Het „Plan van den Arbeid". DE POLITIEKE TOESTAND. WOENSDAG 11 MAART 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No, IS? Abonnementenrije i2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goer, on Vlissingea £0,20, Losse summers b cent, Buitenland. Hitler's aanbod aan Nederland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Advertentiën 80 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleino, Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het Socialistische „Plan van den Ar beid", waarover in één van de vorige nummers reeds enkele opmerkingen wer den gemaakt, bestaat uit twee deelen: één voor het heden en één voor de toe komst. Er moeten allereerst maatregelen geno men worden om uit den nood en de ellende van dit oogenblik te geraken en wanneer dat doel bereikt is en men acht het mogelijk op zeer korten termijn dan moet het maatschappelijk leven zóó worden omgebogen, dat we in de toekomst niet opnieuw moeilijkheden als wij nu beleven, te verduren hebben. Vandaar, dat de ontwerpers van het Plan spreken van een crisisplan en van een structuurp lan. Het eerste heeft ten doel het leven weer normaal te maken en de werkloosheid te doen ein digen en het tweede, op de toekomst gericht, moet ons de nieuwe maatschap pij brengen. Er is momenteel ook in ons land groote werkloosheid. Er zijn in ons land ongeveer een half millioen menschen, voor wie geen werk is, die als werkzoekenden staan inge schreven. Het is niet noodig in dit verband de oorzaken daarvan na te speuren. Wij kunnen volstaan met er op te wijzen, dat er tot nu toe niemand is geweest, die een afdoend middel heeft gevonden om aan de crisiszorgen een einde te maken en de duizenden werk- loozen weer een plaats in het productie proces te doen innemen. Wel werd zeer veel gedaan om het leed der werkloozen te verzachten en door werkverruiming den omvang der werkloosheid te verminderen, maar een oplossing is nog niet gevonden. Kan ook niet worden gevonden. Het betreft hier toch een internationale kwaal, die alleen internationaal genezen kan worden. De Sociaal-democratische plannen makers denken hierover echter anders. Zij hebben een Plan uitgevonden, dat wanneer het wordt uitgevoerd, aan on geveer tweehonderd duizend werkloozen arbeid en brood zal verschaffen en dat in zijn gevolgen zooveel beweging zal brengen in het maatschappelijk leven, dat na enkele jaren de crisis tot het verleden kan behooren. Particuliere ondernemers kunnen het niet, evenmin als particuliere bezitters van kapitalen. Maar er is één, die het wèl kan, en dat is de Staat. „De Staat, de souvereine Staat zoo schreef eenigen tijd geleden de heer Wi- baut kan het doen en moet het doen. Dit is de gedachte, die het Plan van den Arbeid" beheerscht, bij zijn eisch aan den Staat, tot uitvoering in buitengewonen omvang en in snel tempo van openbare werken." Het „Plan" stelt den eisch, dat in drie jaar tijds zeshonderd millioen gulden, elk jaar dus ongeveer tweehonderd mil lioen gulden, voor de uitvoering van openbare werken beschikbaar zul len worden gesteld en besteed. Deze werken zullen productief moeten zijn, waarmee bedoeld wordt, „dat de lasten voor rente van het uitgegeven kapitaal en voor aflossing, die door de gemeen schap moeten worden gedragen, worden vergoed door een verbetering (langdurige of somtijds duurzame verbetering in het bedrijfsleven), die van die werken rede lijkerwijze mag worden verwacht". Een geldbelegger, zoo zegt men, kan eischen, dat de werken rendabel zullen zijn. Maar dat is niet een eisch, die de Staat mag stellen, waar het gaat om de uitkomsten van het bedrijfsleven voor het thans levende geslacht en in zeer veel gevallen voor het volgend geslacht, ja voor meer dan één geslacht, gunstiger te maken. Als werken, die zich zouden leenen voor uitvoering of versnelde uitvoering, wor den o.a. genoemd: versnelde uitvoering wegenplan, electrificatie diverse spoor lijnen, verdere droogmaking IJsselmeer, versnelde bruggenbouw, uitbreiding wa terleiding op het platteland, versnelde automatiseering van de telefoon, verbete ring van kanalen, rioleeringswerken, wa- terschapswerken, woningbouw enz. Nauwkeurig opgeteld komt men dan tot een bedrag van 617 millioen gulden, zooals gezegd, te verwerken in drie jaar. volgens het vastgestelde Plan zal dit e, aS verwerkt worden door werklooze arbeiders tegen normale loonen. Om en zoo groot mogelijk aantal arbeiders n het werk te kunnen stellen, zal voor .ze werken de 40-urige arbeidweek moe ten worden ingesteld. aar dus voor deze arbeiders de werk- wr JMrter zal zijn dan voor die in het 1® bedrijf, zal het weekloon van de tewerkgestelden ongeveer het midden hou den tusschen het normale weekloon in i het vrije bedrijf en het steunbedrag, dat zij voorheen ontvingen. Wij komen op dit schoon s c h ij n e n- d e Plan in een volgend artikel nader terug. DE LOCARNO-MOGENDHEDEN ZULLEN TE LONDEN GAAN CONFEREEREN. Zaterdag Volkenbondsraad. Gisteravond had te Parijs een nieuwe bijeenkomst van de vertegenwoordigers der Locarno-mogendheden plaats, die tot 8.15 uur duurde. Eenstemmig werd besloten, dat de besprekingen na Don derdag te Londen zullen wor den voortgezet. De Britsche regeering heeft den presi dent van den Volkenbondsraad verder uitgenoodigd, de eerstvolgende zitting van den raad, die aansluit op de bijeenkomst der Locarno-mogendheden, eveneens te Londen te doen houden. In verband met dit besluit, is de zit ting der raadscommissie van dertien uit gesteld tot na de zitting van den Volken bondsraad. De zitting van den Volken bondsraad zal a. s. Zaterdag te Londen plaats hebben, na de bij eenkomst der Locarno-mogendheden al daar. Waarom gaat men te Londen verga deren? Eenerzijds wordt verwacht, dat Duitschland geneigd zou zijn een uit- noodiging, om deze besprekingen bij te wonen, liever naar Londen dan naar Ge- nève te aanvaarden, al is ook door Ber lijn over Londen nog geen beslissing ge nomen. Een andere oorzaak schijnt gelegen te zijn in den zeer sterken indruk, dien de andere Locarnomogendheden gekregen hebben van de vastbeslotenheid van Frankrijk deze nieuwe verdragsschending niet met een louter protest te laten af- loopen. De Fransche regeering heeft het woord „onaanvaard baar" niet lichtvaardig uitge sproken. Ze wenscht de herbe zetting van het Rijnland een voudig niet te dulden. Om nu geen herhaling te krijgen van het geval Laval-Hoare heeft de heer Eden het denkbeeld gehad de vertegenwoordi gers der Locarno-mogendheden naar Lon den te laten komen. Het resultaat der besprekingen van gis teren was, dat het ernstig karakter van den toestand en de gevaren, door de Duit- sche Locarno-schending en de herbezet ting der Rijnzöne in het leven geroepen, duidelijk naar voren kwamen. Daarvan legde ook getuigenis af de verklaring in Kamer en Senaat van Frankrijk door de Fransche regeering afgelegd. Wij ontleenen daaraan het volgende: In het aan de vertegenwoordigers der Locarno-mogendheden overhandigde me morandum en verder in de door den rijks kanselier in den rijksdag gehouden rede voering heeft de Duitsche regeering een daad trachten te rechtvaardigen, welke geen enkel land kan toelaten, zoolang er een volkerenrecht bestaat, dat onver- eenigbaar is met doctrines van geweld, die ten doel hebben het voldongen feit te plaatsen boven een eerbiediging van vrijwillig aangegane verdragen. De Fransche regeering ontkent de juist heid van de beweringen van Duitsche zijde over het Fransch-Russische pact. Tien maanden zijn er nu weldra ver- loopen, gedurende welke de Fransche re geering aan de Duitsche alle gelegenheid heeft geboden, om de bestaande twijfels weg te nemen en gedurende welke de Duitsche regeering haar toevlucht had kunnen nemen tot een onpartijdige in stantie, zooals nog onlangs door de Fran sche regeering is voorgesteld. Wij hebben niet geaarzeld, bij voor baat de arbitrage van het permanente hof van internationale justitie te aan vaarden. Indien er tegenstrijdigheid bestond tus schen den geest van de door Frankrijk gesloten verdragen van bijstand en den geest van Locarno, dan zou deze tegen strijdigheid ook bestaan tusschen het vol kenbondspact en het verdrag van Lo carno. Twee maanden na de vreedzame rege ling van de Saarkwestie zegde het Duit sche rijk de clausules van het verdrag van Versailles, welke de Duitsche bewapening beperkten, op. Frankrijk plaatst zich niet op het stand punt van gekwetst egoïsme, of van het verlies van de waarborgen voor zijn eigen veiligheid, neen, het stelt hier het be nauwende probleem van de macht van het recht tegenover de rechten van de macht. De schending van de gedemilitariseer de zóne zet de toekomst van den Euro- peeschen vrede, de organisatie van de collectieve veiligheid en den volkenbond op het spel. Wij hebben ons binnen het kader van den volkenbond geplaatst, wijl zijn lot in de naaste toekomst zal bezegeld worden. Wie zou nog het minste vertrouwen be houden in de uitwerking van de ver dragen, indien de wil van den sterkste voldoende was, om ze te vernietigen? Wij vragen het Duitsche volk in naam van zijn cultuur en van zijn ras, na te denken over de nieuwe verantwoordelijk heden, welke sommigen het op zich wil len doen nemen. Wij verklaren het plechtig, dat wij hooit een aanslag hebben willen plegen, noch zullen willen plegen op zijn vrij heid of op zijn eer. Zou het Duitsche volk echter vertrou wen hebben in de Fransche regeering bij onderhandelingen over het sluiten van een nieuw verdrag, indien deze zelf het oude verdrag ver scheurd had Hoe kan het dan verlangen, dat het Fransche volk vertrouwen heeft in het aanknoopen van nieuwe onderhandelin gen, waartoe de Duitsche regeering het uitnoodigt? De Fransche regeering wijst geen onder handelingen af, welke den toekomstigen vrede kunnen consolideeren en de FranschDuitsche betrekkingen kunnen verbeteren in het kader van een vreed zaam en rustig Europa, doch Frankrijk kan niet onderhandelen onder een regi me van geweld en bij verloochening van vrijwillig geplaatste handteekeningen. Een Belgische verklaring. In de Belgische Kamer en in den Se naat werd gisteren namens de regeering een verklaring afgelegd in verband met den internationalen politieken toestand van het oogenblik. Er wordt met genoegen acte genomen van de Engelsche verklaring, volgens welke Engeland in de bekende gevallen steun aan Frankrijk en België zal bieden. Tenslotte luidt het in de verklaring: „De eerbied voor de verdragen is de basis voor de internationale orde. Aan dit ver heven beginsel is België steeds trouw geweest. De huidige gebeurtenissen eischen kalmte en vastberadenheid. De regeering is zich van haar verantwoorde lijkheid bewust. Zij weet, dat zij op den steun van het land zal rekenen." Minister van Zeeland blijft aan. Onlangs hebben in officiëele kringen te Brussel geruchten de ronde gedaan, betreffende een mogelijk heengaan van minister-president van Zeeland, onmiddel lijk na het debat over de volmachtspoli- tiek van de regeering, welk debat na 1 April zou plaats hebben. Naar thans van bevoegde zijde wordt verzekerd, is van een dergelijk tijdelijk of definitief ontslag van minister-presi dent van Zeeland, tengevolge van de hui dige gebeurtenissen, geen sprake meer. De heer van Zeeland blijkt weliswaar na zijn inspannende werkzaamheden der laatste maanden nogal vermoeid te zijn, maar hij is de eerste om toe te geven, dat de toestand op dit oogenblik te ern stig is om dit plan te verwezenlijken. Voorloopig defensief verbond? De diplomatieke medewerker van de „Manchester Guardian" gelooft, dat sedert gisteren een voorloopig defensief verbond tusschen Engeland, Frankrijk en België tot stand is gekomen. Het eindigt zoodra een bevredigend westelijk pact is ge sloten. Toch nog een gedemilitariseerde zone! Een speciale correspondent van de Daily Telegraph seint, dat Duitschland besloten heeft een vrijwillige gedemili tariseerde zóne te handhaven van onge veer 8 mijl langs de geheele Rijngrens, bij wijze van vriendschappelijk gebaar jegens het Fransche volk. Het nieuwe Duitsche leger, dat Zater dag het Rijnland is binnengerukt, heeft nergens kazernes binnen een strook van 8 tot 10 mijlen van de grens. Luchtbases en artillerie worden eveneens buiten deze zóne gehouden, terwijl den soldaten ver boden is zich binnen die zóne te begeven. Hitier heeft den journalist Ward Price een interview toegestaan waarin hij o.a. gezegd heeft: Mijn voorstel tot het slui ten van nonagressie verdragen in het Oosten en het Westen moet uitgelegd worden als een algemeen voorstel. Het houdt geen enkele uitzondering in en is toepasselijk zoowel op Tsjechoslowakije als op Oostenrijk. Duitschland zou intusschen zeer tevre den zijn, indien een andere mogendheid bijvoorbeeld Groot-Brittainnië, de rol Ministerraad prefereert handhaving van de zelfstandi^heidspolitiek. De ministerraad heeft zich, zooals te verwachten was, in zijn bijeenkomst van gisteren bezig gehouden met de rede van rijkskanselier Hitier en diens aanbod om een verdrag te sluiten. Uiteraard is daarover nog slechts zeer terloops gehandeld; een beslissing is niet zoo spoedig te verwachten. De algemeene indruk is, dat het Kabi net prefereert de tot dusver gevoerde zëlfstandigheidspolitiek te handhaven.. speelde van fatsoenlijk bemiddelaar met practische voorstellen voor de oplossing der vraagstukken. Indien deze voorstel len als zoovele andere die er aan vooraf gingen ook verworpen worden of indien men er eenvoudig geen rekening mee zou houden, dan zal de Duitsche regeering Europa niet meer met nieuwe pogingen tot toenadering lastig vallen. Duitschland In spanning. Al heeft men in het Rijnland ook het binnenrukken der Duitsche soldaten met gejubel begroet, dat neemt niet weg, dat daarom het optreden van Hitier nog niet onverdeeld gunstig wordt beoordeeld. Meer en meer wordt trouwens bekend, dat persoonlijkheden als minister von Neu- rath, minister Schacht en de opperbevel hebber van de Rijksweer, generaal von Fritzsch, het niet met dit overijld optre den eens waren en zelfs van Hitiers be sluiten onkundig zijn gehouden. Voor hen schijnt het brutale optreden van Hitier een even groote verrassing te zijn ge weest als voor iederen gewonen Duit- scher. Zelfs de diplomaten hebben Vrij dagavond nog niet geweten, wat er den anderen dag allemaal gebeuren ging. Zoo is het eigenaardige gedrag van b.v. den Duitschen gezant in Engeland dus wel te verklaren, die Vrijdagavond in het onderhoud, dat hij met Eden had, met geen woord over de gebeurtenissen, die Zaterdag zouden plaats vinden, repte. Men wacht in Duitschland in spanning de beslissingen af tot welke de overgeble ven Locarno-mogendheden zullen komen. Groote activiteit der Italianen. De Italianen ontwikkelen aan het Noor delijk front een groote bedrijvigheid. Naar men in de kringen van het Italiaansche hoofdkwartier verzekert, is het de bedoe ling vooral de operaties aan het Ooste lijk deel van het Noordelijk front zoo spoedig mogelijk voort te zetten. Zelfs zou het de bedoeling zijn nog voor het begin van de regens D'essie te bereiken. Het zal nu spoedig blijken of de Abes- syniërs zich weer hebben verzameld en zullen pogen den vijand het verder in het land dringen te beletten. Verder zeggen de Italianen, dat zij het plan hebben binnenkort ook Godjam bin nen te rukken. Gistermorgen hebben Italiaansche vlieg tuigen Ergaalem, de hoofdstad van Sida- mo, gebombardeerd. Er zijn talrijke slacht offers gevallen, onder wie tenminste twintig vrouwen. Ergaalem was ook den vorigen dag reeds gebombardeerd. Addis Abeba heeft gisteren opnieuw in angst gezeten, toen er Italiaansche vlieg tuigen gesignaleerd werden, maac deze zijn niet boven de stad verschenen, doch hebben zich, tevreden gesteld met het bom bardeeren van eenige plaatsen ten Noor den van die stad. De Britsche protesten. Op de protesten, die de Britsche am bassadeur te Rome heeft ingediend tegen het tweede bombardement van de Brit sche ambulance in Abessynië, heeft Italië geantwoord, dat na het eerste protest aan de Italiaansche militaire autoriteiten in structies waren gezonden, teneinde een herhaling van dergelijke incidenten te vermijden. Dteze instructies zullen onmid dellijk telegrafisch worden herhaald. De bijeenkomst van „dertien'' uitgesteld. In verband met de besprekingen van de Locarno-mogendheden en de bijeen komst van den Volkenbondsraad te Lon den a.s. Zaterdag is de vergadering van de commissie van dertien, die hedenmor gen zou plaats vinden en waarin de ant woorden van Italië en Abessynië zouden worden besproken uitgesteld tot na Za terdag. Bulgarije zal Duitschlands voorbeeld niet volgen. Stefani verneemt uit Athene, dat in verband met berichten uit Parijs, volgens welke Bulgarije, in navolging van Duitschland, zou willen overgaan tot op- Binnenland. Dte begrooting van Koloniën door de Eer ste Kamer aangenomen. Minister Dteckers verdedigt zijn land bouwbeleid. Vanavond radio-rede van Minister Golijn. Ministerraad vergadert over Hitiers aan bod aan Nederland. Dé steun aan de kleine boeren. Buitenland. Weer een dreigend offensief der Italianen in Abessynië. De Locarno-mogendheden zullen verder te Londen confereeren. Een Fransche regeering'sverklaring. Zaterdag vergadering van den Volken- bondsraad. zegging van het verdrag van Neuilly, de Bulgaarsche diplomatieke vertegenwoor diger te Athene, Sismanoff, heeft ver klaard, dat deze berichten niet in over eenstemming zijn met de bedoelingen van de Bulgaarsche regeering. In de eerste plaats niet, omdat de bedoelingen van Bulgarije jegens zijn naburen van den meest vreedzamen aard zijn en vervol gens, omdat de militaire positie van Bul garije, evenals zijn internationale posi tie het een dergelijke geste niet veroor loven. Bulgarije wil in 'broederlijke vriend schap met zijn buren leven. Korte Berichten. 1 Alle D'uitsche staatsburgers, die in de Vereenigde Staten wonen, zullen zich moeten laten inschrijven, want zij' kunnen eventueel worden opgeroepen, om in Duitschland militairen dienst te verrich ten. i D'e staking in de textielindustrie te Lodz en omgeving is thans algemeen ge worden. Circa 115.000 arbeiders hebben het werk neergelegd. Bovendien staken in dezelfde streek sedert twee weken ook nog 12.000 arbeiders uit de schoenen- en leer industrie. Meer dan duizend beambten van het Londensche trambedrijf zijn gistermorgen plotseling in staking gegaan. De staking had ernstige stagnatie in het Londensche tramverkeer en in het vervoer van de ar beiders naar hun werkplaatsen tengevol ge. D'e stakers verklaarden, dat hun niet voldoende tijd wordt gelaten voor het npt- tigen hunner maaltijden. i D'e Berlijnsohe correspondent van de Prager Presse meldt, dat nu tientallen politiek niet gewenschte en niet-Arische professoren van hun post zijn verwijderd een gebrek aan wetenschappelijke on derzoekers aan de Duitsche universiteiten merkbaar is. Hiermee gaat een opmerke lijke achteruitgang van het aantal in schrijvingen van studenten gepaard. D'e belangstelling voor het studeeren vermin dert sterk in den nationaal-socialisti- sohen staat. WIJZIGING DER ZIEKTEWET. De Hooge Raad van Arbeid heeft zijn advies vastgesteld ter zake van het voor ontwerp van wet tot wijziging der Ziek tewet, Ongevallenwet 1921 en Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, inhouden de de verlaging van het uitkeeringsper- centage van 80 op 70. Een meerderheid van den Raad (23 tegen 12' stemmen) heeft zich tegen dit voorontwerp uitge sproken. DE BEGROOTING VAN KOLONIëN GOEDGEKEURD. In de vergadering der Eerste Kamer werd gisternamiddag zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd het wetsontwerp hoofdstuk 13 (departement van koloniën) van de rijksbegrooting voor 1936, alsmede de bekrachtiging van een door den G.-G. van Ned.-Indië vastgestelde ordonnantie inzake uitvoerrecht op rubber. D'e N.S.B.-leden gevoelden dus geen be hoefte tegen de begrooting te stemmen. BEVEILIGING VAN DE GRENS. De bewapening der kazematten. Naar „Mavors" meldt, is het de bedoe ling de kazematten uit te rusten met een kanon van 5 c.M., dat een pantsergranaat verschiet van een gewicht van 1.75 K.G., die op ongeveer 1300 meter nog een pant- sei plaat van 50 m-.M. kan doorboren. Dit zeer moderne anti-vechtwagengeschut, dat reeds rekening houdt met de steeds voort schrijdende pantsertechniek en dat dank zij zijn semi-automatisoh sluitstuk een vuursnelheid van 25 schoten per minuut kan bereiken, is meer bestemd om in een vaste opstelling ter bescherming van spe ciale objecten te worden gebruikt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1