De politieke toestand. Gij voelt U slechts een half mensch..... Gemeentelijk TerantwDordeiykheidsbesef. MAANDAG 23 MAART 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 147 Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenlaat Vrijwillig verblijf in werkelijken dienst. Belangrijkste Nieuws Inning van onbetwiste geldvorderingen. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën SO cent per regel. Ingezonden meaedeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. In de najaarsvergadering van de Ver- eeniging van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen „Groen van Prinsterer" heeft de heer Smeenk gerefereerd over: „Regeering en Gemeenten in crisistijd". Nieuwe gezichtspunten werden hierbij niet geopend. Betoogd werd, dat zelfbe stuur en autonomie van groote beteeke- nis zijn voor het gemeentelijk leven. De autonomie houdt ook verband met de financieele positie. Als een gemeente zichzelf niet redden kan, heeft dat in vloed op de uitoefening der autonomie. Wij leven thans in abnormale omstan digheden, die abnormale maatregelen on vermijdelijk maken, omdat een debacle van gemeenten ook op het Rijkscrediet schadelijken invloed kan hebben. Op de vraag, hoe we van die regelin gen waarbij vooral als noodlijdendheid intreedt de autonomie wel heel sterk te ruggedrongen wordt af kunnen komen 'had spr. geen ander antwoord, dan dat de oplossing vanzelf zal komen als het economisch leven in betere banen gaat. Hieraan werd nog toegevoegd de waar schuwing, dat bij de gemeenten een groot besef van verantwoordelijkheid noodig is. Men moet niet wachten op het opleggen van maatregelen zoolang men ze zelf kan nemen. Want dan zou men met allerlei schoone woorden over de autonomie dit schoone goed zelf vermoorden. Met dit laatste gaan wij uit den aard der zaak gaarne accoord. Het geval doet zich echter voor, dat sommige gemeenten in moeilijkheden zijn geraakt, mede als gevolg van het verant woordelijkheidsbesef, waarvan zij steeds blijk gaven. Daardoor kwamen zij in de eervolle po sitie dat zij gerekend werden tot de ster keren die de zwakkeren mochten helpen, met het gevolg, dat zij zelf in moeilijkhe den kwamen. De geld-transfusie verzwakte zoodanig het gemeentelijk gestel, dat versterkende middelen noodzakelijk werden. De vraag komt nu op, of 't billijk is, dat dergelijke gemeenten praetisch op één lijn worden gesteld met -anderen -die door eigen schuld noodlijdend werden. Het gevaar 'bestaat tocb, dat op deze wijze met allerlei schoone woorden over verantwoordelijkheidsbesef dit schoone goed zelf vermoord zou worden. In afwachting van het Duit- sche antwoord. De Duitsche ambassadeur von Ribben- trop is Vrijdagavond om 20 uur 30, in gezelschap van zijn adjudant, op het vliegveld Tempelhof geland. De wereld verkeert nu in afwachting van het Duitsche antwoord op de voor stellen der Locarno-mO'gendheden. In Duitsche kringen is men zeer te leurgesteld over de ontvangst te Londen. Naar Reuter werd meegedeeld, is de Duitsche delegatie naar Londen geko men, teneinde aan de besprekingen der Locarno-mogendheden deel te nemen, doch in plaats hiervan heeft men haar, 214 uur na haar aankomst, een document overhandigd, zonder dat men haar bij de samenstelling ervan ook maar een enkel woord heeft laten zeggen. Het is, naar een Duitsche autoriteit aan Reuter verklaarde, uitgesloten, dat Duitschland de voorstellen m hum geheel zal aannemen. Er zijln drie manieren, waarop Duitsch land op het memorandum kan reagee- ren: le. Door het afbreken van de bespie- kingen. 2e. Door de opstelling en overhandi ging van een tegen-memorandum, waar in het Duitsche standpunt tegenover lut memorandum van Londen wo'rdt ont vouwd. 3e. Door dit tegen-memorandum voors hands te reserveeren voor het eigen ge bruik van Ribbentrop en dezen te verzoe ken om gewapend met dit stuk zoo spoedig mogelijk naar Londen terug te gaan, niet om daar dit opstel te gaan overhandigen, maar om het te gebruiken als aanloop voor verdere besprekingen. Men is geneigd aan te nemen, dat de derde methode gevolgd zal worden. De toon der Duitsche pers is scherp. „Der Angriff" merkte op: „Zoo gaat het niet. De „Berliner Börsenzeitung" noemde de voorstellen kortweg „onbe schaamd". Weer een rede van Hitier. Rijkskanselier Hitler, die begeleid was door ambassadeur von Ribbentrop heeft te Breslau een redevoering uitgesproken, voor een menigte toehoorders van 40.000 personen. Hitier zeide o.m.: Is het scheppen van een nieuwe orde van zaken, wanneer men een volk be dreigt, omdat het zijn eigen soevereini teit ope-ischt? Wiji zullen voor dergelijke opvattingen niet capituleeren. Hitier beso-ot zijn rede o.m. met de volgende woorden: „Ik wil geen gestes, ik wil 25 jaar vrede in Europa. De andere volken willen ook, dat -de staatslieden vrede sluiten en geen gestes maken. De buitenlandsche staatslieden kunnen hun volken vragen of zij deze opvatting dee- len. Wat mij betreft, ik heb die vraag aan bet Duitsche volk gesteld, dat thans zijn antwoord moet geven Nieuwe luchtbombardementen. Een Abessijnsch succes? Italiaansche vliegtuigen zijn over Erga Alem in Sidamo gevlogen. Zij hebben verscheiden gifgasbommen laten vallen, tengevolge waarvan talrijke vrouwen en kinderen gedood zouden zijn. Het Noorsche Roode Kruis verzorgt de slachtoffers. Tevens heeft het een krachtig protest tot den Volkenbond ge richt, tegen het gebruik van gifgassen door de Italianen. Het ten Noorden van Harrar gelegen Jijiga is opnieuw door Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd. Uit Harrar wordt gemeld Het hospitaal van het Finsche Roode Kruis zou zijn vernield tijdens het bom bardement van gisteren. Een der ver pleegden is gedood, zes anderen werden gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich geen Finnen. Inzake het bombardement wordt ge meld, dat 83 personen zijn gewond. Het aantal dooden is niet bekend. De burgerbevolking is uit Harrar ge- evacueerd uit vrees voor bombardementen. Britsche ambulance gebombardeerd. J.l. Vrijdag zou een onder lei ding van Dr Kelly staande Britsche ambulance te Chilga nabij Gondar door een Itali- aansch vliegtuig zijn gebom bardeerd. Op de ambulance werden 11 bommen afgeworpen, waarvan er slechts 2 ont ploften, zonder slachtoffers te maken. Reuter meldt nog, dat het thans wel duidelijk is, dat generaal Graziani voor bereidingen treft voor een grooten op- marsch in Ogaden, waarvan het bombar dement van Dzjidzji-ga ook een bewijs is. De bedoeling is om deze plaats van Ber- bera af te snijden, aangezien -dit de eenige weg is, die van de Roode Zee komt, waarlangs de Abessijnen nog wa pens kunnen invoeren. Een Abessijnsche zege? 't A.N.P. meldt uit Addis Abeba, dat -daar sinds Zaterdag met zekere stellig heid de geruchten de ronde doen, -dat de Abessijnsche troepen in 'het Noorden van den Amba Aladji een geweldige over winning zouden hebben bevochten op de Italiaansche troepen na een strijd, -die verscheidene -dagen heeft geduurd en die eerst Vrijdagavond beëindigd werd. Van geen enkele zijde is dit bericht echter bevestigd. Ook wordt uit Addis Abeba gemeld, dat -de Abessyniërs Vrijdagavond, na een veldslag, die een heelen dag duurde en waaraan de Negus actief deelnam, ten Noorden van Amba Aladsji een groote overwinning hebben behaald. De Negus stond aan het hoofd der aanvalstroepen, welke uit veteranen of afstammelingen van veteranen uit den veldslag van Adoea bestonden. Gemeld wordt, dat de Italianen zeer zware verliezen hebben geleden. De positie van Makalle is precair ge worden. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA Terwijl het water in het algemeen zakt wordt thans groote aandacht besteed aan het nemen van maatregelen tegen de ver spreiding van besmettelijke ziekten in de geteisterde gebieden. Reeds zijn 209 per sonen o-m het leven gekomen. In Nieuw- Engeland en Pennsylvanië is een begin van herstel te constateeren. Alleen het water van de O-hio is nog niet gedaald. Boven Pittsburgh beeft Zaterdagnacht een hevige sneeuwstorm gewoed. Het gemeentebestuur en de in de stad geconcentreerde arbeiders uit de werk verschaffingen doen alles wat in hun vermogen ligt, o-m het gevaar voor het uitbreken van epidemieën te beperken en de watervoorziening der stad in orde te brengen. Vijf-en-twintig-duizend werklieden zijn bezig het slijk van de straten weg te vegen. 135.000 menschen zijn dakloos. De schade wordt in deze stad geschat op 250 millioen dollar. 39 personen worden nog vermist. In Runtington in West-Virginië -heeft de overstrooming zich nog uitgebreid, waardoor weer 5000 menschen dakloos zijn geworden. Te Hartford is de noodtoestand afge kondigd, 2500 personen zijn tegen typhus ingeënt, 9000 personen zijn dakloos. De sohade bedraagt hier 25 millioen dollar. Hevig noodweer boven Buenos Aires. In Buenos Aires heeft zwaar noodweer gewoed, dat verscheidene slachtoffers geëischt en groote schade aangericht heeft. Het verkeer is voor het -grootste gedeelte stilgelegd. De stormwind vernielde de electrische leidingen en het stroomnet van de tram. Wolkbreuken veroorzaakten geweldige overstroomingen, zoodat de 'brandweer en militairen er aan te pas moesten komen, om talrijke in gevaar verkeerende men schen in veiligheid te brengen. Eenige personen zijn verdronken. Heeft het Duitsche rijk geldgebrek? D'e „Vereinigte Stahlwerke" hebben het paket aandeelen in deze onderneming, dat in handen was van den staat, terug gekocht, zoodat zij thans weer een volko men particuliere onderneming zijn gewor den. Men meent te weten, dat de terugkoop- som 100 millioen rijksmark bedraagt. In dit verband wordt er aan herinnerd, dat de „Vereinigte Stahlwerke", wier voor naamste aandeelhouder August Thijssen is, een groote rol hebben gespeeld bij de economische besprekingen in de natio- naal-socialistische partij. Men zag n.l. in de deelneming van -den staat in dezen grooten trust een begin van de socialisa tie der trusts, zooals deze op 't natio-naal- socialistische programma is opgenomen. Dé transactie wordt verklaard uit de behoefte aan fondsen van het rijk. De on derneming was in staat tot het terugkoo- pen der genoemde aandeelen door de win sten, die gemaakt zijn bij de uitvoering van de bestellingen ten behoeve van de herbewapening. Zendelingen in China door communisten bedreigd. Volgens berichten uit 'Engelsche bron is een groot aantal Britsche en Ameri- kaansche zendelingen door communis tische troepen in Noord-Ghina, 140 km. ten Zuiden van Tai Yan Foe, van de buitenwereld afgesneden. Hun positie verwekt groote bezorgdheid en men wil trachten vliegtuigen naar het gebied te zenden om hen hulp te ver schaffen. De besprekingen tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije. Koning Victor Emanuel heeft ter eere van de Hongaarsche en Oostenrijksche delegaties een lunch aangeboden. Daarna had bet tweede onderbou-d plaats der Italiaansche, Oostenrijksche en Hongaarsche staatslieden. Om kwart voor vijf namen Dr Schusch- nigg, de Oostenrijksche bondskanselier en de Hongaarsche minister-president Goem- boes met hun ministers van buitenland sche zaken tijdens de Kamerzitting plaats in de tribune voor 't corps -diplomatique. De Kameraf-ge vaardigden en het pu bliek, dat de zitting volgde, juichten de bezoekers toe en brachten hun een spon tane ovatie De duce, de kamervoorzitter, ministers en onder-staatssecretarissen, allen wend den zich naar de tribune en applaudis seerden hartelijk. De besprekingen hebben resultaat op geleverd en leidden tot de totstandkoming van acco-orden, -die vandaag onderteekend zullen worden. ONZE AMBULANCE IN ABESSYNIE. Dr Van Schelven ongedeerd. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis heeft van dr Winckel een telegram ontvangen, waaruit blijkt, dat het gerucht omtrent de verwondin gen van dr Van Schelven onjuist is ge weest. D'r Van Schelven is Vrijdag 20 Maart gezond en ongedeerd in D'essié aangeko men. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De -geschatte ontvangsten van de Ned. Spoorwegen (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) hebben in Febr. f6.656.800 (v. j. f7.355.000) bedragen. Gespecificeerd waren de ontvangsten reizigers f 3.454.300, bagage f 40.000, brief- en pakketpost f235.000, goederen f 2.770.400, levende dieren en lijken f20.600, -diversen f136.500. 'De totale ontvangsten van 1 Jan. af beliepen f 14.421.600 (v. j. f 16.301.194), gemiddeld aantal kilometers in exploita tie van 1 Jan. af 3431 (3576), dus ont vangst per dagkilometer f70.05 (f77.27). Grootverlofgangers kunnen onder de wapenen komen, teneinde anderen In staat te stellen naar huis te gaan De Minister van Defensie heeft een regeling vastgesteld omtrent vrijwillig ver blijf in werkelijken dienst, welke regeling een dezer dagen in de legerorders zal ver schijnen. Deze regeling maakt de corps commandanten bevoegd om dienstplich tigen, grootverlofgangers, -gelegenheid te geven vrijwillig in werkelijken -dienst te komen voor zoover zij anderen, -die lie ver naar huis willen, kunnen vervangen. Deze maatregel geldt zoowel voor onder officieren en korporaals, als voor solda ten. De vrijwillig opkomenden moeten evenlang in werkelijken dienst blijven als de anderen, die zij vervangen, zouden moeten blijven. Hoelang dit zal zijn, is uit den aard der zaak niet bekend. Daar de verlen ging van den werkelijken dienst voor- loopig is beperkt tot de infanterie en -de wielrijders, geldt de bedoelde gelegenheid voorshands ook alleen voor de daartoe behoorende -dienstplichtigen. Zij, die vrij willig onder de wapenen zouden willen komen, behoo-ren zich schriftelijk te wen den tot bun corpscommandant. Deze regeling zal ongetwijfeld door velen met -blijdschap worden begroet. Een verlengd verblijf onder de wape nen kan voor een deel der dienstplichti gen hoogst onaangename gevolgen heb ben, terwijl anderen, die met groot verlof zijn, misschien gaarne eenigen tijd onder -de wapenen zullen komen. (Zoowel met bet oog op de betrokken personen als op -den geest van den troep verdien-t de genomen maatregel warme toejuiching. DE NIEUWE COMMISSARIS DER KONINGIN IN LIMBURG. Benoeming te wachten van Mr Dr W. G. A. van Sonsbeeck. Naar gemeld wordt zal -de Stort, van he denavond de benoeming bevatten van mr dr W, G. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda, tot Commissaris der Koningin in de provincie Limburg. Deze benoeming zal ingaan 1 Juni a.s-. De beer Van S onsbeek die tot de R.K. Staatspartij behoort, is een man van groote ervaring. Het is wel zeer merkwaardig, dat ach tereenvolgens twee burgemeesters van de gemeente Bre-da tot „gouverneur" van Limh-urg zijn benoemd en dat de nieuwe commissaris thans o-p de plaats komt van wijen baron Van Bövell, dien bij zeven tien jaar geleden ook is opgevolgd als bur gemeester. De heer Van Sonsbeeck is indertijd één van de leidende figuren geweest bij de actie der burgemeesters, die voor een groo-tere weermacht ij-verden. DE C.A.O. IN HET BOUWBEDRIJF. Loonsverlaging over de heele lijn. Het orgaan van de R. K. Bouwvak arbeiders van deze week brengt uitvoe rig verslag uit over -de onderhandelingen inzake bet nieuwe landelijk collectief contract voor bet bouwbedrijf. Aan dit rapport ontleenen wij -de vol gende gegevens -Ongeveer drie maanden geleden begon nen de onderhandelingen over de nieuwe arbeidsvoorwaarden, waarbij de tijdens die actie gehouden vijf conferenties aan -de onderbandelaars zware eischen heb ben gesteld. Uiteindelijk kwam er overeenstemming over de volgende looncijfers Klasse Hl 2 3a 3b 3c 4a 4b S Geschoolden 64 60 56 53 50 48 47 45 42 Geoefenden 59 54 48 44 41 39 37 35 33 Ongeschoolden 43 38 36 35 34 33 31 Deze cijfers houden in, dat in de H'(hoofdklasse) de veria-ging beteekent zoowel voor de geschoolden als geoefen den 3 cent, in de eerste klasse resp. 2 en 2 cent, in de tweede klasse voor de geschoolden, geoefenden en ongeschool den 2 cent, in -de -derde klasse A 2, 2 en 1 ct., in de -derde klasse B en G idem; in de vierde klasse A 2, 2, 2, in de vierde klasse B 2, 2 en 1, in -de vijfde klasse 1. 1, 1 cent. De besturen van werkgevers- en werk nemersorganisaties zegden toe deze loo- nen voor hun respectieve instanties te zullen verdedigen. Nederlandsche Journalistenkring. Zaterdag j.l. hield -de Ned. Journalis tenkring zijn jaarvergadering te Amster dam. De voorzitter, de heer D. Hans, noemde het in zijn openingswoord geluk kig, dat -de kring zich niet had vastge legd op een bepaalde spelling, maar al leen in een adres aan den ministerraad op eenheid, in welke richting dan ook, heeft aangedrongen. Verder wees hij op de belangrijke voornemens der regeering met betrekking tot art. 7 der Grondwet. Rustig doch paraat wachten wij de voor- en meestal juist op Zondag. Als gevolg daarvan staat Ge 'b Zondagsmorgens laat op, zonder lust de voor dien ontspannings dag gemaakte plannen te volvoeren. Ge hangt lusteloos van de eene stoel in de andere. Gij voelt U slap en landerig. Ge vindt dat Ge er veel ouder uitziet dan Ge zyt. En Gy beseft niet, dat Gij dit alles te wij ter. hebt aan Uw eigen zorgeloosheid. Volg de M.S.S.-gewoonte want Gt) hebt niet begrepen, dat ln Uw spUsver- terlngs-organen, door Uw drukke weektaak on verbruikte resten achterblijven, die Uw bloed verontreinigen, Uw maag bederven, Uw eetlust verminderen en U dat algeheele drukkende, slappe gevoel van moeheid en lusteloosheid bezorgen. Volg de M.S.S.-gewoonte, "Maak Schoon Schip" door op geregelde tijden, eiken Vrijdag en eiken Zaterdag vóór het naar bed gaan de M.S.S.-Cachets te nemen, die géén prikke lende en dus schadelijke uitwerking op Uw ingewanden hebben, maar die geleidelijk en onmerkbaar de vergiftigende afval-stof- fen verwijderen, die Uw gestel bezwaren. Ge zult dan geheel en al opfrisschen en Ge zult van een half mensch een heel mensch worden en van Uw Zondag weer genieten. M.S.S.-aachets (ook wel genaamd i Laxeer- Akkerljes) zijn verkrijgbaar bij alle apotheker, en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes ol in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U Ib willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. Binnenland. Dr van Schelven in Abessynië ongedeerd. Oordeel der Kamer-commissie over het wetsontwerp tot inning van onbetwiste geldvorderingen. D'e nieuwe Commissaris der Koningin in Limburg. Buitenland. Men wacht op het Duitsche antwoord op de Londensche voorstellen. Overeenkomst tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije. Weer bombardementen in Abessynië. D'e overstroomingen in Amerika. stellen af. De Nederlandsche beroepspers heeft geen aanleiding gegeven tot aantas ting van de vrijheid van drukpers, al zal zij wei eens mistasten. Spr. wijst nog eens op de verantwoordelijkheid, die vooral in -deze dagen op de pers rust. Het ledental bedroeg op 1 Januari j.l. 641, het hoogste, wat ooit is bereikt. Het oordeel der Kamercommissie. Nadeelen overtreffen de voordeelen. Bij -de beoordeeling van het wetsont werp tot het treffen van maatregelen tot vergemakkelijking van inning van onbe twiste geldvorderingen heeft de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Karper zich allereerst afge vraagd of aan een dergelijke regeling be hoefte bestaat. Tot op zekere hoogte heeft de commis sie deze vraag bevestigend beantwoord. Zij vestigt er evenwel terstond reeds- de aandacht op, dat het ontwerp niet zoo zeer de inning zelf als wel het verkrijgen van een executorialen titel betreft. Wil men de positie van den schuldeischer te genover den schuldenaar verbeteren, dan zal het zwaartepunt ongetwijfeld moeten liggen in een verbetering van de methode tot verhaal en in het tegengaan van de mogelijkheid om goederen aan het verhaal te onttrekken. Voor de practijk is het ongetwijfeld in de eerste plaats van belang dat de kosten van de kantongerechtprocedure verlaagd worden. Naast het kostenbezwaar acht de com missie echter aan den tegenwoordigen toe stand geenerlei ernstig bezwaar verbon den althans voor zoover het onbetwist bare geldvorderingen betreft. Anders wo-rdt het wellicht iDdien men niet alleen op de onbetwistbare vorderin gen acht slaat. In het bijzon-der zijn er bezwaren met betrekking tot de mogelijk heid, dat een onwillige gedaagde, die een klein deel van de vordering betwist, voor langen tijd aan betaling van het erkende restant kan ontkomen. Een wettelijke bepaling tegen dit mis-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1