Het Duitsche applaus. Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws Rechtszaken Telegrammen. Nog geen 3 C6llt per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Wij lezen in de „Nederlander": Hitier kan tevreden zijn. Van de 44.9 millioen stemgerechtigde Duitschers, die Zondag ter stembus getogen zijn, hebben 44.4 millioen vóór zijn politiek gestemd. Nog geen half millioen kiezers zijn thuis gebleven, iets meer dan een half millioen stemden tegen of ongeldig. Daardoor kun nen de nazi's van een éclatante overwin ning spreken, die „noch nie dagewesen" is. Inderdaad, bij een vorige Rijksdagver kiezing haalde Hitier ongeveer 90 pet., nu is hij niet ver meer af van de hon derd. Grappenmakers, die dit geweldige succes verwacht hebben, spraken zelfs hun vrees uit, dat er misschien wel 101 pet. van de stemgerechtigden vóór Hitier zouden zijn. Ze drukten daarmede niet onaardig hun geringschatting uit voor dezen uitslag als werkelijke waarde-meter van de gezindheid van het Duitsche volk. Naar die werkelijke gezindheid vragen Hitier c.s. niet; zij vragen slechts een massaal succes, een succes, dat overdon derend is. Hoé zij er aan komen, is daar bij voor hen van minder belang. De vraag, waarop deze Rijksdagverkiezingen een antwoord moesten geven, was of de Leider goed gehandeld had ten aanzien van het Locarno-pact en de Rijnlandbe zetting. Zelfs al zullen er onder het Duit sche volk nog wel meer lieden zijn dan het aantal tegenstemmers en thuisblijvers bedraagt, die critiek hebben op het ver breken van het Locarno-pact zonder te letten op de desbetreffende bepalingen, een ontkennend antwoord te geven valt voor den patriottisch gezinden Duitscher niet mee, te minder naarmate hij mede- gesleept werd door de massale patriot tische propaganda van Dr Goebbels. Deze propaganda, wij weten het, heeft alle registers van het nazi-orgel open gezet en in het tumult der klanken werd elke opkomende gedachte aan de in we zen onrechtmatige daad van den Führer verdoofd. Een golf van nationale geest drift werd door Goebbels over Duitsch- land gestuwd, welke golf tenslotte in haar laatsten aanloop uitvloeide in het slot- accoord van het bekende Dankgebed, on der Goebbels' regie gezongen door het heele Duitsche volk„Herr, mach uns freiP' En er valt niet aan te twijfelen, dat allen dit hebben meegezongen, want ieder kan daarbij op eigen wijze zijn op vatting hebben van die vurig begeerde vrijheid. Maar over de innerlijke gevoe lens van de stemgerechtigden gaat bet hier niet, het ging uitsluitend om het parade-getal. Welnu, dat getal is be reikt, dank zij de geweldige propaganda der nazi's in de weinige weken van de zen verkiezingsstrijd. Het applaus, dat Hitier ditmaal verkreeg, is oorverdooven- der geweest dan ooit. Welke beteekenis moet men nu aan dezen uitslag hechten? Generaal von Seeckt heeft dezer dagen gezegd: „Op 29 Maart zal het Duitsche volk door zijn eenheid bewijzen, hoe sterk het zwaard is, dat zijn grenzen en zijn eer be schermt." M.a.w. laat het buitenland daaruit nu de leer trekken, dat het ons eensgezinde volk voortaan heeft te ont zien. En Hitier zelf heeft op 7 Maart, toen hij het Locarno-pact verscheurde, verklaard, dat er op 29 Maart een nieuwe Rijksdag zou worden gekozen voor vrede en vrijheid. Dit is ietwat anders gezegd dan door von Seeckt, maar het beteekent betzelfde. Voor de wereld buiten Duitschland blijft de vraag bestaan, in hoeverre men op de vredelievende verklaringen aan kan. Zal deze uitslag Hitier kalmer, wijl innerlijk zekerder stemmen? Of zal hij, van grootsche herinneringen aan zijn ver blijf in Duitschlands „wapensmidse" ver vuld, de likwidatie van de Rijnland-af faire bemoeilijken en telkens opnieuw roet in het eten werpen, dat de Engel- sche politieke keuken aan de Locarno- mogendheden voorzetten wil. Want op die Engelschen komt het aan en blijft het aankomen. Lieten zij de oplossing der moeilijkheden over aan Duitschland en Frankrijk, dan zou het wel héél moeilijk zijn Europa van een nieuwen oorlog vrij te houden. Ook met Engelands hulp zal dit nog moeilijk genoeg zijn, zoo komt het ons voor. De vraag is dus nu: wat beteekent voor Hitier het applaus, dat het volk hem gis teren bracht, het kleine millioen dan uit gezonderd, dat door thuis te blijven of tegen te stemmen, zich daarvan onthield, een houding, die men respecteeren moet, als men weet, met welke argusoogen de nazi-instanties toezicht hielden bij de stemming. Beteekent dit applaus, dat er nu beter met hem te praten valt, nu zijn succes zóó overweldigend is? Of zal het zooveel zijn als de nieuwe zweepslag, die den drijftol opnieuw ronddraaien doet? Hierop nu moeten wij momenteel het antwoord schuldig blijven. Met een te rugblik op de besprekingen van Von Rib- bentrop te Londen en op alles wat zich rondom die besprekingen voltrokken heeft, durven wij niet zoo heel optimis tisch zijn ten aanzien van de tegenvoor stellen, die Duitschland in uitzicht heeft gesteld. Vooral niet, waar een zoo af godisch vereerd en toegejuicht Leider, die nimmer buiten zijn psychisch beperk ten cirkel treedt, den juisten kijk op de verhoudingen naar buiten toch wel eeni- germate moet verliezen. Zeeuwsch-Vlaanderen en de Spoorwegen. Het afdeelingsbestuur Ooist-Z.-Vlaan deren van het Alg. Ned. Verbond heeft een brief gericht aan de directie der Ned. Spoorwegen, waarin wordt gewezen op de t kansen welke voor de Nederlandsche Spoorwegen bij de bevolking van Z. Vlaanderen bestaan. Er ts n.l, uit dit deel des lands een aanzienlijk grooter vervoer van reizigers te verwachten, als men door samenwer king met den Prov. Stoombootdienst op de Wester schelde, de totale kosten van tre%n- en bootreis verlaagde, en deze met langer gescheiden hield, doch onderbracht in één reisbedrag. Voornamelijk hij' het verkrijgbaar stel len van de gewone en bijzondere vacan- tiekaarten gedurende de zomermaanden, zou men met de belangen van Z.-Vlaan- deren en het uit dit gebied te verwachten vervoer kunnen rekenen, door de kosten van de bootreis in den prijs dezer vacan- tiekaarten voor de spoorwegen onder te brengen. Daarmee was geheel Zeeuwsch- Vlaanderen, zoowel Oostelijk als Weste lijk deel gebaat en zou via de veren Bres- kens Vlissingen, Terneuzen Hoede- kenskerke en WalsoordenHansweert de reis met één reisbiljet kunnen worden ge maakt. De niet onbeteekenende verhoo- ging van reiskosten, die door de tarieven voor de veerdiensten, op de Westerschel- de ontstaat, is een nadeel voor bet ver voer dat de Nederlandsche Spoorwegen uit Zeeuwsch-Vlaanderen trekken. Als een practische maatregel, om de banden tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en ove rig Nederland nauwer te maken en tege lijkertijd voor de spoorwegen een grooter reizigersvervoer uit Zeeuwsch-Vlaande ren te verkrijgen, zou een samenvoeging van reiskosten in één bedrag groote be teekenis hebben. Goes. Vakschool voor meisjes. Heden is bet I2V2 jaar geleden, dat mej. W. G. Weststeyn directrice werd der vak school voor meisjes alhier, In dit achtste deel eener eeuw is bet aantal leerlingen van de dagschool gestegen van 72 tot 153 en van de avondcursussen van 60 tot 100. De Goesche vakschool staat zeer gunstig bekend, wat zeker voor bet groot ste deel is toe te schrijven aan den ijver en de toewijding van directrice en leera- ressen. Nieuwdorp. Dinsdagavond werd alhier een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen de damclub „O. en O.'" alhier en 15 spelers van Souburg, Middelburg, en Vlissingen, als propaganda voor den Z. D. B. De uitslagen waren J. HuissoonM. Pluimer 11, Joh. ModderkreekeM. Bakker 20, Anton DeurlooJ. Jagt 2—- 0, M. G. GesohiereP. van Eenennaam 20, P. Steketee—S. Teeuwen 2O, A. Blankenburgb«H. Semijn O2, A. Beu- kemaP. van Hemert 02, N. School meesterG. Lameijn 11, M. de Kok G. Over 'tVeld 02, G. Blankenburgh G. Poortvliet 02, P. D'eurlooP. v. d. Broeke 20, Jac. van LiereP. Geel hoed 02, Joh. BlankenburghL. de Nooijer 0—2, G. ModderkreekeG. L. VersohooT 2—0, A. WondergemG. van S-orgen O2. Totaal uitslag 1416 in het voordeel van de Z. D. B.-spelers. Terneuzen. Nu burgemeester Huizinga, na verkregen eervol ontslag, weldra Tor- neuzen gaat verlaten, beeft bij ten ge meentehuize gelegenheid geboden tot persoonlijk afscheid. Velen hebben deze gelegenheid benut, om dhr Huizinga dc har,d te drukken en hem nogmaals dank te zeggen voor al wat hij in het belang van stad en inwoners gedurende een zoo lange reeks van jaren en onder veeltijds zoo moeilijke omstan digheden beeft verricht. Necj,. Herv. Kerk. Aangenomen naar Warder, G. J. ten Broek, cand. te Scherpenzeel. Geref. Kerken. Beroepen te Wierden, A. J. Stolte te Gameren. Emeritaat. De Classis Zaan dam der Geref. Kerken heeft, met ingang van 1 Maart 1936, aan Ds A. Schweitzer te Amsterdam-Noord, die wegens ziekte niet meer in staat is zijn ambtelijke werk zaamheden te verrichten, eervol emeritaat verleend. Ambachtsschool te Bergen op Zoom. Maandag had de bevordering plaats van de leerlingen der Ambachtsschool te Bergen op Zoom. Bevorderd werden o.a. van de 1ste naax de 2de klasse: de leerlingen in bet timmeren: M. van Pul te Rilland-Bath; P. Roukema, Tholen; J. v. Luijk, Tholen; J. Perestam, Tholen; A. Lindhout, Oud-Vosmeer; P. Machiels, Rilland-Bath. De leerlingen in electro-techniek en in- strumentmaken: D. Mullié, Poortvliet; A. Kampman, St Maartensdijk. De leerlingen in het schilderen: H. v. Stee, Tholen; C. Aarden, Oud-Vosmeer. De leerling in het rijwiel- en auto-her stellen: J. Rijnberg, Oud-Vosmeer. Bevorderd van bet 2de naar bet 3de leerjaar: de leerlingen in het timmeren: P. Kalle, Rilland-Bath; F. Hemelaar, Hansweert; M. Luteijn, Ierseke. De leerling in het smeden en machi ne-bank werken: J. Cornelisse, Tholen. De leerlingen in electrotechniek en in- strumentmaken: A. Ie Glercq, Hansweert; J. Minnaar, Krabbendijke. De leerling in het rijwiel- en autoher- stellen: L. v. d. Graaf, Scherpenisse. Het einddiploma werd o.a. toegekend aan: de leerlingen in het timmeren: J. Soe- ters, St Annaland; J. Muller, Scherpenis se; J. v. Gooi, Rilland-Bath; J. Deurloo, Tholen; P. Raaijmakers, Rilland-Bath; A. Lievisse Adriaanse, Tholen; A. de Veij, Rilland-Bath; J. Schot, Tholen. De leerling in het smeden en machi- nebankwerken: C. Staal, Krabbendijke. De leerlingen in electro-techniek en in- strumentmaken: H. Voets, Tholen; J. Griep, Hansweert; P. Meertens, Hans weert. De leerling in het rijrwiel- en autoher- stellen: W. Klooster, Rilland-Bath. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Schouwerzijl, mej. H. H. Trimpe te Goes. Smokkelauto aangehou den. In den nacht van Maandag op Dins dag wilde de politie te Gulemborg een auto laten stoppen, die uit de richting Geldermalsen kwam, teneinde inlichtin gen te vragen betreffende een vermoede lijke aanrijding op den Rijksstraatweg. Inplaats van te stoppen gaf de bestuur der vol gas en trok er tusschen uit naar het veer. De politie zette een achtervol ging in en snapte de auto op den dijk bij de Goilterdingerpoort, waar de wagen in een heg was gereden en vastgeraakt. De auto bleek 60 kg Belgische margarine te bevatten. De bestuurder, uit Bodegraven afkomstig, werd gearresteerd; hij bezat geen wegenbelastingkaart en vertoonde een ongeldig rijbewijs. Auto en smokkel waar werden in beslag genomen. Dievenbende gearres teerd. De politie te Velp bij Arnhem heeft gearresteerd zeven werklooze jon gelieden van 20 tot 23 jaar, die een die venbende vormden, welke zich schuldig maakte aan het plegen van straat- en winkeldiefstallen. De bende werkte in samenwerking van drie of vier leden en heeft te Velp en omgeving in winkels diefstallen gepleegd, een levensmiddelen automaat te Velp geledigd en een auto, waarin zich een groote hoeveelheid tof fees bevond, leeggehaald. De daders heb ben een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. DE VERNIELENDE UITWERKING VAN THERMIETBOMMEN IN EEN TOEKOMSTOORLOG. Onze V.P.B.-correspondent te Parijs schrijft: In Fransche militaire kringen is men tot de overtuiging gekomen, dat in een eventueelen oorlog niet bet gifgas, doch de brandbommen voor de steden het groot ste gevaar vormen. Bij bet sluiten van den wapenstilstand vonden de Franschen tusschen de Duit sche munitievoorraden een groot aantal kleine bommen, die slechts ongeveer een kilogram wogen. Uit een onderzoek bleek, dat zij thermiet bevatten en bij ontplof fing een kleine, maar ongekend heete vlam ontwikkelden. Generaal Ludendorff verklaart in zijn „Memoires'', dat deze kleine bommen bestemd waren, om Lon den en Parijs in brand te zetten. Op het tijdstip van hun uitvinding, in Augustus 1918, was echter de situatie voor Duitsch land reeds zoo hopeloos, dat men besloot, deze bommen niet meer te gebruiken. Men was er van overtuigd, dat de vredesvoor waarden des te harder zouden zijn, indien men de beide hoofdsteden geheel vernie len zou. Deze bommen zijn bijna belachelijk klein, indien men bedenkt, dat er tonnen gas noodig zijn, om een gebied te ver- 1 gassen. Maar bier moet men zich het groote onderscheid tusschen gas^ en brandbommen duidelijk voor oogen stel len: Het gas verspreidt zich, terwijl bet vuur zich uitbreidt. Hieruit blijkt reeds, dat brandbommen in een stad de groot ste vernieling kunnen aanrichten. Het thermiet in de bommen is een mengsel van ijzererts en verpoederd alu minium of magnesium. Wanneer een of ander deel van dit mengsel sterk verhit wordt, dan volgt een hevige reactie door de geheele massa en het ijzer vloeit als een gloeiende vloeistof bij een tempera tuur van ongeveer 5400 graden Fahren heit naar buiten. Zonderling genoeg heeft deze hevige en snelle reactie bijna geluid loos plaats. Deze kleine brandbommen zijn bijzon der geschikt voor luchtaanvallen. Zij kunnen boven een bepaald gebied worden neergeworpen, zonder dat men een zeker doel op het oog beeft. Een enkele bom menwerper zou ongeveer 2000 stuks kun nen medenemen. Maar ook een gewoon vliegtuig kan voor dit doel gebruikt wor den. De laatste manoeuvres van de lucht vloot boven de groote steden hebben nu bewezen, dat het een aanvallende lucht vloot steeds gelukt, op eenige plaatsen door de verdediging heen te breken. Zelfs indien een dergelijke doorbraak aan slechts tien bommenwerpers zou gelukken en men op iedere honderd bommen slechts met een treffer rekening houdt, dan nog zou de aangevallen stad binnen eenige minuten op 200 verschillende en ver van elkaar gelegen plaatsen in brand staan. Men kan er zich nauwelijks een voor stelling van maken, wat bet beteekent, indien een groote stad op 200 plaatsen in brand staat. Afgezien van de algemeene demorali seering en bet lijden der bevolking bij een dergelijken brand zou de vernietiging van spoorwegen, stations, dokken en goederenloodsen een groote handicap voor de mobilisatie vormen Er bestaat geen Europeesche hoofdstad, die niet binnen korten tijd door een vijande lijke luchtvloot bereikt en door brandbommen vernield zou kunnen worden. De overtuiging, dat een oorlog zich niet langer tot een strijd tusschen troe pen zal beperken, kan ook een goede zijde hebben. Wanneer het maar eerst alge meen bekend geworden is, dat de geheele burgerbevolking in een toekomstigen oor log verwikkeld zal worden, ondanks het feit, dat zij zich bonderden kilometers achter het front bevindt, zal de naties msiscbien minder begeerig doen zijn, zich tot het bijleggen van verschillen in den waanzin van een oorlog te storten. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens; Met een rijwiel niet behoorlijk uitwij ken naar links bij het inhalen: L. M. v. d. M. te Wissenkerke f 2 b. s. 2 d. h. Als bestuurder van een rijwiel/motor rijtuig niet tijdig verandering van rich ting aangeven: C. O. te 's Heerenhoek f2 b. s. 2 d. h.; G. R. A. M. K. te Amster dam f 3 b. s. 3 d, h.; A. H. J. B. te Goes f 1 b. s. 1 d. h. Met een rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden: J. L. H. te 's-Gravenpolder f 3 b. s. 3 d. h. Met een motorrijtuig in een bocht bin nen de bebouwde kom niet de rechter zijde van den weg houden: A. F. B. te Middelburg f 3 b. s. 3 d. h. Een motorrijtuig laten staan of daar mede over een weg rijden, zonder voor geschreven verlichting: Le. Je. E. v. Z. te 's-Gravenhage fl b. s. 1 d. h.; C. S. te Utrecht f 4 b. en f 1 b. s. 4 d. h. en 1 d. h.; J. V. te Koudekerke f 4 b. s. 4 d. h.; Ph. v. d. M. te Middelburg f5 b. s. 5 d. h.; L. G. te Putte f3 b. s. 3 d. h. Met een ingeschreven motorrijtuig rij den met een grooter wielbelasting, dan het inschrijvingsbewijs aangeeft: J. J. V. te Goes f3 b. s. 3 d. h.; J. S. te Scheve- ningen f 5 b. s. 5 d. h. Fietsen zonder bel of rem: P. K. te Wol- phaartsdijk berising; J. P. A. V. te Goes f 3 b. s. 3 d. h.; H. de V. te Serooskerke f 3 b. s. 3 d. h.; H. D. te Sneek f 1 b. s. 1 d. h. 's Av. fietsen zonder licht en (of) rood achterlicht of reflector: Pa. Ja. v. d. L. R. te Goes f 3 b. s. 3 d. h.; A. K. te Hein- kenszand f 5 b. s. 5 d. h.; A. K. te Waarde f 0,50 b. s. 1 d. h. '3 Av. rijden met een voertuig zonder voorgeschreven verlichting: J. v. B. te Arnemuiden 2 m. f3 b. s. 3 d. h. voor iedere boete. Rijden met een motorrijtuig zonder gel dig nummerbewijs/rijbewijs: J. de H. te Goes; C. H. te Axel; M. H. te Goes; C. S. te Utrecht, ieder f 1 b. s. 1 d. h.; J. G. te Goes f 2 b. s. 2 d. h. Rijden met een rijwiel op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: J. de M. te Borsselen, berisping; P. R. te 's-Heeren- hoek, berisping; W. L. S. te Middelburg f 5 b. s. 5 d. h. Straatschenderij: C. B. te N.- en St.- Joosland f 10 b. s. 5 d. h. Trekdier onbeheerd laten staan: M. G. te Goes f3b. s. 3 d. h.; W. D. F. te Mid delburg, vrijspraak. Dronkenschap op den openbaren weg: J. Th. M. te Vlissingen f 10 b. s. 10 d. h.; L. K. te 's-H. Arendskerke f 10 b. s. 10 d. h.; J. H. te 's-H. Arendskerke f 15 b. s. 15 d. h.; J. N., gedomiciliëerd te Arn hem f 10 b. s. IC d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn rijden over hex ijs van een vijver, waarvan de toegang op duidelijk blijkbare wijze was verboden: G. B. en J. K, beiden te Dom burg, ieder f2,50 b. s. 2 d. h. Een vuurwapen en munitie c.q. vuur wapenen en munitie voorhanden hebben: J. K. G. te Lills (B.) f 5 b. s. 5 d. h. met verbeurdverklaring van het in beslag ge nomen geweer: J. P. R. te Antwerpen f 25 b. s. 10 d. h.; G. L. A. v. S. te Antwerpen f5 b. s. 5 d. h.; F. S. te Hautmont (B.) f5 b. s. 5 d. h.; Ch. V. L. te Ukkel (B.) f5 b. s. 5 d. h.; R. H. L. O. te Namen (B.) f5 b. s. 5 d. h.; M. J. J. S te Ragnies (B.) f5 b. s. 5 d. h.; J. P. E. L. D. te Charleroi (B.) f5 b. s. 5 d. h., alles met verbeurd verklaring van de inbeslaggenomen vuur wapenen en munitie. Ongekeurd vleesch ter aflevering voor handen hebben, bij herhaling: J. M. te Middelburg f200 b. s. 3 w. h., met last tot openbaarmaking van het vonnis. Overtreding Arbeidswet: H. M. V. te Kruiningen f2 b. s. 2 d. h. Zonder vrijstelling van Ged. Staten een reclamebord aanbrengen: M. A. te Kat- tendijke f3 b. s. 3 d. h. Te Vlissingen staan tegen de ramen van een gebouw: D. B. te Vlissingen fl b, s. 1 w. t. s,; C. v. E. te Vlissingen f 1 b. s. 1 d. h. Te Arnemuiden zich zonder vergunning en zonder noodzaak op een stoep ophou den: J. v. B. te Arnemuiden f 2 b. s. 2 d. h. In de gemeente Goes op een rijwiel meer dan één persoon vervoeren: C. P. N. te Goes f2 b. s. 2 d. h. Overtreding ventverbod te Kruiningen: J. F. D, te Wemeldinge f2 b. s. 2 d. h. PRINSES JULIANA. H. K. H. Prinses Juliana is voorne mens op Maandag 20 April e.k. de ope ning bij te wonen van de tentoonstelling van werkstukken van den vanwege het crisis-comité Almelo georganiseerden vak cursus voor werkloozen. Voorts is de Prinses voornemens op Dinsdag 21 April de opening bij te wonen van het werkloozenkamp Rhoden, uit gaande van de Centrale voor Werkloozen- zorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken. Ook heeft Prinses Juliana, naar wij vernemen, een belangrijke gift doen toe komen aan den gouvernur van Suriname, ten behoeve van de tuberculose-bestrijding in dat gewest. TWEEDE KAMER. DEN HAAG. In de hedenmiddag ge houden vergadering waren verschillende kleine wetsontwerpen aan de orde. De heer van der Heide (S.D.) ver klaart tegenover het wetsontwerp tot betere zedenbescherming van minderjari gen, vrij koel te zijn. Spr. twijfelt aan de waarde der voorgestelde wijzigingen. Het leven wordt door te gecompliceerde factoren beheerscht. Mevr. Bakker Nort (S.D.) stemt over het algemeen met de voorgestelde wijzigingen in, doch ze had verwacht verder te kunnen gaan. Minister van Schaick ver wijst ten aanzien van de voorgestelde wij zigingen o.m. naar het streven van den Bond voor Kinderbescherming. Spr. maakt bezwaar tegen den wensch van mevr. Bakker-Nort om nog verder te gaan. Na re- en dupliek verdedigt de heer G 0 s e 1 i n g (R.-K.) een amendement om ook strafbaar te stellen hij1 die ge schriften enz. verspreidt waarvan hij ver moedt dat de inhoud aanstootelijk is voor de eerbaarheid enz. De Koningin en Prinses bezoeken de Ned. Kunsttentoonstelling. DEN HAAG. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben heden ochtend een langdurig bezoek gebracht aan de algemeene Ned. Kunsttentoonstel ling, uitgaande van het Alg. Ned. Ver bond, in bet Gemeentemuseum te 's-Gra venhage. Na afloop van het bezoek heeft H. M. den heer De Kanter, voorzitter van het Algem. Ned. Verbond, haar tevredenheid over het geëxposeerde betuigd. De aanslag op den N.S.B.-colporteur. AMSTERDAM. De anarchist, die ver leden jaar een moordaanslag pleegde op een colporteur der N. S. B. bij het Cen traal Station alhier, is heden veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voorarrest en ter beschik king stelling van de regeering. DE VOLKSGEZONDHEID. DEN HAAG. Naar wij vernemen is dezer dagen de benoeming van een Direc teur-Generaal, hoofd van de afd. Volks gezondheid aan het Departement van Sociale Zaken, te verwachten. De bedoe ling is, dat deze de zaken van de Volks gezondheid te behandelen zal krijgen met uitzondering van de volkshuisvesting, welke aan een afzonderlijke afdeeling onder leiding van den heer Mr P. A. v. d. Drift, administrateur aan het Departe ment, zal worden toevertrouwd. Journalist overleden. Gewond bij relletjes. DEN HAAG. Hedenmorgen is op 43- jarigen leeftijd overleden de heer J. W. Bosch, redacteur van de „Haagsche Cou rant". Tijdens de relletjes bij gelegen heid van de eerste vertooning van de film Heldenkermis, werd de heer Bosch, die daar reportage-arbeid verrichtte, ter wijl hij zich op het trottoir bevond, door een motorrijwiel der politie van achteren aangereden en daarbij gewond. Zondag trad een verergering van zijn toestand in, waarna zeer onverwacht vanmorgen het einde volgde. Intrekking van steun van smokkelende landbouwers. DEN HAAG. Van bevoegde zijde verne men wij dat de Minister van Landbouw en Visscherij, gebruik makend van de hem in de Landbouw-crisiswet 1933 ver leende bevoegdheid, heeft besloten ten aanzien van het aantal smokkelende land bouwers, die landbouw-steun genieten, een gedeelte van dezen steun in te hou den. Het betreft hier een aantal landbou wers bij wie verboden nederlage van Bel gische melissuiker was geconstateerd. Door het smokkelen van deze suiker worden groote bedragen aan de schatkist onttrokken, waartegen, naar de meening van den Minister, krachtig dient te wor den opgetreden. Van deze landbouwers, die belangrijke steun voor suikerbieten genieten, zal een hoeveelheid garantiebieten worden inge houden. Het ligt in het voornemen van den Mi nister voort te gaan met het nemen van strenge maatregelen, opdat aan een alge meen als hoogst onbillijk gevoelde toe stand een einde worde gemaakt. Prof. J. G. van Eerde, f AMSTERDAM. In den ouderdom van 65 jaar is hier ter stede overleden Prof. J. G. van Eerde, buitengewoon hoogleeraar aan de Gemeentelijke universiteit in Koloniale Volkenkunde en in de Koloniale Landbeschrijving en bijzonder hoogleeraar vanwege het Koloniaal Instituut en Ko loniale land- en volkenkunde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2