Kunst en Wetenschap Nog geen 3 cent per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Rechtszaken Telegrammen. Laatste Berichten. Marktberichten Finantiëele Berichten Nleuwdorp. Oratorium „Daniël", In de Geref. Kerk, waar geen plaats on bezet was, werd door het Chr. Gem. koor De Lofstem" de uitvoering gegeven van 'het Oratorium „Daniël", waarvoor van heinde en ver de belangstellenden saam- gestroomd waren. Ds Beukema heette de aanwezigen allen hartelijk welkom en sprak een kort woord ter inleiding. We kunnen wel zeggen, dat voor het muzikale gedeelte de piano de leiding had; het uitstekende spel van mej. Roose was het geheele en semble tot grooten steun. Haar spel is levendig en vast en spreekt van een zui ver begrip van tekst en compositie. De heeren Remijnse van Wolf aartsdijk waarvan wij in 't hijzonder de cellist noemen, hadden ook een werkzaam aan deel in het muzikale gedeelte. De cellist verrukte ons met zijn gevoelig spel. In de solopartijen wat vrij van beweging, maar juist daardoor bereikte hij een tref fend effect. In no. 3, 4, 10 en 11 was vooral de fluit zeer goed. De gemakke lijkheid waarmee de fluittist zijn -toonen deed parelen dóór en over de stemmen der solisten, valt zeer te loven. Triangel en trompet gaven aan koor 1319 en zeker niet het minst aan het slotkoor een klank en een kracht, die het geheel droeg en steunde. 1ste en 2de viool hebben eveneens een moeilijke taak gehad. Zij toch begeleidden, mét de piano, het ge heele werk. Heel even domineerde de eerste viool soms in de solopartijen, maar overigens gaven beide zeer te waardee- ren spel. Waar ze samen gingen met fluit en cello, waren ze zelfs uitstekend. De organist, de heer Melse, verstond zijn taak eveneens volkomen en verraste ons met zijn warm en begripvol spel. Van de solisten kan ook veel giedsi ge zegd worden. Men moet in het oog hou den, dat men hier niet met beroepszan gers te doen had; het was alles dilettan tenwerk. Naar dien maatstaf geoordeeld, viel de zang van de sopraan-soliste mej. Jongepier, zeer te prijzen, al was haar voordracht niet altijd even warm en spontaan. Dhr Schreuder, de tenor, die in het begin wat last had van heesch- heid, herstelde zich al spoedig. In No. 30 klonk zijn stem helder en hoog boven het koor uit. Zijn voordracht illustreerde duidelijk den tekst. Hij gaf goed werk te hooren. Voor den bassolist bizonderen lof. Hij1 heeft een prachtig, donker geluid, dat ons ontroerde en mee sleepte. Wel viel het ons op dat uit spraak en voordracht nog goede oefening behoeven, maar van zulk een stem is veel te verwachten. De altsoliste konden wij minder goed waardeeren, ze had haar stem niet voldoende in bedwang en daardoor bleef ze te ijl en te zwak voor enkelzang. Toch viel het ons op hoe, bij alle teerheid, haar stem soms zeer zuiver was. Het koor was goed getraind. Enkele inzetten waren nog wat zwak en som mige hooge noten een beetje weinig „ge durfd". De tenor en basbezetting van het koor was vrij volledig, maar deze par tijen moesten zich nog geducht oefenen in meerdere beschaving van hun waarlijk verdienstelijk geluid. De directeur, dhr J. van Westen, had het geheel goed in zijn macht, en al werd er een hooge prestatie van hem gevergd, geen oogenblik verslapte zijn aandacht en hij heeft blijk gegeven van een kun nen, dat waarlijk talentvol heeten mag. De componist van dit werk, dhr J. van Westen uit Goes, komt alle lof toe. Technisch mag het dan nog niet vol maakt zijn en harmonisch vlekjes heb ben, het aat zich uitstekend aanhooren en het heeft ook niet de pretenie van volkomen te zijn. Ook hij mag met vreug de op dezen avond terugzien, want velen hebben van zijn kunst genoten. Mevr. PoleyScheele, die den tekst verzorgde, is hier en daar beneden haar kunnen gebleven, maar wist toch verschillende goede momenten te scheppen. De vier damessolisten werden door leden van het kinderkoor na afloop bloemen aange boden. In de pauze vergastte dit kinderkoor „De kleine lofstem", eveneens onder lei ding van dhr van Westen, ons op eenige zeer goed gezongen en gefloten nummer tjes. Bij den vrijmoedigen zang viel ons op strenge tucht van den maatstok over de kleine kudde. De twee solistjes hebben erg hun best gedaan. Ds Beukema sprak aan het slot een woord van dank en waardeering en ein digde dezen goedgeslaagden avond met dankzegging. DE ROOMSCHEN OP ZUID-BEVELAND TIJDENS DE REPUBLIEK. Wie het stemmenaantal, uitgebracht op Roomsch-Katholieke candidaten voor de Staten van Zeeland, nagaat, ontdekt dat naar verhouding er veel meer Room- schen voorkomen op Zuid-Beveland dan op de overige Zeeuwsche eilanden en onwillekeurig gaan we vragen hoe dit toch komt. Als we terug gaan naar den tijd der Reformatie, ontdekken wij, dat van den aanvang af aan de gedachte der Hervor ming op Zuid-Beveland het minst, ja, we mogen wel zeggen, vrijwel geen wor tel had geschoten. Op Walcheren en op Schouwen bestonden reeds jaren lang Gereformeerde Gemeenten, toen beide eilanden de zijde van den Prins van Oranje kozen. In 1572 ging Vlissingen over, Veere en Zierikzee weinige jaren daarna, gevolgd door Middelburg. Maar Zuid-Beveland en Tholen bleven achter. Door politieke oorzaken gedwongen, gingen Tholen en Z.-Beveland in 1577 over, echter onder beding van Satisfac tie, d.w.z. men verbond aan dien over gang eenige voorwaarden, verwijzend naar het bepaalde bij de pacificatie van Gent. Dit hield o.m. in, dat op Zuid-Beveland en Tholen de Roomsche religie zou ge handhaafd blijven. Echter, van handhaving der Roomsche religie kwam op beide eilanden niets te recht. Spoedig staken de Gereformeerden binnen Goes het hoofd op en kregen van den Raad der stad een kerkgebouw voor hun diensten en binnen twee jaar was de uitoefening van den Roomschen eere- dienst overal op Zuid-Beveland verboden. Erg vlot liep het niet met deze refor matie op Zuid-Beveland. Dit blijkt wel uit het feit, dat jaren lang diverse ge meenten geen predikant kregen inplaats van den verdreven pastoor en verschil lende kerkgebouwen stonden leeg en raak ten deerlijk in verval. Toen in 1581 het accoord tusschen de Staten ter eener en den Raad van Goes en de Ambachtsheeren van Zuid-Beve land ter anderer zijde tot stand kwam, kwam men in art. 7 van bedoeld accoord overeen, dat de kerkgoederen als van ouds geadministreerd zouden worden door kerkmeester „waer aff ten minsten deen heeft sullen van de Gereformeerde reli- fie zijn, so zij vinjdtelyck zijn". M.a.w. 4 jaar nadat Zuid-Beveland was overgegaan tot de zijde van den Prins, en dus de Gereformeerden op Zuid-Beve land vrij waren hun Geref. religie uit te oefenen, was het niet mogelijk om op sommige dorpen 2 of 3 kerkmeesters van de Gereformeerde religie te vinden! En te Nisse, dat sedert 1578 een eigen predi kant bezat, kon men pas 10 jaar nadien voor het eerst het H. Avondmaal vieren met 12 personen, waarvan dan nog en kelen van buiten de gemeente. We zien, vlot ging het niet met de reformatie. We vinden dan ook telkens in de Clas sis van Goes klachten over de „driest heid en aanmatigingen" der Roomschen. Wel gaven de Staten resolutiën, waarin de openbare uitoefening van den Paep- schen Godsdienst" werd verboden en „alle vasten-aventspelen, kermissen, en andere Afgodische Feestdagen, Rhetorijk-spelen" zullen worden verhinderd. Maar er werd buitengewoon slecht de hand aan gehou den, omdat blijkbaar de meerderheid van 't volk en een groot deel van de Ambachts heeren aanhangers waren van de Room sche religie. In 1654 verzoekt de Classis van Zuid- Beveland de Staten nogmaals de hand aan de resolutiën te houden en de Sta ten besluiten 15 Juli 1654, dat aan de Ambachtsheeren en den heer Rentmees ter Bewestenschelde nog eens de resolu tiën van de jaren 1621, 39 en 52 zullen toegezonden worden „ten eynde den in houd van de voorsz. Resolutie strictelyck in 't werck gestelt en geëxecuteert moghte werden". (Wordt vervolgd.) Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Met een motorrijtuig niet behoorlijk uitwijken: M. F. te Vlissingen, f 10 of J0 d. h.( met toewijzing van de civiele vorde* ring van J. P. K. tot een bedrag van f 49,75, alsmede van de eventueel te ma ken kosten van tenuitvoerlegging van het vonnis. Als bestuurder van een rijwiel niet tij dig verandering van richting aangeven: J. A. B. te Vlissingen f 1 of 1 d. h.; J. L. te Middelburg, P. L. te Hoedekensker- ko; G. H. v. D. te Hoedekenskerke ieder f 0.50 of 1 d. h.; A. A. W. te Wolfaarts- dijk f 10 of 10 d h. Als bestuurder van een motorrijtuig op een kruispunt niet voorrang geven aan verkeer van rechts: E. N. T. te Middel burg f 10 of 10 d. h. Met een rijwiel of motorrijtuig buiten noodzaak de linkerzijde van den weg be rijden: A. W. te N. en St. Joosland: f 3 of 3 d. h.; R. K. te Hoofddorp f 2 of 2 d h. Met een rijwiel in een bocht binnen de bebouwde kom eener gemeente niet de rechterzijde van den weg houden: A. G. M. te Vlissingen: f 3 of 3 d. h. Met een rijwiel een weg in verboden richting berijden: Ca. v. d. W. te 's H. Abtskerke, H. L. te Oostkapelle f 0.50 of 1 d. h. Met een motorrijtuig parkeeren op een plaats waar zulks verboden is: G. M. J. J. te Breda f 1 of 1 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder nauwkeurig werkend stuurtoestel: H. G. W. te Goes: vrijspraak. Als bestuurder van een motorrijtuig een verblindende verlichting voeren: K. v. d. G. te Vlissingen f 3 of 3 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder spiegel: C. J. Th. G. te O. en W. Sou burg f 1 of 1 él. h. Rijden met een motorrijtuig zonder dat het is voorzien van een behoorlijk ge luiddempende inrichting voor de uitlaat gassen: G. W. J. K. te Tilburg: f 3 of 3 d. h. Met een ingeschreven motorrijtuig rij den met een lading breeder dan 2,35 M.: G. P. S. te Wemeldinge f 2 of 2 d. h. Rijden met een ingeschreven motorrij tuig terwijl de lading verder dan 2 M. achter het motorrijtuig uitsteekt: C. J. A. te Goes f2 of 2 d. h. Fietsen zonder rem: J, G. te Oostka pelle, J. v. K. te Vrouwenpolder ieder f 3 of 3 d, h. Fietsen zonder bel: N, B, te Vlissingen, S. P. te Breskens ieder f 2 of 2 d. h. 's Avonds fietsen zonder voorgeschre ven verlichting: P. L. te Krabbendijke, C. P. te Ierseke, M. J. de V. te Kortgene ieder f3 of 3 d. h.; A. J. te Meliskerke: teruggave aan zijn ouders zonder toepas sing van eenige straf; Da. H. te Borssele f2 of 2 d. h. Rijden met een rijwiel op meer dan twee wielen over een rijwielpad: W. F. L. K. te Vlissingen f 1 of 1 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder dat behoorlijk zichtbaar is nummer met let ter: W. A. v. 't H. te Dinteloord f5 of 5 d. h. Rijden met een motorrijtuig of rijwiel op zoodanige wijze of (of) met zoodanige snelheid dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd en in gevaar gebracht: P. D. te Nieuwdorp ('sH. Arendskerke) f 5 of 5 d. h.; G. J. P. M. N. te Vlissingen f 10 of 10 d. h. Te Vlissingen puin vervoeren in een wagen welke daarvoor niet ingericht is: W. M. v. d. V. te Vlissingen f 2 of 2 d. h. Trekdier onbeheerd laten staan: J. K. te Domburg f2 of 2 d. h. Overtr. Jachtwet: L. B. te Koudekerke: Vrijspraak. Een vuurwapen voorhanden hebben: M. K. te 's H. Hendrikskinderen: f 5 of 5 d. h. met verbeurdverklaring van de inbe- slaggenomen buks. Overtr. art. 9 der Landbouw-crisiswet 1933: L. R. te Kwadendamme: geen straf. Overtr. Arbeidswet: J. G. B. te Vlissin gen f 2 of 2 d. h. In een vergunningslokaal zonder toe stemming van den Burgemeester gelegen heid tot dansen geven: J. N. te Ierseke f 0.50 of 1 d. h. Cassatie. Door G. J. N., 33 j., koopman wonende te Middelburg, is cas satie aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 6 Maart 1.1., waarbij! hij) wegens overtreding van de Loterijwet is veroordeeld tot veertien dagen hechte nis. EERSTE KAMER. DE Justitiebegrooting. DEN HAAG. In de heden gehouden vergadering wordt voortgezet de behan deling der Justitiebegrooting voor 1936. De heer Hermans (S. D.) betoogt, dat de politie voldoende middelen heeft, om tegen excessen als in Duindorp op te treden. Spr. critiseert den verkoop van „Der Stiirmer" en het feit, dat een bekend En- gelsch staatsman niet, en graaf Lückner hier wèl een rede mocht houden. I De heer Werker (V. D.) waarsakuwt 1 tegen al te scherp optreden. Tegen relletjes is onze wetgeving vol doende. De burgemeesters hebben plaat selijk het gezag te handhaven. We moe ten niet vervallen tot een politiestaat. Spr. wijst op het onvoldoende onzer administratieve rechtspraak. Er moet meer eenheid zijn. Er zijn in het huwelijksvermogensrecht neutrale gedeelten die verbeterd kunnen worden. De heer Polak (S. D.) wil strenge maatregelen tegen die Duitsche elemen ten, die hier te lande een waar terrorisme oefenen jegens hier woonachige D'uit- schers. Spr. wenscht krachtig optreden tegen de particuliere weermacht der nat.- socialisten. Er 'had meer moeten zijn ge daan om te voorkomen, dat deze wapenen in haar bezit verkreeg. De buitenlandsche verbindingen zijn in andere landen hoog verraad. De heer de Jansen de Limpens (R. K.) bepleit in verkeersovertredingen een stelsel van waarschuwingen. De heer Knottenbelt (Lib.) ziet geen reden voor uitstel tot nadere regeling van het huwelijksvermogensrecht. De heer Van R a p p ra d (Lib.) acht wetswijziging inzake den Kinderrechter niet noodig. Spr. bepleit verdere maat regelen tegen de criminaliteit onder de jeugd. Inzake de z.g. tarweschandalen in de Betuwe is er soms vanwege de Justitie ontactisch opgetreden. Minister van Schaik zegt, dat de aard van dit Kabinet wijziging van het huwelijksvermogensrecht niet mogelijk maakt. Inzake het D'uitsche huwelijksrecht moe ten rechterlijke uitspraken worden afge wacht. Spr. juicht het adopteeren van vreemde kinderen niet altijd toe. Er zijn nog genoeg ongelukkige Nederlandsche kinderen om aan te nemen. Spr. moet zijn standpunt nog eens over wegen. Spr. betreurt het toenemen der economische criminaliteit en die onder de jeugd. De jeugdgevangenis te Zutfen kan om financieels redenen niet in gebruik worden genomen, wat Spr. betreurt. Er is practisch bezwaar tegen alle kinderzaken naar den kinderrechter over te brengen. Spr. wil de kwestie der nationaliteit van minderjarigen nog eens onderzoeken. TWEEDE KAMER. Begrooting Landbouw-crisisfonds. Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van het Landbouwcrisis fonds voor 1936 is aan de orde de afdee- ■ling Groenten-, Fruit- en Sierteelt. De heer van den Heuvel (A. R.) schetst den nijpenden nood van den tuin bouw. Hij juicht toe, dat het beginsel van erkenning van 't verschil tusschen richt prijs en opbrengst is aanvaard. De heer Groen (R. K.) wenscht, dat bij de bepaling van den steun aan de tuin ders rekening zal worden gehouden met bijzondere omstandigheden voor bepaalde streken. Voorts dringt hij aan op bespoediging van de uitkeeringen en op ver'hooging van het steunbedrag. De heer S m e e n k (A. R.) bepleit maat regelen ten behoeve van de boomkweekers. De heer H i e m s t r a (S. D.) acht ver hooging van richtprijzen voor de tuin- bouwprijzen gewenscht. Voorts dringt hij aan op verlaging van de vaste lasten voor de betreffende bedrijven. Ook de heer Kampschoër (A. R.) bepleit verlaging van vaste lasten, druk kende op de tuinbouwbedrijven. Voorts dient de uitvoer van aardappelen, groen ten en fruit te woren bevorderd en de in voer beperkt. DE HEER DE VISSER WIL INTERPELLEEREN. Bij den aanvang van de vergadering der Tweede Kamer heeft hedenmiddag de heer De Visser (Comm.) verzocht eenige vragen te mogen richten aan den voor zitter van den Ministerraad over de, in verband met de verhoogde politieke span ning en de verscherpte staatkundige te genstellingen door de regeering getroffen en e.v. nog te treffen maatregelen. Over dit interpellatieverzoek zal in een volgende vergadering worden beslist. DEN HAAG. Grisis-Zuivelcentrale, commissie-noteering Ned. boter 1622 Maart, f 0.45 per kg. De Holland-lndië-vluchten. De Nachtegaal thuisreis, vloog heden van Medan naar Rangoon. De Perkoetoet (uitreis) vloog heden van Rangoon naar Singapore. Redacteuren van „Volk en Vaderland" voor het G ^echtshof. AMSTERDAM. Het Gerechtshof be handelde heden de zaak tegen de redac teuren van „Volk en Vaderland". Mr H. Reydon was door de rechtbank te Utrecht tot f 200 boete of 50 d. h. .veroordeeld wegens beleediging van den toenmaligen Minister van Defensie, Dr Deckers, we gens het opnemen van een advertentie I „Een Minister van Defensie gevraagd". I De heer J. Hollander was van de ten laste gelegde beleediging van de Eerste Kamer vrijgesproken. Mr v. Lunteren eveneens van de hem ten laste gelegde beleediging van Eerste Kamer en regeering. Mr Verviers was veroordeeld tot f 100 boete of 50 d. h. wegens beleediging van Dr Golijn en den Ministerraad. De Officier van Justitie had hooger beroep aangeteekend. Het O.M. had geen getuigen gedag vaard, en verdachte was niet ter zitting verschenen, zoodat de behandeling- bij verstek geschiedde. Het O.M. kon zich met het vonnis van de rechtbank te Utrecht vereenigen, be- j halve wat betreft de opgelegde straf, die het te laag acht. Het O. M. requireerde tegen Dr Ver viers een gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden wegens beleediging. De procureur-generaal eischte tegen Mr Reydon vier maanden gevangenis straf; tegen J. Hollander f 100 boete, sub. 25 dagen hechtenis en tegen Mr 'S. van Lunteren één maand gevangenisstraf we gens beleediging. De President 'heeft de uitspraak op 26 Maart vastgesteld. DE BEZETTING VAN RIJNLAND EEN DAAD VAN NOODWEER? BERLIJN. Onder het opschrift„Ge lijke Veiligheid" wijst de Völkische Beo- bachter op de geweldige vestingwerken, die Frankrijk aan de Fransch-Duitsche grens heeft aangelegd. Voor Duitschland, aldus het blad, vormen deze vestingwer ken niet slechts de verdedigingsmaat regelen van een nabuur-staat, doch een ondubbelzinnige ostentatieve bedreiging van het tot dusv.er onbeschermde Rijn land, en wel in 't bijzonder daardoor, dat in nauw verband met dat vesting stelsel speciale troepenafdeelingen zijn gevormd, die sterk gemotoriseerd zijn en naar de Fransche minister van Oorlog op 26 December 1935 zelf heeft ver klaard tot taak kunnen krijgen in het gebied van den vijand verwoestingen te brengen. Met het oog op deze feiten, die door het militaire accoord met Moskou mog. van bijzondere beteekenis werden, was de Duitsche maatregel van 7 Maart een vanzelfsprekende daad van nood weer. Aan Fransche zijde zijn in het vestinggebied 160.000 man geconcen treerd. Van een bedreiging van dit ge weldige leger door de Duitsche troepen in het Rijnland te spreken, is zoo besluit het blad, een al te plompe manoeuvre waarvan de achtergrond wat al te door zichtig is. Göring te Königsberg. BERLIJN. Minister-president Göring is hedenmorgen te Königsberg aangeko men, waar hij vanavond op een groote verkiezingsvergadering zal spreken. HET 153e ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. ROME. Maarschalk Badoglio seint Van het Erithrea-, noch van het Somali- front valt iets bijzonders te melden. DE BIJEENKOMST VAN DEN VOLKENBONDSRAAD WORDT VER MOEDELIJK UITGESTELD. LONDEN. De mogelijkheid bestaat, dat de bijeenkomst van den Volkenbonds raad, welke is vastgesteld op Zaterdag a.s„ wordt uitgesteld. De beslissing hieromtrent is afhanke lijk van de besprekingen van de Looarno- mogendhoden. Op het oogenblik is de taak van den raad alleen vast te stellen of het verdrag van Locarno is geschon den. Terwijl besprekingen worden ge voerd ten aanzien van de actie van Duitschland, heeft het nauwelijks nut een bijeenkomst van den raad te houden, ten einde vast te stellen wat iedereen weet. Vermoedelijk zullen de Franschen vasthouden aan de volgende 'drie eisohen: le. symbolische ontruiming van het Rijnland; 2e. onderhandelingen te Genève gebaseerd op art. 8 van het verdrag van Locarno; 3e. afwezigheid van fortifica ties in het Rijnland. Aanslag op den Koning van Bulgarije? SOFIA. Uit het gerechtelijk onderzoek naar de gedragingen van oud-minister Krumkoleff en den ex-kolonel Kalende- roff, die binnenkort terecht zullen moe ten staan is naar „Stefani" meldt geble ken, dat zij een aanslag op den koning van Bulgarije hebben beraamd. Middelburg, Het Bestuur van den Pol der Walcheren heeft heden aanbesteed het uitvoeren van bestratingswerken aan de straatwegen. Inschrijvers: IJ. de Haan te Delden f 3375, J. Haringman te Golijnsplaat f 2930; H. Bunschoten te Leiden f 2928; A. A. de Wilde te Middelburg f 2612, H. Jongepier te Serooskerke f2511, Gebr. Geldof te Serooskerke f 2495. Middelburg, 12 Maart. Aanvoer op de graanmarkt gering. Schokkers 9,5010,50, kroonerwten 8,509,25, groene erwten 8,50—9,25, lan ge br. boonen 9'10, ronde br. boonen 1719 witte boonen 13-15 gld. Aangevoerd door boerinnen: Boter 72,5 ct., kipeieren f 2,30, eendeie ren f 2,50, ganseieren f 8. Aangevoerd door handelaren: Boter 70 ct., kipeieren f 2,30, eendeie ren f 2,50, ganseieren f 8. Particuliere prij's van den marktzetter: Boter 80 ct., kipeieren 3,30, eendeie ren f 3,50. Particuliere prijs van den handel: Boter 82 ct., kipeieren f 3,05, poelje- eieren f 2,60, eendeieren f 3. Veilingsvereen. Walcheren. Aanvoer 31000 eieren. Prijzen kipeieren 5456 kg 1.89; 56—58 kg 2,08—2,09, 58—60 kg 2,21—2,27, 60—62 kg 2.22—2,25', 62—64 kg 2,272,35; bruine: 6062 kg 2,22, 6264 kg 2,27, 6466 kg 2,31, eendeie ren 2,13, ganseieren 56,50 gld. THOLEN. Veilingsvereeniging ,,Uo Eendracht". Veiling van Woensdag 11 Maart. Roode kool 8.508.75, Gele kool 8.50, Prei 4, alles per 100 Kg. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes vorige koers lieden H. V. A. 234V2 233% Ned. Ind. Hdbk. 116 115 Philips 191 190 Unilever 104% 104 Amsterd. Rubber 123 121% Koninld. Petroleum 235 234V2-5 Deli Mij. 197 195 Ned. Scheepv. Unie 46% 46'/2 4 pet. Nederland 98% 983/s 4 pet. Ned. Indië 97Vs 97 U.S. Steel 383/a 38Va Anaconda 207/a 20V2 U.S. Leather 53/a 53/a Bethlehem Steel 32"/i8 329/io Adj. Chic. Milwaukee 4% 4% Cities Service 31lie 3 Intern. Nickel 293/s 28V2 Shell Union lP/ie 107/a Kennecott Copper 21% 217/8 Radio Corp. 7e/io 7% Car Foundry 21V2 21% Tidewater 107/s 10"/ia Midcont. Petrol 11% 11% Gen. Motors 36% 36% American Enka 12% 13 United Corporation 4V2 4%-% Even voor de opening was er aanbod op minder gunstig politiek nieuws. In het verloop der beurs liepen de koersen ech ter weer op en viel de stemming mee. Er werd een vrij aanzienlijke post Phi- lipslampen verhandeld tegen 190 pet. Ook voor H.V.A.'s bestond eenige vraag op een groote afdoening n.l. 18.600 ton. Amerikanen waren beneden pariteit maar zonder zaken. U.S. Rubber en Goodyear ontmoetten goede vraag. De be- leggingsmarkt was iets lager en de prol. rente 1%2 pet. Wisselkoersen. Amsterdam, 12 Maart, 2.30 u. Londen 7.26—7.27V2. Berlijn 59.1359.19'. Parijs 9.689.73. Brussel 2'4.7624.86. New-York i.45Vï—-1.40%. Van Heel Co. N.V., Goes. Naar wij vernemen zal aan de op 20 Maart a.s. te houden jaarlijksche algo- meene vergadering van aandeelhouders van Van Heel Go. N.V. te Goes worden voorgesteld over het afgeloopen boekjaar een dividend van 5 pet. (v.j. 6 pet 1 uit Le keeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3