Wat wil de R. K. Staatspartij eerste blad DONDERDAG 5 MAART 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 132 Buitenland. De oorlog in Abessynië. De Britsche ambulance gebombardeerd. Rijks-automobielcentrale 'ingesteld. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j, J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goer en Vlissingen *0.20. Losse nummer* 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dat de politieke toestand uiterst ver ward is, blijkt wel zeer duidelijk wanneer men kennis neemt van wat er in het R. K. kamp gebeurt. Er is daar een scherpe oppositie tegen de door het Kabinet Golijn gevoerde po litiek. Velen zouden niets liever zien dan dat de R. K. Kamerfractie aan het Kabi net allen steun ging weigeren. De zakelij ke opmerking van Prof. Aalberse, dat men toch geen Kabinet kan ten val bren gen als men geen beter ministerie in de plaats kan stellen, maakt op deze oppo nenten weinig indruk. „Beter Kamerontbinding zoo rede neeren zij op grond van ons econo misch program n u, dan het volgend jaar nieuwe verkiezingen wanneer het land nog meer uitgeput zal zijn en de R. K. Staatspartij feitelijk verzaakt zal hebben wat zij tevoren in haar vaandel geschre ven had". Maar voor een Kabinetscrisis gefor ceerd wordt, zal men het toch zeker eerst in eigen kring eens moeten zijn. Van groot belang is daarom de vraag: Wat wil de R. K. Staatspartij? Op den onlangs gehouden landdag kwa men de innerlijke tegenstellingen duidelijk aan het licht. Meerdere R. K. bladen b.v. achtten het noodig er de aandacht op te vestigen, dat het applaus bij de intrede van verschillende autoriteiten, niet de ministers gold. Verder trok het de aandacht, dat oud- Minister Steenberghe gelegenheid kreeg een pleidooi te houden vóór devaluatie en dat de voorzitter Mr Geseling, niet ondui delijk liet uitkomen, dat hij het met het gehouden betoog geheel eens was. Uit het optreden van Prof. Aalberse bleek ech ter, dat daarmee toch volstrekt nog niet het standpunt van de partij en van de Kamerfractie was weergegeven. Vandaar, dat er op een daarna te Den Bosch gehouden partijvergadering veel belangstelling was voor de door een der Haagsche afgevaardigden gestelde vraag, of de R. K. Kamerfractie eenzelfde mee ning is toegedaan als het partijbestuur, dat Mr Steenberghe op den landdag toe stond te spreken over devaluatie. Op deze concrete vraag werd echter geen antwoord gegeven. Toch zou, voor de toekomst van het po litieke leven, een ondubbelzinnige uit spraak zeer gewenscht zijn. Vooral in critieke dagen als wij nu be leven, is het van belang, dat men weet wat men aan elkaar heeft. Badoglio's overwinning. Maarschalk Badoglio telegrafeerde gis teren „De veldslag in Tembien was in volle ontwikkeling, toen bij het aanbreken van den dag op 29 Februari het tweede en vierde legercorps in het Sjiregebied de troepen aanvielen van Ras Imroe, het eenige vijandelijke legercorps, dat aan het Erythreesche front nog intact was gebleven. Zeer levendige gevechten had den plaats vanaf 29 Febr. tot 2 Maart. De vijand, die in het Noorden werd in gesloten door het vierde legercorps en in het Oosten door het tweede, week na een verbitterden tegenstand, tijdens welken hij waarlijk uizonderlijke verliezen leed, gisteren voor een alles omverwerpende bestorming van het tweede legercorps. Groepen vluchtelingen begeven zich naar de doorwaadbare plaatsen van de Takazze en worden onder machinegeweer- vuur genomen door de luchtstrijdkrach ten. Met de overwinning in Sjire is de ineenstorting van het geheele Abessijn sche Noordelijk front volkomen. Van de vier legercorpsen der Abessijnen, die de JYegus gemobiliseerd had resten nog slechts armelijke overblijfselen, die op de vlucht zijn naar het Zuiden." „Ik wacht tot de vijand komt opdagen", antwoordde Badoglio aan de journalisten, die nem vroegen, welke thans zijn voor nemens waren. Wat Ras Kassa aangaat, zeide de maarschalk, hij werd niet verslagen, maar in de pan gehakt. Over het alge meen trachten de Abessijnen te ontkomen, maar zij worden overal verslagen. Het is niet langer een oorlog, het is een jacht. Het gerucht wil, dat Ras Seyoem, die gezworen heeft te sterven, liever dan te rug te trekken, zich in de grotten van Tembien zou bevinden. De bevolking van Tembien heeft zich onderworpen. Men ziet de overwinningsroes is er wel bij de Italianen, die zich wanen op deze wijze de beschaving aan het Abessijnsche volk te brengen. De verliezen. In toonaangevende kringen van het Italiaansche oppercommando worden thans de verliezen bekend gemaakt, wel ke de troepen gedurende de periode van 10 Febr. tot 3 Maart in èe drie gToote veldslagen van Amba Aradam, Amba Aladsji en, in den Tembien-sectcr hebben geleden. Volgens de cijfers bedraagt het aantal dooden en gewonden aan Abessynische zijde niet minder dan 30.000, terwijl de Italiaansche verliezen daarentegen op 2000 dooden en gewonden worden vast gesteld. Bij de vervolging van de uit elkander geslagen legers van ras Kassa en ras Seyoem zouden nog 500 Abessyniërs zijn gedood, terwijl de Italianen er bovendien in zouden zijn geslaagd 300 Abessyniërs gevangen te nemen. De Abessijnen hebben gestreden met buitengewoon grooten moed en volgens Europeesche tactiek; zij vielen in tirail- leurslinie aan en bewogen zich met zeer vlugge sprongen voorwaarts. Men schat het aantal soldaten der ge regelde Abessijnsche troepen die in drie legercorpsen aan het Noordelijk front stonden, toen de Italianen hun laatste aanvallen deden, op 120.000. Wat de Abessijnen zeggen. De negus heeft tot een reusachtige bij eenkomst van Muzelmannen een bood schap gericht, waarin hij zijn standpunt uiteenzet ten opzichte van de jongste, in de Italiaansche oommüniqué's gemelde overwinningen. In deze boodschap zegt de keizer o.a.: „De oorlog is nog pas begonnen. Alle krachtige mannen moeten naar het front vertrekken." „De Ethiopiërs", aldus de negus, „moeten nooit gelooven, wat de Italianen ten aanzien van overwinningen, dooden en gewonden melden. Wanneer de Itali anen twee Ethiopiërs dooden, zeggen zij, dat ze een heele divisie vernietigd heb ben." De Abessijnsche regeering publiceert een mededeeling, waarin wordt verklaard dat het leger van Ras Kassa niet is ver nietigd. De verliezen, welke dit leger heeft geleden, zijn slechts gering. Volgens dit bericht verloren de Abes sijnen bij de gevechten in Tembien niet meer dan 3000 man. „De Italiaansche berichten zijn uit po litieke overwegingen overdreven, vermoe delijk met het oog op de komende be sprekingen van den volkenbond. De ver liezen van de Italiaansche Inlandsche troepen bedroegen meer dan 1000 man. Bovendien zijn twee Italiaansche vlieg tuigen neergeschoten, de toestellen zijn geheel vernield en de 14 inzittenden zijn allen omgekomen." Waar is de Negus? Naar te Addis Abeba eerst thans ver- 1 nomen wordt, is de negus op 21 Febr. van Dessie „naar het Noorden" vertrok ken. Na verscheidene dagen niets van het hoofdkwartier van den keizer te hebben vernomen, heeft de regeering thans eenige telegrammen ontvangen, die Vrijdag j.l. door den negus waren verzonden. Men maakt hieruit op, dat de keizer er om technische redenen de voorkeur aan heeft gegeven zich van correspondentie met de hoofdstad te onthouden. Uit de bewuste telegrammen blijkt niet, waar de keizer thans zijn hoofd kwartier heeft opgeslagen. „Ergens in het Noorden van Abessynië" vertoeft hij. Een Reuter-correspondent verklaart, dat hij in verband met de strenge censuur niet de plaats kan noemen, waar het hoofdkwartier van het leger is geves tigd. Uit Dessie wordt gemeld Een Italiaansch vliegtuig heeft hedenochtend de Brit sche ambulance bij Quoram ge bombardeerd. Een 40- tal bom men werden afgeworpen. Drie gewonden, welke in de ambu lance werden verpleegd zijn gedood, 4 anderen zijn later overleden. Het Italiaansche vliegtuig vloog 10 keer op geringe hoogte boven de ambu lance. Het kamp was duidelijk aangege ven met een Roode Kruis-vlag, 40 voet hoog. Van het personeel werd niemand ge wond. Het schijnt dat 3 tenten, waaronder de operatietent, geheel of gedeeltelijk werden verwoest, alsmede verscheidene auto's en instrumenten. GENEVE WACHT OP ANTWOORD. Geen gunstige verwachtingen. Eden, Flandin en Paul Boncour hebben Genève weder verlaten. Genève wacht nu op antwoord uit Rome en Addis Abeba. De commissie van achttien heeft haar taak toevertrouwd eenerzijds aan de com missie van petroleum-deskundigen en an derzijds aan de commissie-Westman voor de naleving der reeds overeengekomen sanctiebepalingen. Dteze twee commissies zullen echter eerst respectievelijk Zaterdag en Vrijdag haar taak beginnen. Men had vrij algemeen den indruk, dat de spoedige inwerkingtreding der petro- leum-sanctie een in werkelijkheid reeds besloten zaak is, waarvan alleen nog zal worden afgezien, indien Mussolini een be vredigend antwoord op het beroep van de raadscommissie van dertien aan de oor log voerende partijen zal geven. Over de kansen op zulk een bevredi gend antwoord liepen de meeningen nog zeer uiteen, doch men scheen tegenover, de kansen op succes van de vredespoging van de raadscommissie van dertien gisteren over het algemeen sceptischer te staan dan eergisteren. Italiaansche journalisten meenen, dat Mussolini bezwaarlijk ervoor te vinden zal zijn, onder den druk van de bedrei ging met de petroleum-sanctie onder handelingen binnen bet kader van den volkenbond te beginnen. De Eingelschen hebben nimmer hun scepticisme in dezen verheeld en gelooven nog altijd, dat de petroleum-sanctie on vermijdelijk zal worden. De volgende week zullen dus moeilijke dagen voor de leden van de raadscommis sie van dertien aanbreken. Plannen van Flandin. Uit Genève wordt gemeld dat Flandin heeft getracht een ruilhandel met Enge land tot stand te brengen. Flandin zou zich bereid hebben ver klaard Engeland in de embargo-kwestie te steunen, indien Engeland toezeggingen zou willen doen ten aanzien van de Rijn land-kwestie. Eden is naar Londen teruggekeerd met een document waarin de Franscbe ver langens worden uiteen gezet. Het Britsche kabinet zou voor Dinsdag van die verlangens kennis nemen. Verder wordt gemeld, dat Flandin al- voren hij! naar Genève vertrok bij den Duce beeft geïnformeerd hoe vredesvoor stellen zouden worden opgenomen. Het antwoord kan men als volgt samenvat ten: Mmsolini zou bereid zijn in onderhan delingen te treden en de vredesvoorwaar den te bespreken met de Abessynsche ver tegenwoordigers te Genève. Hij zou. dergelijke besprekingen echter alleen overwegen indien te veren zou vast staan, dat Italië de heerschappij over be paalde Abessynsche gebieden behoudt. Te Genève twijifelt men er niet aan, dat de Duce bij! een wapenstilstand denkt aan annexatie van de thans door de Italiaan sche troepen bezette gebieden. De commissie van 13 zou dan voor een moeilijke beslissing staan. Zij' zou dan hebben te kiezen tusschen twee din gen. Ten eerste het opgeven der sanctie- politiek en het tot stand trachten te bren gen van een regeling die den Volkenbond als ongewenscht zou moeten voorkomen. Ten tweede het voortzetten der sanc- tiepolitiek, speciaal door het afkondigen van een embargo op petroleum; daarbij zou men het gevaar loopen dat Italië uit den Volkenbond treedt. Waarschuwing van Motta. Le Journal publiceert een bericht van den correspondent van het blad te Ge nève, Nichel Pobers, waarin deze ver klaart: Van absoluut betrouwbare zijde vernemen wij, dat de Zwitsersche Minis ter van Buitenlandsche Zaken Motta gis teren een zeer dringende demarche heeft gedaan bij' een aantal leden van de com missie van 18, om hun aandacht te vesti gen op de ernstige gevolgen welke de toepassing van petroleumsancties en het verlaten van den Volkenbond door Italië voor de Helvetische republiek kan heb ben. Motta wijst op de positie van Zwit serland, indien twee nabuurstaten den bond zouden hebben verlaten. Deze positie zou zeer delicaat zdj!n. Hij uitte de vrees dat zonder Italië en Duitschland de Volkenbond zou ontaar den in een coalitie. Als gevolg daarvan zou het deelnemen van Zwitserland aan In beheer bij het staatsbedrijf der P.T.T. Biji K. B. van 2 Maart is ingesteld een Rijks-Automobieicentrale gevestigd te 's Gravenhage. Zijl is in beheer bij het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. De taak van de centrale bestaat in: het aanschaffen van automobielen en motorrij'wielen ten behoeve van Rijksin stellingen; het verleenen van bemiddeling bij het aanschaffen van de voor de Rijksautomo- bielen en -motorrijwielen benoodigde on- derdeelen, uitrustingstukken en ver- bruiksstoffen; de zorg voor, het onderhoud en de her stellingen van deze vervoermiddelen; het houden van toezicht op de uitvoe ring van de door haar gesloten overeen komsten en, voor zooveel dit niet door haar zelf plaats vindt, op het onderhoud en de herstellingen, waartoe haar o.a. wor den toegezonden de rekeningen, welke 't gevolg zijn van het gebruiken van de ver voermiddelen; het geven van adviezen, automobielen, motorrijwielen en hun gebruik betref fende. Voor zoover betreft het Staatstoezicht der P.T.T. strekken de vorengenoemde bemoeiingen zich tevens uit tot rijwielen en aanverwante transportmiddelen. den bond, ais neutraal land, groote moei lijkheden ondervinden en zou de volks beweging in Zwitserland tegen den Vol kenbond een werkelijk gevaar kunnen worden. Melk voor de militairen. Het aantal Franscbe militairen, dat de zen winter naar een hospitaal moest wor den overgebracht met mazelen en influen za, heeft ongerustheid veroorzaakt. Naar aanleiding hiervan is er een ern stig onderzoek ingesteld naar de medi sche diensten. Eenige Kamerleden wen- sohen echter nog een anderen maatregel. Zij willen den soldaat bij zijn rantsoen een voldoende hoeveelheid melk geven. „Zijn gezondheid, zoo zeggen zij, kunnen wij bevorderen door het drinken van melk en wij helpen tegelijkertijd de boeren, die getroffen worden door het geringe ver bruik van melk. De graan- en wijnmark ten zijn reeds geholpen doordat het leger groote hoeveelheden dezer producten be trekt; waarom zouden wij niet hetzelfde doen met de melk?" Van der Lubbe en de brand in den Rijksdag. Het Volk ontleent aan Die deutsche Re volution, het blad van de oppositioneele nationaal socialistische groep van Otto Strasser een relaas van zekeren Heinz Jürges, die beweert een van de mannen te zijn die aan de voorbereiding van de brandstichting in den Rijksdag hebben deelgenomen. Jürges, die zich verborgen houdt in Zuid-Amerika vertelt in zijn „onthullin gen" hoe hij in opdracht van Göbbels als tolk fungeerde (Jürges verstaat Neder- landsoh) bij een bespreking tusschen Hei nes, Ernst en Van der Lubbe, welke geleid zou hebben tot de brandstichting door den laatste. De staking der liftbedienden. Bamhrick, de leider van de staking, heeft op een groote vergadering o.m. uit geroepen: „Indien er morgen nog geen vergelijk is getroffen, dan zullen we het bevel geven de heele stad omver te halen. De stakers dringen aan op een algemeene staking, geldig voor de heele stad. In verband met de moeilijkheden, ver oorzaakt door de staking onder de lift bedienden te New-York kan nog worden meegedeeld, dat de politie niet minder dan 600 gevallen van geweldpleging heeft geconstateerd. Bij vechtpartijen zijn heel wat menschen gewond. Pogingen tot be middeling zijn niet geslaagd. Volgens de politie ondervindt men in 1472 torenhui zen of andere groote gebouwen zwaar de gevolgen van de staking. De kabinetsvorming in Japan. De Keizer heeft den Minister van Bui tenlandsche Zaken Herota opdracht gege ven tot de vorming van een nieuwe regee ring. Deze opdracht heeft reeds de goedkeu ring der militairen verworven. Debetrek kingen tusschen Herota en 'het leger zijn tot dusver uitstekend geweest. Men ge looft dat Herota zich met succes van zijn taak zal kwijten. Weer sabotage op Britsche oorlogs schepen. Bij de Britsche Marine hebben zich twee nieuwe gevallen van sabotage voor gedaan en wel op den slagkruiser Re pulse, die binnenkort de Middellandsohe Zeevloot zal versterken, en aan boord van de duikboot H XXV lil. Binnenland. De Tweede Kamer over de onderwijlzei s- kloosterlingen en de steunuitkeeringen aan de werkloozen. Rijiks-automobielcentrale ingesteld. Protest tegen bet anti-semitisme van de N.S.B. Buitenland. De Italiaansche overwinning in Abessy nië. Italiaansche bomaanval op de Engelsche ambulance. Genève in afwachting. De mogelijkheid van een petroleum-embargo. De staking van liftjongens te New-York. De admiraliteit beoordeelt deze aange legenheid zeer ernstig. Korte Berichten. De nieuwe Zeppelin L. Z. 129 welke Hindenburg is gedoopt, heeft gisteren de eerste proefvlucht gemaakt. 1 Tengevolge van een dichten mist wa ren gisteren de luchtdiensten tusschen Groyden en het vasteland van Europa geheel gedesorganiseerd. i Een cycloon die het eiland Sicilië heeft geteisterd, heeft waarschijnlijk aan zienlijke schade en groote verliezen aan menschenlevens veroorzaakt. Vijf vis- scherssohepen zijn vergaan, terwijl men aangaande het lot der twintig opvarenden in het onzekere verkeert. Dertien andere visschersschepen worden nog vermist. Te Palermo werden twintig personen in het ziekenhuis opgenomen die tijdens' den storm ernstige verwondingen hadden op- geloopen. President Roosevelt heeft aangekon digd, dat hij in het congres binnenkort nieuwe maatregelen zal voorstellen tot hulp aan de werkloozen. De totale kosten hiervan zullen 1 a 2 milliard bedragen. i D'e Oostenrijksche Prins Starhem berg is te Rome aangekomen. Hij zal van avond door Mussolini worden ontvangen. Dte Oostenrijksche bondskanselier Schusohnigg zal 12 of 13 dezer een be zoek brengen aan Boedapest. Minister Beek zal vanmorgen de Bel gische hoofdstad weer verlaten. In zijn onderhoud met de journalisten zeide de Poolsehe minister nog, dat minister-pre sident van Zeeland, vergezeld van zijn echtgenoote, 14 of 15 Maart a.s. een be zoek zal brengen aan Warschau. Te Tavanto (Italië) zijn tijdens een ontzettenden storm, welke nog niet te schatten schade aanrichtte, driehonderd personen gewond. Tal van rivieren zijn buiten 'haar oevers getreden, tengevolge waarvan vele huizen instortten. HUURVERLAGING VAN DE WONINGWETWONINGEN. Vragen van den heer Kampschöer beantwoord. 'Op vragen van 'het Tweede Kamerlid, den heer Kampschöer, betreffende ver vroeging van den datum van 1 Januari 1934, genoemd in de ministerieele cir culaire van 30 Juni 1935, in zake verla ging van de huren der Woningwetwonin gen, heeft de minister van Sociale- Zaken o.a. geantwoord. Ter zake van de aansprakelijkheid der gemeenten voor de kosten van huurver- lagingen dienen twee tijdvakken te wor den onderscheiden, n.l. a. het tijdvak voor 1 Januari 1934, toen overeenkomstig het systeem van de Woningwet de gemeenten, hetzij als risi codragende tusschenpersonen tusschen vereenigingen en Rijk, hetzij als onmid dellijk belanghebbenden bij door haar met Rijkssteun gebouwde woningen, aan sprakelijk waren voor de minimum huur, en b. het tijdvak na 1 Januari 1934, toen de regeering maatregelen overwoog om te komen tot een algemeene verlaging van de huren van met rijkssteun gebouwde woningwetwoningen, welke aansloot bij het algemeen regeeringsbeleid. Door deze maatregelen werden de gemeenten geheel of ten deele ontheven van de aansprake lijkheid voor de kosten der uit dien hpofde noodig geachte huurverlagingsn De gemeenten die voor 1 Januari 1934 tot huurverlaging overgingen, kenden de gevolgen daarvan. De minister kan geen vrijheid vinden tot vervroeging van den datum van 1 Januari 1934 over te gaan. DE BOEKDRUKKERS EN DE SPELLING. Naar aanleiding van de mededeelin gen van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de Memo rie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Onderwijsbegrooting inzake de spelling, heeft de Federatie der werkge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1