EERSTE BLAD De R.K.~StaatspartiJ en het Kabinet. Waar gaan wij heen? Buitenland. De oorlog in Abessynië. De reisbelasting. Belangrijkste Nieuws Binnenland WOENSDAG 1 APRIL 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG Nd. 155 het duitsche „succes". Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Viissingon j O.?o, Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het is nog steeds niet duidelijk, hoe nu eigenlijk de verhouding is tusschen de R.-K. Staatspartij en het Kabinet. Op den onlangs gehouden landdag scheen het alsof van een vrij scherpe tegenstelling kon worden gesproken. Som mige R.-K. bladen achtten het zelfs noo dig er nadrukkelijk op te wijzen, dat het applaus, hetwelk bij de aankomst van verschillende autoriteiten opklonk, niet bedoeld was voor de aanwezige ministers. Dit zou dan mede verband houden met. het feit, dat deze ministers tot het Kabi net zijn toegetreden, niet alleen zonder eenig overleg, maar zelfs tegen den wensch van de R.-K. Kamerfractie. Uit wat „Ons Noorden" schrijft, blijkt echter, dat het volstrekt niet zeker is, dat deze voorstelling de juiste is. Het blad spreekt van geruchten, die in parlementaire kringen de ronde doen, dat de tot dusver gegeven voorlichting inzake de positie van de R.-K. ministers niet volledig is geweest. „Aanvankelijk aldus dit blad heb ben de drie ministers daarover gezwegen, maar nu vooral na den landdag openlijk in de partij stelling tegen hen genomen wordt, hebben zij hier en daar hun mis noegen over die voorlichting te kennen gegeven. Daarbij zou toen voor het eerst aan het licht gekomen zijn, dat de mi nisters, niet alleen niet zonder eenig overleg zitting hebben genomen in het kabinet-Colijn, maar dat zij dit hebben gedaan met medeweten en instem ming van den leider van de Kath. Ka merfractie. Toen de drie demissionnaire ministers van Dr Colijn het verzoek kregen op nieuw tot zijn Kabinet toe te treden, heb ben deze op Dinsdag 30 Juli een lang durig onderhoud gehad met Prof. Aal- berse, wiens advies zij hebben gevraagd. Eerst nadat hij hun in positieven zin had geadviseerd toe te treden, hebben zij Dr Colijn meegedeeld, opnieuw bereid te zijn met hem in zee te gaan." Het blad dringt, indien deze lezing juist is, op een duidelijke opheldering aan, waarin kort en goed deze zaak uit de doeken wordt gedaan. „Maar ook als ze niet juist is, lijkt het ons thans ge- wenscht, dat nu deze geruchten eenmaal, zij het dan in een duisteren vorm, zijn gepubliceerd, ze tot de ware beteekenis door een heldere verklaring worden teruggebracht." De zaak is niet alleen voor de R.-K. Staatspartij van belang. Voor een juiste beoordeeling van de politieke verhoudingen is meerdere klaar heid gewenscht. De ontwikkeling van ons politieke leven zal toch voor een groot deel worden bepaald, door de ontwikkeling van de verhoudingen in de R.-K. Staatspartij. Dat is de vraag, die velen zich stellen in verband met de politieke spanning die thans weer zoo duidelijk waarneembaar is. Van de mooie vredesplannen, waarvan de laatste jaren sprake was, is niets te recht gekomen. In plaats dat men gaat ontwapenen, wordt in zoo ongeveer alle landen met koortsachtige haast aan de versterking vën de bewapening gewerkt. Dn van moreele ontwapening is Europa verder dan ooit verwijderd. Inplaats van hartelijk overleg is er toe nemende argwaan en wantrouwen. „Frankrijk, aldus terecht de N. R. Grt, heeft uit wantrouwen tegen het snel zich herwapenend Duitschland het verdrag met Rusland gesloten en Dtiitsch- land heeft daarop gereageerd met het ver scheuren van Locarno en de herbezetting van het Rijnland. D'e pogingen van de Lo- carnisten om Berlijn te bewegen, aan den Rijn, althans voor den duur van de on derhandelingen over een vergelijk, geen versterkingen aan te leggen, mogen reeds mislukt heeten, omdat Duitschland de ver sterking van zijn westgrens beschouwt als een allernoodzakelijksten maatregel van voorzorg. De Berlijnsohe correspondent van de Times die hieromtrent Düitschers van in vloed gesproken heeft, geeft hun oordeel als volgt weer: „Bedreigd door een com binatie van militaire mogendheden op 2 fronten isi het minste wat Duitschland daartegen doen kan het herstel der be schermende linie van vestingen, welke 't vóór den wereldoorlog bezat. Alleen dan kan het hopen een machtige gezamenlijke actie van Frankrijk en Rusland te voorko men en de militaire w&arde van Fransche hulp aan de met Frankrijk verbonden buurstaten van Duitschland in Midden- Europa te verminderen. Waar Duitsch land zich op het oogenblik het meest om bekommert is: de fortificatie van zijn on beschermde westgrens, Dat vindt het veel belangrijker dan de bepalingen van het een of ander verdrag." Inderdaad, de vrees die Beriijn koestert voor het Fransch-Russisch verdrag, is groot. Verzekeringen, dat het niet tegen Berlijn is gericht, maken daar niet den minsten indruk. Tsjecho-Slowakije wordt bestempeld als „het moederschip voor de Russische vliegtuigen", als springplank voor de Russische troepen enz, Men ziet te Berlijn klaarblijkelijk het roode spook al dreigend naderen. Kenmerkend voor de wantrouwige stemming over en weer is wel dat de Russische pers zich vast overtuigd ver klaart van Hitiers agressieve plannen te gen de Sovjet-Unie." Wel buitengewoon zwaar is in deze spannende dagen de verantwoordelijkheid die de leiders van de buitenlandsche po litiek in ons werelddeel te dragen hebben, hebben. Geeft de verkiezingsuitslag den volkswil weer? Onze oorrespondent te Berlijn schrijft ons: De Duitsche 'hoofdstad was de dagen voor de verkiezing en ook Zondag één vlaggenzee. Zaterdagavond was de opwin ding ten top gestegen. Het geheele verkeer in de regeeringswijk (Wilhelmstrasse en Wilhelmplatz) was op bepaalde uren van den dag volkomen vastgeloopen. Door de straten raasden de, colonnes van het N. S. motorcorps. Verkiezing voor den Rijks- VON RIBBENTROP TE LONDEN. De Duitsche voorstellen aangeboden. Von Ribbentrop, die het antwoord van den Führer aan Eden brengt, is gisteren om 20 uur 35 op Croydon geland. In het vliegtui- bevonden zich nog een twaalftal andere passagiers, allen deel uitmakend van de Duitsche delegatie. Een 'half uur later landde een tweede vliegtuig uit Ber lijn, waarin zich nog een 15 leden van het personeel der Duitsche delegatie be vonden. Von Ribbentrop zal Eden vanmorgen ontmoeten en hem dan het Duitsche ant woord op de voorstellen der Locarno-xno- gendlheden overhandigen. 'Naar Havas uit Berlijn meldde, is Von R'ibbentrop's vertrek daar van uur tot uur uitgesteld. Herhaaldelijk ging zelfs het ge rucht, dat hij heelemaal niet naar Lon den zou gaan. Over den inhoud van de vredesbood schap, welke Von Ribbentrop naar Lon den brengt, was in Duitsche kringen, zelfs op het laatste oogenblik voor het vertrek der delegatie, geen enkele inlidhting te bekomen. Maandagavond was Hitier nog doende er de laatste band aan te leggen en ook gistermorgen was 't antwoord nog steeds in banden van den Führer. Von Ribbentrop weigerde te zeggen, of bet document, dat bij bij zich droeg „het laatste woord" van Hitier 'bevatte. Rukken de Italianen op naar Dessie? Na den opmarsch in het gebied van Aoessa, waarvan in het legerbericht van gisteren melding is gemaakt, is wel dui delijk, dat thans het doel, waarnaar de verschillende colonnes oprukken, Dessie is.- De bezetting van het sultanaat Aoessa is van groot politiek en strategisch be lang voor de Italianen. Hierdoor wordt de rechterflank van het Abessijnsche leger bedreigd. Het sultanaat maakt deel uit van Dan- kalie en wordt bewoond door een mo- hammedaansche bevolking, welke steeds den negus vijandig gezind was. Om dit gebied te bereiken moesten de Italianen een woestijn doortrekken, doch nu hebben zij dan ook een rijk gebied bezet, waar veel rijst, katoen, doera en dadels worden verbouwd. De revitailleering tijdens den marsch ■door de woestijn werd verzorgd door vliegtuigen. Vijf en twintig toestellen maakten een honderdtal landingen mid den in de woestijn. Met de bezetting van Aoessa zal hel Italiaansche leger een zeer belangrijke luchtbasis rijker zijn geworden, op niet grooten afstand van Dessie. De kosten vair de campagne. De campagne in Oost-Afrika heeft tot dusver aan Italië 7.120 millioen lire gekost. Van deze uitgaven komen ten laste van het departement van oorlog 3.380 mil- i liöen, van marine 725 millioen, van lucht- 1 vaart 850 millioen, van koloniën 2.100 millioen, van binnenlandsche zaken 164 millioen, van buitenlandsche zaken 350.000 lire. De effectieven, die op het oogenblik aan de campagne deelnemen, worden nog steeds uitgebreid. Naar schatting zijn meer dan 450.000 man blanke troepen op het oogenblik over de beide fronten in Abessynië verdeeld, daaronder begre pen de arbeiders. „Wij hebben Europa van het Bolsjewis me gered!" - „Be Führer heeft gedaan wat hij beloofde: dankt 'hem nu op den 29sten met Uw steml" „De trouw is 't kenmerk van de eer. Hitier". Opschrif ten op de ruiten van taxi's, op spandoe ken, dwars over de straten en 'huizen, op borden, vlaggen, zuilen, voor de ruiten van particuliere buizen. Een heele week daverde de radio vaa de gezwollen taal der propagandisten verkiezingspropaganda overal, thuis, cp straat nergens een plaatsje, waar geen propaganda gevoerd werd. Boven de steden het nieuwste, grootste ludhtschip, dat Duitschland ooit bouwde, het grootste ter wereld, gesierd met de hakenkruis vlag: vier dagen lang zoemde het over de Duitsc'he dreven en het wierp overal hakenkruisvlaggen en pamfletten omlaag, 'bevestigd aan parachutes. Later assisteerde ook de kleinere broer van den „Hindenburg", de „Graf Zeppelin". Op de poststempels: „Uw stem voor den Führerl" In het buitenland arriveerden Duitsche schepen. Zij namen duizenden Düitschers aan boord, „Auslanddeutsc'hen", die ter stemming geleid werden. Die kregen gra tis lunch aan boord en werden van 11 uur 's morgens tot 6 uur 's namiddags aange naam bezig gehouden, juist even buiten de grens der territoriale wateren. Hoeveel maal beter 'had bet geld, dat thans uitge geven is, besteed kunnen worden om n o o d 1 ij d e-n d e menschen te helpen! Speldjes werden uitgereikt in de stem- bureaux: het zijn de eereteekenen, die zeggen: ik heb gestemd! Wie zoo'n speld je niet heeft is geen „volksgenoot". Zon der speldje loopen hier in Berlijn thans de Joden. Zij behooren, hoelang zij ook het „Vaterland" gediend hebben, hun be lasting betaald en bun bijdrage geleverd hebben aan handel en welvaart van 'het Quitsche rijk, niet tot de „volksgenooten". Eén ding hebben deze verkiezingen weer eens bewezen: dat het dictatoriale stelsel om zich in stand te houden twee dingen noodig heeft: propagandaenzelf- ver'heerlijking. In Italië zijn het de overwinningen op de sleclht uitgeruste Abessijnen, die bet volk moeten verhinde ren tot bezinning te komen. In Rusland moet de idee van de wereldrevolutie en het machtige apparaat van het roode le ger het doen. En in Duitschland ontbre ken al evenmin de middelen om het volk tot een soort nationalen waanzin op te zweepen. Aan het 'hoofd van de Duitsche propaganda staat naast Hitier een uiterst kundig leider Goe'hbels, die op waarlijk bewonderenswaardige wijze successen weet te maken, successen waaraan nie mand trouwens twijfelde. Maar ondanks dit succes kan een leiderschap, dat voor een niet gering deel berust op overdonderende reclame en na tionalistische frases in feite steunen op den volkswil? Neen, daarvoor is meer noodig: liefde en eerbied. En nog steeds is de Führer niet zoover, dat hij deze gevoe lens bij zijn landgenooten bój al zijn landgenooten vermag op te wekken. Misschien, dat hij daarin nog eens zal slagen, indien hij zijn volk wérkelijk vre de en welvaart schenkt. Maar dan zal het nationaal-socialisme naar andere midde len moeten grijpen, dan tot nog toe aange wend. De politiek der Ocstenrijksche regeeringi Invoering van den algemeenen militairen en burgerlijken dienstplicht? Bondskanselier Schuschnigg zal van morgen in den Bondsdag een verklaring afleggen over de politiek van de bonds- regeering. 'Gemeld wordt, dat Schuschnigg bij deze gelegenheid den algemeenen dienstplicht voor Oostenrijk zou willen afkondigen. Men gelooft, dat de Bondsdag geroepen zal worden zich uit te spreken over de wet, welke aan de Grondwet toegevoegd zal worden en die aan de regeering toe staan zal alle 'burgers op te roepen voor een hetzij zuiver burgerlijken, hetzij in betrekking tot <de nationale verdediging staanden dienst. Zweedsche defensie wordt versterkt. D'e Zweedsche regeering heeft in den rijksdag een voorstel tot versterking van ■de defensie ingediend, waarbij vooral is voorzien in de versterking van Het lot van het wetsontwerp onzeker geacht. Gistermiddag is het wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting in de af- deelingen der Tweede Kamer onderzocht, Naar de N.R.Crt. vernam, zijn er ern stige bezwaren tegen het wetsontwerp ingebracht. Ook zij, die- in beginsel geen bezwaar hebben tegen een dergelijke beffing, oefenden critiek uit op de wijze van uitwerking van dit denkbeeld in bet regeeringsontwerp. Het werd niet uitgesloten geacht, dat de bezwaren tegen het wetsontwerp-Oud van dien aard zullen blijken, dat bet op ■de lange baan zal worden geschoven, tenzij de regeering in belangrijk mate aan de bezwaren der Kamer tegemoet zou willen komen. De Bond van Plantenbandelaren, van wiens leden meer dan honderd reizigers jaarlijks bet buitenland bereizen voor den verkoop van bun producten, voor 90 pet. bestemd voor export, verzoekt in een adres de Tweede Kamer, baar goedkeu ring te onthouden aan bet Wetsontwerp Reisbelasting. Voor bet geval 't Wetsontwerp niet in ■zijn geheel verworpen wordt, verzoekt adressant een bepaling op te nemen, waardoor Vrijstelling wordt verleend aan hen, die voor hun beroep of bedrijf in het buitenland moeten reizen en in bet Wetsontwerp op te nemen, dat verblijf in het buitenland ter opleiding in het tuin- bedrijf niet met een extra beffing wordt belast. luchtvaart en de verdedi ging tegen luchtaanvallen. D'e jaarlijksche begrooting voo'r de lucht vaart wordt gebracht op 21 millioen kro nen, hetgeen een vermeerdering is van tien millioen. Eenige escadrilles lichte en één escadrille mid delsoort 'bommenwerpers zullen worden opgericht. D'e marine zal op hoog niveau worden gehandhaafd in verband met het nut van dit wapen. Hierbij zal rekening worden gehouden met de moderniseering van de bestaande 'kruisers en den 'bouw van nieu we torpedojagers en onderzeeërs. Bij het veldleger zal het aantal mitrail leurs, mortieren en kanonnen worden ver groot. Het aantal regimenten infanterie zal worden verminderd, doch het kader van de meeste regimenten zal worden ver groot en ook de organisatie zal worden versterkt. De partijen van midden en rechts, welke op het oogenblik de meerderheid in den rijksdag hebben, ver langen een nog groot ere uitbreiding van de defen sie, dan door de sociaal democratische regeering wordt v o o r g e s t e 1 d en 't is mo gelijk, dat zij de voorstellen van de regee ring door de hare zullen vervangen. Zwitserland versterkt zijn grenzen. De leider van het Zwitsersehe militair departement, Minger, heeft in den bonds raad de noodzakelijkheid bepleit van ver sterking van de Zwitsersehe grensverde- diging. D'e Zwitstersehe bondsraad heeft gister besloten 40 nieuwe militaire vliegtuigen aan te schaffen voor een bedrag van 5.1 millioen francs Deze toestellen zullen geheel Zwitsersch fabrikaat zijn. De eerste Oceaanreis van de „Hindenburg". Onder de gasten, die de eerste reis van het Duitsche luchtschip „Hindenburg" naar Zuid-Amerika, meemaken bevon den zich 18 Duitschers, meest journalis ten, die eveneens de terugreis zullen mee maken. Het luchtschip' vloog gistermiddag even na drie uur over de Engelsche haven plaats Folkestone. Om 4 uur 15 was bet luchtschip ter hoogte van Eastbourne. Verder vliegt het luchtschip over de Golf van Bdscaye en Kaap Finisterre. Waarschijnlijk vliegt het luchtschip over Madeira, waarna de reis olver de gewone route wordt vervolgd. Korte Berichten. De terechtstelling van Hauptmann is 48 uur uitgesteld. i In den staat Wisconsin zijn meer dan 120.000 personen lijdende aan griep. Te Loetsk in Polen zijn zestien per sonen tot gevangenisstraffen van twee tot zes jaar veroordeeld omdat zij lid waren van de communistische partij. Binnenland. Ernstige bezwaren tegen het ontwerp- reisbelasting. Belasting op schenkingen en nalaten schappen van vertrokken Nederlanders. Buitenland. De Duitsche voorstellen te Londen over handigd. De Italiaansche opmarsch in Abessynië. Algemeene dienstplicht in Oostenrijk? Versterking der Zweedsche en Zwitser sehe defensie. DE K.L.M. IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Het Engelsche Lagerhuis heeft het wetsontwerp behandeld tot regeling van de rijkssubsidies aan de burgerluchtvaart. Afgevaardigde Moore Brabazon keerde zich tegen de financieele zijde van het ontwerp, dat beoogt deze subsidies van een millioen op anderhalf millioen pond sterling te brengen. Als wij niet oppassen, aldus genoemde heer, gaan we een zwaar subsidie betalen aan een maatschappij, welke vliegt met niet-efficiente machines. En dat gebeurt beden ten dage. Niemand, zoo vervolgde bij dan, zou als bij het niet uit vaderlandslievende ge voelens deed, met de Imperial Airways naar Indië gaan. Integendeel zij zouden met de K. L. M. vliegen De vrouwelijke afgevaardigde Mrs Tate, voegde daar nog aan toe, dat de Nederlandsche K. L. M.-dienst over de reis naar Batavia drie en een halven dag minder doet dan de machines van de Imperial Airways. Bovendien brengt de Nederlandsche dienst meer dan de helft van de kosten op, de Imperial Airways daarentegen nog minder dan een tiende deel. DE NEDERLANDSCHE VLAG OP NEDERLANDSCHE OORLOGS SCHEPEN. Geen Oranje-Blanje-Bleu op Hr. Ms. Sumatra. Op vragen van den heer Schaapman: Is bet juist, dat aan boord van Mr. Ms. kruiser Sumatra en ook aan boord van andere schepen der Koninklijke Marine bijl de overdracht van het commando over de vloot te Soerabaja in plaats van de Nederlandsche vlag een vlag Oranje- BlanjerBleu gehescben was? Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan maatregelen treffen, dat aan boord van Nederlandsche oorlogsschepen geen an dere dan de Nederlandsche vlag gehe scben wordt? Heeft de minister van Staat, minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers, geantwoord: Het antwoord op de eerste vraag luidt ontkennend. In verband daarmede eischt de tweede vraag geen beantwoording. WORDT HET VERKEER VEILIGER? In 1935 minder ongelukken dan in 1934. In afwachting van de verschijning van het Statistisch Overzicht Verkeersonge vallen 1935, worden thans reeds de vol gende voorloopige uitkomsten door het Centraal Bureau voor de Statistiek be kend gemaakt: 1935 1934 Totaal aantal verkeersonge vallen 43.127 44.705 in Amsterdam 8.559 9.228 in Rotterdam 5.836 6.066 in 's Gravenhage 4.324 4.643 in Utrecht 1.344 1.468 in Haarlem 1.341 1.474 in Groningen 1.652 1.807 Omtrent de gevolgen der verkeerson gevallen worden de volgende cijfers ge geven: 1935 1934 .Aantal verkeersongevallen met: doodelijken afloop vdor een of meer personen707 ander lich. letsel voor één 13.430 of meer personen12.623 lichamelijk letsel èn mate- rieele schade 6.968 7.122 uitsl. materiele schade 29.791 31.269 onbekende gevolgen6 6 Het aantal gedoode en gewonde perso nen bedroeg voor bet geheele land resp. 755 en 14.005 (in 1934: 744 en 14.192). Burgemeesters. Biji Kon. besluit is met ingang van 15 April 1936 benoemd tot burgemeester der gemeente Goudswaard en Piershil S. Hammer, thans ambtenaar ter secretarie van Genemuiden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1