§fiy Het beste adres voor MANUFACTUREN is dat van L. E. RIVIERE, Grcote Markt. Hoek Gravenstraat MIDDELBURG De Duitsche voorstellen. Land- en Tuinbouw Marktberichten Finantiëele Berichten SLEUTELS op de goede deuren Afloop Verknopingen en Aanbestedingen f2,— Adverteert in de NED. CHRISTELIJKE DAGBLADPERS en U vindt vertrouwen Auto tegen boom gereden. EINDHOVEN. Vannacht kwam de heer L., vergezeld van zijn drie kinderen, per auto van Blerick naar Eindhoven ge reden. Op den Geldropschen weg is hij, vermoedelijk door slaap overmand, tegen een boom gereden. De wagen werd ge heel vernield. De heer L. en zijn tien jarig dochtertje kwamen met lichte ont vellingen en snijwonden vrij. De beide andere dochtertjes, resp. 4 en 9 jaar oud, waren er ernstig aan toe. De toestand van het 9-jarig meisje is zeer zorgwek kend. Dienstplicht afgekondigd. WEENEN. De voorzitter van den Fede ralen Landdag heeft voorlezing gedaan van een wet, waarbij de Bondsdienst- plicht wordt ingevoerd, krachtens welke, alle Oostenrijksche burgers tusschen 18 en 42 jaar, verplicht zijn „het vaderland met of zonder wapenen te dienen". De Landdag heeft de wet bij acclama tie aangenomen. Duitschland weigert het me morandum te aanvaarden. Te rugkeer naar den Volkenbond en het sluiten van diverse pac ten, mitsoplossing van het koloniale vraagstuk. BEfRLIJN. Het Italiaansche agent schap Stefani verneemt uit welingelichte bron, dat de Duitsche voorstellen heden morgen aan Eden zijn overhandigd. Het document beslaat 23 getypte vel len en bestaat uit 27 punten, welke in 3 verschillende deelen zijn gegroepeerd. In het eerste deel zijn juridische over wegingen vervat, waarbij1 Duitschland zijn weigering vernieuwt, om het memoran dum van Londen te aanvaarden, polemi seert over de opportuniteit der aangekon digde besprekingen tusschen de generale staven van Frankrijk en Engeland en ver klaart dat Frankrijïk met het verdrag van Versailles de 14 punten van Wilson, die den grondslag waren voor den wapenstil stand van 1918, heeft geschonden. Duitschland zegt van meening te zijn, dat indien deze onderhandelingen moes ten plaats hebben voor herstel van den vrede in Europa deze in 3 phasen zouden moeten geschieden. De eerste phase als inleidende bespre kingen ter nauwkeurige bepaling van den toestand, de 2e phase voor concrete on derhandelingen met het doel een defini tief accoord te bereiken voor de veilig heid en den vrede in Europa, de 3e phase om zekere kwesties op te lossen, zooals het economische vraagstuk, kwesties die nog niet op nauwkeurig omschreven wijze kunnen worden bekeken maar die eens in haar geheel moeten worden on derzocht. H|et tweede deel, dat uit 17 punten be staat, bevat de hoofdvoorstellen, welke de zelfde zijn als die van het Duitsche me morandum van 7 Maart, n.l. het sluiten van een non-agressie-ipact met Frankrijk, België en Nederland, indien dit laatste land dit wil, voor den duur van 25 jaar, met een waarborg van Engeland en Italië. Het sluiten van een luchtpact met de Westelijke mogendheden en een agres sie-pact met Lithauen, de terugkeer van Duitschland naar den Volkenbond ter stond of na sluiting van een accoord, dit alles in de verwachting dat men binnen zekeren tijd een oplossing verschaft voor het koloniale vraagstuk, en voor 't vraag stuk der afscheiding van het Volken bondsstatuut, met de discrimineerende bepalingen van het verdrag van Ver sailles. Duitschland verplicht zich tevens de effectieven van zijn troepen in het Rijn land niet te verhoogen, mits Frankrijk en België hetzelfde doen. Duitschland en Frankrijk zouden op zich moeten nemen te verhinderen dat men bij de opvoeding van de jeugd en in de pers, de wederkeerige gevoelens der beide volken vergiftigt door hatelijke en kwetsende beweringen. Een commissie zou tot taak hebben de militaire verhoudingen tusschen beide -^contracteerende partijen in het grensge bied gade te slaan teneinde de e.v. nood zakelijkheid tot wijziging te onderzoeken. Elk van de beide contracteerende partijen z-ou het recht hebben opi deze commissie een beroep te doen. Indien zich in de mi litaire bezetting van het grensgebied het zij aan Duitsche, hetzij aan de Fransch- Belgische zijde, omstandigheden voor doen zou bovengenoemde commissie, in dien een klacht hierover wordt ingediend, de militare attache's van Engeland en Italië moeten opdragen een onderzoek naar deze wijziging in te stellen. De beide contracteerende partijen ver klaren zich bereid terstond rekening te houden met de waarnemingen en voor stellen van de Commissie. Duitschland verklaart zich bereid zich in verbinding te stellen met de staten aan de O. en Z.O. grens, te weten Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Lithauen en Polen, om met deze staten non-agressie-pacten te sluiten, Ook stelt Duitschland voor de oprich ting van een internationaal gerechtshof voor arbitrage, dat. uitsluitend voor dit accoord competent is en dat de uitvoering van de bepalingen welke in het accoord zijn vervat, zou moeten waarborgen en be sluiten zou moeten nemen ten aanzien van e.v. schending of geschillen. Wanneer dit gerechtshof een schending zou constateeren verplichten zich Duitsch land en de andere partij om den norma len stand van zaken te herstellen. Het derde deel van het document be helst het voorstel een internationale con ferentie bijeen te roepen met het uitslui tend en nauwkeurig omschreven doel, den vrede te verzekeren. Voorts wordt voorgesteld dat de kwes tie der beperking der bewapening wordt bestudeerd, aangezien de oplossing van deze kwestie niet slechts om economische en finanoieele redenen, maar ook uit psy chologisch oogpunt, noodzakelijk is. Ten aanzien hiervan heeft het docu ment een serie voorstellen welke ten doel hebben „den oorlog humaner te maken". Het document besluit met de verklaring dat de Duitsche regeering in dit program een daadwerkelijke bijdrage van het Duit sche rijk ziet, tot het waarborgen van den vrede in Europa. Te weinigi bekende en hoogst nuttige regeeringssteun aan de pluimveehouders. De noodzakelijkheid van vergelijkende proeven. Het proefstation te Wageningen onder zocht 264 monsters pluimveevoeder. Het blijkt, dat daarin ter wille van de goed koopte allerlei minderwaardige stoffen gemengd worden zooals havervoermeel, tarwe-afval, tarwestof, grondnotendoppen, rijstdoppen, koffiedoppen. Geen wonder, dus, dat sommige knoeiers goedkoop kun nen zijn, vooral zij, die geen naam te ver liezen hebben. D'aarmee is weer heelemaal niet gezegd dat goedkoop voer minder waardig is, want bij nauwkeurige bestu- deering der samenstelling van de grond soorten en van de prijzen kunnen de fa brikanten allerlei mengsels samenstellen die zij aan de practijk op eigen proefter- rein toetsen en die dan niet te hoog in prijs komen. Goed legmeel kan men heb ben voor den prijs van ongeveer f 10 per 100 K.G. en goed kuikenopfokmeel voor f 14 per 100 K.G., gemengd kuikengraan voor f 10 per 100 K.G. D'at zijn redelijke prijzen welke den leverancier in staat stellen goede grondstoffen te gebruiken. Een fabrikant,, die met zijn tijd meegaat, doet voortdurend proeven op kuikens en kippen en bestudeert voortdurend de ver schillende mengsels, al naar den stand der prijzen en grondstoffen. Hoe weinig idee vele verkoopers van de samenstelling van goed voer hebben blijkt uit het verslag waar we zien, dat sommi ge monsters meelvoer 15.5 pet. eiwit be vatten en andere 39 pet. Nu moet men na tuurlijk oppassen bij de beoordeeling van het eiwitgehalte van meelvoer, want een boerenkip die buiten los loopt vindt in voorjaar en zomer meestal volop insecten, wormen enz. en heeft dus als bijvoer wei nig eiwit noodig. Daartegenover staat, dat in den winter zulke kippen niet veel eiwit vinden in de natuur en dat kippen in ren nen ook niets vinden. Voor zulke kippen moet het meel dus meer eiwit bevatten. Boven 20 pet. behoeft men echter niet te gaan en ik ao'ht te hoog eiwit-gehalte schadelijk voor de kippen en voor de beurs. In de te hooge eiwitvoedering van de laatste jaren zie ik ook een der rede nen van de vermindering van het weer standsvermogen der dieren. Verder moet het meelvoer beoordeeld worden in verband met het graanvoer. Daar wordt in ons land veel te weinig aan gedacht. Men koopt vaak lukraak het een of ander meelvoer, meestal alleen op den prijs lettend en koopt er ook lukraak wat gemengd graan bij. Nu is het lang niet onverschillig, zooals ik laatst al be schreven heb, of men bij tarwe, haver, mais of gerst melkeiwit, visch- of dier meel voert en krijgt men bij kuikens de beste resultaten met melkeiwit (onder- melk of karnemelkpoeder) en gemengd graan of mais, terwijl b.v. het voor kui kens ongewenschte diermeel zich nog het beste met gerst verdraagt, een graansoort die over het algemeen niet zeer in trek is bij pluimvee. Nu onderzocht ik onlangs een viertal graanmengsels die hij kuikenmeel aan gegeven worden door de fabrikanten. Zoo ten naasten bij was de. samenstelling als volgt: I II III IV Boekweitgrutten 10 35 9 6 Gebroken haver 17 25 9 Kanariezaad 15 16 18 10 Gierst 15 Gebroken rijst 30 15 13 12 Lijnzaad 2 Gebroken mais 20 35 20 Onkruidzaden 2 Gebroken tarwe 25 44 100 100 100 100 Let nu eens op de verschillen. No. 1 werkt hoofdzakelijk met gebroken rijst, no. 2 met boekweitgrutten, no. 3 met gebroken haver en gebroken mais en no. 4 met gebroken tarwe. De eiwitpercentages der bijbehoorende opfokvoeders loopen niet ver uiteen en schommelen wat het ruw eiwit betreft tusschen 18.4 en 20.5 en wat het ver teerbare eiwit betreft tusschen 18.4 en 18.7 Men moet natuurlijk aannemen, dat de fabrikanten deze mengsels eerst door uitvoerige proeven geprobeerd hebben (de genomen monsters zijn allen van groote fabrikanten en coöperaties) maar dan begrijpt men meteen, dat men niet maar willekeurig dergelijke graanmeng sels en meel voermengsels met elkaar mag verwisselen. Neemt men nu proeven met de ver schillende monsters opfokmeel en graan voer, dan ziet men al gauw, dat duur nog lang niet het beste is en goedkoop lang niet het slechtste. Zoo heb ik cijfers van 6 groote groepen kuikens, die thans op 5Yz week leeftijd wegen als volgt (in grammen) 1 2 3 4 5 6 gewicht 370 382 365 333 390 372 tot. voer 1022 1028 1055 949 944 972 kostprijs 12 13 13 21 17% 17% ct Verder geef ik op de hoeveelheid voer, die opgegeten is en den kostprijs van dat voer. Behalve groep 2 krijgen ze allen meelvoer en graanvoer, groep 2 krijgt al leen meelvoer, doch eet daarvan zooals we zien evenveel aan meel en graan samen. Behalve van groep 4 zijn de gewichten vrijwel gelijik, maar let nu eens op de prijzen! De groepen 1, 2, 3 en 6 aten cup voor ongeveer 12,5 ct. per kuiken, nr 5 voor 17,5 ct. en groep 4, de slechtste nota- bene voor 21 ct. In verhouding dus 'duur voer en in resultaat het minst. Dergelijke vergelijkende proeven moe ten veel en veel meer genomen worden en dan zou het er met de pluimveehouderij heel anders uitzien. Alleen wijs ik er uit drukkelijk op dat men kuikenproeven minstens een vol jaar moet doorzetten en moet blijken of snelle groei ook betere gezondheid beteekent en of de jonge hen nen na snelle groei wel goed leggen en of de broedresulta.ten wel goed zijn en of de jonge hennen zelf goed sterk blijven en b.v. niet gauw grijlze oogen krijgen. Maar oip 5 weken reeds een verschil van 8 ct. per kuiken is geen gekheid. (Nadruk verboden.) Dr B. J. C. TE HENNE'PE. HET NIEUWE DUITSCHE LUCHT SCHIP. Eenige cijfers. Een correspondent van het H d b 1., die den tocht van de „Hindenburg", het nieu we Duitsche luchtschip naar Zuid-Ame- rika meemaakt, geeft omtrent dit lucht gevaarte enkele bijzonderheden. D'enk eens aan meer dan 150 man zijn noodig om met uitgestrekte armen naast elkaar de geheele lengte te vormen: een huis van vier verdiepingen reikt met zijn dak net tot aan het hoogteroer! D'at is dus de helft van de geheele luohtschip- hoogte. En dan: het luchtschip is rond 1750 maal zoo groot als een locomotief, maar. onbelast, weegt het niet meer dan deze! De waterballast weegt 10.000 kg., kan niettemin in48 seconden wegloopen. 25 tanks bergen 62.500 kg. ruwolie, ge noeg om met de 3600 pk. in honderd vlieg uren 13000 km af te leggen. En nu de proviand, dat zich aan boord bevindt. In totaal bedraagt dat 2500 kg, waaronder 200 kg. versch vleesch en ge vogelte, 100 kg. visoh, 150 kg., worst en delicatessen, 200 kg. aardappelen, 200 kg. groente en sla, 100 kg. boter, kaas en marmelade, 800 eieren, 200 kg. conserven. Daarbij komt dan nog 150 1. melk, 250 flesschen wijn en likeuren, 250 flesschen mineraalwater en voor de bemanning bo vendien noig 250 1 mineraalwater in vaten. INDIë EN ONS DUURDER KOPJE KOFFIE. Persstemmen van overzee. „H et Semarangsche„Alg. Handelsbla d" juichte het bericht in zake steun aan de koffiecultuur toe, Te meer doet dat genoegen waar het hier een cultuur betreft, waarbij' zoovele hon derden klein-landbouwers van Indo-Eu- ropeeschen landaard en zoovele Inheem- sche boeren men denke aan de koffie van Bali! zijin betrokken. Deze zullen direct bevoordeeld worden door de opofferingen welke het Neder- landsche volk zich zal moeten getroosten. Die opofferingen zullen tweeërlei zijn; men zal in Nederland waarschijnlijk een hoogeren prijs voor z'n kopje koffie moe ten betalen en daarnaast zal men genoe- gen moeten nemen met koffie van geheel anderen smaak. Wat dat laatste betee kent, begrijpt elke koffiedrinker, die ver slaafd is aan een bepaald merk. Destijds heeft men gepoogd de Java- koffie in landen te importeeren waar men gewoon was aan Braziliaansche koffie en dat mislukte gewoonlijk, doordat de kof- fiegebruikers verknocht waren aan den smaak van de Brazielkoffie. In Nederland zal men nu z'n smaak min of meer gedwongen moeten wij'zigen. Wij vinden dien dwang heelemaal niet erg, want straks zal men evengoed ver slaafd raken aan de Java-koffie als men het thans is aan de Braziel. Maar dat het in den beginne aanleiding zal geven tot zachte protesten, staat voor ons vast. Men moet in Nederland dan maar den ken: wij doen dat voor Indië! Op die wijze door wederzijdsche opofferingen komt de juiste samenwerking tot stand en groeit ook de wederzijdsche erkenning dat Nederland en Indië elkander noodig hebben!" Ook de „Indi.sche Courant" meent, dat men zich verheugen kan, om dat er uit blijkt, hoe althans den Minis ter van Koloniën niet in het algemeen verweten kan worden, dat hij bij voort during de belangen van Indië uit het oog zou verliezen. Deze koffie-besprekin- gen nu en het voorloopig resultaat er van vormen weder een bewijs, dat deze minister, als hij een kans ziet om dit land te helpen, haar niet laat schieten. Het „Soer. Handelsblad" van 23 Maart wijst er op, dat het schema den zelfden grondslag heeft als de meeste an dere Nederlandsche landbouwsteunmaat regelen. Indië moet Nederland dankbaar zijn voor dezen maatregel: hij dient alleen een Indisch producentenbelang en geen enkel zuiver Nederlandsch belang. In tegendeel: hij beteekent een nieuw offei voor den Nederlandschen consument. Is er dus al reden tot erkentelijkheid, reden tot verheugenis is er niet, vooral niet voor hen, die Nederland en Indië als een ge heel wenschen te zien. Want het zijn soortgelijke maatregelen als thans ten behoeve van de koffie wor den getroffen, die den levensstandaard in Nederland hoog gehouden hebben, die daar de aanpassing, welke in Indië ge slaagd is, hebben doen mislukken, die belet hebben door deflatie te bereiken, wat elders devaluatie vermocht. En de koffiesteun draait een nieuwen draad aan deze dolle schroef. Wij hier in Indië moeten dit wel be denken en onthouden als wij in de toe komst eens geneigd zouden zijn te sma len, wanneer deze steun onverhoopt eens met mocht brengen wat wij er van ver wachten. Door de Directie der Ned. Spoor wegen werd gisteren te Utrecht voor re kening der gemeente Dordrecht in het openbaar aanbesteed het maken van een onderdoorgang en een duiker voor riool water in den Spoorweg Breda-Rotterdam bij den Spuiweg te Dordrecht, waarvan de kosten waren geraamd op f 400.000. Ingekomen waren 41 inschrijvingsbil jetten. Laagste inschrijver Firma Gebr. v. Krey te Rosmalen voor f261.500. De hoogste inschrijver -ras P. Broeken te Breda voor f 355.0ov. O.m. schreef nog in: A. A. de Wilde te Middelburg voor f315.000. aangevoerd 200.000 eieren. Prijzen: kip eieren f 2,20f 2,80, eendeieren f 1,70 BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 237 237 Ned. Ind. Hdbk. 114 11354 Philips 187 18372-4 Unilever 107 107 Amsterd. Rubber 126 127 Koninkl. Petroleum 248 248 Deli Mij. 205 206 Ned. Scbeepv. Unie 46 V* 467'2 4 pet. Nederland 987s 98Vi8 4 pet. Ned. Indië 967s 967s U. S. Steel 3954 3972 Anaconda 21 213/i« U. S. Leather 51/s 57s Adj. Chic. Milwaukee 43/e 43/s Bethlehem Steel 337s 337/i9 Cities Service 37s 33/l8 Intern. Nickel 285/S 2954 Shell Union 109/I« 106/s Kenecott Copper 2254 223/a Radio Copper 754 713/i« Car Foundry 2054 2054 Tidewater 11 1154 Midcont. Petrol 137s 1313/i« Gen. Motors 39B/s 4072 American Enka 13s/s 1354 United Corporation 43/s 454 GOES, 1 April 1936. Spinazie 13, Wit lof 7-11, id. II 4-6, Kroten 1, Sjalotten 3, Uien 70-1.70, Aardappelen, groote 2.20- 2,90, id. drielingen 1.60, alles per 100 kg. Rabarber 6-7, Radijs 2-2.20, Selderij 0.80-1, Prei 4-7, id. II 1-3, per 100 bos. Kropsla 6,10, Andijvie 1, Primula Ve res 1.80, per 100 stuks. ROTTERDAM. Ter Rotterdamsche Vei ling, Warmoeziersstraat .3739, waren De Duitsche voorstellen bevatten geen nieuws, en de fondsenmarkt ondervond er van dan ook geen invloed. Beleggings waarden zijn al geruimen tijd zonder be langstelling en blijven op hetzelfde ni veau; alleen is er wat vraag voor enkele Fransche guldensleeningen, waarvan het rendement thans hoog is. Op de aandee- lenmarkt waren Philipslampen op de ochtendbeurs gevraagd. De koers steeg daar tot 190 pet. In den middag ontstond echter weer overwegend aanbod, waar door zij weder ongeveer 6V2 pet. terug liepen. De wisselmarkt was algemeen wat lager. Wisselkoersen. Amsterdam, 1 April, 2.30 u. Londen 7.28727.291/!. Berlijn 59.2259.28. Parijs 9.689.7554. Brussel 24.8424.94. New-York 1.467*1.47 54. Het volksdeel dat de Christelijke dagbladen leest, behoort tot het meest koopkrachtige, besteedt zijn inkomen aan degelijke levensbehoeften, aan Uw pro ducten als U in hun dagbladen adverteert. Het Christelijk dagblad Is gezinskrant, gaat van hand tot hand en tot het hart, en Uw publiciteit erin deelt daar onbetwist in mede, advertenties in Christelijke dagbladen vinden belangstelling. U kunt de belangstelling van het Christelijk volksdeel voor Uw zaak niet missen. DE AMSTERDAMMER, A'dam; DORDTSCH DAGBLAD, Dordrecht; NIEUWE DRENTSCHE COURANT Groningen; FRIESCH DAGBLAD, Sneek; NIEUWE PROVINCIALE GRONINGER COURANT, Groningen; NIEUWE HAAGSCHE COURANT, Den Haag; NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Leiden; DE NEDERLANDER, Den Haag; DE ROTTERDAMMER, Rotterdam; DE STANDAARD, A'dam; NIEUWE UTRECHT- SCHE COURANT, Utrecht; DE ZEEUW, Goe.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3