Reeds door Groen weerlegd. KL00STERBALSEH RHEUMATISCHE PUNEN KWELDEN Contingenteering of invoerrechten. WOENSDAG 4 MAART 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 131 Buitenland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws OUDEN HEER VAN 60 JAAR Dank zij den KLOOSTERBALSEM is hij nu weer kras en monter AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw AbonnementSBrilü 2.50 osr kwnrtssL weekabonnementen voor Middelburg- Goes en Vüssingen f920 Losse nummers 5 ccni. Advertentiën -80 cent do» rege1 Ingezonden mededeelingen 60 cent Der regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.7-5, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Een zekere beer Roskam, door Ir. Mussert aangewezen speciaal de Gere formeerden onder den invloed van de Nat.-Socialistische beginselen te brengen, heeft onlangs in een „open brief" o.m. verkondigd, dat in de Nederlandsche Staat de volkssouvereiniteit erkenning vindt, welke erkenning culmineert in bet algemeen kiesrecht. Dit mede om aan te toonen boe ver de A.R. partij van den goeden weg is afgeweken. Het loont zeker wel de moeite bier een nader onderzoek in te stellen. Wanneer toch deze beschuldiging juist is, dan zou er voor ons als Antirevolutio nairen reden zijn - niet om naar de N. S. B., die Gods Woord verwerpt, over te loopen maar wel om onze houding te herzien. Bepaald nieuw is deze beschuldiging niet. Iemand door Groen van Prinsterer aangeduid als „een hoogstaand Christen", schreef in 1864„Indien gij het begin sel der volkssouvereiniteit acht niet uit God maar uit den duivel te zijn, dan mo gen wij als Christenen geen deel daarin nemen, zoolang de stemming facultatief blijft Het antwoord van Groen is van ge noegzaam belang om het hier te laten volgen „Zoo de briefschrijver gelijk heeft, is mijn gedrag onverklaarbaar. Ik ijver te gen de volkssouvereiniteit en ik drijf naar de stembus. Een staatsman niet, een evangeliebelijder wensch ik bo venal te zijn en ik maak van een mid del, volgens den briefschrijver, „uit de hel" waarschijnlijk om der omstandig heden wille, een, uit hooger standpunt onverantwoordelijk gebruik. Dit gemoedelijk woord, deze predikatie tegen het deelnemen aan de verkiezingen, gevaarlijk omdat ze aan veler vadsigheid grond of voorwendsel geeft, steunt op verwarring van volkssouvereiniteit als beginsel, met volkssouvereiniteit als staatsvorm. Niet voor de eerste maal verzet ik mij tegen dit misverstand. Schier in elk mijner politieke geschrif ten. In „De Nederlandsche Gedachten", in de „Nederlander" telkens. De strijd van den antirevolutionair, van den Chris ten, is niet tegen eenigen staatsvorm, ook niet tegen den meest republikeinschen, maar tegen de theoretische verheer lijking, onder eiken staatsvorm, van een louter menschelijk gezag, van de volks souvereiniteit, in tegenstelling en ter uit sluiting van de souvereiniteit Gods. De volkssouvereiniteit als staats vorm, als algemeen stemrecht, kan voor de Vereenigde Staten van Noord-Amerika of voor sommige Zwitsersche kantons zeer goed zijn. De volkssouvereiniteit, als li et radicaal revolutionair beginsel, dat, onder alle republikein- sche of monarchale regeeringsvormen, in den algemeenen wil der vrije en ge lijke deelhebbers aan de samenleving den oorsprong van recht en van gezag stelt, is de godverzaking in het staatsrecht. De stembus alhier is geen orgaan van de volkssouvereiniteit, ook niet als staatsvorm. Het stemrecht ten onzent is een vorm, niet van volksoppermacht, maar van volksinvloed, van volksvrij heid, van gemeen overleg. Het stemrecht is de staatsburgerlijke betrekking waarin de historische samen werking van Natie en Stamhuis, van Nederland en Oranje, ter behartiging der ■vaderlandsche belangen, ter verdediging van de rechten der Kroon en van de vrijheden der Natie, voortleeft." Tot zoover Groen van Prinsterer. Wij komen op het vraagstuk der volks souvereiniteit in zijn verschillende vor men, nader terug. Voor het oogenblik was het ons vol doende, duidelijk te maken, dat de opvat- !m? ^.en Nat.-Soc. propagandist reeds m 1864 door Groen is weerlegd. Ook Ras Imroe verslagen. Havas meldt van het Tigre-front: Het leger van Ras Imroe is nu ook na een strijd van eenige dagen verslagen. Het vluchtte naar de Takazze, onder een voortdurend artillerievuur en achter volgd door vliegtuigen. De Italiaansohe troepen hebben de strijdkrachten van Ras Imroe, rond dertigduizend man, na drie dagen bloe dige gevechten met een overmacht van 60.000 man ten Westen van Aksoem, ver nietigend verslagen. De Abessynen trek ken in wilde vlucht, achtervolgd door vliegtuigen, over de Takazze terug. De Abessynsche verliezen schijnen zeer groot te zijn. De Italiaansohe overwinning is thans absoluut en definitief zoo juicht men in de Italiaansohe berichten. Zelfs de laatste pijlers van de Abes synsche militaire macht aan het Noor delijk front zijn hiermede ingestort. De vier legers van Ras Moeloegeta, Ras Kassa, Ras Seyoem, en Ras Imroe zijn thans herleid tot troepen vluchtelingen, die trachten zich in veiligheid te stellen in de bergen en de dalen en die achtervolgd worden door de Italiaansohe vliegtuigen. Deze nederlaag van Ras Imroe was te verwachten. Gistermiddag heeft men te Addis Abeba eindelijk iets laten weten over de gebeur tenissen in het Noorden. Men zegt daar, dat alles veel minder ernstig is, dan de Italiaansche berichten doen vermoeden en dat o.a. van een vernietiging van de legers van Ras Seyoem, Ras Kassa en Ras Moeloegeta geen sprake is. Dit Abessyn sche bericht spreekt van een tactischen terugtocht. In de Abessynsche bewering, dat de legers niet vernietigd zijn, kan waarheid schuilen. Dat de afzonderlijke afdeelingen wel weer tot de guerilla over zullen gaan, valt niet te betwijfelen. Daar voor kennen ze de streek te goed. Gevangenen beweren, dat Ras Seyoem er niet in geslaagd is te vluchten en zich nog in het Tembiengebied verborgen houdt. De radio-verbinding tusschen Addis Abeba en den negus is sedert vijf dagen volledig onderbroken, wijl men in de hoofdstad van de tegenwoordige verblijf plaats van den negus niet op de hoogte is. Naar het heet, houdt de negus zich „er gens in het Noorden" op. In officieele kringen gelooft men, dat hij zeer binnen kort persoonlijk het opperbevel over de gezamenlijke strijdkrachten op het Noord front op zich zal nemen. Men concludeert hieruit, dat 'de negus vast besloten is, verder te strijden. DE TOESTAND AAN HET OOST- AFRIKAANSCHE FRONT. Een klassieke doorbraak. Kolonel Benary schrijft: De hoop, die het Abessynsche hoofd kwartier en een deel van de wereldpers nog koesterde, om het gat, dat Badoglio bij den Amba Aradam in het front had geslagen, te kunnen vullen, is de bodem ingeslagen.' Hfet Abessynsche noordelijk front is geheel in elkaar gestort. Aan ge neraal Badoglio is de klassieke doorbraak gelukt. Hij1 heeft door zijn krachtig offen sief naar het zuiden over Makalle het vij1- andelijke front in twee deelen gespleten. Hij heeft niet hetzelfde lot ondergaan als het Duitsche leger in het voorjaar van 1918, dat na een bijna gelukten door braak bij Amiëns door de snel opdagende hulptroepen gevaarlijk werd bedreigd. Hij heeft het belangrijke bergmassief van Amba Aladji bijna zonder slag of stoot kunnen veroveren. Hij: heeft, wat nog be langrijker is, naar de flank kunnen af zwenken, om het geheele vij'andelijke front naar rechts en links op te rollen. Het is hem ondanks de moeilijkheden van het landschap gelukt de tang te slui ten en het leger van Ras Kassa te omsin gelen. Zeker, generaal Badoglio heeft het ge makkelijker gehad dan zijn voorgangers in den wereldoorlog. Zijn tegenstanders waren bij1 hem en zijn divisies vergeleken, ondanks alle betoonde dapperheid, wat strijdkracht en kennis van den oorlog be treft, verre in de minderheid. Zij beschik ten noch over de noodige wapens, noch over de noodige munitie om den ring te doorbreken, noch vermochten zij: de wer kelijke situatie zoo duidelijk te overzien, dat zij door een snellen afmarsch het hoofd uit den strop hadden kunnen trek ken. Zoo liepen al hun doorbraakpogin gen op de loopen van de Italiaansche ka nonnen en machinegeweren vast. Over hen cirkelden de Italiaansche bommenwerpers, die vooral boven de overgangen over de Takazze-rivier hun doodelijke vracht losten. Het nieuwe leger, dat de negus in ijl- marschen in de richting van het Asjan- gimeer wil brengen, kan nauwelijks eeni ge verandering in den toestand brengen. Integendeel, dit leger deed waarschijnlijk het beste, zich niet in een frontlinie te genover Badoglio op te stellen, doch zijn heil in den guerilla-oorlog te zoeken. Tot een klassieke achtervolging met paarden, motoren en manschappen zal het niet komen. Het Afrikaansche oor- logstooneel, de groote afstanden, de enor me bergkammen en de moerassen maken zooiets ten eenenmale onmogelijk. Addis Abeba zal niet in weinige dagen vallen. Doch intusschen hebben de Italianen de mogelijkheid gekregen, hun linies no|g voor den regentijd zoo ver naar voren te schuiven, als zij zelf voor gunstig houden. Dit is vooral van belang voor het aanleg gen van vliegvelden. De bommenwerpers zullen nu ook naar het hart van het land, Addis Abeba, kunnen doordringen, Of daarmede het einde van den oorlog nabij is, of de Abessynen onder den druk van de vele nederlagen vredesonderhan delingen boven verder strijden zullen ver kiezen, hangt intusschen voor een niet gering gedeelte af van de ontwikkeling der situatie aan het zuidelijk front. Hier schijnt generaal Graziani van plan te zijb een aanval op Harrar te ondernemen en reeds thans kan men zeggen, dat hij daar bij hoogstwaarschijnlijk wel een succes zal weten te boeken. Wij militairen trekken reeds op het oogenblik uit de gebeurtenissen van de laatste weken de navolgende leer: Met dapperheid en offervaardigheid, met den wil tot verdediging van het vaderland be reikt men niets. Het is niet alleen vol doende, dat alle wapens eener moderne techniek ter beschikking staan, indien er geen mannen zijln, die daarvan gebruik weten te maken. En voor alles is noodig een aanvoerder, 'die, in de eeuwige wetten van den oorlog geschoold, de gunstige momenten weet aan te grijpen om zich deze ten nutte te maken. (Nadruk verboden.) DE VOLKENBOND NOODIGT ROME EN ADDIS ABEBA UIT VREDES ONDERHANDELINGEN TE OPENEN. De commissie van 13 te Genève heeft eenstemmig oen resolutie aangenomen, waarin de r e g e e r i n g e n v a n Rome en Addis Abeba wor den uitgenoodigd, „de on derhandelingen te openen, teneinde de vijandelijkhe- den te staken in den geest van het pac t". Het telegram luidt: „De raadscommissie van dertien, han delend krachtens de opdracht, die de Vol kenbondsraad haar hij de resolutie van 19 December 1935 heeft toevertrouwd, richt een dringend beroep tot de twee oorlogvoerende staten, om onmiddellijk onderhandelingen binnen het kader van den volkenbond en in den geest van het volkenbondsverdrag te openen, teneicdo tot een spoedig ophouden van de vijande lijkheden en tot een definitief herstel van den vrede te komen. De raadscommissie van dertien zal op 10 Maart a.s. bijeen komen om kennis te nemen van de ant woorden der beide regeeringen". Het telegram werd reeds gisteravond naar Rome en Addis Aböba verzonden. De wensch van Eden, om aan de oorlog voerenden niet meer dan 48 uur bedenk tijd te laten, is helaas niet vervuld. De Franschen vonden, dat een termijn van 48 uur teveel op een ultimatum zou ge lijken. Er is nu een week bedenktijd. Eden heeft aan deze toestemming even wel de voorwaarde verbonden, die Flan- din 'zijnerzijds 'heeft aanvaard, dat intus schen de commissie van achttien haar technisch voorbereidend werk voor de eventueele inwerking treding van de pe- troleum-sanctie zonder eenige vertraging zal voortzetten. Over 'het algemeen is men in volken bondskringen niet zonder hoop, dat het thans inderdaad tot vredesonderhande lingen zal komen. De vraag werd reeds in volkenbonds kringen 'besproken, of Mussolini als voor waarde voor de staking der vijandelijkhe den niet stellen zal, dat dan tevens de reeds overeengekomen sanctie-maatrege len moeten worden stop gezet. Van Brit- sche zijde werd evenwel stellig verzekerd, dat Eden in een dergelijke voorwaarde niet zal toestemmen. De tegenwoordige sanctiemaatregelen zullen eerst ophouden wanneer het vredesverdrag tusschen Ita lië en Abessynië onderteekend zal zijn. Menigeen blijft echter vreezen, dat het eenige gevolg van de thans ondernomen vredespoging zal zijn, een opnieuw op de lange baan schuiven van de petrol eum- sanctie. Van Britsche zijde verzekert men evenwel, dat Eden er wel tegen zal waken dat de vredesonderhandelingen als uit stelmanoeuvre zouden worden misbruikt. Flandin, Paul Boncour en Eden zullen vandaag naar Parijs afreizen, doch 10 Maart weer te Genève terug zijn. Het besluit van de commissie van 13, om een beroep te doen op Italië en Ethi opië ten einde te onderhandelen over het staken der vijandelijkheden, wordt te Ro me met reserve ontvangen. De „Giornale d'Italia" is van meening, dat een beroep, hetwelk een dreigend ka rakter heeft, niet zou kunnen worden aan vaard door een Italië, welks overwinnin gen van uur tot uur duidelijker worden. In toonaangevende kringen te Addis Abeba verluidt, dat Abessynië in het ge heel niet aan vrede denkt, te minder, wanneer de nieuwe vredesvoorstellen op den grondslag van afstand van bepaalde gebiedsdeelen zouden berusten Vredes- bomoeiingen in deze richting zouden, wat Abessynië betreft op een volledige mis lukking uitloopen. Naar een accoord ter vlootconferentle. „Opschieten" schijnt de leus te zijn ge weest bij de besprekingen, welke gister morgen zijn gevoerd. Namens Frankrijk heeft Corbin zich ac coord verklaard met de voorgestelde grens van 35.000 ton voor slagschepen. Verder verklaarde hij zich bereid een verdrag te onderteekenen, ook al houd'. Italië zich afzijdig. Frankrijk hoopt intusschen, dat de kwestie der slagschepen vóór 1940 op nieuw langs diplomatieken weg zal wor den ter sprake gebracht. Men hoopt nu, dat het vlootverdrag tusschen de Ver. Staten, Frankrijk en En geland de volgende week plechtig zal wor den geteekend, waarna dan onmiddellijk de bilaterale onderhandelingen tusschen Engeland en Duitschland en tusschen En geland en Rusland zullen beginnen. Italië en Japan zullen tot het verdrag van de drie mogendheden kunnen toetre den, indien zij zulks wenschen. Stakingsonlusten in New-York. Dertig personen gewond. In verband met de staking van het huis personeel zijn te New-York ongeveer 100 arrestaties verricht. Tijdens gevechten tusschen stakers en werkwilligen zijn 30 personen gewond, van wie verscheidene ernstig. Dó politie schat het aantal stakers op 25.000 en het aantal gebouwen, dat door de staking getroffen is op 1000. Tal van huizen moeten het zonder verwarming stellen. Dó moeilijkheden worden nog ver groot door de sneeuw, die opnieuw is be ginnen te vallen. Dó stakers hebben „vliegende ploegen" georganiseerd, welke de geheele stad door kruisen, om de werkwilligen te dwingen 'het werk neer te leggen. De politie, gewaarschuwd door de ra dio-brigade, was gedwongen naar tal van bedreigde punten uit te rukken. Bij haar aankomst vond zij de deuren en vensters van tal van gebouwen vernield, terwijl de liftkabels waren stukgesneden. De daders waren evenwel reeds verdwenen. In het Central Park West-kwartier draaiden stakers de kranen der centrale verwarmingsinstallaties open, waardoor een gebouw van vijftien verdiepingen door kokend heet water werd overstroomd. Politieke reislust. Naar men meent te weten, zal de Oos- tenrijksche bondskanselier, dr Schusch- nigg, zich tegen het einde van Maart naar Rome begeven, waar hij een ontmoe ting zal hebben met Mussolini. Prins Von Starheimberg is gister naar Rome vertrokken. Er zal spoedig een conferentie van Ita lië, Oostenrijk en Hongarije worden ge houden. Het voorstel daartoe is uitgegaan van Italië. De Kabinetsvorming in Japan. Prins Konoye, voorzitter van het Hoo- ge-rhuis, waarvan hij tot de rechterzijde behoort, is tot Minister-President be noemd. Prins Konoye heeft echter geweigerd een nieuwe regeering te vormen. De Keizer heeft nu Saionji belast met de samenstelling van een nieuw Ministe rie. Korte Berichten. Een reusachtig geknoei met de werk- loosheidsuitkeering is te Parijs aan het licht gekomen. De ingeschrevenen hadden geen ander „recht" op uitkeering dan het feit, ingeschreven te zijn in de commu nistische cellen en als stoottroepen ge reed te staan. Achttien arrestaties zijn reeds gedaan, maar men denkt dat het aantal spoedig een honderdtal zal zijn. Sedert Zaterdag j.l. heeft men in New York niets meer gehoord van 21 Amerikaansche en Ganadeesche zendelin gen, die aan het hoofd stonden van scho len en ziekenhuizen, in 'het Chineesche district Fentsjou, waar zich communisti sche troepen ophouden. GEVAAR VOOR MONOPOLISTISCHE POSITIE TEN KOSTE VAN DE VERBRUIKERS? Verschenen is het voorloopig verslag over een aantal contingenteerings-wets- ontwerpen. Daarin lezen wij: Nu weder een groot aantal contingen- teeringsmaatregelen ter goedkeuring aan de Kamer is voorgelegd, zouden verschei dene leden het zeer op prijs stellen van de regeering te vernemen, hoe 't thans staat met het onderzoek naar de mogelijkheid, contingenteeringen te vervangen door an dere maatregelen, speciaal verhoogde in voerrechten. Binnenland. Vreeselijk auto-ongeval te Sneek. Vijf per sonen verdronken. Dó salarissen der rechterlijke macht. Dó Indische begrooting door de Tweede Kamer aangenomen. Contingenteering of invoerrechten? De Tweede Kamer over de salarissen der onderwijzers-kloosterlingen Buitenland. De oorlog in Abessynië. Ook Ras Imroe verslagen. Dó regeeringen van Italië en Abessynië uitgenoodigd vredesonder handelingen te openen. Stakingsonlusten in New-York. Naar een accoord ter vloot-conferentie. mTot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen hij had opgedaan met Kloos terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaar, al hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden." J. Fr. te H. „Geer goud zoo goed" Onovertrofien bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijlmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en f 1.04 Sommige leden spraken als hun oordeel uit, dat de wijze, waarop de bemoeienis van de Sta ten-Generaal met de contingen- teeringspolitiek der regeering thans ge regeld is, weinig bevredigend is. Verscheidene leden spraken den wensch uit, dat de regeering ten vervolge op een vroeger gegeven overzicht, weder aan de Kamer een overzicht zal overleggen om trent de resultaten der gevoerde politiek zoo mogelijk bijgewerkt tot 1 Januari '36. Opgemerkt werd, dat de minister er in de memorie van toelichting op wijst, dat de contingenteering van triplexhout geen groote belemmeringen voor handel en verbruikers met zich brengt, omdat slechts 8 pet. van den import, berekend naar de cijfers van 1934, onder de contin genteering valt. Wanneer slechts een zóó klein deel van den invoer door de contin genteering wordt geraakt, zullen, zoo ver meenden sommige leden, de fabrikanten van triplexhout ook slechts een zeer klein voordeel uit de contingenteering kunnen verkrijgen. Eenige leden vroegen zichzelf af, of deze contingenteering niet beter geheel achterwege had kunnen blijven. Sommige leden wezen er op, dat con tingenteeringen gevaar voor on gerechtvaardigde prijs- s t ij g i n g vooral dan meebrengen wan neer zij goederensoorten 'betreffen, welke in Nederland slechts door één of enkele ondernemingen vervaardigd worden. Tot de contingenteeringen, welke dit gevaar in zich bergen, behoort die van geïsoleerde electriciteits- geleidingen. Bovendien zou een te sterke prijsstijging dezer artikelen een daling van de kosten der electriciteits- voorziening in ongewensöhte mate kun nen tegenhouden. Eenige leden waren van meening, dat de in overleg tusschen de Regeering en de fabrikanten tot stand gekomen verla ging van de Nederlandsche cement- p r ij z e n niet van groote beteekenis kan worden genoemd. Zij verzochten den mi nister te willen mededeelen tot welken prijs op het oogenblik cement uit België hier te lande wordt aangeboden. Wat de contingjenteering betreffende paarden betreft, zouden verscheidene leden gaarne inlichtingen ontvangen om trent de moeilijkheden met eenige landen, welke in de memorie van toelichting ge noemd worden als de oorzaak van de zeer vertraagde indiening van dit wetsont werp.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1