DE ZEEUW De Dochter van den Opperrechter Uw HOEST TWEEDE BLAD akkers Abdijsiroop te Koudekerke. De crisisheffing op koffie. FEUILLETON. Uit de Provincie. Zoeklichtjes. verdwijnt in 24 uur! OEFF zal 1 8 APRIL 1936, het perc. A 48 op idekerke, publiek a jen: andere Goederen ifels, Gaslampen en en, Kabinetten, Lin- ,uteuils, Ant. Stoel- clokken, gr. Staande Tafelkastjes, Kis- res, Tin en Koper, erijen, Platen, Lijs egels, vele ant. bl. s, Borden, Glaswerk, nen, Filter, Zitbad, achels, Drukmachi- Fonteintjes, Bijen- tker, Kaarsen, Ledi- l, Matrassen, Vlag, k, Bascule en gew., aad, Sproeier, Zeil, log vele diversen, iril van 1012 uur het terrein op de it voor het Crisis- ïiddef om de aai dan een kleine ad blad. van het Gemeente- les brengt ter open- iat bij beschikking ■de Staten van Zee laart 1936, no. 203 ■d de besluiten van r gemeente van 26 ïos 7 en 8a, houden- n de voorgevel-rooi- het bouwterrein, ge- oek van de Polder- het Jacob Valcke- il bekend gemeente no. 1602 (gedeelte» het terrein aan de .dastraal bekend ge- jctie D no. 1740. den kunnen binnen i heden van het be- ceuring voorziening VI. de Koningin. 1936. 1 van het Gemeente- lur voornoemd, DUSSELDORP. VAN WOENSDAG 1 APRIL 1930, Nr 155. FUNESTE GEVOLGEN GEVREESD. Importeurs met een extra winst van 4.5 millioen. De aangekondigde 'Crisisheffing op de koffie heeft in de kringen van den koffie handel groote 'beroering gewekt. Men vreest een moordende concurrentie tus- schen de importeurs, die over een voor raad van 1.700.000 balen ingeklaarde kof fie beschikken en voor wien een extra winst van niet minder dan 4,5 millioen te wachten staat en de koffiehandelaars1, wier pakhuizen niet gevuld zijn, In verhand hiermede schrijft de „Maas bode": De voorgenomen crisisheffing zal ge schieden op basis van 12 cent per kg. on gebrand. Navordering zal niet worden toegepast. D© reeds in ons land geïmpor teerde en ingeklaarde koffie blijft dus vrij van de crisisheffing. 'De invoer van koffie is tijdelijk gecontingenteerd. Nu bedraagt de voorraad ingeklaarde koffie in Nederland ongeveer 6700.000 balen van 60 'kg. en alhoewel Nederland een land is, waar de koffie als volksdrank wordt beschouwd, zullen wij toch een half jaar lang koffie moeten zetten, alvorens wij dezen voorraad hebben opgedronken. Van deze 6700.000 balen koffie zal de staat dus geen cent crisisrecht ontvangen en men kan zich dus langdurig het hoofd pijnigen over de vraag, hoe men dit moet rijmen met de bedoelingen van den staat, die, toch zeker om geen andere redenen dan omdat hij het geld hard noodig heeft, een crisisrecht instelt op koffie en om te beginnen alvast afziet van het zoet gewin van ettelijke millioenen. Doch dit is een kwestie, die den staat regardeert; wat echter iedereen aangaat is het feit, dat deze millioenen, die de staat niet ontvangt, toch betaald zullen worden door het publiek en wel aan de gelukkige bezitters van deze 700.000 balen koffie. Deze laatsten n.l. hebben hun eigen be lang zeer wel begrepen en 'hebben dus den koffieprijs van stonde aan met zes cent per pond verhoogd. Het passeerde in die dagen een grooten koffie-afnemer die over den aankoop van een partij koffie onder handelde, maar over den prijs nog eens een nachtje wilde slapen, dat deze, toen hij zich daarna aanmeldde om tegen den gevraagden prijs de partij te koopen, de noteering met zes cent verhoogd vond. Binnen enkele dagen zal de prijsstijging ook tot de winkels zijn doorgedrongen en dan begint het publiek dus een extra winst van 4.5 millioen te doen toekomen aan de importeurs, die ingeklaarde koffie in voorraad hebben. Dat heteekent voor deze importeurs geen kleinigheid, want tenslotte zijn het er maar weinige, die over deze 700.000 balen ingeklaarde kof fie beschikken. Sommigen hebben 50-, 40-, 30.000 balen in voorraad, en een andere heeft er ongeveer 100.000. Deze laatste importeur boekt op zijn 100.000 balen koffie een schoone winst van ruim 7 ton. Nu 'kan men zeggen, dat het voor het publiek tenslotte geen verschil uitmaakt of de baten van deze prijsverhooging in de schatkist dan wel in de zakken van de importeurs terecht komen, aangezien de verbruikers tóch moeten betalen. Maar 'het maakt een groot verschil uit, of deze baten worden getoucheerd in het alge meen belang dan wel ten dienste van een particulier profijt. Bovendien staat hier een onrechtvaar digheid te gebeuren, die een ernstige ont wrichting van den koffiehandel ten gevol- Ingezonden Mededeeling. Z.O.GGMEVER ROOO-GN ZWART MERK. 85.) o— In dien tijd was bisschop Trelawney het hoofd van het groote geslacht, welks naam hij droeg, en dit, gevoegd bijl zijn gewichtige positie als bisschop van Bris tol, maakte hem een van de voornaamste en geëerdste mannen der natie. Zijn ge slacht had steeds trouw den regeerenden Koning gediend en ofschoon Jacobus II hem, een protestant, haatte, bleef hij' hem toch vertrouwen als het hoofd van een geslacht, dat steeds den Koning trouw geweest was. De twee bleven elkaar onafgebroken aanstaren. In de oogen van den bisschop blonk toegenegenheid, in weerwil van den strengen blik, terwijl de blik van zijn jeugdigen bloedverwant uitdagend was, met vrees gemengd. „Wat hebt gij1 mij te zeggen?" vroeg de bisschop eindelijk. „Niets." „Wat, noch droefheid, noch berouw?" „Geen van beide." Een oogenblik schitterden de oogen van den bisschop van toorn. ge dreigt te hebben. De importeurs, die het geluk hebben koffie in voorraad te houden, zullen n.l. zoodra de crisishef fing zal zijn ingegaan, koffie moeten in voeren, waarop de volle 'heffing van den Staat drukt. Ook zij zullen dus hun prij zen met deze heffing verhoogen, maar nu hebben de importeurs met de heffingvrije voorraden de handen vrij om b.v. in plaats van zes cent, slechts vier cent op den prijs van de koffie te leggen, waardoor zij dus een noteering maken, die twee cent lager is dan de prijs van hun concurren ten en zij toch nog vier cent extra verdie nen. De niet bevoorrechte handelaren zullen al hun best doen ook op dat peil te komen en dat zullen zij tenslotte niet anders kun nen dan door twee cent uit hun eigen zak bij te passen, waarop het de andere par tij weer altijd vrij staat nog eens een cent te laten vallen en 'het gevolg van een en ander zal zijn, dat er een moordende con currentie ontstaat, waarbij do partijen wel met zeer ongelijke wapenen strijden, ter wijl het voor het rechtvaardigheidsgevoel wel zeer stootend moet heeten, dat het sterke zwaard, waarmee de eene partij de andere kan verslaan, haar, door den staat zelf in handen gegeven is. D'e kleine branders in den lande krij gen hierbij natuurlijk het eerst den ge nadeslag, maar ook de groote firma, die jaarlijks belangrijke hoeveelheden koffii importeert en een uitgebreide clientèle heeft, doch niet kapitaalkrachtig genoeg is om zich de luxe van groote voorraden te permitteeren, staat aan den rand van den ondergang. Op het oogenblik, nu de contingenteering nog in werking is, on dervinden de handelaren, die koffie moe ten invoeren reeds de grootste moeite. Zooveel invoeren, dat zij ook een flin- ken voorraad krijgen, dat wordt hun door de contingenteering belet. Zij kunnen slechts een betrekkelijk gering percentage krijgen van de totale hoeveelheid koffie, welke zij in 1935 hebben ingeklaard en dan nog alleen mits zij kunnen aantoonen dat zij geen voorraad meer hebben om aan de aanvragen te voldoen. D'at geeft dus op zijn minst stagnatie in de distributie en een klant, die bij een firma koffie wenscht te bestellen, maar deze niet onmiddellijk krijgen kan, zal naar een andere firma gaan, die uit baar grooten voorraad op staanden voet kan leveren. D'e slotsom van dit alles 'kan dan oo'k geen andere, zijn, dan dat de staat zichzelf be nadeelt en een zeer ongewenscht, om niet te zeggen unfair element in den handel gaat brengen, dat voor enkelen groote voordeelen, voor de meesten echter ramp zalige gevolgen met zich mee zal sleepen. Het is onbegrijpelijk, dat de regeering deze gevolgen niet zelf voorzien heeft en het is te hopen, dat zij, alvorens de crisis heffing definitief in te stellen nog eens overweegt of de navordering op de voor raden toch niet ware in te stellen, opdat de verhoogde koffieprijs, die de verbrui kers weer gaan betalen daar komt, waar 'hij behoort en de handelaren tenminste met gelijke kansen aan de markt blijven. Rijlksveldwaoht. Met ingang van 1 April 1936 is aangesteld tot rijks veldwachter brigadier ter standplaats Zaltbommel, de rijksveldwachter brig, ti tulair G. J. Huisman te Schoiondijke. Op de Paaschveetentoonstelling te Rotterdam behaalde C. J. Simmers te Zierikzee den kampioensprijs voor den besten os. Dezelfde behaalde den eersten prijs voor den fijnsten en zwaarsten os, uit sluitend met hard voedsel gemest, afge wisseld. Voor deze categorie behaalde J. Huyge te Nieuwdorp den derden prijs. Voor den fijnsten en zwaarsten os, uit sluitend met hard voeder gemest, met niet meer dan vier breede tanden, behaalde A. G. Struik te Sir Jansland den 2en pr. Voor den fijnsten en zwaarsten stier, onverschillig van welken leeftijd, behaal de A. G. van 'Oeveren, Nieuwerkerk, den 3en prijs. Middelburg. Bezuiniging op den reinigingsdienst. Alle stukken in de geheime trommel. In de Raadsvergadering van 20 November 1935 werd beslo ten tot aanschaffing van 2 nieuwe vuil niswagens, teneinde het mogelijk te ma- „Weet gij1, dat gijl de eerste Trelawney zij't, die ooit een rebel geweest is? Weet gij', dat gij' dien naam hebt onteerd en den meest onbevlekten en geëerden naam in Engeland door het slijk gesleurd?" „Neen, voor zoover ik weet." „En toch zijt gij' dien laag-geboren Monmouth gevolgd en hebt uw hand tegen uw wettigen Koning verheven." „Koning?" riep de jongeling stoutmoe dig. „Waarin is hij een Koning? Volgens wat recht draagt hij' de kroon?" „Volgens het recht van afstamming. Hij is de zoon van een man, voor wien uw vaders gestreden hebben." „Hijl is een papist en heeft de ware re ligie verloochend," riep de jongeling uit. „Hij is de grootste wreedaard in Enge land, uitgezonderd het werktuig dat hij gebruikt. Hij: houdt geen enkele belofte en hij' is de oorzaak dat het gansche land klaagt. Hij heeft de heiligste gevoelens beleedigd en 't leven noch de eer van een enkel Engelschman is meer veilig." „En wie heeft u deze schijnheilige phrasen geleerd?" „Bewij's me, dat ze het zijn," zei de jonge man stout. Denk aan zijh regeering. Hij' heeft nog maar enkele maanden ge leden den troon beklommen, en toch heeft hij reeds bloedige sporen achtergelaten. Dat hij' Koning is door het recht van af- ken zoo spoedig als doenlijk over te gaan tot twee maal vuil ophalen per week in- plaata van 3 maal. Daarvoor werd een be sparing van f 1560 per jaar becijferd. Gedep. Staten hadden toen reeds machtiging gegeven de aanschaffing dier wagens te doen geschieden en zoo kon, ingaande op 3 Febr. het twee maal per week ophalen van huisvuil en haardasch voor de geheele gemeente worden inge voerd. Bij de' verleening der daarvoor noodige machtiging hadden Gedep. Staten intus- schen medegedeeld er prij's op te stellen, dat de vraag of vermindering van het aantal malen ophalen van huisvuil niet nog tot een grooter bezuiniging dan de becijferde f 1560 zou kunnen leiden, na der werd onderworpen aan het oordeel van den deskundige, aan te wijzen o.a. voor onderzoek naar de vraag of vereeni- ging van de diensten van Gemeentewer ken en Reiniging in het geldelijk belang der gemeente is. In aansluiting daarmede gaven B. en W. aan dien deskundige, dhr Mi. G. Schuddeboom te Haarlem, de desbetreffende opdracht. Zijn rapport van 30 November 1935 wordt in de gesloten trommel voor de raadsleden ter inzage gelegd. Een exem plaar van dat rapport stelden B. en W. voor nader advies in handen van den di recteur van den Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst, die hen bij schrijven van 8 Jan., hetwelk mede in de gesloten trom mel wordt gelegd, zijn gevoelen kenbaar maakte, Laatstvermeld schrijven deden B. en W. voor nadere beschouwing weder aan den deskundige Schuddeboom toeko men, die zich bijl zijn rapport van 24 Jan. 1936, hetwelk mede in de gesloten trom- wordt gelegd, over vermeld schrijven uit sprak. De betrokken wethouder heeft vervol gens zijn beschouwingen omtrent alle vo>- rengenoemde bescheiden in een afzonder lijk rapport met bijlage, eveneens in de gesloten trommel ter inzage, neergelegd. Te dezer zake hebben B. en W. ten slotte de betrokken Commissie van Bijl stand geraadpleegd, die zich in haar laat ste vergadering, waarin ook de deskun dige en de directeur voor het geven van inlichtingen en toelichting aanwezig wa ren, 'over haar standpunt heeft bera den. Met de conclusie der Golmmissie kun nen B. en W. zich, waar ook de deskun dige ermee instemt, in alle deelen ver eenigen en zij! stellen dan ook voor in dien zin te besluiten. Daardoor zullen nog twee 'tijdelijke werklieden kunnen afvloeien, terwijl, met inachtneming van de inmid dels tot stand gekomen loonsverlaging, het op de begroeting 1936 van den Reini gingsdienst geraamd nadeelig saldo ad f 46002,38 zal kunnen worden terugge bracht tot f42.889,41. De conclusie van de Commissie van Bijl- stand luidt, dat zijl zich ten aanzien van deze aangelegenheid kan aansluiten bij de gedachtengang zooals die is neergelegd in het rapport van weth. Onderdijk dd. 12 Febr., met dien verstande, dat de richt lijnen, zooals die zijn aangegeven in de rapporten van den heer Schuddeboom, in het oog zullen worden gehouden en nage gaan zal worden of het geleidelijk binnen een niet al te lang tijdsverloop met in achtneming van die richtlijnen mogelijk zal blijken om te komen tot de bezuini ging als daar genoemd. Heel duidelijk is het voor ons en zeker ook voor de meeste onzer lezers niet, wat er nu precies staat te gebeuren. Waarom alles over deze zuiver publieke en niet-persoonlij'ke aangelegenheid aan het publiek moet wo'rden onthouden, is ons een raadsel. Goes. 30-jarig bestaan Gym nast i e k-v ereenigingO. K. K. Precies op den juisten datum mocht gis teravond de Chr. Gymnastiekvereen. „O. K.K.", onderafd. van de C.J.Y. alhier, haar 30-jarig bestaan herdenken. Het was onder voorzitterschap van dhr C. K. Maartense, dat 31 Maart 1906 deze ver eeniging werd opgericht. Zien wij' het ledenaantal van 1906 (14) tegenover dat van thans (177), dan blijkt daaruit, dat deze vereen, in een behoefte heeft voorzien. Toen het scherm voor de eerste maal gisteravond opging en we de vereen, in optima forma voor ons za gen was dit wel een zeer mooi moment. Dhr G. Landman, secr. der vereen, (de stamming; 't is haast bij toeval, dat hij Koning werd. Zooals iedereen weet, was het bijna geheel anders geloopen." „Dit zijn de gevoelens van een rebel," zei de bisschop, „van wien hebt gij' ze geleerd?" „Van niemand," antwoordde de jonge ling. „Tegen mijn wil en verlangen zijn ze in mijn hart opgekomen. Gij' zegt, dat ik de eerste Trelawney ben, die ooit een rebel was. Welnu, 't zal u gemakkelijk vallen, mij' te negeeren. Ik behoor slechts tot een vrijwel onbekenden zijtak." „Een man, die dezen naam draagt, kan niet verborgen blijven," sprak de bisschop. „Het bloed der Trelawneys stroomt door uw aderen, en gij' kunt uw bloed niet verloochenen." „Laat mij dan mededeelen, wat er ge beurd is, sedert ik u vele maanden ge leden verliet", antwoordde hij. „Laat mij n vertellen, wat ik gezien en gehoord heb en oordeel dan". Hiji vertelde zijn geschiedenis goed. Het Keltisch bloed verloochende zich niet en vol vuur deelde hij zijn wedervaren mede. Hij liet den bisschop zien, wat hij zag, en gevoelen, wat hij gevoelde. Menig maal, terwijl hij met zijn verhaal voort ging, schoten er vonken uit de oogen van den bisschop, en greep zijn rechterhand naar zijn zijde, alsof er een zwaard hing. voorzittersfunctie is vacant), opende deze feestvergadering door te laten zingen Ps. 146 1 en sprak daarna een openings woord. Spr. verwelkomde in 'tbij'zonder den heer burgemeester en zijn echtgenoote, Ds Homburg, de eere-voorzitter der afd. Goes C.J.V., Ds Steinz, de afgevaardigden der zusterafd. Vlissingen, van de Goesche Gymnastiekvereeniging „Volharding" en den oprichter der vereen. Spr. dankt de mannen, die in 1906 den moed hebben gehad, tegen alle vooroordeel in, het jeugdwerk op die manier aan te vatten. Verder dankt Spr. het bestuur der G.J.V. voor de mededewerking al die jaren on dervonden. Ook deelt Spr. mede, dat de damesafdeeling thans haar le lustrum viert, daar zij! in Februari 1931 werd toegevoegd aan de vereeniging. Hierna werd met de afwerking van het programma, dat een 12-tal gymnastiek- nummers bevatte, begonnen. Al deze nummers apart te beschrijven, zou te veel plaatsruimte vragen. Vermelden wij' al leen, dat de meeste nummers zeer goed werk te zien gaven, wat blijk gaf van een uitstekende leiding der h.h, K'o'oy en Bak ker, alsmede van de dames en heeren, die de afdeelingen der jongeren verzor gen. Alleen leek het ons toe, dat bij een enkel nummer de oefeningen te zwaar van opzet waren. Dit deed echter aan 't geheel geen afbreuk. Er werd over 't al gemeen prachtig gewerkt. Als bijzondere attractie werd nummer 11 van het programma gegeven, wat de lachlust in bijzondere mate opwekte. Na de pauze sprak de Burgemeester de Vereen, op hartelijke wijtee toe. Spr. stelde de vraag aan de leden of al die moeite, al dat oefenen tot een hooger doel leidt, n.l. oui ook de gymnastiek te stellen in den dienst van God, en alzoo naast den geest ook het lichaam te ont wikkelen. Verder bracht de voorz. van „Volhar ding" zij'n gelukwenschen over en bood daarbij een bloemenhulde aan. Ook een afgevaardigde van Vlissingen feliciteerde de vereeniging op hartelijke wijze. De heer Landman dankte de verschil lende sprekers voor hun goede wenschen. Daarna werd nog een blijspel, getiteld „Eind goed al goed" opgevoerd, wat een speciaal propagandistische strekking voor de gymnastiek inhield. Ds Homburg sprak het slotwoord, en beantwoordde deze vraag: „Wat leert ons de gymnastiek?", waarin Z.Eer- waarde speciaal deed uitkomen dat de gymnast ook als Christen steeds heeft te volgen zijln Meester, opdat hij: aan 't eind van zijh leven de kroon moge wegdragen, die is weggelegd voor allen, die in Christus zijn ontslapen. Hierna eindigde Ds Homburg, nadat de Avondzang gezongen was, dezen z,eer druk bezochten en in alle opzichten goed geslaagden feestavond. Avondcursussen Am bachtsschool. Bij de uitreiking der diploma's aan de avondursussen der Ambachtsschool 'heeft de secretaris van het bestuur, MrHugenholtz, aller eerst dank gebracht aan den afgetreden leeraar, dhr Crucq, voor zijn veeljarigen arbeid. Verder wees hij er op dat de 3- jarige cursus van de dagschool veranderd moet worden in een 2-jarige, wat ook van invloed zal zijn op de avondschool. De leerlingen, die de 3-jaarlijksche dagcursus volgden, ondervonden reeds wat zij nog te kort kwamen, en dit tekort zal nu nog grooter worden. Daarom zullen in de toe komst de leerlingen van de dagschool ze ker de avondcursus moeten volgen. Er zullen dan ook practische cursussen aan de avondschool gegeven worden. D'e directeur, dhr B u t h f e r, deed allerlei mededeelingen over de cursussen. De avondschool bestaat uit vijf hallfjaar- lijksche cursussen. Leerlingen, die hier een diploma van hebben, kunnen, evenals de gediplomeerde dagcursisten, geplaatst worden in een twee-halfjaariijksc'he ver volgcursus. Bovendien is aan de avond school een drie-halfjaarlijksche schilder cursus verbonden. Ook deze schildercur sus kan men nog twee jaar voortzetten Bovendien geeft de school nog een cur sus voor volwassenen. De „algemeene" eerste 'klasse biedt plaats niet alleen voor bepaalde vaklieden, maar voor ieder, die zich verder in zijn vak be kwamen wil. D'lir Buthfer ging nu tot het uitreiken der diploma's en prijzen over. Vooral begonnen zijn oogen een harde uitdrukking aan te nemen, toen hij zijn onderhoud met den Koning meedeelde, de geschiedenis van Donald Stewart en de rechtspraak van Jeffreys. Het was hem aan te zien, dat, ofschoon hij geeste lijke was, het bloed van een krijgsman door zijn aderen stroomde, en dat, of schoon hij den Koning getrouw zocht te blijven, zijn sympathieën met zijn jongen bloedverwant waren. Ook zag hij, dat de jonge man de inspraak van zijn hart ge volgd had; dat hij zich aan de leiding van wat hij zijn geweten geloofde te zijn, toevertrouwd had, ofschoon hij daardoor afgeweken was van het pad, dat de Tre- lawney's steeds bewandeld hadden. „Waarom hebt ge u niet tot mij ge wend, voordat gij zulk een stap deed?" vroeg hijl, toen Benedictus uitgesproken had. „Waarom? Omdat ik als een vos /loor Jeffreys' handlangers vervolgd werd. Omdat ik ook u aan gevaar zou blootge steld hebben door u op te zoeken, en I omdat ik geloofde dat hij van den troon behoorde geslingerd te worden, evenals I zijn vader vóór hem". „Maar dit is verraad", hernam de bisschop. „Ik hielp den Koning in zijn strijd tegen Monmouth, terwijl iemand, die mijn naam droeg, in het rebellenleger De Minister van Financiën heeft weer velen ontstemd door zijn plannen inzake het heffen van een reisbelasting. Ik begrijp dat niet. Een reisbelasting kan toch behalve voor sommige zakenmenschen zonder meer beschouwd worden als een weel- d e-belasting. Er zijn duizenden en tienduizenden, die er niet aan kunnen denken op reis te gaan, maar die toch in allerlei vorm direct en indirect belasting betalen. Wat kan er dan tegen zijn, dat zij die zich de weelde kunnen veroorloven een buitenlandsche reis te maken en hun goede geld naar het buitenland te bren gen, tevens een kleine bijdrage aan de schatkist offeren De 'reisvereenigingen zorgen, dat de menschen bij duizenden de grens over gaan. Welnu, laten die bevoorrechten hun genot verhoogen door de gedachte, dat zij al reizende toch ook nog iets doen voor hen, die ook in den vacantietijd „den Vaderlandt ghetrouwe" zijn gebleven. OPMERKER. als Gij direct Akker's Abdijsiroop neemt. Gij zult dadelijk de gunstige werking on dervinden van de vanouds beproefde „genees-kruyden", waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den beken den Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is nóg meer dan vroeger, nu het beproefde hoest-geneesmiddel Verlóógde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. Dhr Hugenholtz dankt verder directeur en leeraren' voer hun werkzaamheden, in 't'bijzonder den administrateur, dhr Stok, die de school op 1 Juli a.s., wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, vaarwel zal zeggen. Maandag 2e Paaschdag 13 April worden in de Wilhelminapolder bij' Goes groote paarden-renwedstrijden en spring- koefsen door de Moerstraatsche rij'ver- eeniging gehouden, met medewerking van de Bergsche huzaren. Speciale autobussen rijden vanuit Mid delburg naar het terrein. Nadere bijizon- derheden volgen per advertentie. Wemeldinge. Loop der bevolking over de maand Maart. Ingekomen: M. Guveljé, van 's-Gravenpolder A 100, naar Kerk- weg A 23; W. G. F. Reijnhoudt en ge zin, van Rotterdam, Katendr. Lagedijk 270a, naar Oosthoek C lp; A. Uiterlin- den en gezin, van Veere naar N. Ach terweg B 263b. Vertrokken: D. van Stel, van W. Ka- naalweg B 120; naar Schipluiden, Kade zijde B 57 S. Schouwenburg, van N. Achterweg B 264, naar 'Goes, Smallegan- gebuurt 27; H. J. Korstanje, van aan boord, naar Ginneken; N. Schouwenaar, van Nieuwendijk G 112 naar Antwerpen (B.), Lange Doornickstraat 24. Rilland-Bath. Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de Raad. Ingek. was het verslag alsmede rekening 1935 en be grooting 1936 der wijkverpleging. Voorts een berekening der kosten van den ge houden landbouwcursus. Verder een ver zoek van de Commissie tot het geven van een cursus in huishoudelijke voorlichting voor vrouwen om eenige subsidie. Beslo ten wordt f 6 toe te staan. Het kohier der hondenbelasting 1936 wordt vastgesteld op een bedrag van f 325, dat der straatbelasting 1935 tot een bedrag van f 1454,02. Het kohier der be drijfsbelasting 1935 op f 1404. Een verzoek van de bewoners van den Volckerpolder om verhooging der bij drage volgens art. 13 L.O.-wet tot f 35 met het oog op het aanschaffen van belasting plaatjes, onderhoud rijwielen enz. waar door een bedrag van f 10 veel te laag is. Dit werd na eenige discussie verhoogd tot f 12,50, voor het jaar 1936, aangezien dan twee belastingmerken moeten wor den aangeschaft. diende. Bedenk dat wel". „Ja", riep Peter uit, die gedurende het geheele onderhoud geen woord had ge sproken, „bedenk het wel; en toch zult gij, o trotsche bisschop, over eenige maanden door dienzelfden Koning ook een rehel genoemd worden. U, John Tre lawney, zal gevraagd worden, of gij God wilt gehoorzamen of de menschen en gij zult zeggen: „Ik wil God gehoorzamen!" „Houd op, Peter, houd op!" zei de bis schop, „dit zijn de woorden van een krankzinnige." „Het zijn de woorden van iemand, die dag en nacht op zijn God wacht", riep de oude Kwaker, „het zijn de woorden van iemand, die in stille, eenzame plaat sen met zijn God verkeert. En ik durf vrijmoedig zeggen, dat, wat ik gespro ken heb, geschieden zal en meer dan dat. Gij, mijnheer de 'bisschop, zult doen wat deze bloedverwant van u heeft beproefd to doen; gij zult dezen bloeddorstigen Koning Jacobus van den troon trachten te stooten, opdat een man, die God vreest en de religie eert, over ons kan regeeren. 0, ik heb niet tevergeefs gebeden. De wagenen des Heeren mogen lang uitblij ven, maar zij zullen komen!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 7