DE ZEEUW De Dochtervan den Opperrechter IVOROL. tweede blad Memorie van antwoord Landbouw-begrooting. VAN FEUILLETON. Staten-Generaal. Hoofdpijn, Kiespijn. Uit de Provincie Zoeklichtjes. «Mooóe untte tonelen, De grootste waseh krijgt U door de speciale werking, die het sop van H. Z. zelfwerkend waschmiddel bezit, in een oogwenk helder. Het vuil vliegt er uit Probeer het eens. zelfwerkend waschmiddel DONDERDAG 12 MAART 1938, Nr 138. Minister Deckers verdedigt zijn beleid. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van het Departement van Landbouw en Visscherij voor 1936 ontleenen wij het ^DtTmmister is ten zeerste geneigd, de landbouworganisaties ten nauwste te betrekken in de maatregelen, die de landbouwcrisis noodzakelijk maakt. De minister meent goed te doen, hoe treurig in de huidige omstandigheden de zaken er ook moeten uitzien, niet aan elk gevoel van optimisme voedsel te onthouden. De positie van de pluimveehou der ij, die inderdaad moeilijk is, heeft de volle aandacht van den minister. Hoewel een algemeen overzicht van het verloop van den broodprijs over het geheele land in verband met de sterk wisselende plaatselijke omstandig heden niet ter beschikking van den minis ter staat, meent hij aan de hand van ge gevens omtrent het prijsverloop van wa ter-witbrood en ongebuild tarwebrood in de steden Amsterdam, Rotterdam, 's- Gravenhage en Utrecht de conclusie te mogen trekken, dat van prijsverhooging van het brood weinig of niet is gebleken. De minister heeft met leedwezen ver nomen, dat verschillende leden den door hem genomen maatregel tot verlaging van den tarwe richtprijs betreu ren. Hij kan de meening, dat de tarwe- verbouwers er bij een richtprijs van ne gen gulden niet zullen kunnen komen, niet onderschrijven. De minister ziet in de s t ij g i n g der pacht prijzen onder de huidige om standigheden een zoodanig ongewenscht verschijnsel, dat hij het nemen van een maatregel als de verlaging van den tar- weprijs, welke een pachtverhooging remt, ook uit dien hoofde aanbevelingswaardig acht. Dat de regeering de centrale land bouworganisaties in de verlaging van den tarwe-richtprijs niet zou hebben gekend, -7 is minder juist. De minister zegt gaarne toe, dat hij, ook alvorens het rapport der commissie- Van Loon aan hem zal zijn uitgebracht, zal trachten, maatregelen te treffen, y waardoor het kleinbedrijf in min dere mate dan thans zal worden beperkt. Ten aanzien van het vraagstuk be drijfssteun of individueelen steun maakt de minister als zijn mee- Ding kenbaar, dat hem voorshands het systeem met bedrijfssteun als het meest juiste voorkomt. f De minister blijft eveneens van mee ning, dat de aandacht bij voortduring op vergrooting van den export gevestigd moet zijn. De reorganisatiemaatregelen op het gebied van den landbouwvoorlichtings- dienst hebben niet tot bezuiniging geleid, j Echter kwam er geld vrij, waardoor uit breiding der voorlichting mogelijk was. j. De gevraagde toezegging in zake de "i samenwerking tusschen de landbouw organisaties en het voorlichtingsapparaat in het algemeen wordt gaarne gedaan. R De minister is bereid, te doen nagaan of het onderzoek van in eigen bedrijf "eteeld veevoeder geschoeid kan worden op de leest van het grondonderzoek, zoo als dat thans geschiedt. I De minister schaart zich aan de zijde van die leden, die de spreeuw in vele gevallen meer nuttig dan schadelijk ach ten. Hij moet dan ook maatregelen van algemeenen aard tegen dezen vogel ont laden. |Van hooge prijzen van de zee vis c h hier te lande mag, voor zooveel de prijzen aan de veilingen betreft, niet 0 71.) Een paar seconden later was Trelaw ney bij het venster. Vlug maakte hij het touw vast, zóó,dat een eind in de cel af hing, lang genoeg, om door Ridgeway ge grepen te kunnen worden. Hiji luisterde scherp toe. Alles was dood stil. „Ik zal mij laten zakken, Ridgeway", fluisterde hij. „Als ilk door het venster ben, moet gij komen". Snel en onhoorbaar liet hij zich langs het touw glijden. Benige seconden later stond hy op het plein buiten de gevange nis. Hij hoorde Ridgeway in de cel bij den muur opklauteren; toen stak hij zijn hoofd door het venster en wrong vervolgens zich geheel tusschen de tralies door. Overal stilte, en ofschoon Trelaw ney scherp om zich heen zag, kon hij niets ontdekken. Willem Ridgeway stond naast hem. „V\aar nu heen?" fluisterde hij. Trelawney antwoordde niet, want op dat oogenblik hoorden zij hetzelfde eigen aardige gefluit, dat zij eenige uren gele den ook gehoord hadden. worden gesproken. Deze zijn eerder laag te noemen. Een onderzoek wordt ingesteld naar de wijze waarop verbetering zou kunnen worden gebracht in het distribu tie-apparaat. Het verleenen van verderen steun aan de binnenvisscherij kan spoedig worden tegemoet gezien. Overwogen wordt de mogelijkheid voor het geven van crediet of toeslag aan hen, die niet in staat zijn, hun bedrijfsmiddelen in stand te houden. EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN HANDEL EN NIJVERHEID EN VAN JUSTITIE. De Eerste Kamer heeft gisteren, nadat Minister Gelissen zijn begrooting had verdedigd, dit hoofdstuk z.h.s. aangeno men. Ook hier gevoelden de N.S.B,-leden dus geen behoefte om zich tegenover het Kabinet te plaatsen. Verder is een begin gemaakt met de behandeling van de Justitie-begrooting. Hierbij vond de heer Van Vessem (N.'S.B.) gelegenheid de schandelijke ad vertentie in „Volk en Vaderland" ten op zichte van Minister Deckers en de ge zagsondermijnende artikelen in dit or gaan in bescherming te nemen. Daartegenover heeft de heer K o 1 f f (G.H.) op krachtige maatregelen tegen het misbruik maken van de persvrijheid aangedrongen. Spr. betoogde, dat de N.S.B. voortdu rend het gezag aantast op een wijze, die in landen, waar dergelijke stroomingen de macht hebben, streng zouden worden bestraft. Spr. hoopt dat de Grondwets herziening preventieve maatregelen mo gelijk maakt, als dat repressief niet mo gelijk is. Het gaat om menschen, die de volle vrijheid niet genieten kunnen cfoor den staat van cultuur, waartoe ze zijn teruggevallen. Vandaag wordt de behandeling voort gezet. TWEEDE KAMER. BEGROOTING LANDBOUW CRISISFONDS. De Tweede Kamer heeft gisternamid dag voortgezet de behandeling van de derde afdeeling van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1936. Een groot aantal sprekers heeft hier bij het woord gevoerd. De heer v. d. Weyden (R.K.) drong aan op bevordering van het verbruik van natuurboter, o.a. bij leger en vloot. De heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) wenschte beschikbaarstelling van versch vleesch voor werkloozen a 20 cent per K.G. Het Landbouwcrisisfonds zou deze maatregel vijf millioen gulden per jaar kosten en er zou 125 millioen kg. vleesch door worden opgeruimd. De heer K u p e r s (S.D.) vroeg bok de vleeschverstrekking te handhaven. De overtollige melk zou voor kinderen be schikbaar gesteld kunnen worden. De heer v. d. Heuvel (A.R.) wees er op dat de margarine voor een belang rijk deel de bron is waaruit de melktoe- slagen worden betaald. Daarmee moet rekening worden gehouden. Spr. drong aan op het kleuren van margarine en pp afslachting van overtollig vee. De heer Bakker '(C.H.) vroeg be vordering van den boterafzet in ons land. Verder verdient nog opmerking, dat de heer Van Dis (S.G.) afslachting van vee afkeurde, maar dat hij geen volledige vrijheid voor het bedrijfsleven wenscht en geen bezwaar heeft tegen de Tarwewet. Minister Deckers verklaarde, dat het vraagstuk der consumptiemelkrege- ling bij voortduring zijn aandacht heeft. Afslachting verwerpt spr. niet onder alle omstandigheden, maar zij is voor hem het uiterste middel. Een middel tot beperking van het aantal koeien is de beperking van het aantal kalveren. om deze pijnen te verdrijven is een Mijn- hardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Dkogist. (Adv.) „Martha, Martha", fluisterde Ridgeway Zij snelden naar de plaats vanwaar het geluid kwam, maar nog zagen zij nie mand. Zij waren bij den muur van het ge vangenisplein gekomen, doch er was niets andgrs te zien. „Wat nu, Sir Trelawney?" vroeg Rid geway. „Deze muur is te hoog om er over te klimmen, bovendien is hij aan den bui tenkant nog -hooge-r". „In elk geval kan men ons hier niet zien. Deze groote struik verbergt ons ge heel. Hoor!" Weer hoorden zij het teeken dat hun zooveel vreugde had veroorzaakt, maar nog zagen ziji niemand. Ook scheen het geluid wel van omlaag te komen. Trelawney ging op den grond liggen en keek scherp rond. Daar zag hij1 een deur. „Kom meel" hijgde hij1. Hij; opende de deur en spoedig vonden zijn tastende handen de sporten van een ladder. Zij1 daalden de ladder af en stonden spoedig op den grond aan den buitenkant. „Vlug! Vlug!" Het was de stem van een man, heesch en beverig. Toen zij zich wendden naar den kant van waar de stem kwam, zagen zij' een zwak licht. „Kamt, vlug!" Ten opzichte van melkverschaf- f i n g aan schoolkinderen zijn al proeven gaande. Zooveel als mogelijk is, zal spr. voedingsmiddelen onder de behoeftigen brengen. Hij zal streven naar maatrege len, waardoor boter geregeld naar Enge land zal worden gezonden, en niet slechts als het ons eens uitkomt. Bevordering van boterver- bruik bij land- en zeemacht heeft reeds lang de aandacht van den minister van Defensie. Beperking van margarine zou niet leiden tot vergrooting van het ver bruik van de duurdere boter, maar van andere vetten. De belangen van landbouw en veehouderij worden het best behartigd door handhaving van den boterexport en door maatregelen om de positie onzer boter op de wereldmarkt zoo gunstig mogelijk te maken. Het denkbeeld van den heer Van Voorst tot Voorst, om goedkoop vleesch onder de werkloozen te bren gen, zal spr. onder de aandacht brengen van zijn ambtgenoot van Sociale Zaken. Men zegt, dat eieren blikvleesch niet zullen kunnen compenseeren. Dit is niet verstandig tegenover wie er van zullen profiteeren. Eerst voelde men ook voor blikvleesch niets en toen het er eenmaal was, wilden steeds meer groepen 't heb ben. Maar deze zaak ressorteert onder den minister van Sociale Zaken. Spr. is het met den heer Van den Heuvel eens, dat beperking van de m a r g a r i n e p r.o d u c t i e niet zal leiden tot melkprijsverhooging. Hij zal uit de margarine niet meer maar ook niets minder halen dan wat hij1 in het belang van den landbouw noodig vindt. Spr. wil de margarine niet kleuren. De armste der armen zou er van walgen. Men heeft spr. eenigen tijd geleden eens gekleurde natuurboter gestuurd. Hij' vond ze zoo dégoutant, dat hij er niet aan denkt, boter of margarine ooit te kleuren. Er is geen quaestie van, dat de melk- steunregeling zou verstarren. Spr. is er zelf bij. De vergrooting van den boter export houdt ook spr. bezig, maar dit jaar zullen wij het eerst bemerken den invloed van de kalverenbeperking. De afdeeling werd daarna goedgekeurd. Auto in beslag genomen. Maandagmorgen te ongeveer zes uur passeerde een auto met gedoofde lichten over den weg WaterlandkerkjeWater land'Oudeman de brug over de Linie nabij Goedleven toen door kommiezen het teeken tot stoppen werd gegeven. Hier aan werd niet voldaan. Door middel van een spijkerplank werd toen de auto tot stilstand gebracht. De inzittenden wisten een goed heenkomen te zoeken. De auto bleek van Belgische nummerplaten te zjjn voorzien. Het was een zeer oud personen Fordje. Contra- banda werd niet gevonden. Blijkbaar was men op den terugweg van een smokkel- reisje. De auto werd in beslag genomen en IJzendijke gesleept. De nieuwe burgemeester van Oostkapelle, Bij Kon, besluit is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Oostkapelle de heer K. F a - b i u s. Ete nieuw benoemde burgemeester is 28 jaar oud en gehuwd, en is thans amb tenaar ter gemeente-secretarie te Eemnes. De heer Fabius is de beginselen der Ghr.-HiS't. Unie toegedaan. Middelburg. Handelsbelang. De vereeniging Handelsbelang hield Woens dagavond een algemeene ledenvergade ring. De voorzitter, dhr L. A. Stofkoper, wees er op, dat het hem wederom niet vergund is bij den aanvang van de 39e jaarverga dering vroölijke klanken te doen hoeren. De tijdsomstandigheden zijn zonder twijfel nog ernstiger dan die van verle den jaar. Sommigen meenen licht aan den horizon te zien, maar telkenmale bleek, dit gezichtsbedrog te zijn, uitgezonderd misschien dan in den scheepsbouw, waar mede men o.a. de „Schelde" kan geluk- wenschen. Naast verminderde omzet door min dere koopkracht van het publiek komt nog Geen van beiden aarzelde. Zij1 snelden voorwaarts en zagen een andere deur door verborgen handen openen. Plotse ling bevonden zij: zich in de Hoofdstraat van de stad. Vlak bij: was de herberg „Het Witte Hert", waarvoor een schavot stond opgericht, waarop drie lijken hingen, door den wind heen en weer bewogen. „Dat is Matthew Winter," fluisterde een heesche stem Trelawney in het oor. „Ik kende hem zeer goed. Een man, die God vreesde, en het Woord Gods bid dend onderzocht. Ziet gij hem? Ja, en honderd anderen zijn met hem vandaag opgehangen. Wee! wee! Maar volgt mij, vlug I" Het was Peter de Dwaas. Zwijgend sloeg hij een zijstraat in en ging hen voor door smalle straten en langs onbe kende wegen, terwijl de beide mannen hem op de hielen volgden. Even later lieten zij de huizen achter zich en kwamen door een boomgaard. De zomerlucht van den nacht was vervuld van den geur der bloemen en het rijpen de fruit. Plotseling bleef Peter staan. „Dit is Gods aarde", fluisterde hij heesch. „Ziet gij, hoe de maan daar door den stillen hemel zweeft? Zij heeft niet de kleur van bloed neen haar licht is helder en 'zilverkleurig. Er is zelfs geen wolkje aan den hemel. Hoort gij, de moordende concurrentie, die de mid denstanders zij het ook dikwijls onver mijdelijk elkaar aandoen. Spr. acht het mogelijk, dat de wet op de Uitverkoopen en Opruimingen kan medewerken om den chaos op dit gebied te doen verdwij nen en geregelder toestanden voor de winkeliers te scheppen. Met de wet op de Vestigingseischen, die verwacht wordt, kan wellicht uit het ingrijpen van hoogerhand yoor den Mid denstand-winkelier nog iets goeds geboren worden. Veel zal echter door eigen initia tief en onderlinge samenwerking moeten worden geregeld. Spr. deelde mede, dat in September j.l de secretaris, de heer de Kleijn bedankte Het bestuur heeft hem dank gebracht voor wat hij voor Handelsbelang heeft ge presteerd. Spr. heeft toen verschillende personen gepolst en vond tenslotte den heer A. S. de Jonge, ambtenaar op het kantoor van de Kamer van Koophandel, die wel geen lid kan zijn, bereid 't secre tariaat op zich te nemen. De secretaris, de heer A. S. de Jonge, bracht het jaarverslag over 1935 uit. Het jaar heeft zich helaas gekenmerkt door een gestadigen achteruitgang in ver reweg de meeste zaken als gevolg van de groote werkloosheid en de verminderde koopkracht der bevolking. De toestand in de binnenscheepvaart wordt met den dag meer precair. Komen de tot de werkzaamheden der vereeniging zegt de secretaris, dat zij ook in 1935 zeer nuttig werk kan verrichten, wat 'hij nader aantoonde door het noemen van de vele zaken, waarvoor het bestuur op de bres heeft gestaan. Het Incassobureau der Vereeniging vorderde in 1935 een totaalbedrag van f 948,61 voor de leden in, terwijl de Rechtskundige Adviseur een 20-tal ad viezen verstrekte. De door de Vereeniging geëxploiteerde Spaarkas heeft na aftrek van alle kosten nog een reserve van f 124,13. terwijl op het einde van het boekjaar in omloop wa ren 1299 zegels van f 0,10 en 3095 van f 0,25. I De ledenlijst der vereeniging telde op 31 December j.l. 205 namen. Het jaarverslag werd met dank aan den secretaris goedgekeurd. De voorzitter vond gelegenheid mede te doelen, dat de kwestie van het Borgstellingsfonds in studie, is bij het bureau van de Kamer van Koophandel. Het geldt hier het geven van borgstellingen voor credieten ver strekt aan kleine middenstandsbedrijven. Besloten werd in navolging van de Ka mer van Koophandel een adres tot de Tweede Kamer te richten waarin tegen de reisbelasting wordt op gekomen. Ook inzake de tarieven op de booten op de Westerschelde en die bij Zijpe, zal een adres worden verzonden in den geest van dat van de Kamer van Koophandel. De rekening van den penningmeester, den heer F. B. den Boer, over 1935 met een goed slot van f 274,96 tegen f 333,28 over 1934, werd met dank goedgekeurd. Bij acclamatie werden herkozen als be stuursleden de heeren G. van Neder veen, L. Leijdesdorff en A. G. Julianus nn met 23 van de 35 stemmen gekozen in de va cature-de Kleijn, de heer W. L. P. T'hie- me. Ir B. C. Roeters van Lennep, directeur van gemeentebedrijven, hield een causerie over: JD-e Nieuwe Electriciteitstarieven, speciaal ten aanzien van winkels e.d.". Spr. begon met er op te wijen, dat men gas in voorraad maakt; water heeft men ook in voorraad, maar electrischen stroom kan men op zulk een wij'ze niet in voor raad hebben en de productie moet dus ge lijken tred houden met het gebruik. Dit is de oorzaak, dat het bedrijf op vele uren Op onze parlementaire instellingen wordt vooral den laatsten tijd nogal ster ke critiek uitgeoefend. Het parlement, zoo stelt men het voor, is een praatcollege, dat zonder eenig be zwaar gemist kan worden en de presta ties van de leden staan in geen verhou ding tot de schadeloosstelling die zij ont vangen. Op deze critiek ga ik hier niet in. Ik meen, dat we dankbaar mogen zijn, dat we nog altijd een parlement hebben waar de volksbelangen op vaak zoo uitnemende wijze worden behartigd. Waar ik op wijzen wilde is dit, dat de verhouding tusschen prestatie en sehade- losstelling hier toch heel wat beter is dan b.v. in Duitschland, waar het nationaal- socialisme het voor het zeggen heeft. De leden van den Rijksdag toucheeren 6000 mark per jaar. Daarvoor zijn ze nu in ruim twee jaar zeven maal enkele uren bijeen geweest, al leen om een uiteenzetting van den Führer aan te hooren en toe te juichen. Laten we maar dankbaar zijn, dat wij het in ons land nog niet zoover gebracht hebben. OPMERKER, Doos 20 ct. Tube 40 en 60 ct. met van het etmaal heel ver van zijn capaci teit af blijft en in de „speruren" die capa citeit zeer nabij komt of geheel bereikt. De noodzakelijkheid een groote capaciteit te kunnen bereiken, maakt de stroom in dien tijd zoo duur. Toen men overwoog de tarieven te her zien, kon een vermindering van den ge wonen stroomprijs van 24 cent, niet in aanmerking komen, want dit zou het aan tal afnemers, op wie het bedrijf toelegt, nog doen toenemen. Bij de berekening van den kostprijs van den stroom moet met de vaste lasten rekening worden gehou den en spr. wees er op, dat daaronder ook de meterhuur is begrepen. Als men zoo als in Vlissingen voor de vastrechtver bruikers geen huur rekent, is dit camou flage, want de huur is dan in het vast rechttarief verrekend. Van de vele wijzen van berekening van het vastrechttarief is hier het oppervlaktetarief gekozen. De winkeliers zijn in vele gevallen voor het bedrijf geen voordeelige afnemers, omdat zij hun zaken veel te veel in het duister laten. Men heeft van de zaken in de Lange- delft een berekening gemaakt, wat men daar zal gaan betalen volgens het nieuwe tarief. Er waren zaken, die meer zullen gaan betalen, maar andere belangrijk minder. Ook inzake het nieuwe tarief voor kleine krachtinstallaties gaf spr. nog en kele inlichtingen. Verschillende aanwezigen stelden naar aanleiding van deze rede enkele vragen. Dinsdagavond werd alhier onder voorzitterschap van dhr M. Wattel, secre taris van de Tuinbouw-Commissie der Z. L. M. een vergadering gehouden met en kele tuinders uit Souburg en omgeving. In principe werd besloten tot het op richten van een tuinbouwvereeniging ter behartiging van de beroeps-tuinbouw in den ruimsten zin des woords. Besloten werd binnenkort een algemee ne vergadering te houden tot het vaststel- Jen van een reglement en voor het kiezen van een 'bestuur. Ingezonden Mededeeling. EEN BEETJE H Z GEEFT VEEL SCHOON GOED HZ 17- B boe de wind door de korenvelden ruischt? Alles is schoon en liefelijk, en toch: denk aan bet 'bloedig werk van vandaag. Denk, hoe de duivel vandaag aan het werk is geweest en dat God geen woord gespro ken heeft. Waarom vertoeven toch de wagenen des Heeren, om te komen? Wat houdt Hem terug, om zijn trompetten te doen weerklinken? De velden van des Konings ongerechtigheid zijn rijp om te oogsten. Waarom zendt Hij niet Zijn sikkel?" Maar vóór zij nog tijd hadden, hierop iets te antwoorden, schreed hij reeds weer vooruit. Zijn lichaam was zeer ge bogen en zij zagen zijn langen, grijzen baard door den wind bewogen, terwijl hij vóórging; maar bij liep snel, eerst door den boomgaard, toen langs een heg bij een korenveld. Weer bleef hij staan en hief zijn rech terhand op naar den hemel. „Weel wee! de goddeloozen!" riep hij uit. „Want wie ben ik om te twijfelen aan de macht van den Overwinnaar van Edom? Hij heeft de pers alleen getre den. Hij zal bet juk van den verdrukker verbreken, want is niet Zijn Woord met macht? Ja, de wagenen des Heeren mo gen toeven, maar ziji zullen komen!" Hij sprak als iemand, die gezichten zag, en zoo plechtig was zijn stem, dat noch Trelawney, noch Ridgeway één woord sprak. Zij waren verlangend den j afstand tusschen zich en de stad te ver- rooten, doch durfden den ouden man niet in de rede vallen. „Leidt gij mij naar Martha, vader Pe ter?" vroeg Ridgeway, toen de oude man ophield met spreken. „Naar wie? Dat ben ik vergeten. Ik moet snel gaan, zooals ik zei. Komt!" Weer stapte hij snel voorwaarts en spoedig hadden zij de stad een heel eind achter zich gelaten. Zij waren als door een wonder ontkomen. Er waren bier geen gewapende soldaten of gerammel van ketenen. Alles was stil in het ronde. „Gij1 moogt denken, wat gijj wilt, Sir Trelawney", zei Willem Ridgeway, alsof hij de gedachten raadde, die er bij zijn metgezel opkwamen, „maar mijn geliefde beeft dit gedaan en niemand anders. Ik gevoel, dat ik baar spoedig zal weer zien." Nauwelijks had hij deze woorden ge sproken of weder hoorden zij het gefluit. Een minuut later hadden zij de velden verlaten en waren in een smalle laan ge komen. In de verte naderde het getrappel van paardenhoeven. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5