EERSTE BLAD Mannen en beginselen. Buitenland. De komende voorstellen van Hitier. De oorlog in Abessynië. Binnenland De salarissen van de rijksambtenaren. De overval op onze ambulance. Belangrijkste Nieuws ZATERDAG 28 MAART 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 152 Bij contract belangrijke kop ting. Uit de Provincie tJitg.N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Ëmergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèquo en Girorekening 41455 Pijtofesp Mictóelfeyrf! IQBKHANÖBfe I, l FANQY, Lftpp Sufg 8 18, T§j. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes »n Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cont, Adyertsr.tiön 30 cent per regel, Ingest)inter, ffledefieeliagês 68 een* PP? regel, Kleine AdvêPlefiiiift 8if}§>e&k§ en Vfijflag* §.-75, Pij VQUruithfiialiflg. Ofipc? letter of mëlië }§M Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nu ruim 60 jaar geleden was in de pers de vraag aan de orde, hoe het Itwam, dat de conservatieve partij zoo weinig invloed uitoefende, De heer Wintgens, lid van de Tweede Kamer en volgens Groen van Prinsterer een van de bekwaamste leden der con servatieve richting, schreef dit toe aan het gebrek aan leiders en het gemis van een hechte organisatie, w Groen was het met deze opvatting niet eens. Ik kan niet toegeven, zoo schreef hij, dat de oorzaak gelijk men beweert in het gemis van een bekwamen leider moet worden gezocht. Aan mannen van be kwaamheid heeft het der conservatieve partij niet ontbroken en ontbreekt het haar ook thans niet. Haar ontbreekt een eigen beginsel. In een eigen beginsel ligt, al zou iemand alleen staan, de oorsprong en de sterkte eener partij. In een eigen begin sel, dat zich zoodra het noodig is, in een leider belichaamt, die zelf door het be ginsel geleid wordt. De conservatieve partij wordt mede- gesleept door het liberaal beginsel, door de gemeenschappelijke locomotief. Wat baat het of er iemand meer in den trein zit De juistheid van wat Groen hier be toogde heeft men in den loop der tijden bij verschillende partijen kunnen waar nemen. Wij denken aan de liberale partij hij wie het aan leiders niet ontbrak en die toch telkens door meer links staande partijen werd meegesleurd. Wij zouden echter al zeer onverstandig doen, door bij het lezen van dit woord van Groen alleen naar anderen te zien. Het heeft ook ons wat te zeggen. Aan mannen van bekwaamheid ont breekt het de Antirevolutionaire partij niet. Met dankbaarheid mogen wij op zien naar mannen als Dr Golijn en an deren in wie het Antirevolutionaire be ginsel belichaamd is en wier bekwaam heid door niemand wordt ontkend. Dat is van groote beteekenis. Maar toch mag niet uit het oog wor den verloren, dat dit niet het voornaam ste is, maar dat voor alles noodig is het leven uit en het vasthouden van het eigen beginsel. En het is temeer noodig nu van ver schillende kanten met zoo groote kracht het Führer-princiep, het leiders-beginsel wordt gepropageerd. Wat redding kan brengen, zoo wordt verkondigd, is niet het voeren van een vaste beginsel-politiek, maar het blinde lings volgen van een leider, die den weg naar een nieuwe toekomst kan banen. En men ziet niet, of wil niet zien, dat zulk een leider op zijn beurt geleid wordt door heillooze beginselen. Nu vooral is het daarom noodig en dit geldt in 't bijzonder voor onze jongen menschen dat de studie der beginselen niet veronachtzaamd wordt. Het heil- of hou-zee geroep voor een leider kan op een oogenblik grooten in druk maken. Maar werkelijke kracht wordt alleen verkregen door het hebben en het kennen van een eigen beginsel. Voor het midden van Mei niet in behandeling Naar van wèl-ingelichte zijde wordt vernamen, zijln de tegen-vaorstellen, wel ke von Ribbentrop Dinsdag a.s. naar Londen zal brengen, een uitwerking van de voorstellen van Hitler van 7 Maart in een „nauwkeurigen en constructieven vorm". De in overeenkomsten van 19 Maart voorziene besprekingen tusschen de Fran- sche, Belgische en Britsche generale sta ven zullen waarschijnlijk over een dag of tien beginnen. Men meent te weten, dat Eden en von Ribbentrop het er over eens waren, dat geen algemeene bespreking van de tegen voorstellen van Hitier zou dienen plaats te vinden (aannemende, dat de kloof tus schen Frankrijk en Duitschland kan wor den overbrugd) voor medio Mei, wanneer de Fransche verkiezingen achter den rug zullen zijn, Ntor thans wordt bevestigd, hebben de Britsch-JDuitsche besprekingen gister ochtend den Engelsehen den indruk ge lgeven, dat de nieuwe voorstellen van Duitschland er op gericht zullen zijn, de uiteenloopende opvattingen nader tot el kaar te brengen in een tusschenperiode. Eden heeft er wederom op gewezen, dat Duitschland noodzakelijk: een geste in deze richting moet doen. Von Ribbentrop is gistermiddag per vliegtuig naar Berlijn vertrokken. HITLER SPREEKT BIJ KRUPP VOOR 100.000 ARBEIDERS EN EMPLOYé'S. De grootste betooging der verkiezings campagne heeft zich gistermiddag te Es sen in de enorme locomotievenhal der Kruppfabrieken afgespeeld. Naar schat ting stonden hier 100.000 toehoorders, hoofdzakelijk arbeiders en employé's op gesteld, toen rijksminister Göbbels met enkele woorden het sein gaf, waarop in •het geheele Duitsche rijk de vlag zou ge- heschen worden. Even later begonnen de sirenes te loeien en werd een minuut van stilte in acht genomen. Hitier begon zijn rede met uiteen te zetten, dat hij voor deze groote betooging juist deze bijzondere plaats had uitgeko zen, omdat er geen betere symbolische plaats te bedenken was om het woord tot de Duitsche arbeiders te richten. Hier bevindt men zich in de smidse, waar ge werkt wordt voor alle gebieden des levens en ook voor de beveiliging van de onaf hankelijkheid. In het binnenland mag geen bourgeoisie en internationaal proletariaat meer be staan, zij mogen elkaar niet bestrijden, maar moeten samenwerken aan hetzelfde doel: het Duitsche volk. Ook Hitier be hoort tot geen klasse, stand of partij. Hij heeft geen landgoederen of fabrieksaan- deelen. Alleen het volk bestaat voor hem. Voortgaande zette Hitier uiteen, dat dezelfde principes, die in het binnenland toegepast worden, ook gelden ten aanzien van het buitenland. Ook hier is de een niet minder dan de ander. Het interes seert Duitschland niet, wat de andere le den van Europa in eigen huis doen, maar Duitschland wenscht ook baas te zijn in eigen huis. Duitschland heeft geen be langen in Frankrijk of andere landen, maar zij hebben ook geen belangen in het Duitsche land. Ik heb geen militaire verdragen geslo ten, maar wanneer Europa zich in mili taire verdragen verstrikt, dan wil ik in Duitschland de souvereiniteit over het ge heele rijk verzekerd weten. Laat men niet spreken van de heilig heid van verdragen. Zijn er ooit meer verdragen geschonden dan in de jongste 17 jaren? Ik heb geen behoefte aan moeilijkheden met Frankrijk of eenig ander land. Daar toe heb ik geen tijd, mijn taak in het bin nenland is groot genoeg. Laat ieder in eigen huis zorgen voor rust en welstand, dan zal de internationale welstand van zelf volgen. Wanneer Zondag het Duitsche volk mij opnieuw de volmacht geeft in zijn naam te spreken, dan zal ik mijn nieuwe voor stel kenbaar maken, en dan moeten de andere staatslieden, wanneer zij meenen het weer te moeten afwijzen of met „sym bolische gestes" en dergelijke te moeten aankomen, fatsoenlijk genoeg zijn om ook hunnerzijds hun eigen volken de vraag te stellen, of zij over 't voorstel van Duitsch land willen onderhandelen of niet. Bommen op Gondar geworpen. Guerilla-tactiek hervat. Italiaansche vliegtuigen hebben gister Gondar, gelegen ten Noorden van het Tsana-meer, gebombardeerd. Omtrent de uitwerking van het bombardement is nog niets bekend. Naar men zegt, zou ook het Italiaan sche consulaat zijn getroffen, zoomede de Fransche missie-statie. Of ook menschen- levens zijn te betreuren, is nog niet be kend. De troepen van maarschalk Badoglio treffen voorbereidingen voor de omsinge ling van het bergachtige gebied van Tzel- lentig en Semien, door een soortgelijke manoeuvre als die, welke een einde heeft gemaakt aan den tegenstand der Abes- synscbe strijdkrachten in Tembien. Tzellentig en Semien, in het Oosten be grensd door de Takkaze, zijn van die zijde ontoegankelijk. Na de Takkaze te zijh overgetrokken, zakken de Italianen naar het Zuiden af, in de richting van Gondar, de voornaamste stad in dit gebied. Italiaansohe ingenieurs hebben een stalen brug van 210 meter over de Ta- kazze geslagen, waarlangs ieder uur sol daten, machinegeweren, gesohut, munitie enz. naar den anderen oever worden ge transporteerd, waar schijnbaar een nieuw 1 steunpunt wordt gemaakt. HEVIGE AARDBEVING IN TURKIJE. Een vreeselijke aardbeving heeft de Turksche provincie Kara, aan de Rus sische grens gelegen, geteisterd, Verscheidene personen zouden zijn ge dood en meer dan honderd andere ge wond, Een groot aantal hulzen is verwoest. De bevolking is gevlucht. De Duitsche vliegers boven Straatsburg streng gestraft. In verband met in de dagbladen ver schenen berichten, volgens welke op 23 Maart twee Duitsche militaire vliegtuigen boven Straatsburg hebben gevlogen, is na onderzoek gebleken, dat de vliegtuigen twee eendekkers waren, schoolvliegtuigen die niet van fototoestellen zijin voorzien. De beide piloten zijin streng gestraft op bevel van den rijksminister van lucht vaart. Korte Berichten. Vandaag zal Mussolini een campag ne ter bestrijding van de tuberculose ope nen, die verscheidene dagen zal duren. In Upsala, de oude universiteitsstad in Zweden, heerscht op het oogenblik een ware kattenplaag. Het aantal zwervende katten is legio. De gemeenteraad heeft besloten een bijzondere belasting van de huiseigenaren te heffen, uit de opbrengst waarvan de kosten van den strijd tegen de plaag zullen worden bestreden. MINISTER SLINGENBERG OVER DEN TOESTAND. Geen reden int optimisme, maar niet wanhopig. De minister van sociale zaken, Mr M. Slingenberg, heeft Donderdagavond voor de Leidsche studentenvereeniging voor sociale lezingen een lezing gehouden over „Het samenstel van regeeringsmaatrege- len tot bestrijding van de werkloosheid en haar gevolgen". Aan het slot van zijn rede stelde spr. de vraag of de toestand wanhopig is of dat er perspectieven zijn. Wanhopig acht de minister den toe stand niet en hij wees daarbij er op, dat de kostprijzen in de Europeesche landen elkaar naderen. Hij wees voorts op toe nemende activiteit van tal van indus trieën en vele gunstiger jaarverslagen over 1935. Er is geen reden tot optimisme, maar evenmin mag men zeggen, dat de aanpas singspolitiek van het kabinet-Colijn heeft gefaald. Notariaat. Bij K. B. is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Roermond, ter standplaats gemeente Thorn, G. J. H. M. Hendriks, candidaat notaris te Boxtel. Burgemeesters. Bij K. B. is met ingang van 15 April 1936 benoemd tot burgemeester der ge meente Nieuwveen de heer J. A. Bak huizen te Leimuiden. De heer Bakhuizen is thans reeds bur gemeester en secretaris van de gemeen ten Leimuiden en Rijnsaterwoude, zoodat in de toekomst drie gemeenten aan zijn zorg zullen worden toevertrouwd. Deze benoeming moet worden opgevat als een bezuinigingsmaatregel van de regeering, daar Nieuwveen tot dusverre een eigen burgemeester had. De pensionneering van het spoorwegpersoneel. De Protestantsch-Ohristelijke Bond van spoor- en tramwegpersoneel en de Centrale Bond van spoor- en tramweg personeel hebben zich verklaard voor de reeds gepubliceerde punten in zake de pensionneering van het spoorwegperso neel, waaromtrent tusschen de directie der Nederlandsche spoorwegen en den pensoneelraad overeenstemming was ver kregen. De Baconrechten op de binnenlandsche markt. De Nederlandsche Industrie- en Han- delsraad voor Land- en Tuinbouw heeft aan den minister van Landbouw en Vis- scherdj een telegram gezonden, waarin wordt verzocht de beperkende bepalingen, welke tot dusver golden ten aanzien van binnenlandsche bemoeiingen der bacon- zouters voorshands in vollen omvang te handhaven, in afwachting van een nader in te stellen grondig onderzoek. VAN VERSCHILLENDE AANGEKONDIGDE MAATREGELEN WORDT AFGEZIEN. In de vergadering van de Centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken van Woensdag 25 Mrt deelde de voorzitter mede, dat de regee ring onder meer op grond van de desbe treffende aanbevelingen van de Centrale commissie besloten heeft: A. het denkbeeld van de herziening der jeugdsalarissen voorloopig prijs te geven; B. af te zien van het voornemen de lVs millioen, welke de 5 pet. salarisverlaging meer opbrengt, dan de na aanvankelijk bij het wetsontwerp tot bezuiniging op de openbare uitgaven noodig geoordeelde tien millioen der salarisverlaging, te be stemmen voor een herziening der salarisregelingen; G. eveneens af te zien van het voorne men om thans de salarisschalen met n- jaarlijksche verhoogingen om te zetten in schalen met uitsluitend tweejarige verhoogingen. De regeering acht het namelijk ge- wensoht, dat voor het oogenblik eeni- ge rust zal heèrschen rond om de salarieering van het rijkspersoneel, doch is voorne mens in den loop van 1937 te overwegen of alsdan een algemeene herziening van het bezoldigingsbesluit 1934 ter hand zal dienen te worden genomen. De regeering acht geen voldoende aan leiding aanwezig om den-ingang der 5 pet salarisverlaging, welke voor de ambtena ren op maand- en weekloon in de gemeen ten der vierde klas eerst op 1 Januari 1936 is gesteld, naar een nog later en da tum te verschuiven. De achtste overspanning van de Moerdijkbrug. Naar verluidt zal de achtste overspan ning voor de nieuwe Moerdijksche brug op Donderdag 2 April van de werf van Penn en Bauduin te Dordrecht naar het Hollandsch Diep worden vervoerd. De Wit's Transportbedrijf uit Rotter dam zal wederom het vervoer verzorgen. Het Ned. Roode Kruis vraagt nadere inlichtingen. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis heeft zich telegrafisch gewend tot den gezant van Frankrijk te Addis Abeba, den heer Bodart, die op verzoek van de Nederlandsche regeering zich bereid heeft verklaard de beharti ging van de belangen van de Nederland sche ambulance in Ahessyië op zich te nemen, met een verzoek om nadere in lichtingen omtrent het lot van onze am- bulace, zulks in verband met de berichten, welke den laatsten tijd in de pers zijh gepubliceerd, speciaal betreffende het lot van de heeren Van Schelven en Veene- klaas. FINANCIERING VAN DEN STEUN AAN WERKLOOZEN. Geen aanleiding ander systeem te kiezen. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer over de begrooting van het Werkloosheidssubsi- diefonds voor 1936. Wij lezen er o.a. in: De leden, die de opmerking maakten, dat de verlaging van het subsidiepercen tage van 90 pet. met 5 pet. de gemeenten, die reeds de hoogste uitgaven, althans in percenten uitgedrukt, voor werkloozen- zorg moeten doen, het zwaarst zal tref fen, wijzen er zelf reeds op, dat de be voegdheid blijft voorbehouden om, onder bepaalde omstandigheden, aan gemeente besturen een extra-subsidie toe te ken nen, waardoor het subsidie-percentage kan stijgen tot 99. Aan deze bevoegdheid wordt in het algemeen toepassing gege ven in gevallen, dat de eigen middelen der gemeenten ontoereikend zijn om een aan de tijdsomstandigheden aangepast budget in den gewonen 'dienst sluitend te maken. De Regeering kan de meening niet dee- len, dat er een groot gevaar in gelegen is, dat de besparing op de kosten van werkloosheidszorg voor een deel aan de gemeenten ten goede zou komen. Integen deel acht zij' '!t alleszins billijk, dat 'n deel van de besparingen, welke worden ver kregen door maatregelen, die vaak zeer 1 moeilijk zijn door te voeren, het budget Binnenland. Financiering van den steun aan werk- loozen. De salarissen van de rijksambtenaren. Duitsch legervliegtuig boven Venlo. Buitenland. De komende voorstellen van Hitier. Rede van Hitier te Essen. Weer luchtbombardementen in Abessynië Aardbeving in Turkije, van de gemeenten zelf helpt versterken. De juistheid van de opmerking, dat deze maatregelen buiten verlaging van steun- normen en van de loonen bij de werkver schaffing alleen zouden kunnen bestaan in het staken van de werkverschaffing, moet worden ontkend. Ook de regeering staat op het stand punt, dat werkverschaffing beter is dan steunverleening, maar het exorbitante bedrag dat de werkloosheidszorg van de overheidskassen vordert, moet binnen zekere perken worden gehouden. In de gemeenten, die in het Peelgebied zijn ge legen, is er voldoende werkverschaffing. Er bestaat geen aanleiding voor de financiering der werkverschaffingen een ander systeem te kiezen. De kermis te Oud-Vossemeer. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad besloot de Raad met 4 tegen 3 stemmen de kermis weder op de gewone wijze te doen houden. Vreeselijk liefdesdrama aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Ter gelegenheid van de jaarmarkt in de grensgemeente Stekene vroeg de 28- jarige A. de R. aldaar aan het 25-jarige meisje M. van G. om mee te gaan ter kermis. Een maand te voren had het meisje den jongen man zoogenaamd af gezegd. Hij wilde echter blijkbaar de kennismaking hernieuwen. Op een wei gerend antwoord heeft hij haar toen met een mes gestoken in de hartstreek, ter wijl ze daarna nog een tiental messte ken opliep. De dader heeft de vlucht ge nomen en zich een uur later door middel van een scheermes van het leven beroofd. Het meisje werd door voorbijgangers ge vonden, die onmiddellijk geneeskundige hulp inriepen. Men vreest voor haar le ven. Het bloedige drama verwekte groote ontsteltenis onder de grensbevolking. (T. Crt.) Middelburg. In de Bogardzaal werd de 19e jaarvergadering- gehouden van de afd. Middelburg van de Geref. Vereen, voor drankbestrijding. Dhr Loof, secre taris, gaf een uitvoerig jaaroverzicht. De afd. telt nu 69 leden en 24 donateurs. Da M. Vreugdenhil te Meliskerke sprak over: Wat mag, moet nog niet. Door verschillende afgevaardigden van andere vereenigingen werden waardee- rende woorden gesproken. Aangename afwisseling bracht de zang van Mevr. Louisse, begeleid door dhr Feij en decla maties van dhr Tevel. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op een advertentie in dit nummer betreffende het op te richten gedenkteeken van wijlen H. M. de Ko ningin-Moeder. Het staat wel vast dat het gedenkteeken komt. Maar men zal het er over eens zijn, dat het een waar dig monument behoort te worden. Wijlen H.M. Koningin Emma had de liefde van ons volk, zooals zij ook dat volk lief had. Het comité zal het zeer op prijs stellen als aan die liefde ook uiting wordt ge geven hij het inteekenen op de lijsten, die zullen worden aangeboden. Goes. Het sloopen van vijf heerenhui zen aan de Huijgenstraat, 12 midden standswoningen, 2 winkelpanden en hotel gebouw aan de Heerenstraat te Voorburg met diverse bijgebouwen, werd door de Inspectie der Registratie en Domeinen aldaar, bij onderhandsche inschrijving opgedragen aan de heeren Hoornick Zoon te Goes. Genoemde werkzaamheden zijn noodzakelijk wegens onteigening in verhand met een aan te leggen viaduct. Kapelle. De jaarvergadering van de ARJA-club Kapelle-Biezelinge werd Vrij dagavond door den voorzitter, Ds A. M. Franssen, geopend met een welkomst woord allereerst aan den heer W. Bo- gaards, den 'heer F. P. de Graaf en de afgevaardigden van verschillende clubs. Uit het jaarverslag van den secretaris Paauwe bleek, dat met 17 leden was be gonnen en er nu 30 zijn. Er werden 8 vergaderingen gehouden. De penningm. A. de Regt meldde een saldo van f24. Hierna sprak de heer W. Bogaards over het gele gevaar. Spr. schetste eerst

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1