Creiten voor werkverruiming. Uit de Provincie. Zwart als de Nacht! Er I» nog 13.7 mlllioen van de 60 mlllioen uit het Werkfonde beschikbaar; verhooging tot 20 mlllioen. Ingediend ia een wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van het crediet voor werkverruiming. Aan de toelichting hiervan ia ont leend Gelijk uit het aan de Staten-Generaal toegezonden driemaandelijkache venslag van 't Werkfonds 1934, loopende van 10 September tot en met 16 'December 1935, blijkt, is ten laate van den begrootings- post van het Werkfonds 1934 rond f 61.2 millioen geblokkeerd, waarvan rond f 17.7 millioen 'bestemd voor z.g.n. industrieels projecten. Inmiddels zijn deze bedragen (midden Februari 1936) op respectieve lijk rond f 64.2 en f 17.9 millioen te stel len. Laatstgenoemde som zal worden over gebracht naar de op den kapitaaldienst van Hoofdstuk X uit te trekken post voor tc verstrekken geldleeningen aan de N.V. Maatschappij voor Industriefinanciering. Als gevolg daarvan blijft dan van het toegestaan crediet ad f 60.000.000 rond f 13.7 millioen beschikbaar voor nieuwe plannen voor openbare werken. De regee ring acht het echter wenschelijk, dat voor dit doel de beschikking worde verkregen over een som van in totaal f20 millioen. Vandaar, dat bij het bij deze memorie behoorend wetsontwerp een nieuw cre diet wordt aangevraagd, ten beloope van het verschil tusschen deze twee bedragen, zijnde f 6.3 millioen. De werken, die zullen worden uitge voerd, zijn onder andere de voortzetting van de scheepvaartverbinding van Gro ningen met de Zuiderzee en het IJssel- meer, de voorzetting van het reeds aan gevangen afwateringskanaal voor de Gel- dersche Vallei, van het spoorwegplan Utrecht en nog verschillende wegenver beteringen met name de verbindingen AmsterdamDen Haag, Den 'Haag en RotterdamUtrecht. Rijwielpad Oost-SouburgGroote Abeele. Het Bestuur der Rijwielpadvereeniging „Walcheren'' is voornemens een rijwiel pad aan te leggen langs den ouden Oost- Souburgscheweg, van Oost-Souburg naar Groote Abeele. Het ligt in de bedoeling, dit pad later door te trekken tot Vlissingen. In de aan- leg'kosten van dit rijwielpad heeft de A. N. W. B., een geldelijke bijdrage toege zegd. Vrachtauto tegen inrijpoort gebotst. Te Aardenburg had Vrijdagavond een ernstig verkeersongeluk plaats. Een groote vrachtauto-tractor met aanhang wagen toebehoorende aan den vracht rijder de B. uit Breskens, reed plotseling van de rechterzijde van den weg naar links, en botste met een hevigen slag te gen de inrijpoort van hotel „Hof van Holland". Van eenige meisjes, die daar juist aan het spelen waren, werd het om streeks 12-jarig dochtertje van den kas telein de M. door de auto omvergewor pen en over de beenen gereden. Inge roepen geneeskundige hulp constateerde, dat een der voeten bij de enkel gebroken was, terwijl het andere been waarschijn lijk inwendige kneuzingen had bekomen, 't Ongeval is zeer waarschijnlijk te wij ten aan het breken van een der voor voeren van de auto, tengevolge van de groote diepe putten, die permanent, on danks herhaalde reparaties aldaar ter plaatse in den weg liggen, en die een ge vaar zijn voor iederen automobilist CM. G.) De verbindingen van Zeeuwsch-Vlaanderen. In een openbare vergadering te Stop peldijk zijn besprekingen gevoerd betref fende de uitvoering van het Park-polder plan en de indijking van de verdronken landen van Saaftinge, die van de Schor- gronden ten Oosten van de Westersohel- de. Ook werd een gedachtenwisseling ge voerd over een snelle bootverbinding over de Westerschelde ter hoogte van Ossea- drecht. Tenslotte werd een motie aangenomen waarin de noodzakelijkheid werd te ken nen gegeven, dat het plan „De Noord-Os- sendrecht" met bijbehoorende en daarvoor onmisbare werken zoo spoedig mogelijk dient te worden uitgevoerd, niet alleen ter bestrijding van de werkeloosheid in deze streek, maar ook en vooral omdat een snelle verbinding van Zeeuwsch-Vlaande ren met de groote steden gelegen in het hartje van ons land, voor dit doel van Nederland, althans voor den landbou wer, de veeteelt, het fabriekswezen en den handel in het algemeen een levenskwestie wordt geacht. Ook omdat dan eerlang na voltooiing van den bruggenbouw aan den Moerdijk en IJsselmonde in twee uur Rotterdam en in 2V* uur Den Haag uit Zeeuwsoh Vlaanderen zal bereikt kunnen worden. Ned. Verbond van Christen Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenlgingen. Zaterdag was door de Prov. Commissie voor Zeeland van bovengenoemd Verbond te Goes een jeugdleidstersmiddag geor ganiseerd, die druk bezocht was. Mevr. Tonsbeek ten Cate opende met de liturgie en gaf daarna het woord aan de presi dente van het Verbond, Mevr. Sickesz- Snijder, tegenwoordig in Zeeland woon achtig. Spr. koos tot onderwerp: „Het meisje van 14 jaar en hoe de leidster daar tegenover staat". Er zijn menschen, die het niet behoeven te leeren. Als bij de gratie Gods hebben ze een liefhebbend, be grijpend hart. Ze doen als een tuinman met zijn planten, steun geven en tooh los jes gebonden, zoodat er vrijheid voor groei overblijft. Op dien leeftijd is het een groei end mensohenkind, overgaand naar vol wassen, lichamelijk zoowel als geestelijk. Het fantaseert, schept idealen, dweept met personen en zaken en dan is het voor ouders en opvoeders een moeilijke taak om niet onvoorzichtig te veroordeelen, maar verstandig leiding te geven. Meest al zijn ze spontaan om voor een goed doel te arbeiden. Is er weinig belangstelling voor godsdienst, dan moet de leidster slechts zaaien en aan God den wasdom overlaten. Vragen werden gesteld en beantwoord, waarna een korte pauze volgde. Het twee de onderwerp was: „Het vormen van jeugdkringen". Het voor en tegen werd besproken, maar over het algemeen ge voelde men behoefte om de jeugd in af zonderlijke ringen te vereenigen en wer den hiervoor plannen gemaakt. De weg Bergen op Zoom-Belgische grens. Naar aanleiding van een verzoek om in verband met aanwezig ernstig ver keersgevaar verbeteringen te doen aan brengen te plaatse van de bochten bij km. 2.1 en 6.1 van den bij de Provincie in beheer en onderhoud zijnden Rijks- planweg Bergen op ZoomPutte (Belgi sche grens), ontving de K. N. A. G. van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant bericht, dat met het oog op mogelijke plannen van het Rijk, bezwaarlijk kan worden overgegaan tot grondaankoop en afgravingen, noodig voor de verbetering van de bocht nabij km. 2.1Ö0 in den weg Bergen op ZoomHoogerheide. In ver hand hiermede heeft de K. N. A. G. zich thans tot den Minister van Waterstaat gewend met een verzoek de verbetering van den weg Bergen op ZoopaKorteven zooveel mogelijk te bespoedigen. Gedeputeerde Staten hebben voorts me degedeeld, dat, wat betreft de bocht bij km. 6.100 het voornemen bestaat daarin nog dit jaar een verandering te brengen. Op het wegvak Bergen op ZoomHoo gerheide zullen de noodige herstratingen worden verricht, hetgeen ook ter plaatse van deze bocht zal geschieden. Het rij wielpad zal dan tegelijkertijd althans over de lengte van de bocht, achter de hoornen worden gebracht. Dammen. Zaterdag werd te Mid delburg gespeeld om het persoonlijk kam pioenschap Dammen tusschen twee leden van Middelburgsohe en twee leden van de Aagtekerksche Damclub. Uitslag: Middelburg. Aagtekerke. B. T. MontenariL. Bosselaar 02 J. v. WijkA. Willemse 02 Middelburg. Vrijdag vergaderde alhier de Tuin'bouwvereen. 't Gentrum. De voorzitter deelde mede, dat de be stuursfuncties als volgt zijn verdeeld: dhr A. de Jager, voorzitter; dhr A. Buijs, vice- voorzitter; K. Janse, secretaris; P. Kleijn, penningmeester; M. H. Braat, alg. ad junct. Na het vaststellen van het reglement werd de contributie bepaald op f 0,75 per jaar. Er volgde nu een geanimeerde bespre king over het nemen van diverse proeven, n.l. ziektebestrijding bij aardbeien bij A. Bommeljé te St Laurens en bij J. Mar- teijn te Veere, de waarde van geselecteerd pootgoed van aardbeien. Voor uitgebreide proeven met pootgoed van Eerstelingen verklaarde M. H. Braat te N.- en St Joosland zich bereid, terwijl op fruitteeltgebied bij G. Matthijsse te Middelburg een proef met het verjongen door sterke snoei op appelboomen zal worden toegepast. Algemeen was de vergadering van oor deel, dat de kracht niet gezocht moet wor den in het bestrijden van andere organi saties, maar dat de beste propaganda het gepresteerde werk zal zijn. Staande de vergadering traden verschil lende personen als lid toe. Vlissingen. Door het plaatselijk comité van de vereeniging „De Zeeuwsche Be ker" werd gisterenavond in de Geref. Kerk een bijeenkomst gehouden, die ten doel had de inzameling, welke van 27 Maart gehouden wordt voor de vervolgde Christenen in Rusland, in te leiden. De waarnemend voorzitter de heer W. Ma rijs opende deze bijeenkomst. Vervolgens sprak de heer A. Schout over de Christenvervolgingen in Rusland. Spreker behandelde uitvoerig hetgeen Ds Kern over de geloofsvervolgingen mededeelde. Godsdienst en leeraars worden ge smaad, kerken en burgers zijn van alle rechten ontheven. Alles in bun ontnomen en vele smarten worden hen aangedaan. Aan de hand van een serie lichtbeel den verhaalde de heer Schout over de ellende en armoede van de Christenen, hierbij tevens aantoonende de actie der godloozen. Het slotwoord werd gesproken door Ds Smeenk. Deze wees er op, dat het ergste nog niet werd getoond. Hij hoopte, dat allen in de komende dagen zullen toonen mede te leven met de Christenen in Sovjet-Rusland, door deze met de daad te steunen. Goes. In de alg. verg. van de Centrale Tuinbouwvereeniging (voorzitter dhr C. Nijsse Gz.) voerde de secretaris van de tuinbouwcommissie der Z.L.M. dhr Wat- tel het woord. Spr. zette het doel der tuinbouwcommissie uiteen, n.l. het ver krijgen van ééne krachtige Zeeuwsche Ver eeniging, die via de Z.L.M. de belangen der Zeeuwsche tuinders en fruittelers bij de regoering zal verdedigen. Na eenige discussie wordt besloten, dat binnen kor ten tijd de afgevaardigden zullen bijeen geroepen worden, om over al- of niet- aansluiting te beslissen. Daarna behandelde dhr ir. Boema de champignonteelt. Uitvoerig zette hij de kweekwijze uiteen, daarbij er den nadruk op leggende, dat deze teelt veel zorg en reinheid vereischt. Wie van nature niet al te zorgzaam is, behoeft aan deze teelt niet te beginnen. Misschien is er voor de Zeeuwsche tuinders wel wat mee te verdienen. Daarna bracht de voorz. de selectie van aardbeien, frambozen en boonen ter sprake. Dhr ir. Rosma wees erop, dat eenige telers daarmede in het klein moes ten beginnen. Bij zorgvuldig uitkiezen van gezonde planten en gezond zaad kan men na 2 a 3 jaar resultaten bereiken. Uitvoerig zette hij de selectie van fram bozen uiteen. In den zomer reeds moe ten de jonge frambozen van de moeder plant afgenomen worden. Dit gebeurt om de verspreiding der ziektekiemen dit geschiedt o.a. ook door de bladluis van de moederplant op de jonge scheuten te voorkomen. Door die selectie krijgt men gezonde planten, die het dubbele van de opbrengst geven, en als plantmateriaal dus geld waard zijn. Men moet er evenwel op re kenen, dat men van b.v. 500 planten er na 3 jaar slechts een 50 overhoudt. Na de vergadering begaven bijna allen zich naar den proeftuin, waar dhr ir. Bosma de leden rondleidde. Voor de afd. Noord- en Zuid- Beveland der Natuurhistorische Vereeni ging heeft Maandagavond gesproken de heer G. J. van Zweeden te Goes over cactussen. Aan de hand van een groote serie licht beelden heeft deze deskundige allereerst een en ander medegedeeld over de vind plaatsen, Galifornië, Texas en Arizone, enz. De cactussen worden verdeeld in drie families; de eerste peireskia weer in twee geslachten en twee ondergeslachten; de tweede opuntiae in acht geslachten en vijf ondergeslachten en de derde cereae in drie groepen, die weer in een zeer groot aantal ondergroepen en geslachten ver deeld kunnen worden. Vervolgens gaf de spreker aan de hand van afbeeldingen een beschrijving van een groot aantal soorten waarbij hij tel kens de behoeften der planten besprak en ook een en ander van de behandeling vertelde. Gisteravond vergaderde in de rnelk- salon-Bustraan onder voorzitterschap van den heer A. de Lange de afd. van Patri monium. Medegedeeld werd, dat de actie voor het Lectuurfonds in vollen gang is. Na afhandeling van de huishoudelijke za ken sprak de heer B. P. Davidse over: „Arbeid en arbeider in het economisch getij". Spr. gaf een duidelijk overzicht van de economische toestanden bij de volken der oudheid, in de eerste eeuwen onzer jaartelling, in de middeleeuwen, schetste het gildentijdperk, besprak Mer cantilisme, Physiocraten en de droeve sociale verhoudingen in de vorige eeuw om ten slotte met dankbaarheid te wijzen op wat vooral in deze eeuw bereikt is en voor de toekomst het pleit te voeren voor bedrijfsorganisatie en beleven van Gods ordinantiën in het maatschappelijk leven. Het was een leerzame avond. Kapelle. Zondag in de morgengods dienstoefening werd Dr J. D. Schmidt, welke dien dag 65 jaar werd, toegespro ken door den president-kerkvoogd, den heer J. van Wingen en met dezen dag gelukgewenscht. Op zijn verzoek zong de gemeente staande haar leeraar toe Psalm 134 3. Biezelinge. Diefstal. Zondagmorgen bemerkte de winkelier P. de L., dat on- genoode gasten aan het werk waren ge weest, en een geldsom hadden ontvreemd. Aangifte bij de politie geschiedde. Alles wees er op dat insluiting had plaats gehad. Het is de Rijks- en ge meentepolitie gelukt, den vermoedelijken dader op het spoor te komen. lerseke. De gymnastiekvereeniging Y. Z. O. 'S. heeft Vrijdag en Zaterdag een goed geslaagde bazar gehouden, met een netto-opbrengst van ruim f 300, waarvoor zij allerlei oefenmateriaal kon koopen. Maandagavond heeft de commissie voor de werkloozen haar bemoeienissen beëindigd met het geven van een film avond in de zaal van Nolet. Zeer velen waren gekomen om van dezen avond te genieten. Ook B. en W. waren tegen woordig. i Maandagavond vergaderde de A. R. Kiesvereen. onder leiding van dhr A. Koppe. Tot bestuurslid werd gekozen in de vacature J. M. Sinke dhr L. Stoel. Besloten werd 6 April a.s. een gecombi neerde vergadering te houden met de Arja; dan zal het raadslid, dhr Ph. Bom, refereeren over het verband tusschen de plaatselijke overheid en landsregeering. Dhr Hub. Gornelisse hield een inleiding over de G. D. U. Gapinge. In de jaarvergadering der Chr. Sohoolvereeniging bleek uit de jaar verslagen dat de vereeniging 65 leden telt, en dat de school door 48 leerlingen wordt bezocht. Tot bestuurslid werd her kozen de heer J. Versluijs, terwijl in de plaats van den heer S. Simonse, die wegens aanstaand vertrek niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd ge kozen de heer A. P. Wouters. De heer L. Oranje, hoofd der school, gaf een be schouwing over de school en de ouders. Serooskerke (W.). In de Vrijdagavond j.l. gehouden vergadering der afd. Seroos kerke (W.) van de stichting „Bethesda" werd medegedeeld, dat de afd. in eenige weken tijds het aantal leden zag stijgen van 52 tot 150. In de vacature-Melse wordt bij accla matie tot bestuurslid gekozen dhr P. Boo- i ne Cz. Ds D. J. Vossers, voorzitter van Be thesda, hield een opwekkende rede, ge volgd door een zeer gezellige bespreking. G em e e e n t e r a a d. In de Raadsvergadering van Maandagmiddag heette de voorz. inzonderheid weth. Al- laart welkom, die wegens een ongeval zes maanden afwezig moest zijn. Weth. Al- laart dankte den voorz. voor deze woor den en allen voor de ondervonden be langstelling. Een voorstel van B. en W. tot verleenen van een bijdrage voor extra steun aan werkloozen in 1936 ten bedrage van 24 maal f2 wordt aangenomen. Van het Departement van Sociale Zaken kan dan 24 maal f 2.20 tegemoet worden gezien. Voorstel van B. en W. tot het vaststel len van een verordening ter uitvoering van art. 6 en 8 der bouwverordening der gemeente Serooskerke (W.) en houdende voorschriften tot het in exploitatie bren gen van grond als bouwgrond door par ticulieren. D'e 'heeren Goedbloed en Jobse zien bezwaren bij nieuwbouw. De voorz. zegt, dat door het Departement reeds in 1935 op deze verordening is aangedron gen. B. en W. achtten ze voor deze ge meente niet urgent, maar men staat er op, dat dit gebeurt. Weigert de Raad hieraan te voldoen, dan zal deze veror- ning er toch langs een anderen weg ko men. Bij een eventueel uitbreidingsplan zal de bouwgrond worden bezwaard. Ver- kooper en kooper van bouwgrond dienen met eventueels niet te ontzeilen kosten door deze verordening opgelegd, te reke nen. Do bedoeling van de regeering is, dat voorheen door de gemeente betaalde kosten van wegenaanleg, verlichting, rio- leering enz. door belanghebbenden zullen worden bekostigd. Z.h.st. wordt deze ver ordening goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot rioleering van een gedeelte van den Vrouwepolder- scheweg vanaf A. Melse tot de Brouwers- sprink. Kosten f 450. Do heer Goedbloed kan zijn stem hieraan niet geven, tenzij aan de Westzijde der gemeente, in den Wilgen'hoekweg vanaf den Oostkapel- schen straatweg eveneens een gedeelte wordt gerioleerd. De heer Jobse vindt het voorstel van B. en W. te ver gaande en meent dat kan worden volstaan met het beginpunt te stellen bij C. Smit. De beer Gornelisse juicht het voorstel van B. en W. toe als het meest afdoende. Do heer A. Melse steunt om financieels rede nen de gedachte Jobse. Na verdere dis cussies wordt het voorstel van B. en W. met 5 tegen 2 stemmen voor, die der wethouders, afgewezen. Hierna brengt de voorzitter in stem ming het voorstel-Jobse. De heer Goed bloed is hier voor, mits het gevraagde aan den Wilgenhoekweg eveneens tot uit voering wordt gebracht. De voorz. wil dat de Raad zich hierover uitspreekt. Allen zien het belang daarvan in, zoodat in principe dit voorstel z.h.st. wordt aan genomen. Het voorstel-Jobse wordt even eens z.h.st. aangenomen. De voorz. deelt mede, dat de Vleesch- keuringsdienst, kring Oostkapelle, de re kening over 1935 heeft ingezonden, waar uit blijkt, dat onze gemeente als aandeel in het batig slot zal ontvangen f767,49. Een voorstel van B. en W. tot het aan leggen van een brandkraan in den Noord- weg, kosten f 90, jaarlijksche retributie f 12,50, wordt goedgekeurd. Na rondvraag volgt sluiting. Grijpskerke. Maandagmiddag vergader de de Boerenleenbank onder voorzitter schap van dhr J. Geldof Gz., die in zijn openingswoord er op wees, dat de uit komst van het afgeloopen jaar gunstig mag genoemd worden. De rente bleef als in 1935 3.12 pet. voor leden-spaarders en tegoed in loo pende rekening 3 pet. voor niet-leden en 4.3 pet. voor voorschotten en credieten. Na rekening en verantwoording werd besloten de winst bij de reserve te voegen. Als bestuurslid werd herkozen dhr J. Geldof Gz. en als Raad van toezicht in de plaats van J. H. Gesphiere, die wegens hoogen leeftijd ontslag nam, dhr P. S. Gesehiere. De voorzitter sprak een woord van dank en waardeering tot den aftredenden com missaris J. H. Gesehiere voor zijn arbeid in het belang der Boerenleenbank ver richt. Westkapel Ie. Loop der bevolking over de maand Februari. Vertrokken: Leunt je Brasser, dienst bode, naar Vlissingen. Biggekerke. Loop der bevolking over de maand Februari. Ingekomen: Willem de Voogd in B 20 van Koudekerke; Willem Marijs en gezin in B 28 van Meliskerke. Vertrokken: Pieter Willem Wisse van B 75 naar Ritthem. Jaarvergadering van Kinderzorg. (Vervolg.) De secretaris, ds G. de Ru, bracht zijn jaarverslag uit en herinnerde ook aan het 30-jarig bestaan. Dank brengt spr. aan den heer en mevrouw Middelkoop en mej. Langevoort, die met hun staf van mannen en vrou wen het gesticht besturen. Een pupil, een meisje van 19 jaar, is door den dood ontvallen; van de 110 pupillen in de stichting en 16 er buiten, was verder geen enkele ernstig ongesteld. Allerlei verbeteringen zijn na de opening der nieuwe inrichting aangebracht. De steun van alle gemeenten in Zeeland is voor „Kinderzorg" onontbeerlijk. De commissie tot nazien der rekenin gen, bestaande uit Kloetinge, Vlissingen en Terneuzen, bracht bij monde van Kloe tinge verslag uit. geen drie meter zicht en dan nog zonder achterlicht? 't Is 'n poging tot zelfmoord om zonder achterlicht te rijden (om van stilstaan heelemaèl niet te sprekenl) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuis is heel wat duurder dan de aan- qlP schaffing van een veilig achter- frV lichtl Ds Raams wenschte „Kinderzorg" ge luk met de betere financieele toestanden. Hij wees op den grooten omvang van de financiën. Er is niets op aan te merken. Spr. wees er op, dat Ds J. de Vries reeds 22 jaar dit werk doet. Gelukkig is na zijn ziekte hulp gekomen. Het is noodig, dat de bussen goed blijven werken, vooral nu er diaconiën en armbesturen zijn, die hun steun belangrijk verminderen. De penningmeester, Ds J. de Vries, lichtte zijn rekening, die sluit met een eindcijfer van f 52064.80, en een bij drage van f 4977.7314 uit den kapitaal- dienst voor het nadeelig saldo, toe. De Rijkssubsidie is verminderd, ook de opbrengst der bussen, maar door over leg steeg de post voor ontvangsten van den Voogdijraad voor verpleging der nog niet officieel toegewezen kinderen. De rekening werd goedgekeurd, met grooten dank aan Ds de Vries en zijn medewerkers. Ook brengt spr. dank aan de andere leden van de familie De Vries; want tij dens de ziekte van Ds de Vries is ge bleken hoe er door allen in de pastorie te Wilhelminadorp voor Kinderzorg wordt gewerkt. In verband met de kwestie der hypo theek, werd het bestuur gemachtigd, in het vervolg zoo noodig hypotheken op te zeggen en nieuwe te sluiten. Voor de pauze, verkreeg de directeur de heer Middelkoop, nog het woord voor zijn jaarlijksche mededeelingen. Er zijn 483 kinderen hier verpleegd. Hun komst is veelal een gevolg van moeilijkheden. Direct- is er de zorg van reinheid en kleeding. Dan komen de moeilijkheden om het karakter van den nieuw aangekomene te leeren kennen, en hem in te werken in 't gestichtsleven. Er blijft een zwakke plek bij> allen, die in de stichting worden opgenomen, het gemis van de moeder, die niet te vervangen is. Dit voelen oudere kinderen soms nog meer dan de jongere. Dan komt de zorg van de op voeding, een zeer moeilijke taak. De plaats innemen der ouders is haast onmogelijk en dan nog invloed uitoefe nen op den opgroeienden mensch is niet minder zwaar. Het is moeilijk vertrouwen te winnen van hen, wier vertrouwen in eigen moe der of vader reeds is geschokt. Als een kind meerderjarig wordt komt de zorg voor de toekomst. 'Gelukkig hebben de meesten een eer volle positie in de gemeenschap. Slechts weinigen, die door de tijdsomstandig heden bemoeilijkt worden, komen later om hulp aankloppen. In de pauze maakten velen van de ge meenschappelijke koffietafel in het meisjeshuis gebruik. In de middagvergadering deelde de voorzitter mede, dat de uitslag van de stemming voor bestuursleden is, dat her kozen zijn dhrn Ds J. de Vries, Goes met 47, G. G. Mantz, Middelburg met 48, Ds E. Raams, Hoek met 47, J. Jasperse, Koudekerke met 46; J. Vleugel, Wol- phaartsdijk met 48 en A. de Bruijne te Goes met 47 stemmen. Gekozen werden wegens uitbreiding van het bestuur de dames jonkvr. S. H. van Doorn, Mid delburg met 46 en mevr. M. H. de Jonge- Quant, Vlissingen met 45 en in plaats van Ds P. J. F. van Voorst Vader, die wegens drukke werkzaamheden bedankte, Ds W. H. Kelder Jr., Middelburg. Hierna verkreeg de heer I e m h o f f, directeur van „Hoenderloo", het woord en schetste eerst de groote medewerking, die Hoenderloo van Zeeland uit geniet. Hierna begon spr. zijn inleiding over Omgang, eene voorname factor in de op voeding. Spr. wees er op, dat de omgang een voornaam element in de opvoeding is, omdat in den omgang rekening wordt gehouden met de tweezijdigheid, met de wederzijdsche verhouding. In de opvoe ding zijn Itwee partijen betrokken, die elk hun rechten en plichten hebben. Ouders en opvoeders hebben dikwijls ge handeld alsof zij naar te decreteeren hadden, te bevelen en te eischen, alsof het kind slechts een passief wezen was. De jeugd is er zich van bewust gewor den haar rechten te hebben; zij heeft haar gevoelens, haar sympathieën en antipathieën en heeft er belang bij of de opvoeding strak en koel is dan wel har telijk en welgezind. Het kind mag geen slachtoffer worden van de wenschen, ge voelens en opvattingen der ouders en op voeders. Deze moeten weten, dat er in den aanleg van het kind een bron van mogelijkheden ligt, en dat zij den uit groei van den aanleg zooveel mogelijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2