{tukken. DINSDAG 3 MAART 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 130 I Wetsontwerp reisbelasting Buitenland. De oorlog In Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws ir aan genoemde 3>gaf dan waar liep hij in de politie er achter, )n melkfalboiek te en 'had achterge- 3 leverd van een vervoeren naar illeerderij nd der gemeente Lsmeer, heeft de aande achter de een geheime dis nestel was gede- llende onderdee- ,ren. Het onder van het toestel everd, dat geble- iburige gemeente es-verbaal opge- n Jordaan Vrijdagavond na van de N. S. B.- riften in de Jor- >ft de gespannen .ldadigheden, die g lieten aanzien, jegonnen straat- Hen twintig lan- rking. Dit miste ander dat de po- vergaan, wist zij len. ilde zijn f a - zij het tijdig in- :he recherche is familiedrama melijk den mijn- De man koes vrouw en drie te berooven. In d een flaubert- e patronen aan lag werden ge reeds geruimen vrouw dikwijls na een paar ren. Enkele da- man weer ver ezonden, dat zij blijven. De mijn- vrouw, die bij endaal verbleef, t terstond terug eren zou dooden en zou berooven. rstond van dit tennis werd ge- aan, die bij zijn il degelijk zijn ir te hebben wil- (Tel.) n vliegt in 90-jarige heei den wandel was1, ven moment zijn jekkerzak. Kort van den man in asseerende auto>- K. direct in een ilootje, waardoor gebluscht. ïeer constateerde den, welke als ►rden beschouwd. ieid der Redactie. verantwoording >or den Evangeli- chippers te We- willen opnemen? nk. en we voor hulp- in de haven te ie giften, waar- lank. de firma H. H. G.; van N. N. te te G. van de J.T. te W. f3. dit goede voor ons gironummer kleeren, enz.: J. Wemeldinge. P. VAN DIJK 1930. EERBERICHT. >nd van 3 Maart: veranderlijke en ■rokken tot zwaar eenige neerslag, emperatuur. liddag 3 u. Ui tg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abqnnementspriis f2.50 nar kwartaal, weekabonnementen veer Middelburg. Geer. en VWssispa f 1.-995® a<MMP<WR g «?nf- AdvsftsndJn 80 eant IJS? ?0gsl Ingeumidsa mededeellngen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder- letter of motto f Q.85. Bij contract belangrijke korting. •gen 10 uur: 745. fietsen: EEN TIJDELIJKE MAATREGEL. Voor iedere reis afzonderlijk wordt per reiziger gedurende de eerste acht dagen f0.50 geheven, de vol gende vier dagen f 0.75 en verder f1 per dag. Afzonderlijke re geling voor grensbewoners en be roepsreizigers. Thans is verschenen een wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend Dit wetsontwerp hééft in de eerste en voornaamste plaats ten doel, de alge- meene rijksmiddelen te stijven door het heffen van een verteringsbelas ting van het in de laatste jaren aan zienlijk gestegen aantal der inwoners des rijks, die een deel van hun inkomen aan reisgenoegens in het buitenland ple gen te besteden. Om dit fiscale doel te bereiken, dient de heffing op een matig bedrag gesteld te worden, zoodanig dat de remmende en beperkende werking ten aanzien van bui tenlandsche reizen, die er het gevolg van kan zijn, tot een minimum wordt be perkt. Het voordeel van deze nieuwe belas ting is, dat zij, evenals de personeele be lasting, den belastingplichtige voor de door hen gemaakte verbeteringen direct treffen. In dit geval is bovendien sprake van een vertering, welke in nagenoeg alle gevallen onbetwistbaar van draagkracht blijk geeft. De belasting is voor elke reis afzonderlijk per reiziger gesteld op vijftig cent per dag voor de eerste acht dagen, op 0.75 per dag voor de volgende vier dagen en op een gulden voor eiken volgenden dag. In het algemeen aldus de toelich ting is het niet mogelijk, onderscheid te maken tusschen plezierreizen en an dere reizen. Vele reizen toch hebben een gemengd karakter, waarbij' het een on begonnen werk zou zijn om vast te stel len, in hoever het plezier door andere factoren wordt overheerscht. Er zijn echter een aantal categorieën van personen, van wie zonder meer aan genomen kan worden, dat hun reizen naar buitenslands veelal niet of niet in de eerste plaats het karakter van plezier reizen hebben. Dat is het geval met grensbewoners en met al degenen, die zich uit hoofde van hun beroep of bedrijf regelmatig naar het buitenland dienen te begeven. Voor deze categorieën is in het alge meen aangenomen, dat alle 'buitenland- sche reizen tezamen in een geheel jaar hun evenveel genot zullen verschaffen, als een reis van vijftien dagen aan een ander geeft. Voor grensbewoners of beroepsreizi gers met een gering inkomen en ver mogen zou echter ook een belasting van tien gulden per persoon en per jaar te zwaar zijn. Voor hen is daarom een van vijftig cent tot tien gulden oploopende schaal ontworpen, verband houdende met de belastbare som voor de gemeente fondsbelasting. V oor algeheele vrijstelling komen naar het oordeel van den minis ter in aanmerking jongelui, die een schoolreis doen en alle kinderen en jon gelieden van niet ouder dan zeventien jaar. 'Opgemerkt wordt nog, dat onderscheid naar de plaatsen of landen, waarheen de reizen gedaan worden, niet in het stelsel van het ontwerp zou passen. Voor reizen naar de Nederland se h e overzeesche gewesten zijn dus geen afwijkende bepalingen ge maakt. Ook voor gezondheidsreizen zijn geen uitzonderingen gemaakt. Elke ''acantiereis dient de gezondheid tevens. Een grens is hier niet te trekken. De minister stelt zich echter voor, bij langdurig verblijf om gezond heidsredenen in het buitenland (bijv. in een inrichting te Davos) vrij stelling of vermindering te verleenen. Aangezien het een volkenrechtelijk a dagium is, dat een zeeschip geldt als grondgebied van het land, onder welks vlag het vaart, is de mogelijkheid ge opend, dat reizen onbelast blijven zoo lang men op een Nederlandsch zeeschip verblijft. Het systeem van de belasting komt op het volgende neer. Degene, die niet in aanmerking kan of wil komen als grensbewoner of als be roepsreiziger, moet voor het verlaten van net land, in zijn paspoort of eenig ander daarmede gelijkgesteld bewijs, den dag van zijn vertrek uit Nederland doen vast leggen. Bij zijn terugkomst in Nederland moet hij in zijn paspoort voor een voldoend bedrag aan zegels hebben gehecht en deze onbruikbaar hebben gemaakt. Deze zegels zullen behalve op de kantoren der invoerrechten en accijnzen zooveel moge lijk ook op andere plaatsen verkrijgbaar worden gesteld. De reiziger die bij het uitgaan den dag van zijn vertrek niet doet vastleggen, zal niet alleen de kans loopen, dat hij bij wederbinnenkomst dubbele belasting moet betalen omdat n.l. moeilijk kan blij ken hoeveel dagen hij op reis is geweest doch zal bovendien hij het verlaten van het land voor de mogelijkheid komen te staan, dat reeds dan van hem zeker heid zal worden geëischt voor de belas ting, welke hij bij weder-binnenkomst redelijkerwijze verschuldigd kan worden en dat ook dan reëds zijn bagage en par ticulier vervoermiddel worden aangehou den. Door een tijdelijke versterking van de posten aan de grenzen gedurende het reisseizoen, zal worden bewerkt, dat de treinen niet zullen wor den opgehouden en dat ook het toeris tenverkeer zoo vlot mogelijk zal ver- loopen. In het algemeen zullen personen, die buiten de zoogenaamde eerste linie aan de landzijde wonen, d.w.z. meer dan een uur gaans van de grens, niet als grens- bewoner aangemerkt dienen te worden. Waar de reisbelasting een uitvloeisel is van of althans ten nauwste samen hangt met de abnormale onevenwichtige economische omstandigheden hier en in het buitenland, heeft de minister ge meend, dat het gewenscht is de wer kingsduur van de ontworpen wet voorshands tot een drietal jaren te beperken. De Abessynsche nederlaag. Rome's verwachtingen. Speciale dagbladcorrespondenten aan het Noordelijk front seinen bijzonderhe den over de overwinning in Tembien, waarbij zij' o.m. doen uitkomen met welke hardnekkigheid, -vuur en drift de Abes- synen gevochten hebben tijdens de wan hopige pogingen om den Amha Work te hernemen, den berg, waarvan de Alpen jagers en Zwarthemden zich gedurende den nacht hadden meester gemaakt na een schitterende beklimming van een bijna loodrechten wand aan de zuidzijde van den berg. Twaalf malen vielen de Abessy- nen zonder succes den Amba Work aan: Ras Kassa wierp zelfs manschappen vau de intendancediensten in het vuur. Volgens de eerste tellingen hebben de Abessynsche troepen alleen reeds in den slag om den Amha Work meer dan drie duizend dooden op het slagveld achterge laten. Onder de gesneuvelden der Abessy- niërs bevinden zich verscheiden hooge officieren. Aanvankelijk werd reeds melding ge maakt van het feit, dat Ras Kassa bijna gevangen was genomen; de bevelhebber wist zich echter op het laatste oogenblik nog door een haastige vlucht te redden. Het merkwaardige van den strijd bij den „Gouden Berg" was, dat de Italia nen ditmaal met succesvolle resultaten de Abessynische strijdwijze hebben toege past: de aanval-bij-nacht. Het terrein was buitengewoon moei lijk, de tegenstand der Abessyniërs ver bitterd. Als een natuurlijke vesting be- heerschte de Gouden Berg het omlig gende gebied en zoo was het bezit er van uit strategisch oogpunt bijzonder begeer lijk. Langzaam drongen de Italiaansche sol daten, vermengd met Askari's, op naar het hoogste bergplateau. En daar ont stond een bloedig treffen, vrijwel van man tegen man. Verbitterd boden de Abessyniërs tegenstand, verbitterd zetten de Italinanen door. Niet zelden werden gevechten op leven en dood geleverd op niet meer dan een meter afstand van duizelingwekkende afgronden Uren duurde de kamp en eerst toen het mor- genlicht zich over- het land gelegd had, I konden de Italianen ten teeken van de overwinning de vlag op den top van den Gouden Berg planten. Doch nog zouden de Abessyniërs zich niet gewonnen geven. Versche troepen rukten aan en trachtten de door de Ita lianen bezette berghoogten te heroveren. Hoewel deze aanvallen met ware doods verachting ondernomen werden, wisten de Italianen echter meester te blijven op de door hen ingenomen stellingen. Zij maakten van het daglicht gebruik om thans ook him vliegtuig-eskaders in den strijd te brengen. Ronkend kruisten de toestellen boven het gebergte en onder een regen van bommen en machinege weervuur moesten de Abessyniërs ten slotte wijken. Het Italiaansche succes in het Noorden heeft een groote ontmoediging in Abessy nië ten gevolge gehad. De Italiaansche correspondenten mel den aan hun bladen, dat Ras Syoem er niet in geslaagd is te vluchten en zich nog steeds in Tembien verbergt, waar hij achtervolgd wordt door Italiaansche de tachementen. Het laatste bericht is, dat hij geen kans heeft gezien, door de omsingeling heen te breken en dat men rekening hield met een noodsprong van hem in Oostelijke richting. Verder ontbreken zoowel van Ras Immeroe, ip het uiterste Noorden als van Ras Ayele in 'het Noordwesten, berichten. Het gerucht gaat, dat de negus het plan heeft om zich aan het hoofd te stellen ven de eenige geregelde Abessynsche troepenmacht, die nog op dit gedeelte van het front is te vinden om een laatste poging te wagen om de Italianen tegen te houden. D'e geestelijkheid te Addis Abeba heeft de bevolking tot kalmte aangespoord en bevolen, de komende acht dagen zeer matig te eten, opdat er in allerijl voor raden naar het Noordelijk front gezonden zullen kunnen worden. D'e stemming in de Abessynsche hoofd stad schijnt gespannen te zijn. Men is van meening, dat de oorlog thans spoe dig in een beslissend stadium kan komen. De Italiaansche troepen zijn thans be zig met het verzamelen van den oorlogs buit op het oorlogsterrein in Tembien en met het tellen van de gedoode vijanden. Dé luchtstrijdkrachten achtervolgen nog steeds de vluchtende Abessynsche afdee- lingen. In buitenlandsche bladen wordt de meening verkondigd, dat Italië genood zaakt zou zijn om tijdens het regenseizoen de miltaire actie in Abessynië te onder breken. In gezaghebbende kringen te Rome verklaart men, dat dit niet het ge val is. D'e Italiaansche generale staf heeft dit probleem uitvoerig bestudeerd en is tot de conclusie gekomen, dat de opera ties aan het front door zullen gaan, ook tijdens de regens. De Negus bereid over de vredes voorwaarden te onderhandelen? De correspondent van de „Daily Mail" te Genève meldt dat Eden gisteren van den Abessynschen Keizer een telegram heeft ontvangen waarin deze verklaard bereid te zijn, te spreken over de vredes voorwaarden op basis van den status quo, in dier voege, dat Italië de gebieden die het op het oogenblik heeft bezet, be houdt. D'e Negus stelt echter als voorwaarde, dat de Koning van Engeland als bemid delaar optreedt. Van dit bericht is nog geen bevestiging gekregen. De Abessynsche gezant te Lon den heeft ten stelligste ontkend, dat de Negus wil onderhandelen. VERRASSENDE WENDING TE GENEVE. Naar een petroleurn-embargo? In de commissie van achttien te Genève heeft Eden gisteren verklaard, dat Enge land bereid is, de petroleum-sanctie toe te passen, onder voorwaarde, dat de voor naamste petroleumproducenten van de wereld, die zitting hebben in de commissie van achttien dit voorbeeld volgen. Op voorstel van Flandin is de commis sie van dertien tegen vandaag bijeen ge roepen, om een laatste poging te doen, een bemiddeling in het Italiaansch-Abes- synisoh conflict tot stand te brengen, al vorens een datum vast te stellen, waarop de petroleumsanctie zal worden toegepast. Na bestudeering van het rapport der petroleum-deskundigen, aldus Eden, is de Britsche regeering tot een gevolgtrekking ten gunste van de petroleumsanctie ge komen. Zij is bereid, mede te werken tot een spoedige toepassing van dezen maat regel, mits de andere tot den volkenbond behoorende staten, die petroleum aan Ita lië leveren of per schip vervoeren hiertoe eveneens bereid zijn. Er ontstond gisteravond groote opwin ding in de volkenbondskringen, toen be kend werd, dat vandaag de raadscommis sie van dertien weder zal bijeenkomen. Men neemt aan, dat, ten- z ij Mussolini plotseling veel tegemoetkomender zou worden, nog binnen een week tot de inwerkingstel ling van de petroleu m- sanctie zal worden beslo ten. Eden maakte zijn bereidwilligheid niet langer afhankelijk van een medewerking der Amerikaansche regeering. Velen mee- nen hieruit te mogen afleiden, dat het ge lukt is, van de Amerikaansche petroleum. maatschappijen de stellige toezeggingen te verkrijgen, dat zij, ook zonder hiertoe door de Amerikaansche regeering te wor den gedwongen, toch haar verkoop van petroleum naar Italië zullen beperken tot de normale petroleum-leveringen in vre destijd. Uitbreiding van de staking te New-York. De staking van de liftjongens in New- York, die in enkele deelen der stad reeds tot ernstige moeilijkheden geleid heeft, heeft een verdere verscherping gekregen. Het parool is uitgegeven, dat de sta king moest worden uitgebreid tot het huispersoneel van de groote woonhuizen, de kantoorgebouwen en warenhuizen van de drukke en dicht-bevolkte Oostzijde der stad. Nader meldt Reuter dat zich bij de staking der liftjongens, boodschappenjon gens, stokers en ander dienstpersoneel van huizen en hotels hebben aangesloten, en dat de staking dreigt een groote last te worden voor het leven in een aanzien lijk gedeelte van New-York. Indien geen regeling wordt bereikt, zullen meer dan 120.000 arbeiders en 11.000 gebouwen door de staking getrof fen worden. De vakvereeniging eischte betere loo- nen en kortere werktijden. De burgemeester heeft den „toestand van bijzondere omstandigheden" voor de getroffen deelen -der stad afgekondigd. Dit beteekent, dat de autoriteiten met bijzondere maatregelen tegen ordever stoorders kunnen optreden. Handelsverdrag tusschen Polen en België. De ministers Beckl en Van Zeeland hebben bet Belgisoh-Poolsche handelsver drag onderteekend. Het meerendeel der Belgische bladen wijdt beschouwingen aan de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen België en Polen. 'Ook de Poolsche pers toont een leven dige belangstelling voor dit bezoek. De Grieksche koning spreekt de troon rede uit. In een gisteren ter gelegenheid van de opening van het Parlement uitgesproken troonrede, wees de Koning er in het bij zonder op, dat Griekenland de tot dusver gevoerde buitenlandsche politiek zal blij ven volgen. Griekenland, zeide hij, zal trouw blijven aan 'het Balkanpact. Ten slotte deed de vorst een dringend beroep op de vaderlandsliefde der afge vaardigden, zoodat de normale politieke toestand kan worden hersteld. Nieuwe vlootregeling tusschen Duitsch- land en Engeland? Hitler is uit Beieren naar Berlijn te ruggekeerd om een geheime bijeenkomst in de kanselarij te presideeren, waarin volgens bevoegde kringen een nieu we vlootregeling met Engeland is be sproken. Déze conferentie was een soort bijeen komst van leiders van de betrokken de partementen. D'e conferentie duurde den geheelen dag. Korte Berichten. Dertien personen kwamen om het leven, twee worden vermist en acht zijn zwaar gewond als gevolg van een trein ongeluk, dat zich afspeelde ten noord oosten van Vancouver in Canada. 1 In geheel China wordt onverwijld de algemeene dienstplicht ingevoerd. De militaire diensttijd zal twee jaar bedragen voor alle mannen van 1845 jaar, die geen lichamelijke gebreken heb ben. Naar thans vernomen wordt is ver leden week het district Klangoe in Zuid- Kansoe door een aardbeving geteisterd. Op vele plaatsen ontstonden groote scheu ren in den grond en hadden aardver schuivingen plaats. Omstreeks 1100 hui zen zijn verwoest. 50 personen kwamen om of werden gewond. Ook is veel vee omgekomen. GELDELIJKE STEUN AAN BINNEN SCHIPPERS. Minister behoudt zich zijn oordeel nog voor. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Duymaer van Twist betreffende het verleenen van financiee- len steun van Regeeringswege aan de binnenschippers heeft de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart geant woord: De minister heeft kennis genomen van het voornemen van zijn ambtgenoot van Landbouw en Visscherij om bepaalde kleine boeren en tuinders voor een gelde lijke uitkeering in aanmerking te doen komen, welke uitkeering een incidenteel karakter draagt en zal worden bekostigd uit bet landbouwcrisisfonds. In afwachting vein het advies van 'de subcommissie voor de binnenvaart van de centrale commissie van advies en bij stand voor het verkeersfonds, daartoe uit- Binnenland. "Wetsontwerp reisbelasting ingediend. Minister Deckers over de kustvisscherij. Steun aan binnenschippers? Wetsontwerp inzake industrie-financie ring. Verhooging crediet werkverruiming- Buitenland. De Italiaansche overwinning. Geruchten over vredesbesprekingen. Toch nog een petroleum-embargo. gebreid met deskundigen, welke subcom missie met haar onderzoek naar de wer king van de wet op de evenredige vracht- verdeeling nog niet gereed is, meent de Minister zich zijn oordeel ten aanzien van eventueel te treffen maatregelen met betrekking tot de binnenvaart te moeten voorbehouden. INDUSTRIE-FINANCIERING. Gelden voor deelneming in het aandeelen- kapitaai gevraagd. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rjjksbegrooting voor het dienstjaar 1936. (Industriefinanciering.) Aan -de Staten-Generaal is reeds ter overweging aangeboden een ontwerp van wet tot oprichting van een naamlooze vennootschap n.v. Maatschappij voor In dustrie-financiering. De noodige gelden voor de deelneming in 'het aandeelenka pitaal van deze vennootschap worden bij het onderhavige wetsontwerp aange vraagd. Tévens zijn hierbij memorieposten opgenomen voor een bijdrage aan ge noemde n.v. in eventueele verliezen op verstrekte credieten of op deelneming in het kapitaal van industrieele ondernemin gen resp. voor het verstrekken van een geldleening aan deze n.v. ONDER WIJSCONCENTRATIE. Woensdag installatie der Staats commissie. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal Woensdagochtend te 11 uur in het departement van Bin- nenlandsohe Zaken de Staatscommissie voor de Onderwijsconcentratie installee- ren. UIT DE R.-K. STAATSPARTIJ. Naar men verneemt zullen de R.K. Tweede-Kamerleden ir L. J. M. Feber, wethouder van 's-Gravenhage, en G. W. J. van Koeverden, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland, na overleg met het partijbestuur van de R.K. Staatspar tij, hun mandaat als Kamerlid, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag, thans nog niet neerleggen, maar daarmede wachten tot de verkiezingen van 1937. DE MOERDIJKBRUG NADERT HAAR VOLTOOIING. Vandaag wordt de zevende overspanning geplaatst. De Moerdijkbrug nadert steeds sneller baar voltooiing. Vandaag zou de zevende overspanning worden geplaatst. Wij vernemen nog, dat men, terwijl de zevende overspanning vandaag werd ge transporteerd, men bij Penn Bauduin met man en macht bezig is aan de achtste. Binnenkort zal ook deze gereed zijn; in totaal komen er tien overspanningen van oever tot oever. Algemeen Bestuur van het C. N. V. Gisteren vergaderde het Algemeen Be stuur van het G. N. V. met introducé's uit de hoofdbesturen der aangesloten or ganisaties. In de morgenvergaidering werd door den heer J. Schipper, secretaris van het C.N.V., een inleiding gegeven op een reeds eerder rondgezonden rapport van de Commissie van Advies inzake Jeugd werk en vakontwikkeling, betreffende het scheppen van de mogelijkheid om jeugdige werkloozen in het organisato risch verband der Christelijke vakbewe ging te brengen. Na een uitvoerige be spreking werden de richtlijnen, in het rapport getrokken, ter overweging door gegeven aan de aangesloten organisaties. In de middagvergadering hield de heer H. A mei ink een inleiding over: „Ge nève en de veertig-urige werkweek". Ook over dit onderwerp werd breed gediscussieerd. Aan het eind der verga dering kon de Voorzitter vaststellen, dal de Christelijke vakbeweging haar beken de standpunt t.a.v. de veertig-urige werk week kan handhaven, en dat het in de lijn van dit standpunt ligt, dat haar ver- tegewoordiger te Genève medewerkt aan totstandkoming van conventies die be oogen voor bepaalde bedrijfstakken de mogelijkheid van een internationale re geling voor een verkorten werktijd te treffen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1