De besprekingen te Londen. Stemming en stem. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Nieuwe overstroomingen in Amerika. Onze ambulance in Abessynië. Schoonmaak Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 25 MAART 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG Ne. 149 Binnenland M. S. S.-cachets had veel sterfte m. Het kan ook g een hoop an- er ondersoek ia op, geen raad waarom vleesoh- kan men het- .kooper diermeel vraag: wat voor is mengzout en Geen grooter h tijd (en trou- met levertraan, jen naam die op t. Zoo'n opgave lijkt dus ner- enten er niet hij teven wordt wat i ti aanloopje voor vandaag bespre- noemen: „hoogst aan de kippen- einig bekend en werkzaamheden ling en en wel roefstation voor /ageningen. ng te Rotterdam. 3 dienst in Den ngen verschijnen ste zijn over 1934 ?e zaken. Al deze a voor den prijs rnn de Algemeene Daag. Het is een .dzijden. Men kan apart verkrijgen sder. iet het Rijksland- V ee voederonder- Iet hoofddoel van in den veevoeder- dit geschiedt door ■lei monsters voe- ek bij dat onder- het jaarverslag, gezegd, dat dit gedroogde resten ien handel doopt ien naam vleesch- .'r geheel wat an- irdt gemaakt van chte en gestorven van de spieren, daardoor diermeel vleeschmeel daar it het lichaam be- ant echter kannen Ltten van cadavers 'aren en dan kan at het vet in dit uren bevat en dat ruikt. ■aar behoeft men metstoffen worden i gedood. Diermeel te gebruiken, voor ivoer raad ik het iel goedkooper dan jproduct is van de (Liebig, Bovril en een geval diermeel pen. Toch blijkt uit t herhaalde malen s het ook nog lang fie, want als zoo- vleeschbeenderen- vleeschbeenderen- Iriegelijke naam is iet wat vleeschres- ilte in zulk meel is jehalte laag, terwijl ;ehalte veel hooger diermeel bevatten anderen rijstemeel oeven besproken is e vrije vetzuren in in terdege op letten deze vrije vetzuren in het gemengde s het voer van de vaak duurste ele- TE HENNEPE. ik betreffende, kun- ïé's worden gezon- pe, Diergaardesingel 'ostzegel voor ant- ad vermelden. WEERBERICHT. en avond van 25 ïatige winden uit O. i bewolkt, weinig of Ier. «nmiddag 3 u Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f£.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f G.20, Losse nummers 5 cent. Advertentiën Sö cent per regel. Ingezonden meaedeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fO.So. Bij contract belangrijke korting. niddag 3 u.: 750. >or fietsen ïin. De frontverandering van de S. D. A .P. ten opzichte van de weermacht heeft in breede kringen de aandacht getrokken, Uit de uitspraken van verschillende voormannen spreekt een duidelijk waar neembare kentering. Bij de behandeling van de Defensiebe groting in de Eerste Kamer heeft ech ter de heer de Savornin Lohman ge waarschuwd om niet te vroeg te juichen. Als het toch waar is, zoo zeide hij!, dat men op het standpunt staat, dat de ont- wapeningsleuze moet worden opgeborgen, dan begrijlp ik niet, dat men niet ten minste voor de begrooting van Defensie stemt. Wat hebben wij aan een dergelijke frontverandering, als hetgeen de Regee ring vraagt toch altijd te veel is? Het valt toe te juichen dat de „stem ming" veranderd is. Maar het komt niet zoozeer op de „stemming" als wel op de „stem" aan. Eens afwachten of straks bij; de stem ming over de Defensiebegroting de stem van de roode senatoren in overeenstem ming is met de stemming waaraan ver schillende voormannen uiting gaven. Duitschland kondigt tegen 31 Maart nieuwe voorstellen aan. De Duitsche ambassadeur, von Ribben- trop, heeft gisteravond den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, het voorloopig antwoord op het hem op 19 dezer overhandigde document der Lo- carnomogendheden ter 'hand gesteld. Daarin wordt o.a. gezegd: De Duits che rijksregee- ring moe,t al die bepalin gen van het voorstel der L o o a r n o m o g e n d h e d e n af wijzen, welke in staat zijn de eer der natie wederom te diffameeren of de rechts- gelijkheid in twijfel te trekken, resp. op te heffen. Wij zijn er van overtuigd, dat alle po gingen om door economische conferenties een verbetering tot stand te brengen van den socialen toestand der volkeren in Europa zoo lang vergeefsch zullen zijn als het niet gelukt aan de Europeesche volkeren zoowel als aan de politieke en economische leiders het gevoel te geven van een onvoorwaardelijke en voortduren de veiligheid. D'eze veiligheid kan echter slechts liggen in een voor langen tijd ge garandeerde vastheid van den vrede. Wanneer de Duitsche regeering gedwon gen is het haar voorgelegde voorstel voor een ontwerp verdrag der Locarnomogend- heden af te wijzen op al die punten, wel ke de eer en de rechtsgelijkheid van de Duitsche natie betreffen, gelooft zij ech ter ook gevolg te moeten geven aan het verzoek van de Britsche regeering door de indiening van mogelijke nieuwe voor stellen bij te dragen tot een oplossing van de Europeesche kwestie. Zij is echter in deze laatste week voor de verkiezingen technisch niet meer in staat een zoo omvangrijk werk gereed te krijgen. De Duitsche regeering zal Dinsdag 31 Mafrt haar standpunt, met positieve voorstellen aan de Brit sche regeering uiteenzet ten. Er loopen echter geruchten, dat het ge heel der tegenvoorstellen, welke Duitsch land Dinsdag zal indienen, reeds gereed is. Het is mogelijk, dat tijdens de enkele dagen, welke Rihbentrop nog te Londen zal doorbrengen, deze ontwerpen reeds het onderwerp zullen vormen van En- gelsch-Duitsche besprekingen. Blijkbaar probeert Von Rihbentrop En geland wat soepel te stemmen. Eden zal echter heel wat te krammen en te lijmen hebben, want Frankrijk blijft op zijn stuk staan. De houding van Frankrijk. In bevoegde Franse'he kringen bevestigt men dat de regeering vast besloten is de besprekingen te wei geren van eventueele Duit sche tegenvoorstellen, voort vloeiende uit besprekingen der Duitsche staatslieden, hetzij te Londen, hetzij te Berlijn, met vertegenwoordigers van En geland. Zooals Flandin in de Kamer heeft ver klaard, vormt het accoord van Londen één geheel, waarover niet nog eens kan wor den onderhandeld, en moet Duitschland de verantwoordelijkheid op zich nemen, het in zijn geheel te aanvaarden, dan wel te verwerpen. De Italiaansche regeering heeft den Locarno-mogendheden Frank rijk, België en Engeland doen weten, dat zij aan het te Londen opgestelde Looarno- accoord zooals dat in het Britsche witboek is neergelegd, niet eer haar goedkeuring zal kunnen hechten dan wanneer de sanc ties tegen Italië zullen zijn opgeheven. Volkenbondsraad verdaagd. De Volkenbondsraad is gisteren wel bij eengekomen, maar is al heel spoedig om formeele redenen verdaagd. Wel had de voorzitter mededeeling gekregen van een document, afkomstig van de Locarno-mo gendheden. Er was evenwel geen officieel beroep gedaan op den raad en één der onderteekenende mogendheden heeft be kend gemaakt, dat geen enkele beslissing was genomen. De raad werd niet uitgenoodigd, te han delen en ook werd geen beroep op hem gedaan krachtens art. 11 van het hand vest. De raad was van meening, dat het op treden van den raad geschorst moest wor den op grond van de besprekingen, die thans aan den gang zijn. Hij noodigde de regeeringen uit, hem thans op de hoogte te houden van de ontwikkeling dezer be sprekingen, en besloot weer bijeen te ko men, zoodra de omstandigheden aandui den, dat het wenschelijk is het onderzoek van de kwestie voort te zetten'. De onderhavige buitengewone zitting van den raad zal waarschijnlijk over een tiental dagen te Genève worden voortge zet. De luchtaanvallen. Het derde bombardement van D'jidjiga begon, naar van Ahessynische zijde werd medegedeeld, gistermorgen om half acht. Het werd uitgevoerd door een 20-tal vlieg tuigen en duurde 2 uur. Onder de bevolking zijn talrijke slacht offers gevallen, vooral vrouwen en kin deren. De Italianen wenscheni de Aibessijnsohe voorraden, die in deze stad zijn opgesla gen blijkbaar geheel en al te vernielen. Djidjiga ligt aan den weg naar Ber- bera, vanwaar de Aibessijnen al hun mu nitie en hun voorraden krijgen aan dit gedeelte van hun front. Te Addis Abeba zijn uit Quoram aan gekomen de Zweedsche Roode Kruis avia- teur, baron von Rosen en de leider van het internationale Roode Kruis in Abes synië, D'r Junod. Van beide waren gelaat en handen bedekt met brandwonden, ver oorzaakt door het mosterdgas, dat de Ita lianen hadden gebruikt hij hun luchtaan val op Quoram. Zij schetsten een vertegenwoordiger van de „United Press" de vreeselijke uren, die zij hadden doorgemaakt tijdens den lucht- raid op Quoram. Ook hun vliegtuig was verwoest, hoewel de machine was geca moufleerd. De Italiaansche verkenningsvliegtuigen waren namelijk op de hoogte van het feit dat hun toestel zich in de onmiddellijke nabijheid van Quoram bevond. Zij hebben toen een tiental bommen op de schuil plaats geworpen, waar de machine was verborgen. Bovendien werd het toestel met machi negeweren beschoten, echter zonder be schadigd te worden. Het vliegtuig werd daarna uit de schuilplaats te voorschijn gehaald, om den Italianen de Roode Kruis teekens op de vleugels en de fuselage te doen zien. Desniettegenstaande hebben de Italia nen opnieuw het vuur op het toestel ge opend en het tenslotte van slechts 20 M. hoogte geheel vernield, zoodat het in de vlammen opging. Vervolgens deed Von Rosen nog mede deeling van de afschuwelijke wonden, die de inboorlingen tengevolge van het ge bruik van mosterdgas hebben opgeloopen. 'In de omgeving van Quoram heeft men dikke, vuil-gele mosterdgaswolken als een gordijn zien neerdalen. Schandelijk! Zoo brengt „Christelijk" Italië de be schaving in het „barbaarsche" Abessynië. Daartoe moeten giftgasbommen op een vrijwel weerloos volk dienst doen. En de wereld zwijgt. Van protesten hooTt men zoo goed als niets. Italië's luchtmacht sterk uitgebreid. De Italiaansche staatssecretaris van luchtvaart generaal Valle, heeft in de ka mer een rede gehouden over de ontwik keling van de Italiaansche luchtvaart De generaal deelde mede, dat op ver langen van Mussolini overwogen wordt, door een wet den verplichten dienst bij het luchtwapen in te voeren. Het aantal vliegtuigeskaders, zeide de generaal verder, is bijna verdubbeld en achttien nieuwe vliegerscholen zijn geïn- 1 stalleerd. De Male aantallen piloten m de jaren 1933 en 1935 staan tot elkaar als 110. Eind Mei zullen bombardementsvlieg tuigen in dienst gesteld worden, die met anderhalve ton bommen ieder punt van de Middellandsche Zee zullen kunnen be reiken. Een nieuw soort vliegtuigen, dat de jachtvliegtuigen moet vervangen, is in aanbouw. Deze toestellen hebben zes ma chinegeweren aan boord en kunnen een buitengewone snelheid bereiken. In Eritrea in Abessynië zijn vijf en twintig vliegvelden aangelegd, in Soma- liland vier en vijftig. Zij zullen na. het be halen van de uiteindelijke overwinning blijven voortbestaan, aangezien 't slechts met behulp van het luchtwapen mogelijk is, zoo uitgestrekte gebieden te contro leeren. DUIZENDEN PERSONEN ZIJN DAKLOOS. CYCLONEN RICHTEN GROOTE SCHADE AAN. Door het wassen van de Ohio zijn weer groote oppervlakten land overstroomd. Tientallen plaatsen in het Zuid-Westen op Ohio en Kentucky en Indiana staan blank. Door de nieuwe overstroomingen zijn 20.000 personen dakloos geworden, terwijl 10 menschen om het leven zijn ge komen. Men vreest, dat de rivier opnieuw zal stijgen door den toevloed van water uit de Mahoring en Tuscaranas, die door zware regenval gezwollen zijn. Volgens weerkundigen is het gevaar voor nieuwe was echter niet groot. Ook de Missisippi stijgt snel en zonder onderbreking. Doordat verschillende zij rivieren buiten haar oevers, zijn getreden, zijn groote gebieden in Wisconsin over stroomd. In de omgeving van Tyler in Texas en in het Noordelijk stroomgebied van de Missisippi hebben cyclonen groote schade aangericht. D'e .afgevaardigden van 15 door de over stroomingen geteisterde landen hebben in het Huis van Afgevaardigden een motie ingediend, waarin wordt aangedrongen op de instelling van een congrescommissie voor de uitwerking van een groot plan tot steunverleening en tot permanente be- bestrijding van het overstroomingsgevaar. De Dardanellen-kwesfie weer aan de orde. Naar verluidt heeft de Turksche Minis ter van Buitenlandsche Zaken de leden van den Volkenbondsraad gister laten weten, dat de Turksche regeering er op zal staan, dat de Dardanellen weer wor den versterkt, indien de voorstellen der Locarnomogendheden tot werkelijkheid zullen worden. Men meent te weten, dat de Dardanel- len-kwestie nog niet openlijk in den raad naar voren is gebracht, doordat de voor zitter Bruce den Turkschen Minister dui delijk heeft gemaakt, dat het vraagstuk niet na zoo weinig voorbereiding op de agenda kan worden geplaatst. De Amerikaansche legercommissie adviseert tot den bouw van militaire vliegtuigen In haar rapport aan het Huis van afgevaardigden beveelt de legercommissie van het Huis eenstemmig den bouw aan van 4000 militaire vliegtuigen. De com missie is van meening, dat de Vereen. Staten, wat de militaire luchtvaart be treft, 10 jaar achter zijn. Jaarlijks moe ten 800 nieuwe vliegtuigen worden ge bouwd om de luchtmacht op peil te brengen. Alle groote mogendheden bezit ten thans reusachtige vliegtuig moeder schepen, drijvende vliegvelden, die het voeren van een luchtoorlog aan de vijan delijke kust mogelijk moeten maken. De commissie verklaart te beschikken over betrouwbare informaties, volgens welke andere mogendheden de beschik king hebben over 500010.000 militaire vliegtuigen. Korte Berichten. Tengevolge van het instorten van het dak van een in aanbouw zijnde jute- spinnerij in Nepal zouden 200 inheem- sche arbeiders gedood en tal van anderen gewond zijn. Tot midden Maart zijn in Brazilië 901 burgers en 2146 militairen, onder wie 66 officieren, gearresteerd. 586 burgers en 2058 militairen, onder wie 11 officie ren, zijn weer op vrije voeten gesteld. Alleen de laatste dagen zijn 480 personen in arrest gesteld. Adolf Hitler heeft als opperste lei der der S. A., namens deze organisatie een vliegtuiggroep van 3 eskaders, tesa- men bestaande uit 27 vliegtuigen, ten ge schenke gegeven aan den minister van luchtvaart en den oppersten bevelhebber der luchtmacht. De eskaders zullen ge noemd zijn naar Horst-Wessel en gesta tioneerd worden te Dortmund. Dr van Scheiven blijkt toch gewond te zijn. Met zekerheid kan thans worden ge meld, dat dr van Schelven, de leider van een colonne der Ned. Roode Kruis-am- bulance in Abessynië, inderdaad een tien tal dagen geleden gewond is. Onder welke omstandigheden dit geschiedde blijft ech ter nog steeds een mysterie. Dat hij gewond is blijkt, aldus „de Te legraaf" uit een telegram door hemzelf aan zijn vrouw gericht. In dit, in het En- gelsch gestelde telegram meldt dr Van Schelven, dat hij gewond is, echter niet gevaarlijk, en hij voegt er aan toe, dat men zich over zijtn toestand niet ongerust behoeft te maken. Van welken aard zijn verwonding is, blijkt uit het telegram niet duidelijk, omdat een woord verminkt is overgeko men. Daardoor veilt niet met zekerheid uit te maken of dr Van Schelven aan den pols of aan den schouder gewond is. Ge ruchten, die ook te Addis Abeba over het avontuur der Nederlandsche Roode Kruis-colonne zijn doorgedrongen, geven ook aanleiding te denken aan een borst wond. Het na het eerste alarmeerende Ste- fanibericht toch eenigermate geruststel lende telegram van dr Van Schelven is, zoo meldt bovengenoemd blad verder, in het midden der vorige week bij zijn fa milie ontvangen. Mevrouw Van Schelven heeft er echter eerst eenige dagen later kennis van gekregen, vermoedelijk in Marseille ofop de boot, die haar naar Djiboeti brengt. De vorige week Maandag is zij n.l. op geschrikt door het bericht, dat haar echt genoot bij' een overval van Ahessynische roovers gewond zou zijn, hals over kop naar Abessynië vertrokken. Uit het telegram valt, volgens het blad, niet op te maken bij! welke gebeurtenis dr Van Schelven gewond is. Van een Abes- synischen overval spreekt het niet, even min echter van een Italiaansch bombar dement. Daaromtrent tast men dus nog steeds in het duister. Ook bij het hoofd bestuur van het Roode Kruis te 's Gra- venhage verkeert men daarover in het on zekere. Het telegram van dr Van Schel ven was daar trouwens ook niet bekend. De beide telegrammen van dr Winc- kel, waarin de naam van dr van Schel ven genoemd wordt, spreken trouwens ook niet van een verwonding. Het Roode Kruis heeft, nadat het van het Stefani- bericht kennis had gekregen, telegrafisch dr Winckel om inlichtingen verzocht. Een Zondag j.l. bij het Roode Kruis van •dr Winckel ontvangen telegram deelt a.m. mede, dat dr Van Schelven „sait en sauf" (gezond en wel) te Dessie is aangekomen. Waar dr Van Schelven ook zelf meldt, dat zijn verwonding niet gevaarlijk was, kan uit zijn eigen bericht en uit dat van dr Winckel geconcludeerd worden dat zijn verwonding inderdaad van ongevaarlijken aard is en dat hij daarvan reeds nage noeg hersteld is. Intusschen blijft het dan nog altijid een mysterie wat er met de colonne ge beurd is. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden we derom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. DE KONINGIN NAAR TILBURG. Historische tentoonstelling in het Paleis-Raadhuis. Naar wij uit goede bron vernemen is bij het gemeentebestuur bericht ontvan gen, dat H. M. de Koningin niet in de gelegenheid zal zijn om, gedurende de feestweek van 1 tot 9 Aug., 'de opening van het paleis-raadhuis bij te wonen. H. M. zou echter wel voornemens zijn om in den loop van de maand September een officieel bezoek aan Tilburg te bren gen. Tevens heeft H. M. er in toegestemd om hoogstderzelver medewerking te ver- leenen aan een historische tentoonstel ling, welke het gemeentebestuur in het paleis-raadhuis wil doen houden, en waarin in hoofdzaak zullen worden bij eengebracht, voorwerpen betrekking heb bende op 'het verblijf van Koning Wil lem II in Tilburg. OEFENINGSREIS Hr. Ms. „HERTOG HENDRIK". Hr. Ms. „Hertog Hendrik" zal dezen zomer een oefeningsreis naar de Oostzee ondernemen, waaraan torpedobooten en een divisie onderzeebooten zullen worden Volg de M.S.S.-gewoonte Nergens schuilt zooveel gevaar als ln een niet regelmatige zuivering van Uw Ingewanden. Apotheker Dumont heeft het Ideale middeldaarvoor gevonden: Binnenland. Aardappelen naar Engeland vrij van in voerrecht. Onze ambulance in Abessynië. Dr van Schelven toch gewond? Het vervaardigen van margarine door een Kantonrechter strafbaar geacht. Buitenland. Von Rihbentrop weer te Londen. Nieuwe Duitsche voorstellen tegen 31- Maart a.s. Nieuwe overstroomingen in Amerika. Uitbreiding Italiaansche luchtmacht. toegevoegd. Waarschijnlijk zal Oslo, Ko penhagen, Stockholm en Helsingfors worden aangedaan. DE KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN. Pensioenbond begint een proces. Te Den Haag werd een druk bezochte huishoudelijke vergadering gehouden van den Pensioenbond van Indische amb tenaren, waarin met overgroote meerder heid aan het bestuur werd opgedragen, de voorbereidende maatregelen te treffen tot het voeren van een proces inzake de korting op de toegekende Indische pen sioenen. De bedoeling is, om tot in hoogste in stantie een rechterlijke beslissing uit te lokken over de vraag, of de verplichtin gen van den staat ten opzichte der gepen- sionneerden beheerscht worden door de gelegenheidswetgeving, waarvan de kor- tingswetten 1933 en 1935 voorbeelden zijn, of dat algemeene rechtsbeginselen, met name het beginsel van de goede trouw bij het nakomen van aangegane verplich tingen ook hier van toepassing moeten zijn. CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. Vergadering Hoofdbestuur. Het hoofdbestuur der Unie vergaderde j.l. Zaterdag te Utrecht, onder voorzitter schap van den heer De Geer. Wegens het bedanken van den heer J. R. Snoeck Henkemans als secretaris van het hoofdbestuur der Unie werd als zoodanig benoemd de heer H. W. Tilanus. Besloten werd aan de algemeene verga dering voor te stellen den heer Snoeck Henkemans, ingevolge artikel 3 der sta tuten, te benoemen tot adviseerend lid van 'het hoofdbestuur en het dagelijksch bestuur. Besloten werd, ter vervulling van de vacature-Snoeck Henkemans, als candi- aaten van het hoofdbestuur aan de alge meene vergadering voor te stellen Prof. Dr J. de Zwaan te Leiden en Mr G. E. van Walsum te Rotterdam. Voorts werd besloten aan de alge meene vergadering voor te stellen, den laatsten volzin van het tweede lid van artikel 26 der statuten, in dier voege te wijzigen, dat niet alleen de voorzitter en de eerste secretaris, maar ook de tweede secretaris en de eerste penningmeester der Unie steeds herkiesbaar zullen zijn. VERZUIM BIJ DE WERKVERSCHAF FING WEGENS FAMILIE OMSTANDIGHEDEN. De minister van sociale zaken heeft door de inspecteurs voor de werkver schaffing aan de gemeentebesturen het volgende doen mededeelen: Er bestaat geen bezwaar, indien bij verzuim wegens overlijden van bloedver wanten in de rechte lijn en van de echt- genoote, aan tewerkgestelden vergoeding wordt gegeven. Beperkt zich het verzuim tot één dag, dan is het billijk, dat het ge derfde loon volledig wordt uitgekeerd. In dien in een bijzonder geval bijvoor beeld door verren afstand een verzuim van een tweeden dag te billijken is, kan ook hiervoor eenzelfde vergoeding worden gegeven. Bijl verzuim wegens aangifte van de ge boorte van een kind kan aan tewerkge stelden een vergoeding worden gegeven van het basis-uurloon over het aantal uren, dat door U redelijkerwijs noodig wordt_ geacht om aan de wettelijke ver plichting te kunnen voldoen. De HollandIndië-vluchten. Hedenmorgen is de Nachtegaal van Schiphol naar Indië vertrokken. 'De Sperwer vloog van Batavia naar Medan. f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1