Be besprekingen te Londen. MAANDAG 18 MAART 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No, 1*1 Het vaste-lasten ontwerp. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Principleele organisatie. Gij behoeft U niet oud te voelen Belangrijkste Nieuws Binnenland uitg,; n.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j, J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. veZeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Miaaeiburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertenuén 30 cent per regel. Ingezonden meaedeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdag3 f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het Soc.-Dem. „Volksblad" is over de houding van de Regeering ten opzichte van het wetsontwerp tot verlaging van vaste lasten, slecht te spreken. De Regeering, die volkomen beseft, dat zij zich met dit ontwerp op gevaarlijk terrein begeeft, heeft na langdurige over wegingen haar voorstel eenigermate ver zwakt. Naar aanleiding daarvan schrijft het „Volksblad" o.m.: „Het trage werken van de regeering, in tegenstelling tot de voortvarendheid der Kamer, spruit voort uit den storm van protesten, die van kapitalistische zijde tegen het vastelasten-ontwerp was opge gaan. De huiseigenaren, die hun huren door het ontwerp zagen aangetast, en de hypotheekbanken, die hun hypotheek renten er door zagen verlaagd, kwamen opgewonden in het geweer. De kapita listische pers slaakte luide jammerkreten. Dit rumoer maakte geweldigen indruk op de regeering. Zij was toch al met een bezwaard hart, na langdurig treu zelen, tot de indiening van het wetsont werp overgegaan. Zoo grif als zij op de loonen had ingehakt, zoo ongaarne tast te zij de kapitaalsrente aan. Zoo weinig omslag als zij met arbeidersverzet tegen de loonafbraak gemaakt had, zoo gewel dige indruk maakten op haar de kapi talistische protesten tegen de korting op de kapitaalrente. Dies werd een breed apparaat van onderling overleg tusschen vijf verschillende departementen in wer king gesteld. Vandaar het halve jaar nieuw uitstel. De memorie van antwoord hebben wij dan nu eindelijk vóór ons. Het blijkt, dat de regeering over de geheele linie voor het kapitalistische verzet is gere tireerd. Terwijl in het voorloopig verslag uit een groot deel van de Kamer was betoogd, dat de in het wetsontwerp op genomen verlaging van vaste lasten „on voldoende" was en ter uitbreiding daar van het ontwerp „belangrijk moest wor den omgewerkt", teneinde „binnen zoo kort mogelijken tijd" een kapitaal-aan passing „van wezenlijke beteekenis" te verkrijgen, slaat de regeering deze wen- schen in den wind en verzwakt thans de vaste-lasten-verlaging aanmerkelijk, inplaats van haar belangrijk te verster ken. Terwijl uit de Kamer krachtige aan drang was uitgeoefend om door sterker kapitaalkorting veel meer evenwicht met de enorme loonkorting tot stand te bren gen, verzwakt de regeering integendeel dit evenwicht nog meer dan reeds in het wetsontwerp het geval was en wijkt voor de kapitalistische bezwaren, zoodat er van de kapitaalkorting weinig overblijft." Dat is weer eens een echt stukje roode demagogie. De indruk wordt gewekt alsof de Re geering in de eerste plaats bezorgd is over de belangen van de kapitalisten in tegenstelling met die van de niet-kapi- talisten. Deze voorstelling is er geheel naast. De Regeering heeft zich niet dan aar zelend op dezen weg begeven, omdat zij zeer goed inzag, dat het volstrekt niet in het algemeen belang is, indien het credietwezen opnieuw wordt geschokt. Dat is niet een „kapitalistisch" belang, maar een belang in de eerste plaats van de credietnemers, niet in de laat ste plaats van een weinig kapitaalkrach tige groep der bevolking. Het is een kleine kunst maatregelen te nemen, waardoor de credietverleening in hooge mate wordt belemmerd. En in zekere kringen zal het applaus daarbij niet ontbreken. Maar de belangen van de crediet nemers worden daardoor meer ge schaad dan gediend. VEELZEGGENDE MEDEDEELING. Uit het verslag van de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen N.V.: „Het sluiten van hypotheken werd in den loop van het jaar gestaakt tengevolge van de verschillende regeeringsmaatrege- len op dit gebied." Dit geval staat niet op zichzelf. De Regeering tracht met goede bedoe lingen de credietnemers te helpen. Maar het gevolg is, dat het sluiten van hypotheken wordt belemmerd. De uitnoodigino aan Duitschland. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft Zaterdag het volgende tele gram gericht tot de Duitsche regeering: „Refereerende aan mijn telegram van 8 Maart aan de Duitsche regeering, noo- digt de Volkenbondsraad de Duitsche re geering, als contracteerende partij in het verdrag van Locarno uit, deel te nemen aan de besprekingen van den Raad inzake de kwestie van de mededeelingen van de Fransche en Belgische regeering. De raad zal Maandag 16 Maart te 15.30 uur bijeenkomen in het St James Palace". Op dit telegram volgde in Duitschland een langdurige bespreking, zóó zelfs, dat Hitier Zaterdagavond enkele uren te laat zijn aangekondigde verkiezingsredevoe ring begon. Het antwoord. De Duitsche regeering heeft de uitnoo- diging van de secretaris-generaal van den volkenbond, om deel te nemen aan de onderhandelingen van den Raad te Lon den als volgt beantwoord: „De Duitsche regeering is principieel bereid de uitnoodiging vandenRaad aan te nemen. Zijgaatdaar- b ij uit van de voorwaarde, dat haar vertegenwoordi ger bij de beraadslaging en de beslissing van den Raad gelijke rechten met de vertegenwoordigers van de Raadsmogendheden moet hebben. Ik zou U dankbaar zijn, in dien gij mij dit zoudt bevestigen. Bovendien moet de Duitsche regeering wijzen op het volgende principieele feit. Haar optreden, dat aan de Belgische en Fransche regeering aanleiding heeft ge geven een beroep op den Raad te doen, houdt niet op bij het herstel van de Duit sche souvereiniteit in de Rijnland-zone, doch is verbonden met uitgebreide con crete voorsteden voor een nieuwe verze kering van den Europeeschen vrede. De Duitsche regeering beschouwt haar politieke actie als een eenheid, welker be- standdeelen niet van elkander mogen ge scheiden worden. Om deze reden kan zij slechts deelnemen aan de onderhandelingen van den Raad, wanneer zij de ze kerheid krijgt, dat de in aanmerking komende mo gendheden bereid zijn on- middellijk in onderhande ling te treden over de Duit sche voorstellen. Een vertalingskwestietje. In Duitsche kringen te Londen wordt er op gewezen, dat een fout in de vertaling of interpretatie van het woord „alsbald" in het Duitsche antwoord op de uit noodiging, zich in den Volkenbondsraad te doen vertegenwoordigen, dit antwoord wellicht minder verzoeningsgezind doet schijnen dan het in werkelijkheid is. Dit woord komt voor in den zin: „De Duitsche regeering zal slechts aan de be sprekingen van den Volkenbondsraad kunnen deelnemen, indien zij de zekerheid heeft, dat de mogendheden o n m i d d e 1-' 1 ij k over de Duitsche voorstellen in on derhandeling willen treden". Het woord „alsbald" is vertaald door „onmiddellijk", „fortwith", het kan ook opgevat in de beteekenis „zoo spoedig mogelijk" (as soon as possible); indien er de laatste interpretatie aan moet ge geven worden, zou de strekking van de nota aanzienlijk verschillen van hetgeen men eerst meende. Nader wordt gemeld, dat van een hooge functionaris van het Ministerie van bui- tenlandsChe zaken te Berlijn de mededee- ling is ontvangen, dat het Duitsche woord ..alsbald" wil zeggen zoo spoedig mogelijk. De houding van Frankrijk en Italië. Het is vrijwel zeker, dat vanmorgen de Volkenbondsraad in geheime zitting bijeen zal komen ter bespreking van het Duitsche antwoord. Flandin verklaarde Zon dagavond, dat hij liever Londen en den Volken bondsraad zou verlaten in de huidige zitting, dan de Duitsche voorwaarde te bespreken inzake een ge lijktijdige discussie over hetverdrag van Locarno en de vredesvoorstellen van H i t 1 e r. „Ik heb de voorstellen van Hitier nog nog niet gelezen", verklaarde hij vastbe raden. „Ik ben naar Londen gekomen om de Duitsche verdragsschending te constateeren. Niet om met Duitschland te onderhandelen. Als het anders was zou ik er de voorkeur aan geven naar Parijs terug te keeren en zoo noodig zelfs Frankrijk niet langer niet langer in den Volkenbond te vertegenwoordigen. Havas weet uit Londen te berichten dat men door het antwoord van Hitier weer twijfelt aan zijn goeden wil. De houding, welke Italië zal aannemen hangt af van de besprekingen van Gran- di te Londen en van de regeering te Rome De houding wordt vooral bepaald door het volgende principe: „Italië, waartegen sancties zijn toegepast, zal niet stemmen voor sancties tegen Duitschland, hoewel Italië de schending van de Verdragen van Locarno en Versailles erkent". Klaarblijkelijk is hiermede bedoeld de sancties tegen Italië te doen opheffen. De militairen in het Rijnland. De Duitsche ambassadeur te Londen Von Hoesch gaf 't volgende communiqué uit: „In verband met de onjuiste berichten in de pers en elders gelanceerd, wensch ik er namens de Duitsche regeering op te wijzen, dat er in het geheele gebied van de Nederlandsche tot aan de Zwitsersche grens slechts 36.500 soldaten gestation- neerd zijn, waarbij de Landespolizei is in begrepen. Geen gepantserde gevechtseen heden en geen bombardementsvliegtuigen zijn in het voormalige gedemilitariseerde gebied aanwezig. Ik wil er op wijzen, dat de Rijnland-zone 'bewoond wordt door een vijfde van de bevolking van Duitschland. Bovendien liggen teil van belangrijke ste den, zooals Keulen, Dusseldorp, Frank fort, Wiesbaden, Mannheim enz. in deze strook. Onder deze omstandigheden kun nen bovengenoemde troepen onmogelijk anders dan als een symbolische bezetting aangeduid worden". Het totaal der Duitsche militaire of para-militaire organisaties in Rijnland zou echter, volgens den diplomatieken re dacteur van de „Daily Telegraph" 248000 man bedragen. De samenstelling hiervan is als volgt: Geregelde troepen 30.000 man; militaire politie, die bij het leger zal worden inge lijfd 30.000 man; het op militaire leest ge schoeide arbeidscorps 30.000 man; storm troepen en para-militaire organisaties 150.000 man; Oostenrijksch legioen 8000 a 10.000 man. Hitier te München. Zaterdagavond heeft Hitier zijn derde verkiezingsredevoering in een week tijds gehouden, n.l. te München. De belangstel ling overtrof nog die van Karlsruhe. Werd daar het toehoorderstal op ruim 260.000 geschat, in München waren niet minder dan 300.000 belangstellenden bij een. De groote massameeting ia begonnen met een protest tegen de uitspraak van den Volkenbondsraad te Londen, dat Duitschland het verdrag van Locarno ge schonden zou hebben. De leider van de vergadering constateerde, dat Frankrijk door het afsluiten van het verdrag met Sovjet-Rusland het Locarnoverdrag ver broken heeft, zoodat dit practisch niet meer bestond. De rede van Hitler was in het alge meen slechts een herhaling van zijn vo rige redevoeringen. Hij moet nog 10 redevoeringen uit spreken. FEESTDAG IN BERLIJN. Alle Duitsche garnizoenen vieren he den den eersten verjaardag van het her stel van den militairen dienstplicht in Duitschland. Van alle gebouwen der weermacht waait de oorlogsvlag. In de hoofdstad is hedenmorgen in de kazerne van de Pruisische garde van het regiment Goering en van het 67ste regi ment infanterie van Spandau het groot reveil geblazen, dat op een meer dan 100- jarige traditie terug kan zien. Overal op straat werden de door de stad trekkende soldaten luide door de bevolking toege juicht. Dagorder van Hitier. Hitier heeft de volgende dagorder tot de weermacht gericht „Vandaag op den eersten verjaardag van de wedergeboorte van de Duitsche weerbaarheid, verleen ik de weermacht het troepenvaandel. Aan den roemrijken ontwikkelingsgang van de oude weermacht werd door de gebeurtenissen in 1918 een einde ge maakt. Een waarachtige, door de eeuwen heen beproefde soldatengeest, kan in tijden van nationalen nood wel onderdrukt, doch nooit overwonnen worden. Dit nieuwe vaandel moge daarvan een zinnebeeld zijn." ZULLEN ALLE AMBULANCE'S ABESSYNIE VERLATEN? De Nederlandsche ambulance geplunderd. Volgens een bericht van het Italiaan- Om practische en principieele redenen. In de te 'sGravenhage gehouden con ferentie van Christelijke Werkgevers heeft de voorzitter in zijn openingswoord met kracht aangedrongen op principieele or ganisatie zooals door het Hoofdbestuur van de Vereen, van Ghr. Werkgevers en Groothandelaren werd uitgesproken in de volgende motie: „Het bestuur der Christelijke Werk geversvereniging, op 7 Februari 1936 in vergadering bijeen, herhaalt zijn uit spraak in 1920 gedaan, dat vorming van principieele werkgeversvakorganisaties om practische redenen noodzakelijk is; spreekt als zijn oordeel uit, dat in dezen tijd eveneens om principieele redenen die vorming moet worden ter hand genomen, voor zoover de mogelijkheid daarvan blijkt." sche nieuwsbureau Stefani, dat tot dusver nog niet van andere zijde is bevestigd, zou van de Nederlandsche Roode Kruis- missie, die dezer dagen twee ambulance- afdeeltngen naar Quoram heeft gezonden, een bende Abessynsche plunderaars, op den weg tusschen ~Walia en Collo de IVe- derlandsche karavaan onder leiding van dr van Schelven, hebben aangevallen. Dr van Schelven zou hierbij zijn gewond. Te Djiboeti gaan geruchten, dat in ver band met dit feit en nog vele andere, alle Roode Kruis-missies Abessynië zullen verlaten. Hlet Hoofdbestuur van het Roode Kruis te 's Gravenhage had tot hedenmorgen 10 uur geen enkele bevestiging van dit be richt ontvangen. Onderhandelingen tusschen Rome en Addis Abeba? Geruchten over voorbereidingen tot on derhandelingen inzake het Italiaansch- Abessynische conflict blijven in Rome de ronde doen. De negus, die een totale vernietiging wenscht te vermijden, zou het herstel van de eenheid van het Ethiopische rijk vra gen onder protectoraat van Italië. Bijzonderheden over dit alles ontbre ken. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de vroegere Abessynische zaakgelastigde te Rome, Afework, naar Europa is vertrok ken met een belangrijke geheime op dracht. Officieele kringen bewaren evenwel het stilzwijgen. Hoe groot is het Abessynsche leger? De Giornale d'Ialia geeft een overzicht van de vermoedelijke Abessynsche troe pensterkte. Volgens de Giornale d'Italia gaat het in totaal om een leger van 235.000 man, dat echter niet op een lijn gesteld kan worden met de op oorlogssterkte uitge ruste Abessynsche legers, die reeds in het Noorden en het Zuiden verslagen zijn. Tegen deze zwakke strijdkrachten zullen de Italiaansche troepen nu oprukken. De eerstvolgende botsingen zullen derhalve groote gevolgen hebben. Uit het Zuiden blijven de berichten schaarsch. De Italianen steunen hier voor een aanzienlijk gedeelte op hun lucht macht, die zeer actief is en die verbazend veel kost aan bommen, doch strategisch is hier niets mee bereikt. Men kan ver wachten, dat generaal Graziani er alles op zal zetten om voor het begin van de re gens of eventueel voor het begin van den vrede nog een sprong te doen. Het uitgestrekte terrein dat de Italia nen in het Zuiden bezet houden, loopt bij een serieuzen aanval van Abessynsche zijde ongetwijfeld een ernstig gevaar. Einde der liftstaking te New-York. De vertegenwoordigers van de liftboys en van andere groepen van huispersoneel te New York zijn na een staking, welke 15 dagen heeft geduurd, met de werkge vers tot overeenstemming gekomen. Er is een overeenkomst geteekend. Van daag zal het werk worden hervat. De stakers zullen allen weer in dienst wor den genomen. De kwestie van loon en werktijden zal onmiddellijk aan arbitrage worden onder worpen. De hoogwaterramp in Amerika. Het aantal dooden, dat te betreuren valt bij de overstroomingen in de Noord oostelijke staten van Amerika, is Vrijdag tot negentien gestegen. Dte materieele schade wordt op mil- lioenen dollars geschat. Het water staat op honderden land wegen van één tot twee meter hoog. In de lager gelegen gebieden staat het water vaak tot de tweede verdieping der huizen. In Pennsylvania moesten eenige mijnen worden gesloten. en zeker niet vóór Uw tijd, mits Ge er voor zorgt niet gebukt te gaan onder de schade lijke, Uw energie en levenslust ondermij nende gevolgen eener gebrekkige of onvol doende spijsvertering. Het middel daartegen? Volg daarvoor de M.S.S.-gewoonte. Reinig Uw ingewanden en organen op geregelde tijden van al die kwade en vergiftige afval-atoffen die daarin zijn achtergebleven en die veelal de oorzaak zijn van Uw hoofdpijnen. Uw onbehaag lijk gevoel. Uw fletse gelaatskleur. Uw puistjes en Uw steeds toenemend gevoel van lusteloos heid, prikkelbaarheid, moeheid, kortom van dat neerdrukkende gevoel oud te worden vóór Uw tijd. Volg daarvoor de M.S.S.-gewoonte. Neem eiken Vrijdag en eiken Zaterdag, vóór bet naar bed gaan zoo'n M.S.S.-cacbet die Uw ingewanden zuivert zonder die overmatig te prikkelen. Ze zijn een vinding van Apotheker Dumont en ze hebben een gunstigen invloed op geheel Uw gestel, op Uw lever, en evenzeer op de bloedsomloop. De reinigende M.S.S.-ertjes, deze inwendige zuiveraars, zijn voor Uw gestel even on misbaar als een bad voor Uw uitwendig lichaam. Ze frisschen Uw gestel geheel op M.S.S.-cachets (ook wel genaamd, Laxeer- Akkertjes) rijn verkrijgbaar bij alle apotheker* en drogisten en wel in blauwe ronde kokertje* of in de nieuwe blauwe vierkanle kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, VTaag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. Binnenland. De Nederlandsche ambulance in Abes synië geplunderd Steunregeling bij verhuizing. Uitvoer van land- en tuinbouwproducten. Buitenland. De besprekingen te Londen. 'Het antwoord van Duitschland. De bezetting van het Rijnland. Italië's marine. Italië's marine. Volgens het begrootingsrapport van het Italiaansch ministerie van marine bedraagt het budget voor den dienst 1936-'37 een milliard, 610 millioen lires, d.i. ongeveer 300 millioen meer dan de dienst van het vorig jaar. Uit het rapport blijkt, dat momenteel op stapel staan: twee slagschepen van 35.000 ton, twee kruisers van 8000 ton, een torpedojager van 1675 ton, zeven tor pedobooten van 705, een motorboot van 46 ton, een onderzeeër van 1356 ton, twee mijnleggers van 1126 en 666 ton en tien onderzeeërs van 670 ton. Korte Berichten. In tegenstelling met hetgeen de Duitsche pers eerst berichtte, zullen van daag te Berlijn groote militaire parades worden gehouden, ter gelegenheid van den eersten verjaardag van de wederin voering van den militairen dienstplicht in Düitschland. Bij den storm die Zaterdag de streek ten Z.W. van Buenos Aires en in het bij zonder de stad Ghillar heeft geteisterd, zijn 9 menschen om het leven gekomen, 50 personen werden gewond. De schade is zeer groot, vele huizen werden volko men verwoest. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, is een lichte aardbeving gevoeld in verschillende steden en dorpen van het Wurtembergsche Oberland. De groote textielstaking in Lodz, waarbij meer dan 110.000 arbeiders be trokken waren, is dank zij de bemiddeling van de regeering geëindigd. De regee- ringsarbitrage heeft de eischen van de arbeiders in uitgebreiden zin bevredigd. DE KONINGIN TE DELFT. Bezoek aan den Koninklijken grafkelder. Zaterdagmiddag hebben H. M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Juliana, in gezelschap van de Groothertogin van 01- denburgh, een onverwacht bezoek aan de Nieuwe Kerk te Delft gebracht. D'e hooge bezoeksters werden rondgeleid door den burgemeester, den heer van Baren. Zij vertoefden geruimen tijd in den Koninklijken grafkelder en namen met belangstelling de herstellingswerkzaam heden in oo'gensohouw. Dé hertogin van Oldenburgh, die tij dens de bijzetting van haar broeder ziek was, liet zich thans over de rouwversie-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1