Winterploeg van Infanterie en Wiel rijders niet met groot verlof. Een zuiver militair-technische voorzorgsmaatregel. De internationale toestand. 50e JAARGANG No. 1S8 srlingen. koop aangeboden Dit nummer bestaat uit 2 bladen - Eerste blad. Volgens Minister Coiijn geen reden tot ongerustheid. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Laat Vrijdag en Zaterdag Uw M.S.S.-dagen zijn! de M.S.S.-gewoonte te volgen! Belangrijkste Nieuws 'oor L.O. en U.L.O. nieuwe leerlingen aal, Middelbaar en leidingsklasse voor -2.30 en op Vrijdag- VER, Lange Singel- a staat, uitneembare 10 bij 20, 1 van 10 bij 41/2 en 1 van 9 laatst naar wensch; nieuwe Dakpannen Kruispannen (roode '30 per 1000, franco bestemming. Voorts: duurzaam en goed- tegenwaterpijpen en en; Pijpen voor teringspijpen (met ipalen; Rijplaten in Hangars in alle ge ingen. Prima Water pompen en spuiten; igaalpompen 15 cM.; perspompen; Draag- /issels enz. richten: Matth. art 50 te Goes; en .VE, Telef. 8, Hans- DE REGT, Kaai- 3, Kortgene. [JVING TE KOOP: IUWLAND in Bigge- ctie D no. 761, groot 25 Nov. a.s. aan dhr aar, voor ƒ67 p. j. erlijk 31 Maart a.s. datum de pacht zal 1 kooper. leveren uiterlijk 17 kantore van den No- I WERKUM te Hein- 14. Door khandelaren irorden RTENTIËN en MEMENTEN ilad aangenomen 11.90; Uien 0.60 ilrapen 0.70; Aard- iters 1.30, alles per er 100 bos; Roode- tuks; Andijvie 0.70; .00 pot. daart. Op de veiling 41, Veldsla 20-49, slein 1720, Bruine en 9—25, Witlof 5- S, Rapen 13, Wijn- Uien 2—3, Kroten Prei 28, Selderie —6, Rabarber 68, ier bos. Savoye kool -13, Boerekool 19, a 1—3 ct., alles per —6, Mosplantjes 4, Primula 16, Cyel- actiën 3, Saxifragen nerum 2728 ct., al- usjes 23, Pioenen -2, Plumora 46 ct., sbollen 2—3, Gladio- beiden per 100. de gisteren in het noezierstraat 37-39, erden de volgende eieren f2.15f 2.80; Aanvoer 250.000 WEERBERICHT. ivond van 12 Maart: wind uit Oostelijke tingen, nevelig tot gelijk eenige lichte andering in tempe- mmiddag 3 u. Minister Coiijn heeft gisteravond voor beide zenders de volgende rede gehouden: Uit de uitvoerige berichten en beschou wingen, de laatste dagen in onze dag bladen verschenen, heeft ook het Neder- iandsche volk kunnen vernemen, dat de politieke spanningen in Europa weer grooter geworden zijn. Het ligt niet in mijn voornemen tot u te spreken over het geschil zelf dat daartoe aanleiding gegeven heeft. Neder land is daarbij niet rechtstreeks betrok ken, omdat wij geen partij zijn bij het verdrag van Locarno. Met de internatio nale rechtsvragen, die met het ontstane geschil verhonden zijn, hebben wij dus geen directe bemoeienis Dientengevolge gaat dus ook de afwikkeling van de strijdvraag, zooals ik de zaak thans zie, huiten ons om. Daarentegen moet door ons wel reke ning worden gehouden met de mogelijke gevolgen, die het voorgevallene zou kunnen hebben voor het behoud van den vrede in Europa. En dan prijs ik mij gelukkig er reeds dadel ij k op te kunnen wijzen, dat blijkbaar allerwege de neiging aanwezig is om het gevaar voor oorlog te kee- ren, om langs den weg van on derlinge besprekingen den vrede in Europa te handha ven. Frankrijk heeft zich gewend tot den raad van den Volkenbond, Engelands minister van buitenlandsche zaken heeft een bezadigde houding aangenomen en tot overijlde daden is het nergens geko men. Er is dus, zooals de zaken nu staan, reden om te vertrouwen, dat men er in zal slagen, langs vredelievenden weg tot oplossing van het gerezen geschil te ge raken. Dit neemt intusschen niet weg dat het geraden moet worden geacht, de ont wikkeling van den gang van zaken met nauwkeurige oplettendheid te blijven vol gen. Men kan niet zeggen, dat alle ge varen reeds verdwenen zijn, omdat in de eerste phase van het conflict koele be radenheid den toon aangaf. De moge lijkheid van toenemende spanning mag niet geheel uitgesloten worden ge acht en met die mogelijkheid moet dus rekening worden gehouden. Dit geldt met name voor een land met zoo blootge stelde ligging als Nederland; een land, welks legerstelsel bovendien zoo is inge richt, dat niet het geheele jaar door be schikt kan worden over een voldoend aantal geoefende militairen om de noo- dige voorzorgsmaatregelen te treffen tot verzekering eener mobilisatie wanneer die noodig mocht blijken. In zulk een periode bevinden wij ons thans, nu a.s. Zaterdag voor de dienst plichtigen van de z.g. winterploeg het tijdstip zou zijn aangebroken om met groot verlof huiswaarts te keeren. Ging dit door, dan zou een zoodanige vermin dering van de sterkte aan geoefende militairen intreden, dat daardoor gemist zou worden wat juist in dagen van inter nationale spanning niet kan worden ont beerd. Het is in verband hiermede, dat de regeering besloten heeft de dienstplichtigen van de regimenten infanterie en van het regiment wielrijders, die thans voor eerste oefe ning onder de wapenen zijn en eerstdaags huiswaarts zou den keeren, tot nader order in werkelijken dienst te houden. Ik spreek het vertrouwen uit, dat men in dezen maatregel niet meer zal zien en er vooral niet meer in zoeken zal dan er werkelijk in gelegen is. De regeering vertrouwt, dat het geschil op vredelievende wijze zal worden opgelost, maar zij acht het niettemin noodzakelijk, aan de nu eenmaal in ons legerstelsel bestaande lacune tegemoet te komen op een wijze, die de geringste be zwaren voor de betrokkenen meebrengt en internationaal het minste stof opjaagt. Indien toch de winterploeg aan het einde der week met groot verlof ging, en de omstandigheden zouden er onverhoopt eens toe leiden, dat oproeping van groot verlofgangers noodig werd, dan zou dit èn in het eigen land èn naar buiten een veel ernstiger indruk maken dan de maatregel, die thans genomen zal wor den. Ik hoop en ik vertrouw zelfs, dat de aanhouding van de dienstplichtigen, die anders binnen enkele dagen naar hunne haardsteden zouden terugkeeren, van zeer korten duur zal zijn. Binnen kort zal de toestand zich wel duidelijker gaan afteekenen. En verloopt de strijd vraag zooals de regeering denkt dat zij vermoedelijk verloopen zal, dan zal de bijzondere maatregel, die nu genomen wordt, weer spoedig tot het verleden be- hooren. Daarom maan ik nog eens aan om zich niet te laten verontrusten. Het is beter dat men later getuigen moet dat de regeering wel heel erg voorzichtig is geweest dan dat haar, met hoe geringe kans ook, later verweten zou kunnen worden, dat zij gedut had op een tijd dat waakzaamheid plicht was. Ik verzoek den luisteraars dan ook, wanneer zij straks hunne legersteden op zoeken, even rustig te gaan slapen als zij dat ook andere nachten doen. Er is voorshands geen enkele reden om onge rust te zijn. liddag 3 u.: 761. or fietsen: nin. Belgische regeeringsverklaring. In de Kamerzitting van gisteren heeft he Belgische minister-president Van Zee land een verklaring over den internatio nalen toestand afgelegd, waarvan wij de voornaamste passages laten volgen. ;;Wij," aldus de minisiter-president, ''z^. voornaamste betrokkenen bij den huldigen toestand. Te onzen opzichte is er voor het^ opzeggen der Locarno-over- eenkomst niet de minste verontschuldi- Steeds hebben wij Locarno nageleefd, oom el naar de letter als naar den geest. et goed recht is voor honderd procent aan onzen kant." De minister heeft vervolgens gespro ken over het Fransch-Belgisch militair accoord. De contactneming tusschen de gene rale staven van Frankrijk en België geldt enkel en alleen voor de doeleinden, be oogd bij het Locarnopact en het verdrag sluit in geen geval politieke verbinte nissen in. Ook geen enkele verplichting ten aanzien van de inrichting van de wederzijdsche landsverdediging. Hij herinnerde er aan, dat Locarno geen dictaat was, doch een overeenkomst vrijwillig door Duitschland onder te eken d. Al wie aan den vrede hecht, zal de verbreking door Duitschland van het pact dan ook betreuren. Onder de voorstellen van Hitier zijn er enkele met een opbouwend karakter, doch zij zijn onvolledig. De kwestie is thans evenwel zeer ingewikkeld geworden door een voorafgaande daad van geweld. De onderhandelingen zullen zwaar zijn en wellicht lang duren. Een eerste vereischte is kalmte. Ver volgens dient er naar gestreefd te wor den door alle Locarno-landen, die het ge geven woord eerbiedigen, een onwrikbaar eenheidsfront te vormen. Indien er oneenigheid zou ontstaan on der de Locarno-mogendheden, zouden de ergste gevolgen te vreezen zijn. De minister meent na de besprekingen te Parijs vertrouwen te mogen hebben. De geestesgesteldheid, die daar heerschte, laat het beste verwachten. In omstandigheden, zooals wij thans medemaken, moet het land blijk geven van kalmte, gezond verstand en vastbe radenheid. Onder die voorwaarden alleen zullen wij er misschien in slagen, onzen kinderen de onzekerheden en de ellende te besparen, waarvan onze generatie de lasten heeft gedragen." Italië zal Frankrijk steunen, maar Er is reden om te gelooven, zegt de diplomatieke correspondent van Reuter, dat Italië door zijn gezant te Parijs, Ger- rutti, aan Flandin heeft beloofd, met Frankrijk samen te werken in den hul digen kritieken toestand, in ruil voor een verbintenis van Frankrijk, om 'al zijn invloed aan te wenden, teneinde in den Italiaansch-Abessynischen oorlog een regeling tot stand te helpen brengen, welke aannemelijk is voor Italië. Grandi, die waarschijnlijk Italië bij' de besprekingen te Londen zal vertegen woordigen, zal daar denkelijk verklaren, dat Italië alleen kan meewerken in den geest van het Stresafront, als de sanc ties, die tegen den Italiaansche staat zijn getroffen, worden prijsgegeven. Duitschland zal worden genoodigd. Wanneer de noodige formaliteiten be ëindigd zijn, zal Avenol, de secretaris generaal van den Volkenbond, zoo gelooft men, telegrafisch de uitnoodiging tot de Duitsche regeering richten, om de zitting van den Volkenbondsraad te Londen bij te wonen en haar standpunt uiteen te zetten. Wat het Britsche kabinet doet. Verklaard wordt dat het Britsche ka binet in zijn gisteravond gehouden zit ting beeft besloten den grootst moge lijken steun aan Frankrijk te verleenen, wat betreft den eisch dat de Duitsche troepen, die op het oogenblik de gedemi litariseerde zone van het Rijnland bezet ten, worden teruggetrokken. Iedere aarzeling van de zijde van En geland, merkte men in welingelichte kringen op, zou evenals in 1914 tot een oorlog kunnen leiden. Een vastberaden houding van de zijde van Frankrijk zou daarentegen de kan sen op een conflict aanzienlijk vermin deren. In Engelsche regeeringskringen acht men den door Frankrijk gestelden eisch, inzake 'n terugtrekken der troepen, recht vaardig. De eenige meeningsverschillen tusschen de beide landen zouden betrek king hebben op de methode, die voor de oplossing van het probleem moet worden gevolgd en op den vorm en den aard van het terugtrekken der troepen. Een oplossing zou hierin kunnen wor den gevonden, dat Duitschland uit eigen beweging tot een symbolische ontruiming der Rijnzone zou overgaan. Een derge lijke daad zou een practische bevestiging vormen van het Duitsche verlangen een regime van Europeesche vriendschap te vestigen en zou vertrouwen geven in den trouw van Duitschland aan iedere ver plichting, die het zou kunnen aangaan. Een vrijwillig gebaar van Hitier zou zijn prestige verhoogen en zijn positie versterken. Het prestige van Frankrijk zou door een verzoenende houding eveneens zijn vergroot. De toekomst van den wereldvrede staat op het spel. Het voortduren van de verlammende betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk kan naar de meening van En geland slechts kwaad stichten. De Brit sche regeering wenscht een formule te inden waardoor in zekeren zin aan de eischen van beide partijen wordt tege moet gekomen. Wellicht in dien geest, dat Duitsch land niet slechts in woord, doch ook in feite zijn bezetting van het Rijnland, bin nen symbolische grenzen houdt en Frankrijk toestemt in onderhandelingen over een nieuw verdrag. Mannheim centraal bolwerk 7 De correspondent van de „Daily Tele graph" in het Rijnland meldt, dat op het oogenblik plannen voot de verster king van dit gebied worden uitgewerkt. Men verwacht, dat Mannheim, het nieu we militaire hoofdkwartier voor het Zui den het centrale bolwerk zal worden. Een militair vliegveld is daar reeds aange legd, aldus de correspondent. Hij deelt verder mede, dat in dit Zui delijk gedeelte 25.000 manschappen in garnizoen zullen worden gelegd. Vele bataljons zijn nog niet op volle sterkte; met iederen trein arriveeren officieren en manschappen. De correspondent van het Engelsche blad verneemt voort, dat geen militair vliegveld zal worden aangelegd binnen een afstand van 40 mijl van de Fransche grens. De tanks en de zware artillerie zijn niet, zooals aanvankelijk werd over wogen, naar Karlsruhe, dat dicht bij de grens ligt, doch naar Mannheim, dat buiten de 40 mijls-zone ligt, gezonden. Nieuwe gevechten verwacht. Ondanks de beknoptheid van de jong ste legerberichten uit Oost-Afrika, zin speelt de pers op een nieuwe offensieve actie der Italianen aan het noordelijk front en er gaan tevens geruchten om trent een aanstaand offensief van gene raal Graziani aan het Somalifront. Ook in Abessynië houdt men rekening met een dergelijk verloop van de krijgt verrichtingen en men stuurt nieuwe troe pen naar de provincie Semien, Zuid westelijk van Tembien, welke provincie veel overeenkomst vertoont met Tembien en waarvan de Abessynen dan ook weer veel verwachten. De stad D'ebra Markos in Godjam is door de Italiaansche luchtstrijdkrachten, die opnieuw zeer actief zijn, gebombar deerd; 38 huizen werden in de asoh ge legd, vijf personen werden gedood, eeni- g'en gewond. Aan bet noordelijk front zijn aan beide kanten belangrijke troepenbewegingen aan den gang. In verband biermede herinnert men er aan, dat de negus zijn legerchefs in structie heeft gegeven zich te onthouden van iedere aanvalsoperatie en alleen den strijd te aanvaarden indien van Italiaan sche zijde een aanval wordt gedaan. WAT ER NOG VAN HET VERDRAG VAN VERSAILLES WAS OVERGEBLEVEN. (Van onzen V.P.B.-correspondent.) Op 28 Juni 1919 werd het vredesver drag van Versailles onderteekend. Het voorzag in een 15-jarige bezetting van het Rijnland en een even lang mandaats- bestuur over het Saargebied. Reeds in bet jaar 1920 werd een aanvang gemaakt met de herstel-onderhandelingen. Op de con ferentie van Spa (517 Juli 1920) werd bepaald, dat de rijksweer tot 100.000 man verminderd moest worden. In Januari 1921 werden de berstel- eiscben gefixeerd: 226 milliard goud mark en de afgifte van 12 pet van den Duitschen uitvoer, beiden tot 1963 De Londensche conferentie (17 Maart) bad geen resultaat. Op 15 Maart werden de sancties, waarmede reeds ge dreigd was, toegepast: de bezetting van Dusseldorf, Duisburg en Rubrort. O'p 5 Mei 1921 werd het z.g. Londen sche ultimatum afgekondigd: Duitschland moest de herstelschulden tot een hoogte van 132 milliard erkennen, anders zou het geheele Roergebied worden bezet. Op 10 Mei werd het ultimatum door den Rijksdag aanvaard. Op 6 October werd o-p de conferentie te Wiesbaden de Rathe- nau-Loucheur-overeenkomst over Duit sche goederenleveranties aan Frankrijk gesloten. De conferentie van Cannes (614 Jan. 1922) bracht eenige tegemoetkoming in het vraagstuk der herstelbetalingen. Op 2.1 Maart stond de herstelcommissie een voorloopig betalingsuitstel en een reductie voor 1922 toe. De economische conferentie van Genua (10 April19 Mei 1922) ver mocht echter geen practisch resultaat in het vraagstuk der Duitsche oorlogsschul den te brengen. Op 10 Jan. 1923 werd het Roergebied bezet. Met de bezetting van bet Roergebied was bet maximum aan sancties, waarin het verdrag van Versailles voorzag, toe gepast. De geschiedenis van de bezetting van 't Roergebied, die geheel door Frank rijk en België zonder Engeland werd ten uitvoer gelegd, is karakteristiek door den DUitschen „passieven tegenstand" en het waardeloos worden van de mark. Nadat de regeering Stresemann aan het bewind was gekomen, werd op 26 September 1923 de passieve tegenstand in allen vorm op geheven, terwijl op 15 November van dit jaar de rentemark in bet leven werd ge roepen. Na langdurige onderhandeling kwam 9 April 1924 het Dawesplan tot stand. Op de Londensche conferentie (16 Juli17 Augustus 1924) kwam men tot overeen stemming over de uitvoering van het Da wesplan, waarbij Frankrijk en België zich 's Morgens z(jt Ge laatGe kleedt U haas tig aan, jaagt Uw ontbot door de keel en denkt slechts aan één ding: Uw trein, tram of bus te halen, die U op tijd naar Uw werk zal brengen! Dit jachten, dat eiken Maandagmorgen weer op nieuw begint, mat U af, put Uw zenuwen uit, maar mist zijn ongunstigen invloed ook niet op Uw ingewanden, die langzaam en moeilijk gaan werken, waardoor van dag tot dag vergiftigende afvalstoffen zich in Uw ingewanden vastzetten, terwjjl ook andere organen hun afscheidingstaak trager vervullen. En hoe verder Ge in ue week komt, hoe ioomer, hoe vermoeider en hoe lusteloozer Ge U voelt worden. Het zijn die stoffen, die Uw bloed dikker maken, onzuiverder en die op Uw geheele gestel van invloed zijn, Ge wordt nog vermoeider en en prikkelbaarder, terwijl Uw eetlust verdwijnt. Is het wonder, onder zulke omstandigheden, dat dan na afloop van Uw weektaak Uw welverdiende Zondag een verloren dag wordt, omdat Ge U te moe, te mat en te landerig voelt om Uw plannen te volvoeren. Tenzfj^. Ge 66k de M.S.S.-gewoonte volgt! Wat dat is 7 Neem Vrijdag en Zaterdag voor het naar bed gaan één of twéé M.s.s.-cachets, welke bestanddeelen bevatten, die Uw geheele gestel opfrisschen, Uw ingewanden zuiveren van de vergiftigende afvalstoffen, op Uw lever, op Uw bloed een gunstigen invloed hebben. Door zoo'n reinigend M.s.s.-erlje zal tusschen Zaterdag en Zondag Uw gestel als door 'n wonder verbeterd zijn. Ge voelt U, als Ge Zondagsmorgens ontwaakt, een ander mensch. Vroolljk en opgewekt en vol blije levenslust kunt Ge al Uw Zondags-plannen ten uitvoer brengen. Zulk een heerlijken, door niets verstoorden dag van rust en ontspanning, al naar Uw eigen op vattingen, kunt Ge U verzekeren door elke week: M.S.S.-cachets (ook wel genaamdLaxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wei in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar 1 Binnenland. Radio'Lrede van Minister Coiijn. De dienstplichtige infanteristen en wielrij ders moeten voorloopig onder de wa penen blijven. Dagorder van den commandant van bet veldleger. De Tweede Kamer over de landbouw- crisisbegrooting. Buitenland. De internationale toestand. Een Belgische regeeringsverklaring. "Weer een offensief in Abessynië ver wacht. Het Engelsche Lagerhuis keurt bet Wit boek goed. De staking in New-York breidt zich uit. Wordt de vergadering van den Volken bondsraad uitgesteld? moest enverplichten voor 16 Augustus '25 het Roergebied te ontruimen. Onder Engelscben invloed vond daarna (515 October 1925) de conferentie van Locarno plaats, 'die tot bet bekende pact leidde. Reeds in November 1925 volgden eeni ge tegemoetkomingen tegenover Duitsch land in de bezetting van het Rijnland. Voor 1 Fabruari 1926 ontruimde Enge land de Keulsche zone. Op 10 September 1926 werd Duitschland in den Volken bond opgenomen. Het Youngplan van 7 Juni 1929, een gevolg van de Parijsehe deskundigen-con ferentie van Februari 1929, bracht een uiteindelijke regeling in het vraagstuk der herstelbetalingen en een reductie ten aanzien van het Dawesplan. Hieraan was de plechtige onderteekening van het Kel- loggpact op 27 Augustus 1928 te Parijs voorafgegaan. Als tegenprestatie voor het accepteeren van het Youngplan stemde Frankrijk in de ontruiming van het Rijn land toe. Uitsluitend de in Versailles en Locarno vastgestelde gedemilitariseerde Rijnzone bleef nog bestaan. Door de ver kiezingen van 13 Januari 1935 kwam het Saargebied aan het Duitsche rijk terug. D'it is een historisch overzicht over de langzame afbraak van het Verdrag van Versailles. Van alle bepalingen was, zoo als men ziet, nog slechts de demilitarisa- tie van de Rijnlandzone overgebleven, en over de Duitsche bezetting daarvan is nu een Europeesch conflict in al zijn scherpte uitgebroken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1