LIDO NUTSSPAARBANK heeft weer iets aparts Chocolaterie „LIDO" LEÜPIN CREME EN -ZEEP Bogardstraat D 51 - Middelburg. Rechtszaken Telegrammen. Finantiëele Berichten Marktberichten Burgerlijke Stand 3 en 5 c's. HUIDJEUK - WONDKORSTEN, UITSLAG, OPEN ZIJN, enz. Geref. Kerken (H. V.). Middelburg, 10 en 6 u, dhr Bijlsma, cand.- hulppred, te R'dam. Leger des Heils. Goes, 7.30 u. bidstond, 10 u. heiligingsdienst, 4 u. openluchtmeeting, 8 u. verlossingssa menkomst. Leidster adj. Frese. TOEKQMSTOORLOGEN. GEVAREN VOOR NEDERLAND? Een Duitsche fortenlinie langs den Rijn. Naar men uit militaire kringen aanneemt, zal Duitschland niet kunnen nalaten, het Rijngebied, dat thans onder het bereik der artillerie van de Maginotlinie ligt, met een reeks van vestingen te versterken. In dat geval kan Nederland het slagveld van een toekomstigen oorlog worden. De bij het verdrag van Versailles aan Duitschland gedicteerde gedemilitariseer de zone omvat een gebied, dat ongeveer een achtste gedeelte van de totale opper vlakte van het Rijk vormt en een vierde gedeelte van de géheele bevolking van het land in zich bergt. Bovendien liggen hier de belangrijke industriecentra. In dit ge bied zouden nu volgens den wensch van zekere groepen geen vestingen of andere i versterkingen mogen worden aangelegd. Aan de andere zijde van de grens ech ter heeft Frankrijk zich in de laatste ja ren van Zwitserland in het Zuiden tot Luxemburg in het Noorden een geweldige versterkte zone geschapen, die zich naar het Westen tot aan de Maas uitstrekt en bij Longwy bij den vestinggordel aansluit dien België op grond van zijn militaire overeenkomst met Frankrijk verplicht was aan zijn Oost- en Noordgrens aan te leggen. Deze zone bestaat uit verscheidene achter elkaar liggende, ieder op zichzelf reeds voor dieptewerking ingerichte sleu telstellingen, waarvan de voorste linie ge vormd wordt door een aaneengesloten front van moderne forten, dat naar ach teren werd verbonden met de reeds be staande oude vestingen Epinal, Toul en Verdun. Deze zone vormt wel de sterkste en meest volkomene van wat'er op dit ge bied ooit op' de wereld is gepresteerd. Langs het geheele, ongeveer 190 K.M. lange Rijnfront van Bazel tot Lauterburg staan aan den Rijn zelf en aan het RijnRlhone-kanaal ontelbare gebeton- neerde blokhuizen met maohine-gewe-- ren en kanonnen, die den loop der rivieren en kanalen in iedere richting be- heerschen. Daarachter, op den kam der Vogezen, liggen versterkingen, die het overschrijden van dit gebergte eenvoudig tot een onmogelijkheid maken. Bijna gi gantisch echter is, wat Fransche vesting- bouwkunde op de door de natuur het minst beschermde noordelijke flank, dus tusschen Lauterburg en Diedenhofen, aan versterkingen heeft weten aan te leggen. Alles is door bomvrije onderaardsche gangen en wegen n\et elkaar verbonden, alles is tot in de kleinste kleinigheid aan het landschap aangepast en voor de vliegtuigwaarnemers onzichtbaar ge maakt Het is zoa aangelegd, dat niet slechts verschillende vestingwerken elkaar met artillerie- en machinegeweervuur on dersteunen, doch met hun artillerie ook de aan de overzijde van de grens gelegen gebieden, spoorwegen, dorpen en auto wegen onder vuur kunnen nemen. Zoo draagt de artillerie van Ilochwald en van Britsch tot Gernersheim, Landau, Pirmasens en Weibrücken en naar be weerd wordt zelfs tot Mannheim, Lud- wigshafen en Kaiserlautern, terwijl die van Hakenberg en van Diedenhofen het Saargebied en nog een groot terrein daar buiten bestrijkt. Tegelijkertijd heeft men ook de vestingen Neu-Breisach, Straats burg, Metz en Diedenhofen geheel gemo derniseerd. Frankrijk heeft daarmee zijn landsver dediging tot de sterkste ter wereld ge maakt. En toch, ook dit is Frankrijk noig niet voldoende. Zoo legt men op het oogenblik versterkingen aan beide zijden van den Saar aan. Bovendien worden ook de vestingen Epinal, Toul en Verdun ge moderniseerd. Voor alles echter heeft men in het jaar 1934 ook een aanvang ge maakt met de versterking van de noorde lijke grens ter weerszijden van Valen ciennes. Hier worden in de eerste plaats de oude vestingwerken van Maubeuge ge moderniseerd. Hoe staat men tegenover dit alles nu in Duitschland? Daar, zooals de regeering te Berlijn reeds meerdere malen ver klaard heeft, het land niet van plan is met Frankrijk een oorlog te beginnen, neemt men in het Derde Rijfc over het algemeen geen aanstoot aan den reusach- tigen vestinggordel, die Frankrijk tegen eiken aanval beveiligt. Maar anderzijds begrijpen de Duitschers niet goed en wordt het door hen als ongehoord be schouwd, dat Duitschland het belangrijk ste gedeelte van zijn staatsgebied onbe schermd moet laten. Algemeen zijn zij dan ook de overtuiging toegedaan, dat Duitschland nimmer afstand kan doen van gelijke rechten voor wat de landsver dediging betreft. Overigens is het aanleggen van verster kingen geen kwestie van eenige maanden. Daar zijn jaren voor noodig. Het best heeft Frankrijk dit wel bewezen, dat in 1927 met den aanleg van zijn versterkin gen begon en op het oogenblik nog steeds niet gereed is. En wat men ook niet over het hoofd mag zien: de eventueele Duit sche grensversterkingen in het westen zullen nooit zoo enorm kunnen zijn als de Fransche, indien men bedenkt, dat Frankrijk voor dit doel tot op het oogen blik reeds meer dan 8 milliard francs heeft uitgegeven. Daar kan Duitschland onmogelijk tegenop. Nederland als slagveld? Frankrijk heeft zijn grenzen omgeven met een machtigen vestinggordel, die el- ken aanval op dit land, speciaal van het oosten uit, bijna tot waanzin maakt. Ook België heeft zijn oostelijke grens beveiligd op een wij'ze, die voor de Fransche niet behoeft onder te doen. Van Duitschland kan men, speciaal met het oog op het Fransch-Russische pact en de lang niet onmogelijke kans, dat Frankrijk nog eens een communistisch georiënteerde regee ring krijgt, die met de Russen gemeene zaak tegen het Derde Rijk zou willen maken, moeilijk vergen, dat het zijn be langrijk industriecentrum voor 'n aanval van Fransche zijde open laat liggen. Ook langs de Duitsche Rijngrens zal dus waarschijnlijk binnen langeren of korte- ven tijd een soort „Maginotlinie", zij bet dan minder sterk dan de Fransche, ko men te liggen. Het zal dan zoo goed als onmogelijk zijn, dat het Fransche leger Duitschland binnenrukt en omgekeerd. Zal dit het einde van den oorlog bet ee kenen? Wij willen het hopen, doch voor de volle honderd procent kunnen wij er nog geen geloof aan slaan, Komt het onverhoopt tot een Europee- schen oorlog, dan kan men er van over tuigd zijb, het communistische Rusland en het links georiënteerde Frankrijk te genover het nat.-socialistische Duitsch land te vinden. En in dat geval zullen de legers den weg van den minsten weer stand, den weg, waarop geen vestinggor dels onoverkomelijke hindernissen ver men Nederland als opmarschterrein gebrmken. Maginotlinie, Devèzelinie en hoe al deze bestaande en toekomstige linies mo gen heeten, maken ons land automatisch tot de invalspoort voor vreemde legers. Zeker, Holland en Zeeland liggen achter de waterlinie vrijl goed beveiligd. Maar Noord-Brabant, Limburg, Gelderland, Drente en Groningen liggen voor eiken vijand open en bloot. Ook voor ons land is in dezen tijd een taak weggelegd. De eenige mogelijkheid om te verhin deren,, dat in een toekomstigen oorlog Nederland invalspoort wordt voor een le ger dat Duitschland binnen wil trekken of omgekeerd, zal zijn onze zuidelijke grens alsmede een deel van onze oost grens, b.v. van Maastricht tot Arnhem, van een soort Maginotlinie te voorzien. In dat geval zouden oorlogvoerende sta ten zich wel tweemaal bedenken, ons land ■als opmarschgebied uit te kiezen. (Nadruk verboden.) DE NOOD IN DEN TUINBOUW. Een adres van den Ned. Tuindersbond. De Ned. Tuindersbond heeft een adres gericht aan den minister van Landbouw en Visscherij, waarin er op wordt gewe zen, dat de toestand in de tuinbouwbe drijven angstwekkend is. Adressant spreekt waardeering uit voor de getroffen maatregelen, doch is overtuigd, dat met de tot nu toe be schikbaar gestelde bedragen het gestelde doel niet kan worden bereikt. Adressant vestigt daarom nog eens de aandacht van den minister op de vol gende punten: 1. vast staat dat de Nederlandsche tuinbouwproducten beter dan alle andere Nederlandsche bodemproducten en de meeste Nederlandsche industrieele pro ducten op de interntionale markt kunnen concurreeren; 2. een zeer groot percentage van de arbeidsloonen in den tuinbouw is reeds gedurende een 4-tal jaren als verlies door de tuinders gedragen; 3. dit nationale en sociale offer, ver dient een directe regeeringshulp; 4. zeer spoedige positieve maatregelen moeten worden getroffen, om de thans in de werkverschaffing of baggerregeling werkende tuinders op eigen bedrijf terug te brengen; 5. de noodlijdende tuinbouwers, spe ciaal zij die door ondermijning en/of mis oogsten thans werkelijke armoede onder vinden, moeten op zeer korten termijn af doende worden geholpen; 6. herziening van de verdeeling van de gelden van de Nederlandsch-Duitsche clearing rekening, alsmede bevordering van de oeconomische goederenruil, dus ook met Rusland, wordt voor het Neder landsche bedrijfsleven in het algemeen en voor den tuinbouw in het bijzonder urgent geacht; 7. ondanks diverse wettelijke maatre gelen kunnen tal van tuinbouwbedrij ven een onverdiende' executie niet ontko men; 8. het meest urgent worden geacht, die maatregelen, welke aan de groote wan verhoudingen waaronder de bedrijven geleidelijk doch positief moeten bezwij ken, een einde zullen maken. Oprichting Werkgeversorganisatie voor het eiland Tholen. Woensdagmiddag j.l. kwam de werk geversorganisatie voor het eiland Tholen in buitengewone ledenvergadering bijeen te St. Maartensdijk, onder voorzitterschap van dhr J. L. Groenewege. De voorzitter heette de talrijke aanwe zigen welkom en zette de wenschelijkneid uiteen om de vereeniging, die tot nog toe van tijdelijken aard was, in een defeni- tieve organisatie om te zetten. Na eenige bespreking werd aldus besloten. Het voor- loopig bestuur zal een ontwerp-statuïen, huish. reglement en contributieregeling opstellen, die dan nader in een algom. vergadering vastgesteld zullen worden. Op de statuten zal de koninklijke goed keuring aangevraagd worden. De hoofdschotel vormde de bespreking voor de loonnormen voor het seizoen 1 Mei 193630 April 1937. De vergade ring ging accoord met de door het voor- loopig bestuur aan de werknemersorga nisaties gedane voorstellen om het uur loon vast te stellen op 22 cent en voor zwaar werk op 25 cent. De werknemers vragen 23 tot 27 cent. Dit werkgevers aanbod zal op een de volgende week te houden conferentie met de werknemers organisatie behandeld worden. Voor aan genomen werk zal een minimum loon van 25 cent per uur gegarandeerd worden. Besloten werd om in het eventueel af te sluiten contract vast te leggen, dat er een commissie benoemd zal worden, die de werk- en schafttijden nader zal be- studeeren. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 20 Maart 1936. Veroorzaken van dood door schuld en zwaar lichamelijk letsel door schuld (de doodelijke aanrijding te Kortgene), H. V., 49 jaar, koopman en caféhouder, wa nende te Wissenkerke, 4 maanden gevan genisstraf en ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar, benevens onbruik- baarmaking van de inbeslaggenomen auto. Zooals men weet vorderde de offi cier van justitie 3 maanden gevangenis straf. Doorgang bij een kruispunt belemme ren: S. G., 24 j., koopman te Vlissingen. Bevestiging van het vonnis waarvan hoo- ger beroep f 15 of 10 d. h. Opgeven valschen naam en niet voldoen aan bevel van een ambtenaar: f 15 of 15 d. h. en f 25 of 15 d. h. Niet uitwijken: W. W., 39 j., vrachtrij der wonende te Krabbendijke. Bevesti ging van het vonnis waarvan hooger be roep. f 10 of 10' d. h. en toewiiizing civiele vordering tot een bedrag van f47.50. Fietsen zonder licht en vloeken: W. H., 24 j., werkman te Oudelande, f 2 of 1 d. h. en f 1 of 1 d. h., een en ander met ver nietiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Munitie voorhanden hebben: P. de H., 33 j., van beroep vrachtrijder, te Wol- faartsdijk. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep f 7,50 of 3 d. h. Dronken een auto besturen: J. M. B., 37 j., broodbakker te 's H. Arendskerke. Vernietiging vonnis waarvan appèl. 14 d. hechtenis voorwaardelijk en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. Hooger beroep. Door J. M., slager te Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtreding van de Vleeschkeu- ringswet is veroordeeld tot f 200 boete of 3 weken hechtenis, met openbaarmaking van de uitspraak. EERSTE KAMER. Landbouw, Visscherij en Defensie. Begrooting Zuiderzeefonds goedgekeurd. Aan de orde is de begrooting van Landbouw en Visscherij. De heer de Marchant (N. S. B.) klaagt over de houding tegenover de N. S. B. ingekomen door organisaties inge schakeld in het crisis-systeem. Spr. wijst op te ver gaande splitsing der bedrijven en oefent nogmaals critiek op de bekende margarine-advertentie. De heer Ruiter (R.K.) zegt, dat door de exportmoeilijkheden de productie be perkt en in andere richting moet worden geleid. Spr. vraagt of het melkvraagstuk door Amerikaansche maatregelen niet anders moet worden bezien dan drie maanden geleden. Spr. juicht de reorga nisatie van den voorlichtingsdienst toe en komt er tegen op, dat N.S.B.'ers in boerenorganisaties onrust stoken en de leiders belasteren. Minister Deckers verdedigt den Limburgschen landbouwbond tegenover den heer de Marchant. (Spr. schetst de bezwaren voor Nederland van het Duit sche erbhof-stelsel. Door de wisselende buitenlandsche omstandigheden is een vast productiestelsel onmogelijk. De landbouwbegrooting wordt na re en dupliek z.h.st. aangenomen (tegen de N.S.B.). Aan de orde zijn de defensiebe- g r o o t i n g voor 1936 en de wetsontwer pen inzake een defensiefonds. D'e heer Blomjous (R.K.) vraagt in het licht der historie van den oorlog en van de gebeurtenissen der laatste weken wat we zouden moeten beginnen met een door sommigen voorgestane politioneele grenswacht. Spr. herinnert aan den in 1914 snel en duidelijk gedemonstreerden wil om onze onafhankelijkheid te hand haven. Daardoor hebben we ontzag gehad. De radiorede van Minister Golijn heeft ons volk gesterkt in de overtuiging dat de Regeering waakzaam is. Ook nu wensebt Nederland zijn onafhankelijke en koloniale positie te handhaven. Spr. juicht het vormen van een Defen siefonds toe, en is verheugd, dat het over bet algemeen zoo gunstig is ontvangen. Spr. wil zooveel mogelijk de weermidde len hier te lande doen vervaardigen en Vestigt de aandacht op het gewicht van de personeelskwestie. Spr. brengt hulde aan de bekwaamheid en werkkracht van onze legerleiding. -- Gestemd wordt over de begrooting Zui derzeefonds 1936. Deze wordt aange nomen met 33 tegen 5 stemmen. Te gen de N. S. B. en de Chr. Historischen Ter Haar, van der Hoeven en De Gijselaar Voortgezet wordt de behandeling van de Defensiebegrooting. De heer De Savornin Lo h m a n (C. H.) prijst de eerlijkheid waarmede de Regeering erkent dat het met de weer macht niet in orde is. Spr. ontkent, dat de geest in het leger en op de vloot niet goed zou zijn. Hij 'huldigt officieren en be manning der K XVIII, doch merkt op, dat men zich nu niet tot het toejuichen moet beperken. Commissie regeling Ziekenfondswezen. DEN HAAG. Naar wij vernemen is de Minister van Sociale Zaken voorne mens een commissie in te stellen die ten doel heeft de verschillende belangen be trokken bij: de regeling van het Zieken fondswezen en bij de samenstelling' van het bestuur der Ziekenfondsen, tot over eenstemming te brengen. Deze commissie is dus als een bemiddelingscommissie aan te merken. Het ligt in de bedoeling dat als voorzitter der commissie zal optreden Mr L. Lietaert Peerbolte, oud-directeur- generaal voor de Volksgezondheid. D'EN HAAG. De heffing op boter is van 2328 Maart vastgesteld op f 1,10, vervoervergunning voor buitenlandsche boter f 1,10. Sabotage bij luchtbeschermingsoefeningen OOSTERWOLDE. Door den burgemees ter der gemeente Oost-Schellingwoude is bekend gemaakt dat de Minister van Ju stitie een belooning van f 100 heeft uitge loofd voor het geven van zoodanige in lichtingen dat de dader (daders) van de sabotage der lucbtbescbermingsoefenin- gen, de vorige week gepleegd in Ooster- wolde, kunnen worden gestraft. HET 160STE ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. ROME. Maarschalk Badoglio seint: Op het Noordelijk front heeft de luchtmacht de normale actie ontplooid. Een Abes- sijnsch vliegtuig, dat bij Dabat ten N.O. van Gondar was gesignaleerd, is door onze toestellen vernield. Aan het Zuide lijk front hebben twee onzer vliegtuigen een verkenningsvlucht boven het gebied ten Noorden van Megathie langs den weg naar Addis Abeba gemaakt', waarbij zij het fort Ras en belangrijke depots heb ben gebombardeerd. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 235 237 Ned. Ind. Hdbk. 115 114 Philips 183V2 186 Unilever 106 A IQ6V2 Amsterd. Rubber 125V2 127 Koninkl. Petroleum 238^ 242V2 Deli Mij. 195 A 196 Ned. Scheepv. Unie 46 A 47 4 pet. Nederland 98V2 98B/ie 4 pet. Nederl. Indië 967/s 97 U. S. Steel 387/8 387/s Anaconda 21 213/s U. S. Leather 5 A 5 A Bethlehem Steel 33 33 A Adj. Chic. Milwaukee 4% 4% Cities Service 3Vs 3a/is Intern. Nickel 291/8 2QA Shell Union 11 Vs HA Kennecott Copper 22 A 22V2 Radio Corp. 75/s SVe Gar Foundry 2P/2 21A Tidewater lOVs ll6/i0 Midcont. Petrol IP/2 ll7/s Gen. Motors 3QA 37 A American Ehka 14 13 A United Corporation 4V2 4 A De markt was vast maar stil. Parijs kocht aandeelen Kon. Petroleum. Er wa ren weder geruchten van financieele en politieke veranderingen in Frankrijk, waardoor ook andere aandeelen, waar voor Parijs zich interesseert, naar voren traden. Hlet publiek deed bier weinig. Er was echter wel vraag naar Intern. Nickel en Radio. Het geld was zeer ruim op> VA pet. De beleggingsmarkt was prijshou dend. Wisselkoersen. Amsterdam, 20 Maart, 2.30 u. Londen 7,26 V2—7,2714 Berlijn 59.18—59,22 Parii's 9.68—9,72K Brussel 24,7724,87 New York 1,45M—1,47 MIDDELBURG. Veiling van 19 Maart. Appels: zoete bellefleur 1015, zure id. Ill 68, ermgaarde 918, huismans- zo'et 1013, reine d'or 1214, goudrei- nette I 2022, III 78, Franc. Borgea 17-19, grauwzoet (kroet) 6, II en III 8—10; Peren: Jodenpeer 1315, br. de mero- de II 19—20, III 15—17, kleipeer (kroet) 9 ct. alles per k.g. Aardappelen: Zeeuwsche Blauwe I 57 60, id. poters 1837, bonte I 4347, id. poters 3032 ct. alles per 25 k.g. ST. MAARTENSDIJK, 19 Maart. Vei lings vereeniging „St. Maartensdijk en omgeving Uienveiling: Groote, gele uien f 2; drielingen f 0,60 per 100 Kg. gesor teerd. Aanvoer 5000 Kg. Afloopende prij zen. GOES. Overleden: Johannis de Kraker, 69 j., eohtg. van Barbera van. den Dor pel te 's-Gravenpolder. Ondertrouwd: Ir J. J. LEENDERTSE en DINY DE VRIES. Delft, Hugo de Grootstraat 148, Eindhoven, Beukenlaan 53, 19 Maart 1936. Huwelijksvoltrekking zal plaats hebben D.V. op Donderdag 9 April te Eindhoven. Toekomstig adres: Thierensche Kade 68, Rijswijk (Z.-H.) GLAS VERZEKERING MattUc&apfUf - Sneeh Aanvragen voor Agentschap aan A. M. SLUMP, Inspecteur, Lange Gortstraat 335, Middelburg. Cocos Carré, een cocosbonbon met chocolade 1/2 pond cD ets. Theebanket, prima jq kwaliteit, 1/s pond 10 ets. Rumboonen, 3 ons 25 ets. Groote Chocolade Reepen L. Kerkstraat 25 - Goes tegenover Juwelierszaak van dhr. Faberij de Jonge AlfINAGRUEN GILDE S.A. T. FABERY DE JONGE Lange Kerkstraat 30 - Goes Succesvolle behandeling met Meer dan 20 jaar beste middel. A C. VAN DER REST, Ass.-Apoth., Lange Kerkstraat, GOES. Aangesloten bij het Nederlandsch Spaarbank-Bureau. Eiken dag geopend van 101 uur. Donderdags van 1012 uur en 1—2 uur. Woensdag- en Zaterdagavond van 7—8 uur. Rente 3 pCt, rentevergoeding per dag. Sedert jaren gelegenheid tot be taling van belasting door tusschen- komst der Spaarbank, sinds 1 Jan. 1926, dito van schoolgelden. Inlichtingen hieromtrent, omtrent spaarbusjes, het ontvangen van traktementen en pensioenen per giro Spaarbank No. 92296 worden gaarne verstrekt. Notaris R. BATTEN te Middel burg is voornemens op DINSDAG 24 MAART 1936, des namiddags 2 uur, in het café van den heer P. J. Goeman te Veere, publiek te verkoopen: 1. WEILAND nabij den Zandijk- schen weg te Veere, groot 1.1120 H.A. (2 G. 250 R.) 2. WEILAND nabij den Gaping- schen weg en de hofstede „Mei- werf" te Vrouwepolder, groot I.4610 H.A. (3 G. 217 R.) Alles in eigen gebruik bij den heer C. de Bree. Dadelijk te aan vaarden. Nadere inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van voornoemden No taris R. BATTEN, Pijpstraat N 23 te Middelburg. Door ALLE Boekhandelaren worden ADVERTENTIËN en ABONNEMENTEN voor ons blad aangenomen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3