdag werd te Utrecht een alge meene vergadering gehouden van de Federatie der werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf. De vergadering was zeer -druk bezocht. Het nieuwe con tract werd met slechts 30 stemmen tegen aangenomen. DE MOERDIJKBRUG. Weer een overspanning geplaatst. Het gaat thans snel naar de voltooiing van de brug voor het gewone verkeer over den Moerdijk. Kon nog slechts kort geleden worden gemeld, dat de zevende overspanning was geplaatst, gisteren heeft dit werk alweer een vervolg gekre gen, door de plaatsing van het achtste brugdeel. Het vervoer van het gevaarte van de werf.van Penn Bauduin te Dor drecht is ook ditmaal prachtig verloopen zonder de minste stoornis en ook het brengen van de brug op de pijlers leverde geen moeilijkheden op. ;t|

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1