Tevredenheid over de resultaten van de Jaarbeurs. De besprekingen te Londen. De militaire betrekkingen tusschen Nederland en België. VRIJDAG 20 MAART 1936 DAG8LAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND SOa JAARGANG No. 145 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Eerste blad. Er komt meer hoop en vertrouwen In den gang van zaken. Een begin van economisch herstel? Buitenland. 0e oorlog in Abessynië. M. S. S.- cachets Belangrijkste Nieuws Crisisheffing op koffie. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Miaaeiburg, Goes en Vlissingen i'Ü.20. Losse nummers cent, Aavertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder ietter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Gistermiddag te 5 uur is de 34ste Ne derlandsche Jaarbeurs te Utrecht geslo ten. Naar de secretaris-generaal de heer Graadt van Roggen verklaarde, is de al- gemeene indruk, dat men tevreden kan zijn over de resultaten. De jaarbeurs droeg een veel levendiger karakter dan de vorige jaarbeurzen en iedereen was het er over eens, dat er weer leven in de brouwerij kwam. Algemeen had men het gevoel gekregen, dat het pes simisme, dat de laatste jaren heeft over- heerscht, is verdwenen en dat de men- schen weer wat hoop en vertrouwen in den gang van zaken hebhen gekregen." Wat den organisatoren van de Jaar beurs is opgevallen, is 't feit, dat in het algemeen met artikelen, die tot een duur dere prijsklasse behooren betere zaken zijn gedaan, dan met de zeer goedkoope artikelen. Het is niet gemakkelijk te analyseeren, welke oorzaken hieraan ten grondslag liggen, doch men gelooft er niet ver naast te zijn, wanneer men veronderstelt, dat ondanks hetf eit, dat lagere prij'zen een grootere behoefte en een grootere afzet mogelijkheid scheppen, de wederverkoo- pers den omzet van deze artikelen niet stimuleeren, omdat hun winstmarge erop te klein is. De glas- aardewerk- en poreelednim- dustrie heeft niet zoo goede zaken gedaan als men in die kringen gehoopt had, vooral nu men voor steeds lagere prijzen steeds fraaiere producten kan krijgen. Daarentegen heeft de kleine metaalindUf stne, b.v. tin, zilverwerk, enz. zeer goede zaken gedaan, terwijl toch in het alge meen beide groepen op dezelfde koopers zijn aangewezen. Men verklaart dit aldus, dat deze koopers wel orders wilden en konden geven, doch dat zij huiverig wa ren dit te doen, ten aanzien van produc ten, die nog steeds in prij's dalen, zoodat zij het risico loopen, dat voorraden, die zij thans tegen een bepaalden prij's koopen, over eenigen tijd in waarde gedaald blij ken te zijn. Vaste prij'zen schijnen dan ook een gunstigen invloed op den omzet te hebben. De deelnemers van de groep bouwmate rialen waren zeer tevreden. Zij hadden veel bezoek en ook veel belangstelling van buitenlandsche zijde, vooral van Belgen, Franschen en Engelschen, die zich voor typisch Nederlandsche materialen als te gels, baksteen en vuurvaste steen zeer in teresseerden. Zeer tevreden zijn ook de deelnemers van de groep voedings- en genotmiddelen. Voor de machinemdustne was deze jaarbeurs beter dan die in vorige jaren. Men gelooft dit in verband te kunnen brengen met een opleving in de industrie. Tal van ondernemingen wenschten zich nieuwe machines aan te schaffen of on- derdeelen te vernieuwen. Terwijl men zich voorheen vaak interesseerde voor technische nieuwigheden, bestond er dit jaar veel directe vraag naar bepaalde ma chines, waaraan behoefte bestond. Een bijzonder genoegen was het voor de organisators, dat ook de belangstelling van officieele zijde grooter was dan voor heen. Men herinnert zich met vreugde het bezoek van H. M. de Koningin en van den minister-president dr H. Colijn, die eergisteren onverwacht verscheen. Groote waardeering heeft men voor het denk beeld van minister Gelissen, om met on geveer tweehonderd ambtenaren van zijn departement de Jaarbeurs te bezichtigen. Verscheidene gezanten en buitenland sche handelsvertegenwoordigers hebben voorts van hun belangstelling blijk gege^ ven. Voor zoover dit reeds nu was na te gaan, was het bezoek aan deze jaarbeurs 1011 piocent grooter dan dat aan de voorjaarsbeurs. Omtrent de factoren, die hebben bijge dragen tot den indruk van verdwijhend pessimisme en opleving, die deze jaar beurs heeft achtergelaten, tast men in het duister. Misschien dat de berichten uit het biuitenlandl over een begin van econo misch herstel, dat in sommige landen merkbaar zou zijn, het bedrijfsleven hier te lande moed inblazen. Tenslotte is de crisis hier iets later begonnen, zoodat ook het herstel op de buitenlandsche opleving zou kunnen volgen. Verschillende onder nemingen keeren voor het eerst weer divi dend uit en dit alles schijnt den menschen weer hoop te geven, ondanks de donkere wolken, die zich juist in deze Jaarbeurs- week boven den internationalen hemel hebben samengepakt. Laten we hopen dat zij! zullen voorbij drijven en dat het Nederlandsche bedrijfs leven inderdaad de donkerste jaren van crisis te boven zal zijin. DUITSCHLAND GEVONNIST. Het verdrag van Locarno geschonden. De Volkenbondsraad heeft de volgende Fransch-Belgische resolutie met alg. st. aangenomen. '(De afgevaardigde van Chili onthield zich van stemmen, de vertegenwoordiger van Ecuador was afwezig.) „De Volkenbondsraad constateert, dat de Duitsche regeering artikel 43 van het verdrag van Versailles heeft geschonden, doordat zij op 7 Maart 1936 bevel heeft gegeven aan militaire strijdkrachten, om in de gedemilitariseerde zone binnen te rukken en zich daar te vestigen, een maatregel, waarop de artikelen 42 e. v. van het Verdrag van Versailles betrek king hebben, evenals de bepalingen van het Verdrag van Locarno. De raad draagt den secretaris-generaal op om, met inachtneming van art. 4 al. 2 van het Verdrag van Locarno de mo gendheden, die dat verdrag hebben ge- teekend, zonder verwijl van deze conclu sie van den raad in kennis te stellen." Over het verloop der volkenbondsraads zitting, waarin Duitschland gevonnist werd, worden nog de volgende bijzonder heden vermeld De vergadering begon om 15 uur 40 en kon reeds om 16 uur 10 gesloten worden. Bruce, de voorzitter, bracht hulde aan de kalmte en de gematigdheid, waarvan de Fransche en Belgische staatslieden in hun verklaringen hadden blijk gegeven. Spreker erkende intusschen ook den zeer kal-men toon, waarin v. Ribbentrop zijn rede gehouden had. Het vonnis was spoedig geveld: zooals boven gemeld, werd met algemeene stem men '(één stemonthouding en een afwe zige) de Fransch-Belgische resolutie aangenomen. Bruce wees er nog op, dat ook Duitsch land aan de stemming had deelgenomen en tegen had gestemd, maar dat deze stem zooals de Duitsche vertegenwoor diger wist, geen waarde had. Von Ribbentrop nam vervolgens het woord, om te verklaren, dat Duitschland weigert deze raadsbeslissing te aanvaar den. De Duitscher voegde aan deze ver klaring een protest toe en de beschuldi ging, dat Frankrijk aansprakelijk is voor de opzegging van het Locarno-ver- drag. „De Duitsche regeering", aldus Von Ribbentrop, „is overtuigd, dat de heden door den volkenbondsraad getroffen be slissing geen stand zal houden tegenover het oordeel der geschiedenis." Toen vroeg ook Flandin het woord „Ik zou na de uitspraak van den raad, verdere verklaringen achterwege gelaten hebben," aldus de Fransche minister, in dien niet de vertegenwoordiger van Duitschland gemeend had, nog te moeten intervenieeren. Ik wil daarom hier opmerken, dat on der volken, die zich voegen naar de in ternationale wetten, niemand het recht heeft, zich zelf recht te verschaffen. Voor het overige her nieuw ik hier plechtig het Fransche voor stel, om het geschil, dat de Duitsche re geering hier andermaal tot uiting brengt, voor te leggen aan het Haagsche Hof." Ontwerp-accoord der vier Locarno-staten. De Locarno-staten publiceeren het vol gende communiqué: „Wij hebben ijverig gestreefd en ge tracht een accoord te bereiken tusschen de vier mogendheden. Zeer groote en zeer bevredigende vorde ringen zijn gemaakt. De toestand is thans als volgt: De vier delegaties, t.w. van Engeland, België, Frankrijk en Italië, hebben een tekst uitgewerkt, die thans in den vorm gebracht wordt, zooals hij aan de res pectievelijke regeeringen zal worden voorgelegd. Bedoelde regeeringen behouden intus schen volledige vrijheid van beoordee ling dienaangaande." De overeenkomst bestaat thans hoofd zakelijk uit een clausule, waarin ver klaard wordt, dat een beroep zal worden gedaan op het hof van internationale justitie te 's-Gravenhage betreffende de vereenigbaarheid of onvereenigbaarheid van het verdrag van Locarno met het Fransch-Russisch pact, waarbij de be slissing van het Haagsche Hof voor alle partijen bindend moet zijn. De ontwerp-overeenkomst stelt ook de bijeenroeping voor van een interna tionale conferentie, waarop de volgende punten zullen worden bespro ken I. De Duitsche vredesvoorstellen met inbegrip van de Gentraal-Europeesche problemen. II. De ontwapening. III. De economische problemen. De verschillende voorstellen van het accoord zijn reeds officieus medegedeeld aan den Duitschen vertegenwoordiger v. Ribbentrop. Indien het accoord der Locarno-mo gendheden door de vier belanghebbende mogendheden wordt geratificeerd, zal het aan den Volkenbondsraad kunnen worden voorgelegd, Zaterdag of Maandag. Later wordt nog gemeld De overeenkomst heeft tot basis het be sluit, dat slechts dan een beroep zal worden gedaan op het hof van Interna tionale Justitie te Den Haag, betreffende de onvereenigbaarheid van het Fransch- Russische verdrag met het Locarno-pact, welke door Hitler is afgekondigd, in dien Duitschland zich ver plicht het eventueele vonnis van het hof te eerbiedigen. Tot het vonnis van het hof bekend is, zou Duitschland zich bovendien moeten ver plichten zijn troepen tot op 20 kilometer van de Fransche grens terug te trekken. De con trole in deze zone zou worden uitge oefend door een contingent internationale troepen. In de rest van de vroegere gedemili- tairiseerde zone zou het rijk zijn effectie ven moeten verminderen, zijn oorlogsma teriaal beperken en zich onthouden van het aanleggen van versterkingswerken. Indien Duitschland dit plan aan vaardt, zouden tusschen dit land en de vier Locarno-mogendheden onderhande lingen kunnen worden geopend teneinde de veiligheid te herstellen. Indien daarentegen Duitschland zou weigeren, zou de volkenbondsraad Duitschland veroordeelen wegens kwade trouw en zouden de vier mogendheden, welke trouw zijn gebleven aan het Lo- carno-pact, pressie-maatregelen tegen Duitschland onder de oogen hebben te zien. De Fransche ministerraad heeft met alg. stemmen het te Londen tusschen de Locarno-Staten tot stand gekomen ac coord goedgekeurd. Het Britsch'e Kabinet heeft de overeen komst der vier Locarno-mogendheden eveneens goedgekeurd. Minister-president Van Zeeland is reeds naar Brussel teruggekeerd. De Engelsche en Fransche pers is zeer verheugd over de overeenstemming tus schen België, Engeland en Frankrijk. Van Italiaansche zijde wordt gemeld: D'e operaties, die gedurende de laatste tien dagen hebben plaats gehad in het ge bied tusschen de Cheva en de Satire, heb ben den Italianen het volledige bezit van Saloe en Avergalles verschaft. De operaties hebben bovendien de gun stige gezindheid der inheemsche bevol king jegens de Italiaansche troepen bewe zen. De bezetting werd overal zonder verzet aanvaard. De bedrijvigheid der luchtstrijdkrach- Een vraag in het Belgische parlement. D'e correspondent van de „N. R. Crt." te Brussel meldt, dat het Vlaamsch-natio- nale Kamerlid mr Leuridan, in verband met zekere beweringen, in de Belgische pers verschenen, als zouden besprekingen hebben plaats gehad tusschen de Belgi sche en Nederlandsche generale staven met het oog op een eventueele gecoördi neerde veidediging van de Oostgrenzen van beide landen, de volgende schrifte lijke vraag aan minister-president van Zeeland heeft gesteld: „In verband met uwe verklaring voor de rechterzijde van het Parlement betref fende de militaire besprekingen met Ne derland, werd door Den Haag beweerd, dat deze besprekingen nooit plaats gre pen. Daarop hebben wij vernomen dat gij opheldering over deze tegenspraak beloofd hebt. In uw gewichtige uiteenzetting voor het Parlement op Woensdag 11 Maart kwam er géén woord voor, aangaande deze belangwekkende vraag. Ik verzoek u te willen zeggen of deze besprekingen met Nederland inderdaad gevoerd werden." Het antwoord zal in het Parlementaire Bulletin verschijnen. ten blijft onophoudelijk voortduren langs het geheele Somali-front. Te Addis Abeba werd gistermorgen ver nomen, dat een Italiaansch vliegtuig van het noordelijk front onderweg was naar de Abessynisohe hoofdstad. Het bericht veroorzaakte een lichte pa niek in Addis Abeba, maar de gemoede ren waren weldra gekalmeerd. De commissie van dertien zal vanmid dag om 15.30 uur te Londen bijeenkomen. DE OVERSTROOMING IN AMERIKA. Vele slachtoffers. Het water in de Oostelijke Staten heeft een hoogte bereikt als te voren niet is ge registreerd. Gister is de mededeeling gepubliceerd, volgens welke in de 11 geteisterde staten minstens 163 personen om het leven wa ren gekomen. Voor zoover men den toestand kan overzien, bedraagt het aantal dakloozen ongeveer 300.000. De schade wordt op 250 millioen dollar geschat. In verscheidene der overstroomde ste den zijn de bewoners zonder gas, licht en drinkwater. Het gevaar voor het uitbre ken van epidemiën is groot. In het grootste deel van het geteisterde gebied zakt het water langzaam, daar de regen heeft plaats gemaakt voor sneeuw val. Mobilisatie van 15.000 werk- loozen. In Washington zelf zijn 15000 werkloo- zen opgeroepen, die ter bescherming van de regeeringsbureaux een zes meter hoo- gen dijk opwerpen. Het Witte Huis ligt op een afstand van slechts 400 M. van den dijk. Gedeelten van het ministerie van han del, van arbeid en van marine worden eveneens bedreigd. De Potomac-rivier, waaraan Washing ton is gelegen, stijgt angstig snel. Kilometers ver hoort men het bruisen van de watermassa's. Reeds worden de regeeringsgebouwen bedreigd. Alle be schikbare arbeidskrachten zijn opgeroe pen en duizenden werklieden zijn dag en nacht koortsachtig bezig, om met behulp van baggermachines en vrachtwagens nooddammen op te werpen, om het geweld der vloedgolven te breken en te verhinde ren, dat de stad nog verder zal worden overstroomd. Het water is reeds tot op enkele hon derden meters van het Witte Huis door gedrongen. Het arbeidstempo is zóó groot, dat de zanddammen met 800 ton zond per uur toenemen. Last werd gegeven de belangrijke docu menten van de staatsarchieven te verwij deren uit de kelderruimten van de open bare gebouwen, die door het water wor den bedreigd. In Pittsburgh hebben 1000 man van de nationale garde een gordel getrokken rond de overstroomde wijk. Particulieren wor den hier niet toegelaten. De toeyoer van levensmiddelen is wel eenigszins verbeterd, maar daartegenover begint thans gebrek aan drinkwater te ontstaan. De burgemeester heeft gedreigd met zware straffen voor levensmiddelen-woe keraars. De schade in Pittsburgh alleen wordt geschat op 25 millioen dollar. Steeds weer doen zich ernstige gas-ex- plosies voor, waardoor branden ontstaan. De dakloozen der stad worden in de hooger gelegen scholen en kerken en zelfs in de markthallen ondergebracht. Dë gouverneur van Pennsylvanië, die Volg de M.S.S.-gewoonte Houdt Uw Ingewanden zuiver. Maak daar een ge woonte van. 't Is een elsoh der Inwendige hygiëne, neem daarom eiken Vrijdag Binnenland. De Eerste Kamer ging voort met den be- grootingsarbeid. Opheffing binnenlandsche luchtlijnen. De Jaarbeurs gesloten. Heffing op koffie te verwachten. De Kon. beslissing inzake de heffing op het gebouwd in de Breede Watering bewesten Ierseke. Buitenland. Duitschland te Londen gevonnist. Een ac coord der Locarno-mogendheden. Be langrijke besprekingen te Berlijn. De overstroomingen in Amerika. Vele slachtoffers. in het overstroomde gebied is aangeko men, heeft verklaard, dat hij ooggetuige is geweest van „de vreeselijkste tooneelen, welke hij tot dusverre ooit heeft gezien". Zelf is hij bijna om het leven gekomen. De O'hio-rivier stijgt nog steeds, tenge volge waarvan de stad Wheeling bijna volkomen is geisoleerd. Door geredden wordt gemeld, dat zij tal van vrouwen en kinderen hadden ge zien, 'die vergeefs om hulp riepen, daar de sterke strooming van het water iedere reddingsactie onmogelijk maakte. Belangrijk beraad te Berlijn? De verkiezingsredevoering, die Goeb- bels gisteravond te Breslau heeft uitge sproken, is niet, zooals was aangekon digd, per radio uitgezonden. Tevens is de fakkeloptocht, die ter eere van den minister gehouden zou worden, afgelast, aangezien hij naar Berlijn terug moest, waarschijnlijk per vliegtuig, ten einde deel te nemen aan belangrijke be sprekingen, die gisteravond in de rijks kanselarij zouden worden gehouden. Nader vernemen wij: D'e voornaamste leden der regeering en partijleiders zijn giteravond in een belangrijke conferentie met Rijkskanselier Hitier bijeen geweest. Het vonnis van den Volkenbondsraad heeft in Berlijn weinig indruk gemaakt en schijnt niet van invloed te zijn op Duitschlands aanbod om naar den Vol kenbond terug te keeren. OP BASIS VAN 12 CENT PER K.G. ONGEBRAND. In aansluiting aan de vorige berichten terzake, kan thans worden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, binnenkort een crisisheffing op alle koffies op basis van 12 cent per K.G. ongebrand in te voeren. Verwacht kan worden, dat deze heffing binnen een paar weken zal ingaan Tot deze in werking treedt, blijft de in voer beperkt tot het strikt noodzakelijke Navordering zal niet worden toegepast. De contingenteering zal spoedig na de inwerkingtreding van de heffing weer worden opgeheven. DE INKRIMPING VAN HET AANTAL KEURINGSDIENSTEN. Het antwoord van Minister Slingen- Lerg ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer van der Putt in verband met de opheffing van den keu ringsdienst voor waren te Eindhoven luidt o.a.: Het is den Minister bekend, dat tegen de opheffing van den keuringsdienst voor waren te Eindhoven evenals tegen de opheffing van andere diensten bezwa ren zijn geuit. De Regeering verwacht - in totaal bezuiniging door de inkrimping van het aantal keuringsdiensten van 21 tot 16. Daarbij stond uiteraard niet een bezuini ging voor oogen, welke zou voortvloeien uit de opheffing van eenigen bepaalden dienst. Dergelijke speciale, berekeningen zijn daarom niet gemaakt. Waar het ook geen nut zou hebben ze alsnog te maken, kan de Minister niet aan het desbetref fende verzoek voldoen. Bij de nieuwe indeeling moest het al gemeene belang op den voorgrond staan. Hoewel er naar gestreefd is bijzondere belangen te ontzien, konden die niet den doorslag geven, waar het algemeene be lang een andere oplossing eischte. De Mi nister kan geen vrijheid vinden een voor dracht tot wijziging van het genoemd K.B. in gunstige overweging te nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1