Poging van Eden tot bemiddeling mislukt. De internationale toestand. VRIJDAG 13 MAART 1936 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 1SS Staten-Generaal. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ve Zeeuw Abenuemeslgprijs 2,60 pes' fewartsaL wBsk&bonsssjssïïtss ycüu Mlddslfcüyf' öc5£ $23 Vlissingea f 0-20-JL-osss '6 Advertenriën SO cent oer regel Ingezonden mededeelingen, 60 cent. per rege' Kleine Advertentiën .Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 6.85. Bij contract belangrijke korting. EERSTE KAMER. DE JUSTITIEBEGROOTING. EEN SLECHTE DAG VOOR DE N.S.B. Mr VAN VESSEM IN HET NAUW GEDREVEN. Bij de behandeling van de Justitie begroting isMinisterVanSchaik gisteren in felle botsing gekomen met de N.S.B., met name den beer Van Vessem. Er zal wel niemand zijn, zegt bet Va derland, die zal betwisten, dat bet Kamerlid een uiterst gevoelige nederlaag beeft geleden en in een niet benijdens waardige positie beeft verkeerd. Men herinnert zich, boe de Mussert- partij eenige maanden geleden de sensa- tioneele geruchten verspreidde over de zaak-Van 'tSant; boe zij beweerde, dat de justitie deze zaak in den doofpot wilde 'stoppen en suggereerde, dat de minister van Justitie, de procureur-generaal bij het Haagsche Hof en de heeren Van Sasse van Ysselt, de Savornin Lohman en Ruys de Beerenbrouck zich aan wets- schennis zouden hebben schuldig ge maakt. Ik durf, aldus de Minister, den heer Van Vessem niet vragen of bij dit ge schreven beeft. Ik zou bang zijn, hem in zijn eer aan te tasten. Maar ik wil hem wel vragen of bij de verantwoordelijkheid voor dit minderwaardig pamflet op zich neemt. De beer Van Vessem had den moed niet, op die beslissende vraag van den minister openhartig te antwoorden. Even onopenhartig' had deze advocaat bet ge schrijf van zijn vrienden verdedigd; bij had zich immers op de taal in andere bladen beroepen. „Ik ben lang lid van de balie geweest, maar ik heb als advocaat altijd de les onthouden, mijn cliënten wel te verde digen, maar in mijn pleidooi nooit getui gen te beschuldigen", merkte minister Van Scbaik op. Hij wees er dan op, dat andere bladen zich wel eens aan een min der gelukkige uitdrukking kunnen be zondigen, maar dat het weekblad van den heer Mussert zich voortdurend op erger lijke wijze te buiten was gegaan en er systeem van heeft gemaakt de Overheid en de dragers van het gezag te beschim pen en te bekladden. D'e heeren N.S.B.,rs fungeerden weer eens als ridders van de droeve figuur. Het is makkelijker achter de schermen in een partij waar geen tegenspraak wordt geduld agitatie te voeren en op vergade ringen, waar geen debat mag worden gevoerd en geen vragen gesteld mogen worden, succes te behalen, dan in een ver gadering, waar de puntjes op de i gezet worden, met beweringen geen genoegen wordt genomen en bewijzen geleverd moe ten worden. TWEEDE KAMER. BEGROOTING LANDBOUWCRISISFONDS. Tuinbouw. Visscherij. Pluimveehouderij. De begrooting goedgekeurd. De Tweede Kamer beeft gisteren de be handeling van de begrooting van 't Land- bouwcrisisfonds voortgezet. Minister Deckers betoogde in ant woord op gemaakte opmerkingen, dat de beer Van den Heuvel ten onrechte uit een veilingophrengst van f 65 millioen een gemiddeld tuindersinkomen van f 1600 beeft afgeleid. De helft heeft ook andere middelen, waardoor zij een inkomen krijgen. Daar door deugt de berekening niet. Met 80 gemeenten is een overeenkomst gesloten, waarbij zij meewerken om tegen zeer lage prijzen tuinbouwproducten be schikbaar te stellen voor werkloozen, arm lastigen en met ben gelijk te stellen per sonen. De grootste gemeenten behooren er helaas nog niet toe. Men klaagt, dat de distributie de groen ten duur maakt, maar dit komt, omdat wij eiken morgen voor onze deur willen hebben het prachtig toegeruste wagentje met 40 tot 60 variëteiten van groenten. Dit maakt de zaak hopeloos duur. Bij de afdeeling Visscherü zegt de heer Duymaer van Twist (A. R.) dat de klachten over de Vissc'herij-cen- trale nog^ niet zijn verstomd. De visscherij verkeert in een noodtoestand, in armoede, in vele gevallen in bittere armoede. Aan den ra,nd van den afgrond verkeert het garnalenbedrijf. Alleen gar- nalenvisschers moeten vergunning krijgen om garnalen te visschen. Een garnalen- verkoopbureau worde opgericht. Bedrijfs steun worde verstrekt. Dhr 'Drop (S. D.) meent, dat centrali satie van de oesterverkoop reeds veel eerder had moeten plaats vinden. Men kan dit bedrijf, werkende voorname lijk voor de groote hotels in Engeland en Frankrijk, rustig monopoliseeren. Spr. bepleit een meer afdcenden maat- gel voor de pokmosselvissohers. De 'heer Lockefeer(R. K.) be pleit de belangen der kleine mosselkwee kers wien een hooger percentage moet ■worden toegewezen voor den verkoop. Men geve hun vrijheid om in België te venten. Voor de oesterkweekers worde een centraal verkoopbureau gesticht. De beer Van D i b (8. G.) bepleit steun voor 't garnalenvisschers- b e d r ij f. De oesterbanken moeten goed worden schoongemaakt, nu er Fransche zaaioes- ters komen. Spr. waarschuwt tegen cen tralisatie van oesterverkoop. 's Ministers maatregelen inzake de gar nalen hebben volkomen fiasco geleden. Hij stelle zich van den toestand der gar- nalenvisschers op de hoogte en neme als nog de noodige maatregelen. Minister Deckers zegt voor de kust- visscherij binnenkort wat te zullen doen. In den loop van deze week is een com missie ingesteld voor het uitbrengen van een rapport over steun aan het garna lenbedrijf. De oesterkwestie heeft al lang spr.'s aandacht. D'e heer Van Dis heeft het centraal verkoopbureau voor mosselen gecritiseerd, maar de visschers zeiven zijn er heel tevreden over. Spr. voelt niet veel voor het geven van vrijheid om in België te venten, omdat hij bang is, dat de repu tatie van ons product er onder lijdt. DO Kamer keurt de afdeeling goed. Aan de orde is de afdeeling pluim veehouderij. DO beer Van der S 1 u i s (S. D.) zegt, dat de kippenhouders ontevreden zijn, omdat zij geen compensatie krijgen voor den last, welke de graanrechten op de pluimveehouders leggen. De heer D e V i s s e r (C. P.) dient een motie ip, waarin de Kamer uitspreekt, dat het door de pluimveehouders betaalde graanrecht aan hen moet worden geresti tueerd, hetzij uit bet landbouwcrisisfonds, hetzij uit bet z.g. kippenpotje. DO heer Van den Heuvel (A. R.) zegt, dat het pluimveebeleid het zwak ste deel is der landbouwcrisispolitiek. De eigenlijke pluimveehouders worden zeer ernstig benadeeld door velen, die pluim vee houden als bijverdienste en van wie verscheidenen in overheidsdienst zijn. Minister Deckers zegt, dat eier- exporteurs de graanrechten terug krijgen, waardoor mede een prijsverhoogendu wer king op de binnenlandsche markt zich doet gevoelen. Dit stelsel werkt goed, zoo lang de export in stand blijft. Daarvoor wordt dan ook alle moeite gedaan. De eigenlijke pluimveehouder is over de re geling niet zoo ontevreden. Per jaar wordt bier 2500 ton voeder garnalen gevisoht, voor menschelijke con sumptie ongeschikt. Vroeger gingen zij naar Dhitschland. Nu moest afzetgebied hier worden gevonden. Dit kon alleen bij pluimveehouders. Dezen betalen voor de garnalen, wat zij vroeger voor het andere voer betaalden. D'e overheid betaalt de rest bij. Maar nu waren er handelaren, die crisiswinst wilden maken en de gar nalen goedkoop wilden opkoopen, om ze duur te verkoopen. Daarom is een be trouwbare maatschappij uitgezocht. De Kamer keurt de begrooting zonder hoofdelijke stemming goed, met aanteeke- ning, dat de heeren De Visser (G. P.) en Sneevliet (R. S.) tegen zijn. Vernomen wordt, dat de Engelsche Minister Eden Woensdag de Duitsche re geering heeft laten verzoeken een deel van de troepen, die gelegerd zijn in het Rijnland „symbolisch terug te trekken". In antwoord hierop heeft de Duitsche regeering Donder dagmorgen laten weten, dat zij slechts bereid was zich te verplichten de thans in de zone gekantonneerde troepen niet uit te breiden en deze troepen niet nader te brengen tot de Fransche en Belgische grenzen, op voorwaarde, dat Frankrijk en België evenzoo het status quo zouden hand haven. De Duitsche ambassadeur voegde er aan toe, dat Duitschland over eenige blijvende of zelfs maar voorloopige be perking zijner souvereiniteit in het Rijn land niet wenschte te onderhandelen. Ten einde het voor Frankrijk gemakkelijker te maken tot de besprekingen van de Duitsche voorstellen over te gaan, was de rijkskanselier overigens bereid nog maals het symbolisch karakter der her bezetting, dat steeds in de bedoeling ge legen heeft en waartoe enkele Rijnland- sche steden garnizoenen op vredesvoet gekregen hadden, te handhaven. Aan de militaire attachés van Enge land en Frankrijk waren de gegevens omtrent de grootte van die garnizoenen reeds medegedeeld. Naar verluidt ziet de Engelsche regee ring in dit antwoord weliswaar een bij drage ter verbetering van den toestand, maar meent zij tevens, dat de concessie niet zoo ver gaat als gevraagd werd. Een andere démarche bij de Duitsche regeering heeft niet plaats gevonden. Het is duidelijk, dat het Duitsche ant woord op het verzoek van Eden, al is het dan ook gesteld in verzoenende ter men, de twee speciale door Eden gestelde voorwaarden (behalve een symbolische ontruiming blijkt ook van Duitschland te zijn gevraagd om in het Rijnland geen vestingwerken aan te leggen tijdens de periode van onderhandelingen) niet aan vaardt. Dit belangrijke feit zou erop schijnen te wij zen, dat de toe stand niets aan ernst verlo ren heeft. De besprekingen te Londen. Het officiëele communiqué, dat na de besprekingen van gistermiddag der Lo- carnomogendheden is uitgegeven, luidt als volgt: „De vergadering van gedelegeerden der mogendheden, die het Locarnopact heb ben onderteekend en daarvoor garant zijn, heeft met algemeene stemmen er kend, dat de herbezetting van de gedemilitariseerde zone door Duitschland een eviden te schending vormt van arti kel 42 en 43 van het verdrag van Versailles en van dat van Locarno." Omtrent den toestand na beëindiging van de besprekingen van gisteren meldt Reuter, dat Frankrijk, ofschoon het er op staat, dat Duitschland om te beginnen zijn troepen uit het Rijnland terugtrekt, nooit heeft geweigerd er over te onder handelen, dat de gedemilitariseerde zone wordt afgeschaft. Frankrijk weigert slechts onder den druk van een voldon gen feit te onderhandelen. Frankrijk heeft de zone nooit beschouwd als voor eeuwig te zijn ingesteld. Er wordt gesproken van het instellen van een speciale commissie, door den Volkenbondsraad, bestaande uit de ver tegenwoordigers van Denemarken, Portu gal, Spanje, Tsjecho-Slowakije en Zuid- Amerika, die de kwestie zal hebben te bestudeeren. In geval de houding van Duitschland onverzettelijk blijft, zou de Volkenbonds raad zijn gedwongen den Volkenbond in buitengewone zitting bijeen te roepen om te beslissen welke maatregelen moeten worden genomen. Uit Londen wordt gemeld: De waarschijnlijkheid van een uitstel van de bijeenkomst van den Volkenbonds raad wordt steeds grooter. Reuter meldt echter: De zitting van den Volkenbondsraad is bijeengeroepen tegen Zaterdag om 11 uur 's ochtends. „Vredes"rede van Hitier. Hitier heeft gisteren te Karlsruhe een groote rede gehouden, waarin hij o.m. het volgende zeide: „Als Duitsch nationalist wil ik een syn these tot stand brengen tusschen de vol ken van het blanke ras. Geen enkel volk wil ik zijn rechten ontnemen, doch ik zal evenmin toelaten, dat Duitschland van zijn rechten wordt beroofd. Wij beschouwen den oorlog als iets ver schrikkelijks, de anderen zien er iets schoons in. Ik zal mij in de toekomst wijden aan een vreedzame taak, n.l. het bouwen van scholen en stadions, het ver fraaien van steden en dorpen. Ik wil niet dat het Duitsche volk slaaf wordt. Rusland is onze nabuur geworden, door bemiddeling van een derden staat. Ik zie het werk van het bolsjewisme in andere landen en ik wil niet, dat mijn volk voor den Russischen invloed zijn grens opent. Als het communisme in Dhitschland zou komen, zou ik eerst dood moeten zijn. Ik heb een grootschen oproep tot de vol ken gericht tot reorganisatie van de we reld. Ik zou willen dat de rest van de wereld even grootsche gedachten had als wij. Ik bied vrede aan voor den tijd van vijf en twin tig jaar. d. w. z. voor een kwarteeuw. Er zal in Duitschland niet altijd een man gevonden worden, die zeven en zestig millioen menschen achter zich heeft. Mijn aanbod is eenmaal gedaan, het zal geen twee maal gedaan worden. Vandaag zijn er alleen berichten uit Italiaansche bron. Addis Abeba meldt zoo goed als niets. Uit het hoofdkwartier in Oost-Afrika wordt geseind, dat talrijke strategische verkenningsvluchten door de luchtstrijd krachten zijn uitgevoerd. De vluchten wa ren van zeer groot belang. De voorbereiding van een nieuw Itali- aansch offensief aan het Noordelijk front wordt actief voortgezet, achter het front zoowel als in de voorposten. De vlakte van Selaclaca is een onmetelijke stad van tenten geworden, waartusschen mannen, lastdieren, auto's en voertuigen dooreen krioelen. DO schandelijke bombardementen van open steden duren voort. Italiaansche vliegtuigen zouden Kwo- ram opnieuw gebombardeerd hebben. Het aantal slachtoffers zou vrij hoog zijn. DO aanleg van wegen in de laatstelijk door de troepen bezette streken geschiedt met groote snelheid. Voorts worden tal van rijwegen aangelegd naar de door waadbare plaatsen van Takkaze, waar de troepen voortgaan hun positie te conso- lideeren. Het weer blijft gunstig voor de Itali aansche activiteit. De kleine regen-peri ode is momenteel nog niet begonnen. Tot het einde van Juni zal het expedi tiecorps practisch niet door den regen ge hinderd worden. Inmiddels zal het ge- heele front op zoodanige wij'ze worden ingericht, dat de militaire activiteit ge makkelijk zal kunnen voortgaan, hoe he vig de regens ook mogen zijn, wordt niet zonder eenige bluf gemeld. Verhooging salarissen rijkspersoneel. Als gevolg van het feit, dat het index cijfer van de kleinhandelsprijzen niet be neden het punt 683 daalt, zullen in België de salarissen en loonen en pensioenen van het rijkspersoneel met ingang van 1 April a.s. moeten worden verhoogd. D'eze verhooging zal 5 pet. bedragen. Voor de schatkist beteekent dit een ver meerdering van uitgaven van 38 V2 mil lioen francs. Gevolg van de devaluatiel Directeur van de munt gearresteerd. Gemeld wordt de arrestatie van den directeur van de munt te Belgrado en een zijner ondergeschikten, aangezien geble ken is, dat zij verdacht worden van het vervaardigen van valsche 50-dinarstuk- ken. De in omloop gebrachte 50-dinar- stukken in totaal 4800 stuks zijn alle achterhaald. Verscheidene vooraanstaan de persoonlijkheden, op financieel gebied zouden bij het schandaal betrokken zijn. Godloozenbeweging in Rusland. De centrale raad der godloozen-bewe- ging in Sovjet-Rusland heeft besloten om in de maand Mei van dit jaar een we reldcongres te organiseeren voor de god- loozen- en vrijdenkersbeweging, waaraan afgevaardigden uit alle landen zullen deelnemen. Er zal een nieuw uniform-program van actie worden vastgesteld voor alle vrijdenkers-organisaties der geheele we reld. De geldmiddelen voor deze actie zullen door Sovjet-Rusland worden ver strekt. De Sovjet-regeering zal voor dat doel zooals bekend een serie godloozen- postzegels uitgeven, die ook voor ''t post verkeer met het buitenland gebruikt kun nen worden. Reeds thans zijn door den centralen raad der godloozenbeweging voorberei dende maatregelen getroffen voor een grootsch opgezette campagne tegen de godsdienstige viering van het Paasch- feest. Met het oog op de buitenlandsche politiek zal de demonstratieve bestrijding van den godsdienst in Moskou en Lenin grad slechts in een beperkten omvang plaats vinden. Maar in de dorpen op het platteland zal de actie met des te meer heftigheid gevoerd worden. 'Gedurende de Paaschdagen zullen in alle kerken en bedehuizen razzia's worden gehouden, teneinde vast te stellen of geen onsociale wezens in 'de kerken een toevluchtsoord gevonden hebben. De radio van Sovjet-Rusland zal 62 zendstations in dienst van deze godlooze propaganda-actie stellen. Nazi-roerigheid in Oostenrijk. Sedert eenigen tijd en vooral sinds de jongste redevoering van Hitier, Zaterdag j.l., valt in Oostenrijk een sterke opleving waar te nemen van de nationaal-socialis- tiscihe propaganda. De politie heeft te Weenen, in verband met deze nazi-bedrijvigheid, een dertigtal nationaal-socialistische leiders gearres teerd. In de domicilies dezer lieden werd een belangrijke voorraad revolutionnair propaganda-materiaal gevonden en tal rijke uiterst-compromitteerende documen ten. Het aantal arrestaties in de provincie moet aanzienlijk: zijn. Binnenland. De Eerste Kamer neemt de Justitiebe- grooting aan. Een N.S.B.-er door Min. van Schaik onder handen genomen. De regeeringsmaatregelen in verband met den internationalen toestand. De Tweede Kamer nam de landbouw- crisisbegrooting en het wetsontwerp inzake den versnelden bruggenbouw aan. Buitenland. Mislukte bemiddelingspoging van Eden te Berlijn. De besprekingen te 'Londen. De actie der Nazi's in Oostenrijk. De godloozenbeweging in Rusland. Actie der Italianen in Abessynië. De door de Regeering genomen maatregelen. De maatregelen, welke de Regeering heeft genomen in verband met den hui- digen politieken toestand, hebben, naar gemeld wordt, op het oogenblik nog geen troepenverplaatsing ten gevolge gehad. Do opleiding van de dienstplichtigen, die de volgende week onder de wapenen moeten komen, zal normaal zijn. Wan neer mocht blijken, dat door bijzondere omstandigheden er aan opleidingsperso- neel te kort is, heeft de Regeering het in de hand om reserve-officieren onder de wapenen te roepen, waardoor dan op- leidingspersoneel kan worden vrijge maakt. Nu de winterploeg nog onder de wape nen blijft en de zomerploeg dezer dagen opkomt, zou het mogelijk zijn, dat de legering der troepen hier en daar moei lijkheden met zich bracht. Deze kwestie is thans in studie. Indien en in hoever aanvulling noodig is, zal nog moeten blijken. Óf ook andere korpsen dan de infante rie en de wielrijders onder de wapenen zullen moeten blijven, zal van de ont wikkeling van den algemeenen toestand afhangen en daarover zal t.z.t. beslist worden. Fransche senaat keurt het Sovjet-pact goed. De Fransche senaat heeft bet wetsont werp, houdende ratificatie van het sovjet pact, dat door de kamer reeds met een groote meerderheid was aangenomen, eveneens goedgekeurd en wel met 233 te gen 52 stemmen. Korte Berichten. 1 DO Minister van Oorlog publiceert een oproep aan de bevolking van Engeland, waarin 1000 recruten voor het Engelsche territoriale leger worden gevraagd. De legercommissie van de Fransche Kamer heeft besloten een delegatie naar de Noordoostelijke grens te zenden, ten einde zich aldaar te overtuigen van de doeltreffendheid van de veiligheidsmaat regelen, die er zijn genomen. 1 De overstroomingen in Nieuw En geland hebben tot dusver 8 dooden ge- eischt. D'e rivieren stijgen tengevolge van den ijsgang voortdurend en stuwen soms tot 4V2 M. hooge ijsmassa's het lager ge legen land op. 1 D'e Roemeensche regeering heeft besloten, een bedrag van ongeveer 150 millioen gulden uit te trekken voor be- wapeningsdoeleinden. HET GROOT-VERLOF VOOR ARTILLERIE ENZ. Gaat vermoedelijk gewoon door. De nieuwe ploeg dienstplichtigen der infanterie en wielrijders komt successie velijk van half Maart af onder de wa penen. Ten aanzien van bet gaan met groot verlof van de winterploegen van de ar tillerie, de cavalerie en van het regiment genietroepen, is naar het „Hdbld." ver nam, vooralsnog geen enkele beslissing genomen, zoodat kan worden aangeno men, dat deze troepen op de daarvoor vastgestelde data met groot-verlof zullen gaan; behoudens uiteraard, wanneer de internationale toestand het noodig zou maken, ook deze troepen of een deel daar van onder de wapenen te houden. Maar dienaangaande is, zooals gezegd, nog geen enkel besluit genomen, De winter ploeg van het regiment genietroepen ver trekt 21 Maart a.s. met groot verlof. De winterploegen van de artillerie en van de cavalerie gaan 28 Maart met groot ver lof naar huis. Het contingent, dat thans onder de wa penen wordt gehouden (bestaande uit de regimenten infanterie en wielrijders) om vat ongeveer drieduizend man.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1