"AKKERTJES" EERSTE BLAD DINSDAG 31 MAART 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 60 e JAARGANG Ne. 164 Tclofoonnummor 11. Op het Roomsche spoor? Buitenland. De oorlog in Abessynië. De koorts daalt onmiddellij onmiddellijk. De besmetting wordt gestuit. De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten mets (AKKER-CACHETS) Recept van Apotheker Dumont Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Buroaux Lange Vorststraat 70, Goes. Postchèque en Girorekening 41155 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlïssingesi t OM Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regei. Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regei. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.7ö, bij vooruitbetaling. Gnder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het wordt aan de voorstanders van organisatie in het maatschappelijk leven, naar eigen Christelijk beginsel, niet ge makkelijk gemaakt. In vrijzinnigen kring blijft men hoe kan het anders zich tegen deze uiting van clericalisme, zooals het dan zeer ten onrechte heet, met kracht ver zetten. En daarnaast heeft men ook nog en dat is veel pijnlijker de bestrijding uit eigen kring. Nog zeer onlangs heeft een van onze voormannen in Zeeland, Mr Dieleman, in een vergadering te Grijpskerke be toogd, dat bij er wel niet aan denkt aan voorstanders van confessioneele organi saties het recht te betwisten zich naar eigen denkbeelden en gevoelens te ont plooien, maar dat het toch een Room sche gedachte is, die voortvloeit uit de Roomsche levensbeschouwing en vol strekt niet uit de Protestantsche. Zij, die ijveren voor de versterking van den Christelijken Boeren- en Tuinders- bond en voor de Christelijke Midden stands-organisatie, omdat zij ook het maatschappelijk organisatieleven wen- schen te brengen onder de tucht van Gods Woord, zullen wel met niet geringe verbazing van deze beschuldiging kennis hebben genomen. Zij zullen zich hebben afgevraagd: zijn dan zoo goed als al onze voormannen het spoor bijster geraakt? Hebben dan al die voormannen, die in woord en ge schrift ons pogen hebben gesteund en tot organisatie naar eigen beginsel aange spoord, dan niet begrepen, dat zij bezig waren ons op de Roomsche lijn te voe ren Het behoeft wel geen betoog, dat deze vraag ontkennend kan worden beant woord. Er is een groot verschil tusschen wat Rome leert en wat van Protestantsch Christelijke zijde op dit gebied gedaan wordt. Volgens Roomsche opvatting is het na tuurlijke leven onheilig en van lagere orde. Het kan echter geheiligd worden door de instorting van het hoven-natuur lijke, door de kerkelijke wijding, door alles te brengen binnen de muren en onder de leiding van de kerk. Deze opvatting vindt echter in den kring van hen die staan naar organisatie op Protestantsch Christelijken grondslag, geen instemming. Zij staan op het standpunt, dat ook het maatschappelijk organisatie-leven naar Gods wetten heeft te luisteren en dat ook hier geldt, dat in het vasthouden aan eigen beginsel kracht schuilt. Het is wel pijnlijk dit streven als een Roomsche dwaling te hooren veroordee- len. Wij vertrouwen echter, dat onze voor mannen in den C. B. T. B. zich hierdoor niet zullen laten ontmoedigen. De groei gaat niet snel in Zeeland en met name niet in Zuid-Beveland. Maar het groeit I Langzaam maar zeker komen ook onze Christelijke boeren en tuinders tot de overtuiging, dat zij krachtens hun begin sel geroepen zijn zich onder eigen banier te organiseeren. Het is niet gemakkelijk tegen den ster ken stroom op te roeien. Maar het staalt de spieren. En het kan er toe meewer ken, dat het inzicht wordt verdiept. LONDEN WACHT OP HITLER'S VOORSTELLEN. Van welingelichte zijde wordt uit Ber lijn vernomen, dat de nieuwe Duitsche vredesvoorstellen vandaag aan Engeland zullen worden medegedeeld in den vorm van een memorandum. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken zal vermoedelijk het document overhandigen aan den Britschen ambas sadeur te Berlijn, sir E. Phipps. Het do cument zal eerst worden gepubliceerd, na dat de Britsche regeering er kennis van heeft genomen. De rijksdag zal niet b ij - eenkomen en men is ook niet voornemens een groo- te demonstratie te organi seeren. Ook is Van Ribbentrop niet van plan reeds eerstdaags naar Londen te gaan. De bijeenroeping van den Rijksdag schijnt om technische redenen onmogelijk te zijn. De rijksminister van binnenlandsche zaken, Dr F riek, heeft nog niet de 750 of 800 nazi's uit de lijst met de 1035 can- didaten uitgezocht, welke de door het Duitsche volk „gekozen" rijksdagafge vaardigden zullen zijn. Harar, een brandende ruina. Hevige ontstemming in En geland. In een officieel telegram aan het secre tariaat-generaal van den volkenbond meldt het Ethiopische ministerie van bui- tenlandsche zaken, Gueta Herouy betref fende het bombardement van Harrar: „Op 29 Maart, om 7.30 u. 's morgens, hebben 37 Italiaansche vliegtuigen de stad Harrar gedurende een uur met bom men bestrooid en haar met mitrailleurs bestookt. Onder de verwoeste gebouwen bevinden zich de kerk van den H. Verlosser, de R. K. kerk, verscheidene gebouwen der R.K. missies, het Fransche hospitaal en het Fransche consulaat. Vijftien bommen troffen het Egyptische Roode Kruis-hospitaal, verscheidend raakten het Ethiopische Roode Kruis-zie- kenhuis, terwijl twee brisant-granaten binnen de omheining van het Zweedsche hospitaal vielen. Hierbij dient er op te worden gewezen, dat al deze gebouwen duidelijk zichtbaar het Roode Kruis-teeken droegen." De Ethiopische regeering maakt tevens melding van een bombardement op 19 Maart in de omgeving van Gondar, waar bij twintig bommen werden geworpen op de missie der Fransche Lazaristen. De berichten over het bombardeeren van Harrar hebben op de Engelsche open bare meening een diepen mdruk gemaakt, aangezien het hier gaat om een open, niet versterkte stad. De gevoelens van het publiek komen duidelijk tot uiting in de ingezonden stuk ken in de bladen, terwijl ook in het parle ment reeds stemmen zijn opgegaan, en vragen werden gesteld omtrent de hou ding der Britsche regeering en van den volkenbond. Dank zij den waarschuwingen, welke een half uur voordat de vliegtuigen boven de stad verschenen, werden gegeven, is, naar men gelooft, bet aantal dooden te Harrar niet zeer groot. De bevolking vluchtte onmiddellijk naar de rond de stad liggende heuvels, winkels en huizen onbeschermd achterlatende. De laatste berichten schatten het aantal slachtoffers bij het bombardement op Harrar aanzienlijk hooger dan aanvan kelijk werd vermoed. Men spreekt van meer dan honderd doo den en over de honderd-vijftig gewonden. Toen bet eerste vliegtuig boven de stad verscheen en de eerste bommen explo deerden, hadden hartverscheurende too- neelen plaats. De bewoners vluchtten in panischen angst in de smalle, kronkelende stegen en sloppen. Talrijke personen werden onder den voet geloopen en kwamen dientenge volge om het leven. In het Engelsche Hoogerhuis heeft lord Cecil of Chelwood de regeering een vraag gesteld inzake een telegram van de doch ter van den negus, waarin zij zegt: „Gedurende zeven dagen, zonder op houden, is mijn land bestookt met bommen welke verschrikkelijke gassen bevatten. Onze soldaten zijn dapper en weten, dat zij de consequenties van een oorlog moe ten dragen, doch tegen deze wreede gas sen hebben wij geen bescherming, geen maskers, niets. Het lijden en de pijniging is niet te be schrijven, honderden van mijn volksge- nooten schreeuwen en kreunen van pijn, velen van hen zijn onherkenbaar, de huid is hen van het gelaat gebrand." Lord Cecil vroeg de regeering, wat zij wel denkt van deze beschuldigingen te gen Italië en welke stappen zij denkt te nemen. Halifax, de lord grootzegelbewaarder, antwoordde namens de regeering: Inchen de berichten inderdaad juist blijken, indien Italië gas gebruikt heeft of gebruikt tegen non-co>mbattanten en zelfs tegen de militaire strijdkrachten van een volk, dat tegen dergelijke aanvallen zonder verdediging is, dan zal de heele beschaafde wereld zich aansluiten bij de moreele veroordeehng en de verontwaar diging, welke hier tot uiting zijn gebracht. In antwoord op vragen inzake het ge bruik van strijdgassen door Italië in Abessynië verklaarde Eden in het En gelsche Lagerhuis dat deze kwestie 23 Maart door de oommissie van dertien te Londen is besproken, die besloot de klachten van de regeering van Abessynië over te brengen aan de Italiaansche re geering en deze te berinneren aan de protocollen van Genève van 1925. Zoodra het antwoord van de Italiaan sche regeering ontvangen zal zijn, zal de Britsche regeering zoo spoedig mogelijk trachten, den toestand te veranderen. GtWS Overal bij Apotheken en Drogisten 12 stuks in koker 52 cent, 3 stuks in zakdoosje 20 cent. Nederlandsch Fabrikaat DE KEERZIJDE VAN DE OORLOGS- NERVOSITEIT IN NOORD-AFRIKA. Egypte krijgt een uitstekend wegennet. Een directe verbinding Caïro-Jeruzalem. Onze V.P.B.-correspondent te Gaïro schrijft: Ergens in een verloren boekje der Egyptische dagbladen verscheen de mede- deeling, dat de spoorlijn naar Mersa Mat- roeb thans voor het publiek is openge steld. In Europa zal men aan bovenstaand be richt wel geen aandacht besteed hebben. Voor den gemiddelden Europeaan zegt het zelfs niets, dat men in de nabije toe komst van Qaïro in weinige uren over een schitterenden autoweg naar Alexandria kan rijden. En toch verbergen zich achter deze berichten, die door vele andere aan gevuld warden, belangrijke feiten', die vooral de strateeg, die de Egyptische landkaart bestudeert, naar hun ware be- teekenis zal weten te schatten. Een ge volg van de oorlogsnervositeit is n.l., dat men plotseling heeft ingezien, dat het mogelijk moet zijn troepenverschuivingen in Egypte met grooten spoed te doen plaatsvinden. Zonder deze vrees voor den oorlog zou den deze wegen, dus de directe verbin dingen tusschen alle belangrijke punten van Egypte, niet aangelegd zijn. Nu had men plotseling haast. Voor Egypte betee- kent bet intusscben een grooten vooruit gang. Tot nog toe was b.v. Alexandrië door een jammerlijk slechten weg, die bij eeni- gen regenval oogenhlikkelijk onbegaan baar werd, met Caïro verbonden. Op de zen weg liepen oude en jonge muildieren, ezels, paarden en kameelen, die tot voor eenige maanden geleden het geheele Egyptische transportwezen verzorgden. Op het oogenhlik is een uitstekende weg in het Nijldal aangelegd. Overigens zal men dezer dagen een aanvang maken met den aanleg van een weg, die Gaïro met Jeruzalem zal ver binden. Tevens staat nog een trans- Sinaï-weg opi het programma, die van Suez uit door de woestijn loopt. De we genbouwer, die slechts Europeesche om standigheden kent, zal zich met zorg af vragen, hoe men goede wegen in woestij nen, die hier bovendien nog het nadeel hebben zeer zandig te zijtn, kan aanleggen. Dit probleem heeft zich eenvoudiger laten oplossen dan men oorspronkelijk dacht. Men heeft n.l. machines geconstru eerd, die in staat zijki, het voorhanden zijnde zand op de plaats zelf met beton te vermengen. Het meest belangrijke ma teriaal heeft men dus zoo bij de hand. Op het wegdek, dat van dit materiaal wordt samengesteld heeft men slechts een paar stoomwalsen los te laten, om het beton hard te maken. Reeds na 4 of 5 dagen kunnen liche wagens deze wegen berijden en spoedig daarna kunnen ook de zwaar ste vrachtautomobielen er over heen ja gen. Helaas is echter op het oogenblik de toestand nog zoo, dat de betonmachines en stoomwalsen enkel en alleen in functie zijn, omdat uit strategische overwegingen wordt aangenomen, dat op zekeren dag deze wegen noodig zullen zajin. (Nadruk verboden.) DE „VERKIEZINGEN" IN DUITSCHLAND. De 99 procent. Het gerucht gaat, dat alle blanco-stem^ biljetten, d.w.z. alle biljetten, waarop de kiezer geen kruis had gezet, zijn meege teld als stemmen voor Hitier. Bevoegde kringen weigeren dit gerucht te dementeeren. Men merkt op, dat de kie zer, die uitdrukking wilde geven aan zijn oppositie, „Neen" op zijn biljet had moe ten invullen, doch in dit verband dient er op gewezen te worden, dat de eenige wijze om zijn stem aan Hitier te geven, hierin bestond, dat men een kruis er op zette. Degenen derhalve, die een dergelijk kruis niet zetten, konden aannemen, dat zij een ongeldig biljet in de bps stopten. Overigens kan er op worden gewezen, dat de manier, waarop de stemmen ge teld werden, gedurende de publicatie der uitslagen werd gewijzigd: Tot negen uur 's avonds publiceerde het ministerie van propaganda de resultaten met de formu le: „Geldige stemmen, ongeldige stemmen" Van negen uur af werd deze formule ver vangen door de woorden: „Voor den Füh- rer, tegen den Führer". Japansche troepen gebombardeerd. Het Kwantoenleger meldt, dat gisteren 2 Buiten-Mongoolsche vliegtuigen bom men hebben geworpen en mitrailleurvuur hebben geopend op Japansch-Mandsjoe- rijsche gemotoriseerde troepen, die langs de grens patrouilleerden, 80 km. ten Zuid- Westen van Boeirnor. Eén soldaat werd dientengevolge ge dood en vier andere werden gewond. LANGERE DUUR DER EERSTE OEFENING IN INDIE. Dienstplichtigen der zeemacht blijven 18 maanden. Door de regeering is aan den Volks raad met verzoek om advies, aangeboden het ontwerp koninklijk besluit, behelzen de eenige belangrijke wijzigingen in het dienstplichtbesluit voor Ned.-Indië, waar bij onder meer de duur van de eerste oefening voor dienstplichtigen bij de zee macht van ten hoogste 5Vt, 9 en 12 maanden, voor allen gebracht wordt op ten hoogste 18 maanden. 'Het ligt in het voornemen om zoo danige maatregelen te treffen, dat bij vaststelling van het besluit, conform het thans ingediende ontwerp, het gewijzigde dienstplichtbesluit reeds op de Juli- ploeg 1936 der zeemacht van toepassing zal zijn. In dat geval zal dus, aanvan gende met genoemde ploeg, welke 2 Juli onder de wapenen moet komen, de hier boven aangegeven verlengde tijdsduur der eerste oefening bij de zeemacht (welke op de volle 18 maanden zal worden ge steld) worden ingevoerd. OPBRENGST P.T.T.-BEDRIJF. De verwachtingen overtroffen. De diensten der P. T. en T. hebben over de maand Februari j.l. in totaal op gebracht f5.457.150 (f69.865 meer dan vorig jaar en f47.050 meer dan de be- grooting). Voor de eerste twee maanden van het jaar te zamen bedroeg de opbrengst in totaal: f 11.080.603 (f44.724 meer dan vorig jaar en f 132.903 meer dan de be grooting). ORGANISATIE VAN DE VLIEGTUIG INDUSTRIE. Beslissing van de Regeering spoedig te verwachten. Naar de Telegr. verneemt, is thans bin nenkort de beslissing der regeering te verwachten nopens de toekomstige or ganisatie van de Nederlandsche vliegtuig industrie. Het blad meent, dat reeds tijldens de voorbesprekingen, welke geruimen tijidin beslag hébben genomen, het denkbeeld van een nationale vliegtuigindustrie, waarin alle Nederlandsche constructeurs zouden samenwerken, is losgelaten en dat de oplossing o.m. gezocht is 'in de richting van een centrale organisatie Voor het uit eindelijk bestudeeren van projecten, het plaatsen van orders en het normaliseeren van bepaalde onderdeelen der productie. Binnenland. Voor autobusdiensten naar het buitenland geen vergunning noodig? De nieuwe Zeppelin boven Nederland. Het nieuwe collectieve contract in de bouwvalkken. Buitenland. Vandaag Hitiers voorstellen verwacht. Het vreeselijk bombardement van Harrar. Verontwaardiging in Engeland. De verkiezingen in Duitsdhland van Zon dag il. WIJZIGING IN DE MIDDELENWET VAN 1935. Een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijziging van de Midde- lenwet-1935 heeft ten doel onder de ra ming der middelen voor bet dienstjaar 1935 alsnog op te nemen: f 2 millioen als opbrengst van de Doode-hand-belasting, f 13 millioen als opbrengst der verhoo ging van de tijdelijke opcenten op de In komstenbelasting, f 1.500.000 als op brengst der verhooging van de tijdelijke opcenten op de Vermogensbelasting. Voorts moet de raming van de op brengst van den wijnaccijns verlaagd worden met f400.000 als gevolg van de verlaging van de tijdelijke opcenten op den wijnaccijns, terwijl ten slotte wegens de op 1 November 1935 ingegane ver laging der loodsgelden de raming van de opbrengst daarvan verlaagd moet wor den met eveneens f400.000. FABRIKANTEN VAN BETER SCHOEISEL. Verzoek om steun afgewezen. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart heeft aan de fabrikanten van schoenen van betere kwaliteit, die een verzoek om steun hadden gedaan, geant woord dat de voornaamste oorzaak van de moeilijkheden bij den afzet op de bin nenlandsche markt moet worden gezocht in de onderlinge concurrentie van de schoenfabrikanten. De beteugeling daar- dan ligt volgens zijn meening, geheel op den weg van de schoenfabrikanten zelf. Verder merkt de minister op dat, in dien invoerconsenten zijn overschreden, dit vermoedelijk ligt aan de bij handels verdrag voor bepaalde landen vastgestel de extra contingenten, o.a. voor Zwitser land en Duitschland. De minister wijst er op dat bij toe kenning van extra contingenten zoowel met de situatie van de industrie op de binnenlandsche markt als met andere essentieele Nederlandsche belangen reke ning wordt gehouden. De contingentee- ring heeft aan de schoenindustrie een aanzienlijke steun verleend, het aandeel der Nederlandsche schoenindustrie in het binnenlandsche verbruik is van 60 pet. in 1931 tot 84 pet. in 1934 gestegen. De minister kan dn verband met een en ander niet aan het verzoek voldoen. „DER STÜRMER" IN DE KALVERSTRAAT. Zoo mogelijk komt er een strafvervolging. In antwoord op desbetreffende vragen, van den heer Boon deelt Minister Van 'Schaik mede, dat inderdaad in het perceel Kalverstraat no. 7 te Amster dam, waar sinds begin Januari 1936 ge vestigd is de sigarenwinkel „Het Neder landsche Sigarenbedrijf de Driehoek", naast N.S.B.-materiaal ook verkrijgbaar is geweest het Duitsche weekblad Der Stürmer van Julius Streicher te Nürn- berg. Echter werd dit orgaan volgens de afgelegde verklaring alleen verkocht aan klanten, die speciaal om het blad vroe gen; aan Duitschers, die naar Duitsche tijdschriften informeerden, zou echter te kennen zijn gegeven, dat het blad voor handen was. De betrokken verkoop, die naar het schijnt niet vóór Februari 1936 is begonnen, is inmiddels stopgezet. Er bestaan geen aanwijzingen, dat de verkoop met medeweten van de leiding der N.S.B. heeft plaats gehad. Volgens verkregen inlichtingen is de uitvoer van Der Stürmer door de Duit sche Regeering niet verboden. Ter zake van de verspreiding van het blad van Februari 1.1. no. 9 wordt een gerechtelijk vooronderzoek uitgelokt, waarna, zoo mogelijk, een strafvervolging zal worden ingesteld. Het noodige is ver richt, opdat bij verdere verspreiding van Der Stürmer in ons land onverwijld wor de ingegrepen. HET COLLECTIEVE CONTRACT IN DE BOUWVAKKEN. Thans door de drie arbeidersorganisaties aanvaard. Nu ook de Nederlandsche R.K. Bouw vakarbeidersbond zich met overgroots meerderheid heeft uitgesproken voor aan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1