DE ZEEUW De Dochter van den Opperrechter tweede blad Mr Aalberse over 't Kabinet en de algemeene politiek. FEUILLETON. Uit de Provincie o-.1J VAN MAANDAG 2 MAART 1936, Nr 129. Non Been samenwerking mei de S. D. A. P. In de te 's Hertogenbosch gehouden vergadering van den partijraad van de R. K. Staatspartij heeft Prof. Mr P. Aal berse gesproken over den algemeenen staatkundigen toestand en het parlemen taire werk. Sedert tien jaren, aldus Spr., function- neert het parlementaire stelsel in ons land niet juist. Dat stelsel is gebaseerd op een regeeringsmeerderheid. Er moet een voortdurende voeling zijln tusschen kabinet en meerderheid. Dat is een nor maal parlementair kabinet. Wij' hebben echter in ons land sedert 1925 geen parlementair kabinet meer ge had, maar steeds een extra-parlementair kabinet, gevormd door personen, die niet konden worden beschouwd als vertegen woordigers van hun partij'. Daardoor blij ven de partijlen vrijl tegenover het kabinet. Een extra-parlementair kabinet heeft practisch een meerderheid noodig, die het steunt, althans duldt. In 1933 hadden wij de eerste vreemde figuur bij' het optreden van het kabinet Colijh. De formateur had eerst opdracht voor een parlementair kabinet. Hij raad pleegde de vijf groote fracties, uitgezon derd de S. D. A. P., maar de r.-katholie- ken waren de eersten, die niet bereid wa ren tot medewerking, omdat een kabinet op zoo breede basis zwakker moest zijh dan een op smalle basis. Toen dit was afgesprongen, kreeg de heer Colijln opdracht tot vorming van een crisis-kabinet, tot dusver in het staatsrecht een onbekende aanduiding. Een kabinet, dat tot stand kwam zonder dat de r.-katholieke fractie het program had gezien, nog minder goedgekeurd. De ministers hielden voeling met hun partij en hielden zich of het een parlementair kabinet was. De r.-katholieken deden dat niet, zooals spr. in de Kamer reeds heeft verklaard. Een en ander leidde tot bet bekende conflict. In Juli heeft het kabinet Colijn ontslag gevraagd omdat het constateerde in de Tweede Kamer niet meer op een meerder heid te steunen. Maar acht dagen later bleef het kabinet ongewijzigd aan. De S.D.A.P. meent, dat zijl met de R.K. Staatspartijl een kabinet zou kunnen vor men. Maar dat zit nog, meent spr. Dr Nolens heeft indertijd voor een samen gaan van socialisten en r.-katholieken drie voorwaarden gesteld: 1„ eenstem migheid in de r.-katholieke fractie; deze was er maar in omgekeerde volgorde; 2. dat er een derde partij! zou zijln, die steun de; deze is er niet; 3. er moet een uiterste noodzaak zijln. Was deze aanwezig? Eerst dan als een politiek, die wij in het belang van het land noodzakelijk achten, alleen door een samengaan met de S.D. A.P. te bereiken is; dan moet er echter een waarborg zijn voor bepaalde belan gen, zooals defensie, bijzonder onderwijs enz. Die uiterste noodzaak zal in ieder afzonderlijk geval aan de politieke con stellatie getoetst möeten worden. Een sa mengaan werd in Juli onmogelijk ge- Ingezonden Mededeeling. .2.0.06NevgR EN ZWART MERK. 65) o Lang behoefde men niet meer te wach ten, want ofschoon Jeffreys den halven nacht doorgebracht had met drinken, scheen hij1 toch verlangend te zijn, om zijin bloedigen arbeid in Taunton te beginnen. Nauwelijks had Benedictus den tijd ge had rond te zien, toen er stilte geboden werd, welk gebod onmiddellijk werd opge volgd, terwijl alle aanwezigen naar de deur zagen. Alsof zij! betooverd waren, zoo wacht ten allen, terwijl de een na den ander bin nenkwam, en daarop hoorde men een zucht van verlichting. In rood fluweel gekleed, met een witte baret op het hoofd, zoo trad rechter Jef freys binnen. Een oogenblik stond hijl stil en zag de zaal rond, daarop plaatste hij zich op den voor hem bestemden stoel. „Een knappe man, vindt ge niet?" Er was iemand in de zaal, die dit zoo luid sprak, dat Jeffreys het hoorde. Bink- baar behaagde 't hem, want er gleed een glimlach over zijn gelaat. Schoon 't slechts glimlach was, toch werd 't puniiek 'daardoor gunstiger gestemd. Hij' e to°h menschelijk; zoo'n knap- ali zo° verschrikkelijk zijn beschreven werd. Bovendien was acht, omdat wij een meerderheid van 50 te zwak vinden. Men stelt de r.-katholieken nu verant woordelijk voor de daden der regeering, omdat zij deze niet ten val brengt. Maar men mag een regeering niet laten vallen, als men niet de zekerheid heeft dat er een betere komt. Het conflict is niet uitge lokt door de r.-katholieken, maar door het kabinet zelf. Spr. wenscht niet de verantwoordelijk heid voor de fouten van anderen op zich te nemen. Er moet naar gestreefd worden om tot een beteren toestand te komen. Men moet desa moed hebben de werkelijk heid te zien en men moet zijn zenuwen in bedwang houden en trachten er het beste van te maken. De ontwikkeling van den politieken toestand moet worden gadegeslagen. Er zijn aanwijzingen, voor een kentering, meent spr. Ook moet men het oog houden op wat er buiten onze grenzen gebeurt. En wat er gebeurt met de r.-katholieken in Duitschland en Spanje. De r.-katholie- ken moeten aaneengesloten' blijlven, maar niet in een isolement komen. Spr. vroeg vertrouwen in de afgevaardigden •'ie met het volk meeleven en zijn nooden aanvoe len. Wijl zijh bereid onzen harden plicht te doen ook ten koste van ons zelf. Zijn plicht doen is zwaar, maar zwaarder valt zijn plicht te kennen. Het veer HansweertWalsoorden. Hetgeen wij1 meldden in het verslag van de Kamer van Koophandel over de kwestie van de inloophavens voor den dienst tusschen Hansweert en Walsoor den, dient in zoover aanvulling, dat de heer Stofkoper niet gezegd heeft, dat de aanlegplaats 'te Hansweert minder ge- wenscht is voor de scheepvaart, maar wel de nieuwe door den waterstaat ge projecteerde inloophavens. Dan zal wel de overtocht korter zijn, maar de boot zal meer kans loopen op „sleepen" te stuiten, en daardoor oponthoud hebben of dit aan die sleepen geven. Dit was dan ook de reden, dat de beer Stofkoper voor behoud van den aanlegplaats te Hansweert was. Middelburg. De vergadering der Centr. A.R. Kiesvereeniging, kieskring Middel burg, werd wegens afwezigheid van dhr J. W. van 't 'Hof gepresideerd door dhr J F. Heemskerk. 'De secretaris memoreert de voornaam ste gebeurtenissen over het verslagjaar 1935. Hij wijst er op dat bet juist gezien was te waarschuwen tegen de N. S. B., zooals Prof. K. Schilder in een rede hier vorig jaar deed. Dhr J. Bosselaar levert zijn financieel verslag. Er is een voordeelig saldo van f9.63. De beeren Den Hollander en van Voorthuizen worden als bestuurslid her kozen; voor bet Prov. Comité worden als primi aangewezen dhrn Heemskerk, van 't Hof en 'Littooy, met als secundi dbrn Bieleman, Bosselaar en Van Voorthuij- sen. Voor bet Centralen 'Convent: J. W. van 't Hoff en J. F. Heemskerk, plaats vervangers dhrn Bosselaar en Littooy. Naar de deputaten-vergadering wordt af gevaardigd dhr J. W. van 't Hoff, pl.- vervanger dhr van Voorthuijsen. Bij het bespreken van bet al of niet meedoen aan debateeren tegen anders denkenden op openbare vergaderingen, wordt daarvoor in het algemeen niet veel gevoeld. Besloten wordt nog een praatmiddag te beleggen en daartoe bet lid der Tweede Kamer dhr J. J. G. van Dijk uit te noo- digen. Gevonden voorwerpen. Knipmesje, H. de Jonge, Lat. Schoolstr. D 25; Bruine muts, Bur. van Politie Manchet van kinderpakje, Flierenburg, Jeronimusstraat M 91; Actetasch, L. van Sluijs, 't Zand D 5; Kinderport. met inh., Cornelisse, Penningb.singel L 69; Kin- dertaschje met inh., De Poorte, Park Griffioen R 239a; Lederen centuur, Klei- r.epier, Oude Vliss.weg E 235; Dames bij nog niet oud. Hij was in den vollen mannelijlken leeftijd en zijn gelaat scheen meer dat van een dichter dan van „den duivel met de witte pruik", zooals bijl ge noemd werd. De glimlach op zijn gezicht maakte zelfs, dat velen hoopten op gena de en er sommigen waren, die hem trachtten toe te juichen. Doch toen ver anderde de uitdrukking op dat gelaat als bij bijl tooverslag. Zijn oogen begonnen 'onheiLspellend te gloeien, zijln banden trilden van opgewondenheid en hij' brul de woedend: „Wie durft zulk een lawaai te maken in het gerechtshof van zijne heilige majesteit? Stilte, jullie loeiende kalveren]" Oogenblikkelijk beerscbte er weer een doodelijlke stilte, terwijl Jeffreys opstond en de gevangenen onderzoekend aanzag, die daar vóór hem stonden. „Ja, ziet mij maar eens goed aan!" schreeuwde bij'. „Ja, gijl siddert al? Daar is reden voor. Gij verwacht genade, niet waar? Rekent daar maar niet op. Recht zult gij hebben, ja, recht I Zelfs dat ver dient gijl nog niet, geen greintje. Gij ver dient alleen wraak. Maar zo'o genadig, zoo vriendelijk, zoo zacht is zijn heilige ma jesteit, Koning Jacobus II, dat hij mij gezonden beeft om recht te spreken. Laat ons dan nu beginnen." Hij nam een vel papier en las de namen voor van eenigen der gevangenen, die vóór hem stonden. „Ja, ja," riep hij uit, „dezen zijn allen schuldig, allen, daar behoeft niet aan ge hoed, Jansen v. Roosendaal, N. Ooater- schestraat N 103; Belastingmerk (koste loos), H. Leijdekker, Baanstraat Q 238; Handschoen, Bur. van Politie; Rozen krans, J. v. Belzen, Branderij Molengang M 238; p. Dameshandsch oenen, Melse, Seisweg R 95; Koperen gewicht, Boone, Groenmarkt B 28; Handschoen, Markt G 11; Kinderport. met inh., L. Geldof, Jasmijnstraat W 240; Kinderhandschoen, C. Sinke, Wagenplein P 9; Muziekboek, J. Izendoorn, Zuidsingel E 34; Wollen muts, Cohen, Vlasmarkt K 156; Port. m. inh., Apotheek v. d. Garde, K. Noordstr.; Portemonnaie, H. Dirven, Oud-Am. pad T 135; Passer, Gem. Veldwachter, N. en St. Joosland; Radiatordop, Pieter Bliek, N. en St. Joosland A 166; Handbescher mer, v. Maaren, Hendrikstraat W 75; Heerenport. met inh., B. Jansen, Dam; Mantelband, A. de Leeuw, Am. pad T 107; Tang en schroevendraaier, G. Da- vidse, Scbroeweg V 36; Autostep, Hengst dijk, St. Janstraat; Huissleutel, C. Moens, Oud-Arn. pad T 151; 4 Breinaal den, Bur. van Politie; Mantelband, M. A. Adriaanse, Korendijk P 63; Heeren port. met inh. (gev. Postkantoor), Hame link, Zuidsingel E 46; Gouden ring, M. Wondergem, Langstraat A 140, Arnemui- den; Huissleutel, Bur. van Pol.; Hand schoen, Romp, Bur. van Pol.; Belasting- merk, C. Meliefste, VI. Bolwerk Q 300; Hondenpenning, Inspecteurskamer, Bur. v. Politie; Glassnijder, J. Verhage, Kou- dekerkscheweg C 39. Goes. Zaterdagmiddag werden alhier vanwege het Ned. Chr. Gymn. Verbond vaardigheidsproeven afgelegd door ver schillende leden van de Gbr. Gymn. Ver. O. K. K. Geslaagd: le graad dames D. Verburg; le graad beeren Abr. Remijnse. 2e graad dames: G. v. Dullemen, S. van Dalen, J. Harinck, G. v. d. Kreeke, G. Luijk, B. Maartense, N. Roose, A. Sinke, G. Steutel, L. Timmerman, J. Wagenaar. 2e graad beeren: E. Boogaard, J. de Bruijne, L. Geene, M. G. v. Melle, P. Non- nekes, I. Roose, C. P. Simonse. Naar ons wordt medegedeeld, zal morgen hier een collecte worden gehou den voor een gedenkteeken ter berinne ring aan wijlen H. M. de Koningin te Middelburg. i Vrijdagmorgen verlieten een tweetal knapen hun ouderlijk tehuis te Vlissingen, van plan, de wereld in te trekken. Het eerste doel zou Rotterdam zijn. Maar ze kwamen niet verder dan Goes, waar de politie de knapen opving. De Chr. Ned.'Voetbalbond, afd. XIII, vergaderde Zaterdagmiddag in de Melk- salon-Bustraan. Het doel was bet zomer- programma vast te stellen en de propa ganda te bespreken. De vereenigingen Kamperland en 'Olympia te Goes waren toegetreden. Met verschillende vereeni gingen worden nog onderhandelingen gevoerd, terwijl «met de Walchersche voetbalbonden besprekingen gaande zijn over nauwere samenwerking. De compe titie neemt 25 April een aanvang, ter wijl getracht wordt in 2 klassen te spe len. Er konden weer 2 nieuwe scheids rechters worden genoteerd, hoewel het aantal nog te klein is. Vervolgens hield de secretaris der aideeling. dhr P. Hoog- strate, een lezing over doel en streven van den C. N. V. B. Spr. behandelde1. uitgangspunt, 2. het doel en 3. de me thode dit doel te bereiken. Duidelijk bracht hij naar voren, dat heel ons leven door God wordt opgeëischt, zoowel in de Kerk, Staat, Maatschappij', huisgezin, vereenigingsleven, maar ook op het gebied van lichamelijke-oefening. Aan de Chr. sportbeoefenaars moet de weg geopend worden om ook in de uren van bupn spel, op het voetbalveld, bun Chr. principe te kunnen uitdragen. Daar komt nog bij het bevorderen van de ge zondheid en de lichaamskracht. Ook dat is een eiscb van Chr. leven. Onder Chr. bond werd vroeger verstaan niet op Zondag spelen. Dat is echter niet alleen de bedoeling. De sport moet op de juiste plaats gehouden en in de juiste banen geleid worden. Geen vereeniging waar de Zondag onteerd en waar minachtend ge sproken wordt over bet heilige. Sport twijfeld te worden even schuldig als Judas Iscarioth zelf; maar ik zie hier geen namen van zoogenaamde puritein- sche predikers. Waar zijn zajiv" Als antwoord hierop, gaf één der aan wezigen te kennen, dat Faversbam allen, die biji kon machtig worden na den slag bij Sedgemoor, opgehangen Pad. „Dan heeft hijl zijn plicht overdreven," riep Jeffreys uit. „Ik had persoonlijk met ben willen afrekenen. Is Ferguson ge vangen genomen?" „Nee, mylord; hij is ontsnapt." .„Ontsnapt? Ferguson ontsnapt? Vloek over u allen! Hoe durft ge hier vóór mij te staan, om mij' te vertellen, dat de aan voerder, de man, die nog schuldiger is dan Monmouth, ontsnapt is? O, ik wou, dat Ferguson en de overige biddende, fe melende, preekende, snuivende, geveins de Presbyterianen en Dissenters bier vóór mij stonden. Zijln ziji allen gedood allen?" „Al de predikers, mylord." „Daar er dus geen herder meer is, moet ik mij tot de schapen wenden. Wat zeg ik, schapen? Wolven zijn het, wolven." Weer zag hij de rechtzaal rond. ,.,'t Ver wondert me, dat God u niet allen door Zijn bliksem gedood beeft," ging bijl voort. „Ananias en Saffira waren engelen, bij jullie vergeleken; zij, die den kaalboofdi- gen profeet bespotten, zuigelingen, bij' jul lie vergeleken; Acban, ja, Judas zelfs als de Gebenedijde Maagd, bij jullie vergele ken. O, gij booze geesten, om de wapenen geen publieke vermakelijkheid, maar een nuttige ontspanning en een uitstekende lichaamsoefening. Geen overschatting en geen onderschatting. Kapells. Jaarverg. Werkliedenvereeni- ging. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereen. 128 leden telt. De ontvangsten be droegen f 189; aan donateursgelden was ontvangen f 25. De uitgaven f 149; aldus een saldo van f 140. Jaarverg. Ziekenfonds. Uit bet jaar verslag van den penningm. bleek, dat de vereeniging aan 37 leden steun kon ver strekken tot een bedrag van f 505. Aan de nagelaten betrekkingen van overleden leden werd een bedrag van f 60 uitgekeerd. Het jaar 1935 is een voordee lig jaar geweest. De kas is vooruit gegaan met 200; 1936 is begonnen met 124 leden. De entree voor nieuwe leden is bepaald op f 8,25. Borsselen. De jaarlijksche avond van den Bijlz. Vrijw. Landstorm werd door Ds Elenbaas geopend. Eenige mooie films werden vertoond. Daarna hield dhr Laer- noes een toespraak, waarin bij alle land- stormers opwekte om trouw te blijven aan de gegeven belofte. Ds Elenbaas wekte op tot aansluiting bij het Landstormkorps. Wolphaartsdljk. Jaarvergadering der zangvereeniging „Looft den Heer" en het jeugdkoor. Uit de verslagen bleek, dat bet gemengd koor 27 leden telt en het jeugdkoor 23 leden. Verschillende zang nummers werden uitgevoerd, tooneel- stukjes opgevoerd, soli gezongen enz. Jaarverg. Geref. J. V. en M. V., on der leiding van Ds G. van Heiningen. De jaarverslagen getuigden van een opgewekt vereenigingsleven. Mej. M. Bliek leverde een onderwerp over: „De roeping der vrouw". G. van Wuijdkihuijse een over: „Mozes". Muziek en zang, spreekwoordenwed strijd en samenspraken wisselden elkaar af. Dhr H. Luikenaar, die 10 jaar voor zitter der J.V. is, werd een blijk van waar deering aangeboden. Meliskerke. Loop der bevolking over de maand Februari 1936. Ingekomen: Pieternella van Hartings- veldt uit Nieuw-Helvoet. Vertrokken: Willem Marijs en gezin n. Biggekerke. Vrouwepolder. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad. De voorzitter sprak een Nieuwjaarsrede uit. 1935 kan voor deze gemeente niet on gunstig genoemd worden. De finantiëele toestand der gemeente is gelukkig goed. De kosten van inrichting van een ge meentehuis evenals die van inrichting van een gemeentekamer te Gapinge, konden uit de gewone middelen worden bestre den, terwijl in 1935 de werkloosheid even als in 1934 zonder rijkssubsidie kon wor den bestreden. Het bezoek aan de bad plaats Vrouwepolder is belangrijk toege nomen. Wethouder Maas beantwoordde deze rede. De voorz. deelt mede, dat over 1935 geen bijdrage voor de beide in de gemeente aanwezige hulptelegraafstations verschul digd is, daar de ontvangsten der stations hooger zijn geweest dan het vastgestelde garantiebedrag. Dit is een voordeel van f125. Besloten werd tot goedkeuring van de rekening 1935 van den Vee- en Vleesch- keuringsdienst Oostkapelle in ontvang op f8685,87, in uitgaaf op f 6461,75 en een goed slot van f2224,12, waarvan het aan deel der gemeente f 57,17 bedraagt. Beslo ten werd niet over te gaan tot uitvoering van de voorgenomen beplanting van den Langeweg in de afd. Vrouwepolder, daar geblek enis, dat de daaraan verbonden kosten belangrijk hooger zijn dan oor spronkelijk was geraamd. Het verzoek van C. Langebeeke Jzn, om van gemeentewege over te gaan tot het doortrekken van het in den Slikweg gelegen voetpad tot de door hem bewoonde hofstede, werd in gewilligd mits adressant bereid is het voor dat voetpad benoodigde materiaal gratis te vervoeren. Dit besluit gaf den heer. Arendse aanleiding B. en W. in overweging te geven zich tot het Ge meentebestuur van Serooskerke (W.) te wenden ten einde te trachten het daar heen te leiden dat het in zeer slechten op te vatten tegen zijin beminde, zacht moedige Majesteit en hier nog schaamte loos te staan, zonder berouw te gevoe len.' Weer zag hij' de lijst na, als om een be paald persoon te zoeken en dan schitter den zijn oogen opeens van woeste vreugde. „Ha, wien hebben wij' hier?" riep bij uit. „Benedictus Trelawney, eens kapi tein in het leger van Monmouth. Laat hem naar voren komen." Den jongen Cornishman vloog bet bloed naar bet gelaat, toen hij zijn naam boorde noemen; toch deed bij, wat hem bevolen werd. „Ha, Benedictus Trelawney, uw zanden worden eindelijk aan u bezocht. Zelfs Helstrop beeft geen woord ter uwer ver dediging gezegd. Ach, jongeman, met zulk een edele naam, gezonken in zoo'n poel van goddeloosheid! Neem hem goed op', heeren! Ja, deze booswicht behoort tot een der edelste Engelsche geslachten. Wel is waar is zijln familie een der minst be kende uit dat geslacht, maar toch is hij een Trelawney. Maar dat is nog niet al les; hij1 is tevens aan de Dissenters ver want. Hij' is een neef van dien aarts-hy pocriet en Dissenter Richard Baxter, die nu gevangen zit. Laat mijl er dit nog aan toevoegen: Deze schurk is al eerder vóór mijl geweest. In Londen heeft bij zich aan de laagste misdaden schuldig gemaakt, maar hij is er in geslaagd te ontsnappen; maar dit zal hem thans niet gelukken, dat toestand verkeerende gedeelte van den Slikweg, gelegen onder die gemeente, vanaf de hofstede, bewoond door J. Gi- deonse, tot aan de hoeve van Traas aan merkelijk verbeterd worde. B. en W. zul len dit overwegen. Na bespreking werd met alg. stemmen besloten afwijzend te beschikken op het adres van P. van der Plasse, houdende verzoek om toeslag van gemeentewege op door hem en zijn zoon in zijn bedrijf verrichtte werkzaamheden, op grond, dat alleen toeslag wordt ge geven zoo de daarvoor in aanmerking komende werkzaamheden door werkloo- zen worden uitgevoerd. Besloten werd het bedrag van het voorschot ingevolge de L.O.-wet 1920 aan de Besturen der Bijz. scholen over 1938 uit te betalen vergoe ding vast te stellen op 1692,80 voor de school te Vrouwenpolder en op 1463,20 voor die te Gapinge. Besloten werd af wijzend te beschikken op het adres van de besturen der afd. Vrouwenpolder en Gapinge van den N. Chr. Landarb. Bond om alsnog een kerstgave aan de werk- loozen te doen uitreiken, op grond, dat de werkloosheid in December 1935 van dien aard was, dat het geven van de bedoelde gave den Raad niet noodig voor komt. Na bespreking van het verzoek van het Bestuur van V.V.V. om een subsidie uit de gemeentekas van f50 over elk der jaren 1935 en 1930, werd het voorstel van B. en W. om over elk der jaren 1935 en 1936 een subsidie te verleenen van f25, met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Nadat de heeren Dingemanse, van Dis en Duvekot resp. hadden gewezen op het tijdig doen uitbetalen van de voor wegs- verharding toegekende subsidies, het af steken van de zijkanten van den dorps weg te Vrouwenpolder en het verstrek ken van schelpen voor de verbetering van den weg loopende naar de hoeven van A. Mesu Jzn en A. Mesu Czn, werd de vergadering gesloten. Bevolking over de maand Februari 1936. Ingekomen: Mej. A. J. Vroon, onder wijzeres, A 102, uit St.-Laurens; J. van Keulen, landb.kn., A 90, uit Aagtekerke. Vertrokken: C. Jobse, zonder beroep, Gapinge B 144, naar Serooskerke (W.), Vrouwenp. straatweg B 148; P. Duvekot Wzn, veldarb., A 65, naar Serooskerke (W.), Vrouwenp. straatweg B 148; P. van Hekken, kantoorbediende A 105; naar Haarlem, Koninginneweg 36. De Chr. Jong. Vereen. „Obadja" vier de Vrijdagavond in de Ned. Herv. Kerk haar eerste lustrum. Ds van Duijne open de den feestavond. De jaarverslagen ge tuigden van een gezond en bloeiend ver eenigingsleven. Verschillende voordrach ten en samenspraken, alsmede een too- neelstukje werden op verdienstelijke wijze opgevoerd. Ds van Duijne eindigde met een ernstig slotwoord den goed ge slaagden avond. Aagitekerke. Do familie-avond der vier jeugdvereenigingen werd door Ds Pan huis© geopend. Spr. deelde mede, dat het vereenigingsleven in bloei toeneemt en het ledental stijgende is. De vier vereenigin gen tellen thans 64 leden. Een keurig programma, dat bestond uit zang, samenspraken en tot slot een ta bleau werd uitgevoerd. Serooskerke (W.). Onder leiding van Ds Hietkamp herdacht de vereen, voor C. V. O. haar vijfjarig bestaan. Jaarver slagen werden uitgebracht. D'e aftredende secretaris werd herkozen. De leerlingen voerden onder leiding van 'het hoofd het zangspel „Zonnekind" uit. De pianobegeleiding was in handen van Mej. de Vos. De vertolking viel zeer in den smaak. Het was een uitstekend ge slaagden avond. St. Laurens. De heer C. Geelhoedt is door den burgemeester benoemd tot hoofd van den Luchtbeschermingsdienst. Loop der bevolking over de maand Februari. Ingekomen: K. A. Olijslager en gezin, groentenkoopman, A 85 uit Seroos kerke (W.); J. Bosch en gezin, amanu ensis, B 182 uit Oostburg; L. K. Fon- tijne en gezin, kantoorbediende, B 155d uit Middelburg; J. Meliefste, landbou- «•ersknecht, A 117 uit Serooskerke (W.); Passenier en gezin, z. b., A lg uit Vlissingen; Wed. E. J. Wesdorp-Blok en verzeker ik u. Welnu, Sir Trelawney, ik zal 't eerst met u afrekenen. Gij: waart een der aanvoerders in dezen lagen op stand. Gij. zijt op heeterdaad gegrepen. Wat hebt ge tot uw verdediging te zeg gen?" „Niets," antwoordde Benedictus. „Niets! Dat geloof ik graag. Begint ge u eindelijk te schamen? Waarom anders niets?" „Omdat 't nutteloos zou zijn iets te zeg gen". „Ja, nutteloos, dat is waar; maar waarom?" Trelawney zweeg. „Wat, wilt gij mij niet antwoorden? Durft gij1 den opperrechter van zijh Ma jesteit bespotten door te zwijgen, als hij' u iets vraagt? Waarom wilt gij mij' niet antwoorden? Gij hebt één van de gruwe lijkste zanden begaan, die ooit bedreven is tegen den edelsten, beminnenswaardig- sten, vriendelijksten en besten koning, die ooit geleefd heeft; ik heb u gelegenheid gegeven om u te verdedigen en toch wilt gijl niet spreken, nu ik 't u gebied. Waar om niet, booswicht? Verwacht gij recht?" „Neen." „Gij verwacht geen recht, waarom niet? Zeg het mij, schurk!" „Omdat g ij rechter zijlt," antwoordde Trelawney, die zich niet langer kon be dwingen. „Wat?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5