"AKKERTJES" Eden over de daad van Hitler. Nederland en het Duitsche voorstel. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws Staatshypotheekbank zou „stroppenbank" worden. Binnenland De toestand van handel en bedrijf. DINSDAG 10 MAART 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 130 De houding van Engeland. De koorts daalt onmiddenijl imiddellijk. De besmetting wordt gestuit. De ziekte-duur wordt ingekort. Steeds goede resultaten mets (AKKER-CACHETS) Recept van Apotheker Dumont Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abox! em eni-s p ij s pes? kwsri&al. TCO? Go*5"' 352, Vlissinges i 0t20L'C-330 cssi* Adverteniiën 80 cent per regel Ingezonden mededeel in gen 60 cent per .regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Zooals men weet wordt in het memo randum, dat door de Duitsche Rijksre- geering ook ter kennis van de Neder- landsche regeering is gebracht, o.m. ge zegd, dat de Duitsche Rijksregeering er mee accoord gaat, ook Nederland in het nieuwe verdragstelsel voor West-Europa in te lasschen, als de Koninklijke Neder- landsche regeering het wenscht en de andere deelnemers aan het verdrag (Frankrijk, België, Engeland en Italië) het geschikt achten. Hieruit blijkt, dat het wellicht niet noodig zal zijn voor Nederland, om zich over deze kwestie uit te spreken. Men zal eerst moeten afwachten hoe het Duit sche voorstel bij de andere mogendheden ontvangen wordt. Over de houding door onze Regeering ten opzichte van dit vraagstuk aan te nemen, kan overigens weinig verschil van meening 'bestaan. Het antwoord is eigenlijk reeds bij voorbaat gegeven door onzen Minister van Buitenlandsche Zaken toen hij on langs in de Eerste Kamer verklaarde „Een andere, nog veel bedenkelijker legende is, dat Nederland doende zou zijn zijn traditioneele en beproefde zelf- standigheidspolitiek te laten varen. Ook daarvan is geen sprake. Aan die zelf- standigheidspolitiek houdt ook het thans zittend kabinet met alle macht vast, om dat het de eenige politiek is welke ver- eenigbaar is met onze internationale posi tie. Men stelle echter niet zelfstandig- hei'dspolitiek gelijk aan afzijdigheidspoli- tiek. In het kader van den Volkenbond kan Nederland niet meer voeren een afzijdig- heidspolitiek, maar wel een zelfstandig- heidspolitiek. Onder zelfstandigheidspoli- tiek versta ik om woorden van wijlen Prof. Struijcken te gebruiken, een poli tiek, waarbij wij er tegen waken, dat wij, ook als lid van den Volkenbond, ge mengd worden in eenige internationale machtspolitiek." Aan hot slot van zijn rede herhaalde de Minister nog eens „De Nederlandsche regeering houdt onwrikbaar vast aan haar traditioneele en beproef de zelfstandig beid apolitiek in den vollen omvang, waarin zulk een politiek vereenig- baar is met de voor Nederland uit het lidmaatschap van den Volkenbond voortvloeiende verplichtinge n." Onder groote belangstelling heeft de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken Eden, gistermiddag in het Lager huis de met zooveel spanning verwach te verklaring over het bekende Duitsche memorandum, waarin Berlijn het ver drag van Locarno opzegde, en over de bezetting van het Rijnland door de Duit sche troepen, afgelegd. Ik heb den Duitschen ambassadeur ge zegd, zoo begon Eden, dat het Duitsche optreden in het Rijnland gelijk stond met een eenzijdige verwerping van een ver drag, waarover vrijwillig is onderhan deld en dat vrijwillig is onderteekend en ik heb hieraan toegevoegd, dat dit op treden op de Britsche publieke opinie een betreurenswaardige uitwerking zou hebben. Laten wij ons geen illusies maken: de weg, dien Duitse fa- land heeft ingeslagen, compli ceert en verergert den inter nationalen toestand. De opzegging van het ver drag van Locarno en de bezet ting van de gedemilitariseer de zone hebben het vertrou wen in iedere verplichting, welke de Duitsche regeering in de toekomst op zich zou kun nen nemen, diep geschokt. Het doet mij echter genoe gen, te kunnen zeggen, dat er geen reden is om te veronder stellen, dat het huidige op treden van Duitschland een bedreiging met v ij andel ij fa- heden in zich sluit. Voor het geval er eenig misverstand zou bestaan omtrent onze houding als onderteekenaar van het verdrag van Lo carno, oordeelt de Britsche regeering het noodig, te verklaren, dat, indien geduren- de de periode, welke noodzakelijk zijn zal voor de bestudeering van den nieu wen toestand, die zich heeft voorgedaan, eenigerlei w er k e 1 ij k e a an v al zou worden ondernomen tegen Frankrijk of België, die een schending zou beteekenen van artikel 2 van het verdrag van Locarno, de Britsche regee ring zieh, ondanks de verwer ping van het verdrag door Duitschland, verplicht zou achten het aangevallen land te hulp te komen op de in het verdrag voorziene wijze. Een van de belangrijke fondamenten van den vrede in West-Europa, zoo voeg de Eden hieraan toe, is weggenomen en indien wij den vrede willen erlangen, is het onze duidelijke plicht, hem weer op nieuw op te bouwen. In dezen geest moe ten wij de nieuwe voorstellen van den Duitschen rijkskanselier gaan bespreken. De Britsche regeering zal deze voorstel len dan ook bestudeeren met een open blik en objectief, teneinde na te gaan, in welke mate zij middelen vormen, waar door de structuur van den vrede opnieuw versterkt kan worden. Onder de bange omstandigheden van thans, aldus spr., acht ik mij gerechtigd aan alle groepen in het Lagerhuis om steun te vragen in de moeilijke taak, waarvoor de wijsheid en de kennis der regeering zich geplaatst zien. Sir Samuël Hioare zei o.a. nog: Ik geloof, dat dit optreden een domme zet is. Ik wilde bij- na zeggen, een misdaad, doch ik wil geen brute termen ge bruiken. Mij dunkt, dat dit optreden het geheele fundament van de interna tionale verdragen aan het wankelen brengt. Niemand kan ontkennen, zelfs de beste vrienden van Duitschland niet, dat de centrale factor in het Europeesche pro bleem thans de Duitsche herbewapening is. En het centrale probleem in ons defen sieprogram is eveneens de Duitsche her bewapening. De Indruk te Genève van Eden's rede. In Volkenbondskringen te Genève heeft men den indruk, dat de redevoering van Eden in het Lagerhuis, vooral gezien in verband met de door Baldwin daarna afgelegde verklaring, beschouwd moet worden als uiting van een in wezen ge matigde houding, zoodat mag worden verwacht, dat Engeland een remmende invloed zal uitoefenen op e.v. verlangens tot drastisch optreden tegen Duitschland. De a.s. zitting van den Volken- bondrsaad. Voor de op Vrijdag te houden zitting van den volkenbondsraad staat slechts één punt op de agenda: Het wederzijdsche garantieverdrag tusschen Duitschland, Frankrijk, België, Engeland en Italië, ge sloten te Locarno op 16 October 1925, en de mededeeling dei regeeringen van Frankrijk en België. In het telegram, waarin hij de Duitsche regeering in kennis stelt van den tekst der Franscbe nota aan Genève over de bijeenroeping van den V.B.-raad, welke op a.s. Vrijdag zal geschieden, schrijft de secretaris-generaal van den volkenbond „Ingeval de Duitsche regeering als con- tracteerende partij tot het Locarnover- drag aan de bestudeering van deze kwes tie door den raad zou willen deelnemen, zou ik u verplicht zijn, indien u mij dit wilde mededeelen. De sterkte van de Rijnland bezetting. Dé effectieven der in de gedemilitari seerde zone ondergebrachte Duitsche troepen bedragen ongeveer 60.000 man. Zondag zijn ongeveer 30.000 binnenge rukt, en de 30.000 man der groene poii- tie, die zich reeds in de zone bevonden, werden in de Rijksweer ingelijfd. Deze effectieven zijn dus heel wat an ders dan de symbolische1 bezetting, waar van eerst sprake was. Alle steden van het Rijndal, Dussel- dorp, Keulen, Bonn, Koblenz, Mainz, Ludwigshafen, Mannheim en Heidelbeig worden door de bladen vermeld als heb bende aanzienlijke garnizoenen ontvan gen. Aken, Trier, Saarhriicken hebben slechts geringe afdeelingen gekregen. Twee groepen jachtvliegtuigen zijn ver deeld tusschen Frankfort en Mannheim eenerzijds en Keulen en Dusseldorp an derzijds. De artillerie, verdeeld over het Rijn land, omvat 13 groepen van 3 batterijen, elk met de toegevoegde afdeelingen. Het g'aat grootendeels om gemotoriseerde bat terijen van 105 en 150 mm. Het aantal tanks en antitank-kanonnen is in over eenstemming met de afdeelingen infante rie, waar zij aan toegevoegd zijn. Uit Epinal wordt gemeld, dat Franscbe dekkingstroepen van de standplaatsen Fpinal, Remiremont en St. Dié, Maandag uit hun kazernes zijn vertrokken om hun stellingen in de grensfortificaties te be trekken. 0*iep/ Overal bij Apothekers en Drogisten 12 stuks in koker 52 cent, 3 stuks in zakdoosje 20 cent. Nederlandsch Fabrikaat Duitsch antwoord op de rede van Sarraui. Van officieuse Duitsche zijde is een antwoord bekend gemaakt op de radio redevoering, die de Franscbe minister president Sarraut Zondag heeft gehou den. Sarraut heeft gezegd, dat Frankrijk niet wenscht, dat Straatsburg onder het bereik komt der Duitsche kanonnen. Duitschland t aldus de ver klaring wil evenmin, dat zoovele Duitsche steden on der bet bereik zijn der Fran- aohe kanonnen. Tenslotte wordt in de verklaring be treurd, dat de Fransche regeering Hit- Iers voorstellen onaanvaardbaar heeft verklaard. Kalmte in België. Opmerkelijk is de kalmte waarmee het gebeurde in België is ontvangen. Naar aanleiding van het gernebt uit Parijs afkomstig, dat in België twee lich- tingen zouden zijn opgeroepen, beeft de kabinetchef van den minister van oorlog de juistheid van dit bericht categorisch tegengesproken. Minister-president van Zeeland is gis teren om 4 uur 11 met den sneltrein naar Parijs vertrokken, waar hij een onder- boud bad met den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Flandin. De internationaliseering van het verkeer op Duitsche rivieren. In Tsjechische diplomatieke kringen is bekend geworden, dat de regeering te Berlijn binnen bet kader van haar eischen tot rechtsgelijkheid ook de opheffing van de internaliseering van de Duitsche wa teren verlangt. Reeds zou Duitschland aan de betrokken regeeringen hebben laten weten, dat het van nu af aan over de geïnternationaliseerde ri vieren de volledige souve- reiniteit verkiest uit teoefe n e n. Juridische overeenkomst tusschen Italië en Duitschland. Te Rome is gisteren door Mussolini en den Duitschen ambassadeur Von Hassell een Dhitscb-Italiaansch verdrag ondertee- kend, omtrent de erkenning en tenuitvoer legging van gerechtelijke beslissingen in civiele- en 'handelszaken. Geen staking der operaties. Het Italiaansche offensief gaat door. Stefani meldt uit Rome, dat men daar verwonderd is over de berichten van bui tenlandsche bladen, als zouden de militai re operaties in Abessynië gestaakt wor den. Deze berichten zijn in lijnrechte te genspraak met het laatste bericht van maarschalk Badoglio, dat de intendance gereorganiseerd wordt voor de komende operaties. Rome beeft geen enkel plan O'm de militaire actie in Abessynië te staken en deze aotie zal dan ook wor den voortgezet, zonder dat men zich zal laten influ- enceeren door Genève of door den internationalen toestand. Reuter meldde gister uit Addis Abeba: 's Middags meldde men in Abessij nscbe kringen, dat aan het Noordelijk front nog steeds hevige gevech ten woeden. Officieus wordt uit Addis Abeba mede gedeeld, dat drie Italiaansche vliegtuigen boven Kworam, dat zij hadden gebombar deerd, brandend zijn neergestort. De 'bombardementen in de omgeving van Kworam duren onverminderd voort. Ook in het Sidamogebied zijn bommen neergeworpen, doch van de 12 geworpen bommen kwamen er slechts twee tot ont ploffing. Gistermorgen werd te Addis Abeba be richt ontvangen, dat de Italiaansche vlieg tuigen Irga Alem, de hoofdstad van Si- dam o, hadden gebombardeerd. De stad werd gealarmeerd, daar men vreesde, dat de vliegtuigen er ook toe zouden overgaan de hoofdstad te bombardeeren. Er ont stond een geweldige paniek. Later achtte men het echter onwaarschijnlijk, dat over Addis Abeba zou worden gevlogen. Het Italiaansche offensief gaat door. Uit Asmara wordt gemeld: Het opperbevel beeft sedert eenige uren de Italiaansche troepen weer in beweging gebracht. De operaties schijnen zich in twee richtingen te zullen ontwikkelen. Aan het geheele front heerscht een sterk enthousiasme. De verbinding met bet achterland is uitstekend. De luchtvaart is zeer actief. Van de kust tot het front is een ieder bezield met bet verlangen een overwin ning te behalen. Nieuw Britsch protest. De Engelsche regeering heeft den Brit- schen ambassadeur te Rome instructie ge zonden te protesteeren tegen het tweede bombardement van de Britsche ambulan ce. Wederom zal de Italiaansche regeering worden verzocht een uitgebreid onderzoek in te stellen. Uit bet onderzoek is gebleken, dat ma joor Burgoyne werd gedood door een vliegtuigbom, op bet ogenblik dat hij een gewonde de eerste hulp bood. DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN. Joden en soldaten mogen niet meestemmen. Bij de rijksdagverkiezingen van 29 Maart zullen de Joden, geen stem mogen uitbrengen. In een gisteren gepubliceerde verordening wordt verklaard, dat in toe passing van de wetten van Neurenberg alleen de rijks-Duitsche onderdanen en bezitters van de Duitsche nationaliteit van Ariscben of aanverwanten bloede in den vervolge stemrecht zullen hebben. Overtreding van deze bepalingen zal met boete of gevangenisstraf worden be straft. Militairen in actieven dienst zullen evenmin bet recht hebben hun stem uit te brengen. Daarentegen zullen zij', die in den arbeidsdienst zijn opgenomen en 20 jaar oud zijn, hun stem mogen uitbren gen in de gemeenten, waarin bet werk kamp gelegen is. De politiek van het nieuwe Japansche Kabinet. De nieuwe regeering is gisteravond in een eerste kabinetszitting bijeen gekomen, waarin goedkeuring werd gehecht aan de politiek zooals die door den Minister van Binnenlandscbe Zaken, Baba, wordt uiteengezet. Baba verklaarde, dat bet ge heele volk bereid is een verhooging te aanvaarden van de Staatsuitgaven in verband met de uitvoering van de Japan sche politiek ten opzichte van Mandsjoe- kwo, de aanvulling van de nationale ver dediging en de rehabilitatie van de boeren en de dorpen. Hij heeft te kennen gegeven een poli tiek voorstander te zijn van gecontroleer de valuta en lage rentevoet. De harmonie tusschen de financiën en de Staatshuishouding zal verzekerd wor den. De vlootconferentie. De technische commissie ter vlootcon ferentie, die zich heeft bezig te houden met de kwesties van kwalitatieve beper king tot de verschillende categorieën van oorlogsschepen, is in baar zitting van gis teren tot volledige overeenstemming geko men. De Italiaansche afgevaardigden maakten bun gebruikelijk voorbehoud. Binnenland. Electrificatie der spoorwegen. Geen staatshypotheekbank. De toestand van handel en bedrijf. Buitenland. De internationale toestand. Rede van Eden. De bezetting van het Rijnland door Duitschland. Het Italiaansche offensief in Abessynië gaat door. Geen staking der vijande lijkheden. Het nieuwe Japansche kabinet. Aan de memorie van antwoord inzake de crisis-landbouwhypotheekbank is nog het volgende ontleend: Na zeer gezette overweging is de Re geering, toen zij de voorgestelde maat regelen ontwierp, tot de slotsom gekomen, dat de toestand van 'slands financiën niet gedoogt het nieuwe risico te aanvaarden, hetwelk gelegen zou zijn in de oprich ting van een Staatshypotheekbank. De bestaande landbouwsteun, dit mag niet uit het oog worden verloren, eischt reeds thans groote offers van de gemeen schap; de oprichting van een Staats hypotheekbank met de daaraan verbonden kosten zou overigens niet te rijmen zijn met een regeeringsbeleid, dat vóór alles moet zijn gericht op herstel van het bud getair evenwicht door bezuiniging in de Staatshuishouding. Dat het financieren van de Staats hypotheekbank in verband met het zeer groote risico belangrijke geldelijke offers zou eischen is duidelijk; immers de Staat zou uitsluitend of bijna uitsluitend die posten ter overneming krijgen aangebo den, voor welke het onderpand een klei ne of geen overwaarde zou opleveren, of die posten, waarbij het bedrag der geld- leening, zelfs de waarde van het onder pand zou overschrijden. De bank zou op deze wijze het ka rakter van een „stroppen bank" dragen. DUIZENDSTE ARBEIDER IN DIENST. Bij de Ned. Scheepsbouw Maatschappij. Naar gemeld wordt is Zaterdag de dui zendste arbeider bij' de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij aangenomen. Dó dag werd begonnen met 999 man. Op zichzelf is dat in dezen tijd een ge beurtenis die tot tevredenheid stemt. Tóch is er nog sprake van een belangrijke on derbezetting daar bet maximum aantal werklieden bij' die werf in den goeden tijd van vroeger ongeveer 2700 beeft bedra gen. EXPORT VAN EIEREN NAAR ENGELAND. Uitvoerbeperking opgeheven. Ingevolge van zich op korten termijn voorgedaan hebbende omstandigheden heeft de minister van Landbouw en Vis^ scherij besloten, met ingang van beden den export van eieren naar Engeland vrij te geven. Tot dusver bad de Nederland sche regeering dezen uitvoer vrijwillig gecontingenteerd. Gemeente-secretaris te Enschedé. Dó gemeenteraad van Enschedé be noemde gisterenavond tot secretaris der gemeente in de plaats van den heer G. F. Klaar, die als zoodanig met ingang van 1 Mei a.s. ontslag beeft genomen, den heer mr J. Bool, referendaris-redacteur ter ge meente-secretarie van Leiden. Een mooie gift van Prinses Juliana. Het bestuur van den 'Centralen Bond voor Inwendige Zending en Gbr. Philan- thropische inrichtingen beeft van H. K. H. Prinses Juliana een mooie gift ont vangen, voor den arbeid van den bond. Er zijn enkele lichtpunten. Aan den vooravond van de opening der 34ste Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs heeft de Algemeene Secretaris, de beer Graadt van Roggen, een rede ge houden, waarin aan de positie van bet Nederlandsche Zakenleven ruime aan dacht werd geschonken. De spreker wees er op, dat de Inter nationale Herstelbeweging, welker ach tergrond en grondslag niet heelemaal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1