DE REDE VAN HITLER. eerste blad Verdragen als vodjes papier. MAANDAG 9 MAART 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 185 Groote spanning in Europa. Duitschland breekt met het verdrag van Versailles en zegt het Locarnopact op. De herbewapening van het Rijnland. Frankrijk doet een beroep op den Volkenbond. Belangrijkste Nieuws De oorlog in Abessynië. a—niWMP—W^WW^T-.JB UIHWIM^l— Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2Zeeuw Abonnementsprijs f?.b0 per kwartaal, weekabonnementen roor Middelburg, Goes en Vlissingen 0.20. Loaee nummers ecnt. Advertentiën 80 cent per regel, Ingezonden mededeelinge» 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en. Vrijdags i 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0,85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De opzienbarende rede van Hitler in den Duitschen Rijksdag heeft in alle lan den van Europa groote beroering gewekt. De diverse regeeringen zijn druk in de weer om de rede te bestudeeren en na te gaan, welke houding in verband daar mee moet worden aangenomen. De Duitsche regeering heeft zonder voor afgaande waarschuwing het verdrag van Locarno ter zijde gesteld. In de plaats daarvan is aangeboden het sluiten van een non-agressie verdrag tusschen Frankrijk, België en Duitschland, waar bij dan Engeland en Italië zouden wor den uitgenoodigd een dergelijk verdrag als garanten te onderteekenen. De moge lijkheid is opengesteld, dat ook Neder land hierbij kan worden betrokken. De vraag of zulk een verdrag wensche- lijk moet worden geacht en met name de vraag of Nederland goed zou doen zich daarbij aan te sluiten, kan vooralsnog buiten beschouwing blijven. Naar is medegedeeld zal de Nederlandsche re geering, alvorens haar houding te bepa len, deze aangelegenheid in al haar draagwijdte nauwkeurig overwegen en bestudeeren. Hetzelfde zal uit den aard der zaak ook door andere regeeringen worden ge daan en bet zou voorbarig zijn op die overwegingen vooruit te loopen. Trouwens, de al of niet wenscbelijk- heid van een dergelijk pact is, als wij juist zien, bij deze zaak niet het voor naamste. Van veel meer belang is, dat Duitsch land nog altijd op het standpunt blijkt te staan, dat plechtig aangegane ver dragen als vodjes papier kunnen worden beschouwd. De opmerking, dat het verdrag van Locarno op den duur voor een land als Duitschland niet te handhaven was, d.oet hierbij1 niets ter zake. Wanneer de Duitsche regeering op re gelmatige wijze de opheffing van het ver drag aan de orde had gesteld, zou zij daarbij op vrijwel algemeene instemming hebben kunnen rekenen. Maar dat deed Hitier niet. Hij gaf de voorkeur aan het plegen van een volgens het verdrag vijandelijke daad, een daad, die er, alweer volgens het verdrag, op berekend is, den wereld vrede te verstoren. Bedoeld verdrag kan niet met de be palingen van Versailles op een lijn wor den gesteld. Het is in 1925 tot stand gekomen, mede op initiatief van Duitschland en het be paalde o.m.: „Het is aan Duitschland verboden eenigerlei versterking te handhaven of te bouwen noch op den linkeroever van den Rijn noch op den rechteroever, ten westen van een linie, welke 50 km. oos telijk van den Rijn is getrokken." In een volgend artikel staat „In het bovengenoemde gebied zijn de handhaving en de concentratie van ge wapende krachten, hetzij permanent of tijdelijk, en militaire manoeuvres van el- ken aard, evenals het houden van welke permanente constructies ten behoeve der mobilisatie ook, eveneens verboden." Een derde artikel zegt ten slotte „In geval Duitschland op eenigerlei wijze de bepalingen van art. 42 en 43 schendt, zal het worden beschouwd als een vijandige daad te verrichten tegen de mogendheden, welke dit verdrag heb ben onderteekend; een daad, die er op is berekend den wereldvrede te ver storen." En deze overeenkomst is feitelijk door Hitier officieel bevestigd, toen bij enkele jaren geleden verklaarde, als de kwestie van het Saargebied uit de wereld zou zijn, geen eiscben meer op Frankrijk te hebben, en dan, niet gedwongen, maar van g a n- scber harte, het verdrag van Locarno te aanvaarden. Meer dan eens, en met allen nadruk, heeft hij er op gewezen, dat het odium, dat op het verdrag van Versailles rustte, niet voor hem bestond ten opzichte van het verdrag van Locarno. Maar toch, toen het er op aankwam, werd het verdrag als een vodje papier beschouwd en verscheurd. Terecht o.i. merkt de N. R. Crt. in verband hiermede op „Wat nu gebeurt, overtreft echter al het andere in afschrikwekkende beteeke- nis. Want hier ontbreekt, tegenover de verloochening van eigen woord, iedere „moreele" rechtvaardiging." En „Dit is de groote les, die Europa uit het nu weer gebeurde moet trekken Duitschland geeft verzekeringen en ver breekt ze, naar de eischen der opportuni teit. Deze ervaring is oneindig veel be langrijker, dan de, op zich zelf niet meer zoo belangrijke militaire bezetting van het Rijnland." Het was te begrijpen, dat er voor de Rijksdagzitting van Zaterdag groote be langstelling bestond. Naar de geruchten, luiden, waren tot het laatste oogenblik toe slechts cier personen omtrent Hitiers rede ingewijd, waaraan stellig te danken is, dat inderdaad zelfs niet de kleinste bijzonderheid vooraf is uitgelekt. Het was een zeer lange rede. Al spoe dig bleek tijdens het uitspreken daar van, dat de groote beslissing, waarvoor reeds lang werd gevreesd, gevallen was en dat de Rijksdag alleen zooals nu eenmaal in een nationaal-socialistischen Staat gebruikelijk is bijeengeroepen was, om van die beslissing kennis te ne men. Hij mocht alleen ja knikken en den Führer toejuichen. Het verdrag van Locarno is dan op gezegd, de herbewapening van de Rijn- landzóne heeft een aanvang genomen. Uit de vele woorden, welke Hitier noo- dig had, blijkt overduidelijk, hoe moei- h)k het hem viel deze daad te rechtvaar digen. Dat ze juridisch niet te verdedi gen was, hadden zijn raadgevers hem reeds gezegd; daarom heeft hij zich ge heel op de politieke zijde van het vraag stuk geworpen, waar hij de snaren van et Duitsche gemoed kon laten trillen. En zoo kon de groote toespraak tot het Duitsche volk daverende toejuichingen ontketenen. Het is reeds vaak voorspeld, dat, zoo dra de overwonnene machtig genoeg zou zijn zijn vernedering te verbreken, hij daartoe over zou gaan. Maar het Rijn land is ook gedemilitariseerd gebleven door den eigen wil van Duitschland. Den lsten December 1925 is een pact getee- kend, waarbij Duitschland volkomen vrij willig plechtig beloofde de art. 42 en 43 van bet vredesverdrag (waarin genoemde zone werd vastgesteld) na te leven. Terwijl het vredesverdrag bepaalde, dat als Duitschland de art. 42 en 43 schond, het geacht zou worden een vij andelijke daad tegen de onderteekenaars van het vredesverdrag te hebben gesteld en den wereldvrede te verstoren, stelde het Locarno-pact vast, dat in geval van een flagrante schending van de bepalin gen betreffende de gedemilitariseerde Rijnlandzóne dezelfde bepalingen zouden gelden, welke voor het onmiddellijk ver zet tegen een niet uitgelokten aanval van kracht zijn. Nu is dit verdrag ongetwijfeld geslo ten in een tijd, dat Duitschland nog niet het Derde Rijk was. Daarmee maakt Hitier zich gemakkelijk van alle ver plichtingen af, maar hij heeft ook per soonlijk herhaalde malen duidelijk uit gesproken, dat hij het Locarno-pact als een verdrag ook van het nationaal-aocia- listische bewind aanvaardde. Daarop was de vrede in West-Europa gebouwd. Deze pijler van den vrede is dan nu weggevallen, zoodat de toestand voor ons werelddeel wel zeer critiek is geworden. Hitiers zevert punten. De rijksdagrede van Hitler had als voornaamsten inhoud de volgende zeven punten 1. De Duitsche regeering verklaart zich bereid, onmiddellijk met Frankrijk en België in onderhandeling te treden over de vorming van een wederzijdsche gedemilitariseerde zóne, en aan een der gelijk besluit in zijn heelen omvang bij voorbaat haar goedkeuring te hechten onder voorwaarde van vol komen gelijkheid. 2. De Duitsche regeering stelt voor, ter verzekering van de onschendbaar heid en onaantastbaarheid der grenzen in het Westen, een non-agressie-pact tus schen Duitschland, Frankrijk en België te sluiten, waarvan zij bereid is den duur op 25 jaar te stellen. 3. De Duitsche regeering wenscht En geland en Italië uit te noodigen als ga ranten dit verdrag te onderteekenen. 4. De Duitsche regeering is bereid, indien de Koninklijke Nederlandsche regeering dat wenscht en de andere ver dragspart ij en het geschikt achten, Nederland in dit ver- drags systeem te betrekken. (Reeds eerder heeft Hitier getracht Nederland in politieken zin bij Duitsch land te trekken. Wij hopen van ganscher harte, dat onze regeering zal volharden bij onze oude, beproefde neutraliteitspoli tiek.) 5e. Het sluiten van een luchtpact wordt dringend aanbevolen. 6e. Duitschland is bereid een niet-aan- valsverdrag met al zijn nabuurstaten in het Oosten af te sluiten met inbegrip van Litauen, daar deze regeering haar hou ding in de laatste maanden inzake Memeiland gecorrigeeerd heeft. 7e. Na de thans eindelijk bereikte rechtsgelijkheid en het herstel der volle souvereiniteit over het geheele Duitsche rijksgebied beschouwt de Duit sche regeering het voornaam ste motief voor haar uittre den uit den Volkenbond als v e r v a 11 en. Zij is derhalve bereid, weder tot den Volkenbond toe te treden. Zij spreekt daarbij de verwachting uit, dat binnen afzienbaren tijd langs den weg van vriendschappelijke onderhandelingen het probleem van de koloniale rechtsgelijk heid en het probleem van het losmaken van het Volkenbondsstatuut van zijn in het verdrag van Versailles gewortelden grondslag worden opgelost. Als dus de eerste storm van veront waardiging geluwd zal zijn, kan men gaan onderhandelen. Dat neemt echter niet weg, dat Hitier een groote onrust in Europa geschapen heeft en de andere landen voor een vol dongen feit heeft gesteld. Wij hopen vóór alles, dat alle Europeesche staatslieden zelfbeheersching aan den dag zullen leg gen en dat God ons genadig voor een oorlog zal bewaren. De bezetting van het Rijnland. Duitsche troependetachementen hebben Zaterdagmorgen te Koblenz, Keulen en Frankfort garnizoenen betrokken. De bevolking heeft deze detachementen met enthousiasme verwelkomd. Te Keu len vond een défilé van tanks plaats, terwijl over Frankfort vliegtuigen vlogen. Toen de soldaten te Keulen aankwa men bevond zich een aanzienlijke men- schenmenigte op het plein. Het enthousiasme was zóó groot, dat de politie-afzetting werd verbroken; de bewoners wierpen bloemen naar de sol daten. Het meerendeel der troepen zal aan den Rijn en in het Rijndal tusschen het Schwarzwald en den Rijn zijn intrek nemen. Aken, Trier en Saarbruecken zul len een zwakke bezetting krijgen. Twee groepen jachtvliegers zijn in hun nieuwe vredesgarnizoensplaatsen Keulen, Dusseldorp, Frankfort a/Main en Mann heim aangekomen. Fransche en Duitsche soldaten staan dus weer op korten afstand tegenover elkaar. Het Rijngebied zal in den loop van 7 en 8 Maart door 19 bataljons en 13 de tachementen artillerie uit het binnen land bezet worden. Het totaal wordt ge schat op 30.000 man. De stemming In Frankrijk. Zondagavond heeft de Fransche minis ter-president Sarraut voor de Fransche radio een verklaring afgelegd, die in het Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch en Spaansch in den loop van den avond door de Fransche zenders is herhaald. Hij deelde mede dat een vastberaden hou- ding thans noodig was en dat de Fran sche regeering een beroep zal doen cp den Volkenbond. Het Fransche volk wenscht niet, dat Straatsburg zal komen onder het bereik van d\e Duitsche kanonnen. Om haar houding te verklaren, doet de Duitsche regeering een beroep op de sluiting van het Fransch-Sovjet Rus sisch Verdrag, waarvan zij een geheel onjuisten uitleg geeft. Dit bewijst, dat men slechts te doen heeft met een valsch voorwendsel van de Rijksregeering. De Duitsche regeering had hiervoor een beroep kunnen doen op het Perma nente Hof van Int. Justitie in Den Haag. Zij had zich tot een Verzoeningscommissie kunnen wenden. Zij deed dat niet. Niemand zal er van overtuigd zijn, dat de omstandigheden een buitengewonen haast noodzakelijk hebben gemaakt. Nie mand, zelfs Duitschland niet Ik zal, aldus Sarraut, haar nieuwe voorstellen niet be studeeren, en wel om twee redenen: le. omdat het tweeledig voorbeeld van de éénzijdige opzegging van plechtig aan gegane verplichtingen ons geen vertrou wen zou kunnen geven in haar nieuwe voorstel en 2e. in weerwil van een zeer stellig recht heeft de Rijksregeering belangrijke strijd krachten de gedemilitariseerde zone laten binnentrekken en dit alles zonder te voren haar bedoelingen te hebben ken baar gemaakt zich los te maken van haar plechtige verbintenissen. Wij zijn voor een voldongen feit ge plaatst en zulks op de meest plompe wijze. Er zou in Europa geen vrede meer zijn, indien deze methode algemeen zou wor den toegepast; en er zouden geen interna- tiomle betrekkingen meer kunnen be staan. De Fransche regeering is vast besloten niet voor bedreiging te wijken. Zondagmiddag kwam de Fransche mi nisterraad onder voorzitterschap van pre sident Lebrun bijeen. Besloten werd de voorstellen van Hitier on aanvaardbaar te verklaren. Goedkeuring werd gehecht aan het be sluit, een beroep te doen op den Vol kenbond. Dinsdag zal te Parijs een bij eenkomst worden gehouden van de on derteekenaars van het Locarno-verdrag. De minister van Oorlog bracht verslag uit van de troepenverplaatsingen, waar toe terwille der veiligheid bevel was ge geven. Fransche troepenverplaatsingen. In strijd met de verklaringen, welke de Duitsche minister van Buitenland- sche Zaken von Neurath heeft afgelegd aan den Franschen ambassadeur te Ber lijn, is de bezetting van het Rijnland niet enkel symbolisch van aard en uit gevoerd door beperkte detachementen, doch door belangrijke effectieven, die samen met de groene politie, welke in den Rijksweer is opgenomen, even groot zijn als de Fransche effectieven aan den linkeroever van den Rijn. Van heden af zullen daarom de Fran sche veiligheidsmaatregelen in werking treden. Met name zal de bezet ting der vestingwerken op vol le sterkte worden gebracht, evenals die der tusschenge- legen sectoren. In het Fransche leger zul len geen verloven meer wor den verleend. De met verlof zijnde leden der luchtmacht zullen naar hun troependeelen worden teruggeroepen. De Volkenbondsraad komt Vrijdag bijeen. Op het secretariaat van den Volkenbond is Zondagavond bet telegram ontvangen van de Fransche regeering, waarin met het oog op de Duitsche maatregelen in het gedemilitariseerde gebied de directe bijeenroeping wordt voorgesteld van den Volkenbondsraad. Ook België heeft op gelijke gronden, n.l. krachtens art. 42 en 43 van bet verdrag van Versailles en art. 1 van bet pact van Locarno bijeenroeping verzocht. De president van den raad, Bruce (Australië) beeft den Raad bijeengeroe pen tegen Viijdag 13 Maart des ochtends om 11 uur De meeningen in de andere landen. Vandaag vergaderde bet Engelsche en het Belgische Kabinet om de situatie te bespreken. De Belgische minister-presi dent Van Zeeland heeft besprekingen ge voerd met den Nederlandschen gezant en met de ambassadeurs van Frankrijk, En geland en Italië. De bladen melden, dat de verloven van Binnenland. De regeering en bet vaste-lasten-ontwerp. De Memorie van Antwoord. Memorie van Antwoord over de crisia- landbouw-hypotheekwet. Export van eieren naar Engeland. De opheffing van bet crisis-comité. Buitenland. Rede van Hitier. Duitschland breekt met het verdrag van Versailles en bet Lo carnopact. Het Duitsche Rijlnland kreeg een mili taire bezetting. Frankrijk en België doen een beroep op den Volkenbond. Staakt Italië de aanvallen in Abessynië? de in bet Oosten in garnizoen liggende Belgische troepen zijn ingetrokken. De meeningen over de gevolgen der Duitsche beslissing te Rome zijh zeer ver deeld. Men wil echter gereed zijn voor alle mogelijke gebeurtenissen. Nog kort geleden kon men te Rome een toenadering vreezen tusschen Frankrijk, Engeland en Duitschland, waar Italië bulten gelaten werd. De suggesties van Hitier maken een einde aan deze veron derstelling Het agentschap Stefani publiceert een bericht uit, Londen, volgens hetwelk al daar in politieke kringen verzekerd wordt, dat, tengevolge van het besluit van Duitschland en de reactie daarop in Frankrijk, de Engelsche admiraliteit er op zou staan, de vloot onmiddellijk uit de Middellandsche Zee terug te roepen. In Duitschland. Gisteren is in de Kroll-opera te Ber- lijn de Heldengedenkdag gehouden, waar bij de minister van oorlog in tegenwoor digheid van Hitier een rede heeft gehou den. Von Blomberg herdacht behalve de gesneuvelde Duilschers ook Koning George van Engeland en maarschalk Pil- sudski. De wereld aldus zeide bij! moet de offers van den wereldoorrlog niet verge ten. Vooral de jeugd moet zich niet laten meesleepen door de valsche romantiek van een „frisschen, vroolij'ken krijg". Wij beschouwen een sterk Duitschland als een der beste waarborgen voor den vrede. De schuld aan den bewapenings wedloop zoo besloot de minister ligt zeker niet bij ons. De dag van gisteren was eigenlijk be stemd om een dag te zijn van stille her denking, maar in plaats daarvan laaide de feestvreugde op over de besluiten van Zaterdag. Dat er ook wel aanleiding tot zorg, althans tot afwachten, bestaat, van wege de reactie, welke de Duitsche beslui ten bij! de overige deelnemers aan het Lo carnopact kunnen uitlokken, komt voor- loopig bijl de Duitschers niet op. De Duitsche Rijksdag is ontbonden. De Duitsche regeering heeft besloten een volksstemming te Organiseeren op 29 Maart over de politiek van de regee ring. Hitler is wel bijzonder handig, dat hij daarvoor als inzet neemt de besluiten van Zaterdag. Als er over de economische of binnenlandscbe politiek in volle vrijL heid kon Worden gestemd, zou de uitslag allicht niet zoo overweldigend zijn! Italië wil onderhandelen. De Itahaansche ministerraad heeft de voorstellen van de commissie van dertien aangenomen. Dit bericht heeft te Genève een goeden indruk gemaakt. Men weet, dat er nog zeer vele moeilijkheden le overwinnen zijn, alvorens bet Italiaansch-Abessyn- scbe conflict op vredelievende wijze zal zijn bijgelegd, doch de antwoorden van de Italiaansche en de Abessynische regee ringen geven thans bet woord aan de di plomaten. Men heeft den indruk, dat de Volkensbondsraad op korten termijn bij eengeroepen zal worden. Geen luchtbombardementen meer. Uit Asmara wordt gemeld: De bombardementsvliegtuigen zijn ten gevolge van het aannemen van de voor stellen van de commissie van 13 door Italië, naar hun bases teruggeroepen. Op dracht werd gegeven de bombardementen te staken, zoolang de onderhandelingen dieren. Verder werd opdracht gegeven alle ope raties welke op het oogenblik aan den gang zijn, te staken Het bericht, dat Maarschalk Badoglio heeft besloten voorloopig de -vijandelijkhe den aan het Noordelijk front te staken, heeft te Londen een levendige verrassing gewekt. Men is algemeen van oordeel, dat de Italiaansche regeering de toestand in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1