Gemengd Nieuws Onderwijs Ingezonden Stukken. Rechtszaken Land- en Tuinbouw op toerwagenrondritten, waarvoor geen stipt te volgen dienstregeling geldt, dooh slechts een plan, dat als het ware de be doeling heeft, tot leidraad te strekken voor gegadigden, en waaraan de onder nemer zich niet gebonden heeft te achten zoodat hij, hetzij bij onvoldoende deel neming, of bij slecht weer, of doordat hij zijn materiaal elders winstgevender kon te werk stellen, als anderszins, vrijheid heeft, den rit niet te doen doorgaan. Naar 's ministers meening mag worden aangenomen, dat op zulke toerwagenrond- ritten de wet niet van toepassing is. Be minister van Waterstaat zet in zijn rondschrijven aan Ged. Staten vervolgens uiteen, dat deze opvatting niet mag leiden tot vergrooting van het euvel van ver kapte autobusdiensten en z.g wilde dien sten. Zekerheid zal moeten bestaan, dat de te rijden ritten werkelijk toerwagen- rondritten zijn, zoodat behalve het reeds opgemerkte omtrent de dienstregeling nog eenige eischen ter verzekering van den aard der ritten zullen moeten worden ge steld. Op grond van het bovenstaande meent de minister, dat geen vergunning behoeft te worden verleend voor toerwagenrond- ritten, die aan de volgende voorwaarden voldoen: 1. Alle ritten worden gereden van het beginpunt naar het punt van uitgang en terug. 2. Er worden slechts plaatsbewijzen af gegeven, geldende voor den geheelen rit, dus van het beginpunt tot het punt van uitgang terug. S. Alle passagiers worden opgenomen aan het beginpunt en uitsluitend voor het vervoer over het geheele traject tot het punt van uitgang terug. 4. Er wordt niet gereden volgens een vaste dienstregeling, doch er bestaat ten hoogste een plan, dat tot leidraad strekt van het publiek en waaruit blijkt, dat de ondernemer er niet aan gebonden is. Man aangereden. Auto mobilist reed door. Zaterdag avond is de gehuwde machinist K. uit Meeden, nabij Wester lee door een onbe kend gebleven auto aangereden en met vrijl ernstige wonden naar het ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Daar bleek hij een schedelbreuk te hebben bekomen. Gistermiddag is hij aan zijn wonden over leden. De marechaussee is er nog niet in geslaagd den onbekend gebleven auto mobilist op te sporen. Trein sleurde auto mee. Bestuurd ei r ongedeerd. Gis teravond werd de autobestuurder de heer B. uit Winsum (Gron) toen hij den onbe- waakten overweg nabiji genoemde plaats passeerde door een trein gegrepen en een eindweegs meegesleurd tot de machinist er in slaagde den trein tot stilstand te brengen. De auto was vrij1 ernstig geha vend, de heer B. zelf bleek tot ieders ver- baizing ongedeerd te zijn gebleven. Korenmolen afgebrand. Gisternaoht is de korenmolen „De Kievit" te Meerkerk, geheel door brand verwoest. De molen bestond dit jaar juist een eeuw. Gedurende de laatste jaren was deze ko renmolen niet meer in bedrijf. Er waren dan ook noch meubelen, noch meelvoor- raden in den molen aanwezig. Omtrent het ontstaan van denbrand tast men in het duister. .Wielrijder gedood. Gister middag liet te Nijimegen de 14-jarige Gr. zich op zajtn fiets door een vrachtauto mee sleepen. Op een gegeven moment echter liet hij los en week op zij: uit met het ge volg, dat hij door een auto van de ge meentereiniging werd overreden. De jon gen was op slag dood. Bijgeloof op de Veluwe. Dhr A. de Klerck (Apeldoorn) heeft ten gemeentehuize te Apeldoorn voor de oudheidkundige vereeniging „Felua" een lezing gehouden over het bijgeloof op de Veluwe. Uit nasporingen was hem gebleken, dat het bijgeloof bij de Veluwenaars is inge worteld. Bijzonder sterk is hun geloof aan spoken. Veel heuvels en kruiswegen alsmede bepaalde heidevlakten gelden he den ten dage nog als het terrein, waar tegen middernacht de spoken hun bivak opslaan. Een geliefkoosde voorstelling is het dansen van zwarte katten poot aan poot, om een monster, dat ongeveer zoo groot is als een hond. Onder de vele uitingen van bijgeloof is liefdeproeven favoriet. Hiervoor worden twee varkensharen als vertegenwoordi gers van een jongen en een meisje biji het vuur gezet. Uit de bewegingen van de warm geworden haren stelt men den aard van de genegenheid van de betrokken jongelui vast. Zoo is men op de Veluwe ook nog sterk het bijgeloof toegedaan, dat wat groeien en in stand moet blijven bij wassende maan klaargespeeld moet worden en wat gescheiden en uitgeroeid moet worden, bij afnemende maan. De zucht naar de ontdekking van ver borgen schatten heeft ook allerlei spook geschiedenissen doen ontstaan. Zoo moet in het Bleekermeer te Garderen een be langrijke schat verzonken liggen, maar wonderlijke griezelige monsters ko men in actie, ais men deze wil benaderen. Spr. meende, dat de eenzame heide vlakten en de donkere bosschen op de Veluwe veel hebben bijgedragen om het bijlgeloof bij de Veluwenaars levendiger te houden dan bij; andere bewoners van ons land. TOEZICHT OP HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Van Inkrimping van de Inspectie geen sprake. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Nij verheidsonderwijswet, waardoor ook con troleurs in het toezicht worden betrok ken, wordt er op gewezen, dat de vraag, of inkrimping of uitbreiding van de in spectie wenschelijk ware, thans niet meer aan de orde is. Het geldt immers alleen het verschaffen van een wettelijke basis aan een noodzakelijk gebleken maatregel, waarvoor reeds in 1935 en 1936 de noo- dige gelden zijn toegestaan Van inkrimping van de bedoelde in spectie zou overigens geen sprake kun nen zijn, nu het aantal leerlingen van d6 dagnijverheidsscholen voor jongens nog geregeld flink blijft stijgen, en de inspec teurs, mede door allerlei uit den nood der tijden geboren nieuwe maatregelen, tot 'het uiterste belast zijn, terwijl nauw lettend toezicht op de uitgaven en op het nuttig rendement der scholen, drin gend geboden is. De minister kan tot zijn voldoening mededeelen, dat deze controle aanvanke lijk zeer goed werkt. Naar aanleiding van de rapporten van de controleurs is of wordt reeds veel verbeterd. Hij is overtuigd, dat de luttele duizenden gul dens, aan deze controle te besteden, in ruime mate zullen worden goedgemaakt, zoowel door rechtstreeksche besparing op de uitgaven, als door belangrijke ver hooging van de efficiency van dit onder wijs. Bevordering dor leerlingen en uitreiking diploma's Ambachtsschool Cursusjaar 1935—1936 te Goes. Afdeeling Timmeren: Van le naar 2e klasse: P. D. de Boe, Kloetinge; L. de Blaeij, Wolf aartsdijk; Anth. Bruel, Goes; Mar. Bruel, Goes; A. J. Engelbert, 's Hee- renhoek; L. P. de Jonge, Ovezande;; D. de Jonge, Kwadendamme; Adr. Klap, Waarde; J. J. La Grand, Hoedekenskerke; J. de Muijnck, Borssele; L. Molhoek, Krab- bendijke*; L. M. Oom, Ierseke; W. H. Ooms, Goes; G. F. J. Overgauw, Goes; G. N. Priester, Ellewoutsdijk; J. Priem, Ovezande; C. J. Vogelaar, Kortgene; Joh. Steketee, Ierseke; W. Timmer, Schore (voorw.) Afgewezen 5. Van de 2e naar de 3e klasse: H. van Ballegooijen, Kruiningen; J. R. M. Die- rixks, Wemeldinge; A. W. J. Effenber- gen, Goes; Mar. Fraanje, Lewedorp; Dan, Frankin, Goes; J. J. Ganseman, Kapelle-B;. G. Harinck, Goes; A. de Koeijer, Ierseke; C. P. Kieviet, Colijnsplaat; P. Kloet, Waarde; Jac. van Oosten, Kapelle-B.; W. F. van Riet, Goes; P. J. van Strien, Drie wegen; F. W. van Steenbergen, Ovezand; H. Salomé, Kortgene; P. Sandee, Goes; H. J. P. Visser, Goes; P. Verdonk, 's-Hee- renhoek; W. Westveer, 's-Gravenpolder*. Afgewezen 3. Afdeeling Rijwiel- en Motortechniek: Van de le naar de 2e klasse: C. Baarends, Goes; Jac. Brand, Goes; P. de Bruijne, Goes; Jac. Boonman, Ovezande; C. M. van Dijke, Kruiningen; J. J. Franse, 's-Heerenhoek; M. Goffau, Waarde; Adr. Hollestelle, Kloetinge; J. C. de Jonge, Goes; J. A. Hundersmarck, Kapelle; Chr. P. van Koeveringe, Schore; J. Louwerse, Nisse*; F. P. Priester, Kloetinge; J. H. Rottier, Goes; M. B. Rijn, Goes; W. J. A. Raams, Kloetinge; Joh. F. Scheurman, Ovezand; J. Sommeijer, Ovezand; G. C, Taillie, Kattendijke*; Jac. de Visser, Goes; Corn. Visser, Goes; P. van 't Woud, We meldinge. Afgewezen 4. Van de 2e naar de 3e klasse: Anth. Kamelinck, Goes; Joh. Koppejan, Goes; J. A. Lindenberg, Wolphaartsdijk; J. J. de Muijnck, Borssele; A. M. de Mol, Baar land; H. B. van Noort, Driewegen; J. P. van Oort, Goes"; A. van Poelje, Hans- weert; H. Rademaker, Hansweert; G. A. Schrijver, Goes; Jac. Vleugel, Goes. Af gewezen 1. Afdeeling Electrotechniek: Van de le naar de 2e klasse: Andr. Baarends, Goes; P. de Jonge, 's Heerenhoek; H. van Stel, Wemeldinge; Jac. Stevense, Schore*; Jac. Sinke, Schore; J. J. Zembsch, Goes; A. J. Swaluw, Heinkenszand; L. G. Tromme len, Goes; H. J. Steinmeier, Kloetinge (voorw.) Afgewezen 2. Van de 2e naar de 3e klasse: H. B. Christiaanse, Kapelle-B.; J. J. Doelder, Goes; G. Franje, Schore; J. Ganseman, Ovezand; Jac. Harinck, Kloetinge; C. Hon- ders, Ierseke; M. A. Jopse, Goes; J. Moor man, Wemeldinge*J. H. Nonnekes, Goes; H. J. Steutel, Hansweert; L. E. Sampon, Goes; K. van Veen, Kloetinge. Afge- wezen2. Afdeeling Smeden Bankwerken: Van de le naar de 2e klasse: Adr. Buijs, Goes; C. P. Kant, Kapelle-B.; W. van Loen- hout, Goes; P. Looise, Goes*; Joh. Lanser, Waarde; M. v. d. Poel, Waarde. Van de 2e naar de 3e klasse: J. C. Hundersmarck, Ovezand; Abr. Heijstek, Kapelle-B.; L. C. Nouse, 's-H. Arends- kerke; D. van 'tSant, Goes*; D. H. Vereke, Goes. Afgewezen 1. Afdeeling Schilderen: Van de le naar de 2e klasse: Adr. Franse, Kwadendamme; J. Simonse, Goes; Joh. Verrijzer, Goes. Van de 2e naar de 3e klasse: E. J. C. Lauret, Goes; P. M. v. d. Linde, Hein kenszand; P. A. Trimpe, Kloetinge; Adr. Oele, Oudelande; Jac. Ruissen, Wemel dinge*; P. Baas, 's-Heerenhoek; P. J. v. Stee, Goes; Adr. Jongepier, Hoedekens kerke (voorw.). Afgewezen 2. Gediplomeerd Timmerlieden: M. J. van den Boomgaard, Kapello*; C. Cok, Krui ningen*; N. F. van Dijke, Kruiningen; Adr, de Graaf*, Goes; Abr. de Herder, Wolphaartsdijk) C. Koogesteger, Goes; a. M. Janse, Nisse; Nio. Kieviet, Kruinin gen; B. M. de Klerk, Kapelle-B.; M. M. van Kleunen, Kruiningen; D. van de Kreeke, Goes; W. Mieras, Schore; C. Pot ter, Schore; Adr. J. Remijnse, J. Rijn, J. C. Schrijver, P. Sinke, Joh. Schrijver, E. Verrijzer, Joh. G v. d. Weert, P. J. J. Wortman, allen te Goes. Afgewezen 1. Afdeeling Rijwiel- en Motortechniek: P. J. Bauer, Kruiningen; W. de Braal, Kloetinge; Nic. van Dalen, Goes; B. J. van Dongen, Hansweert*; M. Geene, Goes; D. J. van Heerewaarde, Goes; M. Klooster man, Kruiningen; Alb. van Leeuwen, Heinkenszand; D. van Loo, Driewegen*; C. J. Mol, Baarland; J. J. C. Oom, Ier seke; H. J. Schouwenaar, Goes; Joh. A. Verbeem, Goes. Afdeeling ElectrotechniekJ. J. de Bruijne, Goes*; M. J. Geluk, Wemeldinge; Nic. van Gorp, Goes; J. Hoogesteger, We meldinge; Rich. Straub, Kloetinge; Kr. Saaman, Goes; Anth. Willemstein, Schore* Afdeeling Smeden Bankwerken; M. Baijens, Kapelle-B.; J. K. Bakker, Goes; J. N. Bruel, Goes*; L. Chr. den Dijker; Goes; S. Hollestelle, Kloetinge; C. de Jonge, Ovezande; Adr. J. Kootstra, Goes; St. de Regt, Goes; C. Schalkoord, 's-Heer Arendskerke; Abr. Sommeijer, Ovezand; J. Slabbekoorn, Wolphaartsdijk; C. J. Visser, Goes. Afdeeling Schilderen: P. Baarends, Goes; D. Jansen, Nisse; M. Phernambucq, Wolphaartsdijk. De namen, die met een aangegeven zijn, komen voor een prijs in aanmerking van het Ochtmanfonds. Avondschool te Goes. Cursushalfjaar 1935-1936. Bevordering en uitreiking diploma's. Algem. Ie naar de 2e klasse: J. P. F. van Buel, Goes; C. P. Carels, 's-H. Arends kerke; J. M. Clarijs, 's-Gravenpolder*; Chr. Janse, 's-Heer Arendskerke; H. van der Maale, 's-Heer Arendskerke; R. Th. Oom, Ierseke; Matth. Pieters, 's-Heer Arendskerke; L. Schrier, Goes; W. Schrij ver, Goes; Fr. Vermeule, Goes; G. Capello, Heinkenszand. Niet bevorderd 3. Van de 2e naar de 3e klasse: P. Schijf, Goes; J. P. Schrier, Goes*; J. Harfnck, Goes. Van de 3e naar de 4e klasse: Matth. van Gorp, Wemeldinge; C. Schrier, Goes; J. J. Clement, Ierseke*; M. de Jonge, 's-Heerenhoek; W. Timmerman, Goes. Niet bevorderd 2. Van de 4e naar de 5e klasse: W. L. Braamse, Heinkenszand; M. Dalebout, Kattendijke; G. J. Hollestelle, Kloetinge; J. v. d. Kreeke, Kattendijke; Adr. J. Simonse, Goes. Vervolgcursussen le naar de 2e klasse: M. C. Baarends, Goes; C. J. Breas, Goes; Nic. Corstanje, Goes; Adr, Eggebeen, Wol phaartsdijk; J. L. Kriekaard, Hansweert; P. Smits, Wemeldinge; W. Schrijver, Goes; J. Wirts, Heinkenszand; C. van Vliet, Schore, A. M. Snoep, Schore; A. van Elsacker, Goes; P. J. Ferwerda, Ier seke; Joh. Maartense, Goes; Mar. Sinke, Goes. Niet bevorderd 1. Bijzondere klasse: M. Hoogesteger, Goes; J. van Kleunen, Goes; C. Soeters, Goes; L. Molhoek, Krabbendijke; C. Molhoek, Krabbendijke; J. Meijer, 's-Heer Arends kerke; J. van de Swaluw, Heinkenszand; J. van Loenhout, Goes; B. J. Nonnekes, Goes; Ph. Haak, Goes; J. Beuns, Goes. Schildercursus: Van do le n. d. 2e kl.: Job. v. Es, Ierseke; J. de Muijnck, Bors sele; P. M. Slaakweg, Driewegen; J. Ph. Vermeulen, Goes; J. van Willigen, Ier seke; Jac. Waverijn, Kruiningen. Niet bevorderd 1. Van de 2e naar de 3e klasse: P. J. de Dreu, Goes; B. A. Maas, 's-Heerenhoek; Nic. de Regt, Goes; Joh. Steketee, Ier seke; J. P. J. van Sabben, Goes; L. Vier gever, Wolphaartsdijk. Niet bevorderd 1. Vervolg Schildercursus: Van de le naar de 2e klasse: J. de Munck, Goes; C. J. van Iwaarden. Gediplomeerd: L. J. Vercouteren, Krui ningen; J. M. Vercouteren, Kruiningen; J. G. W. Buthfer, Goes; Jac. Boon, Wol phaartsdijk; L. J. van Duivenbode, Kloe tinge; M. van Gorp, Goes; W. J. Kieviet, Kruiningen; D. Koeman, Kloetinge; B. B. Smits, Wemeldinge; C. Stokman, Krui ningen; C. J. Traas, Wemeldinge; K. Traas, Baarland; J. J. Wirts, Heinkens zand; L. Zwartepoorte, Kloetinge; J. Kor- stanje, Goes; L. Geus, Kwadendamme; L. Geene, Goes; A. A. Heijnsdijk, Goes; W. van Loo, Driewegen. Schildercursus gediplomeerd: M. A. Geense, Krabbendijke; J. van Iwaarden, Krabbendijke; D. Kort, Goes; J. van 'tVeer, Kapelle-B.; W. van der Slikke, Goes; C. de Graaf f, Goes. De namen, die met een aangegeven zijn, komen voor een prijs van het Ocht manfonds in aanmerking. 3uiten verantwoordelijkheid der Redactie Zeeuwsche Vereeniging van A.R. Gemeentebestuurders. Onlangs is opgericht het verband van vereenigingen van A.R. gemeente-be stuurders in Nederland. Tot dit verband zijln als lid toegetreden de landelijke ver eeniging van A.R. burgemeesters, secre tarissen en wethouders „Groen van Prin- sterer" en acht provinciale vereenigingen van A.R. gemeentebestuurders. Zeeland ontbreekt tot op heden nog hieraan. Daarom hebben eenige personen het ini tiatief genomen om tg geraken tot de op richting van een Zeeuwsohe vereeniging van A.R. gemeentebestuurders. Met eeni ge vertegenwoordigers uit de verschillen de deeien der provinoie hebben zij een voorloopig bestuur gevormd om de op richting te orgaDiseeren, De oprichtingsvergadering zal D.V. op 8 April a.s. in het Schuttershof te Goes worden gehouden (zie hiervoor de adver tentie). A1 omze Zeeuwsche A.R. burgemeesters, secretarissen, raadsleden en Statenleden worden daar uitgenoodigd èn verwacht. In de ochtendvergadering, aanvangen de half twaalf, zal een reglement worden vastgesteld, een definitief bestuur worden gekozen, enz. In de middagvergadering, aanvangen de twee uur zal Mr G. A. Diepenhorst van Zeist, lid van Gedep. Staten van Utrecht, refereeren over het onderwerp: „A.R. ge meente-politiek in crisistijd". Voor uitvoe rige gedachtenwisseling zal gelegenheid bestaan. Laten al onze menschen in dezen hun plicht verstaan. Komt als één man op deze belangrijke vergadering. Principieele samenbinding en voorlichting is een eisch van den tegenwoordigen gecompliceerden tijd. Wie verhinderd is, verzuime vooral niet zich schriftelijk als lid bijl den secre taris op te geven. Ieder lid heeft het recht op een gratis abonnement op „De Magistratuur", het uitstekende en leerzame orgaan van bet verband. Het voorloopig bestuur: Mr J. W. GOEDBLOED, weth. van Goes, Voorzitter. G. 0. VEENENDAAL, gem.-secr. van Ierseke, Secretaris. Ph. BOM, raadslid van Ierseke A. I. GATSMAN, raadslid van Aardenburg. J. A. DOMINICÜS, weth. van Wemelding. M. FERNHOUT, burgemeester van Middelburg. Mr A. J. v. d. HOEVEN, burge meester van Tholen. P. G. LAERNOES, wethouder van Vlissingen. A. P. DE RUIJTER, raadslid van Axel. DE PLUIMVEEHOUDERS EN DE GRAANRECHTEN. Tot afschaffing of verlaging kan niet worden overgegaan. Het landelijk verhond van pluimvee houders, waarvan het secretariaat te Apeldoorn is gevestigd, heeft van den minister van Landbouw en Visscherij in antwoord op zijn request van 16 Sept. 1935 dezer dagen een schrijven ontvan gen, waarin de minister over de graan rechten mededeelt, dat inderdaad de pro ductiekosten door, de graanrechten wor den verhoogd. Doch de verhoudingen zijn op het oogenblik zoo, dat niet tot afschaf fing of verlaging daarvan kan worden overgegaan en evenmin belastingvrij graan kan worden verstrekt. Ten aanzien van het contingent naar Engeland wordt meegedeeld, dat de Ne- derlandsche regeering alles heeft gedaan om een zoo gunstig mogelijken toestand voor de pluimveehouders uit eigen land te krijgen. Erkend wordt, dat de regeling van de Meelcentrale voor het beschikbaarstellen van goedkoop melkpoeder bezwaren heeft opgeleverd. Gehoopt wordt dat met de nu opgedane ervaring deze in de toekomst ondervangen zullen kunnen worden. Ten slotte wordt medegedeeld, dat de gelden verkregen uit de uitvoerheffingen worden gebruikt om den uitvoer van eieren naar Duitschland te financieren, wat noodig is cm dezen export gaande te houden. Autobusdiensten naar het buitenland. Voor den Hoogen Raad is mo menteel een zaak in behandeling, welke van veel belang is voor het a.s. reisseizoen, ook in Zeeland, de vraag n.l. of er voor autobusdien3ten naar het buitenland een vergunning noodig is, ja dan neen. De advocaat-generaal meent van met. De rechtbank te Amsterdam heeft on langs ten aanzien van D. v. J,, directeur der Alg. Ned. Reisonderneming", bewe zen verklaard, dat hij zonder vergunning een autobusdienst in werking heeft gehad tusschen Amsterdam en Düsseldorf (Duitschland). De heer v. J. meende, dat hij voor dezen dienst geen vergunning noodig had, doch de rechtbank was van meening, dat de wet op de openbare mid delen van vervoer geen onderscheid maakt tusschen eind-punten buiten en binnen Nederland. De rechtbank sprak een veroordeeling uit tot f 25 boete subs. 5 d. h. De heer van J. ging in hooger beroep en gisteren nam de advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr Wijnveldt, con clusie. Hdji sprak daarbij1 als zijn meening uit, dat het vonnis niet juist is gewezen. Hij zeide daarvoor steun te vinden in een ar rest van den Hoogen Raad, gewezen kort na het inwerking treden der wet van 23 April 1880, n.l. 9 Januari 1882, dat een beslissing geeft omtrent de algemeene strekking en werking der wet, welke be slissing volgens mr Wijinveldt ondanks de wetswijzigingen en het verschijnen van nieuwe vervoermiddelen haar heteekenis heeft behouden. Toen werd de vraag ge steld, of de wet van toepassing was op de rechtstreeks naar het buitenland vo- -ende schepen, welke niet tevens in gere- 'elaen dienst van de ééne plaats naar ae ndere hier te lande reizigers vervoerden. De Hooge Raad beantwoordde de vraag ontkennend aldus de advocaat-gene- raal. Hij meende, dat thans een gelijke be slissing zal moeten worden gegeven. Op dien grond concludeerde hij tot vernieti ging van 't vonnis en ontslag van rechts vervolging. Arrest 4 Mei. STIJGING LANDPRIJZEN EN PACHTEN IN FRIESLAND. Hier en daar stijging met 20 en 25 pet. Het Friesch Landbouwblad publiceert weer het verloop der koop- en huurprij zen in Friesland, zooals dit blijkt uit van de afdeelingen ontvangen gegevens. In de klei-bouwstreek wordt bijna zon der uitzondering een stijging der koop prijzen geconstateerd, die voor boerde rijen tot 510, op los bouwland tot 10 '15 pet. wordt geschat. Ook de huurprij zen zijn meerendeels iets gestegen. Fra- neker h.v. meent voor boerderijen 5 en los bouwland 510 pet., terwijl Kollu- merland van een lichte daling spreekt, maar Oostdongeradeel bij gelijken prijs voor boerderijen een stijging van de pacht voor losse landerijen van 25 pet. vermeldt; ook Ferwerderadeel constateert een stijging der huren van losse lande rijen; men gaf onder Hallum f 46 tot f 48 per pondemaat, dat is nog circa f 150 per ha.; ook zijn hier nog een paar boer derijen zeer duur verhuurd. Op de zware greide zijn de koopprijzen gelijk gebleven of iets gestegen, wat ook geldt voor de pachten. Workum meldt, dat publiek belangrijk hooger werd ver pacht en noemt als oorzaak de te ver wachten pachtwet. Ook op de lichte greide (veengronden) is de koopwaarde iets omhoog gegaan of gelijk gebleven, terwijl Joure rappor teert, dat de laatste verkoopingen weer een teruggang in de prijzen vertoonden. De huren zijn omhoog gegaan. Publiek werd zeer hoog verhuurd tot prijzen van f 40 tot f 45 per pondemaat. In Joure stegen de prijzen eerst zeer en daalden toen weer iets. In Lemsterland en Utin- geradeel bleven de huren stationnair. Ook in de Wouden, de zandstreken van Friesland, is de verkoopwaarde in het algemeen hooger geworden. Er worden prijzen genoemd van f 1300 en met min der gunstige ligging van f 800 tot f 1000 per ha., doch soms wordt wel belangrijk meer besteed. Ook de huren zijn geste gen. Elsloo-Makkinga rapporteert dat vooral los land belangrijk duurder werd verhuurd. In Gaasterland en Noordwolde waren de huren stationnair. Gorredijk be richt, dat de zittende pachter meer moest geven, publieke verhuringen waren hier wel 20 pet. hooger. Oostwolde vermeldt huurprijzen van f 90 tot f 95 per ha, ter wijl vooral kleine boerderijen duurder verhuurd werden. Oost-Upsterland schrijft de stijging vande huren toe aan de groote concurrentie. In Weststelling werf is de huur der boerderijen gestegen en die van het losse land vrijwel gelijk ge bleven. Gunstige prijzen van de voorjaarsgroenten Men schrijft uit Westiand aan de „N. Rott. Crt": Gedurende de laatste dagen zijn in de prijzen van enkele voorjaarsproducten in het Westiand, in hoofdzaak komkommers en sla, verbeteringen gekomen, die voor veel kweekers een ongedachte meevaller beteekenen. De prijs van sla is vrij plotseling met enkele centen per krop omhoog gegaan en Vrijdag werd aan verscheidene veilingen nog 56 cent per krop betaald voor wat betreft de beste soorten. Ook voor komkommers is de noteering de laatste dagen wat beter, hetgeen een gevolg zou zijn van het feit, dat met in gang van 1 April het invoerrecht op dit product in Zweden vrij belangrijk wordt verhoogd, waardoor nu een ruimer export wordt toegepast. Intusschen kan deze uitzondering op de prijzen voor het product niet te zwaar worden aangeslagen, omdat ieder oogen blik de inzinking weer kan optreden en de aanvoer nog zeer beperkt is. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 1 AprilZwakke tot matige, Z. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 u. Licht op voor fietsen: Woensdag 0 u. 52 min,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6