De besprekingen te Londen. DONDERDAG 26 MAART 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 150 De overval op de Nederlandsche ambulance. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland 0n-nationaal bedrijf. Staten-Generaal. De M. S.S.- gewoonte Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen fü.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden meaedeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder ietter oi motto iO.Sb. Bij contract belangrijke korting. Dr, van Schelven en Dr Veeneklaas gewond. Zeventien man van het bewakings personeel gedood. Aan -de „Maasbode" werd gisteren uit Addis Abeba geseind Dr van Schelven is bier aangekomen. Hij droeg een uniformjas, welke ver schillende gaten vertoonde, die door ko gels zijn veroorzaakt. De Nederlandsche ambulance-genees heer gaf een schokkend relaas over een vreeselijk treffen met een rooversbende, waarbij zeventien leden van het bewa kingspersoneel van zijn Roode Kruis- colonne waren gedood en hij zelf en Dr Veeneklaas waren gewond. Dr van Schelven is naar -het hospitaal vervoerd met wonden aan de borst en aan een zijner schouders. Hetgeen wij gisteren omtrent de ver wondingen van den dokter konden mel den aan de hand van zijn persoonlijk telegram aan zijn familie, zegt het blad, wordt hier dus bevestigd. En niet alleen dat, maar we moeten thans ook ^aanne- men, dat een ander lid onzer ambulance, Dr Veeneklaas, is gekwetst. Daar intusschen van dit laatste tot dusver van geen enkele zijde eenig be richt was gegeven, meenen wij te mogen aannemen, dat de kwetsuren van laatst genoemde van minder ernstigen aard zijn. Wat Dr van Schelven zelf betreft, ge lukkig zijn -de laatste week verschillende telegrammen ontvangen, waarin uitdruk kelijk verzekerd wordt, dat voor hem geen gevaar bestaat, anders zou men, na kennisneming van bovenvermeld tele gram ongerustheid over zijn toestand gaan koesteren. Thans mag wel worden aangenomen, dat de opneming in het hospitaal niets anders 'heeft te beteekenen, dan dat zijn wonden nog verzorging en rust behoeven om te kunnen genezen. Het mysterie van den overval is met dit alles intusschen nog verre van op gelost. Enkele feiten weten we thans, maar het waar en hoe, daaromtrent tas ten we nog steeds in het volste duister. In den laatsten brief, welken we van Dr van Schelven publiceerden en waarin hij vertelde van zijn belevenissen in het zwarte werelddeel, maakte hij- melding van 'een streek, welke als buitengewoon gevaarlijk berucht was en waar de Ne derlanders werden aangemaand met de revolver in de vuist voorop te gaan. Doch -dit was op den weg van Addis Abeba naar Dessie, terwijl de overval moet zijn geschied ergens tusschen Quoram en Dessie op den terugtocht uit de frontzone. Niettemin teekent die opmerking wel de groote gevaren, waaraan zelfs een Roode-Kruis-ambulance kan blootstaan in de onbeschaafde en vrijwel onbewoon de streken van het rijk van Haile Se lassie. Voorloopig zullen we ons hebben te houden aan de lezing, welke het tweede telegram uit Djiboeti verleden week van het geval gaf. Dat namelijk de colonne van Dr van Schelven, op haar terugtocht van het Tigre-front, ten Noorden van Waldia in een verlaten woestijngebied zou zijn aangevallen door een stam der beruchte Riaballa's of Azebougalla's. De roovers zijn blijkbaar zonder het geringste mededoogen te werk gegaan. Want anders is immers het betrekkelijk zeer groote aantal dooden onder het Abessijnsche bewakingspersoneel, dat door de regeering van den Negus aan de ambulance was toegevoegd, onverklaar baar. Verzet heeft men natuurlijk gebo den, daarop wijzen ook de wonden van de beide geneesheeren, doch tegen de vermoedelijke overmacht van de roovers, die de ambulance op het onverwachtst zullen hebben overvallen, zal men zich zeer waarschijnlijk niet tijdig genoeg heb ben kunnen te weer stellen, om een ge regeld gevecht te leveren, waarbij; al die slachtoffers zouden zijn gevallen. Een nader bericht meldt weer, dat Dr van Schelven zich als door een wonder in veiligheid kon stellen, doch dat een andere arts (dit zou dan Dr Veeneklaas zijn) werd gewond. Interview met Von Ribbentrop. Ward Price van de „Daily Mail" heeft een onderhoud gehad met den Duitschen ambassadeur Von Ribbentrop. Price vroeg of de ambassadeur hem enkele inlichtingen zou kunnen geven omtrent de nieuwe Duitsche voorstellen. Von Ribbentrop antwoordde: „Hierover wordt te Berlijn nog gesproken, op het oogenblik kan ik nog niet zeggen, welke voorstellen zullen worden toegevoegd aan het memorandum van den Rijkskanselier van 7 Maart, doch in ieder geval zullen deze vervuld zijn van denzelfden geest als de voorstellen van 7 Maart." In antwoord op de opmerking van Price, dat het Duitsohe antwoord vaag genoemd kan worden, verklaarde von Ribbentrop, dat Duitschland op het oogenblik in de verkiezings-campagne leeft; bijna voortdurend zijn alle minis ters afwezig. De verkiezingscampagne zal Zaterdag ten einde zijn en Zondag en Maandag zullen de leden van de regee ring zich meer intens met de interna tionale kwesties bezig houden. Price vroeg verder, welke reactie de voorstellen van de Locarno-mogendheden in Duitschland hadden. Von Ribbentrop zeide, dat deze voorstellen een betreu renswaardige terugval beteekenden tot de mentaliteit, welke Duitschland zooveel heeft doen lijden in den tijd na den oor log, n.l. de verdeeling van Europa in overwinnaars en overwonnenen. Het Duitsohe volk duldt dit niet meer. „Indien Flandin zegt, dat 'hij de aan wezigheid van vreemde troepen op Fran- schen bodem een ongehoorde onbillijkheid acht, dan kan ik slechts antwoorden, dat het Duitsche volk voor 100 pet. pre cies zoo denkt, ten aanzien van het Duit sohe gebied." Duitschland kon na het militair ver drag tusschen Frankrijk en Sowjet-Rus- land niet langer dulden, dat de dichtbe volkte westelijke provincies onbeschermd bleven. Von Ribbentrop en enkele andere leden van de Duitsche delegatie blijven tot Vrijdag te Londen, de overigen vertrok ken gisteravond weer naar Berlijn. De algemeene indruk is, dat mede in verband met de Fransche verkiezingen en de houding van Mussolini alles er op wijst, dat geen algemeene bespreking der Duitsche tegenvoorstellen zal kunnen plaats hebben voor half Mei. Von Ribbentrop heeft gisteren om drie uur een onderhoud gehad met den minis ter van buitenlandsche zaken Eden in bet gebouw van het Lagerhuis. Het schijnt, meldt Reuter, dat Eden door de Locarno-mogendheden niet be last is met onderhandelingen voor een voorloopige regeling, maar alleen om met de Duitschers te „praten". Volgens Havas zou Von Ribbentrop aan Eden in overweging hebben gegeven bij de Fransche regeering te interveniee- ren ten gunste van het sluiten van een permanent nonagressie-verdrag tusschen Duitschland en Frankrijk. HET VLOOTACCOORD ONDERTEEKEND. De vlootconferentie kwam gisteren in slotzitting bijieen ter onderteekening van het verdrag. De onderteekening geschiedde te 17,12 uur. De eerste die zijn handteekening onder de overeenkomst plaatste, was de Ameri- kaansche gedelegeerde, Norman Davis, en vijlf minuten later hadden alle vertegen woordigers, behalve die van Italië, Zuid- Afrika en Ierland, in alfabetische volgor de het verdrag geteekend. Tevoren was nog door verschillende ge delegeerden het woord gevoerd. Lord Monsell zeide in zijn rede, dat het verdrag hierin van de voorgaande ver schilde dat het geenerlei bepaling be vat betreffende een directe kwantitatieve beperking van de vlootbewapening, het geen hij diep betreurenswaardig noemde. Wij zijn evenwel ervan overtuigd, zoo zeide hij, dat indien alle voornaamste mo gendheden tot dit verdrag toetreden, alle gevaar voor een bewapeningswedloop op vlootgebied gedurende een bepaald aantal jaren zal vermeden worden. De Amerikaansche gedelegeerde, Nor- man Davis, die hierna het woord voerde, zeide het evenals Monsell te betreuren, dat het vlootverdrag niet verder ging, doch hij voegde hieraan toe, dat deze overeenkomst niettemin de grondslagen legt voor een nieuw gebouw. De Italiaansche gedelegeerde, Graudi, verklaarde, dat Italië het ten zeerste be treurt, dat het verhinderd is, het verdrag te onderteekenen. Grandi herinnerde er aan, dat hij1 bij' den aanvang van de con ferentie openhartig verklaard had, dat zijn regeering zich gedwongen zag, reke ning te houden met de positie van haar land wegens de houding van tal vin staten ten opzichte van het Itatiaanseh- Abessynisch conflict. Hij maakte nog een toespeling op het verdrag van wederzijdschen bijstand in de Middellandsche Zee, dat het Italiaansche volk diep gegriefd heeft. Naar eerst thans bekend wordt, is tijdens het gisteren op Jijiga ondernomen luchtbombardement het Egyptische Roode Kruis-station opnieuw door de Italiaan sche vliegtuigen opzettelijk met bommen bestrooid. Niemand van de leden van de Egyptische ambulance werd echter ge wond. Het schijnt dat het Italiaansche offen sief in het Zuiden thans begonnen is. De voorbereidingen voor dit offensief heb ben zeer langen tijd geduurd. Zij hebben een groote organisatie en het aanleggen van wegen van Italiaansch Somaliland naar Gorrahei en Gerlogoebi noodig ge maakt. MILITAIR INCIDENT TUSSCHEN SOVJET-RUSLAND EN JAPAN. Volgens uit Chabarowsk ontvangen be richten is een uit zeven personen bestaan de gewapende af deeling Japanners, ko mende uit Mantsjoerije, in 't Koentsjoen- gebied over de Sovjet-Russisch Mantsjoe- rijsche grens getrokken. D'e Japanners hebben, toen zij zich op ongeveer 250 m. over de grens (op Sovjet- Russisch gebied) bevonden, vuur gegeven op Sovjet-grensbewakers, die zij op on geveer 3000 m. van de grens opmerkten. Dle grensbewakers beantwoordden 't vuur. De Japanners werden gedwongen terug te keeren. Aan beide zlijden zijn doo den en gewon den te betreu ren. D'e Japanners hebben twee dooden achtergela ten. Direct na ontvangst van de berichten over deze incidenten te Moskou werd den Sovjet-ambassadeur te Tokio, Joerenef, opgedragen bij de Japansche regeering te protesteeren, een nauwkeurig onder zoek naar de incidenten te eischen, zoo mede een bestraffing der schuldigen, waarbij de Sovjet-Regeering zich 't recht voorbehoudt later nog eischen te stellen met betrekking tot schadeloosstelling. Het water in Pennsylvanië stijgt weer. Tengevolge van nieuwen zwaren regen val is het water in de Monongehela en in andere rivieren weer gestegen. In Pennsylvanië en in West-Virginië zijn weer uitgestrekte gebieden overstroomd. De aangerichte schade is groot, de her- stelarbeid wordt ernstig belemmerd. Te Pittsburgh staan sommige straten weer 'blank. 'Het totaal aantal dooden in de geteisterde gebieden is tot meer dan 200 gestegen. Korte Berichten. 1 Op het station Tultenango, in het mijndistrict van den staat Mexico, is een wagon met dynamiet in de lucht gevlo gen. 20 personen werden gedood en 60 gewond. Het station is grootendeels ver woest. Vannacht is een Fransch vracht schip tijdens de mist, vermoedelijk na een aanvaring gezonken. Van de uit 20 kop pen bestaande bemanning, weet men al leen, dat er 6 door een Spaansche boot zijn opgepikt. ARTILLERIE EN CAVALERIE GAAN MET GROOT VERLOF. Het vrijwillig verblijf in werkelijken dienst. De Minister van Staat, Minister van Defensie a.i., heeft een circulaire aan de burgemeesters doen toekomen betref fende het groot verlof aan dienstplichti gen. De minister deelt daarin mede, dat de maatregel van het langer in werkelijken dienst houden, bedoeld in art. 1 van het K. B. van 11 Maart j.l. niet zal worden toegepast op de dienstplichtigen van de artillerie en van de cavalerie, voor wie de eerste oefening op 28 Maart a.s. ein digt. Deze dienstplichtigen zullen der halve op laatstgenoemden datum in het genot van groot-verlof worden gesteld, voor zoover zij niet om een andere bij zondere reden in werkelijken dienst moe ten blijven. In een legerorder betreffende vrijwillig verblijf in werkelijken dienst machtigt de minister van Defensie den commandant, bij wiens corps dienstplichtigen langer in werkelijken dienst worden gehouden krachtens het K. B. van 11 Maart 1936 om aan groot-verlofgangers van hun corps te vergunnen vrijwillig in werke lijken dienst te komen voor den tijd, dien de verlengde werkelijke dienst nog zal duren, voor zoover zij anderen, voor wie de werkelijke dienst is verlengd en die spoedig met groot verlof zouden willen vertrekken, kunnen vervangen. De corpscommandant verleent de ver gunning slechts aan dienstplichtigen, die zich in verband met gedrag en wijze van In verband met het schandelijke pam flet dezer dagen vanwege de N.S.B. in honderdduizenden exemplaren in ons land verspreid, maakte de „Maasbode" de volgende zeer juiste opmerking: „Het is ordinaire knoeierij, waarover iedere Nederlander den schouder zou op halen, als wij niet, zooals minister Van Schaik dezer dagen terecht in den Se naat opmerkte, nu niet leefden tusschen duizenden en duizenden, die door velerlei omstandigheden zeer gevoelig zijn. Onevenwichtige menschen aldus prik kelen, als de heer Mussert in zijn ongure pamfletten doet, is even onnationaal als de oude propaganda der door hem na geaapte socialistische beweging." dienstvervulling een dergelijke vergun ning waardig hebben gemaakt. Aan de dienstplichtigen, die krachtens deze regeling vergunning krijgen tot vrij willig verblijf in werkelijken dienst, wordt niet toegestaan dezen dienst tusschentijds af te breken. Dit moet met nadruk onder hun aandacht worden gebracht. Zijn er dienstplichtigen langer in wer kelijken dienst gehouden, voor wie het naar het oordeel van den korpscomman dant van groot belang zou zijn om spoe dig met groot verlof te kunnen vertrek ken en is op 1 April voor hen nog geen gelegenheid ontstaan om te worden ver vangen, dan zendt de corpscommandant een opgaaf van hen aan den minister van Defensie, in welke opgaaf, bij eiken naam afzonderlijk, in het kort wordt ver meld, om welke reden vertrek met groot verlof voor den dienstplichtige van groot belang zou zijn. Overwogen zal dan wor den om dergelijke dienstplichtigen te doen vervangen door groot-verlofgangers van andere corpsen, voor wie geen plaats bij hun eigen corps beschikbaar is. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN BELG IE. Gistermiddag is in de Belgische Kamer de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken voortgezet. Oud-minister Carton de Wiart heeft hulde gebracht aan de maatregelen, ge nomen door minister-president Colijn, na Hitler's rede van 7 Maart. Oud-minister van Gauwelaert, leider van de Ylaamsch-Katholieken, heeft een reëele samenwerking tusschen België en Nederland aangeprezen. Hij achtte deze samenwerking een waarborg voor het be houd van den vrede. EERSTE KAMER. NATION A AL-SOCIALISTISCHE FINANCIEELE FANTASIEN. WAT WIL MEN NU EIGENLIJK? Wij' hebben gisteren reeds een kort verslag gegeven van de behandeling door de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geldleenin- gen ten laste van het 'Rijk. De heer de Marchant '(N. S. B.) verklaarde hierbij weer eens, dat de Staat niet paeer dan 1 pet. rente behoort te betalen, terwijl zij niet de verantwoor delijkheid voor de daden van een vooraf gaand 'bewind wenscht te dragen. Minister Oud merkte in verband hiermee op, dat de N.S.B.als zij het voor het zeggen zou krijgen, blijkbaar de leeningen van vroegere regeeringen niet zal erkennen, want zij zou redenee ren: Wij willen haar beleid niet sanctio- neeren. Maar dit is zuiver bolsjewistisch. (Gelach.) De heer de Marchant ontpopt zich als een volbloed bolsjewist. (Vroolijkheid.) De N. S. B. heeft in haar program staan, dat de staatsschuld moet worden afgelost. Dit is een nog veel solidere politiek, dan de re geering wil. Spr. zou diep zijn hoed afnemen voor den minister van finan ciën, wien dit zou gelukken. (Hilariteit.) Hij had zijn ooren gespitst op wat de heer d'Ansembourg heden zou zeggen, maar hij is diep ontgoocheld, want in- plaats van spr. het kunstje te leeren, hoe de schuld af te lossen, verkondigt de heer d'Ansembourg de bolsjewistische stelling: „Je moet je schulden niet be talen. (Gelach.) De Kamer neemt het wetsontwerp aan, met aanteekening, dat de N.S.B. tegen is. (Vroolijkheid.) De Defensie-begrooting. Vervolgens werd voortgegaan met de behandeling van de Defensiebegrooting. De heer van Embden (V.D.) ont popte zich als tegenstander, evenals Mevr. Pothuis-Smit (S.D.A.P.), die namens haar fractie verklaarde te spreken. De stemming begint wel te ver anderen bij de S.D.A.P., maar de stem- men blijven uit. Hoe verder Ge in de week komt, hoe meer de vermoeienissen en jachtige beslomme ringen van Uw dagtaak, in dezen ongun- stigen tijd nog meer dan anders, van invloed zijn op Uw spijsvertering en hoe trager Uw stoelgang wordt, waardoor steeds meer afval-stoffen zich in Uw ingewanden op- hoopen en Uw bloed verontreinigen, U zoo moe, zoo mat en zoo lusteloos maken. En als Ge dan 's Zaterdags Uw weektaak hebt beëindigd, dan voelt Ge U Zondags te moe, te mat en te landerig om van Uw welverdiende Zondags-rust te genieten. Maak het daarom tot een goede geregelde wekelijksche gewoonte eiken VRIJDAG en ZATERDAG één of twéé M.S.S.-cachels in te nemen, voordal Ge naar bed gaat. Uw haperende spijsvertering, Uw ver traagde stoelgang, zal zich dan herstellen. Uw met afval-stoffen gevulde darmen zullen zich zacht ledigen en vol welbehagen be merkt Ge, dat Ge U nu op Zondag-ochtend eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, zoodat Ge van dezen rust-dag zonder eenige belemmering naar Uw eigen opvatting kunt gebruikmaken. Dat Ge al Uw plannen kunt volvoeren, dat Ge U kunt ontspannen en kunt genieten, voor Uzelf, voor Uw gezin, voor Uw huisgenooten een zegen. En 's Maandags gaat Ge dan weer vol lust en energie aan Uw nieuwe week-taak. Volg dus de M.S.S.-gewoonle M.S.S.-cachets (ook wel genaamd t Laxeer- Akkerljes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes ol in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. Binnenland. Minister Colijn verdedigt de Defensie begrooting. Deze begrooting door de Eerste Kamer aangenomen. De uitvoer van aardappelen naar Enge land vrij. Treinontsporing bij' Barendrecht. Artillerie en Cavalerie met groot verlof. Onze ambulance in Abessynië. Dr van Schelven gewond? Buitenland. Bespreking met Von Ribbentrop te Lon den. Het vloot-accoord te Londen geteekend. De overstroommgen in Amerika. Incident tusschen Rusland en Japan. Dte heer Van G i 11 e r s (A. R.) voer de het pleit voor versterking van de weer macht. Niet een internationaal wetboek, maar onze eigen weermacht zal de houding der andere landen jegens ons in geval van een conflict bepalen. In de zichtbare uiting van den wil om onze zelfstandig heid en onafhankelijkheid tot het uiterste te verdedigen, schuilt een factor van uit eindelijk succes. Wij hebben het lot van het volk niet in handen, want God alleen beschikt hier over. Maar wij hebben een taak, hier en overzee. Vervullen wij- onzen plicht, dan kunnen wij het overige aan den Heere overlaten. D'e heer Janssen (R. K.) spreekt in denzelfden geest. De heer De Marchant (N. S. B.) betoogt, dat de dienstplicht algemeen moet zijn, maar dat daarnaast de geoefendheid om met wapenen om te gaan, een der eer ste rechten van den burger is. Geheel on voldoende is een oefentijd van 5V2 maand. Onze legermacht bestaat uit een veel te kleine kern. Spr. wenscht een lichting van 70.000 man, wat in oorlogstijd een leger van een millioen zal geven. Daarbij een oefentijd van 15 maanden. Spr. huldigt minister Colijn (al heeft deze bet tafellaken tusschen de regeering en de N. S. B. op 29 December doorgesne den), wegens d.e voorgestelde versterking van het materieel. Dat niet tevens bet contingent man schappen wordt vergroot, is een ernstige leemte in het wetsvoorstel. De heer W e r k e r (V. D.) is genood zaakt het woord te vragen, omdat zijn ge voelen afwijkt van dat van zijn fractiege noot. D'e internationale ontwapening is mislukt, helaas. Maar er moet nu worden gestreefd naar een internationale samen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1