RG ndmakingen. EERSTE BLAD Buitenland. De oorlog in Abessynië. Het Vaste-lasten ontwerp. Binnenland Belangrijkste Nieuws DINSDAG 24 MAART 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No, 148 LIGATIE. UNNING BOL- OEMEN. ANDSCHE SIER- 1LE maakt bekend: doembollenkweekers sdrijf verboden, hol en zonder een door :he Sierteeltcentrale u nning. men. wordt verstaan: hyacinthen, tulpen ie worden gekweekt grond, ïg van deze vergun- betrokkene aan de Sierteeltcentrale op- m in het kweekjaar deze producten van ienteelt bekweekte te; se omschrijving en ,n het perceel, waar- okkene in het kweek- de teelt van deze uitoefent wettelijke bepalin- snijden van bolbloe- op de onderstaan- ïthen moet een ge- de bol worden mede- moet de plant in worden afgesneden; sien moet de plant and met lof worden 21 Maart 1936. .ANDSCHE MEEL- aakt bekend: in artikel 8 onder e Crisis-Akkerbouw- 934 I bedoelde be- 0 per 100 K.G. vee prijsverschillen bij veevoeder verwerkte :aden, pitten en no- vastgesteld: Inklaring Inklaring van 23 Mrt van 1 Mei af t/ra 30 af t/m 31 April 1936Aug. 1936 1 ƒ1,20 ƒ1,30 ot 0,60 1,15 sn 0,65 1,20 tkoeken 0,60 „0,70 chilfers 1,40 1,45 een 1,30 1,20 idische een „0,70 0,85 Deken 0,70 „0,50 ,0,50 „0,50 i, 'e soor- evoeder olie zaden, noten zijn import op ver- nu reeds wenscht tot bovengenoemde gelieve men zich de Nederlandsche te s-Gravenhage in stellen. 21 Maart 1936. nje), Verp. 13 perc. -nd, v. Dissel, nkelhuis, Langeviele de Kok. e Kok. Poleij), Woonhuis aan A 191, Jonkers, pan Koippejan, Bat- bskinderen, inspan, Weltevreden", s. pan WEERBERICHT. avond van 24 Maart: ifnemende Z.O. tot n tot zwaar of half ijk eenige regen in einig of geen regen, uwingsdienst. lt hedenmorgen 11 u. m IJmuiden tot da est op uw hoedel enmiddag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goos. Tolofoonnummcr 11. Postchèquc en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Viissingen 10.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiön 30 cent per regel, ingezonden meueaeehngen 60 cent per regel, Kieme Advertentien Dinsaags en Vrijaags i 0.75, Dij vooruiineiaung. Onaer letter oï motto f 0.8o. Bij contract belangrijke Korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. norgen 10 uur: 765. tor fietsen Mr K. Denys schrijft in de „Nieuwe Rotterd. Crt." een artikel over Finan- cieele overeenkomsten bij! echtscheidin gen met onderling goedvinden. De aanhef van dit artikel luidt aldus: „Sedert ongeveer een halve eeuw zijn we hier te lande gewend aan het juri dische kiekeboespelletje, dat genaamd is echtscheiding bij' onderling goedvinden. Deze echtscheiding is immers bij de wet nadrukkelijk verboden, maar de practijik is, dat wanneer de candidaten maar niet laten blijken dat zij' de wet willen overtreden, de rechter van zijn kant te dezer zake ook niet de minste weetgierigheid toont, waarmede dus alles oké is. Het overbekende procédé luidt, dat de eene partij' zich door de andere partij1 een wettelijke reden tot echtscheiding laat aanleunen, ook al bestaat er in werkelijk heid geen. De eisch wordt dan zonder nader onderzoek toegewezen. En op deze wijze heeft dus de schei ding biji onderling goedvinden haar plaats in ons recht gekregen, zonder dat er een letter 'in de wet veranderd is." Mr Denys betoogt dan verder dat dit kiekeboespelen met de wet tengevolge heeft dat de behoorlijke afspraken vaak krachteloos blijken, terwijl de onbehoor lijke stand houden, wat hem aanleiding geeft 'er op aan te dringen de echtschei ding bij' onderling goedvinden een wette- lijken ondergrond te geven en voorts den rechter meer vrijheid te laten om bij voorkomende woekerpractijken een ge maakte overeenkomst te vernietigen of te wijizigen. Wij laten dit rusten. Otai in verband hiermede op het vol gende te wijizen: Eenigen tijd geleden hebben wijl de aandacht gevestigd op een artikel in de „Maasbode", waarin gewezen werd op onze ongelukkige huwelijkswetgeving die het mogelijk maakt dat met de heiligheid van het huwelijk op ergerlijke wij'ze wordt gesold. En nu komt in een vrijzinnig orgaan Mr Denys de aandacht vestigen op het bekende juridische kiekeboespelletje waardoor onze huwelijkswetgeving open lijk tot een aanfluiting wordt gemaakt. Wordt het nu eindelijk niet tijd dat hier door de Regeering wordt ingegre pen? Mag de Regeering, die terecht van oor deel is, dat onze militaire weermacht wordt versterkt, het nog langer toelaten dat op deze wijze openlijk de geestelijke weermacht wordt verzwakt? Het is volkomen juist dat wetten zon der zeden geen baat kunnen brengen. Maar het is ook waar dat de goede de Christelijke zeden, door de wetgeving ge steund behooren te worden. Wij kunnen gezien het karakter van het huidige kabinet niet eischen, dat het een streng principieele politiek zal voe ren. Maar wel mogen we vragen dat aan het ergerlijke en gevaarlijke kiekeboespel met de wet een einde wordt gemaakt en dat aan de misbruiken op' het gebied van de huwelijkswetgeving paal en perk wordt gesteld. NOG GEEN BESLISSING VAN DUITSCHLAND. Von Ribbentrop weer naar Londen. Het is wel zeer onwaarschijnlijk, dat Duitschland de in Londen gedane voor stellen zal aannemen. Von Ribbentrop heeft zich vandaag weer naar Londen begeven, om daar weer te paan onderhandelen, zonder dat voor- loopig gezegd zal worden, wat nu eigen lijk het Duitsche antwoord is. Zondagavond heeft Phipps, de Brit- sche ambassadeur te Berlijn een lang durig telefonisch gesprek gevoerd met Von Neurath. Officieel weet men niets omtrent dit gesprek, maar men neemt aan, dat Phipps heeft aangedrongen op het aanvaarden van het memorandum. De gezant zou o.a. uiteen hebben ge zet, dat dit voorstel volstrekt niet onver- eenigbaar is met de waardigheid des rijks. Men gelooft, dat Von Neurath met groot voorbehoud moet hebben geant woord. Hierop is een langdurige bespreking gevolgd tusschen Hitier, von Neurath en von Ribbentrop. Het schijnt, dat Hitier vasthoudt aan zijn standpunt, dat het memorandum in zijn huidigen vorm on aannemelijk is. De houding van Frankrijk. In verband met verklaringen van Eden in het Lagerhuis, welke de mogelijkheid openen van onderhandelingen over Duitsche tegenvoorstellen, verklaart men in bevoegde Fransche kringen, dat, wat haar aangaat, de Fransche regee ring in geen enkel opzicht wenscht terug te komen op de overeenkomst gesloten tus schen de vier mogendheden, die trouw gebleven zijn aan Locarno. Zooals Flandin in de Ka mer verklaard heeft, beschouwt hij nog steeds de voorstellen aan Duitschland als een geheel. Hij staat op het standpunt, dat deze als geheel aanvaard moeten wor den of verworpen. In elk geval is Flandin vast besloten niet naar Londen terug te keeren om te onderhandelen over te genvoorstellen van Duitsch land. De luchtbombardementen. Volgens de officieele opgaven van het aantal slachtoffers bij het bombardement van Jijiga zijn 15 personen gedood en 83 gewond. Men vreest, dat het intensieve bombardement van Jijiga het voorspel beteekent van een nieuwe actie van gene raal Graziani aan het Zuidelijk front en dat Harrar weldra het voorwerp zal wor den van de aanvallen der vijandelijke vliegtuigen. Uit een oogpunt van voorzorg is de bevolking van Harrar reeds uitgeweken. De op Jijiga ondernomen luchtbombar dementen door tezamen zeven-en-twintig Italiaansche bommenwerpers, welke voor namelijk bedoeld waren om het hoofd kwartier van generaal Nasiboe te ver nielen, zouden de geheele stad hebben verwoest. De bommenwerpers wierpen eerst van boog uit de lucht eenige tonnen bommen naar beneden. 'Daarna daalden zij tot vlak boven de stad en bestookten verschillende stads wijken met zware machinegeweren. Van Abessynische zijde wordt ver klaard, dat één der voornaamste oog merken van het bombardement was de vernietiging van de Egyptische Roode Kruis-amhulance Vooral de operatie-tent. is hevig onder vuur genomen. Desondanks werd geringe schade aan gericht. I Naar Reuter nog verneemt, werd een groot gebouwencomplex van de katho lieke missie niet door de vliegtuigen aan gevallen. Het escadrille had de stad be reikt, voordat iemand het ook maar liad opgemerkt. Geen Abessijnsche aanvallen. Het agentschap Stefani seint: Zekere buitenlandsche bladen hebben berichten gepubliceerd over den z.g. kritieken toe stand der Italianen in den sector Amba Aladsji en over de bloedige gevechten, die geleverd zouden worden op dit oogen- blik in de zone van Adoea, Aksoem, Ma- kalle en Tembien. Deze berichten zijn zuiver verzinsels. De Italiaansche soldaten van den sec tor Amba Aladsji worden zoo' weinig bedreigd, dat zij met het grootste enthou siasme den zeventienden verjaardag heb ben gevierd van de stichting van het fas cisme. De Abessijnsche berichten, volgens welke de Negus de Italianen bij Antalo zou hebben aangevallen, zijn dan ook nog door geen enkel feit bevestigd. Dit neemt overigens in het geheel de waar schijnlijkheid van gevechten bij den Amba Aladji niet weg, Maar de Negus zal wel geen aanval in grooten stijl ondernemen, omdat zijn troepenreserves zijn uitgeput en hij dus het geheele Abessijnsche leger in de waagschaal zou stellen. De aanvallen dragen vermoedelijk het karakter van een guerilla-actie. De commissie van dertien. De commissie van dertien heeft een re solutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat men heeft kennis genomen van de Italiaansche en Abessijnsche ant woorden op haar beroep van 3 Maart. De commissie draagt aan de Madariaga en Avenol op, zich met Italië en Abes synië in verbinding te stellen, opdat de commissie zoo spoedig mogelijk in staat zal zijn, besprekingen met de beide par tijen vast te stellen en mogelijk te ma ken, dat binnen het kader van den Vol kenbond en in den geest van het cove nant zoo spoedig mogelijk de vijandelijk heden gestaakt worden. De commissie heeft ook de kwestie van het bombardeeren van de Roode Kruis- afdeelingen en open steden besproken en besloten de betrokken regeeringen te ver zoeken nadere inlichtingen te verstrek ken. De kwestie der sancties is niet be sproken. HET NIEUWE VLOOTVERDRAG. Het vlootverdrag, dat morgen zal wor den onderteekend, omvat twee protocol len. In het eerste wordt uiting gegeven aan de hoop, dat het systeem van voorafgaan de bekendmaking der vlootbouwprogram- ma's niet tegelijkertijd met het afloopen van het verdrag, waarvan de duur tot zes jaar is beperkt, zal worden prijsgegeven. Het tweede beeft betrekking op de over gangsperiode tusschen de onderteekening en de toepassing van de conventie. Dé onderteekenaars verplichten zich, om vanaf dit oogenblik den geest van het toekomstige verdrag te eerbiedigen en onderling overleg te plegen, ingeval eenige andere mogendheid zou overgaan tot aan bouw van nieuwe oorlogsschepen, die niet met dezen geest in overeenstemming is. Het verdrag bevat geen enkele bepa ling betreffende een duikbootenoorlog, die nochtans het onderwerp van eensgezinde verklaringen van de zijde van alle dele gaties in de openingszitting is geweest. Allen verklaarden zich toen bereid, de principes van de 'humaniseering van de zen tegen de koopvaardij geriehten oor log, die het onderwerp vormt van deel IV van het vlootverdrag van Londen, te be krachtigen. Om technische redenen echter zal het toekomstige verdrag geen enkelo bepaling te dien aanzien bevatten. De besprekingen te Rome. Gisteravond om zeven uur zijn de nieu we protocollen van Rome onderteekend. D'e publicatie van deze protocollen zal in den loop van vandaag plaats vinden. Naar van bevoegde zijde verluidt, heb ben de protocollen in de eerste plaats een verdieping van de politieke en economische samenwer king van Italië, Hongarije en Oostenrijk tot doel. Voorts verluidt, dat de drie mogend- beden de volledige militaire rechtsgelijk heid van Oostenrijk en Hongarije, zoo mogelijk met Franschen steun, op de agenda van de Septemberzitting van den Volkenbond willen plaatsen. De staat van oorlog afgekondigd. De president der republiek Brazilië ■heeft een decreet geteekend, waarbij voor het geheele land de staat van oorlog voor een tijdperk van 90 dagen wordt afge kondigd. Tot dit decreet werd besloten in een gistermiddag gehouden conferentie van den president der republiek met de Ministers van Oorlog en Jusitie en den chef der politie. Het decreet is een ge volg van een ernstige revolutionaire be weging, die zich in verscheidene centra sinds November 1935 heeft voorgedaan, met het doel de politieke en sociale in stellingen des lands omver te werpen. Het decreet treedt terstond in werking. Duitsche vliegtuigen boven Fransch gebied. Gistermorgen tegen elf uur vlogen er twee Duitsche militaire vliegtuigen op een vijftig meter hoogte over de straat wegen in de buurt van Straatsburg. Men kon van den grond af zien, dat de in zittenden foto's namen. De nummers van de vliegtuigen zijn opgeschreven. Bovendien vloog er om vijf uur des middags een Duitsche eendekker, komen de van Pirmasens, over Windhof. Wil men devaluatie in Duitschland 7 Het blad Politiken meldt, dat Dr Schacht, de directeur van de Duitsche Rijksbank, Zondagavond voor een parti culier bezoek in Denemarken is -aange komen. Het dagblad Heumdal schrijft, dat het bezoek van Schacht aan Deensch Slees- wijk geenszins een privé-bezoek is. Het was een week geleden aangekondigd. De Berlingske Tidende schrijft: .Schacht wilde waarschijnlijk we ten, welke gevolgen de devaluatie van de mark op den financieelen toestand van de Duitsche minderheid zou hebben. Na de overstrooming in Amerika. Volgens de jongste berekening bedraagt de door de overstrooming in 13 staten aangerichte schade 507 millioen dollar, zoder onderdak zijn 429.000 menschen. Het aantal dooden bedraagt 171. Onge veer een half millioen arbeiders vinden werk hij het herstellen der schade. Men gelooft dat thans ook de Ohio O'P haar hoogste punt is gekomen. Ten einde te voorkomen dat de be smettelijke ziekten die hier en daar reeds zijn uitgebroken, een grooter omvang aan nemen maken de autoriteiten zooveel mogelijk haast met de hulpactie. In Con- EEN GUNSTIGER OORDEEL. In het verslag van de Rotterdamsche Hypotheekbank over het boekjaar 1935 worden ook enkele opmerkingen gemaakt over het veelbesproken vaste-lasten-ont- werp. Het trof ons, dat hier over het ontwerp vrij gunstig geoordeeld wordt. Aldus: „Menigvuldig zijn de gevallen, die ons onder de oogen komen, waarin de bij dit ontwerp voorgestelde verlichting van las ten een ware uitkomst voor den debiteur zou zijn, en dagelijks constateeren wij, boe vrijwel allerwege naar het wet worden van dit ontwerp wordt gehunkerd. Het is dan ook niet het ontwerp zelf, het is alleen de vertraging in de behande ling ervan, waardoor de overal gevoelde „onzekerheid" is teweeggebracht, die vooral de veilingen van onroerend goed in hooge mate ongunstig beïnvloed heeft". necticut moeten 30.000! personen wor den ingeënt. De roeden vorderen in Noord-China. Het toenemende roode gevaar in de Noordelijke provincies van China heeft de centrale regeering van China genood- zaakt, zoo snel mogelijk in te grijpen. Maarschalk Tsjang Kai Sjek-, die den communisten tot dusver de meeste neder lagen heeft toegebracht, is in een vlieg tuig vertrokken naar Kaifeng, de hoofd stad van Honan, om daar te beraadsla gen over de maatregelen, die genomen mo'eten worden, om het communistische gevaar te keeren. Volgens de jongste berichten, hebben de communisten in de laatste uren groote vorderingen gemaakt. Korte Berichten. In het Zuiden van Missouri zijn verschillende plaatsen door een cycloon geteisterd, talrijke huizen zijn ingestort. De schade is buitengewoon groot. In midden Oklahama is ernstige schade aan gericht door een zandstorm. Geruchten gaan, dat de doodstraf van Hauptmann zal veranderd worden in een levenslange gevangenisstraf. MINISTER COLIJN ONGESTELD. Naar de „Stand."' verneemt, moet de minister-president, dr H. Golijn, wegens een zeer lichte ongesteldheid, zijn kamer houden. Naar wij vernemen, is er geen enkele reden tot ongerustheid. D'r Colijn is niet bedlegerig. Nader wordt nog gemeld, dat de mi nister-president Dr H. Golijn thans in zooverre hersteld is, dat hij voornemens is morgen de vergadering der Eerste Ka mer bij te wonen in welke vergadering de behandeling van de Defensie-begroeting en van bet D'efensiefonds zal worden voortgezet. NIEUWE DIRECTEUR DER NEDERL. HEI DE-MAATSCHAPPIJ De heer T. van Maanen benoemd. In de gisteren te Velp gehouden verga dering van commissarissen der Neder landsche Heide-Mij. is aan Ir J. P. van Lonkhuizen eervol ontslag verleend als directeur dezer Mij wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd. In zijn plaats is benoemd de heer T. van Maanen, thans adjunct-directeur. Tot adjunct-directeuren werden benoemd de beeren G. J. Born en J. Houtzagers, thans inspecteurs. De nieuwe directeur is in 1883 te Wou denberg geboren. In 1906 kwam hij op het hoofdbureau der Ned. Heide-Mij. dat toen nog te Utrecht was gevestigd. Hier is hij in verschillende functies werkzaam ge weest, tot hij in 1919 benoemd werd tot adjunct-directeur, welk ambt hij tot beden bleef vervullen. BELANGRIJKE ORDER DER BILLITON-MAATSCHAPPIJ. Twee tinbaggermolens ter waarde van ca. f 1.400.000 besteld. Naar gemeldt wordt, heeft de Billiton Maatschappij twee nieuwe groote tin baggermolens besteld. Het hiermede ge moeide bedrag beloopt ca. f 1.400.000. De opdracht voor den bouw is gegeven aan de werf Conrad, terwijl de Heemaf de electrische installaties zal verzorgen. De constructie is dus geheel in handen der Nederlandsche industrie en een niet on belangrijk object van werkverschaffing. Van belang is tevens, dat de molens gedemonteerd naar Nederlandsch-Indië zullen worden verzonden. Zij zullen ver volgens te Tandjong Priok worden ge monteerd en geklonken en alsdan naar Billiton worden doorgezonden. Ook Ne derlandsch-Indië krijgt derhalve zijn deel Binnenland. Wetsontwerp inzake vestigingseischen voor den middenstand. Belangrijke order der Billiton-maat- schappij. Groote brand te Eist. Nederlandscb-Duitscbe overeenkomst in zake werklieden en bedienden. Nieuwe verkeersregels op komst. Buitenland. Von Ribbentrop weer naar Landen. De luchtbombardementen in Abessynië. Staat van beleg in Brazilië. Het nieuwe vlootverdrag. aan den bouw. Men hoopt de twee bag germolens in Nederland voor transport naar Nederlandsch-Indië gereed te heb ben in den aanvang van 1937. De Billiton-Maatschappij heeft op het oogenblik acht baggermolens in bedrijf. De negende, die in Nederland in aan bouw is, zal eerstdaags naar Neder landsch-Indië worden verscheept. Boven dien zijn bij de Singkep Tin Maatschap pen, waarover gelijk men weet de Billi ton Maatschappij thans de directie voert, drie molens in bedrijf. In 1937 zal de Billiton derhalve 14 baggermolens in be drijf hebben. DE ANNULEERING VAN MELKPOEDERCONTRACTEN. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de aangelegenheid der annuieering van melkpoedercontracten van de JNed. Zui- veicentrale in het afgeloopen jaar zich als volgt heeft toegedragen. Teneinde den prijs van ondermelk te steunen en tevens een stimulans te hebben om de kaasproductie eenigszins te beper ken, heeft de Nederlandsche Zuivelcen- trale met goedkeuring van de Regeering het vorig jaar een aantal contracten afge sloten met zuivelfabrieken die zulks wenschten, voor levering van melkpoeder voor f 7 per 100 K.G. Op verzoek van de zuivelcentrale heeft de Nederlandsche Meelcentrale die niet direct in contact staat met de bevoegde afnemers van melkpoeder (veevoederhan delaren en bereiders van mengpoeders voor pluimvee) den verkoop van de ge contracteerde poeder ter hand genomen. ■D'eze transactie leverde natuurlijk verlies op, omdat een hoogeren prijs voor de melkpoeder aan de zuivelfabrikanten ge geven moest worden dan van de afnemers kon worden terugverlangd. Ware dit niet het geval geweest, dan zou de normale handel zich natuurlijk wel op dit artikel hebben geworpen en ware tusschenkomst der centrales niet noodig geweest. Hieruit volgt, dat de verkoop alleen maar zoolang en zoover zal worden voort gezet, totdat bet doel dat men zich voor oogen stelde bereikt was, m.a.w.: totdat de zuivelfabrikanten geen prijs meer zou den stellen op afkoop van melkpoeder. Oorspronkelijk was het plan 5000 ton over të nemen. Toen het scheen, dat deze hoeveelheid bereikt zou worden, is mach tiging gegeven eventueel verder te gaan. De verkoop van de melkpoeder ging te gen de vastgestelde prijs allerminst vlot, Toen bleek dat enkele fabrikanten de con tracten die zij gesloten hadden wenschten te annuleeren en de overeengekomen hoe veelheden nog niet waren verkocht, kon de meelcentrale daartegen geen enkel be zwaar hebben. Dit kon voor de zuivelcentrale, respec tievelijk het Landbouwcrisisfonds alleen maar een financieel voordeel opleveren. De aanvragen tot annuleering zijn dan ook ingewilligd, maar met de annuleering kon niet verder worden gegaan dan tot aan de hoeveelheid der contracten, die de meelcentrale met de afnemers bad geslo ten. Toen deze boeveelheid bereikt was moest de annuleering worden stopgezet. D'e aangevraagde annuleeringen zijn in tijdsvolgorde afgewerkt en de na 2 Sep tember 1935 binnengekomen aanvragen moesten afgewezen worden. Toen daarna de prijzen van ondermelk- poeder aanmerkelijk stegen, ontstond er natuurlijk bij degenen die nog leverings- plicht hadden sterke neiging om ook te annuleeren. Na overleg met de Ned. Zuivelcentrale, welk overleg door omstandigheden eenigs zins vertraagd werd, heeft de Minister evenwel gemeend de verdere annuleering niet te kunnen goedkeuren, maar degenen die de verplichting tot levering hadden aangegaan, aan deze verplichting te moe ten houden. Aan de Ned. Zuivelcentrale, de contrac- trante, is nu opdracht gegeven deze ver plichtingen te doen uitvoeren. .1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1