SHAG Dobbel ma tin lekker... man! Uit de Provincie Parlement en Radio. Kerknieuws Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw De rente voor spaargelden bleef be paald op 3 pot. en voor opgenomen gel den op 41/» pot. Nog geen 3 Ceilt per dag kost een abonnement op „DeZeeuw" Abonnemenfsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Ingezonden Mededeellng. 0*1 ring en de plechtigheden in de kerk in- i lichten. DE PENS ION NEERING VAN SPOORWEGPERSONEEL Tusschen de directie van de Neder- landsche Spoorwegen en den Personeel- raad is thans, naar de „N. R. Grt." meldt overeenstemming bereikt inzake de pensionneering van personeel met het oog op de afvloeiing en wel op de vol gende grondslagen De directie krijgt de bevoegdheid ieder lid van het personeel op 60- jarigen leeftijd ontslag te verleenen met dadelijk ingaand pensioen; Aan wachtgelders van 60-jarigen leef tijd of ouder zal op den datum van de in werking treding der gewijzigde pen sioenwet dadelijk ingaand pensioen wor den verleend; Personeel van 55 jaar of ouder kan op eigen verzoek door de directie gepensionneerd worden; Aan wachtgelders van 55 tot 60 jaar zal indien zij binnen zes maanden na de inwerkingtreding van de gewijzigde pen sioenwet daartoe aan de directie het ver zoek richten, dadelijk ingaand pensioen worden verleend. De verschillende personeelsorganisaties zullen zioh over deze voorstellen moeten beraden. De personeelraad beveelt aan vaarding aan. DE RE1SBELASTING. Bezwaren van de boomkweekers. Dhar de boomkweekers, die vaak een groot deel van het jaar voor zakenreizen in het buitenland vertoeven, door de voor gestelde reisbelas'ting ernstig zouden wor den getroffen, hebben B. en W. van Bos koop een adres gericht tot den minister van financiën, waarin er op wordt aan gedrongen alsnog een wijziging aan te brengen in het ontwerp Reisbelastingwet, beoogende het openen van de mogelijk heid tot het verleenen van vrijstelling voor zakenreizen. KAAS OF EIEREN? Naar het „Hdbl.'' verneemt, wordt op het oogenblik niet alleen onderzocht de mogelijkheid en wenschelijkheid om na uitputting van den blikvleeschvoorraad koelhuis-eieren aan de daarvoor in aan merking komenden te verstrekken; de commissie gaat óók na, in hoeverre kaas daarvoor in aanmerking kan ko men. CENTRALE VOOR WERKL00ZENZ0RG. Vrouwen-crisis-zorg. Op Vrijdag j.l. vergaderde te Utrecht de Centrale voor Werkloozenzorg, ge sticht op initiatief van den Raad van Ne- derlandsche Kerken voor practisch Chris tendom met de leden van de Commissie van Uitvoering en de Finanoieele Com missie. Het verslag van den secretaris, den heer J. Schipper, werd na bespreking goedgekeurd. Uitvoerige mededeelingen werden gedaan omtrent de nieuwe col lecte-actie, die gevoerd wordt en de voort zetting der bestaande zeven werkkampen en de opening van het achtste kamp in de nabijheid van Ginneken. Een commissie, bestaande uit de hee- ren Dis H!. Jansen, C. Tabak, Ds W. A. Wiersinga en D. C. A, Bout, werd inge steld, teneinde de Centrale te adviseeren over de geestelijk-zedelijke en cultureele aangelegenheden de werkkampen betref fende. Dr H. G. Rutgers zal de Commis sie adviseeren, terwijl de adj. secretaris de heer J. Mulder, het secretariaat waar neemt. Tenslotte werd door den voorzitter ge ïnstalleerd de commissie „Vrouwen-Cri sis-Zorg", die tot taak krijgt, de verschil lende denkbeelden met betrekking tot de moreele zorg voor de vrouwen van crisis getroffenen, o.a. ook de opleiding van de dienstboden, op de conferentie te „Woud- schoten" besproken, nader te bestudeeren en uit te werken. Leden dezer commissie zijn de dames M. W. Marger, B. v. d. Berg, A. Gorteri- us-Douwes, D'r P. W. Havelaar, C. A. W. Kammeraat-Bekker, E. M. Klapwijk, Jonkvr. J. J. Baronesse Mackay, A. L. Ringeling-Verhoeff, G. G. de Veer en Jonkvr. J. A. Wttewaal van Stoetwegen. Voor de „Centrale" namen in deze com missie zitting de heeren Anth. Folmer en J. Schipper. Jaarvergadering Bond van Muziekgezel schappen op hei eiland Tholen. Zaterdagavond j.l. hield bovengenoem de bond zijn jaarvergadering te St. An- naland, onder voorzitterschap van dhr C. G. Hage van St. Maartensdijk. Het bestuur van „Accelerando" van St. Annaland vroeg medewerking van den Bond, om gezien het 50-jarig bestaan de zer vereeniging, het Bondsfestival dit jaar te St. Annaland te houden. Met alg. st. werd dit verzoek ingewilligd. Het fes tival zal in September gehouden worden. Er zullen dit jaar twee muziekavonden gehouden worden en wel één te Scherpe- nisse en één te Oud-Vossemeer resp. in Juni en Aug. Naar aanleiding van het uittreden van „Concordia" te Tholen uit den Bond werd besloten, dat genoemde vereeniging aan geen enkel festival of muziekavond, die georganiseerd wordt onder auspiciën van den Bond, zal kunnen deelnemen zoolang genoemde vereeniging niet als Jid tot den Bond is toegetreden en toegelaten. De mogelijkheid zal onder oogen wor den gezien, om vanwege den Bond een concours te organiseeren. Luchtvaart In Zeeland, In een Zaterdag gehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Ver eeniging voor Luchtvaart werd het huis houdelijk reglement thans definitief vast gesteld. Het hoofdbestuur heeft de organisatie van de derde Scheldevlucht opgedra gen aan de afdeeling Schouwen-Duive- land. De technische leiding werd opge dragen aan een commissie van drie per sonen. Ten aanzien van de quaestie der vliegvelden in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het hoofdbestuur als zijn meening uit gesproken, dat, indien voorloopig met een aanleg van één vliegveld volstaan zal dienen te worden, dat een vliegveld dan zoo gunstig mogelijk gelegen zal moeten zijn en dat het dan aanbeveling verdient er voor te waken, dat men niet vervalt in de b.v. in Eelde gemaakte fout om, De rechten der volksvertegenwoordiging. In verband met de vragen door de hee ren Aalberse en Vliegen aan Minister Colijn gestel, met betrekking tot de pu blicatie van het onder de wapenen hou den van militairen, merkt de Maas bode op „Men kan het met den maatregel, door de regeering genomen, en met den in houd van de radiorede volkomen eens zijn, zooals ook wij aanstonds hebben doen blijken, en toch van meening zijn, dat er uit zuiver staatsrechtelijk oogpunt minder reden is voor waardeering en op z'n minst alle aanleiding voor eenig du- bium. Daarbij kwam nog, dat de eerste daad van het derde Kabinet-Colijn is geweest een contact nemen met het volk via de radio in plaats van door middel van het aangewezen orgaan, de volksvertegen woordiging. Wij kunnen ons voorstellen, dat som migen eenigermate gingen denken aan oen soort radio-gevaar, dat de juiste par lementaire verhouding en de rechten van de volksvertegenwoordiging zou kunnen bedreigen. Dit dient thans vooral met zorg ver meden. Het is daarom to© te juichen, en aller minst „overdreven" zooals de „N. R. Crt." meent, dat door de vragen van de hee ren Aalberse en Vliegen op dit punt in niet-onvriendelijken vorm een duidelijke waarschuwing is gegeven. Hun bedoeling was in het geheel niet, de regeering te „verbieden" van de radio gebruik te makeu, zelfs voor een speciaal geval, wij vonden dezen term in het „Handelsblad" zij zullen vermoede lijk ook den inhoud van Golijn's toelich ting zeer gelukkig hebben gevonden, maar naast het gebruik van de radio kan zelfs ■de schijn worden vermeden, dat aan de rechten der volksvertegenwoordiging zou worden te kort gedaan. Wat het dubieuze punt betreft practisch van niet zooveel beteekenis of art. 187 der Grondwet in dit geval een wetsvoorstel eischt: wij hopen, dat de regeering deze kwestie wat breed en niet al te eng zal bezien. Dat bedoeld artikel, ook al spreekt het van dienstplichtigen, die niet in werke- lijken dienst zijn, toch uitdrukkelijk een voorstel van wet eischt om het onder de wapenen blijven te bepalen, geeft aan de zienswijze van de vragenstellers krachtigen steun. Trouwens, dat het hier op z'n minst een twijfelgeval geldt wordt vrij algemeen erkend. de kool en de geit willende sparen, het vliegveld van alle centra verwijderd, ergens in de woestijn te leggen. Verplaatsing. Naar we vernemen is de standplaats van het Rijkspolitievaartuig de R.P.X., thans te Veere, verplaatst naar Wemel- dinge. Middelburg. De N. S. B.-pamflet- te n. Ook hier zijn een aantal pamflet ten der N. S. B., waarvan de inhoud beleedigend voor Minister Colijn wordt geacht, verspreid. De politie heeft daarin aanleiding gevonden een bezoek te bren gen aan het kringhuis en kon daar nog een voorraad in beslag nemen en proces verbaal opmaken tegen den kringleider. Zaamslag. Zaterdagavond kwam het „Groene Kruis" in jaarvergadering hij een onder leiding van Ds van Dis. De secretaris J. Stolk vermeldde in het jaarverslag, dat de vereeniging 755 leden telt. De -wijkverpleegster heeft 2563 be zoeken afgelegd, 402 maal was gebruik gemaakt van verplegingsartikelen. Het financieel verslag gaf aan ont vangsten aan f2981.01, aan uitgaven f 1986.72, batig saldo f 994.29. De gehou den 'bazar leverde een netto winst van f674.16. Medegedeeld werd, dat met ingang van 1 April een consultatie-bureau voor zui gelingen zal worden geopend in het Ver- eenigingsgebouw. Op een desbetreffende vraag werd geantwoord, dat de verpleeg ster niet verplicht is hulp te bieden in een gezin waar besmettelijke ziekte heerscht. Tegen a.s. Zaterdag is een buiten gewone vergadering van den gemeente raad belegd ter huldiging van den secre taris, dhr J. Stolk. die dan 25 jaar als zoodanig in functie zal zijn. Colijnsplaat. Vrijdagavond is een alge meene vergadering gehouden van de coöperatieve boerenleenbank onder lei ding van den voorzitter, den heer J. v. Dis. Deze heette hartelijk welkom de heeren A. Dominicus en J. Oele als afge vaardigden van het bestuur van de boe renleenbank te Wemeldinge. De voorzitter kon melden, dat de toe stand der bank volkomen gezond was. De bank trof evenwel een grooten slag door het overlijden van den heer H. M. Ha ringman, die op voorbeeldige wijze ge durende 19 jaren als kassier werkzaam was geweest. Vervolgens sprak de voorzitter den heer Dominicus toe. Hij herinnerde er aan, dat deze op 16 Maart 1^16 een lezing heeft gehouden, waarna op 31 Maart d.a.v. is besloten tot oprichting van de boerenleenbank. Thans herdacht de bank dus haar 20-jarig bestaan. Daarna sprak hij nog een woord van dank tot de heeren A. C. Hage en W. do Regt, die gedurende 20 jaar een be- stuursfunctie hadden vervuld. In 1935 was een winst behaald van f 1777, waarvan f ÏOOO werd geplaatst op het crisisreservefonds en f 777 op het gewone reservefonds. De heer A. Hartog dankte het bestuur en den Raad van Toezicht voor alles, wat zij voor de bank hadden gedaan. Tot slot voerden nog het woord de hee ren Dominicus en Oele. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Numansdorp H. K. Queré te Domburg. Geref. Kerken. Aangenomen naar Haarlem G. Veen- hof te Harkstede. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Bruinisse, H. Ligtenberg te Lisse. Ds Bakhuizen van den Brink. In den ouderdom van 73 jaar is hedenochtend te Den Haag overleden Ds L. 'W. Bakhuizen van den Brink, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk en oud-secretaris van de Algemeene Sy node dezer kerk. De overledene diende achtereenvolgens de kerken van Breede- voort, Joure, Vlissingen 18981903) en Utrecht, waar hem in 1914 wegens be noeming tot secretaris van de Algemeene Synode emeritaat werd verleend. Brutale overval met roof opklaarlichten dag. Te Weatzaan is Zondagmorgen een brutale overval met berooving gepleegd. D'aar bewoont de 84- jarige emeritus predikant Ds van Dok- kum met de 28-jarige huishoudster mej Staal een groot heerenhuis. Zijn gewoonte getrouw is de 'heer van D'okkum gistermorgen naar de kerk ge gaan. 't Zal ongeveer half elf zijn ge weest, toen zich twee heeren aan de deur vervoegden om de dominé te spreken. Dat de heer des huizes niet thuis was vonden zij geen bezwaar,- als de huishoudster maar zoo vriendelijk was hen binnen te laten, zouden zij wel zoo lang wachten. Eenmaal binnen gingen de heeren ge noeglijk aan tafel zitten, rookten een si gaar en genoten van de inmiddels gepre senteerde koffie. Eén van hen trad even daarna gewa pend met een groot breekijzer, op de ver bouwereerde huishoudster toe en eisohte „je geld of je leven". In haar angst begon het meisje te schreeuwen. Om dit hulp geroep niet tot den weg te laten door dringen greep de man haar bij' den keel en gaf haar eenige slagen met een breek ijzer. Inmiddels werd door nummer twee het geheele huis doorzocht, laden en kasten werden opengebroken en de inhoud op den grond gegooid. Een gouden heerenhorloge bleek het eenige van waarde te zijn wat gevonden werd. Een tweetal meisjes had het hulpgeroep gehoord en dit thuis verteld. De vader van een van hen, de heer Mooij, heeft direct de ouders van de huishoudster hiermee in kennis gesteld. D'e heer Staal is direct op zijn fiets gesprongen om haar hulp te verleenen. Bij de woning aangekomen zag hij al spoedig wat er aan de hand was en som meerde een van de indringers hem bin nen te laten. Toen de indringer hiertooe weinig lust vertoonde dreigde de heer Staal zijn fiets door het raam te gooien om zoo binnen te komen. Tegelijk dat hij de deur open trok dacht de dader langs den heer Staal Daar buiten te glippen. Daar kwam bij be drogen mee uit een ware vechtpartij volgde doch de ongeveer 60-jarige heer Staal moest het tegen den jeugdigen in breker opgeven. Achtervolgd door den heer Staal vlucht te de man doch kon door toesnellende omwonenden worden gevat. Ook de an dere kon door de auto van de Rijks vel d- wacht worden achterhaald. Ten slotte werd nog een derde man van het complot gearresteerd, juist toen hij be zig was zijn auto te starten. Het drietal is ongeveer 30 jaar en af komstig uit Amsterdam. Vermoedelijk behooren ook twee inge zetenen van "Westzaan tot het complot. De auto, waarmee de boeven uit Amster dam zijn gekomen, behoort aan de gebrs. S. te Westzaan, ook zij zijn gearresteerd en ingesloten als verdacht aan de drie Amsterdammers de noodige inlichtingen te hebben verschaft. Behalve het gouden horloge van ds van D'okkum en bet beursje van de huishoudster zijn ook verschillen de inbrekerswerktuigen op de bedrijvers van den overval gevonden. Acht menschen van den vuurdood gered. Een zware brand heeft gisternacht gewoed in Emer, ge meente Princenhage. Aan het kordate op treden van een jongen is het te danken, dat acht personen van een vreeselijken dood werden gered. Hier staat vrij afgelegen het huis van den landbouwer Weterings. Een van zijn zoons kwam uit Breda laat thuis en zag tot zijn niet geringen schrik rook en vlammen uit het dak der woning op stijgen. Zoowel zijn ouders als zijn broers en zusters waren reeds te bed. Als een waanzinnige sloeg hij met de vuisten op de luiken, teneinde de sla- penden opmerkzaam te maken op het groote gevaar, waarin zij verkeerden. Ingezonden Mededeellng. ROOKT IBIS 6N GÉÉN ANDERE SHAO Drie van de broers, die op zolder slie pen, werden door zijn geklop gewekt en wilden de trap af snellen, doch deze stond reeds in brand. De jongens wisten zich door een dakvenster te wringen en stelden zich in veiligheid, door naar be neden te springen. Op een zolderkamertje sliep een zusje. Het kind wilde de trap afsnellen, doch ook haar versperde het vuur den weg. Slechts met de grootste moeite wisten de jongens het radelooze kind te .bewe gen, zich door een dakvenster te wrin gen, waarna de kleine omlaag sprong. Zij liep daarbij ernstige kneuzingen op. De vier jongens ijlden vervolgens naar een opkamertje, waar nog twee zusjes sliepen. Hier sloegen zij de ruiten stuk en trokken de meisjes naar buiten. Ver volgens wisten zij de slaapkamer van hun ouders te bereiken en ook dezen te redden. De geheele inboedel, alle landbouw werktuigen, twee koeien en een geit, wer den een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Meteoor g e v a 11 e n. Bij' Mcn- tauk Point op Long Island is Zaterdag morgen een reusachtige meteoor in zee gevallen. De hemel was gedurende ver scheidene seconden verlicht alsof het dag was. Het zeldzame natuurverschijnsel ging gepaard met een donderend lawaai. Aan de kust werd tegelijkertijd een lichte aardschok gevoeld. Ooggetuigen verklaren, dat ziji een rood- gloeienden bol met gelen staart hebben gezien. De uitvoer van zuivel-, land- en tuinbouwproducten in Februari. Onze uitvoer van boter heeft blijkens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bur. voor de Statistiek, in Februari 3046 ton ter waarde van f 2.045.000 bedragen, te gen 2042 ton ter waarde van f 1.546.000 in Februari van het vorige jaar. De aan Engeland geleverde boter heeft in de vorige maand 55 cent per kilogram bruto opgebracht; dat is een stuiver meer dan in Januari. België en Luxemburg betaalden ongeveer 59 cent per kilogram bruto. De uitvoer van kaas heeft in Febr. bedragen 3966 ton ter waarde van f 1.656.000, tegen 4148 ton ter waarde van f 1.650.000 in Febr. 1935. Verder werd o.m. uitgevoerd: 6164 ton versohe eieren ter waarde van f2.016.000, tegen 4729 ton ter waarde van f 1.834.000 in Febr. van het vorige jaar. Kleiaardappelen: 6733 ton ter waarde van f 193.000, tegen 4743 ton ter waarde van f 123.000 in Febr. 1935. Pootaardappelen: 2693 ton, ter waarde van f 162.000, tegen 2859 ton ter waarde van f 176.000. Appelen; 974 ton ter waarde van f 110.000, tegen 69 ton ter waarde van f 13.000 in Febr. 1935. Aardbeienpulp: 581 ton ter waarde van f 119.000, tegen 301 ton ter waarde van f 35.000. Zwarte-bessenpulp: 220 ton ter waarde van f39.000, tegen 184 ton ter waarde van f28.000. Uien en sjalotten: 15.751 ton ter waarde van f458.000, tegen 12.234 ton ter waarde van f 400.000. Peen: 3068 ton ter waarde van f83.000, tegen 1228 ton ter waarde van f 15.000. Spruitkool: 926 ton ter waarde van f 125.000, tegen 1210 ton ter waarde van f90.000.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2