DE ZEEDW De Bochter van den Opperrechter Mauwe Poters entimakingen. TWEEDE BLAD Vestigingseischen voor den Middenstand. 1LINE Uit de Provincie. Gezag en Vrijheid. F EU I L LETO N UWEN? Koopt dan rima uurwerk. Een 16, schoorsteenklok bim-bamslag. Vakk. jar. Fa I. A. GOED- Burg, Middelburg, ct. per K.G, Mager K.G., Rauwe Reuzel Runderlappen 'van- >nd. J. DE PAGTER, Middelburg. U UW ADRES voor izegbare hypotheken, credieten. Dankbe- inzage. Brieven No, diddelburgsche Cou- arg. ct. per K.G., Blad- ier K.G., Runderlap- ct. per pond. Prima Slagerij A. J. DE dstraat L 77, te Mid- ar: ■d. G. PEES, Waarde. JVEN: le nab. Mans- irs, Unica erwten, e Zomertarwe, Con- id. Aanbevelend: J. Biezelinge, Tel. 63. gebr. zaaimachine rens voorradig Rud- ;gen, zigzag ketting- Scherp conc. prijzen. WILLEBOORDSE, W KOOP: [ARIG VOSBLES UEPAARD. agtekerlce. KOOP: SN VERTROUWD tKPAARD, KEBOOM, Popkens- ns. HUUR: NEDENWONING ddelburg, voorz. van liefst klein gezin. Noordweg, M'burg. Konijnenhokken en Frambozenplanten Adres: M. Sanderse, i, West-Souburg. uth Sack Zaaimachi- d, 13 rijen, 1 Auto- en 1 Drielingegge. lerij, 's-Heer Arends- OF TE HUUR: ONDERHOUDEN WOONHUIS. Geraniumstraat 4, ragd: NDE BAKKERS- NECHT, ["HEER, Electr. Bak- olphaartsdijk. IERENMEID, kan. Adres: „Noord- 3CHTER, 19 jaar, tegen 1 Mei voor dag hulp in de huishou- huish. werkzaamh. res: BURGER—SER- oinastr., Wemeldinge. DIENSTBODE beneden de 20 jaar. BURG", Groenmarkt, 5LICATIE. MPTIEMELK. .ANDSCHE ZUIVEL- aakt bekend, dat ten le uitvoering van de k regeling 1936/1937 jloten, dat melk en 1 voor de bereiding ie-ijs en roomijs, af kunnen worden op asis. iter bepaald is met de z.g. bakkersmelk, -esp. room, als boven- nrmeelen zin worden üs consumptiemelk, rering, het verkoopen daarvan slechts zal dnden door melkver- ■s A en zulks niet keuring van de Cen- melk wordt aanbe- afsluiten van regee- met het voorgaan- e houden. 23 Maart 1936. VAN DINSDAG 24 MAART 1938, Nr 148. Deskundigheid en financieele draagkracht noodig. De bedoeling is den stroom van ongeschikten te keeren. Thans is ingediendhet wetsontwerp, houdende regeling betreffende het vesti gen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nij1- verheid zal worden uitgeoefend. De bedoeling is het verkrijgen van meer waarborgen inzake deskundigheid en financieele draagkracht van hen, die zich in genoemde takken van bedrijf als ondernemer willen vestigen om zoodoen de den grooten stroom van ongeschikten te keeren. Daarbij; ontstaat dan tevens de mogelijkheid om, zijl het langs indi- recten weg, de in verschillende branches van het kleinbedrijf bestaande overbezet ting tegen te gaan. De minister gaat niet in op den wensch van degenen, die een „gesloten" bedrijf wenschen, doch hiji laat vestiging vrij voor hen, die voldoende deskundig zijta en financieele draagkracht bezitten. In de toelichting merkt de regeering o.m. op: De vrijheid van vestiging, welke tot nu toe in detailhandel, ambacht en kleine nijverheid, in welke branches het mid- denstandsbedrijf nog altijd de overhand heeft, geldt, heeft veelal andere dan gunstige gevolgen gehad. Zoo is geenszins nieuw de klacht, dat het aantal dergenen, die met weinig of geen vak- of koopmansbekwaamheid als zelfstandig ondernemer een zaak begin nen, alle perken te buiten gaat. Mogen al enkelen slagen, groot is het aantal derge nen, die bijt gebrek aan kennis en erva- ring teleurgesteld uitkomen en zoodoen de het weinige kapitaal, dat ziji als inzet in den strijd om een zelfstandig bestaan konden bijbrengen, inboeten. Van mededinging, die een heilzame, se- lecteerende werking uitoefent, tot een ra- tioneeler bedrijfsbeheer leidt of de kosten van voortbrenging op een lager peil brengt, is geen sprake. Veeleer1 wordt aldus een ongezonde concurrentie in de hand gewerkt, kapitaal vernietigd en door vermindering van de omzetten per onderneming daling der kosten belem merd, wellicht zelfs prijsverhooging te weeggebracht. Alleen wie met het bovenstaande reke ning houdt, begrijipt waarom de gemid delde levensduur der winkelzaken ont stellend kort, hun sterftecijfer ontstellend hoog is, getuige onderstaande door het Economisch Instituut voor den Midden stand op grond van nauwkeurig onder zoek bijeen gebrachte cijfers. Van 109' kruidenierswinkels, iln Mei 1928 te Tilburg geteld, bestonden er in Juli 1934 nog slechts 53. In het Hoef- kade-district te 's Gravenhage werden in 1927 95 kruidenierswinkels aangetrof fen, waarvan er in Juli 1932 nog 36 „in leven" bleken te zijn. Tijdens een in een achttal gemeenten ingesteld onderzoek naar het euvel der uitverkoopen (November 1933Febr. 1934) verdwenen in 16 weken tijds 61 van de 204-9 winkels, waarover zich het onderzoek uitstrekte. Teneinde in deze toestanden verbete ring te verkrijgen, stelt de minister zich ten doel, het verkrijgen van meer waar borgen in zake deskundigheid en finan cieele draagkracht van hen, die beoogen, zich in genoemde takken van bedrijf als ondernemer te bevestigen. 80) HOOFDSTUK 26. DOOSJES TUBEN De Herberg van Bastingstoke. Trelawney had er veel voor willen ge ven om te weten, wat den kapitein zoo verontrustte. De naam Gorham had hem getroffen; en de opmerkingen, die over 'hem gemaakt waren, hadden hem doen gelooven, dat de man, die Trevor bevelen gaf, dezelfde was, die hem, weken gele den, van zijn schuilplaats had overge bracht naar de gevangenis van Taunton. Wat ook zijn bevelen waren, gunsJtig voor hem zouden ze wel niet zijn. „Kolonel Gorham?" zei. hij. „Ik denk, dat ik hem al eerder ontmoet heb. Hoe ziet hij er uit?" „O, een fijn heer, acht en twintig jaar oud. Hij heeft een blonden, hangenden knevel, en lispelt bij het spreken." ,,D;an is het dezelfde. Kort na Sedge- moor nam hij mij gevangen en bracht mij naar Taunton. Toen was hij nog kapi tein." Be toeleg is daarbij niet, te waarbdr- gen, dat slechts volkomen voor hun taak berekende personen zich vestigen, maar alleen# den grooten stroom van onge schikten te keeren, die zich, blijkens de cijfers, bij voorkeur juist in deze zone van het economisch leven plegen te ma gen. Daarnevens ziet hij in een regeling in dezen trant de mogelijkheid zij het langs indirecten weg, de in verschillende bran ches van het kleinbedrijf bestaande over- bezi tting tegen te gaan. Het is te dien einde, dat de minister, uitsluitend voor den detailhandel, het ambacht en de kleine nijverheid zou wen schen aan te sturen op het geleidelijk tot stand brengen van een stelsel van vesti gingseischen, wel te verslaan in dien zin, dat het ieder, die daaraan voldoet, vriji- staat, zich als ondernemer te vestigen. Het inschakelen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken als wettelijke vertegenwoordiging van handel en nij verheid zal aan de uitvoering der wet stel lig ten goede komen. Art. 1 voorziet in de mogelijkheid, bij algemeenen maatregel van bestuur voor het vestigen van inrichtingen, waariij een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend, ten aanzien waarvan het noodig is gebleken zekere eischen te stellen, een stelsel van vergunningen in te voeren. Intusschen kan het wenschelijk blijken, deze regeling slechts voor bepaalde gemeenten van toe passing te verklaren en met name ge meenten ten plattelande, waar b.v. de de tailhandel of het ambacht niet voldoende gedifferentieerd zijn, daarvan uit te sluiten. De minister acht het gewenscht, de mogelijkheid open te stellen, bij! alge meenen maatregel van bestuur, uitzonde ringen te maken ten aanzien van die soorten van zeer kleine handels- en am bachtslieden, van welke het voldoen aan vestigingseischen bezwaarlijk te vergen is. Dat vestigingseischen niet zullen wor den vastgesteld, dan nadat de Midden- standsraad omtrent deze belangrijke aan gelegenheid is gehoord, ligt voor de hand. Het beginsel, dat degenen, die de lei ding der inrichting zullen hebben, aan de vestigingseischen moeten voldoen, brengt uiteraard met zich mede, dat ook beheer ders, filiaalhouders, e.d. daaraan zullen moeten voldoen. Het is gewenscht, in verband met het gewicht van de beslissing der Kamers van Koophandel en Fabrieken, hiervan beroep open te stellen en wel bijl den minister, die met de uitvoering van deze wet zal zijin heiast. De minister acht het noodzakelijk, dat uitbreiding van het in een bestaande in richting uitgeoefende bedrijf met een nieuwen tak van detailhandel, zoomede verandering in de leiding eener inrich ting, bij wijziging in de personen van ondernemers of beheerders, tot op zekere hoogte aan dezelfde regeling, als voor de vestiging van een inrichting zal gelden, wordt onderworpen. De regeling ten aanzien van de voort zetting van het in een inrichting uitgeoe fende bedrijf brengt een eigenaardige moeilijkheid met zich mede, welke die ten aanzien van de vestiging van een zooda nige inrichting niet kent. Alvorens tot vestiging wordt overge gaan, kan het verkrijgen der desbetref fende vergunning daartoe worden afge wacht; ten aanzien van de voortzetting van het bedrijf kan zulks in bepaalde' ge vallen niet wel mogelijk zijn, n.l. indien de omstandigheden medebrengen, dat de gelegenheid ontbreekt, om nog tijdig een vergunning aan te vragen of te ver krijgen, of, indien bijl overlijden b.v. de voortzetting reeds een feit is, alvorens tot aanvrage der vergunning kan worden overgegaan. Het wil den minister voorkomen, dat het hiertoe het beste is, de Kamer van Koophandel en Fabrieken een voorloo- pige vergunning te doen verleenen, welke bij het verleenen der definitieve vergun ning door deze laatste zal worden ver vangen. De voorloopige vergunning sanc- tionneert de voortzetting op het tijdstip der wijlziging. De uitvoering der beoogde regeling zal voor de K. v. K. niet onbelangrijke werk- Jawel, hij is nu kolonel en laat het ons gevoelen ook. Hij staat bij de dames hoog in de gunst en dingt naar de hand van Jeffreys' dochter. Maar ik moet u voor eenige ©ogenblikken verlaten, hee- ren. Grimshaw en Fernley, ik vertrouw, dat gij kapitein Trelawney wel zoolang zult willen bezig houden." Eenige minuten later keerde hij terug en 't was duidelijk, dat hij nog minder op zijn gemak was dan tevoren. „Het spijt mij, dat ik u moet verlaten, kapitein Trelawney", sprak hij. „Ik was van plan geweest tot Londen met u mee te gaan en uw reis zoo aangenaam mo gelijk te maken d.w.z. zoo aangenaam als in deze omstandigheden mogelijk zou zijn, maar ik moet naar Bristol vertrekken. Wat erger is, ik moet u achterlaten onder de bewaking van sergeant Binks, eén ke rel, die niet weet hoe hij een edelman moet behandelen. Hij en nog drie ande ren moeten u naar Londen geleiden". „Naar Londen?"' „Ja, dat had ik nog niet gezegd, maar dat doet niets ter zake." „Het spijt mij, kapitein", antwoordde Trelawney. „Men heeft mij gezegd, dat Koning Jacobusi een bijzondere pijniging voor mij bedacht heeft, zoodat de reis wel niet erg vroolijk zou geworden zijn. Toch zou ik er gaarne hebben willen heengaan als een man, en niet als een zaamheden met zich medebrengen. Het is billijk, dat de daaruit voortvloeiende kos ten tot zeker maximum (f 10) op de be langhebbenden kunnen worden verhaald. Een bijzondere regeling eischt het ge val, waarin een vergunning door mislei ding van de Kamer van Koophandel en Fabrieken is verkregen. De vergunning houder heeft zich dan toegang tot het betreffende bedrijf weten te verschaffen zander dat is komen vast te staan, dat aan de daarvoor gestelde eischen in feite door hem wordt voldaan. Het belang van het bedoelde bedrijf, in het licht van de onderhavige regeling gezien, brengt me de dat een op grond van onjuiste gegevens toegelaten ondernemer daaruit kan wor den verwijderd. LUCHTBESCHERMINGSOEFENING OP 16 MEI. De Commissaris der Koningin heeft besloten, dat de luchtbeschermingsoefe ning in Zeeland, waartoe hij het initia tief heeft genomen, zal worden gehouden op Zaterdag 16 Mei a.s. De oefening zal zoowel over dag als des avonds plaats vinden. Gebruik van Provinciale aanlegplaatsen. Ged. Staten hebben een instructie vast gesteld voor de ambtenaren bedoeld in art. 7 der verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van Provinciale aanlegplaatsen. 'O.a. wordt 'bepaald, dat de ambtenaar zooveel mogelijk woont in de nabijheid van de aanlegplaats, waarvoor hij is aan gesteld, zijn betrekking in persoon waar neemt en te allen tijde beschikbaar is. Hij kan echter onder goedkeuring van Ged. Staten iemand aanwijzen, die hem bij verhindering of afwezigheid op zijne kosten en onder zijne verantwoordelijk heid vervangt. Van elke vervanging ge durende meer dan 24 uur moet hij aan Ged. Staten Jkennis geven. Als niet iemand is aangewezen, of bij het over lijden van den ambtenaar stellen B. en W. der betrokken gemeente iemand aan tot dat Ged. Staten in den dienst hebben voorzien. De ambtenaar is gehouden te gen genot van belooning bij aankomst of vertrek van schepen of vaartuigen de vereischte hulp en bijstand te verleenen. Bij verschil over de belooning beslissen Gedep. Sttaen. Verder int de ambtenaar de rechten en houdt daarvan 'boek, geeft zoo gewenscht quitanties af en kan aan geregeld, n.l. meer dan éénmaal per week terugkomen de booten gelegenheid geven over één maand in eens te betalen, binnen 12 dagen na afloop dier maand. Hem is ook toezicht opgedragen in zake eventueele beschadigingen van de aanlegplaats, waarvan bij proces-verbaal aan den Prov. Waterstaat moet doen toe komen. Aanleg Rijksweg KruiningenKapelle. Van den Rijksweg KruiningenKa pelle is thans het gedeelte Kruiningen- spoorbrug Vlake in uitvoering, terwijl het gedeelte spoorbrug Vlake-Kapelle binnen korten tijd zal worden aanbesteed. In verband hiermede moet door het Rijk van de gemeente Schore worden overgenomen een gedeelte van den in eigendom, be heer en onderhoud tot de gemeente Schore behoorenden weg Schore-Biezelinge. Tus- schen Waterstaat en het gemeentebestuur is reeds overeenstemming bereikt. De eigendom zal overgaan voor de formeele koopsom van f 1, terwijl voor onderhoud door de gemeente aan het Rijk zal wor den betaald de gemiddelde onderhouds kosten over de laatste vijf jaren. Bedoeld onderhoud kan de gemeente afkoopen voor een bedrag, gelijk aan 22 maal het jaarlijksch onderhoudsbedrag. Roosevelt en Oud-Vossemeer. In het Maartnummer van het Tijd schrift „The Lloyd Mail", uitgegeven door den „Rotterdamsche Lloyd", komt een artikel voor van de hand van den heer G. Houtekamer, secretaris van de Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer en van die voor Zuid- en Noord-Beveland, over: „An ingenious Timepiece in Oud-Vossemeer, probably the Birshplace of the Roosevelts". In dit misdadiger, onder 't geleide van vier boe renkinkels," „O, 'tzijn geen ruwe kerels. Binks is een flink soldaat, en ook de drie anderen zijn beste mannen. Toch moet ik zeggen, dat Gorham geen edelman is, anders zou hij u een ander geleide gegeven hebben. Eerst dacht ik dat ik naar Bristol moest gaan, om juffer Jeffreys te geleiden, maar de waard vertelt me daar zooeven, dat zij vertrokken is." „Vertrokken?" „Ja, tien minuten geleden." „Waar is zij heengegaan?" „Diat weet niemand, behalve dan mis schien de waard. Maar hij beweert, dat hij 't niet weet. Nu, ik moet vertrekken. Goeden morgen, en 't ga u wel, kapitein Trelawney. Ik heb sergeant Binks gezegd, u beleefd en voorkomend te behandelen. Wie weet, misschien ontmoeten wij elkan der wel eens weer. Sergeant Binks, gij draagt goed zorg voor kapitein Trelaw ney!" De sergeant en de drie andere mannen kwamen naderbij en salueerden. „Hoe laat vertrekken wij, sergeant?" vroeg Trelawney. „Om twaalf uur, mijnheer!" „Goed, sergeant. Ik ben slaperig. Ik ga daarom ergens liggen slapen. Gij hebt 't dus niet moeilijk met mij." „Kan de kapitein zijn zwaard behou- artikel wijst de schrijver op het interes sante uurwerk aan den gevel der smede rij te Oud-Vossemeer, dat als een aparte bezienswaardigheid is te beschouweA. Middelburg. Veilig verkeer. De Vereen, voor Veilig Verkeer hield Maan dagavond haar eerste jaarvergadering onder voorzitterschap van jhr. F. Bee- laerts van Blokland, die alle aanwezi ge leden en in het bijzonder den eere voorzitter, burgemeester M. Fernhout, welkom heette. S|pr. wees er op, dat de vereen, op 31 Dec. jJL. 283 leden telde. Er is hard ge werkt. De resultaten zullen bij de a.s. verkeersweek kunnen blijken. Al wil spr. ■dit niet geheel op rekening der vereeni ging zetten, toch wijst hij: er op, dat in 1934 100, in 1935 slechts 80 verkeerson gevallen te Middelburg voorkwamen. Het lokaal in de school in de Langedelft waarin allerlei verkeersborden enz. wor den opgesteld, zal op bepaalde uren vol gens rooster door de verschillende scho len kunnen worden bezocht en bovendien op een bepaald uur door ieder belangstel lende. In de verkeersweek van 2830 Mei zullen ook de verkeersexamens worden afgenomen. De vereeniging stelde ook een competitie voor chauffeurs in. De beer E. Visscher sprak daarna over zijln ervaringen als adviseur van het Cen traal Bureau voor de afgifte van Bewijs stukken van Rijvaardigheid en tevens als Rijksdeskundige voor auto's m Zeeland. De vele verkeersongelukken worden meestal op de automobilisten geschoven, maar in vele gevallen zijn zij' te wijten aan fouten van andere weggebruikers, met name van wandelaars en fietsers. Spr. kwam dan tot de verkeersexa mens en wees er op, dat deze steeds moeilijker zijn geworden. Vroeger hing 't geheel van den deskundige in de plaats van inwoning af of men een rijbewijs kreeg of niet. Nu moeten de adviseurs alleen de fouten noteeren, en die opzen den aan het Centraal Bureau. Daar be slist men dan over het al of niet afgeven van een bewijs van rijvaardigheid. Zoo is men gekomen tot een zooveel mogelijk gelijkvormige regeling. Spr's ervaring is, dat vele candidaten onbeslagen op het ijs komen. De ergste practische fout is wel, dat men maar niet begrijpt nimmer de rechterzijde te mogen verlaten; ook blijkt op behoorlijke wijze stoppen voor velen moeilijk te zijn. Ook kunnen de meesten niet behoorlijk iparkeeren en hebben zijl moeite met het achteruit rijden. Bijdraaien der wielen kent geen 50 pet. der candidaten. Het zou dan ook goed zijn, dat alleen zijl, die ver lof hebben van de overheid, autobestuur ders mogen opleiden. Het blijkt nu tel kens, dat zij, die les geven, zelf weinig van de verkeersregelen kennen. Spr. komt nu tot de borden, in de zaal opgesteld en wijst er o.a. op, dat velen niet begrijpen, dat als bij een rijwielpad een blauw bord met een rijwiel er op staat, men op het rijiwielpad moet fiet sen en niet op den rijiweg mag komen met zijln rijtwiel. Ten slotte wees de heer Visscher op een groot aantal wenken voor voetgan gers, voor wielrijders en voor automo bilisten. Mejuffrouw Geelhoed zong ter afwis seling enkele liederen. De voorzitter heeft haar en mevrouw Lambermont hiervoor dank gebracht. Na de pauze ging men over tot het meer zakelijke van den avond. De voorzitter verwelkomde nog den heer Fonteijhe, commissaris van politie. De secretaris de heer R. A. Avink, her innert in zijin jaarverslag aan de oprich ting der vereeniging. Ongeveer 1500 kinderen woonden, ge volgd door de leerlingen der Ambachts school op 6 April de vertooning der ver- keersfilm en de toelichting van den secr. bijl. De verkeersweek, die in geheel Ne derland van 11 tot en met 15 Juni gehou den werd, was aanleiding voor een uit gebreide propaganda. In die week heeft de politie meer dan 3000 waarschuwingen gegeven aan hen, die verkeersregelingen overtraden; onge veer 1500 inzendingen kwamen binnen van een verkeerspuzzle enz. Na de verkeersweek werd de aandacht weer aan het verkeersonderwij!s gewijd. Voor 't verkeersonderricht wordt zeer Uit een artikel van D'r E-. J. Beumer over „Gezag en Gezagshandhaving" in De Magistratuur: „Nu het gebruik der vrijheid tegen woordig tot zoo veelvuldig misbruik voert, is het noodwendig de vrijheid in te per ken, hoezeer dit op zich zelf valt te be treuren. Die inperking is een noodzakelijk kwaad. Een kwaad, doch dat noodzakelijk is teneinde een groot deel der vrijheid te kunnen behouden. Naarmate de vrijheid meer wordt mis bruikt, moet bet gezag zich te sterker doen gelden. De eisch van scherper ge zagshandhaving is aldus tevens een op roep tot vaster verankering van de vrij heid. veel steun van den directeur en leeraren der Ambachtsschool ontvangen, die de vervaardiging van een maquette, ver keersborden, -zuilen en -lichtsignalen, deze laatste op ware grootte, op zich na men;, welke later ten dienste van het onderwijs kunnen worden aangewend. De Raad stelde een lokaal in de school in de Lange Delft beschikbaar, waar de leermiddelen voor het verkeersonderwijs kunnen worden ondergebracht. Een objectieve vergelijking toont aan, dat er dit jaar een verbetering bij de naleving der verkeersvoorschriften is te bespeuren. De politie heeft hierbij1 een werkzaam aandeel gehad. Uit het verslag van den penningmees ter, de heer J. Dronkers, bleek, dat het eerste jaar veel geld heeft gekost, want niettegenstaande f 356 aan contributie en nog enkele andere ontvangsten, is er een tekort van ongeveer f 100. De penningm. wekte daarop op leden te werven. De periodiek aftredende bestuursleden de heer jhr. F. Beelaerts van Blokland, P. D'regmans, S. S. Smeding, E, Visscher en J. A. v. Overbeeke, werden bij acclama tie herkozen. Biji de rondvraag kreeg de heer Vis scher gelegenheid op een paar vragen van den heer Huijsse te antwoorden. Het is zeker niet hetzelfde of men examen moet doen in een drukke stad als b.v. Amsterdam of in een stillere als Middel burg. Het kwam vroeger wel voor dat men zijn domicilie liet overschrijven al leen omdat men elders gemakkelijker een bewijls van rijvaardigheid meende te kun nen krijgen. Op een tweede vraag zeide spr., dat als men f 10 betaalt aan den Rijksdeskundige, men een even zwaar examen moet doen als voor den adviseur van het Centraal Bureau, waarvoor men f 3 betaalt. Als Rijksdeskundige mag spr. persoon lijk het bewijs afgeven, in het tweede geval doet alleen het bureau dit. De heer de Jong wilde, dat de vereeni ging opkwam tegen het plan om het i verkeer op den hoofdweg voorrang te verleenen en te breken met het rechts voorrang hebben. De heer mr Besier zeide, dat men te laat zou komen, want de wet is aangeno men, en het wachten is maar alleen meer op het Kon. besluit, waarbijl de wet in Werking treedt. De heer Visscher was juist een groote voorstander van de nieuwe regeling. De voorzitter zeide toe ter zijner tijd de automobilisten en anderen zooveel mogelijk te zullen inlichten over de nieu we regeling. De heer Van Graafeiland wilde ook re gelingen zien gemaakt voor de karre- voerders, zoowel die met als zonder paard voor hun wagens. Zij1 maken het verkeer ook menigmaal onveilig. De voorz. zeide, dat deze kwestie ook de volle aandacht heeft. Ten slotte nam de eere-voorzitter, bur gemeester M. Fernhout, het woord. Spr. zeide in deze eerste jaarvergadering te willen getuigen van zijin groote waar deering, dat men hem tot eere-voorzitter heeft willen benoemen. Spr. heeft w'aar- deering voor de groote activiteit van deze jonge vereeniging. Spr. eindigde met de beste wenschen voor den toenemenden bloei en blijVend succes der vereeniging. Hierna volgde sluiting. den, kapitein?" zei Binks tot T'revor, toen Trelawney zich in een ouden leuningstoel uitstrekte. „Ja", zei de kapitein aarzelend. „Wij zijn maar met ons vieren, kapi tein." „Ja, vier tegen één! Bovendien, 't bevel luidt zoo." „Zeer goed, kapitein. Ik twijfel niet, of alles is in orde. Maar 't is-' wel wat on gewoon een rebellen-kapitein naar Lon den te vervoeren met het zwaard op zijde en zijn handen en voeten vrij." „Ik weet 't, maar ik .heb mijn bevelen dienaangaande ontvangen. Pas goed op j Gij moet overnachten in de „King Char les" te Bastingstoke. Ik zal u een brief meegeven aan den waard en morgen ver trekt gij dadelijk naar Londen." „Jawel, kapitein." „Eh denkt er bovenal aan, dat gij niet veel drinkt in de „King Charles". Gij hebt* een gewichtigen gevangene." „„Ik zal er aan denken, kapitein." „En bedenk ook, dat de herbergier, Willian Trumble, weet wat discipline is. Hij heeft nog onder Prins Rupert gestre den tegen „Old Nol". Hij is te vertrou wen en bekend om zijn koningsgezind heid." „Jawel, kapitein." Even later werd in de herberg te Har- pinghey alleen nog maar Trelawney en d9 vier soldaten, van wien de sergeant zeer onrustig was, denkende aan zijn groote verantwoordelijkheid. Elven na twaalven was Trelawney op weg naar Londen, begeleid door de vier soldaten, allen tot de tanden gewapend en hem steeds in 'het oog houdend. Dien geheelen middag werd bijna geen woord gesproken. Sergeant Binks was op zijn hoede en zenuwachtig; vast besloten zijn gevangene veilig af te leveren in de handen van kolonel Wilton in Whitehall. Ofschoon hem niets beloofd was, gevoelde hij dat een promotie zou volgen op zulk een gewichtig dienstbewijs. Hij zou wel een gesprek met zijn gevangene hebben willen aanknoopen van wiens edele af komst hij gehoord had, maar hij1 durfde niet. Wat Trelawney zelf betrof, hij had veel om over te denken. Hij' wachtte bo vendien een gelegenheid af om te ont vluchten en als de soldaten niet hun pistolen klaar gehad hadden om te schie ten, zou hij meer dan eens hun de hielen hebben laten zien. Voor 'toog'enblik gaf hij elke gedachte aan ontvluchting op, doch begon plannen te ontwerpen, om, als zij goed en wel in de „Koning Karei" te Bastingstoke hun intrek genomen had den, zich uit de voeten te maken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5