\)Mt U niet te veel orttherort, moet LL heel veel adAiejcteejcem. Afscheid van Burgemeester Van Teijlingen van Oostkapelle Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken. gezin, B 89, uit Bruinisse; J. Reijnierse, landbouweraknecht, B 157, uit Middel burg; D. A. Meeuse winkelbediende, B 87, uit Ooetburg. Vertrokken: A. J. Vroon, onderwijze res, van B 2 naar Vrouwenpolder; M. Boone en gezin, landarbeider, van B 128 Daar Middelburg; P. Reijnierse, z. b., van B 157, naar Bergen op Zoom; G. Prins en gezin, Serg.-Maj.-Instruct., van B 160 naar Bergen op Zoom; L. Fransoo, z. b., van B 114 naar Medemblik; C. Me- liefste, landbouwersknecht, van A 117 naar Serooskerke (W.); A. Heule en ge zin, landbouwer, van B 96a naar Veere; J. C. Buijs, dienstbode, van B 18 naar Middelburg; A. Simpelaar, koopman, B 55 naar Middelburg. Meliskerke. Vrijdagavond trad namens het Inlichtingenbureau voor Gbilisalpeter voor de oud-leerlingen vereeniging op dhr van Heel van Nijmegen. Spreker gaf een korte uiteenzetting van de samen stelling van Chilisalpeter en de nuttige werking er van. Verder werden een paar films vertoont. Koudekerks. In de 45e jaarvergadering der vereeniging voor Bijz. lager onderwijs op Geref. grondslag, sprak de voorzitter dhr M. Sanderse een openingswoord naar aanleiding van Psalm 1. Uit de ver slagen bleek, dat de vereeniging 70 leden telt en dat bet gemiddeld aantal leer lingen was 141. Na 1 April zal de school bezocht worden door 156 leerlingen. De aftredende bestuursleden M. Sanderse en J. de Kam werden herkozen. In de jaarvergadering van den Cbr. Besturenbond wees de voorzitter A. L. Jacobse op de noodzakelijkheid van organisatie. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental met 18 was toegenomen en thans 218 bedraagt, veroorzaakt door toetreding van den Chr. Werkmansbond. De voorzitter behandelde het onder werp „Grisiswerk van ons Verbond in 1934". De beer A. Maas Jacsz. sprak over„Huwelijk en kinderzegen". De vergadering was slecht bezocht. De jeugdclub „Klimop" gaf Don derdagavond baar jaarlijkscbe famlilie- avond op 't Zand. Deze club wordt ge vormd door meisjes van 1216 jaar en staat onder leiding van Zuster A. de Ridder. Het lokaal was geheel vol, toen Ds van Kooten de bijeenkomst opende. Uit de uitgebrachte verslagen bleek, dat deze club onder uitnemende leiding staat. Het programma bestond uit zang, opstel, samenspraak en tableaux en was goed verzorgd. Ter secretarie is als gevonden voor werp gedeponeerd een zak (vrouwenklee- dingstuk) inhoudende een portemonnaie met geld en een zakdoek. (Belangeloos bericht.) Axel. Hier ter plaatse is een comité gevormd ter bespreking van de feestplan- nen ter herdenking van het feit, dat het dit jaar 350 jaar geleden is, dat de stad Axel door Prins Maurits op de Span jaarden heroverd werd. Grijpskerke. Gemeenteraad. Vrijdagmid dag vergaderde de Raad. Ingekomen o.a. een schrijven van den minister van 0. K. en W., waarbij wederom voor den tijd van vijf jaar vrijstelling wordt verleend van het geven van openbaar lager onder wijs in deze gemeente. Van den heer Ver beek te St. Laurens is een schrijven inge komen, houdende verzoek om over 1935 een tegemoetkoming van f 50 uit de ge meentekas te mogen ontvangen in de kos ten van de door hem onderhouden weke- lijksche autodienst op Grijpskerke. De voorzitter stelt namens B. en W. voor hierop afwijzend te beschikken. Als hoofdmotief hiervoor wordt aangevoerd, dat de heer Verbeek geen inwoner der gemeente is. De heer Gevaal is er voor, dat den heer Verbeek een tegemoetko ming wordt verleend, gezien de nette be diening en de trouwe nakoming van den dienst. Spr. stelt voor f25 subsidie te verleenen over 1935. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. (Tegen de heeren Ce- vaal en de Buck). De heer A. Geschiere J.Hz. wordt herbenoemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur en de heer S. P. Geschiere als lid van de commissie van plaatselijk schooltoezicht. Van het be stuur der bijzondere school is een ver zoek om voorschot op de gemeentelijke vergoeding voor 1936 ingekomen. Ver zocht wordt een bedrag van f 1007.80, berekend naar f 11 per leerling te mogen ontvangen. Namens B. en W. stelt de voorzitter voor het bedrag aan voorschot vast te stellen op f 986.80, berekend naar f 10.44 per leerling. Met alg. stemmen hiertoe besloten. Enkele wijzigingen wor den aangebracht in de begrooting 1935 en die van '36. In verband met 'n aange kocht perceel voor terrein brandput is begrootingswijziging noodzakelijk. Een bedrag van f 375 zal noodig zijn voor het gekocht perceel, hierin begrepen om heining enz. Een drukke bespreking ontstaat over de vraag wat te doen met de aanwezige aschbakken in de kom der gemeente. Het aanvankelijk voornemen bij B. en W. is om deze op te ruimen, en hiervoor een plaats te bestemmen op het aangekocht terrein voor brandput. Een definitief voorstel is er echter niet. De heer Gevaal voelt er voor om een wekelijksche ophaaldienst in het leven te roepen. De heeren A. Louwerse en de Buck vinden het nieuwe terrein niet ge schikt voor verzamelplaats van vuil. De heer Geschiere meent, dat de aschbakken eerder moeten worden geledigd. Dan zal men geen last hebben dat het vuil op het dorp terecht komt. B. en W. zullen alles nog eens overwegen. Bij de rondvraag vraagt de heer Ge vaal, wie het toezicht heeft op de wege- lingen. Op Buttinge ie een wegeling, waarin allee maar wordt gedeponeerd. De voorzitter zegt toe, dat deze zaak zal I worden onderzocht. Verder wordt de rioleering in de kom der gemeente be sproken, waarna sluiting. Tholen. Naar wij vernemen, zal met in gang van 12 April a.s. de verzending van geknipte mosselen naar het buitenland, worden stop gezet. Voor de vele personen, welke in dit bedrijf werkzaam zijn, wordt een en ander weer een strop. Hoek. Op den Ouderavond van de Chr. school aan den Molendijk hield dhr J. de Putter-de Jonge een inleiding over: „Wegzinkende cultuur". Het hoofd der school hield een referaat i over: „Onze tijd en onze taak", terwijl door dhr L. A. Dieleman, onderwijzer, een bijdrage werd voorgelezen. Tijdens de pauze's konden de ouders 't werk der leerlingen bezichtigen. Ds Vink sprak een slotwoord. i Alhier had de eindles plaats van den tweejarigen landbouwwintercursus. Het diploma kon door Ir fDrogendijk uit Goes worden uitgereikt aan de cursisten A. de Blaeij Kz., A. Brabbe Gz., J. Dieleman Mz., J. v. d. Hooft Kz., J. Koster, J. Meertens Jz, P. Meertens Jz., J. de Put ter Mz., J. D. Tollenaar Az., D. Scheele Dz., G. Scheele Dz., J. Zegers 'Gz. en P. Zegera Cz. Dhr H. Dieleman feliciteerde namens de Commissie van Toezicht de leerlingen met dit resultaat, terwijl namens de cur sisten, dhr D. Scheele een woord van dank sprak, inzonderheid tot den leider van den cursus, dhr W. H. Louwerse. Alvorens Zaterdagmiddag Jhr W. Z. van Teijlingen de laatste raadszitting zou pre- sideeren en afscheid nemen van velen, heeft in de vestibule van het raadhuis Dr G. van der Harst als voorzitter van het huldigingscoinité op den jaardag van den burgemeester op 29 Februari de toen aan geboden gedenkplaat van zijn burgemees terschap onthuld en aan het gemeente bestuur overgedragen. Het bleek nu, dat de door den heer Dolf van der Haar ont worpen gedenkplaat uitstekend voldoet. In de raadzaal was opgehangen de schilderij van den heer H. van der Haar, voorstellende kerk en toren van Oostka pelle, eveneens aangeboden aan den schei denden burgemeester. In de raadzaal waren met den volledi- gen raad tegenwoordig vele gemeentena ren, maar ook vele burgemeesters uit an dere gemeenten in Walcheren, en ook vele secretarissen en enkele wethouders. Precies te twee uur opende Jhr van Teijlingen de raadsvergadering en sloot deze bijna direct weer, toen bleek, dat er sedert Woensdag geen nieuwe voorstellen waren te doen en ook geen der raadsleden een vraag had te stellen. Na deze sluiting van het officieele ge deelte van den middag, nam de burge meester het woord. Het is juist op den dag af 40 jaren ge leden, dat spr. met zijn ouders te Mon- treux vertoefde voor herstel van gezond heid van zijn vader, toen een brief uit Oostkapelle kwam met de mededeeling van de a.s. ontslagaanvrage van burge meester Jhr de Jong van Ellemeet. In het bezit van het diploma, afgegeven door de Vereeniging van Gemeentebelangen, werd direct besloten de eerste sollicitatie in zee te zenden. Spr. heeft toen weinig gedacht een goede kans te maken en hier den langsten tijd van zijn leven te zullen door brengen. Op 14 October 1896 aanvaardde spr. het burgemeestersambt. Hij werd in de eerstvolgende raadsvergadering tot ge meentesecretaris benoemd. Dat was een gulden tijd. De gemeente-administratie was ongelooflijk eenvoudig vergeleken bij thans. Toen bleef er nog tijd over voor liefhebberijen. In 1896 bedroeg het zielental van Oost kapelle nog maar 1044, op 1 Januari j.l. 1505, of anderhalf maal zooveel. Van 1896 tot 1922 was spr. ambtenaar van den Burgerlijken Stand en in dien tijd mocht hij 874 geboorteakten inschrijven, 243 paartjes in den echt met elkander ver binden en 427 overlijdensakten registree- ren. Na 1922 overleden nog 168 personen en zijn in totaal dus 580 menschen, van wie spr. er velen gekend heeft, naar het kerkhof gebracht. Spr. mocht ongeveer 450 vergaderingen van B. en W. en 380 raadsvergaderingen presideeren. Het kwam daarbij nooit tot pijnlijke schermutselingen al had gelukkig ieder zijn gezond verstand en kwam men daar rond voor uit. De 'begrooting van 1896 was 27 bladzijden dik, met 75 posten, een eind cijfer van f 6000 en een goed slot van f 170; die voor 1936 heeft de volgende cij fers: 224, 231, f 35.000 en f 2300. In 1896 bedroeg de gemeentebelasting totaal f 800, voor 1936 is f 12.000 geraamd. Maar de gemeente heeft geen schuld en staat niet onder curateele. Toen spr. in 1896 begon had hij f 300 als burgemeester en even veel als secretaris. Nu zouden er volgens een bericht in de dagbladpers 198 solli citanten zijn, wel een bewijs, dat de hui dige jaarwedden toch nog een „behoor lijk levensbestaan" waarborgen. In 1896 telde de kiezerslijst 190 namen, thans 838. In de 40 jaar zijn verschillen de wegen verbeterd, een nieuw gemeente huis met veldwachterswoning, een dok terswoning, een slachthuis, een laborato rium, een brandspuithuis en een arres tanten-baleis" zijn gebouwd. Spr. wijst er op, hoe keurig dit laatste is ingericht; hij heeft wel eens everwogen enkele attracties aan te brengen als radio en bibliotheek, maar heeft er bij den Raad nooit mee voor den dag durven komen. (Hilariteit.) Rioleering kwam hier en daar tot stand en Oostkapelle werd aan gesloten bij gas, electriciteit en waterlei ding. Spr. wijst er vervolgens op in zijn werk kring er zonder al te veel kleerscheuren te zijn afgekomen. Veel heeft hij te dan ken aan de heeren van de Provinciale Griffie, die steeds bereid waren inlichtin gen te geven, inzonderheid aan zijn on- vergetelijken leermeester, dhr Hartman. Daarnaast heeft spr. zeer veel hulp ge had van zijn collega van Serooskerke, den heer P. D'regmans, die volkomen op de hoogte is van de steeds zich wijzigende wetten en voorschriften. Zonder zijn be proefde voorlichting zou spreker wellicht eerder dan nu het bijltje er bij hebben neergelegd. Spr. had behoefte enkelen der aanwezi gen afzonderlijk toe te spreken. Doch daarvoor wijdde hij enkele woorden aan den Commissaris der Koningin, die door ambtsbezigheden verhinderd was aanwe zig te zijn. Spr. is er zeer erkentelijk voor dat de Commissaris op 22 Januari des morgeng om 10 uur naar Oostkapelle toe kwam om persoonlijk de mededeeling te doen van de wijze, waarop de Koningin spr. eervol ontslag had verleend en van de onderscheiding die de Commissaris hem toen persoonlijk op de borst spelde. In Jhr Mr Quarles van Ufford hebben de Zeeuwen een Commissaris, die voortdu rend toont mede te leven in alles wat in zijn gewest omgaat het groote zoowel als het „kleine" gebeuren en die me nigmaal toont hart te hebben voor de ambtenaren. Een geboren edelman, in den besten zin des woords. Spr. hoopte, dat de familie Quarles van Ufford nog vele malen Oostkapelle als haar zomerresidentie op het gastvrije Berkenbosch zal opzoeken. Speciaal heette Spr. nu welkom den burgemeester van Middelburg. Tot zijn collega's burgemeesters en secretarissen van de plattelandsgemeenten op Walche ren sprak de heer Van Teijlingen over de genoegelijke vergaderingen als oud-voor zitter hunner vereeniging. Tot de leden van den Gemeenteraad en de wethouders ridhtte Spr. woorden van dank voor de medewerking, die hij vanaf 1896 onafgebroken heeft mogen onder vinden. Mogen zij dan ook met spr.'s op volger aangenaam samenwerken en den bloei en vooruitgang van het mooie dorp Oostkapelle helpen bevorderen. Dank bracht spr. aan alle ambtenaren in dienst der gemeente. Spr. richtte zich tot Dr van der Harst en zuster Schaberg en uitte de hoop, dat zij hun mooie levenstaak ten bate der lij dende mesohheid mogen voortzetten. Ook tot het onderwijzend personeel van beide scholen richtte spr. woorden van dank en afscheid, vooral tot de hoofden der openbare en bijzondere scholen, dhrn Frelier en Gornelissen; tot den laatsten tevens voor wat hij als voorzitter van den Ghr. Besturenbond heeft gedaan voor de goede verhouding tusschen gemeentebe stuur en werkloozen. Zijn groote tevredenheid uitte Spr. over de activiteit en hulpvaardigheid van den gemeenteveldwachter evenals van den te Oostkapelle gestationeerden rijksveldwach ter brigadier-titulair. Met de achtereenvolgende predikanten van de beide kerkgenootschappen heeft spr. het steeds best kunnen vinden. Spr. wilde eindigen met zijn groote dankbaarheid uit te spreken voor al de treffende bewijzen van genegenheid en vriendschap do laatste dagen ondervon den. Na dezen met groote aandacht gevolgde en met applaus begroette toespraak van den burgemeester, hebben verschillende personen 'hem hartelijk toegesproken. De eerste was Jhr A. F. G. de Casem- broot, burgemeester van Westkapelle, die sprak als voorzitter van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen op Walcheren. Hij 'hoopte, dat Jhr van Teij lingen als eerelid nog wel eens een jaar- lijksche bijeenkomst zal bijwonen en aan zitten aan den daarbij behoorenden disch. Tweede spreker was de heer L. J. van Voorthuysen, burgemeester van Domburg. Als nestor in dienstjaren en als zoodanig opvolger van Jhr van Teijlingen, neemt spr. hartelijk afscheid, en al weet hij dat de scheidende niet van „opkammerij" houdt, toch wil spr. zeggen, dat de wijze van werken van Jhr van Teijlingen bij allen bewondering heeft opgewekt. De burgemeester van Middelburg, de heer M. Fernhout schetste, hoe de schei dende bekend stond door zijn groote be reidheid om te dienen en zijn persoon voor ieder ter beschikking te stellen. De heer P. Dregmans, burgemeester van Serooskerke, zeide niet te willen spre ken als hoofd van een grensgemeente, maar speciaal tot den oud-burgemeester van Serooskerke. Want Jhr van Teijlin gen was dat van 19061930 en van 1906 1922 tevens secretaris. De band met den burgemeester te Oostkapelle, waar hij woonde moge sterker zijn geweest, ook te Serooskerke genoot hij aller sympathie en waardeering. De heer J. Poppe, oud-wethouder, bracht Jhr van Teijlingen dank voor de altijd ondervonden aangename samenwerking en wenschte hem een gelukkigen levens avond toe. Ds M. J. van Dijken, predikant der Geref. Kerk zeide, dat het juist is, dat Jhr van Teijlingen velen gediend heeft met zijn raad, waarbij hij steeds onpar tijdig was. De heer A. de Kam, oud-raadslid kon niet nalaten om Jhr van Teijlingen dank te brengen voor de wijze waarop hij ge durende 19 jaar, dat Spr. raadslid was, correct en onpartijdig de vergaderingen leidde, waarbij nooit een scherp woord werd gehoord. Bij het 25-jarig bestaan der bijzondere school toonde de burge meester hoe onpartijdig hij was. De heer H. Geldof, hoofd van den vee- en vleeschkeuringsdienst, schetste, hoe nu 25 jaar geleden bij de invoering van den dienst vele moeilijkheden te overwinnen waren, doch deze zijn mede door het wer ken van den burgemeester overwonnen. De heer S. Frelier, hoofd der open bare school, sprak als een der oudste gemeenteambtenaren en schetste den bur gemeester als een welwillende chef. Ook als secretaris penningmeester van het ziekenfonds bracht spr. den burgemeester dank voor wat hij als voorzitter van dat fonds heeft verricht. De heer Cornelissen, hoofd der Christe lijke school schetste Jhr van Teijlingen als een vertrouwensman, die ver boven wettelijke letter en vorm staat. Hij heeft steeds zijn christelijk karakter getoond. Als voorzitter van den Chr. Besturenbond bracht spr. den burgemeester hulde voor de wijze, waarop hij voor de werkloozen een eigen verzorging in de gemeente schiep. Ten slotte sprak nog de heer J. Geldof namens de persverslaggevers in de raads vergaderingen. Jhr W. Z. van Teijlingen verzekerde niet in staat te zijn om ieder van de sprekers afzonderlijk te antwoorden. Hij zal het gesprokene, dat zeker veel te mooi was ten zijnen opzichte, rustig overden ken. Thans volstond spreker met allen hartelijk dank te brengen voor hun aan wezigheid en voor de gesproken woorden. Hierna bleef men nog eenigen tijd bij een onder het genot van aangeboden ver- verschingen en namen allen met enkele woorden en een handdruk afscheid van den 'burgemeester van Oostkapelle. Dreigbrief met revol ve r k o g e 1. De heer Speelman te Maassluis, bij wien eenigen tijd geleden een inbraak ia gepleegd, waarvan de ge broeders W. uit Hillegersberg werden verdacht en terechtstonden, heeft gisteren een dreigbrief ontvangen, waarin gemeld word, dat hij, wanneer op 10 Maart a.s. veroordeeling zou worden uitgesproken, moet oppassen voor zijn leven. D© brief, die niet onderteekend was, bevatte een revolverkogel. Oplichting van een ver- zekeringsmaatschappij. De politie te Princenhage heeft den expedi teur P. aldaar in arrest gesteld, omdat de man wordt verdacht van oplichting en verduistering. P. zou n.l,, teneinde ver zekeringsgelden machtig te worden moed willig zijn auto tegen een boom in elkaar hebben gereden. Aan de verzekerings-Mij gaf hij op, dit ongeluk te hebben gekregen doordat hij verblind werd door een tegen ligger. Doordat P. echter aan genoemde Mij. een andere plaats opgaf dan waar het „ongeluk" plaats vond, liep hij in de val, Bovendien kwam de politie er aohter, dat P. ten nadeele van een melkfabriek te Princenhage 1200 kg kolen had achterge houden en elders afgeleverd van een kwantum, dat hij moest vervoeren naar bedoelde fabriek. Geheime distilleerderij ontdekt. Aan den rand der gemeente Amsterdam, onder Landsmeer, heeft de politie in een schuur, staande achter de slagerij van den heer B., een geheime dis tilleerderij ontdekt. Het toestel was gede monteerd, terwijl verschillende onderdoo ien overal verborgen waren. Het onder zoek naar de 'herkomst van het toestel heeft als resultaat opgeleverd, dat geble ken is, dat dit in een naburige gemeente gekocht was. Er is proces-verbaal opge maakt. 'Herrie in den Jordaan te Amsterdam. Vrijdagavond na afloop van de colportage van de N. S. B.- en communistische geschriften in de Jor daan te Amsterdam, heeft de gespannen toestand zich geuit in baldadigheden, die zich een oogenblik ernstig lieten aanzien. Opgeschoten jongelui begonnen straat- lantaars stuk te slaan. Een twintig lan taarns werden vernield. De politie vroeg versterking. Dit miste zijn uitwerking niet en zonder dat de po litie tot charges moest overgaan, wist zij de belhamels te verspreiden. 1 Mijnwerker wilde zijn fa milie dooden. Dank zij het tijdig in grijpen van de Heerlensche recherche is zeer waarschijnlijk een familiedrama voorkomen. Zij heeft namelijk den mijn werker P. gearresteerd. De man koes terde het voornemen zijn vrouw en drie kinderen van het leven te berooven. In een der vertrekken werd een flaubert- geweer met negen scherpe patronen aan getroffen, welke in beslag werden ge nomen. Het echtpaar P. leefde reeds geruimen tijd in onmin, zoodat de vrouw dikwijls baar woning verliet om na een paar dagen weer terug te keeren. Enkele da gen geleden had zij haar man weer ver laten en een boodschap gezonden, dat zij thans voorgoed zou wegblijven. De mijn werker liet daarop zijn vrouw, die bij haar te ouders te Voerendaal verbleef, weten, dat, indien zij niet terstond terug keerde, hij de drie kinderen zou dooden en ook haar van het leven zou berooven. De recherche, die terstond van dit wreede voornemen in kennis werd ge steld, arresteerde den man, die bij zijn verhoor verklaarde, wel degelijk zijn moordplannen ten uitvoer te hebben wil len brengen. (Tel.) 89- jarige man vliegt in brand. Toen de bijna 90-jarige heei K. te Nieuweschans aan den wandel was, stak hij op een gegeven moment zijn brandende pijp in zijn jekkerzak. Kort er na stonden de kleeren van den man in lichte laaie. Een juist passeerende auto- moblist wierp den heer K. direct in een nabij den weg loopend slootje, waaxdoor het vuurtje spoedig was gebluscht. Een ontboden geneesheer constateerde verscheidene brandwonden, welke als zeer ernstig moesten worden beschouwd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie, Zoudt u onderstaande verantwoording van giften, ontvangen voor den Evangeli satie-arbeid onder de schippers te We- meldinge, in uw blad willen opnemen? Bij voortbaat onzen dank. Met blijdschap ontvingen we voor hulp behoevende schippers in de haven te Wemeldinge de volgende giften, waar voor onzen hartelijken dank. Een pak kleeren van de firma H. H. te G., idem mevr. F. te G.; van N. N. te G. en nogmaals N. N. te G. Aan geldelijken steun van de J.T. te G. f2 en van mej. B. te W. f3. Voor navolgers van dit goede voor beeld zij vermeld, dat ons gironummer is: 177148. Adres voor kleeren, enz.: J. Hoogerheide, Bierweg, Wemeldinge. M. P. VAN DIJK Wemeldinge, 28 Febr. 1936. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 3 Maart: Zwakke tot matige, veranderlijke en uiteenloopende wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige neerslag, weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 u. Licht op voor fietsen: Dinsdag 0 u. 5 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6