Oe S.D.A.P. en ontwapening. De besprekingen te Londen. MSLACEN Onze ambulance in Abessynië. Verzekert U een prettigen Zondag ORG DONDERDAG 19 MAART 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 144 >ÓXf- VERKOOPING roote partij Kinderkleeding. istuums endmakingen. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws Binnenland K*N) i Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen i 0,20. Losse nummers 5 cent, Aavertenuën 50 cent per regei. ingezonden meaeaeeiingen 60 cent per regei. Kieme Aavertenuën Dinsdags en Vnjaags i'0.75, bij vooruitbetaling. Onder ietter of motto fü.86. Bij contract belangrijke koning. - °S °0, 'Sty »>j, "O* "pWr^ van Oranje, straat, Goes. ERRITZEN, zal ver- 10.00, f 12.50, 17.50 f22.50. ke Manufacturen, Overgordijnen, elkleeden, toffen voor Dames- en Japonnen, irtikelen, enz. heeft plaats 18, Donderdag 19. en Zaterdag 21 ;08 uur. !0 Juni. jers geen opgeld. BLICATIE. mdsche Akkerbouw- ,kt bekend, dat de ig voor groene erw- kererwten, gedenatu- jdvak van 23 Februari iet 29 Februari 1936 iteitsklassen C en D ƒ3,50 en ƒ3,— per bedragen; de steun- or in dat zelfde tijd- te gele erwten, vol le standaardmonsters spectievelijk ƒ3,en K.G. bedragen. re kool 25; Boere 26, alles per stuk; ar pond; Veldsla 16 4, beide per chip. 12; Saxifragen 3; ia 7; Generium 30, o 34; La Reine 5 reis 3, alles per bos; asausjes 2; Pioenen alles per stuk. de gisteren in het .oezierstraat 3739, rerden de volgende eieren f2.20f2.75, 2,60. Aanv. 165.000 1 Kan verkeeren. De tijd ligt nog niet ver achter ons, dat de S.D.A.P. steeds den mond vol had over nationale ontwapening. Men her innert zich misschien de opmerkingen van den heer Albarda over „dappere on gehoorzaamheid", evenals de nauwelijks bedwongen vreugde bij de S. D. A. P. over de muiterij op de „Zeven Provin ciën". Maar nu is er een kentering begonnen. Het oude Standpunt is nog wel niet definitief losgelaten, maar de leiders trachten toch wel de roode volgelingen in andere richting op te voeden. Zoo schrijft 'b.v. de heer Albarda in „De Socialistische Gids", o.m. het vol gende „Afkeer van oorlogsgeweld mag niet leiden 'tot principieele verwerping van die methode om het recht te beschermen. Wel moet die afkeer waarborgen, dat van bloedig geweld, en zelfs van de bedrei ging daarmede, niet anders dan in het geval van noodzakelijkheid gebruik wordt gemaakt. Er bestaat in onzen tijd inzonderheid voor een kleine staat, schijn noch scha duw van veiligheid, als hij geen aan spraak kan maken op bescherming van zijn zelfstandigheid en zijn rechten, en zelfs die over belangen, te onderwerpen aan rechtspraak of arbitrage; dit baat hem niet als een machtige nabuur hem plotseling het mes op de keel zet, of, er ger, hem gaat overweldigen. Hiertegen kan hij slechts beschermd zijn, als die geweldenaar weet, dat hij door zijn daad in botsing zal komen met de collectiviteit der staten, die het recht geëerbiedigd wil zien. De bereidheid der collectieve macht om zich tegen den misdadiger te keeren, heeft een preventieve werking in het be lang van den vrede; zij kan oorlog voor komen. Geen enkele staat kan van de collec tiviteit bescherming verlangen, als h ij zelf niet bereid is, mede te werken aan de bescherming van anderen. Wie de rechten van het Volkenbondslidmaatschap wil genie ten, moet ook de daarmede verbonden plichten aanvaarden. Zeker mag geen enkele staat, in een toestand van dreigend oorlogsgevaar, de veiligheid voor anderen verminderen en daardoor het oorlogsgevaar voor geheel Europa en misschien wel voor de geheele wereld vergrooten. Daarom kan Nederland op dit oogen- blik niet overgaan tot nationale ontwa pening. Er is in ons land nu voor natio nale ontwapening bij lange na geen meerderheid. Het zou bedenkelijk zijn als die meerderheid er wel was en nu haar wil doorzette. Laat ons dit ronduit er kennen. Ir Albarda concludeert, dat in dit tijd perk de zelfverdediging tot de plichten behoort, die een volk heeft te aanvaar den, als het de internationale rechtsorde wil versterken en de collectieve veiligheid tot werkelijkheid wil maken. „En als wij het er over eens kunnen zijn, dat alleen door de bevestiging van de internationale rechtsorde en de ver zekering van de collectieve veiligheid een duurzame vrede kan worden bereikt - mogen wij dan een plicht, hoe zwaar ook, ontkennen, waarvan de vervulling voor de bereiking van dat groote doel nood zakelijk kan zijn Ook bij1 de beant woording van deze vraag is het woord niet alleen aan het verstand, maar heeft het geweten zijn machtige stem in het kapittel." 'Bij de behandeling van het wetsont werp betreffende het Weermachtsfonds hadden de heer Albarda en zijn politieke vrienden nog niet den moed voor te stemmen. Maar er begint een kentering te komen. De vroeger aangeheven leuzen worden verloochend. Erkend wordt dat de Regeering en de partijen, die haar steunen in de goede richting gaan en dat men dankbaar mag zijn, dat de S.D.A.P. nooit de kans heeft gehad haar ontwapeningsleuzen te ver werkelijken. 't Kan verkeeren. Vergadering van den Volkenbondsraad. Doordat de Dhitsche delegatie niet tij dig te Londen kon arriveeren, om de open bare zitting van den volkenbondsraad gis teren nog te kunnen bijwonen, kwam de raad zonder de Duitschers bijeen. Minister Eden, vertegenwoordiger van Engeland bracht in herinnering, dat de raad ingevolge een Fransch-Belgisch ver zoek, bijeen was gekomen, om een uit spraak te doen over de schending van het verdrag van Versailles en dat van Lo carno. „Het is onweerlegbaar, dat een schen ding is gepleegd van het verdrag van Ver sailles." Deze schending moet dus ter ken nis worden gebracht van de volkenbonds- rrtogend'heden. De raad heeft intusschen nog een ander probleem ter hand te nemen, dat door r ocarno voor den raad is vastgelegd. Locarno is indertijd in het leven ge roepen, ten eerste voor de handhaving van den vrede en ten tweede voor het tot stand brengen van het internationale ver trouwen. Veiligheid en vertrouwen zijn op ern stige wijze verzwakt. Het hier gestelde probleem interesseert niet slechts enkele mogendheden, het interesseert al degenen, die belang hebben bij de handhaving van de internationale verplichtingen. Wanneer wij den vrede willen vestigen dan zal allereerst het door Dtiitschlands eenzijdige daad geschokte vertrouwen die nen te worden hersteld. Dus moet er een nieuwe poging wor den ondernomen, om het internationaal leven wederom te herstellen. Als volgende spreker voerde de Italiaan- sche gedelegeerde ambassadeur G r a n d i bet woord. „Op dit oogenblik, aldus spreker, rioet, ten behoeve van de vitale belangen van Europa, een ieder zich volledig bewust zijn van de op hem rustende verantwoor delijkheid, om den toestand te bestudee- ren met zin voor de werkelijkheid, door rekening te houden met haar verschrik kelijke consequenties voor de geheele we reld. In den loop van de zittingen der vier mogendheden, die het Locarno-pact heb ben onderteekend heeft men moeten er kennen, dat een schending is gepleegd van artikel 43. Deze constateering is des te pijnlijker, daar de schending is ge pleegd door een groote mogendheid, wier samenwerking onmisbaar is voor de be schaving en voor den vrede. Artikel 44 voorziet in garanties. Italië is zich volko men bewust van zijn verantwoordelijkhe den en blijft getrouw aan zijn verplichtin gen. Men moet evenwel niet verwachten, dat mijn land zich aansluit bij maatrege len, als thans het Italiaansche volk tref fen." Onder de oorzaken, welke tot de tegen woordige verzwakking van het Locarno- front hebben bijgedragen behoort, naar mijn meening ontegenzeggelijk de afbrok keling van de politieke basis van het 1 ocarno-verdrag door de te Genève geno men besluiten met betrekking tot het Ita- k'aansch-Abessynisch geschil. De sancties worden tegen Italië toege past op het oogenblik, waarop men Italië Doodig heeft.als garant van de Europee- sche veiligheid. Hierna spraken de vertegenwoordigers van Polen. Spanje, Denemarken, Roeme nië en Portugal. Druk overleg Paul Böncour heeft gistermiddag, na de conferentie der Locarno-mogendheden, aan een persvertegenwoordiger verklaard: „Een overeenstemming is vanmorgen nog niet tot stand gekomen, daar mankeert nog heel wat aan". Flandin van zijn kant verklaarde: „Er bestaan nog steeds diepe meeningsver- schillen op essentiëele punten". Aan de pers werd meegedeeld, dat de houding der Fransche regeering vast beradener is dan ooit en dat alle anders luidende geruchten volkomen ongegrond zijn. Na afloop der middag-besprekingen, die zooals gezegd, niet tot een accoord leid den, begaven van Zeeland en Flandin zich naar de Belgische ambassade, om verder van gedachten te wisselen, in af wachting van de nieuwe zitting van de Locarno-mogendheden, die van avond iaat zal plaats vinden en die wel tot na middernacht zal voortduren. Intusschen zijn ook de Britsche minis ters nog bijeen geweest. De aankomst der Duitschers. Het speciale vliegtuig, aan boord waar van zich von Ribbentrop en de Dbitsche gedelegeerden bevonden, is om 17 uur 10 gisteravond aangekomen. De Duitsche gedelegeerden brachten in den loop van den avond een kort bezoek aan Eden. Overeenstemming op drie punten. De bijeenkomst van de mogendheden van Locarno was om 2 uur vannacht ge ëindigd. In het officiëele communiqué wordt meegedeeld, dat in de bijeenkomst het ontwerp over een algemeene overeen komst is bestudeerd, met voorbehoud op zekere punten, die een nader onderzoek eischen. De correspondent van Reuter verneemt, dat zeer belangrijke voortgang bij de be sprekingen is gemaakt. Voor de zitting van het Britsche kabi net kan evenwel niets worden vastgesteld, terwijl natuurlijk geen enkele beslissing kan worden genomen zonder de goed keuring van de Fransche regeering. Men verneemt, dat von Ribbentrop tamëüjk gunstig gestemd schijnt te zijn. De vier mogendheden van Locarno hebben het ontwerp voor een overeen komst bestudeerd op voorbehoud van zekere punten, die vandaag zullen wor den bestudeerd. Men meent te weten, dat de houding van Flandin voldoening heeft gegeven aan de Britsche gedelegeerden en dat daarom in de laatste zitting zooveel voort gang kon worden gemaakt. Reuter verneemt, dat de overeenstem ming, welke in de zitting tot stand is gekomen, drie punten betreft, te weten: 1. Er zal een beroep worden gedaan op het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag om een beslissing te nemen nopens het Fransch-Russische pact. 2. Alleen een Duitsche zone zal gede militariseerd zijn waar een internatio nale troepenmacht toezicht zal houden. 0. Er zal een overeenkomst tot stand moeten komen voor de regeling der prac- tische samenwerking tusschen de gene rale staven van Frankrijk en Groot-Brit- tannië. D'e overeenkomst moet worden geratifi ceerd door de Britsche regeering en zoo dra het antwoord aan de mogendheden van Locarno zal zijn meegedeeld, zal een korte bijeenkomst worden gehouden, waarna Flandin zich voorstelt naar Parijs te vertrekken. In Fransche kringen heerscht de op vatting, dat alles thans afhangt van Tie houding, welke de Britsche regeering aanneemt. Frankrijk verheelt niet, dat het een goed onthaal zal bereiden aan een Fransch-Britsch bondgenootschap of mi litaire overeenkomst en men denkt, dat dit de richting is waarin de besprekin gen zijn geleid. Italië wordt beschouwd als garandee- rende mogendheid. Bovendien is 'het principe van de inter nationale strijdkrachten in de gedemili tariseerde zone gedurende de periode, dat onderhandelingen -worden gevoerd waar schijnlijk een der onderdeelen van het besproken plan. In Britsche kringen is men van mee ning, dat, hoewel belangrijke voortgang is bereikt, er nog veel te doen valt. Flandin heeft na afloop van de zitting verklaard: Er zijn aanzienlijke vorderingen ge maakt in de richting van een gemeen schappelijk standpunt der Locarno- mogendheden. In beginsel bestaat er overeenstemming. Men zal zien, dat wij g'oed werk hebben verricht. De commissie van dertien heden bijeen. Besloten is, dat de commissie van der tien, d.w.z. de Volkenbondsraad zonder Italië, ter bestudeering van het Italiaan sche en het Abessynische antwoord op den vredesoproep, die in het begin van deze maand is verzonden, hedenmiddag een zitting zal houden. Door Addis Abeba wordt ontkend, dat ras Desta, die na den slag ten N. van Dolo in Januari gedwongen was terug te trekken, zich op het oogenblik in ge vangenschap bevindt. Er wordt aan toe gevoegd, dat ras Desta nog steeds in Si- damo vertoeft, waar hij de versterkings troepen aan het zuidelijk front aanvoert. Voorts wordt nog gemeld, dat de Ita lianen in Ogaden een groote bedrijvig heid ontwikkelen en dat Italiaansche vliegtuigen Daggaboer hebben gebombar deerd, zonder evenwel schade aan te richten. Abessynische vliegtuigen door Italiaansche vernield. Ten Zuiden van het Asjangi-meer heb ben Italiaansche vliegtuigen twee geca moufleerde Abessynische vliegtuigen ont dekt. Ondanks het hevige vuren van klei ne lucht-afweerkanonnen, zijn de Itali aansche vliegtuigen, na tot op geringe hoogte te zijn gedaald, erin geslaagd de Abessynische machines onder schot te krijgen en ze te vernielen. Roosevelt vraagt 1500 millioen dollar voor de werkloozen. In een boodschap aan het congres vraagt president Roosevelt om een crediet van 1500 millioen dollar voor de uitvoe ring van groote werken, teneinde de werk loozen in het met 1 Juli a.s. aanvangende jaar te hulp te komen. In de boodschap zegt Roosevelt o.a.: ..De werkloosheid neemt af, maar hetgeen bereikt is, is niet voldoende. Ik stel voor, dat wij den particulieren firma's verzoe ken, haar zaken uit te breiden en een stij gend aantal werkloozen in dienst te ne- Vooruitgeschoven onderdeelen worden teruggetrokken. Van Dr Winckel is telegraphisch be licht ontvangen, dat de beide vooruitge schoven onderdeelen der ambulance, in verband met de omstandigheden, op Des- si e worden teruggetrokken, en dat voor bezorgdheid ten aanzien van Dr van Schelven geen gTond bestaat. In aansluiting aan dit communiqué van het Nederlandsche Roode Kruis wordt nog het volgende gemeld: Dadelijk na het bekend worden in ons land van het Stefani-telegram, waarin melding gemaakt werd van een overval van Abessynsche troepen op de vooruit geschoven posten onzer ambulance, heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis den leider der ambulance, dr Winckel, telegrafisch om inlichtingen verzocht. Het antwoord, dat hierop is ontvan gen, geeft geen volledige verklaring van bet gebeurde, doch bevestigt wel, dat de vooruitgeschoven eenheden teruggetrok ken worden en dat concentratie in Dessie noodzakelijk is geworden. Ook wat de verwondingen van dr Van Schelven betreft, waarvan het Stefani- telegram melding maakt, kon niets naders worden medegedeeld, dan dat er geen re den voor bezorgdheid ten zijnen aanzien bestond. Hopelijk zullen de dagrapporten van dr Winckel een en ander uitvoeriger melden. men. Indien de tewerkstellingen in vol doende mate toenemen, zal voor het dienstjaar 1937 geen aanvullend crediet noodig zijn." Tenslotte zeide Roosevelt: „Er zijn thans ongeveer 5.300.000 gezinnen en in- dividueele personen, die hulp noodig heb ben. Dirie millioen acht honderd duizend van deze gezinnen en individuen zijn op genomen in het groote werkprogram en de overige 1.500.000 komen voor op de lijsten der plaatselijke steunacties. De overstrooming in Amerika. Het aantal der in de overstromings gebieden om het leven gekomen perso nen hedraagt reeds honderd. Op een rangeerterrein te Pittsburgh, dat volkomen onder water staat is de inhoud van een benzinetankwagen in brand geraakt. De brandende benzine ver spreidde zich en was oorzaak, dat 5 ge bouwen in vlammen opgingen. Het ge brek aan kleine bootjes bemoeilijkt het reddingswerk. Talrijke gebouwen staan tot 5 M. hoog onder water. Daar de electrische centrale defect is, zit de stad geheel in het donker. Ook is er gebrek aan brandstoffen en levensmid delen. De voorzitter van het Roode Kruis te Washington vraagt een bedrag van drie millioen dollar voor steun. De rivieren in Pennsylvanië hebben zulk een hoog peil bereikt als in de ge schiedenis van den staat nog niet is voor gekomen. Duizenden gezinnen zijn dakloos. Doktoren, verpleegsters en ziekenop passers zijn naar het overstroomde ge bied gekomen om hulp te bieden. President Roosevelt beeft het leger, de marine, bet Ministerie van financiën, den gezondheidsdienst, en het Roode Kruis opdracht gegeven tot de organisatie van een uitgebreide hulpvexleening. Vliegers melden dat in uitgestrekte ge bieden van Maryland nog slechts de schoorsteenen en kerktorens der dorpen te zien zijn. Belgische regeering steunt het toerisme. De Belgische regeering heeft besloten dit jaar een bedrag van vier millioen fiancs beschikbaar te stellen voor de pro paganda voor het toerisme in België. Korte Berichten. In de streek van Gorki (Rusland) heeft de plattelandsbevolking zeer te lij den onder de aanvallen van troepen hon gerige wolven, die zelfs op klaarlichten dag de dorpen binnendringen. In een der derpen zijn vijftien bewoners door bon- derden der ondieren aangevallen en ge dood. In verschillende deelen van Roeme nië woedt een vlektyphus-epidemie, die een onstellenden omvang heeft aangeno men. De epidemie is bijzonder hevig in Bessarabië, waar zij reeds talrijke slacht offers heeft geëischt. Te Chicinau zijn twee doktoren en drie ziekenverplegers els slachtoffer van hun plicht gevallen. De autoriteiten nemen uitgebreide maat regelen tegen de gevreesde ziekte. 1 Het gerucht, volgens hetwelk de En- gelsche vloot in de Middellandsche Zee zou worden verplaatst naar Cyprus, wordt tegengesproken. De vloot zal naai Malta terugkeeren, zoodra het Ita lia ansch-Abessynsche geschil geregeld zal zijD. die kostbare dag, waarop Ge nu eens niet de slaaf zflt van Uw plicht, de dag waarop U kunt doen wat U zelf verkiest en pret tig vindt. De Zondag, die een aangename afwisseling moet zijn in de sleur van Uw dagelijksch bestaan. De rustdag voor U zelf! De Zondag, waarop Ge U echter meestal vermoeid en lamlendig gevoelt, welke Ge dikwijls prikkel baar en humeurig doorbrengt. Gij verbeeldt U, dat Ge U overwerkt hebt, wijt Uw ongemakken aan Uw drukke werkkring en als Ge 's Maandags morgens weer zoo'n beetje uitgerust zijt, gaat Ge weer onvoldaan en ontevreden aan Uw weektaak. Ge geeft U echter geen rekenschap dat al die onaangenaamheden slechts voor een deel en dan nog indirect het gevolg zjjn van Uw drukken arbeid. Gij kunt U ook b() een drukke weektaak wel degelijk goed gevoelen en een prettigen Zondag hebben. Ge moet echter bedenken, dat Ge Uw spijsvertering nauwkeurig moet verzorgen. Uw ingewanden hebben ln het tegenwoordige jachtende leven géén tijd en niet voldoende ge legenheid zich te ontdoen van de schadelijke sptjsverterings-resten welke zich hier gaan neste len en de oorzaak zijn van Uw groezelige gelaats tint en Uw doorloopend gevoel van „wat ben ik vandaag weer miserabel". Daar zit de oorzaak! Volg de M.S.S.-gewoonte I Zorg daar dus voor en door de uitvinding van Apotheker Dumont is U dat nu al heel gemakkelijk gemaakt. Neem Vrijdag en Zaterdag zoo'n M.S.S.-cachet, volg die gewoonte wekelijks en Ge zult verbaasd en verrukt zijn hoe goed en hoe prettig en hoe gezond Gij U in het vervolg op Zondag en de geheele week zult gaan voelen- M.S.S.-cachets (ook wel genaamd i Laxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. Binnenland. De Eerste Kamer nam de begroeting van Waterstaat aan. Contingenteering van koffie. Onze ambulance in Abessynië. Buitenland. De besprekingen te Londen. De Duitsche delegatie aangekomen. Rede van Von Ribbentrop. Overstroomingen in Noord-Amerika. Werkloozenzorg in Amerika. Aan boord van de Britsche torpedo- boot „Westeott" beeft een ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan een persoon is gedood en tien andere brand wonden hebben opgeloopen, zoodat zij in bet hospitaal moesten worden opgeno men. De gewonden verkeeren niet in le vensgevaar. ZESTIG MILLIOEN RENTELOOS. Blijkens bet verslag der Rijkswoning telling bedraagt de huurwaarde der in ons land leegstaande woningen in ronde cijfers 5 millioen gulden. Dit beteekent dus, dat een kapitaal van 60 millioen gulden renteloos is vastge legd. DE NEDERLANDSCHE VLAG OP NED. OORLOGSSCHEPEN. Oranje-Blanje-Bleu in lndië? Het Tweede Kamerlid Schaepman beeft aan den minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers de volgende vragen gesteld: I's bet juist, dat aan boord van Hr, Ms. kruiser Sumatra en ook aan boord van andere schepen der Koninklijke Marine bij' de overdracht van bet commando over de vloot te Soerabaja in plaats van de Ne derlandsche vlag een vlag Oranje-Blanje- Bleu gebeschen was? Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan maatregelen treffen, dat aan boord van Nederlandsche oorlogsschepen geen an dere dan de Nederlandsche vlag gehe- schen wordt? CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN KOFFIE. Tijdelijke maatregel gedurende drie maanden. In de Staatscourant is een Kon. Be sluit verschenen, waarbij de invoer van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1